Zatím dobrý

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/zatim-dobry-Kul-23623.jpg 4.7376
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Petrov
Orig. název

So Far So Good, 2004

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (114)

Kniha Zatím dobrý

Přidat komentář
Upřímnáduše
17. února

Skvělá kniha, o skvělých lidech v té nejhorší době. Od začátku do konce jsem hltala každé slovo. První část knihy o Josefu Mašínovi st. byla neskutečně zajímavá a mrazivá. Mašínovi byli synové svého otce, podle toho se také zachovali.

callahanh
29. ledna

Klíčová pro pochopení této knihy je fráze, která je v ní několikrát použita - jsou zkrátka vojáci do války a vojáci do míru. Mašínovi byli jednoznačně těmi do války, a když oficiální válka neprobíhala, museli si nějakou vytvořit. Ať už Jan Novák chtěl, nebo ne, v knize na ně nenahlíží jednoznačně a snaží se podat pokud možno co nejobjektivnější obraz celé jejich akce, což se mu poměrně daří. Opravdu komplexně popisuje vše, co se dělo a z jeho vyprávění si lze domyslet, že Mašínové byli tzv. horké hlavy a ke svému životu bohužel potřebovali válku, konflikt a akci. Největším přínosem knihy je rozhodně to, že ani po přečtení čtenář nevyřeší otázku, zda byli hrdinové, protože autor nechává mínění jen a jen na nich. Jednoznačně ale pochopí to, proč se rozhodli k podobně nekompromisnímu řešení a že vzhledem k povaze a rodinným dispozicím zkrátka nedovedli rozlišit lidi jinak než na dobré a zlé. Pravdou je, že jejich příběh je fascinující a to, co dokázali překonat, je obdivuhodné, nicméně celou jejich anabázi do značné míry narušuje to, že po nich zbylo opravdu až moc mrtvých de facto nevinných lidí, kteří se ničím neprovinili, ale byli jen ve špatný čas na špatném místě. Na druhou stranu lze jen těžko předpokládat, že ani jednomu z nich nedošlo, jaké budou následky na všech jejich příbuzných a známých. Hodně zvláštní je nicméně autorův styl, protože extrémně dlouhá souvětí, která spojují věty, které bychom nikdy nespojili, trošku ubírají na pozornosti a možná kvůli nim nechtěně čtenářům unikne některý drobný detail. Navíc může mít někdo pocit, že i kvůli nim děj plyne vpřed opravdu extrémně rychle, což je místy trochu kontraproduktivní. Vzhledem k tomu, že kniha byla primárně psána pro zahraniční trh, se dá pochopit, že příběh Mašínů je přerušován pasážemi ze života Josifa Stalina nebo Emila Zátopka, pro tuzemského čtenáře to ale působí zbytečně a nadbytečně. Magnesia Litera je asi oprávněná, protože takhle komplexně a relativně nezaujatě pojatý příběh z naší historie se tu objeví jen málokdy, navíc je psaný opravdu čtivě, pochopitelně a napínavě. Jen se nelze ubránit dojmu, že paradoxně největší hrdinkou celé téhle ságy je Zdena Mašínová, která tiše a útrpně vše snášela, aniž by kohokoli poškodila. Jestli to takhle autor chtěl, klobouk dolů. 85 %


legonka
24. ledna

Tak tahle kniha, to byla jízda! Naprosto strhující příběh!

Zdekat
22.11.2020

Mašínové byli pro mně kontroverzní osobnosti, po přečtení knihy to už tak nevnímám. Jednali podle svého vštípeného přesvědčení, nemohli jinak. Nutilo mě to po přečtení dohledat další fakta a fotografie - to je pro mně známka dobré knihy. Jen škoda, že pak svůj svobodný život - vykoupený utrpením dalších - trochu promrhali.

Acamar
06.11.2020

Realita opravdu může překonat ty nejneuvěřitelnější akční romány!
Jan Novák napsal svůj románový dokument v tak svižném tempu, že těch bezmála 800 stran zhltnete v nejkratším možném čase. Objektivní jeho převyprávění úplně není, ale ono to asi ani nejde, v tak kontroverzním příběhu, kde na jedné misce vah stojí život bratří Mašínů, jejich cesta za svobodou a splněním svého snu a na druhé životy všech těch lidí, kteří za ně zaplatili. Samozřejmě, není to vina Mašínů, ale obludnost totalitních režimů, které exemplárně trestají odpor, klidně i na zcela nevinných... Ale nechce se mi věřit (přes veškerou naivitu a hurá akce, kde měli bratři vždy víc štěstí než rozumu) že by po svých pár zkušenostech s výslechy či vězením, které předtím absolvovali, neměli tušení, co svým blízkým doma v ČSSR připraví za osud... Mašínové, se svým vojenským genofondem a výchovou, naivním mládím plným hrdinských představ a hodně černobílým viděním světa se zřejmě ani nemohli rozhodnout jinak ... ale do toho obdivu k jejich odvaze se bude asi vždy mísit i nepochopení či odsudek.

David61
31.10.2020

Dávám maximální hodnocení, ačkoli jsem si musel nejdříve zvyknout na autorův způsob vyprávění. Neodhadnu, nakolik jsou důležité pasáže shodné se skutečností, ale ikdyby jen z části, šlo by i tak o velice silný příběh. Neskutečně autenticky popsané pasáže, zejména po útěku a skrývání se na území Německa. Kapitoly popisující ubohost a zvrácenost státní policie budu ještě dlouho vstřebávat.
Co se týče mého názoru na hlavní aktéry knihy? Josef Mašín starší byl pro mě hrdinou již dřív a první část mi to jen potvrdila. Nicméně o jeho synech se to jednoznačně říct nedá. Odvahu a kuráž jistě zdědili po otci, ale jejich do určité míry sobecké a často bezohledné jednání mě spíš řadí k jejich odpůrcům. Na úkor vlastních zájmů, učinili bohužel spoustu nevinných lidí nešťastnými.

Lily-fairy
26.10.2020

Až šokující, že je příběh pravdivý. Čtivý a originální styl vyprávění, rozhodně doporučuji!

Rihatama
15.10.2020

"Pravdivý román"

Zaznamenala jsem rozhořčený názor, že jde o pohled zaujatý, tedy stěží pravdivý, rozumím-li tomu správně. Je proto na místě si připomenout, že pravda má minimálně tři tváře. Jak ji vidím já, jak ji cítí a vidí kdokoli jiný a jaká je doopravdy. Věřím, že Jan Novák, který má mimořádný dar vyprávět a čtenáři tlumočit a předkládat skutečné příběhy jako struhující detektivky, ke své práci přistoupil maximálně objektivně, z pohledu svého a dalších v tomto dramatu zainteresovaných osob. Rozhodnutí bratrů Mašínů aktivně se zbraní v ruce bojovat proti komunistické násilné zvůli nebagatelizuje, nekritizuje, neomlouvá ani nevysvětluje nad rámec tlumočených postojů hlavních žijících protagonistů. Není to potřeba. Potud dle mého pravdivý román.

Je těžké číst podobné osudy a nehodnotit či neodsuzovat. Člověk s naší historií se však obávám vždy na některou stranu přikloní. A s nejvyšší pravděpodobností jej žádný román ke změně názorů nepřiměje. Takže aniž bych tady chtěla hodnotit rozhodnutí skupiny Mašínů prostřílet si cestu na Západ, musím se ptát: Proč se klade za vinu toliko Mašínům, že po jejich strastiplném útěku těchto "banditů" za hranice estébáckých režimů Východní a Střední Evropy - Petr Novák tady odvedl vynikající práci při popisu tohoto útěku - byli pronásledováni, biti, mučeni, vězněni a popravováni přátelé, kolegové i členové rodiny, které Mašíni & spol. nechali za sebou? Jakto, že se kritici nepozastavují nad tím, že tohle všechno páchali komunisté? Kdo dal komunistům právo tak ponižujícím, nadřazeným způsobem zacházet s lidmi, kteří byli "pouze" přáteli či rodinnými příslušníky oněch "zlosynů"? A jak vůbec mohli komunisté někoho soudit, když sami získali a udržovali moc násilím a brutální silou? Vždyť je to očividné, bezbřehé zneužití moci... Jak lze soudit dvacetileté Mašíny a jejich skupinu za oběti, které za sebou nechali a nesoudit kolosální komunistický režim, ze kterým zůstalo nesrovnatelně více obětí? Vždyť onen "třídní boj" (jaký nehorázný eufemismus) vyhlásili komunisté, ne Mašíni. Žili jsme ve válce. Jenom jsme předstírali, že všechno je tak nějak normální. Je pochopitelné, že člověk přemýšlí s lítostí o obětech skupiny Mašínů. Pravdou ale také je, že po bitvě je každý generál.

A pak je tu Josef Mašín starší. Naprosto mimořádný, statečný člověk a vlastenec, v jehož stínu i slávě vyrostli kluci Mašínovi. Rozdíl od synů vidím ve dvou hlavních věcech. Mašín st. bojoval proti nacistům - tedy cizákům - a ty, my Češi, můžeme kritizovat i zabíjet; a padl jako mučedník. Milujeme mučedníky... Obávám se, že přece jenom hodnotím :). V každém případě jsou příběhy Josefa Mašína st. i skupiny Mašínů hotovými horory a Novák zaslouží nejvyšší uznání za jejich zprostředkování i literární kvality románu.

1