Zatím dobrý

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/big_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 4.7421
Romány, Literatura česká

Vydáno: , Petrov

So Far So Good, 2004

Kniha Zatím dobrý

jan.para

Velmi čtivě zpracovaný příběh bratrů Mašínů. Kniha obsahuje i kapitoly o jejich otci a dalších příbuzných.

Zdendys.77
17.11.2021

Velice čtivý a dech beroucí příběh bratří Mašínů z dob tvrdých a krvavých 50. let v Československu. Asi nemá cenu polemizovat nad tím, jestli bratři Mašínové jsou sprostí vrazi nebo hrdinové. Ani tato kniha, v tomto ohledu, nic nového a zásadního nepřináší. V jedněch očí zabili nevinné lidi, táty od rodin, v druhých prodlouženou ruku statní komunistické moci a tyranie. Nesmíme také zapomínat v jaké době žili a že i 40 let vlády komunistů měl nějaký vývoj. Začátek 50. let, kdy se skupina kolem bratrů Mašínů rozhodne dostat za železnou oponu, a to za každou cenu, se nese v pronásledování kněží, sedláků a též i legionářů, jenž za 2. světové války bojovali za svobodu národa československého. Tito lidé jsou následně ve vykonstruovaných politických procesech odsuzováni k trestu smrti nebo k vysokým trestům vězení a ztráty majetku. Máme tu proces s Miladou Horákovou a v neposlední řadě i čistku mezi vysoce postavenými komunisty, viz. proces s Rudolfem Slánským a dalšími. Nelze se tedy úplně divit, že v době strachu a temna nad budoucností, kdy jsou systematicky pošlapávána základní lidská práva, povstali tito mladí muži, plní ideálů a snů, kteří se nedokázali smířit s tím, co se kolem nich děje a jaká je asi čeká budoucnost a ve stejném stylu zúčtování, padni komu padni, se pustili do boje proti komunistickému režimu.

Přestože pohled na tento příběh společnost rozděluje, určitě všem doporučuji, stojí za přečtení.

KlariN
22.10.2021

Jednoduše strhující. Velký, emocionálně nekompromisní, dokumentární román.
Jsem rozebrán!

Sitting-Bull
04.10.2021

Tak tedy tohle je letosni TOPka a už ji asi nic nepřekoná.
Čteno jedním dechem a nemohla jsem se odtrhnout. Kniha vás tak vtáhne do děje, že máte pocit, že jste tam s nimi, lítají kolem vás kulky, máte všechno promočené od neustálého deště, je vám zima a k tomu všemu máte šílený hlad... Moc dobře napsaná kniha a strhující příběh.

EvženČihák
21.09.2021

Četl jsem ji jedním dechem.A byl to dlouhý dech. Tři dny jsem nebyl schopen se odtrhnout.
Výborná!

elle223
04.09.2021

Výborná kniha o jedněch z největších čs. hrdinů 20 století.

karaliene
12.08.2021

Ano, dobrý.

Vlk.kh
17.07.2021

Jelikož k nějakému oslavování bratří Mašínů mám hodně daleko, měl jsem strach se do knihy pustit a dlouho to odkládal, protože jednoznačný obdiv autora k oběma bratrům je dobře znám. Nicméně, musím uznat, že i tak mě příběh bavil a doplnil jsem si mnohé informace o tehdejších událostech - můj negativní náhled na onu "odbojovou" skupinu to nijak nepoznamenalo. Ač se autor snaží být objektivní, to nadržování je v textu stejně patrné, např. při postřelení a zmrzačení venkovského velitele dobrovolných hasičů během žhářských akcí podpalování stohů neváhá okamžitě přispěchat s tím, že onen vážně zraněný chlapík byl sympatizant komunismu a příslušník pomocných hlídek VB - no, ale to jaksi Mašín v době, kdy do něho pumpoval olovo s úmyslem ho zabít nevěděl, takže žádná polehčující okolnost. Právě určitá autorova glorifikace skupiny kolem bratří Mašínů a vymýšlení, co se komu v danou chvíli honilo hlavou, nebo co přesně kdo udělal, i když jsou někteří ti lidé dávno po smrti a žádné paměti nezanechali a nejsou svědkové, čili jde v těchto pasážích o čistou fikci, sráží v mých očích hodnocení knihy lehce dolů. Nicméně všem zájemcům o tento střípek z naší historie - rozhodně si to přečtěte.