Zatím dobrý

kniha od:

Zatím dobrý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/bmid_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 4.7 531

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Petrov
Originální název:

So Far So Good , 2004


více info...

Komentáře (155)

Komentáře 155 Recenze 1

Clouderella
Clouderella
včera 5 z 5

Skvělá kniha, zatáhne čtenáře do děje a pustí jej až na konci. Autor na základě dobových dokumentů, rozhovorů s pamětníky a zejména se sourozenci Mašínovými popsal cestu pěti mladých mužů na vysněný západ. Samozřejmě jsem nějaké kusé informace o jejich "případu" měla, ale spíše jen převažující názory veřejnosti v okamžiku, kdy se zmiňuje možné státní vyznamenání bratrů. Co se týče celé jejich cesty z Československa do Západního Berlína, klobouk dolů za jejich sílu a odhodlání. Sama nevím, jaký mít na ně názor, ale po přečtení vím, že z dnešního pohledu ani asi nemůžeme chápat jejich postoje, hodnotit jejich činy. Oni tenkrát byli kluci, co za něco bojovali, někdy tvrdě,ale ani tehdy nepřišli o lidskost a své ideály.
Někdy vnímám sebe a okolí podobně jako se cítí Josef Mašín na konci knihy - jako bez jiskry. Nechci tedy černobíle hodnotit, jestli jsou hrdinové nebo vrazi. Nejspíš jsou obojí.
Z pohledu matky je pro mě nejsmutnější osud paní Mašínové, maminky sourozenců Mašínových. Neskutečně silná žena, která nejdřív ztratí manžela, pak syny a konec života je nucena strávit v samotě, odtržená od těch, co tu s ní zůstali (maminky a dcery Zdeny) a přesto si uchová svou hrdost a důstojnost.

tonysojka
tonysojka
26.11.2023 5 z 5

Skvěle odvyprávěno.
Neuvěřitelný příběh a přitom realita.
Já to trochu znal s četby knihy Rambouska "Jenom ne strach"
A ze seriálu "30 případů majora Zemana."
Číst "Zatím dobrý" mne vlastně inspiroval přítel, který po poslechu rozhlasové adaptace nekompromisně tvrdil,že to byli hrdinové.
Myslím, že to je označení přehnané a asi závisí na tom, jak kdo z nás si hrdinství představuje.Jako krást zbraně, loupit, střílet po každém,kdo jen trochu připomíná komunistu a zapalovat stohy,aby se zhroutila "pětiletka"?
Anebo si nechat komunisty sebrat majetek a svobodu, být vězněn, týrán a někdy popraven;čili nastavit "druhou tvář"; což Mašínové odmítli?
Kolik životů má na svědomí komunistický režim,proti kterému se postavili? Desítky,stovky, tisíce.
Desetitisíce uvězněných, rozvrácených životů, důsledky zasahují dodnes.
Za mě jsou hrdinové spíše ti,skončili v komunistických lágrech.
Ale jednání bratrů chápu;byli vězněni a týraní také;na jejich místě a výchovou jakou měli,nemohli jinak, než se pokusit o ozbrojený odboj.
Kdyby to neudělali, zbytek života by asi museli sami sebe fackovat za to, že to nezkusili.


Cacique
Cacique
23.11.2023 2 z 5

Dobrodružná četba. Slabší průměr...

Hanys_
Hanys_
23.11.2023 4 z 5

Hollywoodský příběh tohle. Ale ani po přečtení knížky si nejsem schopný udělat na ten jejich čin jednostranný názor. 8/10

Monnyska
Monnyska
17.11.2023 4 z 5

Hraní si na bandity je hrozně hezká věc, když je Vám deset, ale když už jste dospělí a měli byste si uvědomit, co znamená život, málo kdo by do toho šel. Nevím, jestli se Mašínové chtěli vyrovnat otci, nebo jen chtěli jít v jeho stopách... Nejvíce mi bylo líto paní Mašínové, ta dopadla nejhůř.. kniha samotná je velmi čtivá, poslouchala jsem audio... Takže hodnotím samotnou knihu čtyřmi hvězdami, samotný příběh je na posouzení každého...

Ristridin
Ristridin
10.11.2023 5 z 5

Velmi dobře a detailně zpracovaná kniha, která jde za hranici popisování historických faktů a dělá z Tschechenkrieg a popisu tehdejší doby malou učebnici dějepisu, což nyní přeháním, ale byl jsem rád, že zde byly zasazeny jasně i dobové tendence a uvažování nad tím, co tehdy lidi trápilo (například měnová reforma z roku 1953, situace SSSR, donutilo mě to si zjistit víc o poválečném rozdělení Německa a jak to vlastně bylo mezi NDR a SRN nejen v Berlíně).
To, že se bratrům a Paumerovi povedlo utéct za takových okolností, byl opravdu malý zázrak a příběh je to opravdu zaznamenáníhodný. Můžu říct, že Mašínovi mají svou sveřepostí, odhodláním a tahem na branku můj jednoznačný obdiv.
Rozhodně by mi přišlo za nadsazené prohlašovat je za hrdiny a "kdybych byl prezident", tak bych jim také vyznamenání neuděloval. Neodsuzuju je a věřím, že ve svém věku stále čerstvých dvaceti let viděli svět pouze černobíle a šli proti komunistům stejně, jako jejich otec střílel po gestapácích (a i ti mohli být pčece normální lidé jako oběti řádění jeho synů, přesto se o nich tolik nemluví). Někdo by se zachoval v jejich situaci jinak, oni se prostě zachovali tak, jak se zachovali a svůj třídní boj proti komunismu chtěli dovést až do konce, tedy osvobozením ČSR. To, že tato představa byla nereálná, začali zjišťovat ihned po příchodu do Berlína. Studená válka byla již plně rozběhnutá.
Kdyby se tato vize podařila, což je holá fikce, a zasloužili by se dále o nějakou demokratizaci našeho státu, vyznamenání by bylo na místě. Takto za sebou ponechali akorát několik zabitých a spoustu svých známých a příbuzných, kdy některé z nich činy a útěk bratrů stály život a mnozí byli perzekvováni až do konce komunistů.
V tomto pohledu tak jejich útěk působí až sobecky, avšak jak sami později říkali, nemysleli si, že by to mohlo u nás dospět po jejich útěku až tak daleko, navíc věřili, že se hned vrátí. Mladistvá naivita.
Neříkám, že s jejich činy souhlasím v plném rozsahu, ale v mnohém jim rozumím. A hlavně nechápu jejich pranýřování, když si to člověk hlavně porovná s tím, co se zde za komunismu dělo a co za sebou zanechal...

Při takto rozsáhlé knize si myslím, že by neškodilo udělat v úvodu pro lepší přehlednost několik rodokmenů nejvíce dotčených rodin včetně let narození a úmrtí.
Závěr knihy mi přišel lehce nedotažený, čekal bych vhled do dnešního (rok 2004) dne, jak žijou bratři, Zdena a Paumer, jejich vztah k ČR, ... Vzájemné vztahy.
Velmi se mi líbilo vložení vzácných snímků na konci knihy.
Čteno jako příprava na film Bratři, hezky se k tomu sešlo i vyznamenání pro paní Zdenu. Ta si ho bezesporu zaslouží.
Kniha přes drobné výtky perfektní a řadím ji vysoko.

Čičolina
Čičolina
09.11.2023 5 z 5

My jsme zvláštní národ. Dnes jsem doposlouchala četbu a bylo mi až fyzicky zle, co vláda lidu prováděla s maminkou Mašínů. A tihle neuvěřitelní kluci jsou pro velkou čast národa vrazi. Tyrani a kati,co tu vládli čtyřicet let ,ti mají podporovatele i dnes, ti svých činu ani nemusí litovat. Hnus a pak si nedej bože otevři sociální sítě,oslava Bureše,Okamury a Hamàsu... Takže silný příběh, se sluchátky na uších jsem bledla nebo se usmívala,když to poděbradským zase vyšlo. Třetí odboj ovšem zahrnuje jen pasivní oběti, z hrdinů je nám stydno,tak děláme,že nejsou.

poulet
poulet
08.11.2023 5 z 5

Lepší audio jsem asi neslyšela - skvěle napsáno, skvěle přečteno.

mila2411
mila2411
05.11.2023 5 z 5

Výborná kniha. Poutavě, reálně a čtivě napsané. Přípěh mě zajímal už dlouho před tím, neznal jsem detaily, souvislosti, tohle mi dalo na vše odpovědi...

Kopta
Kopta
03.11.2023 4 z 5

Audio ČRo: Hodně detailní, uvěřitelné a reálné. Silný prožitek, který ke konci jde trochu k repetici, ale nijak, aby to dílo významně shodilo.

AlesBleha
AlesBleha
02.11.2023 5 z 5

Krásná knížka. S jednoznačným poselstvím, že největšímu svinstvu co kdy bylo na této planetě tedy komunismu se člověk musí postavit. Že to u nás někdo nechápe je dáno výchovou. O 3 roky později co se odehrál tento příběh věšeli v Budapešti komunisty a tamní estébáky na lampy.

666Jitka
666Jitka
30.10.2023 5 z 5

Kniha je velice dobře a čtivě napsaná, děj odsýpá a člověk se nestačí divit, jak to mohlo těm klukům, teda jenom třem z nich, vyjít, když proti nim stáli tisíce vojáků s kulomety a další vojenskou technikou. Muselo to být opravdu šílený se takto dostat do západního Berlína, a v tom právě hlavně tkví ta "frajeřina", která stála plno lidí zbytečně život. Otázka je, jestli je toto opravdu hrdinství. Mám ve velké úctě Josefa Mašína staršího i jeho manželku, oceňuji, co udělali kluci jako malí poškozením zbraní německé armády, ale tento "slavný" útěk, mi přijde jako dost sobecká záležitost, přesně jak je v knize několikrát psáno "no a co", bez ohledu na to, co se stane jejich příbuzným a kamarádům, které svým konáním vystavili utrpení, odsoudili je k životům ve vězení, nebo na okraji důstojnosti, pokud o život přímo nepřišli. Tím se v žádném případě nechci zastávat tehdejšího politického a soudního systému, jde mi jen o to, že pro vlastní sobecká rozhodnutí, nechali trpět ostatní - "no a co". Toto je však jenom můj názor a zde hodnotím knihu jako takovou, a ne činy bratří Mašínů a spol.

hanča34
hanča34
25.10.2023 4 z 5

Audiokniha
Děj má spád, člověk jim drží palce. I když s obětmi na životě nesouhlasím, na vyznamenání to nevidím.

olga8832
olga8832
25.10.2023 5 z 5

Kniha famózní. Vím, že to není zcela objektivní, ale byla studená válka. Režim se prosazoval všemi prostředky, tak proč by nemohli Mašínové. Od pamětníků vím, že v té době nevěřili tomu, že tu zamrzneme na 40 let, věřilo se, že se vše zvrátí.... jenže ... věřili, že to "někdo" zařídí...

jozik_v_tumane
jozik_v_tumane
27.09.2023 5 z 5

Středobod knihy, podrobný popis slavného útěku do Západního Berlína, je napsán tak plasticky a čtivě, že se mi ve fantazii promítal film před očima a nebyl jsem schopný se odtrhnout. Celá kniha je velmi dobře napsaná, až na ty vložené pseudobásnické strofy -- ani nevím, jak ty útvary nazvat --, chápu, že měly sloužit jako zastavení a odlehčení dramatického textu, ale obsahově je většina z nich úplně mimo, kroutím nad tím hlavou a nechápu, o co autorovi šlo. Ale to je drobnost. Celou 600stránkovou knihu jsem přečetl za 3 dny a kousek, což je u mě zcela výjimečné. (Naposledy jsem se takhle začetl asi před 20 lety do Orwellova 1984.) Co se týče bratří Mašínů, tak mě osobnostně tedy nejsou zvlášť sympatičtí, neodsuzoval bych je, jejich činy považuju v principu za legitimní, na druhou stranu je zřejmé, že z velké části to byli trochu zvlčilí kluci (vyrůstající bez otce), kterým šlo hlavně o to dobrodružství samotné a až v druhé řadě o nějaký smysl té činnosti. Při každé své akci udělali spoustu chyb (někdy až ve stylu "všechno špatně"), zásady konspirace ve skupině nebyly dodržovány atd. (Je to ovšem adekvátní jejich věku.) Zde je zajímavé srovnání s Josefem Hasilem, který je mi osobně sympatičtější a který jednal nesrovnatelně profesionálněji. Vůbec nechci snižovat hrdinství Mašínů -- to, jak se prostříleli do Západního Berlína je prostě na hranici zázraku, šance 1:10000, že to vyjde --, jen mě trochu překvapuje podtitul knihy "největší příběh studené války", resp. to, jak z autorova stylu psaní vysvítá, že je považuje za největší hrdiny své doby. Z příbuzných a pomahačů Mašínů bylo zavřeno podle údajů v knize méně než 20 lidí, v případě Hasila to bylo mnoho desítek. Z toho, co vím, mám dojem, že Hasil byl StB mnohem větším trnem v oku a postupovala proti němu s řádově větší brutalitou. To naznačuje, kdo byl větší hrdina. Mašínovi spasili útěkem jen sebe, jinak podnikali jen úplně zbytečné a bezvýznamné (z hlediska narušení chodu režimu) sabotáže. Hasil pomohl mnoha lidem utéct za hranice a žádné klukovské sabotáže ho nezajímaly. Sláva skupiny bratří Mašínů tak z mého pohledu vyplývá především z toho opravdu naprosto neuvěřitelného útěku, fantastičtějšího než všechny akční filmy, v kombinaci s příběhem hrdinství jejich otce. Čtenářský zážitek.

uzivatel6305
uzivatel6305
02.08.2023 5 z 5

Tak tento příběh mě naprosto dostal! Poslechla jsem si skvěle načtenou audioknihu a přímo se zamilovala do stylu psaní pana Nováka.

Neznala jsem příběh rodiny Mašínů zdaleka tak dopodrobna a jsem moc ráda, že jsem na knihu natrefila. Ještě víc ve mně prohloubila mojí už tak velikou nelásku ke komunistům. Zanadávala jsem si i poplakala nad osudem nevinných lidí a pochopila jsem činy bratří Mašínů, kteří jsou často nazýváni vrahy. Po gestapu, které zavraždilo jejich slavného otce a po KSČ a STB, které trápily, šikanovali je a utrápili jejich matku, se té pomstě naprosto nedivím. Vidím v nich silné osobnosti, které si to prostě nenechali líbit a bojovali proti režimu i s myšlenkou na vlastní smrt. Posuďte sami. Doporučuji

Mudry
Mudry
09.06.2023 5 z 5

Myslela jsem si, notoricky známý příběh na šest set stran, co mi může dát ? Styl psaní mě absolutně nadchl, jako bych to žila s nimi se všemi. Můj původní názor na "hrdinství" bratří Mašínů to sice nijak nezměnilo, ve světle všech okolností možná spíše utvrdilo, ale počtení to bylo prostě bezkonkurenční !!!

Kortez
Kortez
07.04.2023 5 z 5

Audiokniha. Výborně zpracovaný největší útěk za ostnatý drát. U mně jsou tedy bratři Mašínové bráni jako dobrodruzi a bandité, s jejich otcem se jejich "hrdinství" nemůže vůbec srovnávat, no stejně jim musí každý svobodně smýšlející člověk který zažil dobu před sametem držet palce.

juliesze
juliesze
30.03.2023 5 z 5

Tohle byl tak skvělý styl psaní! Naprosto úžasně vykresleno, miluju styl Jana Nováka, skvěle vystiženo už v úvodu, když způsob knihy a jejího zpracování byl předtsaven Formanem "je to život Formana, jak jej prožil Jan Novák". Tak často jsem se vyloženě nějakým připomínkám nebo poznámkám od duše zasmála. Trefné otázky bez odpovědí, úvahy. Bylo to skvěle popsáno. Opravdu neskutečné životy jedné rodiny. Tolik odhodlání, jako měli sourozenci Mašínové, jejich rodiče i prarodiče, to snad nemá ani pomalu celý národ. Opravdu skvělé, k zamyšlení. Ani ne černobílé. A strašně neuvěřitelné, i když je to skutečně pravda. Opravdu neskutečný počin!

uzivatel2040
uzivatel2040
26.03.2023 3 z 5

Jsem rada, ze jsem si konecne precetla detaily tohoto znameho pribehu. Autor pise ctive a kniha rychle plyne, ale jak je jiz napsano v synopsi, je ponekud jednostranny a lici Masinovi jako naproste hrdiny. Rozhodne se dostali na hranice lidskych, fyzickych moznosti a je opravdu ohromujici, jakym zpusobem unikli.

Sobolosh
Sobolosh
17.02.2023 5 z 5

I když by leckdo mohl mít ke stylu psaní výhrady, je kniha velmi čtivá. Užíval jsem si to. Málokdo je ze stejného těsta jako Mašíni. Já také nejsem. Ale pochopil jsem, že se někdo rodí bojovníkem a má to geneticky dané. Pak je z něj voják do války, voják tělem i duší. I když i Mašíni v Americe svou jiskru postupně ztratili (viz konec knihy). Ale klobouk dolů nejen před Josefem a Ctiradem a jejich otcem, ale hlavně před Emmou a oběma Zdenami. Kniha určitě pomůže s utvářením názoru na rodinu Mašínů, ale výsledek bude zřejmě závislý na tom, jak má každý z nás zpracovaný komunismus.

zuziV
zuziV
30.01.2023 5 z 5

Obsáhlá knížka, popisující osud Mašínů a blízkých - rodiny a přátel. Po přečtení úvodu jsem myslela, že bude autor jednostranně zaujatý, ale překvapivě držel objektivní linii a je na čtenáři, jaký si udělá na mladíky a jejich činy názor. Poutavě napsáno, neuvěřitelného štěstí v celé únikové akci se jim dostalo (až na dva další přímo zainteresované, nemluvě o spoustě blízkých pozůstalých v ČS..). ke konci jsem měla pocit, že se autor věnuje převážně popisu Josefova života na úkor ostatních.

Swissman
Swissman
04.01.2023 5 z 5

Tohle je tak zvláštní a přitom super kniha! Na autorův styl psaní si musíte zvyknout, ale pokud si zvyknete, bude vám odvyprávěno několik velmi silných příběhů. Napínavá, emočně působící, syrově podaná realita. Nedejte se odradit počtem stran!!! Stojí za přečtení!

Katka2382
Katka2382
21.12.2022 5 z 5

Když jsem vzala knihu do ruky tak jsem se trochu bála jak se to bude číst,ale byli to naproto zbytečné obavy.Kniha je napsaná opravdu velmi čtivě a ač je to fakt bichle tak ji přelouskáte za chvilku.
Jinak co napsat k obsahu?tak nějak jsem Mašíny vždy vnímala spíš jako hrdiny ale teď už si tím zase až tak jistá nejsem.Jako jo za tu neuvěřitelnou cestu za svobodou to bylo až neskutečné jaké měli štěstí,to ani nešlo je neobdivovat.Ale kolik lidí při tom zabili.Ač sami přímo nebo nepřímo,tím myslím ty co zůstali doma v Těžkoslovensku.
Nejvíc z celé knihy musím vyzdvihnout obě Zdenky Mašínové a paní Emmu,především ony by zasloužili medajle za statečnost.Ony tři a také všichni kdo těm klukům pomáhali a pak za to těžce pykali.

Jen ještě na závěr,dobrý dojem z knihy mi trochu zkazila ta dvoustránková kapitolka o Zátopkových,bylo to nutné?

Metroušek
Metroušek
26.11.2022 5 z 5

I napodruhé je kniha velice čtivá a poskytuje plastický obraz doby. Autorovi se dobře daří zprostředkovávat mikro i makro pohled na život hrdinů nebo "hrdinů". Pár připomínek bych však měl. Obálka knihy se mi jeví jako odpudivá, vadí mi opakovaná autorova předjímání děje a někdy bych také krátil. Jenže si uvědomuji, že mám před sebou vskutku monumentální dílo, které udělalo maximum pro přiblížení těchto zřejmě již navždy kontroverzních občanů naší země těm, kteří se s tím chtějí seznámit. 
Osobně věřím, že kontroverze popisovaných činů - stejně jako mnoho našich současných, chronických problémů - vězí v tom, že si značná část naší populace neudělala své domácí úkoly, a ani po třiceti třech letech se nevyrovnala s obdobím socialismu. Každý z nás by měl mít jasno v tom, jaké znaménko má mít komunismus (v porovnání s demokratickým systémem). Pokud mu jakožto totalitnímu systému, který opakovaně a poměrně děsivě selhal všude, kde byl s menší či větší dávkou násilí zřízen, a přitom budování zářných zítřků jaksi "mimochodem" způsobil nějakých sto miliónů mrtvých spoluobčanů v době míru, logicky přiřadíme mínus, snad se nám i činy hlavních postav knihy začnou jevit v poněkud jiném světle. A také tím budeme o něco lépe chápat přítomnost. 

Petra21
Petra21
08.09.2022 5 z 5

Otevřít jedno z nejkontroverznějších kapitol historie Československa a sepsat na toto téma tak obsáhlý román, to chce skutečnou kuráž. Pochopitelně jsem se obávala přílišné fascinace i přílišné jednostrannosti autorova názoru, pročež jsem četbu mnohokrát oddálila a vlastně se mi Novákovu knihu ani nechtělo otevřít. Naštěstí jsem byla příjemně překvapena hloubkou, do jaké se ponořil a množstvím pramenů, jež musel zanalyzovat. Díky této až mravenčí práci si mě získal; sledování osudů takřka všech zainteresovaných person tohoto snílkovsky imaginárního "odboje" představuje zároveň jejich památník cti a opravdu oceňuji, kolik prostoru věnoval právě těmto "neviditelným" postavám. Celou knihu je ovšem třeba brát jako zbeletrizovanou reportáž nevelké literární úrovně a zvyknout si na uměle vytvářená takzvaná souvětí za pomocí krátkých vět (mnohdy na sebe úplně nenavazujících). Toto ostré staccato zřejmě mělo vyvolat dojem drzosti, překotnosti událostí bez "zbytečných" emocí, ale... do jisté míry to spíše působilo cynicky a mnohdy až amatérsky. A přesto za tu obrovskou spoustu práce a za komplexnost i autenticitu nejde jinak, než s plným počtem hvězd doporučit.

rodak
rodak
02.09.2022 5 z 5

Naprosto prvotřídní čtení. Nicméně otázky a pochybnosti zůstávají.A úsudek je na každém čtenáři.

Scarefish
Scarefish
16.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Pomáhá pochopit tolik diskutovaný příběh bratrů Mašínů, i když je patrné, na čí straně autor stojí. Rodinné zázemí, láska k vlasti, otcův vzor a nenáviděný režim vytvořili pozadí silné vzpoury a odhodlání. Možná i jistá naivita mladých kluků, kteří se do třídního boje pustili se vším všudy, zde sehrála svoji roli. Knihu výborně zpracoval i Český rozhlas v četbě Jiřího Ornesta.

sarkafarka1900
sarkafarka1900
05.07.2022 5 z 5

Jak je uvedeno i v jiných komentářích. I když je Jan Novák bratry Mašíny obdivuje, kniha je napsána objektivně a komplexně, každý čtenář si může vytvořit svůj názor. Navrch je kniha napsána velmi čtivě.
Z knihy podle mého názoru vyplývá, že mladým Mašínům chybělo velení někoho zkušeného, takže svou činnost vzali za "špatný konec". Dopadlo to, mimo jiné, jako kdyby jejich otec bojoval proti protektorátním četníkům místo nacistům. Často se před útěkem chovali zmateně (to se netýká vlastního útěku, tam si věděli rady). Obávám se, že komunistům spíše prospěli než uškodili.

DuchDoby
DuchDoby
29.05.2022 5 z 5

Příběh bratrů Mašínů a jejich party, který je popsán perfektním jazykem. Tahle kniha vás dostane.