Zatím dobrý

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23623/zatim-dobry-Kul-23623.jpg 4.7279
Orig. název:

So Far So Good (2004)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Petrov
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (82)

Kniha Zatím dobrý

Přidat komentář
andrej0867
13. května

trochu ako Frodova cesta k Hore osudu

Schary
20. dubna

Velmi silný čtenářský zážitek. Osudy Mašínů jsou dost kontroverzní, do přečtení knihy jsem měla jen velmi málo informací o jejich životech. Hodně mě zaujal příběh jejich otce, to byl hrdina v pravém slova smyslu. Asi to byl opravdový vlastenec a těžko říct, co by si myslel o jejich útěku za západním MANONEM. A při čtení jeho života mě napadlo, jak by vypadal osud Československa, kdyby bylo v naší zemi víc takových lidí. Škoda, že jeho odkaz mladí Mašíni tak trochu zmrzačili.

Co se samotného příběhu Mašínů, Paumera, Janoty a Švédy týče, tak to bylo jedno velké dobrodružství a fascinující čtení. Hlavně, ten hon v Německu...

Zajímalo by mě, jak se těm přeživším spalo až zjistili, co se stalo s jejich rodinami, přáteli a známými po jejich útěku...

V každém případě by knížka měla snad být i povinnou četbou, protože ukazuje dobový obrázek komunistického, nacistického a lidského zvěrstva....

Chesterton
31. března

A audiokniha je velmi strhující! Dýchá dobou, ve které se příběh odehrává. Byla jsem nadšená, bez ohledu na to, na které straně s skrývá větší část pravdivosti. Díky Jene Nováku :o)

Ali_xy
31. března

Skvěle zpracovaný příběh rodiny Mašínů. Kdo by se snad zalekl rozsahem knihy, vyšla i komixová verze, která je též velmi zdařilá :-)

Iki1
30. března

Výborné zpracování přináší velký zážitek (zprostředkovaný prožitek) počátku komunistické vlády u nás. Snad jen pro nás starší a tedy i hůře vidící je písmo v bublinách příliš malé a špatně čitelné.

Kunki
24. března

Masterpiece!

HonzaBl
18. března

Ne oni, ale představitelé tehdejší státní moci byli zločinci. Nebýt té zločinecké komunistické diktatury, nic z toho by se nestalo. Nesnáším řeči bývalých komunistů o tom, že normální lidé mohli žít normální slušný život. To je veliká lež, kterou jen omlouvají své vlastní selhání, když si s ní sami zadali... Všechny tyto takzavné "excesy" byly pouze vyprovokované zrůdnou "diktaturou proletariátu". Toto je třeba neustále připomínat, aby na to lidé nezapomínali a je třeba to říkat i mladým lidem, aby si dobře dávali pozor a nesedali na lep "hezkým" řečičkám o "spravedlivé společnosti". Už za První republiky napsal Karel Čapek "Proč nejsem komunistou".... Takže lidé věděli, že je to zlo. A lidé z této knihy chtěli a proti tomu zlu bojovali. To nebyli vrazi, ale vojáci občanské války, kteří bojovali proti zlu a nespravedlnosti, jak je to učili rodiče vlastním příkladem.

fanous21
24. února

Absolutně absolutní čtivo! S konečnou platností mohu tvrdit, že severské detektivky jsou řídkou srajdou... Pan Novák čtenáři servíruje dechberoucí jízdu útěku bratří Mašínů za svobodou natolik uvěřitelně, jako by u toho byl s nima. Jaká nebetyčná odvaha a mladická zarputilost odbojové skupiny, klobou dolů až se čelem bouchám o zem... A pak tu máme dobové reálie politických ohavností komunistického Československa, které daly vybřednout tolika lidským nízkostem, až je jeden vděčný za časy, v kterých žije. Doufám jen, že nenadejde další totalita, jež do čela vynese další arcipadouchy a zlo, které v lidech dřímá, se neprobudí k životu.