Zatím dobrý

Zatím dobrý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/bmid_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 5 563 163

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Petrov

So Far So Good , 2004

WEIL
11.08.2011

Autor si dal s touhle knihou hodně práce.
Téma je to velké, složitý propletec, a pro dost lidí kontroverzní, pro mě ne.

vlabl
30.11.-0001 5 z 5

Skutečně zatraceně dobrá a čtivá kniha. Při četbě zkrátka musíta držet Mašínům palce v tomto rozjetém komunistickém rychlíku, ve kterém zabijete nebo budete zabit.

hladko
30.11.-0001 4 z 5

Výborná kniha, která nijak nevnucuje jakýkoliv jednostranný pohled na kauzu bratrů Mašínů, ale nechá čtenáře vytvořit si názor vlastní, i když se pravděpodobně bude jednat o názor ambivalentní. Kniha je psána ve velmi svižném tempu, lehkým stylem o těžkých osudech Mašínovi rodiny a lidí s nimi spojenými a mnoho čtenářů (stejně jako mě) jistě překvapí, jak silný příběh se zde odehrál a částečně stále odehrává. Uznávám, že podtitul knihy "Největší příběh studené války" je zde potom zcela oprávněně.
Tato kniha by se měla stát povinnou četbou na středních školách, protože výborně vystihuje totalitní bahno, ve kterém se potácelo mnoho nešťastníků během vlády komunistického režimu.
Mašíni jsou podle mě obojím – hrdinové i vrazi. Podstatné je ale uvědomit si to, že jejich životy jsou produktem tyranie německé okupace a komunistické totality. Až po té je možné obdivovat jejich vůli se oběma režimům postavit, přestože jejich odbojová činnost napáchala spíše více škod, než užitku.