Zatím dobrý

Zatím dobrý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/bmid_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 5 563 163

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Petrov

So Far So Good , 2004

hanoule
25.03.2015 5 z 5

Skvělá kniha, překvapilo, jak je psána objektivně, nemluvě o spoustě informací, o kterých jsem předtím neměla ani tušení. Nejlepší je, že autor není zaujatý a i po přečtení knihy stále nevím, zda byli Mašínové hrdinové nebo vrazi - nejspíš obojí.

bosorka
25.01.2015 5 z 5

Dva pohledy z této knihy vyplývají. Pohled na bratry Mašiny z historického hlediska, na jejich činy, na ně jako reálné postavy. A pak pohled na samotnou knihu, na román, který zachycuje, co se nejspíš dělo a ač vychází z reality a rozhovorů, pořád je to román. A jak je psaný? Pro mě naprosto skvěle, vtáhne od prvních stran, rytmus Novákových vět je jako rozjetý vlak, který se řítí krajinou a člověk musí hodně uhánět, aby mu stačil. V čase přítomném, působí nesmírně autenticky, jako by se odehrával na plátně. Skvělé je zasazení do kontextů, příběh celých rodin a hlavně jako určující pak postava Josefa Mašína, otce.
V příběhu, kde se popisuje do detailů úprk přes hranice do Západního Berlína, jsem, přiznám se, malinko měla tendenci přeskakovat, ale vzápětí jsem se zase v příběhu vracela. Novák prchajícím postavám dodává šmrnc a šťávu antihrdinů. Podobně, jako fandíme banditům Cassidymu a Kidovi, fandíme i Mašínům a spol. A obdivujeme jejich nezměrnou výdrž.
Co se týče jejich kontroverzního antikomunistického působení, chápu rozpaky a vlastně nejsem s to se rozhodnout, ke které straně se přiklonit. Asi je nedokážu úplně adorovat, na druhé straně trocha obdivu tam je, za jejich mladické nadšení a touhu něco udělat.
Takže v hodnocení se odráží především kniha samotná, která mě bavila a vzbuzovala ve mně obří emoce. Co hodně oceňuji, jsou příběhy okolní, příběhy všech dalších zúčastněných. A přiblížení hrůzy 50. let, to je to, co mi z celé knihy vyčnívá nejvíce.

Montezuma
08.01.2015 5 z 5

Geniální. Čelist se mně vrátila do původní polohy až za hodně dlouhou dobu. Jedno je jisté: co člověk to názor a absolutní pravda, mrcha jedna, protéká mezi prsty jako voda. Takže: hrdinové nebo vrazi?
Malá nápověda: kdyby bylo takových Mašínů více, co myslíte, plundrovali by Rusáci Československo coby svoji kolonii celých 40 let nebo ne?

Katy007
05.01.2015 5 z 5

Silný příběh, skvěle napsaný. Řekla bych víc, ale nenašla bych ta správná slova...

vaclav7971
19.09.2014

Je to o hrdinství a o boji proti proti hlavním šmejdům (kteří nám bohužel stále vládnou). Bohužel ale dnes jsou lidi jak pomalu se ohřívající žáby v hrnci - nic necítí jen čvachtají - ale to přejde, až to bude pálit. Cesta zpátky bude velmi obtížná.

krabat
03.08.2014

Skvela kniha velmi napinavy priběh trochu to pozměnilo muj pohled na bratry mašíny syny velkého otce a hrdiny jakým byl josef mašin za okupace .Doporučuji i audioknihu skvely pan Ornest doporučuji

BellC
04.06.2014 5 z 5

Zůstávám v naprostém úžasu a mám chuť zavolat do světa - Miluju rodinu Mašínových! Ačkoli mnoho situací je sporných, nevím jestli to byly správně volené kroky (spíš nebyly), ale byly udělány s takovou sílou, že mě posadila na zadek a jentak nepustí. Paráda!

rubicka
12.02.2014 5 z 5

Kniha o velkých činech, o velkých a těžkých osudech, o sounáležitosti, o něčem, co je víc než touha po svobodě. Je to boj za svobodu, je to válka, která se tváří, že neexistuje. Kniha, která vzbuzuje otázky, ale zároveň na spousty z nich sama odpovídá.

Lubakus
07.02.2014 5 z 5

Žůžo dobrodrůžo. Neuvěřitelné dobrodružství bratří Mašínů a jejich tlupy. Imho, ten třídní boj, pokud je mne dobře známo, tak vyhlásil bolševik.

kessey
02.12.2013 5 z 5

Můžeme donekonečna debatovat o morální stránce věci, ale nic to nemění na tom, že kniha je skvěle napsaná, výborně se čte a je to téměř neuvěřitelný a napínavý příběh...

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Velmi čtivě (skoro až dravě) napsaný příběh bratří Mašínů doporučuji každému, kdo nemá zájem o sáhodlouhé rozbory morálních a etických hledisek jejich činů, ale o převyprávění prosté apelu a především dobrou četbu, ať už se o politiku zajímáte nebo ne.

Ronin Roujin
18.06.2013 4 z 5

"Tři králové revival" je asi opravdu největší story studené války. A "česká válka" byl jeden z největších úspěchů českých vojáků v moderní historii, o to cenější, že zde bojovali češi proti spojeným silám svých dvou arcinepřátel (z toho němci jsou nepřátelé odvěcí). Ta přesila proti které stálo 5 a později jen tři muži (či spíš kluci) byla nepředstavitelná.
Stejně ne li ještě více musí člověk obdivovat odvahu a bezdolnou sílu žen v "zázemí". Ať už jde o jejich sestru, matku či další ženy a muže z jejich okolí. Děj knihy je velmi obsáhlý. věnuje se jak otci a ostatním Třem králům a situaci za druhé světové války. Následuje celý příběh bratří a spol, se vsuvkami o "podstatě komunismu", s epizodami ze života lidí z jejich okolí a končí krátkým shrnutím života Mašínů a Paumera ve svobodném světě.
Celý příběh ukazuje absurditu a tragedii minulého století v (nejen) Střední evropě. Celá kniha je napsána vemi svižně a přesto "do hloubky", jen s mírnými sympatiemi pro "hlavní" hrdiny. Zejména část příběhu odehrávající se v komunistickékm Německu se čte opravdu jedním dechem.

BTW: byli to hrdinové.

Blíženec
23.05.2013 5 z 5

Rozsáhlá románová rekonstrukce představuje pokus zpracovat dokumentárním způsobem život a osudy bratří Mašínů i dalších členů jejich rodiny. Vůbec se nelekejte rosáhlosti svazku,kniha je výborně napsaná a čte se perfektně.
Synové šli v odkazu svého hrdinného otce.

Panter
16.05.2013 3 z 5

O partě správných kluků, co se vydali na výlet na západ....a u toho si trochu zastříleli! S autorovým názorem na Mašíny, který je z knihy zřejmý, nesouhlasím, nicméně proč si o tom něco nepřečíst.

blimba
02.05.2013 5 z 5

O Mašínech se hodně diskutuje, ale vlastně málo ví. Tahle kiha je formou i obsahem pro další diskusi podle mě zásadní. Já si stále kladu otázku, proč Mašíny označujeme dílem za vrahy a dílem za hrdiny, ale na účastníky druhého odboje se nahliží jednoznačně pozitivně? A kdo má na svědomí více životů?Mašínové nebo mlčící většina?

paisr
11.03.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, jen mě utvrdila v názoru na tzv. " spravedlivý třídní boj". Všem doporučuji.

Zlord Antiježíš
16.02.2013 5 z 5

Do přečtení jsem opravdu netušil co si o Mašínech a spol. myslet. Jsou to vrahové nebo hrdinové? Abych získal případný nový pohled a misku vah svého názoru naklonil na jednu, či druhou stranu, sáhl jsem po "Zatím dobrý". Po přečtení můžu jednoznačně říct, že můj názor je teď jasný - nevím jestli to byly hrdinové, nebo vrazi. Možná obojí - vraždit s takovou rozhodností chce kus odvahy. Možná ani jedno - zoufalí kluci kteří kumulují problémy radikálními a extrémními řešeními. Možná by názor vystihovalo lépe to, že státní vyznamenání bych jim neudělil, mohlo by to být ale také zkreslením postoje. Ale nepřijde mi fér jednoznačně odsoudit jejich činy. Za sebe můžu říct že si boj s bezesporu zločinným režimem představuji značně jinak, "srabáčtěji", dalo by se říci, ale to je způsobeno mým názorem deformovaným silným sklonem k rodinné zodpovědnosti a otcovským instinktům. Můj silný konzervativní, tradiční a vlastenecký postoj s důrazem na respekt k historii a svobodě není v souladu se sebeobětováním za imaginární hodnotu - vlast, na úkor reálné hodnoty - rodiny (ostatně rodina je základ státu, přece). Aneb hrdinů jsou plný krchovy a když budu čuchat ke kytkám zespodu, těžko svým nejbližším pomůžu. Mladickou zbrklost, odhodlání, přesvědčení a fatalismus Mašínovců do jisté míry obdivuji, zároveň trochu odsuzuji, a do značné míry chápu, ale nejsem schopen se s tím ztotožnit. Vůbec se nedivím tomu, že případ dokáže vyvolávat tak kontroverzní reakce, bez ohledu na sympatii s, nebo proti komunistickému režimu, když kontroverzi vyvolává i u mě samotného. Kniha jako taková je silným, až dokumentárním dílem, o jedné kapitole našich dějin a obrovským námětem k přemýšlení. Navíc jde o napínavé čtení. Díky tomu rozhodně zaslouží pozornost a já musím doporučit. Přečtěte si to, a několik dnů potom se užírejte!!!

Melanka
29.01.2013 5 z 5

Potřebovala jsem si ujasnit svůj názor na bratry Mašínovy. Tahle kniha mi potvrdila můj názor. Je to skvěle napsaný napínavý příběh, který mě zasáhl. Je sakra o čem přemýšlet!

Samdelas
06.01.2013 odpad!

Neuvěřitelná sračka která naprosto ignoruje fakta a slouží pouze k tomu z těchto masových vrahů udělat hrdiny. Opak toho co dělali s případem bří Mašínů komunisté.

ttommikk
10.05.2012 4 z 5

Lehkým perem čtivě vylíčeny dějiny českého 20. století na osudu rodiny Mašínů. Lépe než-li drtiti středoškolské dějiny 20. století ze sešitu, je přečíst tuto knížku.