Zatím dobrý

Zatím dobrý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/bmid_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 5 563 163

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Petrov

So Far So Good , 2004

Gracian1964
06.03.2017 5 z 5

Tak, dámy a páni...toto bola jazda jak hovado...nedokázal som sa od toho odtrhnúť...neuveriteľný príbeh...nuž, súdruhovia chceli mať triedny boj na život a na smrť...tak ho teda mali, ale keby boli tušili, že bratia Mašínovci ich zoberú vážne, možno by si to boli rozmysleli, hm...

Dagnov157
10.02.2017 4 z 5

Dlouho jsem tuto knihu odkládala, nemám polické knihy moc ráda, ale potřebovala jsem se dovědět o mašín gate další informace, abych si mohla udělat ucelený obrázek. No, moc se mi to nepodařilo. Vlastně jsem zrovna tak zmatená, jako před četbou. Ale napsané je to dobře, o tom žádná.

RichardvonT.
12.01.2017 5 z 5

50. léta jsem nezažil, o Mašínech dodnes nevím, co si vlastně myslet, zapalování stohů slámy pokládám spíš za zločin vůči zvířatům než komunistům, v době útěku protagonistům nebylo moc přes 20 roků (mladická nevyzrálost?)....těžko říct.
Ale tady se hodnotí literatura a Zatím dobrý je dílo špičkové kvality. Pokušel jsem se číst další věci od autora, nebylo to tak docela ono. Platí rovnice, že silný příběh, největší příběh studené války, rovná se kniha "silná" nejen rozsahem?
Vsuvky se Stalinem nebo Zátopkem jsou úžasné.
Taková byla doba a my dál žijeme na tomhle kostmi posetém světadíle....

Vaanek
04.12.2016

Paráda, pokud se podaří plánovaný film, bude to bomba...

Prey
05.10.2016 5 z 5

Je jedno, jestli jste hrdinové, nebo vrazi. Nebo oboje. Pokud je váš příběh, jdoucí ruku v ruce se šílenými dějinami, tak silný, že čtenář fascinovaně hltá tolik stovek stran beletristického zpracování, není co řešit. Zíral jsem, zíral. Informacemi a emocemi nacpaný literární pomník, jehož kvality musejí vidět i ti, kteří Mašínům nemohou přijít na jméno (oprávněně?). (Čteno v překladu Petry Žallmannové.)

helisss
16.09.2016 5 z 5

Opravdu fantastická kniha, která si mne získala hned po několika stránkách!

Jack93
02.07.2016 5 z 5

Z počátku mi Novákův styl narace příliš neseděl. Sice jsem za svůj život toho stačil přečíst poměrně dost, ale nikdy jsem se nesetkal s takovou formou vyprávění. Nicméně po několika desítkách stránek jsem si zvykl a nechal se pohltit fascinujícím příběhem, který je o to neuvěřitelnější, že se opravdu stal. Přitom po přečtení nemá čtenář stále jasně ucelený názor, co si o Mašínech myslet. Je to sice otřepená otázka, ale je na místě - vrazi, nebo hrdinové? Těžší filozofickou otázku aby člověk pohledal...

Musím smeknout klobouk před vyprávěčským uměním Jana Nováka. Nemám pro něj jiný přívlastek než geniální! Strhující, dechberoucí a přitom místy nesmírně vtipný, což bych vzhledem k tématu knihy nečekal.

Je skutečně neuvěřitelné, že se bratři Mašíni s Milanem Paumerem dokázal dostat za železnou oponu. Zároveň člověku doslova běhal mráz po zádech po vylíčení trestů postihnuvší osoby, kteří kdy s Mašínovými přišli do styku, včetně nejbližších příbuzných. Československo v době komoušů bylo neskutečně svinským místem. Važme si toho, co máme teď, ale zároveň nedopusťme, aby se něco takového někdy znovu opakovalo...

TheSarcasm
30.01.2016 5 z 5

Tak to je opravdu úžasná kniha. Nemohu uvěřit, že příběh bratrů Mašínových není vymyšleným thrillerem, ale opravdovou story. Jestli je to pravda tak reálný život je větším dramaturgem než jakékoli literární fikce. Nemám na bratry Mašíny jednoznačný názor, ale toto skutečně stojí za přečtení ať si o nich myslíme co chceme. Doporučuji všem, nebudete litovat, tato kniha opravdu stojí za to.

fremundice
10.01.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, strhující příběh, neuvěřitelně komplexní (Radka střílející honutrie a Nendu sledovanou Antonií Dvořákovou na wikipedii nenajdete) jistá subjektivita je nesporná, ale lze se od ní odpoutat. A hlavně díky vypravěčskému umu Jana Nováka si lze k postavám vytvořit až osobní vutah (což vede i k tomu, že mluvíte o skupině beze jména jako Radkovi, Pepovi, Vaškovi atd.) Vděčné téma k hovoru, kniha která nenudí ani po několikáté (prověřeno).

Ladys
09.12.2015 5 z 5

Nekoukejte na to, jak dlouho jsem knihu četl. Není to tím, že bych se jí musel prokousávat. Je to daleko prostší. Neměl jsem čas.
Případ Mašínové a já.
Patřil jsem k táboru těch, kteří nevěděli, jak uchopit příběh bratrů Mašínů. Vrazi, nebo hrdinové?
Vychováván a vzděláván v posránkovském zaprďánkovském socialismu jsem úplně nedokázal pochopit sílu motivace této bratrské dvojky a jejich přátel. Způsobeno nedostatkem informací.
A teď ke knize.
Je strhující. Napínavá. Lidská. Nelidská. Odporná v předvedené brutalitě totalitních režimů. Dojemná v detailech. Tvrdá v prozřeních.
Příběh bří Mašínů je sám o sobě velmi silný, ale pro pochopení stavu jejich pohledu na život je naprosto nezbytné dozvědět se, v jakých poměrech vyrůstali. A zde pro mě nastal zlomový okamžik v pohledu na jejich kauzu.
Jejich otec byl totiž jeden z protifašistických odbojářů, zvaných Tři králové. Že nevíte? Neznáte? Tápete? Možná slyšeli? Jste na tom stejně, jako já před přečtením této skvělé knihy.
když si člověk uvědomí, jaké kořeny bři Mašínové mají, musí uznat, že jejich snaha o rozběhnutí svržení komunismu je naprosto legitimní. Třídní boj je vynález komunistů. A tak v důsledku genového fondu Mašínových a tím v podstatě předurčeného pohledu na odboj proti komunismu bratři nastoupili pro mě naprosto logickou cestu boje. Na život a na smrt. Padni komu padni. A můžu jim jen závidět tu rozhodnost a sílu.
Od přečtení této knihy, která poutavě popisuje život jejich rodiny od dvacátých let, přes jejich válku s komoušem, neuvěřitelnou cestu za svobodou přes socialistickou NDR do Západního Berlína, až po život v USA, jsem nabyl přesvědčení, že bratři měli dostat metál za boj proti komunismu. Howgh!
(Samozřejmě, že nejsem tak jednoduchý, abych měnil názor podle románu. Už dříve jsem byl částečně nakloněn břím Mašínům. Kniha mě jen popostrčila k jasnějšímu postoji.
A nesouhlasím se Samdelas. Vrahy z Mašínů udělal komunistický třídní boj. Oni zažili komunistickou zvůli a teror v padesátých letech. My si o tom můžeme jen psát, nebo povídat.)

Chemiczka
16.09.2015 5 z 5

Težká kniha na těžké téma.....V lisu mezi dvěma extrémy - hrdinství vs. vraždění jsem si sama nedokázala udělat na skupinu bratří Mašínů jednoznačný názor. V první řadě jsem měla v mysli Josefa Mašína str., jednoho z legendárních Tří Králů. Jeho osobnost mám až v posvátné úctě (obdiv patří především jeho neoblomnosti a bojovnosti - zůstel v protektorátů, i když dávno mohl být v bezpečí v zahraničí, popř. by se stal otrokem nacistů).
V průběhu celé knihy jsem měla schizofrenní pocity sympatií. Zprvu jsem nijak nesympatizovala s ani jedním z bratrů (snaha o neutralitu), zvláště na začátku příběhu, kdy se rozebírali akce proti komunistům na našem území. Tam vznikli mé první myšlenky na to jestli se vlastenectví měří počtem životů nepřátel proti naší zemi, popř. demokracii? Často je zde srovnání právě s Mašínem str., ale on přece neubližoval/nezabíjet civilisty jen tak jak se mu zlíbilo. Ano vše dělali kvůli tomu, že chtěli ukázat odpor nejen svůj, ale i dalších kontrarevolucionářů. Navíc stále se nedokážu smířit s tím, že "hrdinové" musí ukrást peníze, aby mohli svůj útěk provést, nehledě na to, že je použili k nákupu věcí, které evidentně s odbojem nijak nesouviseli.
Později v části o útěku za hranice, jsem naopak hltala slovo za slovem a čekala jsem kdy se něco zvrtne, plán selže a Mašíni s jejich společníky někdo chytí/zraní/zabije. Tady jim asi nelze nefandit, jsou zde stylizování do těch dobrý a šiky policistů jsou zlý Němci. Po úspěšném průniku do západního Německa se však dostavil opět pocit, že o hrdinství a vlastenectví to zrovna moc nebylo. Co Mašíni dělali dále, když byli v svobodné světě? Pomáhali nějakým způsobem Československu? Penězi, osvětou o komunistických zvěrstvech? Politickým tlakem na mocné?
Nejvíce mne potom zasáhla část poslední, které vykládá osudy těch, kdo zůstali na našem území, ať už šlo o nejbližší příbuzné nebo náhodné známé, kteří jen pomohli něco převést popř. ukrýt. Otázka pro zamyšlení, stál útěk za to že, režim zabije svou brutalitou maminku Zdenu Mašínovou, zhatí možnou budoucnost sestry Nendy, budou zabiti přátelé i strýc Borek, babička přijde o všechno co měla, i o své milované děti? Stáli životy všech, zastřelených při útěku za hranice a také zabitých komunisty v souvislosti s tímto případem, za to, že si Mašíni odfrčeli do Ameriky, tam zbohatli a dál se nezajímali jak pomoci svému domovu, své matce, svému národu?

Stále nevím jasnou odpověď zda jsou hrdinové nebo vrazi?!?

milamarus
06.08.2015 5 z 5

Nejtlustší kniha jakou jsem doposavad četla!!!

Měli by jí však prodávat/půjčovat s doporučením, že vzhledem ke jménům hlavních postav je vhodné ji číst pouze doma, a opatřit ji papírem v případě, že budete mít v úmyslu číst ji na veřejnosti. Bez legrace!!!! Já žádné instrukce nedostala a byla jsem důvodem k několika zlostným (naštěstí jen slovním) projevům starších spoluobčanů: „Jak můžete číst o těch vrazích?“ - „Že se nestydíte!“ - ,,Zbytečně plejtváte časem!“

Myslím, že jsem časem neplýtvala. Tento poutavý příběh jsem přečetla až do konce a díky “tříkrálovské“ kapitole knihu hodnotím plným počtem. Jo, všech pět hvězd! (Přiznávám: necítím vůči žádnému z bratrů Mašínových zášť. Nic mi neudělali. Žádného z nich jsem zblízka nikdy neviděla, nebyla jsem na jejich místě a nevím, jak se cítili.)

Pett
28.07.2015 5 z 5

Strhující, znepokojivé, obohacující a navíc české! ... a je o čem přemýšlet! V jeden moment pro mě byli vrazi, v druhém hrdinové... ale co mě rozložilo snad úplně nejvíc byla ta doba, atmosféra je mrazivá, děsivá... jde o dokonalý průřez českým bahnem, cítíte se ušpinění a bezmocní... několikrát vám dojde dech a přistihnete se, že jen zíráte do prázdna... opravdu něco takového bylo možné? Opravdu se zde takto žilo, pod tak těžkou a dusivou duchnou? Stydím se za své fňukání ohledně toho, v jaké to žijeme době... je to totiž zatím dobrý!

marvan00
04.07.2015 5 z 5

Osobní zaujetí Honzy Nováka a originální dokumentární styl činí z knihy navzdory rozsahu neuvěřitelně čtivou a strhující četbu, člověk má pocit, jakoby byl přímo u toho (psáno v přítomném čase). Tuhle knihu jsem něpřečetl, ale prožil. Jiří Peňás, jehož názorů jsem si kdysi vážil, ji svého času označil za knihu roku.

JitkaJak
04.07.2015 5 z 5

Kvůli téhle knížce bych měla všem ostatním odebrat 2 hvězdičky, protože se jí žádná nevyrovná. Skvělé, skvělé, naučné a současně napínavé, člověk se nemůže odtrhnout a 780 stránek zhltne jedním dechem.

Mijagi
25.05.2015 5 z 5

Na tuto knihu jsem slyšel řadu negativních názorů. Prý líčí bratry Mašíny, Milana Paumera, Zbyňka Janatu a Václava Švédu jako hrdiny. Ano, spisovatel Jan Novák opravdu většinu textu věnuje jejich pro mě až neuvěřitelně odvážnému útěku z Československa do Západního Německa, ale zároveň vše dává do kontextu s otcem Mašínem, členem odbojové skupiny Tři králové operující o několik let dříve proti nacistům. Propojením chtěl autor, podle dostupných informací, ukázat na to, kde se v synech vzalo jejich válečnické myšlení a proč jednali ve všem tak a ne jinak, prostě je ospravedlnit. Podle mě dosáhl opačného výsledku. Otec Mašín byl neoddiskutovatelným hrdinou a postavit ho vedle synů, kteří při své činnosti prolili krev civilistů, o nichž nemohli vědět, do jaké míry slouží komunistické ideologii, funguje spíše jako zastínění. Tímto postupem přiložil na misku vah proti bratrům Mašínům větší břemeno, než kdyby všechny kontroverzní epizody jejich záškodnictví (zabití příslušníků SNB v Chlumci nad Cidlinou a Čelákovicích, účetního z Kovolisu atd.) popsal podrobněji a ne pouze okrajově, jako v „Zatím dobrý“. Jan Novák přiznává, že chtěl napsat knihu o hrdinech, ale všem negativní recenzentům musím odporovat v tom, že se jedná o agitační práci stranící bratrům Mašínům. Ne, rozhodně v ní nenajdete odpověď na otázku „vrazi nebo hrdinové?“ Budete tajit dech nad jejich putováním lesy u Berlína a budete jim v duchu fandit, aby se dostali z několika nebezpečných obklíčení mnohonásobně početnější skupinou Volkspolizei, ale pořád bude kdesi v pozadí splín z výše zmíněného morálně negativního jednání. Tenhle moderně, originálně a svižně napsaný thriller stojí za přečtení, třeba i proto, že poukazuje na zhovadilost komunistických myšlenek realizovaných v praxi.

Claudius
11.05.2015 4 z 5

Překvapivě velmi čtivá kniha. Když jsem ji poprvé viděl v knihovně, zděsil jsem se nad její tloušťkou, protože se mi nechtělo strávit tolik času nad nějakým příběhem z 50. let. Ale řekl jsem si, že to aspoň vyzkouším, než to donesu vrátit a vzdám to. Jenomže knížka mě svým stylem zaujala hned na začátku a dočetl jsem ji naprosto bez problému. Téma bylo zajímavé, místy velmi napínavé a akční, opravdu spíš thriller než historický román. Což ovšem nijak nezlepšuje můj názor na bratry Mašíny. Já jsem v té tobě sice nežil, ale moji prarodiče ano, a ti Mašíny nekompromisně hodnotí jediným slovem - vrazi.

sioux
04.05.2015 5 z 5

Četl jsem asi před osmi lety a považuji to za skvost. Sedlo mi v ní úplně všechno, sympatie s hlavními hrdiny, odpor proti odpornému zlu, čtivost, úroveň jazyka, historická hodnota, české reálie.
Pro mě též jedna z nejlepších knih mého života, na ní se prostě nedá zapomenout.

Martinka15
27.04.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem v životě četla. Bratři Mašínové, Václav Švéda apod... pro mě budou vždy hrdinové. Neříkám, že zabít ty lidi nebylo špatné, ale jsem přesvědčena, že neměli na výběr. Krásná kniha a strhující příběh.. Rozhodně doporučuji! (jen komunisti by to číst neměli:D)

Miloush
16.04.2015 5 z 5

Je to doopravdy jako by vás někdo nakopl s rozeběhem do žaludku na nedělním setkání nadšených sběratelů známek z 18. století. Takovou pecku jsem nečekal.