Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého svěřence Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky scénáři Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/280279/zatopek-BNG-280279.jpg 4.2208
Komiksy, Literatura česká, Sport
Vydáno:, Argo, Paseka

Tomas@S

Dalsi dilo predstavujici Emila Zatopka a jeho zivotni pribeh, v tomto pripade ve forme grafickeho romanu v nezamenitelne vytvarne forme Jaromira 99 pripominajici linoryt nebo podobnou vytvarnou techniku. Zrovna nedavno jsem cetl o Zatopkovi skvelou povidku od Oty Pavla. I sam spisovatelsky velikan Ota Pavel mel obrovsky respekt k Zatopkovi pri popisovani jeho cesty ke slave. A take jsem narazil na zminku o Zatopkovi ve slavne knize Zrozeni k behu od McDougalla. Podle toho co jsem cetl mi prijde, ze je komiks docela presny a nez nejaka glorifikace se jedna o snahu presne vylicit zivot Emila Zatopka od mladi az po jeho slavne vitezstvi v Helsinkach. Samozrejme je pribeh, asi hlavne kvuli forme, velice strucny a preletne se za chvilku. Jedna se spise o takovy hold Zatopkovi, vydany k vyroci. Co mne zaujalo a co Ota Pavel nezminoval (a ani vlastne nemohl) je zminka o osudu Zatopkova kamarada Haluzy, ktereho mucil otec poslance a byvaleho predsedy KSCM Grebenicka.

Peleus

Nemám rád, když se nějaká osoba zcela nekriticky glorifikuje. Působí to jako příběh z Bible.
Ťopek nastoupil do továrny. A bylo to dobré.
Ťopek řekl "kurňa". A bylo to dobré.
Ťopek potkal Maruš. A bylo to, kurňa, dobré.

Ale no tak!

Samozřejmě chápu, že ikony mají být ikonické.
Všichni milujeme Johna Kennedyho, Bruce Leeho, Agnesë Gonxhe Bojaxhiu... O takových se nesluší mluvit nehezky, a když už, tak jejich prohřešky velkoryse přehlédneme. A nemám nic proti tomu.

V knize Špion vypovídá II. - Jasná zpráva o konci jednoho světa od bývalého agenta StB Josefa Frolíka, který uprchl a svědčil proti režimu v Československu před senátním výborem v USA, je Emil Zátopek uváděn jako kooperující osoba. Údajně s úsměvem a bez zardění udával kolegy, což je v přímém rozporu s příběhem o pomoci Stanislavu Jungwirthovi. Proč by měl již bývalý agent lhát? Co by tím získal? Neřeknu prozrazování zákulisní situace v politice, ale očerňování národního hrdiny? Stejně tak ve své knize upřímně vypráví historku o tom, kterak nejlepší pražské prostitutky na příkaz shora přes noc zapracovaly na kanadském hokejovém mužstvu tak, že následujícího dne pro únavu prohrálo s československým výběrem. Proč by tedy lhal o Zátopkovi?

Kdo ví, kurňa?!

Nicméně komiks je to pěkný.

romi94

Živé ilustrace a inspirativní příběh!

Alethea_k

Komiks o Zátopkovi jsem četla stejnou rychlostí jako tu nejnapínavější detektivku. Něco takového může napsat jen sám život. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, předtím mě tyhle věci nijak zvlášť nezajímaly. Takových komiksů by mělo být víc. Vůbec bych se nezlobila.

Dakarianna

Nádherný komiks jako pocta úžasnému člověku, který vůlí a pílí dosáhl vrcholu. Kresba je fantastická. Vadily mi tam akorát uměle napasované vulgární výrazy. A ten konec byl takový zvláštně useklý.

lassse

Zhltl jsem to na jeden zatah. Pan Zatopek musel mit ohromnou vuli.

Pepa0216

Výborná kniha, ale jednu hvĕzdičku sundám za nĕkteré výrazy, které by z úst Emila Zátopka nikdy nevypadli.

prazskanaplava

7/10 Poučné, čtivé, komiksová forma přinutí i naprostého sportovního analfabeta dozvědět se něco málo o jednom z nemnoha světově proslulých Čechů, potažmo i o nelehkém žití v komunistickém režimu s jeho neutuchajícími požadavky na podvolení se za cenu ztráty veškerých morálních zásad.
Jen poněkud useknuté, chybí tomu alespoň náznak závěru.
(Argo, Paseka, 2016)

novecento

Po třech velmi povedených černobílých komiksech Reinharda Kleista je pro mne barevný Emil Zátopek od Jaromíra Švejdíka změna o 360° Název knihy: Když nemůžeš, tak přidej mi rezonuje spíše jako, když nevíš co s barvou, tak ji tam dej co nejvíc, což se J-99 povedlo. Práce s kopírováním a překreslováním fotografii je samostatná kapitola. Komiks je jednoduše pochopitelný a najde si svoji cílovou skupinu čtenářů, kteří se chtějí o tomto skvělém sportovci dozvědět podstatné věci. To kniha splňuje. Doporučuji.

jarynek

Oslava lidského úsilí a nezměrné vůle. Zátopkovi tréninkové metody jsou známé, jakožto i jeho překonávání rekordů a boje na olympiádách, takže mne více zaujalo vykreslení dobových souvislostí, a to nejen komunistických, ale i časů, kdy Zátopek pracoval u Bati. Výborné je rovněž vylíčení Zátopkova vztahu s manželkou a jejího spolutrénování. Za svůj postoj ke kauze Jungwirth si zaslouží úctu, zajímavé by určitě bylo, jak by se autoři vypořádali s dalšími postoji a osudem Zátopka. Je však jasné, že tato kniha při svém rozsahu nemohla mít takové ambice a muselo dojít k určité zkratkovitosti, takže i závěr knihy je vlastně takový rychlý a nechávající otazníky. Kresba i barevné vyjádření se k vyprávění skvěle hodili. Musím se pousmát nad některými komentáři, pohoršujícími se nad hrubými slovy Zátopka. Právě to dělá příběh uvěřitelnější. Hlavně si nemysleme, že národní hrdinové nemluví sprostě. Někteří národní hrdinové nejen užívají hrubá slova, ale mají i virózy:).

Gooverka

Nádherný komiks, který přibližuje tu nejvýznamější etapu Zátopkova života. Nejen, že je radost prohlížet obrázky, ale hlavně jsem se o Zátopkovi dozvěděla mnoho nových informací. Text je úsporný, ale to se mi moc líbilo, protože vizuální materiál mluvil za vše.

Hadati

Z tohoto komiksu jsem se dozvěděl to nejdůležitější o Zátopkovi, jeho kariéře, životě a morálce. A přestože z tohoto komiksu vychází jako „dokonalý“ hrdina, také je zde ukázán i po lidské stránce. Komiks ukazuje pravou tvář československého komunismu, ale neměl jsem pocit, že by se to přehánělo. Na druhou stranu se autoři nebáli ani poukázat na kapitalistické vykořisťování za první republiky. U prvních stránek jsem se obával, zda mi nebude styl červené retrokresby vadit, ale velmi rychle jsem si zvykl. Navíc se tenhle styl k danému příběhu velmi hodil. Ke komiksu mám jedinou výtku, že jsem měl občas problém rozlišit některé jednotlivé postavy od sebe. Postav tu však zase tolik není a z kontextu se dalo pochopit, kdo je kdo, takže se to dalo zkousnout.

bibi.r
12.12.2017

Vtipná i smutná zároveň. Věrný odraz doby, taková jaká byla.

jiri77
11.11.2017

Pěkně zpracovaná kniha ale ty vulgarismy si mohli autoři odpustit,hodně mi to kazilo dojem z celé knihy.

MildeZ
05.11.2017

Potěšilo, jak oko, tak ducha ;-) Kniha byla dar, takže mě k ní pojí zvláštní pouto. Komiksové zpracování mám rád, jelikož mě to vždy při čtení tak zvláštně uklidňuje :-)

lupidoly
29.10.2017

Hezky zpracovaný grafický román a čtení je zážitek

Dixinka
29.10.2017

Čekala jsem víc. Nejvíc mě naštvala hrubá slova na konci knihy. Tak jistě Zátopek nemluvil....

hellena1523
06.08.2017

Jako grafický román je to velmi povedené! Tady nemůžu (a nechci) vytknout vůbec nic. Zvolené barvy mi přišly vhodné a (nevím sice proč), umocňovaly dojem doby, o které je řeč.
Co se týká obsahu, tak tady bych už nějaké výhrady měla. Je to pěkně zpracované a vím, že do grafického románu ani zdaleka nelze natlačit všechno důležité, ale na můj vkus se autor až příliš často držel jen na povrchu. V podstatě poodhalil jen nepatrnou část Zátopka a ještě k tomu velmi povrchně.
Přesto si myslím, že jako představení TAK významné osobnosti našich dějin mladé generaci, nebo těm, kteří už jen matně tuší, že "Zátopek byl ňákej náš sportovec", je to bezvadné! :-)

Hopicek495
23.06.2017

Výborný komiks přečtený jedním dechem. :)

Dera
14.06.2017

Prostě paráda...

P1tr
02.05.2017

Krásně vypadající komiksový životopis na který se opravdu hezky kouká, ovšem pod líbivým zevnějškem se skrývá mnohem ošklivější vnitřek. Příběh samotný je vyprávěn poněkud zvláštním způsobem, který působí mnohdy nechtěně směšně, obzvláště v částech zabývajících se romantickým vztahem mezi panem Zátopkem a jeho ženou. K tomu si připočtěte jistou zkratkovitost vyprávění a zjednodušování situací a zbude vám pak pouze nenaplněný potenciál. Je totiž zajímavé dostat životopis v komiksové podobě, což je na tento žánr netradiční, ovšem po prvotním nadšení je najednou jasné, že nápad byl sice dobrý, nicméně tento formát příběhům tohoto druhu příliš nesvědčí. Jde tedy o hezkou raritu, ovšem nic víc, bohužel.

Kniga47
01.05.2017

Moc hezké, ale je to jen malá část jeho života.

katallinka
13.04.2017

Tak z tohoto zpracování Zátopkova života jsem naprosto nadšená.

Jana K
02.02.2017

Zajímavé komiksové zpracování osudů legendy československého sportu. Kniha mě bavila, ale na některých místech bych uvítala více textu; mnohdy je ho na stránce úplné minimum. I tak ale solidně mapuje nejen Zátopkovy sportovní úspěchy, ale i osobní život.
Škoda jen, že končí zlatou helsinskou olympiádou (na kterou málem ani nejel), určitě by bylo zajímavé sledovat i další životní etapu nejen jeho, ale i jeho ženy Dany.

ondrash77
30.01.2017

Přečtení knihy Zátopek …když nemůžeš, tak přidej! je otázkou několika hodin. To na její kvalitě nic neubírá. Čtenáře si najde mezi sportovními fanoušky i mezi těmi, kterým je sport naprosto ukradený. Je to jedna z těch knih, ke které se po čase rádi vrátíte. Současně vás bude hřát u srdce, že Zátopek má místo právě ve vaší knihovně. Celou recenzi si přečtěte tady: http://www.kniznistrepy.cz/2017/01/30/zatopek-kdyz-nemuzes-tak-pridej/

17.01.2017

Rozhodně jedna z nejlepších knih v roce 2016.

Air15
16.01.2017

Pohádka o tom, jak zatvrzelý a cílevědomý kluk z Kopřivnice k lásce přišel a medaile vyhrával jednu za druhou. Z toho by klidně mohl být skvělý film. Klidně bych si rád přečetl i o pozdějších osudech slavného běžce.

k009
26.12.2016

Poprvé od dětství jsem si přečetl komiks a chci číst hned další.

OldaB
21.12.2016

Těšil jsem se a dostal to, co jsem tak nějak očekával. Kresbu Jaromíra 99 mám rád a mám pocit, že se neustále zlepšuje. Skvěle pracuje s emocemi a atmosférou. Libreto Jan Nováka je pak přesné svou promyšlenou strukturou, s citem pro detail.

babyboar
02.12.2016

Perfektní ukázka toho, že komiks není žádným pokleslým či méněcenným žánrem. Jediná nevýhoda tohoto grafického románu je, že jej přečtete příliš rychle a rádi byste četli jak to bylo dál.