Bílé noci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1848, lyrická, vymyká se jeho další tvorbě. O dívce, která každý večer čeká na svého milého u břehu řeky. Nesmělý mladík jí začne dělat společnost a po čase se do ní zamiluje, ale dívka chce, aby zůstali přáteli. Přesto jí vyzná lásku...

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/1802/bile-noci-1802.jpg 4.1300
Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Svět sovětů, Albatros (ČR)
Orig. název:

Белые ночи (1848)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (35)

Kniha Bílé noci

Přidat komentář
PeterBahn
15. února

Zatím jediná kniha, kterou jsem od Dostojevského přečetl. Velmi mistrovsky vypsaná plíživá tíseň z toho, že kýžené setkání se nakonec uskuteční i když děj směřoval lehounce optimisticky jinam... Četl jsem cca před patnácti lety, detaily si nevybavují, ale atmosféru díla ano.

DuchDoby
15.12.2018

Lidská povaha a touha je prostě nevypočitatelná.
O tom vás přesvědčí tato kniha.

Mr.Fox
15.11.2018

Krátká, emočně nabitá. Velmi mě zasáhla. Splín a melancholie hlavního hrdiny mnou vyloženě prostupovaly. Psána krásným básnickým jazykem. Plná láskyplných smutných skutečností. Naivita a vyidealizovaná představa první nešťastné lásky je mnohým z nás jistě dobře známa. Místy jsem se ztotožnil se svou vlastní zkušeností. Žel, je to tak - občas nade vše milujeme, ale ať děláme, co děláme, naše láska není opětována. Srdci neporučíš...

intelektuálka
14.08.2018

Či se jen proto narodil,
aby nablízku tvému srdci
aspoň malou chvíli byl ?

Mottem I. Turgeněva začíná sentimentální příběh - Dostojevskij v lyrické poloze...

Krásné čtení pro romantiky - kdo by nevzpomínal první lásku...

mariela.elish
01.08.2018

Prekrásne čítanie. . . :)

gersie
23.04.2018

asi jsem očekával něco jiného ..... mám dojem , že na pořádné vyjádření potřebuje mnoho papíru a šedesát stran je pro něj málo.

Clea3112
21.02.2018

První láska bývá téměř vždy krásná i bolestná, něžná i prudká, mnohdy vyidealizovaná a neopětovaná, křehká i nemilosrdná. Přináší radost, naplnění, ale i smutek a zklamání. Tyto protichůdné pocity spojí i hlavní hrdiny Dostojevského novely Bílé noci. Jen s tím, že každý miluje někoho jiného. Snílek Nastěnku, Nastěnka Nájemníka. Ale láska je láska. A přátelství v lásku nepřetavíš, i kdybys tomu moc věřit chtěl.....Na jednoduchém příběhu vykresluje Dostojevskij složitosti lidské duše. Hezké :)

Janek
08.01.2018

Kdyby Bílé noci napsal kdokoli jiný než Dostojevský, bylo by to z mé strany na plný počet hvězdiček. Jenže ve srovnání se všemi ostatními texty, které jsem od tohoto ruského génia zatím přečetla, této lyrické novele něco málo chybí. Přesto jde o velmi působivou sondu do lidského nitra.