Bílé noci

1848, lyrická, vymyká se jeho další tvorbě. O dívce, která každý večer čeká na svého milého u břehu řeky. Nesmělý mladík jí začne dělat společnost a po čase se do ní zamiluje, ale dívka chce, aby zůstali přáteli. Přesto jí vyzná lásku...

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1802/bile-noci-1802.jpg 4325
Literatura světová, Novely
Vydáno, Svět sovětů, Albatros (ČR)

Белые ночи, 1848

Kniha Bílé noci

konicekbily
16. listopadu

Pro mne velice zajímavá novela, jsou popisovány bíle noci v Petrohradu, ve městě, kde jsem strávil několikrát celkem asi čtyři týdny mého života. Atmosféra Petrohradu je autorem vykreslena velice dobře. Stejně dobře vykreslil rozdíl v přístupu k životu u aktivní mladé dívky, jdoucí za svým cílem a mužem, jež se potácí životem a neví co se svým životem.

warca

Velmi poetické, romantické, lyrické, krásné.

Jho

Jako lehce sladkobolná limonáda se to dá číst - naštěstí to není dlouhé -, napsané je to slušně, ale nenajdete tu nic, co by naznačovalo na nebeské výšiny literární geniality, jakých se Dostojevskij dotkl později ve svých vrcholných dílech.

princesse

Omlouvám se, ale tohle byla b l b o s t. Nesktutečná. Jen proto, že je to pan Dostojevskij a tudíž klasik, tak dám dvě hvězdy, ale jinak se to nedalo ... Ještě jednou se omlouvám všem, kterým se toto dílko líbilo, já jsem snad nic hloupějšího nečetla. Nebo je to již hodně dávno.

VikyKleinik
01.10.2019odpad!

Zprvu si mě novela získala svou melancholií a psychologií snílka, který prožívá život ve své hlavě, ve svých fantaziích. Bavilo mě prvních několik stran, jenž čtenáři střídmě dovolí nahlédnout do hlavy tohoto fantazíranta, který líčí jak promlouvá s domy a vytváří si symbolický vztah k muži, kterého prostě jen vídá:

"Tehdá, po tom, co jsme se neviděli celé dva dny a na třetí den se střeli, jsme už skoro zdvíhali klobouky, ale naštěstí jsme se včas vzpamatovali, spustili jsme ruce a se sympatiemi jsme prošli kolem sebe."

Později pak dobře poznamenal, že takto prožitý život je životem v hříchu. Roky s takovým smýšlením z něj udělaly slaboduchého a nevyzrálého ubožáka, který se zamiluje do té, jenž mu jako první věnuje pár vřelých slov. Nastenka je zase nesmyslně upnutá k někomu, kdo jí před rokem slíbil, že si jí vezme. Takto si dvě labilní postavy začnou vylívat své nešťastné situace a později city. Ač Nastenka čeká na jiného, tak se zamilovává do svého přítele snílka, který jí je dobrým přítelem a on samozřejmě neúprosně propadne jí. To všechno po několika nocích nechutných dlouhosáhlých teatrálních výlevů citů. Lásku tu Dostojevskij ždímal jak špinavou vodu z utěrky. Ke konci už mi bylo na blití z těch afektovaných žvástů předramatizovaných zavrženíhodných postav.

PeterBahn
15.02.2019

Zatím jediná kniha, kterou jsem od Dostojevského přečetl. Velmi mistrovsky vypsaná plíživá tíseň z toho, že kýžené setkání se nakonec uskuteční i když děj směřoval lehounce optimisticky jinam... Četl jsem cca před patnácti lety, detaily si nevybavují, ale atmosféru díla ano.

DuchDoby
15.12.2018

Lidská povaha a touha je prostě nevypočitatelná.
O tom vás přesvědčí tato kniha.

Mr.Fox
15.11.2018

Krátká, emočně nabitá. Velmi mě zasáhla. Splín a melancholie hlavního hrdiny mnou vyloženě prostupovaly. Psána krásným básnickým jazykem. Plná láskyplných smutných skutečností. Naivita a vyidealizovaná představa první nešťastné lásky je mnohým z nás jistě dobře známa. Místy jsem se ztotožnil se svou vlastní zkušeností. Žel, je to tak - občas nade vše milujeme, ale ať děláme, co děláme, naše láska není opětována. Srdci neporučíš...

Lady Susan
Lady Susan