Hluboký spánek

Mladá fronta připravila nové vydání klasických detektivních příběhů amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Jako první vychází titul Hluboký spánek, v němž se poprvé objevila postava Phillipa Marlowa. Phil Marlowe je sarkastický soukromý detektiv se slabostí pro whiskey, cigarety a krásné ženy. Milionář General Sternwood jej pověří, aby se vypořádal s vyděrači v záležitosti, do které se zapletla jedna z jeho mladých, hezkých a neukázněných dcer. Vyšetřování zavede Marlowa do nočního podsvětí mezi vrahy, zkažené zbohatlíky a jiné pochybné existence. Několikrát se zmýlí, pak ale vše vyřeší… Podle románu byl v roce 1946 natočen stejnojmenný film s Humphrey Bogartem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73624/big_phil-marlowe-hluboky-spanek-xTv-73624.jpg 4.1271

Phil Marlowe 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Mladá fronta

The Big Sleep, 1939

Kniha Hluboký spánek

SlamLenka
11.09.2021

Na detektivky moc nejsem, ale chtěla jsem se aspoň jednou knihou zapojit do aktuálního kola #klasikomilove na IG, tak jsem si jednu z předepsaných titulů vybrala právě tenhle kousek. Na rovinu ovšem předem přiznávám, že mé sympatie si kniha nezískala…
Problém však nebyl jen v literárním žánru. Nesedlo mi velké množství postav, jejichž jména se mi trochu motala dohromady, a neoslovilo mě ani téměř gangsterské ladění příběhu. A pak ty postavy! Všechny jako by byly karikaturami sebe samých – jsou co do charakteru a jeho projevů v chování vyšponované až nadoraz!
Kdyby detektivky někoho zajímaly, hodí se zmínit, že Hluboký spánek je první ze série asi deseti příběhů s Philem Marlowem. Tohle soukromé očko je živo jen z alkoholu a kuřiva a má tendenci pohybovat se vždycky trochu na hraně. Zdá se, že atmosféra Los Angeles první poloviny 20. století k tomu snad sama vybízí (aspoň tedy v Chandlerově podání), protože podobně tu žijí i ostatní postavy. Všichni přetékají cynismem a ironií, mají sklony k hazardu, pijí, kouří a drží spoustu zbraní. Přiznám se, že celé to došlo až tak dále ko, že normální mi tu přišel snad je majordomus Norris.
A ještě info nakonec: Kniha poprvé vyšla roku 1938 a příběhy s Philem Marlowem byly několikrát filmově a televizně adaptované, tedy se asi těší (či těšily) jisté oblíbenosti. Já ale bohužel k fanouškům patřit nebudu.

CharlesWard
21.08.2021

Na rozdíl od Loučení s Lenoxem, jsem si tuto prvotinu neskutečně užil!

Katania
08.08.2021

Klasická americká krimi. Líbilo se mi, i když jsem se občas ztrácela v postavách.

viweb
21.06.2021

Příjemná detektivka, poslechnuto jako audiokniha a namluveno Tomášem Hanákem. Na můj vkus trochu hodně postav, měla jsem problém se zorientovat kdo je kdo a kam patří. Jinak příjemný odpočinkový příběh.

mi-380
27.12.2020

Tak tohle je pro mne klasika. Asi proto, že je to první velký případ Philla Marlowa. Nebo proto, že jsem tu knihu pro její neopakovatelnou atmosféru a trefné popisy a hlášky přečetl už potřetí? Nebo snad že se mi ještě pořád dělají hvězdičky před očima z jiskření mezi Humphrey Bogartem a Lauren Baccall ve filmu z roku 1946? Nebo pro skutečnost, že tímto románem Chandler navázal na Hammetta a odstartoval zlatou éru jednoho literárního stylu a jako první autor detektivek byl kritiky přijat mezi spisovatele tvořící „vysokou“ literaturu? To všechno jsou pro mě dobré důvody a méně podstatná zůstává krkolomná zápletka, podobně jako předválečný rok vydání originálu.
95 % (aktuálně 233 hodnotících s průměrem 81 %).

Nevadí mi, že mi předvádíte nohy. Jsou to parádní nohy a těší mě, že jsem se s nimi seznámil. Nevadí mi, že se vám nelíbí mé chování. Je mizerné a za dlouhých zimních večerů se tím rmoutím. Ale nemařte čas tím, že se ze mě pokoušíte tahat rozumy.“...

Alma-Nacida
05.12.2020

Audiokniha načtená velmi zdařile Tomášem Hanákem mi občas evokovala jeho "sklepáckého" mazaného Filipa, ale jinak jsme si detektivku užila. Všichni jsou proklatě drsní, ženy svůdnice až nymfomanky, padouši patřičně podlí... zkrátka Phil jako vyšitý. ;)

knihojed
17.10.2020

Kdykoli jsem četl některou z Chandlerovek, vždy jsem si dopředu musel říct, že nesmím očekávat klenot světové literatury, nýbrž oddechovku pro pobavení. A pak to jde. To je prostě čtení na pohodu.

slawa.cap
22.07.2020

Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Tomášem Hanákem. Mám rád tenhle typ detektivek a i když se Marlowem občas oháním, tohle bylo moje první knižní setkání s ním. Musím říct, že vlastně ani nevím co Marlowe vyšetřoval, byl toho trochu moc a skoro o nic z toho ho klient nežádal, ale vyšetřoval to důkladně. Drsňák, skoro tak jak jsem si ho představoval, jen těch hlášek jsem čekal trochu víc. Určitě si dám s panem Marlowem ještě někdy schůzku.