Hluboký spánek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mladá fronta připravila nové vydání klasických detektivních příběhů amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Jako první vychází titul Hluboký spánek, v němž se poprvé objevila postava Phillipa Marlowa. Phil Marlowe je sarkastický soukromý detektiv se slabostí pro whiskey, cigarety a krásné ženy. Milionář General Sternwood jej pověří, aby se vypořádal s vyděrači v záležitosti, do které se zapletla jedna z jeho mladých, hezkých a neukázněných dcer. Vyšetřování zavede Marlowa do nočního podsvětí mezi vrahy, zkažené zbohatlíky a jiné pochybné existence. Několikrát se zmýlí, pak ale vše vyřeší… Podle románu byl v roce 1946 natočen stejnojmenný film s Humphrey Bogartem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73624/big_phil-marlowe-hluboky-spanek-xTv-73624.jpg 4.1307
Série:

Phil Marlowe 1.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

The Big Sleep, 1939


více info...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Kniha Hluboký spánek

betička
29. března

Z knihy jsem malinko zmatená, asi jako byl pro mě zmatený a nejasný děj. Všechno tak zvláště pospojované, že jsem se v ději ztratila a sem tam se zase našla, ale jen proto abych se mohla ztratit znovu :-)
Jediné co se mi líbilo byla neuvěřitelná přirovnání ... byl kluzký jak jadérka červeného melounu ...

SumýšIrena
26.08.2022

Detektivka je to průměrná možná i trochu zmatená, ale hvězdu navíc dávám za postavu a řeči Phila Marlowa. "...Nevadí mi, že na mne koukáte svrchu nebo že snídáte skotskou. Nevadí mi, že předvádíte nohy. Jsou to parádní nohy a těší mě, že jsem se s nimi seznámil. Nevadí mi, že se vám nelíbí mé chování. Je mizerné a za dlouhých zimních večerů se tím rmoutím..."


sarkaditt
20.06.2022

Audiokniha: Hvězdička navíc je za skvělý přednes Tomáše Hanáka. Už jen díky tomu mi to trochu připomínalo film Mazaný Filip, také díky různým přirovnáním, nicméně příběh jako takový byl nudný a nezajímavý, dialogy občas až matoucí.
Jako film by to možná bylo lepší, ale jako kniha mě to vůbec nezaujalo. Po další už nesáhnu.

konicekbily
06.05.2022

Vracím se klasikům detektivní literatury. Kdysi dávno jsem přečetl několik příběhů o tomto slavném fiktivním soukromém očku - a tento ne. Je to první kniha o PM, a rád jsem se vrátil na pobřeží Tichého oceánu před druhou světovou válkou. Domnívám se, že autor skvěle zachytil tehdejší prostředí a vztahy lidí. A cynický Marlowe se tam hodil!l

SlamLenka
11.09.2021

Na detektivky moc nejsem, ale chtěla jsem se aspoň jednou knihou zapojit do aktuálního kola #klasikomilove na IG, tak jsem si jednu z předepsaných titulů vybrala právě tenhle kousek. Na rovinu ovšem předem přiznávám, že mé sympatie si kniha nezískala…
Problém však nebyl jen v literárním žánru. Nesedlo mi velké množství postav, jejichž jména se mi trochu motala dohromady, a neoslovilo mě ani téměř gangsterské ladění příběhu. A pak ty postavy! Všechny jako by byly karikaturami sebe samých – jsou co do charakteru a jeho projevů v chování vyšponované až nadoraz!
Kdyby detektivky někoho zajímaly, hodí se zmínit, že Hluboký spánek je první ze série asi deseti příběhů s Philem Marlowem. Tohle soukromé očko je živo jen z alkoholu a kuřiva a má tendenci pohybovat se vždycky trochu na hraně. Zdá se, že atmosféra Los Angeles první poloviny 20. století k tomu snad sama vybízí (aspoň tedy v Chandlerově podání), protože podobně tu žijí i ostatní postavy. Všichni přetékají cynismem a ironií, mají sklony k hazardu, pijí, kouří a drží spoustu zbraní. Přiznám se, že celé to došlo až tak dále ko, že normální mi tu přišel snad je majordomus Norris.
A ještě info nakonec: Kniha poprvé vyšla roku 1938 a příběhy s Philem Marlowem byly několikrát filmově a televizně adaptované, tedy se asi těší (či těšily) jisté oblíbenosti. Já ale bohužel k fanouškům patřit nebudu.

CharlesWard
21.08.2021

Na rozdíl od Loučení s Lenoxem, jsem si tuto prvotinu neskutečně užil!

Katania
08.08.2021

Klasická americká krimi. Líbilo se mi, i když jsem se občas ztrácela v postavách.

viweb
21.06.2021

Příjemná detektivka, poslechnuto jako audiokniha a namluveno Tomášem Hanákem. Na můj vkus trochu hodně postav, měla jsem problém se zorientovat kdo je kdo a kam patří. Jinak příjemný odpočinkový příběh.

1