Moc bezmocných a jiné eseje

Sborník sestavený z klíčových esejů Václava Havla (Dopis Gustávu Husákovi, Moc bezmocných, Děkovná řeč za Cenu Erasma Rotterdamského, Příběh a totalita, Slovo o slovu). Úvodní slova Martina Palouše a Daniela Kroupy přibližují kulturně-historické souvislosti, ve kterých texty vznikaly. Kniha je doplněna fotografiemi, životopisem Václava Havla a výběrovými bibliografiemi jeho děl a je zaměřena na mladé čtenáře....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/198190/moc-bezmocnych-a-jine-eseje-7mk-198190.jpg 4.219
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno:, Knihovna Václava Havla

Kniha Moc bezmocných a jiné eseje

Melcrovka
09.08.2018

Samoné eseji Moc bezmocných dávám jen 3 hvězdy, protože kniha je na takovou spíše filozofickou úvahu dlouhá a náročná. Avšak předmluva dává dobrý přehled o situaci v Československu v době komunismu. Pro člověka, který v té době nežil, je nezbytný, jinak nemůže plně pochopit Havlovy texty.
Moc bezmocných je komplexní rozbor totalitního systému v Československu. Úvahy jsou aktuální i v roce 2018 a o to důležitější pro mladou generaci, že tuto dobu sama nezažila. Já, narozena v roce 1989, jsem o době komunismu již mnoho slyšela, ale postřehy a rozbor Václava Havla, který byl dobrým spisovatelem, filozofem a řečníkem, přinášejí další osvětlení o tom, jak tato doba vypadala, jaká byla nálada ve společnosti, jaké mohly být myšlenky lidí zde žijících.

Balrog
09.05.2018

Nemůžu než doporučit k přečtení každému středoškolákovi. Havel v esejích mistrně ukázal své analytické myšlení, schopnost věci pojmenovat a vystihnout i jemné nuance tam, kde nejsou na první pohled patrné.
Pro mě měla kniha i silný osobní význam, jelikož Havel perfektně vystihl a pojmenoval moje pocity z dětství a dospívání, protože ačkoli jsem vyrůstala až po roce 1989, moje rodina byla o správnosti bývalého režimu vnitřně přesvědčená a totalitním způsob uvažování jim byl velice blízký, aplikovali ho proto i na výchovu další generace.

roman9739
21.05.2017

Obsah Dopisu Gustávu Husákovi hovoří za vše - ať už byl Havel kýmkoliv, v tomhle byl kus odvahy.

Václav Havel

Václav Havel
česká, 1936 - 2011

všechny knihy autora

Kniha Moc bezmocných a jiné eseje je: