Václav Havel

česká, 1936 - 2011, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Audience / Protest / Vernisáž

Audience / Protest / Vernisáž

Tři oblíbené aktovky spojuje postava Ferdinanda Vaňka, která je literárním alter egem Václava Havla. Jednoaktové „vaňkovky“ Audience, Vernisáž a Protest jsou inspirovány ... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Moc bezmocnýchPižďuchovéZahradní slavnostDálkový výslechPokoušení

Komentáře (14)

Přidat komentář
Thrawn89
08.01.2015

Havla je potřeba oceňovat za jeho boj proti totalitě, za jeho přesvědčení pro demokracii a svobodu. Slouží mu také ke cti, že se v roce 1997 otevřeně zkritizoval Klausovu éru (bohužel tak udělal pozdě a v době, kdy měl zasáhnout nezasáhl). Havel byl bezesporu slušný člověk. Havel však byl také snílek, který mnohé věci dle mého nepochopil, to co mu vyčítá Klaus, že si kolem sebe budoval elitu kamarádů z uměleckého (kavárenského) prostředí je pravda. Jeho politika lidských práv často jen maskovala proamerickou zahraniční politiku, která s lidskými právy nemá mnoho společného (zastával se např. lidských práv pouze v těch zemích, které byly nepřáteli USA). Takže Havel je osobnost komplexní, rozporuplná a proto mě nyní nejvíce štve jeho mediální adorace, téměř kult osobnosti, jeho kritika je považována za něco neslušného atd. Myslím, že právě to by Havel ani nechtěl, bohužel jeho pravdoláskaři na tuto vlnu najeli a tím ho pro většinu ostatních lidí jen zprotivili.

mája1970
21.10.2014

Nelíbila se mi ani jedna kniha.

kní
14.07.2014

Zvláštní, takový mírný, zdvořilý, hodný člověk - je cílem tak silné nenávisti některých. Těch, co nejsou schopni rozpoznat propagandu, jejíž zprvu nenápadně se rozrůstající sítě obalí a zamaskují původní vzhled a význam, jejíž plivance, vršené fanaticky na všechno dobré a hodnotné na "nepřátelské straně hranice", po zaschnutí tvoří skulptury napodobující skutečnost se zmrzačeným a překrouceným obsahem. ... "A prosím ty, kterým jsem byl protivný, aby mi odpustili." ...

Marčullkas
06.04.2014

Na nikoho, kdo za naši dnešní svobodu tak či onak zaplatil, by nemělo být zapomenuto.“ (z novoročního projevu roku 1990)

vojtaruzek
30.11.2013

Václav Havel byl dobrý člověk, měl samozřejmě lidské chyby, ale hoď kamenem, kdož nemáš.
Velice mě tedy rmoutí názory některých "lidí" na tuto významnou Českou osobnost. Ale je to pochopitelné, kvůli tomu, co se strhlo po jeho smrti, prostě mu ti komouši z novinek závidí, po nich ani pes neštěkne.

pistalka
16.06.2013

Rozporuplná osobnost.
1) Jeho přínos při narušování komunistické diktatury a pádu režimu je nezpochybnitelný a obdivuhodný, přestože by režim padl i bez Havla, ale to není výtka, proti byrokracii je samotný jedinec bezmocný, kdežto v davu je síla.
2) Kdyby se po událostech roku 1989 nestal prezidentem republiky, mohl by se vyjadřovat ke společenským i politickým událostem nové doby. Stal by se váženou autoritou v očích více lidí, než v kolika se jich ve skutečnosti stal.
3) Pozoruhodný je z mého pohledu už z podstaty poněkud podivný koncept „nepolitické politiky“ a averze k politickým stranám jakožto standardní složce parlamentní demokracie v demokratickém světě. Právě díky tomuto pohledu na politiku, která měla být primárně zastoupena vybranými elitami a až poté doplněna politickými stranami, se dostal do ostré polemiky s typickým představitelem „politiky politické“ - Václavem Klausem.
4) Jako literáta jej hodnotím nadprůměrně.
5) Mám ho rád.

Kachora
21.03.2013

"Naděje není přesvědčení, že něco dopadne dobře, nýbrž jistota, že něco má smysl - lhostejno jak to dopadne."

elfos
05.01.2013

Novoroční projev prezidenta ČSSR Václava Havla, 1. 1. 1990 - Naše země nevzkvétá.

http://vaclavhavel.cz/showtrans.php?cat=projevy&val=327_projevy.html&typ=HTML

Při té příležitosti připisuji nightlybirdovi ještě zbývající své tři palce, takže ode mne jich má za svůj komentář čtyři. Tak.

Stammel
22.12.2011

JP, nebuďte hysterický. Děláte, jak kdyby Vás někdo odvlékal do koncenráku nebo věšel na lampu. Ve skutečnosti si v tomto "obludném" režimu pořád ještě vesele sedíte u pc a ťukáte něco do kláves. Při vší oprávněné kritičnosti je potřeba zdravě rozlišovat, co se skutečně děje a co je jen hystriónská póza. Ono se to samozřejmě může stát, a to snadno. Mrkněte na Maďasko, které se demokracie zbavuje nepokrytě - o tamních totalitářských praktikách se nám zatím (!) jen můžou zdát zlé sny. Zatím to máme ještě ve svých rukách, dlouho ale mít nemusíme - politici se snaží demokratické instituce likvidovat jednu po druhé (třeba kastrací veřejnoprávních médií, která jsou momentálně k smíchu) a povede se jim to, když místo skutečného odporu budeme jen brblat. Volat, že boj je ztracen ve chvíli, kdy se ještě zdaleka neskončil... to je jako říct všem sviním tohoto světa: pojďte dále a dělejte si s námi, co chcete, my už na všechno serem.

Smysl neustálého boje za svobodu (a to v naprosto konkrétních podobách!) je myslím něco, co se z Havlova odkazu dá vyčíst velmi silně. Myslet si, že demokracie je one-man projekt Václava Havla, na kterém my ostatní nemáme podíl, je nezodpovědná blbost a alibismus. Stejně jako si myslet, že Havel byl jakýsi neoKristus, který měl vyřešit všechny naše problémy... a pak ho nenávidět za to, že to nedovedl.

nightlybird
22.12.2011

Má pravdu Weil, že by ke zhroucení socialistického bloku došlo i bez Václava Havla.
Vaškovi Havlovi by ale měli nosit kytky všichni zasloužilí i řadoví komunisté, protože bez něj by se řada z nich stala ozdobou luceren.
Skutečnost, že k tomu nedošlo a že i následné rozdělení státu proběhlo v klidu a bez nějakých ekscesů je především ve světě u něj oceňováno víc než jeho dramatická tvorba a možná i víc než jeho boj za lidská práva kdekoliv ve světě bez ohledu, zda to bylo líbivé nebo ne.
Všichni, kdo ho aspoň vzdáleně znali, oceňovali především to, že byl především člověk a až potom politik. Kdybychom tady měli lidí jeho charakteru víc, nebyla by tady i po dvacítce let taková džungle.
A vyčítat mu podlomené zdraví z komunistických kriminálu nepokládám za zrovna etické, spíš za zhovadilost, stejně tak jeho skromnost se kterou nedělal žádnou barnumskou reklamu tomu, co napsal, na rozdíl od jiných "spisovatelů".
Přes všechno, co se o něm v současnosti píše si myslím, že jeho osobnost bude oceněna po zásluze opravdu až následujícími generacemi, s odstupem času.

Corehead
21.12.2011

Nikdiy se mi nelíbila ani jedna z jeho knih a her.Dokonce jsem měl v Plzni v divadle možnost na jeho "Odcházení" spolupracovat.Ale jako člověka,ktrerý si stál za svým vždy a všude,takového jsem ho měl rád.Pane Havle,chybíte mi,a myslím že nám všem.Děkuju že jste byl.

JP
20.12.2011

Dnes nám učitel v občanské nauce říkal, jaký to byl, mimojiné, dobrotivý (a naivní) člověk a lidumil. Shledal jsem to jakýmsi zvláštním způsobem půvabným, obvzláště dnes. A Havlova smrt, jakoby byla tečkou za myšlenkou demokracie, která se tu nakonec zhroutila v cosi obludného. Těžko říct, jaký k němu zaujmout postoj, jsou tu určité diskutabilní věci, ale nikdo není svatý. Ale pro devadesátá léta mám definitivně slabost a V.H. k nim určitě bude patřit a to ať jako negativní nebo pozitivní postava.

knihožrout
27.09.2011

tak já budu druhá:-) Václav Havel je pro mě jedna z největších osobností našich dějin. Nelíbí se mi vytahování drobných kravin a větiček, nebo nedejbože nějakých techtů mechtlů, viz obermannová, ale je potřeba se podívat spíš na to, jak se na něj budou dívat za dvacet, padesát let. a to si myslím, že jako na jeden z pilířů podpírajících naší civilizaci hroutící se pod náporem bulvárnosti a měknoucích srdcí. je to autorita, a autority my tady potřebujeme jako sůl.

WEIL
12.09.2011

Jsem opět první, kdo u posledního prezidenta ČSFR, a jediného a pak České a Slovenské republiky a pak ještě jako bonus deset let prezident ČR něco píše.

Bez Havla by taky došlo k zhroucení socialistického bloku, asi dost svých příznivců zklamal, ale možná že ho lépe poznali v době, kdy se kolem něho vytvořila kleka, která mu vyhovovala.

Jako prezident prostonal neuvěřitelné množství týdnů a měsíců, jeho zdravotní stav se rozebíral na prvních stranách bulváru i serioznějšího tisku, a těžko říct proč se nehlásí a nepropaguje své díla, asi se mu nechce či to nechává na jiných.