los los komentáře u knih

Přišla z moře Přišla z moře Miloš Urban

v roce vydání (2014) jsem knihu četl perspektivou žánru - tradiční anglické detektivky, dnes (2024) mi jako pozoruhodnější interpretační klíč přijde téma - imigrace

21.07.2024 2 z 5

Umění zkratky: Jak lépe myslet Umění zkratky: Jak lépe myslet Marcus du Sautoy

laikovi přístupné čtení o nejrůznějších matematických fenoménech, inspirované objevy Carla Friedricha Gausse a prokládané krátkými esejistickými intermezzy z autorovy praxe, které odlehčují předcházející výklad náročnější na soustředění (no jo, bacha, jsou tam vzorečky, počty a grafy!)

kapitoly: Vzorec - Počítání - Jazyk - Geometrie - Diagram - Kalkulus - Data - Pravděpodobnost - Sítě

žel kdo má z této oblasti hodně načteno, může být zklamán, že mnoho z řečeného už zná a četl jinde; jinak mě třeba zaujal výklad o prvočíslech (hned mám chuť přečíst si Hudbu prvočísel), využití matematiky v neurologii nebo možnosti sestrojení kvantového počítače a HLAVNĚ: někdy je lépe jít místo zkratky oklikou!

20.07.2024 3 z 5

Lucerna Lucerna Alois Jirásek

čtenář Clivicus níže to vystihl výborně

mlynář Libor je z toho Jiráskova šuplíku Kozinů, Věků, Machovců ad., kteří bojují za obecnou ideu společenství, jen v Lucerně je ten kolektiv ještě trochu skrytý;
možná by i dnes mohla mít hra divácký ohlas, kdyby nebylo těch pohádkových motivů (Haničko! Sluníčko!) - scéna s vílami a Haničkou v lípě mi vždy připomene Tylova Švandu dudáka a trochu taky Erbena, a to mi vyznění společenského konfliktu hodně oslabuje;
a taky mě napadá, že v kontextu české literatury 19. století zde Jirásek velmi výjimečně užívá motivu lucerny (světlo - osvícení - probuzení) negativně

17.07.2024 3 z 5

Nespokojený králíček Nespokojený králíček Marie Majerová

dětská knížka, v níž obrázky přežily text

jo, a Majerová evidentně nikdy nechytala v zahradě králíka

16.07.2024 2 z 5

Nejmenší společný násobek Nejmenší společný násobek Pirkko Saisio

(SPOILER) z celé knihy mě nakonec nejvíc zaujala fotografie na obálce - snad že je to teprve první díl, který se soustřeďuje především na velmi rané dětství, s jehož finskými markery se nedokážu ve svém slovanskogermánském zázemí ztotožnit, anebo dnes už nijak překvapivé téma vnějšího coming outu butch lesby spojené s prožitkem umírajícího otce, obojí podávané dost sebelítostně...

pro mne nic objevného, po dalším díle asi nesáhnu

14.07.2024 2 z 5

Proč všichni odcházejí Proč všichni odcházejí Zuzana Dostálová

četl jsem druhé, opravené vydání této prvotiny Zuzany Dostálové, od níž už znám Soběstačného a Karneval zvířat, a kupodivu se mi Proč všichni odcházejí líbilo nejvíc; nevím, nakolik se liší druhé vydání od prvního, v čem a v jakém rozsahu jsou avizované změny, ale trochu jízlivě si říkám, nakolik je ten "dětský" styl psaní (krátké, nerozvité věty) záměrný

autorka zjevně popisuje vlastní dětství, takže čerpá z autopsie a moc nefabuluje, a vida - čte se to lépe, než když později konstruuje narativ; možná taky chtěla složit hold svému otci (nezemřel?) a trochu se pochlubit, z jak dobré je rodiny, ale jinak vcelku milé nenáročné čtení s předvídatelným závěrem

11.07.2024 3 z 5

Na okraji rozumu: Život Kurta Gödela Na okraji rozumu: Život Kurta Gödela Stephen Budiansky

čekal jsem trochu více ke Gödelově axiomu výběru a hypotéze kontinua, Budiansky se zaměřuje spíše na objasnění společenského a politického kontextu - a logicky jako Američan víc vysvětluje evropský (zejména situaci v zemích Rakouska-Uherska) než americký (kde bych to zas já vítal), kvituju rozsáhlý zdrojový aparát a taky doprovodné, většinou portrétní fotografie

oceňuju, že i v choulostivých sděleních z Gödelova intimního a rodinného života autor zůstává co možná nestranný a nesnaží se bulvarizovat ani sám soudit, hodnocení a názory vždy zdrojuje, třeba citací z osobního zápisníku některého Gödelova kolegy nebo z dochované korespondence

poslední kapitoly jsou dost smutné, ale chci si pamatovat ty intelektuálně strhující peripatetické procházky Gödela s Einsteinem, dvou tak navenek rozdílných géniů

11.07.2024 4 z 5

Pokoušení Pokoušení Václav Havel

moje snad nejoblíbenější drama od Havla, mrzí mne, že jsem ho nikdy neviděl inscenované, četl jsem ho nesčetněkrát, výstupy s "pokušitelem" jsou prostě dokonalé

09.07.2024 4 z 5

Krajina roztavených zvonů Krajina roztavených zvonů Jan Štifter

(SPOILER) líbí se mi Štifterova melancholie a inklinace k šumavskému prostředí, nicméně tentokrát mě zklamala nejen celková kompoziční a stylová nevyváženost knihy (porušení chronologie žánru rodinné kroniky už považuju za manýru než ozvláštnění: 2019 - 1832 - 1852 - 1930 - 1955 - 1859 - 2069), nejen klišé neustále opakované pointy (děti jsou naše budoucnost), ale především "vykradení" Čapkova RUR - jen místo robotů jsou tu jakési hlasy umělé inteligence, ovšem podané zoufale naivně a tvrdě antropocentricky s náznakem opakování božího stvoření (stejně jako u Čapka, i jméno Adam je ponecháno) - opravdu očekáváme, že umělá inteligence se bude dělit na dvě pohlaví a její touhou bude zplodit dítě???

08.07.2024 1 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

cituju vypravěčku: "celý to bylo dost alenkovský a za zrcadlem"

v originále bych Milkmana nedal ani náhodou, proto velký zádoplác Ester Žantovské, že dokázala převést tak komplikovanou a vícevrstevnou jazykovou materii románu, která je jeho fundamentálním principem i prostředkem, do přirozeně a uvěřitelně znějící češtiny

vyprávění náctileté Irky, "dcery a prostřední sestry", je neuvěřitelně ukecané, každý nový proud řeči se větví a nabobtnává v dalších a dalších odbočkách, takže čtenář musí neustále udržovat pozornost, pokud nechce, aby mu utekly drobné indicie, které postupně odhalují závažnost dění v rigidním společenském a politickém řádu maloměsta sedmdesátých let, z něhož se dívka pronásledovaná nejen stalkerem, ale především "sousedským a rodinným dohledem" pokouší vymanit a poznat sebe sama

úžasná a velmi přesvědčivá je v tomto smyslu "přechodová" pasáž, kdy se vypravěčka na hodině francouzštiny popasovává s představou, že "obloha není modrá" - myslím, že právě od tohoto okamžiku se dokáže na sebe a na okolí dívat s kritickým odstupem; doporučuju

07.07.2024 4 z 5

Hráč versus příšery: K čemu slouží monstra v počítačových hrách Hráč versus příšery: K čemu slouží monstra v počítačových hrách Jaroslav Švelch

Švelch uvažuje o pc monstrech s výrazným mezioborovým přesahem a v konceptu jinakosti/cizince posthumanitních teorií (genderová, postkoloniální, ekologická a zvířecí studia)

obával jsem se, že se - neznalý současného hráčského světa (začal a skončil jsem v raných žasnoucích devadesátkách někde u rozpixelovaného Super Maria, a dnes se lekám fotorealismu survival hororů) - nechytnu, ale Švelchův výklad je i naprostému laikovi zcela vstřícný, očividně fundovaný i praxí prověřený a velmi inspirativní nejen zajímavostmi z technologického vývoje, ale třeba i prizmatem teorie narace

03.07.2024 4 z 5

Stíny: V přírodě, životě a umění Stíny: V přírodě, životě a umění William Vaughan

tohle se pěkně čte, škoda že výklad je tak útržkovitý a celkově krátký (58 stran malého formátu a víc jak polovinu zabírají ilustrace), že každé téma se jen nakousne, jako by si autor teprve připravoval osnovu budoucího eseje

upomene čtenáře na význam stínu ve výtvarném umění, v literatuře, v psychologii a filozofii, v architektuře a matematice, v kinematografii, na proměnu vnímání světla a tmy v průběhu staletí i napříč kulturami, je to nápaditý úhel pohledu na jinak všeobecně známé věci

01.07.2024 3 z 5

Labuť a lovec Labuť a lovec Jiří Březina

pozoruhodně pojatý proces proměny paradigmatu (pra)člověka

už první stránky mi evokovaly Goldingovy Dědice, Březina však téma pravěkého setkávání odlišných kultur nepojal prostřednictvím znaku, nýbrž symbolu (no jo, nomen omen), zejména z poetiky přechodových mýtů; emotivně, lyricky líčené přírodní prostředí, jen málo ještě zasažené činností člověka, náležitě dobarvují doprovodné ilustrace; netradiční literární počin

28.06.2024 3 z 5

Valérie a týden divů Valérie a týden divů Vítězslav Nezval

teda já se po přečtení divil dýl než týden, na co všechno může myslet náctiletá Valérie, ale Skleněný havelok je stejně lepší

27.06.2024 3 z 5

Vendulčiny oříšky Vendulčiny oříšky Marie Kornelová

co se dá všechno najít na půdě... knížka z období, kdy jsem nejvíc otravoval rodiče, že chci mladšího bratříčka, a dodnes takový divný, krapet protivný pocit, který tady čtenářka havru níže popsala dokonale: na jedné straně je to citlivě vystižené osobité kouzlo dětské fantazie, vyvěrající z každodenního života a pozorování okolí, dospělých lidí a přírody, ale takový dětský svět už neexistuje a nikdy už ani existovat nemůže, na druhé straně je to ten charakteristický "výchovný apel", pro současného (malého) čtenáře naprosto nepřijatelný

21.06.2024 2 z 5

Matky, které neumí milovat Matky, které neumí milovat Susan Forward

tak tedy mě Forwardová neoslnila:
zaprvé kolikátá kniha tohoto zaměření, kde se řeší vztah matka-dcera, a "zranění" synové co?
zadruhé metoda psychoterapie - odpovězte na návodné otázky ano-ne, podle počtu zcela subjektivních ano si vyhodnoťte jeden ze čtyř nabízených typů "své toxické matky" a pak si přečtěte hluboce dojemné příběhy mladých, úspěšných, krásných, ambiciózních i jinak veskrze dokonalých žen, které k Forwardové docházely na terapii s traumatem způsobeným matkou právě takového typu, s jakým jste se ztotožnily vy, nezapomeňte si poplakat
zatřetí závažnost - nezpochybňuju, že lidská bolest je nesouměřitelná, ale když vedle sebe stojí osahávání pedofilem a rozčarování, že mi máma nepochválila nové šaty...
začtvrté jako snad každá americká self made příručka by to - vyškrtat opakování - mohlo být o 3/4 kratší, vlastně by stačila dvoustrana v ženském časopisu

v pořádku, pokud čtenářce stačí jen pocit, že v tom není sama, že Deborah 18, Sarah 26 či Gizela 32 prožily něco podobného, ale pochybuju, že by na základě této knihy kdokoli dokázal sám sobě řídit a vést "uzdravující terapii"

17.06.2024 1 z 5

Je čas metat kamení Je čas metat kamení Jean Anglade

naprosto ve všem se shoduju se čtenáři níže (ludek.n, BabaJaga11, Koka):
u nás neznámý a neprávem nedoceněný francouzský spisovatel, také jsem román nalezl náhodou - vyřazený v knihobudce, navnadil mne název (symbol revolučních bouří a odkaz na biblickou knihu Kazatel 3,1-5) a odměnilo poutavé, klasicky chronologické vyprávění z prostředí drobných živnostníků (řezníků) na francouzském maloměstě;
humoristicky pojatý generační román se postupně čím dál víc překlápí do sociálněkritického a úplný závěr pak překvapí svou hyperbolou = nemohu si pomoct, Francisque mi chvílemi připomínal Herrmannova Martina Žemlu;
vypíchnout musím taky pasáže, kde se zmiňuje Československo, mnichovská dohoda atd. z pohledu "mocnosti, která u toho byla", a především nezáměrnou, až černovtipnou podobnost vývoje podnikání v 70. letech ve Francii a u nás v 90. letech (konkurence supermarketů a zánik maloobchodu) či dnes (blokační stávky zemědělců);
zaujaly mě pozoruhodné detaily jednak z řeznického prostředí a jednak z válečných let v zázemí (třeba že mezi nejlevnější a nejopovrhovanější potravinové náhražky patřila sójová, čiroková či kaštanová mouka - a když se dnes podíváme na jejich ceny v bio-veganských obchodech...)

17.06.2024 4 z 5

Drobná próza II Drobná próza II Jiří Mahen

Mahenova raná próza je pocitová a taková multitaskingová, pořád se přebíhá z jednoho na druhé, snaží se pojmout celý svět a celý život, ale vždy jen nakousne a uteče pryč bez řešení; chce být chaotickou, nevyváženou a právě kvasící (snad odtud název celého souboru Díže), třeba i tak jako bláznivý dekadentní estét v povídce Démoni

Mahen je autorský vypravěč a rád přemýšlí na papíře; povídky jsou krátké, jakoby načrtnuté na první pokus bez korekce, ale za jednoduchými slovy stojí hluboká myšlenka, takže by se daly abstrahovat do aforismu či černé anekdoty; smyslové a lyrické přírodní scenerie se později promítnou do Mahenových rybářských povídek

17.06.2024 4 z 5

Pusťte světlo do tmavého večera Pusťte světlo do tmavého večera Jan Kholl

(SPOILER) přijde mi, že Kholl se od prvotiny Tajný život domorodců nikam neposunul, takhle může podle jednoho mustru sekat variace vztahových mnohoúhelníků jako Vondruška pseudohistorické detektivky; psát umí, nápady má a vždycky najdu nějaký originální postřeh nebo neotřelý obrat, ale obsah mne míjí - postavy jsou ploché a vyprávění se točí jen kolem toho, kdo si kde s kým tajně zam*dá, případně se z deprese nebo z nudy ožere, jako by člověk neměl jiný rozměr než základní životní potřeby a zpytování traumatických bebíček

závěrečné odhalení smrti Valériina dvojčete nemá logiku = matka prozradí dceři, která je kvůli tomu celý život na antidepresivech, že nemůže za smrt své utopené sestry (mimochodem další utopený sourozenec v současném českém románu!), protože byla stejně nevyléčitelně nemocná a jen se čekalo, kdy smrt nestane - aha, takže zaprvé: jako rodič nechám druhé dítě trápit dvacet let a mlčím? a zadruhé: dvojče nevyléčitelně nemocného dítěte prochází nepočitatelnou řadou lékařských testů a následných pravidelných kontrol, takže překvapení Valérie ze sestřiny nemoci je velká hloupost

16.06.2024 2 z 5

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Dáma, která měla ráda čisté záchodky James Patrick Donleavy

milovníci realistických líčení se zlobí, ale tohle vyprávění chce být nadsázkou s typizací: vždyť takových pohádek "o potrestané pýše" známe od starověku stovky, ne-li tisíce, v nejrůznějších variacích - a přesně na té přirozeně lidské pomstychtivé touze vidět ponížené snoby taky přece stojí celý byznys bulváru a reality show

dokonale čistý záchod je vtipná laťka, kterou si stále níže a níže v hierarchii majetku a společenského statusu klesající "dáma" nastavila, aby neztratila hodnotu sama před sebou, když už ji postupně ztrácí před všemi a ve všem

Donleavy ovšem zvolil překvapivou pointu, která posunuje vyprávění z humorného k etickému pólu: i když přijde onen "zázrak shora" a nečekaně, náhodou se z chudinky opět stane milionářka, "proměna" nastane jen vnější a uvnitř zůstává pusto a prázdno: charakter tu nikdy ani nebyl, takže se nejde vrátit na žádnou výchozí úroveň

pro ty, co se zlobí na korekturu: na záložce knížky je uvedeno, že se jedná o záměrný jazykový experiment = neznám sice originál, ale překlad pravděpodobně napodobuje nestandardní vazby v angličtině vypouštěním interpunkce v češtině, aby se tak dosáhlo například dojmu nepřetržité vnitřní řeči atd.

15.06.2024 3 z 5