Nebe nezná vyvolených

Nebe nezná vyvolených

Remarque zde nepíše o válce, ale o meziválečném období. Automobilový závodník potkává v sanatoriu dívku, která se zde léčí na TBC. Když odjíždí, dívka se rozhodne odjet s ním, protože už nevěří, že by se vyléčila a chce si užít poslední dny svého života. Knížka se zabývá otázkou života a smrti. Hlavní otázka je, jestli má člověk dlouho žít, ale přitom si nic se života neužije a nebo i pro chvilku štěstí zemřít...? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/407/nebe-nezna-vyvolenych-WgP-407.jpg 4.41364

Der Himmel kennt keine Günstlinge (1961)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Giraffka

Mohla bych ji číst znovu a znovu ... dojemná i krásná.

ziriant

Postrádá obvyklou sílu Remarquových knih, přesto ale výborné dílo. Snad jen konec trochu moc useknutý - možná účel. Proti zápletce žádné námitky.

AlenaZelova

Delší chvíli jsem se chystala tuto knihu přečíst. Konečně jsem se k ní dostala a bohužel mě moc nenadchla. Zatím nejslabší, co jsem četla od Remarque. Konec jsem tak trochu předpokládala.

medlovice

Nutila jsem se do čtení, kniha mě nezaujala . Takový zajímavý název ...

st18321

Tak tato kniha mě celkem zklamala. Příběh nezajímavý a konec knihy mě naštval. Jedna z těch slabších knih od E.M.R.

Nita17

Osud a život. Na to v jaké době se příběh nachází je překvapivě poutavý. Remarque mě nemůže nikdy zklamat :)

gerard

Pěkné počteníčko

ZDENEK 1000

Rozhodně doporučuji,

Aleh

Toto dílo zachycuje období mezi válkami. Mladá dívka, která se léčí na tbc, odjíždí s mladým mužem ze sanatoria, protože tuší, že její dny na tomto světě jsou už sečteny. Chtěla by si své poslední dny užít. Její touha po životě je obrovská, ale smrtelná choroba dává o sobě vědět stále urputněji....Nádherná kniha o životě a smrti a obrovské touze žít, která s sebou nese poselství, abychom si svého života vážili a každý den si naplno užívali.
Ráda se k ní vracím a vždy mi tečou slzy jako hrachy jako bych to četla poprvé.

Jap

Remarque opět nezklamal. "Pro lásku člověk žít nemůže. Ale pro člověka ano."

IVANA0123

Nikdy nevíme kolik času máme a tak je nutné se zamyslet nad tím, aby ho člověk nestrávil cestou "z Brescie do Brescie"............Krásná a smutná kniha zároveň. Remarque mě opět nezklamal

jacobi

Kniha přečtena za 12 hodin, úchvatná, skvělá. Asi jediná kniha, kdy jsem po konci slzel, jakoby mi někdo vyrval kus mého já a odhodil ho. Tento pocit stále přetrvává.

Lyzarka79

Přečetla jsem ji za dva dny, asi i proto, že zbožňuji hory a Švýcarsko... a Itálii a auta :). V Paříži jsem nebyla. Líbí se mi spousta detailů, závěr jsem čekala opačně, takže se mi líbí, že mě to neutvrdilo v předvídatelnosti. Na jednu stranu by člověk řekl, jednoduchý příběh, ale já za tím vidím hodně a je to k zamyšlení... Je to spíš oslava života než popis umírajících a to je dobře.

Davrt

Zvláštní kniha. Líbí se mi, i když je prakticky bez výrazného děje. Je v ní spousta zajímavých zkušeností. A konec mě opravdu naštval. Cítila jsem se podvedená, zrazená a jako bych přišla o někoho blízkého.

intelektuálka

Remargue vždy skvělý. Nikdo z nás neví, kdy jeho čas skončí

ajka91

Nádherná kniha. Netřeba více slov.

Tynulda

Skvěle napsaný příběh, který místy dokáže citově zasáhnout. Některé pasáže člověku naznačují, co je v životě důležité, a že život je jen jeden, proto je třeba si ho řádně užít podle svého.

Godžaver

Skvělá kniha.

Terry11

"Blázen jeden, pomyslela si. Tohle dítě, které nedospělo! Lehkomyslnost není odvaha. Znovu havaruje. Co vědí tihle všichni lehkomyslní zdraví lidé o smrti? Ti tam nahoře v horách, pro které je každé vybojované nadechnutí darem, ti to vědí."

Opravdu miluju Remarqua. Tuto knihu jsem četla před 15 lety a stala se mou třetí jeho nejoblíbenější. Sáhla jsem po ní zcela náhodně byvši o Vánocích na chalupě u mých rodičů. Tentokrát mi přišla konfrontace dvou lidí, kteří jsou na prahu smrti (tuberkulózní dívka a riskantně jezdící automobilový závodník) poněkud prvoplánové a plané.

radkamysli
17.12.2016

Poslední věta a slovo v této knize už zůstane vryto v mém srdci.

BlackBunny
09.12.2016

I když se řídím pravidlem: ,,Nesuď knihu podle obalu" tady se mi do toho moc nechtělo, byl to můj výběr z povinné četby, ke které má snad každý člověk trochu vrozeného odporu. I když je možná milovník knih :D. Musím, ale říct, že mě kniha mile překvapila, děj nikde nevázl a uměl překvapit, takže za mě super :D Klasický i neklasický román. Rozhodně doporučuji!

kara
26.11.2016

Rozhodně doporučuji!

jluky
08.08.2016

Pre mňa to bol ďalší literárny skvost od Pána spisovateľa. Neviem si predstaviť, koľko hviezdičiek by bolo treba, aby som takéto dielo ohodnotila správne.

AntikvářPraha4
12.07.2016

Kniha nepochybně kvalitní, ale přijde mi zdlouhavá. Myšlenky knihy se zbytečně opakují. Ze začátku mě to bavilo, ale nakonec jsem to dočetl s tím, že jsem se těšil, až začnu číst něco jiného.

majík1
06.07.2016

Mě kniha nutila k zamyšlení a poznání,že se má žít pokud možno naplno.

angelice
05.07.2016

Vždy, když mám komentovat jednu z knih Remarquea, nevím co napsat dřív. Toto dílo se oproti ostatním vyznačuje totální a neústupnou beznadějí. Lilien tančí na hranici mezi smířeností a vzdorem, odevzdáním a touhou změnit svůj úděl. Když si nakonec do srdce zcela a bez vyjímek pustí hroznou pravdu, dokáže žít ten krátký čas, jenž jí zbývá, naplno. Každá její emoce je tou nejintenzivnější, každý vjem zesílený, sebemenší pohyb, detail, maličkost jsou povýšeny na umělecký zážitek. Dívka vnímá lidské chování v zesíleném celku, marnost hromadění peněz, lásku. Kniha je víc než velmi hluboká, je zosobněním lidského snažení i liknavosti, chaosu v jednotlivci i v celku, průměrnosti, štěstí, vášní, zbabělosti, změny a nakonec stejně smrti. Z Brescie do Brescie.

Jiitush
01.07.2016

Tohle Remarquovo dílo mě moc neoslovilo. On i Ona jsou nesympatičtí, nedokázala jsem se do nich pořádně vžít. Korunu tomu nasadilo, když Lilian odjede ze sanatoria, aby si užívala života, a pak akorát utrácí peníze za hromadu šatů - tohle je opravdu ta její představa carpe diem?

MiHana
24.06.2016

Nejvíce mě zaujala pasáž na str. 145 o (ne)smyslu hromadění peněz, budování moci a smrt jakoby neexistovala. Kdyby si každý uvědomil, bylo by na světě fajn.

romana3473
29.05.2016

Úžasný kousek... jedna z mých nejoblíbenějších... Na dobu, kdy vznikla, oplývá příjemnou nadčasovostí a otevřeností.
Kniha je závodem mezi životem a smrtí.

niki-chan
06.05.2016

Moje nejoblíbenější kniha. Čtu rok co rok a vždycky se mě hodně dotkne a zároveň donutí se doopravdy zamyslet