Nebe nezná vyvolených

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Remarque zde nepíše o válce, ale o meziválečném období. Automobilový závodník potkává v sanatoriu dívku, která se zde léčí na TBC. Když odjíždí, dívka se rozhodne odjet s ním, protože už nevěří, že by se vyléčila a chce si užít poslední dny svého života. Knížka se zabývá otázkou života a smrti. Hlavní otázka je, jestli má člověk dlouho žít, ale přitom si nic se života neužije a nebo i pro chvilku štěstí zemřít...?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407/big_nebe-nezna-vyvolenych-OCu-407.jpg 4.42102
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Der Himmel kennt keine Günstlinge, 1961


více info...
Nahrávám...

Komentáře (253)

Kniha Nebe nezná vyvolených

Květi62
předevčírem

"Naším neštěstím je, že věříme, že máme právo na život. Ale nemáme je. Když tohle člověk pochopí, opravdu pochopí, pak mnoho hořkého medu rázem zesládne."
Knížka o životě a smrti. Lillian ví, že brzy zemře, a proto si chce užít každý den. Clerfayte je závodník, užívá si života, ale při každých závodech ho riskuje. Dva rozdílní, kteří se náhodně setkají a je z toho láska....Láska, která ví, že brzy skončí...

david5746
předevčírem

No, tak co k tomu. Krásný a smutný příběh, který jsem za život četl několikrát, pokaždé mi dal něco jiného a teď byl - díky jistým smutným rodinným záležitostem - obzvláště intenzivní, protože jsem si prostě více uvědomoval řadu věcí, které si mladý bezstarostný člověk až tak k tělu nepřipouští.

Kniha je to vlastně o nevyhnutelnosti smrti. Svádí k sobě holčinu, která je těžce nemocná na plíce a víceméně ví, že to má spočítaný a automobilového závodníka, který žije na hraně a plánování budoucnosti pro něj končí jen dalším závodem. Rozhodnutí, jestli těch pár měsíců užít naplno nebo být hodný a nějaký ten týden či měsíc života si přidat asi není to, co by člověk chtěl někdy řešit. Lillian s Clerfaytem zvolí život na plno, ikdyž oba vědí, že to prostě jednou přijde.

Jen doporučuji.


martineden
30. července

Clerfayt a Lillian - milenci ve stínu smrti. Knihu jsem již kdysi četla, úplně jsem zapomněla, jak je dobrá. Držíte palce Clerfaytovi, trochu pokyvujete hlavou nad Lillianiniu rozmařilostí, ale kdo by to nechápal? Nedávno mi zemřela kamarádka, tudíž má kniha pro mě další přesah.

Andulino
05. května

(+ SPOILER) Remarque je sázka na jistotu, o tom není pochyb. I tento příběh, zasazený do tolika krásných zemí a míst, stál za to. Velmi ve mně rezonovala bolestivá pravda, že přijde onen konec a že ať chci nebo nechci, děj knihy k němu až příliš rychle směřuje. To umocnilo i uvědomění Clearfayta, že bez Lillian vlastně nechce žít. A takové přiznání je u hrdiny a borce jeho formátu tedy něco! Závod Targa Florio zakomponovaný do děje hodnotím velmi pozitivně. Při všech těch přípravách na tento legendární závod a vnitřním přemítání Lillian o tom, co bude dál, jsem čekala všechno, ovšem tohle ne. Smrt čeká na každého, ale často přijde tam, kde se s její návštěvou zatím nepočítá. Po přečtení ve mně zůstal sladkobolný pocit ironie života, který dává i bere naprosto bez varování a nepředvídatelně.

Makaja
10. dubna

Jak bych to řekla.... poprvé jsem četla knihu v době, kdy motem bylo "každý čtvrtek novou knihu", ale výběr nebyl převeliký. V době, kdy mi bylo čerstvě náct. Tehdy jsem byla uchvácena. Ale ani dnes nejsem zklamaná, mně se to prostě líbí, má to děj, myšlenku, na dnešní dobu pomalé tempo (na závodníka pak obzvláště :-). Ovšem chápu, že v dnešní době je složité něčím takovým zaujmout....

miša63
08. dubna

Román o lásce automobilového jezdce a dívky, která se léčí s tuberkulózou. Oba vědí, že smrt může přijít kdykoliv, a proto svůj život žijí naplno.

Sybelle
14. března

V knize se střetávají dva světy. Lilian představuje pohled člověka, který ví že umírá a uvědomuje si cenu života. Na druhé straně potkává zdravé lidi, kteří se chovají jako by smrt neexistovala. Někde mezi oběma světy stojí automobilový závodník Clarfayt. Jeho vnímání života je jen do dalšího závodu. Proto se s ním Lilian rozhodne odejít a vrátit se do Paříže. Protože s ní nezachází jako s nemocnou.
Kniha není objemná a určitě stojí za přečtení. I když téma není nejveselejší, není příběh napsaný jako tragédie.

engelbert
17. února

(+ SPOILER) Tak nevím. Podle anotace mělo jít o příběh dvou hráčů se smrtí. Ona nechtěla umírat pomalu v sanatoriu, tak utekla a umírala pomalu ve velké společnosti, kterou pohrdala. On si smrt nepřipouštěl, spíš byl průvodcem z atraktivního prostředí. Ona chrlila celou knihu duchaplné myšlenky, které ale nikomu neřekla a divila se, že jí nikdo nerozumí. Já taky ne.

1 ...