Tři kamarádi přehled

Tři kamarádi
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30635/bmid_tri-kamaradi-9CK-30635.png 5 3199 3199

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tři kamarádi. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (358)

sgjoli
02.06.2024 5 z 5

Knihu Tři kamarádi jsem četla kdysi dávno na základní škole a vlastně mojí jedinou vzpomínkou je, že se mi ta kniha tehdy líbila. Tak bylo na čase si příběh tří přátel zopakovat a připomenout si, co se mi na knize vlastně tehdy líbilo. A zda se mi bude líbit i teď po nějakých 20 letech. Pustila jsem si to jako audioknihu a líbilo se mi to zas.
Byť se na první pohled může zdát, že jde o obyčejný příběh tří kamarádů žijících v mezidobí mezi dvěma světovými válkami, obyčejný ve skutečnosti vůbec není. Podprahově na čtenáře působí odraz doby, kdy se lidí ještě pořád nevzpamatovali z první světové války a přitom nad nimi visí pomalu stín té následující. Zobrazovaná doba působí šedivě, beznadějně, marně. A s těmito dojmy odrážejícími se v pozadí příběhu se tu odehrává příběh lásky, která by chtěla vzkvétat, bojovat o svůj život, o svoji budoucnost, která je ale dost nejistá.
Autor tu zobrazuje, jak lidé v té době žili, co cítili, s čím bojovali, co se jim honilo hlavou. Obraz je to poněkud neutěšený, ale přitom dává určitou naději, že jsou věci, za které stojí bojovat a pro které stojí žít. "Bez lásky je člověk vlastně jako mrtvola na dovolené.", píše se v anotaci audioknihy. A pro tento příběh to rozhodně platí.
Kniha je psaná velmi přístupným jazykem, srozumitelně. Líbilo se mi, jak se všechny ty emoce na člověka nabalují postupně - jak to uměl Remarque hezky gradovat. Člověk tu tak nějak tuší, jak to asi dopadne. A i tak doufá, že se to třeba zlomí, zasáhne nějaká vyšší moc, která to zázračně vyřeší, i když tuší, že nic takového reálně nepřijde. Čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc mi bylo smutno. Je to taková určitá bezmoc a marnost. Ale přitom je to tak hezký příběh, který ve mně zůstane dlouho.
Bez váhání 5 hvězd z 5 a vím, že se k tomu budu chtít znovu vrátit. A určitě dřív než za dalších 20 let.

ivetka859
31.03.2024 4 z 5

Tahle Remarquova knížka byla úplně jiná, než ostatní moje doposud přečtené, byla jiná i než očekávání od autora.
Ačkoli se pořád jedná o válečné téma, resp. meziválečné období, není tu popisována přímo válka a její masakry, ale všední společnost, která válku zažila a do další se řítí. Z toho vyvstávají postavy životem vyučené, které v běžném dialogu dávají důvěryhodnost a sílu životním pravdám jen tak mimo řečí sděleným.
Tři kamarádi také vybočují z mojí předchozí zkušenosti s EMR v tom, že dějová linka je výraznější než hloubka. Nejdřív mi přijde na mysl ta romance a nemoc, a až na druhém místě oddanost a lidská povaha.
S Pattinou nemocí jsem vzpomínala na Betty MacDonald, která tuberkulózu čtenáři předávala úplně jinak, bylo to zajímavé srovnání.

A propos, bezprostředně po dočtení jsem ještě poslechla audio Nebe nezná vyvolených od ČRo. A jak pro mě byly Tři kamarádi vybočující, tak s "Nebem" mi přišly málem identické. Máte někdo podobný pocit? Klidně mi napiště do zpráv :)


Anikkk
06.03.2024 4 z 5

Taký smutno pekný príbeh. Vzorový príklad Stratenej generácie.

Remarque píše veľmi obyčajne. Úplne bežné príbehy ľudí z davu. Ale veľmi vnímavo, takže čitateľ sa dozvie veľa o dobe a prežívaní práve tých bežných občanov, ich subjektívne postoje.

Pekná kniha. Mám v pláne vrhnúť sa aj na ďalšie diela E.M.Remarqua.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (2. týden)

10.01.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Tři kamarádi v seznamech

v Právě čtených45x
v Přečtených5 264x
ve Čtenářské výzvě526x
v Doporučených438x
v Knihotéce1 251x
v Chystám se číst725x
v Chci si koupit111x
v dalších seznamech16x