Tři kamarádi

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30635/tri-kamaradi-9CK-30635.png 4.62701

Kniha Tři kamarádi

Bandini
dnes

Na téhle knize je všechno skvělé. Děj, postavy, dialogy, chlast...ani u jednoho slova jsem se nenudil. Smutné a zaroveň se u toho člověk i pobaví. Jak tu někdo níže psal, velice nadčasové. Dávám plnej počet.

kurama45

Necítim sa kvalifikovaná čokoľvek o tejto knihe písať. Je to neprekonateľný sladkobôľny príbeh o skutočnom priateľstve troch mužov a skutočnej láske k skutočnej žene. Neviem… Až ma to zahanbilo.

„Pekař přinesl ze zeleného plyšového alba několik ubrázků a ukázal mi je. Jeho žena jako nevěsta, on vedle ní s nakroucenými kníry – tady se ještě smála – pak jiný, na němž seděla hubená, upracovaná, s ustrašenýma očima na kraji židle. Pouhé dva malé obrázky – ale v nich celý život.“

booklovertina

Opäť raz som nahliadla do Remarqueových kníh a opäť raz som ostala očarená jeho rozprávačským umením, vďaka ktorému aj na pozadí nezávideniahodnej, neútešnej situácie, akú prinieslo medzivojnové obdobie a s ním súvisiaca hospodárska kríza, dokázal vykresliť nádherný príbeh o sile priateľstva a výnimočnej láske, ktorá prišla nečakane a aj napriek počiatočnej opatrnosti sa postupne vplížila do sŕdc oboch zainteresovaných. Láske, ktorá ich povzniesla do výšin a svojimi pestrými farbami premaľovala ošumelé zátišie zmierenia sa s neschopnosťou opätovne sa vrátiť do normálneho života, len aby ich život opäť zrazil na zem, tak ako to vie len on.

Troch na prvý pohľad odlišných kamarátov, ktorí spolu prežili vojnu a navzájom sa neustále podporujú a neraz dobromyseľne prekárajú, si jednoducho nemožno nezamilovať. Každý jeden z nich má na život trochu odlišný pohľad a nie vždy sa zhodnú, no keď príde na lámanie chleba, držia spolu. Spolu pracujú, zabávajú sa, delia sa o financie i jedlo. Jednoducho kamarátstvo až za hrob. Remarque vykreslil sympatické, nesmierne ľudské postavy, ktoré síce nie sú dokonalé, o to autentickejšie a prijatľnejšie však na čitateľa pôsobia.

Mnohé nádherné myšlienky z knihy, nad ktorými sa oplatí pozastaviť, zamyslieť sa a precítiť ich, sú aktuálne ešte aj dnes a už tak nádhernemu príbehu dodávajú ešte väčší šmrnc. Nuž, nadčasovosť Remarqueovi rozhodne uprieť nemôžeme. Oplatí sa prečítať.

tittanie

Remarqua čtu na doporučení a tohle je už druhá kniha. Na západní frontě klid se mi líbila více. Tady jsem čekala, že to bude více o válce nebo o zkušenostech z války. Čte se náročněji, ale je to prostě klasika.

Klára90

Nadčasový melancholický příběh o tom, že život se vším tím, co umí člověku naložit, je přeci jen o něco jednodušší a snad i veselejší, když po svém boku máte přátele, kteří v těžkých chvílích umí podržet, problém vyřešit, kdykoliv podat pomocnou ruku, posloužit dobrou radou no a když nic z toho, tak minimálně rozesmát a připít na lepší zítřky. Ne vždy je to náplast na vše, ale určité štěstí to je.
Naši tři hrdinové měli těžký život předurčený datem narození, ten zmar je v příběhu všudypřítomný, no i přes to všechno se s tím snaží poprat jak nejlépe dovedou.
Příběh je také o lásce, která do beznadějných zítřků vnáší trochu světla optimismu, avšak jak je známo, láska obvykle bolí a i v této knize tomu nebude jinak.
Kniha se mi líbila, některé rozhovory mě pobavily, některé byly k zamyšlení.

OdvaznyMladyMuz

Kdybyste se mě zeptali na oblíbeného spisovatele, píšícího o chlastu, nebyl by to Bukowski, London ani Welsh, byl by to Erich Maria Remarque. Neznám spisovatele, který by měl ve svých románech tolik ochmelků, vožungrů, výpitků, pijanů a násosků. Většina z nich má však svůj docela relevantní důvod a účast v do té doby největším válečném konfliktu v dějinách lidstva by tím důvodem jistě mohla být.

Inflace si z lidí dělá prdel. Když ráno vyděláte prachy, tak je běžte okamžitě utratit, protože večer může být jejich reálná hodnota poloviční. Německo je sraženo světovou válkou a to nikdo netuší, že jeden zkrachovalý malíř z Vídně chystá další ránu. A v této atmosféře Remarque vystavěl tklivý příběh tří kamarádů, kteří se přes den snaží vydělat peníze, aby je večer mohli utopit v hektolitrech koňaku, rumu či vína. V době, kdy polovina Německa nemá na chleba, se parta veteránů z Yper snaží uchlastat k smrti. Alespoň mi to tak přijde, protože v knize snad nebyl večer, kdy by hlavní hrdina a vypravěč v jedné osobě neotevřel láhev něčeho ostřejšího.

Naštěstí Tři kamarádi nejsou jen o chlastu, to vůbec. Je to kniha o lásce, smrti, přátelství, naději a bezmoci. Což jsou přesně témata, která by měla být obsahem každého velkého románu. Protože všechno tohle obsahuje i reálný lidský život. Všechno tohle působilo na člověka v minulosti, působí to dnes a bude i za padesát let. Melancholická kniha, jež je plná postav s chutí do života až do samého hořkého konce, který tam někde v dálce čeká na každého z nás.

sandratea

Není lepší knihy o přátelství. Jazyk už se zdá trošku těžkopádnější, ale je to klasická literatura.

soupik2012
29.12.2020

Kniha o přátelství které má velice silné pouto, protože vznikalo v těžké životní situaci, kdy se pozná na koho se dá spolehnout a na koho ne. Tato dějová linka mě nesmírně bavila, ale dvě třetiny tohoto románu to vypadalo spíš na červenou knihovnu, kterou obstarávala další dějová linka. Teprve později vyjde najevo, proč se autor tak usilovně věnoval rozvíjení osobního vztahu a probouzení jejich vzájemné lásky. Nádherně bolestný příběh, který zanechá stopy v každém srdci. Audioknihu čte pan Hynek Čermák. Svého úkolu se zhostil na výbornou. Navíc je audiokniha velice umně ozvučená.