Jiskra života

Silně humanisticky akcentovaný román je obrazem života v jednom z německých koncentračních táborů, kde byli internováni nemocní vězňové. Autorův pohled za dráty této továrny smrti nic nezakrývá, nezatajuje, netlumí. Děj se odehrává na počátku jara 1945, kde již ani vězňům nezůstávají utajeny příznaky blížícího se konce války. Nacisté se stávají ještě bezcitnějšími, člověk je v těchto podmínkách pouhou lovnou zvěří, ale všichni vězňové přesto do poslední vteřiny svého života doufají, že toto peklo nakonec přežijí. Silné dílo končí osvobozením tábora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35474/big_jiskra-zivota-M0Q-35474.jpg 4.71627
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Der Funke Leben, 1952

Kniha Jiskra života

heavy66
včera

Mám k dnešnímu dni na Databázi knih přesně 509 příspěvků, a vzpomněl jsem si na literární postavu stejného jména. Vězeň veterán z raných dob koncentračního tábora Mellern, proto má pouze třímístné číslo. Ostatní zemřeli, jen on přežívá díky solidaritě služebně mladších, kterým se také snaží ze všech sil pomáhat. V některých historických pramenech stojí, že to se vzájemnou pomocí vězňů bylo všelijaké, ale já Remarqueovi věřím, že mluví pravdu, že drželi jeden druhého, aby měli naději přežít, protože jen tak je možno Jiskru života dočíst a akceptovat.

kamibe

(+ SPOILER) Tohoto autora mám ve velké úctě. Tentokrát jsem si jeho knihu poslechla ve vynikajícím provedení Martina Myšičky. Znovu a znovu mi takovéhle příběhy připomínají, že nemám na co naříkat. Mrzelo mě, že 509, který uměl dodávat energii a jakousi pozitivní mysl, nakonec nepřežil. Obdivovala jsem soudržnost všech těch mužů a velmi se mi líbil přístup jednoho z nich k pomstě. Této knihy si v plnění letošní ČV obzvláště považuji.

Martiiiik

Kniha byla krásně napsaná, i přes hrůzné téma.. Autor dokáže výborně popsat celou atmosféru i vykreslit postavy.. kniha se velmi snadno čte, i když je to těžké vstřebávat.. Je to sice jen román, ale vlastně doufám, že některé věci se takto mohly odehrát, solidarita, pomoc, podpora mezi vězni, naděje.. cokoliv, co pomohlo udržet naživu.. autor je výborný spisovatel a těším se na další knihy další roky :-)

Kanylka

Prostě Remargue...Děkuji

Dolik13
16.12.2021

Zajímavý pohled na koncentrační tábor z konce války. Vzhledem k tomu, že byl vydán už v roce 1969 tak musím uznat, že se čte velmi dobře a poutavě. Hlavním poutákem je dle mého dějová linka vedoucího tábora Neuberaura, kde je skvěle zmapovaná fanatičnost a neskutečná oddanost a zaslepenost nacistů vůči Hitlerovi.

Přiznám se, že celou knihu jsem neustále bojovat s množstvím postav a nevěděl jsem kdo je kdo. Což je svým způsobem dobře a autor se vlastně snaží odkázat na to, že v koncentračním táboře ztrácíte svou identitu, jméno, lidskost. I proto je jednou z hlavních postav vězen č. 509.

Četl jsem sice už lepší knížky z prostředí koncentračního tábora, proto čtyři hvězdy, ale určitě ji i tak doporučuji.

Mudry
09.11.2021

Remarque....

Ivča.K.
08.11.2021

Už je to velmi dlouho co jsem knihu četla a knih s válečnou tématikou jsem přečetla nespočet, takže už si přesně nevybavuji děj, ale vím, že mi dlouho ležela v knihovně a pak jsem si říkala, proč vlastně, vím že mě velmi mile překvapila.

lukaskmn1
07.11.2021