Jiskra života

kniha od:

Jiskra života https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35474/mid_jiskra-zivota-M0Q-35474.jpg 4.7 1781

Silně humanisticky akcentovaný román je obrazem života v jednom z německých koncentračních táborů, kde byli internováni nemocní vězňové. Autorův pohled za dráty této továrny smrti nic nezakrývá, nezatajuje, netlumí. Děj se odehrává na počátku jara 1945, kde již ani vězňům nezůstávají utajeny příznaky blížícího se konce války. Nacisté se stávají ještě bezcitnějšími, člověk je v těchto podmínkách pouhou lovnou zvěří, ale všichni vězňové přesto do poslední vteřiny svého života doufají, že toto peklo nakonec přežijí. Silné dílo končí osvobozením tábora.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Der Funke Leben , 1952


více info...

Komentáře (221)

Komentáře 221 Recenze 1

Kacheenk
Kacheenk
17.09.2023 5 z 5

Čtivá kniha s poutavým, smutným příběhem. Konec je napínavý, četla jsem rychle. 5/5

GaleW
GaleW
11.09.2023 5 z 5

Poprvé jsem tuhle knihu četla na střední škole k maturitě, pamatuji si, že mnou tenkrát velmi otřásla, jelikož jsem nyní už věděla, co mě čeká, nebylo tohle "setkání po letech" tak překvapující, ale mnohem více tedy můžu ocenit popisy, tak pravdivé i strohé, napětí až do konce, jak to dopadne, komu až do samého závěru zůstala ta nutná JISKRA ŽIVOTA.


salexice
salexice
07.09.2023 5 z 5

Vlastním přesně toto vydání, v tomto obalu. Knihu jsem nenápadně zcizila z rodičovské knihovny a od té doby putuje se mnou a ráda se k ní vracím. No ráda - pokaždé, když potřebuji vrátit zpět do pokory. Od prvního vydání v roce 1952 nezestárla kniha ani o minutu a její svědectví považuji za cenné - autor nehodnotí, suše popisuje - boj o život, naději, kus jídla, zbývající důstojnost. To vše těsně před koncem války, kdy vězni cítí, že teď přijde ta změna - osvobození, život. Možná. Děkuji za tuto knihu a doporučuji.

apq
apq
19.08.2023 5 z 5

Kniha se docela dobře čte a přestože zde není vyloženě klasická zápletka, líbilo se mi to. Závěr byl překvapivý a nečekaný.

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
26.06.2023 5 z 5

Neustálé střídání beznaděje a přání přežít. Knih z prostředí koncentračního tábora jsem přečetl několik a přestože se téma neliší, tak každá má něco navíc. Zde to byla chvíle blížícího se konce války - musí to být naprosto šílené pomyšlení, že jsem přežil X let hrůzy a těsně před koncem bych zemřel. Ten strach potom musí být neskutečný

Kabuky
Kabuky
14.03.2023 5 z 5

Vynikající kniha. Čte se samo.

JasmínKučera
JasmínKučera
26.01.2023 5 z 5

Dokonalé!

Becca_
Becca_
21.01.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Jedna z nejlepších knih, co kdy byla napsána. Jiskra života rovná se boj za lidství.

J.Clouseau
J.Clouseau
17.12.2022 5 z 5

Když jsem před lety začala číst tuto knihu, chvílemi jsem dokonce uvažovala, že ji nedočtu. Ne však z důvodu, že by byla špatně napsaná nebo podobně, ale zejména proto, jak realisticky popisuje život vězňů v koncentračním táboře. Některé pasáže opravdu nejsou pro slabé povahy.

Nicméně knihu jsem dočetla a musím říct, že je to mistrovsky napsané dílo.

Stradivarius
Stradivarius
30.11.2022 5 z 5

Krutě otevřený popis posledních měsíců strávených v pracovním táboře s dokonalým vykreslením charakterů jak vězňů samotných, tak jejich strážců. Kniha rozhodně není pro slabší nátury.

Maanna
Maanna
22.11.2022 4 z 5

Kniha je nesmírně silná svou atmosférou. Rostoucí naděje vězňů na koci války, na jedné straně a nutnost pro dozorce vyrovnat se se skutečností, že jejich svět je definitivně u konce, je skvěle zachycená. Postavy si dokážou čtenáře získat, hlavně pak 509 a Berger. Silně působí i ztráta minulosti a identity vězňů. Vynikající postavou je pak velitel tábora Neubauer. Racionálně je naprosto jasné, že to byl hajzlík, ale ve chvílích, kdy se stará o králíky nebo se dohaduje se ženou, by ho člověk i politoval. Za jiných historických okolností by to možná byl i dobrý člověk. Na druhou stranu jsem úplně nedokázala uvěřit tě atmosféře kamarádství mezi vězni, přece jen se obávám, že se hrálo trochu víc ve stylu silnější (a často i záludnější) přežije...

luckavarg
luckavarg
10.11.2022 5 z 5

Knihy od tohoto spisovazele mám moc ráda. Četla jsem ji už kdysi dávno v pubertě. Zvláštní jak téměř po dvaceti letech, vyznívá krapet jinak.

Hakate
Hakate
22.08.2022 5 z 5

Krásná kniha, nejen nejlepší kniha autora, ale na toto téma vůbec.
Doporučuji.

Obelix15
Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Knihu mi dala maminka k narozeninám a řekla mi, že je to nejkrásnější válečný román, který kdy četla. Musím souhlasit a dá se k tomu říct jediné: 5 hvězd je málo...

capricorn__
capricorn__
15.08.2022 5 z 5

Jsem velmi vybíravý a skeptický vůči válečným knihám, protože se autoři často svezou na kruté době bez toho, aby do románu vložili nějakou uměleckou hodnotu. S tvorbou známého autora nejsem příliš známý a jediné, co jsem od něj přečetl, je "Na západní frontě klid", a to se mi příliš nelíbilo, protože jsem musel číst na sílu do školy. "Jiskra života" mě bavila více už kvůli dobrovolnosti. Pozitivně hodnotím, že kniha není psaná z pohledu pouze jednoho člověka, ale podává jasné svědectví o jedné části válečné historie, a to podrobně, ze všech možných úhlů. Byť čtenář od začátku ví, jak kniha pravděpodobně skončí, stejně je děj velmi napínavý. Kromě toho se mi moc líbí autorův styl psaní, jeho metafory a velmi uvěřitelné rozhovory, ale i vnitřní monology. Zaujalo mě i to, že Remarque nikomu nevnucuje svůj názor a neukazuje sympatie vůči postavám, jen vše zachycuje, jako kdyby stál přímo u toho a jen zapisoval, co viděl a slyšel. Doporučuji.

kuruteku
kuruteku
10.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Vlastně příběh pár dní, lidí, o kterých toho mnoho nevíme, v době a místě, o kterých je toho napsáno mnoho. A mnohdy lépe. Nicméně pohled autora je tak jedinečný, tak humanistický, zemi jeho dílo mne zasáhlo. Až jsem litoval, že ani 509, ani Goldstein, Bucher a další se nedočkali. Jenom poznámka: Ahasver přežil nebo ne?
Otázka je, jestli ti, co nechápou, by vůbec byli schopni pochopit.

Robin86
Robin86
04.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Perfektní kniha, brutalita, ale i humanismus mezi vězni zároveň..obžaloba nacismu, která byla cítit především v dějově lince vyprávějící o Weberovi a Neubauerovi, tady šlo vyloženě cítit, jak jimi autor pohrdá. Takhle si presne predstavuji SS..naprostá lhostejnost, neúcta k životu, jen slepé vykonávání rozkazu, někdo si to dokonce užíval. Kladu si otázku, kde se ty lidi proboha vzali,..a to prosím nebyl vyhlazujici tábor, pro běžného smrtelnika absolutně nepredstavitelne..opravdu famózní Remarque..

heavy66
heavy66
22.05.2022 5 z 5

Mám k dnešnímu dni na Databázi knih přesně 509 příspěvků, a vzpomněl jsem si na literární postavu stejného jména. Vězeň veterán z raných dob koncentračního tábora Mellern, proto má pouze třímístné číslo. Ostatní zemřeli, jen on přežívá díky solidaritě služebně mladších, kterým se také snaží ze všech sil pomáhat. V některých historických pramenech stojí, že to se vzájemnou pomocí vězňů bylo všelijaké, ale já Remarqueovi věřím, že mluví pravdu, že drželi jeden druhého, aby měli naději přežít, protože jen tak je možno Jiskru života dočíst a akceptovat.

kamibe
kamibe
01.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohoto autora mám ve velké úctě. Tentokrát jsem si jeho knihu poslechla ve vynikajícím provedení Martina Myšičky. Znovu a znovu mi takovéhle příběhy připomínají, že nemám na co naříkat. Mrzelo mě, že 509, který uměl dodávat energii a jakousi pozitivní mysl, nakonec nepřežil. Obdivovala jsem soudržnost všech těch mužů a velmi se mi líbil přístup jednoho z nich k pomstě. Této knihy si v plnění letošní ČV obzvláště považuji.

Martiiiik
Martiiiik
05.02.2022 5 z 5

Kniha byla krásně napsaná, i přes hrůzné téma.. Autor dokáže výborně popsat celou atmosféru i vykreslit postavy.. kniha se velmi snadno čte, i když je to těžké vstřebávat.. Je to sice jen román, ale vlastně doufám, že některé věci se takto mohly odehrát, solidarita, pomoc, podpora mezi vězni, naděje.. cokoliv, co pomohlo udržet naživu.. autor je výborný spisovatel a těším se na další knihy další roky :-)

Kanylka
Kanylka
18.01.2022 5 z 5

Prostě Remargue...Děkuji

Dolik13
Dolik13
16.12.2021 4 z 5

Zajímavý pohled na koncentrační tábor z konce války. Vzhledem k tomu, že byl vydán už v roce 1969 tak musím uznat, že se čte velmi dobře a poutavě. Hlavním poutákem je dle mého dějová linka vedoucího tábora Neuberaura, kde je skvěle zmapovaná fanatičnost a neskutečná oddanost a zaslepenost nacistů vůči Hitlerovi.

Přiznám se, že celou knihu jsem neustále bojovat s množstvím postav a nevěděl jsem kdo je kdo. Což je svým způsobem dobře a autor se vlastně snaží odkázat na to, že v koncentračním táboře ztrácíte svou identitu, jméno, lidskost. I proto je jednou z hlavních postav vězen č. 509.

Četl jsem sice už lepší knížky z prostředí koncentračního tábora, proto čtyři hvězdy, ale určitě ji i tak doporučuji.

Mudry
Mudry
09.11.2021 5 z 5

Remarque....

Ivča.K.
Ivča.K.
08.11.2021 4 z 5

Už je to velmi dlouho co jsem knihu četla a knih s válečnou tématikou jsem přečetla nespočet, takže už si přesně nevybavuji děj, ale vím, že mi dlouho ležela v knihovně a pak jsem si říkala, proč vlastně, vím že mě velmi mile překvapila.

lukaskmn1
lukaskmn1
07.11.2021 4 z 5

Geniální.

Mindy
Mindy
12.10.2021 5 z 5

Nechce se věřit, že toto je realita odehrávající se před ne zas tolika roky. Takové zrůdnosti a přitom tak čtivě napsané. Remarque je skvělý autor. Miluju jeho knihy.

vemrazik
vemrazik
22.09.2021 5 z 5

Právem zařazována na seznam povinné četby.

dzzarka
dzzarka
21.08.2021 5 z 5

Moje první kniha, která se týkala této tématiky. Byla to povinná četba na střední škole a moc se mi do toho nechtělo. Ale nakonec, i když jsem v budoucnu ještě přečetla mnoho knih s touto tématikou, viděla hodně filmů, tak tahle byla první a o to víc ve mně zanechala stopu.
Je to smutný, surový příběh a největší tragédie je to, že je to podle skutečnosti.
Určitě by ji měl mít přečtenou každý, aby se nezapomínalo na zvěrstva, která se doopravdy stala a aby každý věděl, co je člověk člověku schopen provést a kam je schopen člověk zajít.

andela2871
andela2871
13.08.2021 2 z 5

Bohužel do knihy jsem se nemohla zacist. Dvakrát jsem ji odložila přečetla asi čtyřicet stránek a nedocetla. .Zda se mi zdlouhavá. Jinak velice smutná. Kruté výslech y a boj o přežití. Když ji otevřu tak mě láká číst dál... třeba ji ještě přečtu dokonce.

Ctv
Ctv
21.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Drsné, syrové, krásně a čtivě napsané, emotivní, opravdu silné vyprávění o (ne)životě v koncentračním táboře.

"Jeden z dvanácti veteránů zešílel a představoval si, že je vlčák. Neměl uši; urvali mu je psi, které na něm cvičili esesáci. Nejmladší se jmenoval Karel a byl to chlapec z Československa. Jeho rodiče byli mrtví; pobožný sedlák ve vesnici Westlage jimi pohnojil brambořiště. V krematoriu se totiž popel spálených sypal do pytlů a prodával jako umělé hnojivo. Obsahoval hodně fosforu a vápna."

Když nad vězni poprvé přeletělo spojenecké letadlo a zamávalo jim křídly, tak mi slza ukápla. Remarque umí vtáhnout do děje. Moc jsem si přála, aby to 509 přežil.