Jiskra života

Silně humanisticky akcentovaný román je obrazem života v jednom z německých koncentračních táborů, kde byli internováni nemocní vězňové. Autorův pohled za dráty této továrny smrti nic nezakrývá, nezatajuje, netlumí. Děj se odehrává na počátku jara 1945, kde již ani vězňům nezůstávají utajeny příznaky blížícího se konce války. Nacisté se stávají ještě bezcitnějšími, člověk je v těchto podmínkách pouhou lovnou zvěří, ale všichni vězňové přesto do poslední vteřiny svého života doufají, že toto peklo nakonec přežijí. Silné dílo končí osvobozením tábora....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35474/jiskra-zivota-M0Q-35474.jpg 4.71217
Originální název:

Der Funke Leben (1952)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (132)

Přidat komentář
Mia77
17. března

Asi by si to měl každý přečíst. Sice to není příjemné čtení, ale člověk si pak ledacos uvědomí. V době , kam je posazený tento příběh, lidský život nic neznamená a pevně věřím, že takové období již nenastane ....

Kitty
08. března

Kniha přečtená jedním dechem..
Od Remarqua jsem už četla na Západní frontě klid a tehdy to bylo tak silné, že jsem už nic podobného číst nechtěla. Jenže "obyčejná" beletrie románků, jednoduchých kriminálek a pod. mi příjdou nějak ploché, nezajímavé a bez emocí. Zde vím, že tyto příběhy spousta lidí zažilo, tu hrůzu války a koncetračních táborů. Jejich pocity, naděje a zoufalství. Jak píší ostatní, je to silný příběh, který se vryje do paměti. Doporučuji!

Clairess
22. února

Naprosto skvělá!

SUC185
13. února

K této knížce jsem se dostal po přečtení Na západní frontě klid a úplně mě dostala. Pro mě nejlepší knížka od Remarqua. Můžu jen doporučit.

pepcco
17. ledna

Od tohto autora som doteraz prečítala deväť kníh a pri každej jednej som si povedala, že táto je tá naj. Ako desiata kniha sa mi od Remarqua dostala do rúk práve Jiskra života. Áno, nedá mi nepovedať, že táto je jednoznačne tou najlepšou. Jiskra života je iná. Nerozpráva žiadny romantický príbeh, ktorý aj tak skončí tragicky. Rozpráva o krutosti koncentračných táborov. O zbytočnom zabíjaní. O nezmysluplnom naháňaní Židov a o ešte nezmysluplnšej Hitlerovej predstave. O tom, ako neuveriteľne dlho toto dokázal jeden prepnutý mozog so zmanipulovanými mnohými ďalšími prepnutými mozgami páchať. O tom, čoho je človek schopný, keď mu dáte moc. O tom, že človek je jediný tvor na zemi, ktorého sa treba skutočne báť. Lebo to, čoho je schopný človek nie je schopný žiadny iný živý tvor. Ale Jiskra života je aj o priateľstve. Tom skutočnom. Je o nádeji. Pretože keď človek žije v pekle, stále vie, že raz to peklo skončiť musí a on to len musí vydržať. Musí prežiť. Jiskra života je aj o 509. Hlavne o ňom. O človeku, ktorý sa v koncentračnom tábore stal číslom. Nie preto, že by svoje meno po takej dobe zabudol. Preto, lebo už viac nebol tým, kým predtým. Nikto z mojej generácie (ani ja) si nedokáže predstaviť, aké je to, keď sa človek dennodenne bojí o svoj život. Keď nevie, či tento deň dožije dokonca. Keď smrť je na dennom poriadku. Niekto napísal, že táto kniha má aspoň povzbudivý koniec. Nedá mi opýtať sa, naozaj? Mne sa veľmi povzbudivý teda nevidel. Takto zlomené ľudské bytosti, ktoré si siahli ešte hlbšie než na vlastné dno, si neviem predstaviť, po skončení ich utrpenia v koncentračnom tábore, ako šťastné bytosti. Áno, záver dáva iskričku nádeje, ako je uvedené v popise knihy, ale pri čítaní posledných stránok som okrem obrovských sĺz mala aj zovretý žalúdok, čo s nimi bude ďalej. Niektoré bremená sú priťažké, aby ich človek dokázal vstrebať. Démoni z tábora vás môžu prenasledovať pokojne aj po celý život. Nádherná kniha o hrôzostrašnej minulosti, to je Jiskra života.

david5746
03. ledna

Tahle knížka mě zasáhla kdysi dávno ještě na základce, přečteno několikrát jedním dechem, prostě Remarque.

hnilda3
01. ledna

Remarque je prostě mistr, to je vidět na každé z jeho knih.

Denisa.knizky
11.12.2017

Jsou pribehy, ktere se ani neprislusi hodnotit. Remarque ma vetsinu takovych. Samozrejme, ze se jedna o depresivni, hruzu a slzy nahanejici pribeh, ale zaroven je to pribeh vule, sily, zivota a hlavne svedectvi o tom, co by se nemelo v risi lidi dit, je hrozne kdyz zkolabuje jednotlivec, je temer nenapravitelne, kdyz zkolabuje system. Dekuji za dalsi skvely a hrozny roman.

Leniik33
19.09.2017

Knížka, která vás dostane příběhem bez příkras. Nemůžete přestat číst, i když už máte pocit, že se za chvíli rozbrečíte.

Zdeňula
09.09.2017

Opět krásná a velmi silná kniha od tohoto autora. Aspoň konec knihy byl trochu pozitivně laděný...

BeyondHorizon
03.09.2017

Silná kniha, drsný příběh, depresivní nálada. Vždy je mi do breku při pomyšlení, jaká zvěrstva lidstvo napáchalo, páchá a ještě napáchá.

maryska09
01.09.2017

Tuto knihu by si měl přečíst alespoň jednou každý. Lidé velmi rychle zapomínají a těch skutečných pamětníků žije už velmi málo. Tato kniha je drsný způsob, jak si uvědomit minulost. Povinná četba by to měla být pro všechny, kteří mají dojem jak špatně si žijí v současném světě.

Plážovýbarman
30.08.2017

Tuto knihu jsem četla dvakrát, poprvé jsem neměla srdce na to jí dočíst a až teď jsem jí celou zvládla. Je to naprosto neuvěřitelné co lidi prožívaly v dobách války, člověk žijící v této době si to neumí představit i když se hodně snaží a knihy od Remaqua to nastiňují velmi dobře....

PavlineCZka
17.08.2017

Moje druhá kniha od Remarqua, vždy se jedná o velmi silný příběh. Přestože se jedná o příběh z koncentračního tábora, je úžasné sledovat houževnatost a přizpůsobivost lidí v nejtěžších okamžicích života.

lucik2773
06.08.2017

Není potřeba nic dodávat, jméno autora mluví za vše.

eenka
03.08.2017

Nuž knihu som čítala pred mnohými rokmi, dodnes z nej mám hrozný pocit - ale to preto o čom tá kniha vlastne je. vtedy ešte ako mladá žaba som o koncentrákoch veľa nevedela ani sa o ne nezaujímala. Po prečítaní knihy som zostala ako obarená a prestala som čítať knihy, ktoré napísal Remarque ( nemám rada smutné konce). To však nič nemení na tom, že kniha je tou, čo zanechala vo mne stopu do dnes a to je hádam viac aj 30 rokov čo som ju čítala. A možno práve vďaka tejto knihe som sa o tému holokaustu a koncentračných táborov začala zaujímať viac. A keď som navštívila poľský Oswiencim, príbeh sa mi vrátil. A napriek snahe nedokážem pochopiť ako bolo možné dopustiť takéto hrôzy. Fiktívny príbeh s reálnym základom - čítate s hrôzou a predsa neviete prestať. Ja by som túto knihu zaradila tiež medzi povinné čítanie stredoškolákov - ide tému a o niečo čo sa nesmie zopakovať a mladá generácia by sa o tom mala dozvedieť, aby história bola varovaním do budúcnosti.

katy238
02.08.2017

Silný příběh o vůli žít, touze přežít a o otázkách, co může být potom. Těžký, ale nádherný příběh.

Bolomsson
07.07.2017

Tak zde bohužel nepůjdu s davem a musím říci, že z knihy mám rozporuplné pocity. Buď je to tím, že o koncentračních táborech už mám leccos načteno a shlédnuto nejméně tucet dokumentů nebo mi kniha jednoduše až tak nesedla. Neříkám, že je to špatné čtení, to rozhodně ne, ale nemohu se zbavit dojmu, že je to kniha, ve které jsem nenašel nic, za co by měla být oproti jiným dílům s podobnou tématikou tak velebena a stavěna do popředí. Zkrátka nezaujala. 3*

SnoopyMa
09.06.2017

Velmi silná kniha, která ve vás zanechá stopu ještě hodně dlouho poté, co ji přečtete.

niknikita
01.06.2017

Netřeba slov, třeba číst Remarqua.

dagmar5477
01.06.2017

Za mě nejlepší kniha od Remarqua.

Pavelina
23.04.2017

Rozhodně nejsilnější autorova kniha. Zcela vybočuje ze zbytku tvorby, který je vesměs jednotvárný... Naturální popis koncentračního tábora. Číslo 509 najednou získává nový rozměr, něco jako pohádková 3 nebo tajemná 13.
Kdysi jsem ji měla půjčenou z knihovny, byla silně cítit tabákem. Tabákové slzy se střídaly s těmi dějovými. Rozhodně by měla tato kniha vystřídat ve školní povinné četbě Na západní frontě klid... Už kvůli mementu...

DennisMoore
17.04.2017

Na některé knihy se prostě nezapomíná. Už je to několik let, co jsem Jiskru života četl, ale děj si vybavím tak podrobně a do detailů, že na mě zkrátka musela zapůsobit opravdu silně. Tím hnusem, tou zrůdností, tou nadějí a tou vůlí žít. Pokud ji někdo nedokáže dočíst do konce, nedivím se. Horší by bylo, kdyby ji dočetl a vůbec nic to s ním neudělalo.

tygřík2
15.04.2017

Pro mne nejsilnější dílo tohoto autora. Jedna z mála knih, které mne opravdu vyděsily. Nemohla jsem tehdy pochopit, proč se lidé k sobě takhle chovají. ( To jsem nepochopila dodnes.) Není to lehké čtení, i když je napsáno skvěle.

Silmarien
06.04.2017

Pripadám si ako keby som objavila Ameriku.
Veď ja som vedela, že Remarque je dobrý. Na západe nic nové bola jedna z naj kníh zo školského povinného čítania. Traja kamaráti ma vtedy až tak nedostali, nedočítala som ich... možno to bol ten dôvod. Na túto knižku som našla odporúčanie v jednej skupine o knihách.

Príbeh posledných týždňov jedného koncentračného tábora pred oslobodením. Príbeh tých, ktorí prežili v táboroch najdlhšie. Príbeh tých, ktorí už vedeli "ako to chodí", príbeh o tých, ktorí už nedúfali, len sa mechanicky naučili starať ako skupina o seba... príbeh o tých, ktorí zrazu zacítili šancu. Šancu, že po tých rokoch príde koniec.
O tých to je.
Ale je to aj o tých, ktorí boli na druhej strane, pre mňa veľmi dobre vystihnuté uvažovanie niektorých nacistov.
Napísane je to pútavo, bez zbytočne dlhých opisov, ale ani príliš sucho a stroho. Nie je to ani príliš zromantizované ani príliš beznádejné.
Jednoducho výborné.

P. S. Nechápem, prečo to nikdy nevyšlo v slovenčine, podľa mňa by to pre stredoškolákov bolo znesiteľnejsie (a zaujímavejšie) sústo ako Traja kamaráti.

intelektuálka
14.03.2017

Dala jsem ji do přečtených, ale přiznám se, že tolik hrůzy jsem nestrávila. Jediný Remargue, kterého jsem zatím odložila.

Dáduše
05.03.2017

Strašlivý popis lidské krutosti a zloby. Příběh je vyprávěn velice naturalisticky. Mrazilo mne z toho, že hlavní hrdina byl pouhé číslo 509 ve světě, kde člověk je méně než věc. Po druhé knize přidávám autora mezi oblíbené. V budoucnu určitě přečtu znovu. I když, co se týče tématu holokaustu a koncentračních táborů, nejvíce mne zatím dostal "na kolena", až k slzám pan Lustig....

martina.culik
24.02.2017

Už první větou mě zamrazilo "Kostlivec číslo 509 zvedl lebku..." a dál už jsem se od knihy neodtrhla, dokud jsem nebyla na poslední stránce, Velice dobře a naturalisticky napsané. Autor nebere žádné ohledy a vše líčí zcela bez obalu a přiklášlení.

Mišulenka
07.02.2017

Naturalismus bez příkras. Žádné zbytečné omáčky. Jen surový hnus všude kolem.
I když jsem už knihu kdysi četla, stejně mě ohromila dvou úderností a chladným strachem.
Nemá smysl moc se rozepisovat, tohle téma pro mě vždycky zůstane hlubokou morbidní fascinací a Remarqův styl vyjadřování jen podtrhuje tu strašlivou hrůzu.

Musím vložit pár citací, které mě chytly za duši.
... Byl sám překvapen, že už nemá strach, ačkoliv si byl vědom, že jej Handke má v hrsti; ale všechny ostatní pocity překonal náhle jiný, silnější: nenávist. Nebyla to ta kalná, slepá a nízká, tak obvyklá v táboře, každodenní malicherná závistivá nenávist, kterou pojímal jeden zbědovaný a vyhladovělý tvor k druhému kvůli nějaké výhodě či nevýhodě, - ne, cítil chladnou, jasnou, vědomou nenávist, a pocítil ji tak silně, že sklopil oči, protože se domníval, že by to Handke jistě poznal...

... "... Člověk může myslet jen na nejbližší nebezpečí. Vždycky jen na jedno. A brát jedno po druhém. Jinak by se zbláznil."...

... "...509 říkal, že to není pravda, když to člověk vnitřně neuzná. Zprvu jsem tomu nerozuměl. Teď už vím, co tím myslel. Nejsem zbabělec a ty nejsi děvka. Všechno, co nám udělali, nic neznamená, dokud se tak necítíme."...

st18321
07.02.2017

Skvělá kniha. Zajímavé osudy postav a do detailů popsané nelidské prostředí a brutální metody SS. Knihu jsem přečetl jedním dechem a ani na okamžik jsem se nenudil. Pro mne jedna z nejlepšír knih od EMR