Na západní frontě klid

od:

Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250/na-zapadni-fronte-klid-bWv-250.jpg 4.55111
Originální název:

Im Westen nichts Neues (1928)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (429)

Přidat komentář
essterkaa
10. října

Skvělá kniha. Všechny, řekla bych, nechutné věci jsou zde popisovány velmi brutálně a nejspíš realisticky. Ale to je právě dobře. Alespoň si uvědomíme, jaké to ve skutečnosti bylo zažít něco takového, a třeba se nám v některých věcech i trochu rozsvítí. :)

sarka45
10. října

Tak to byla hodně silná kniha. Muselo to být strašné. Ti, kdo přežili, museli být poznamenaní do konce života. V dnešní době si to vůbec neumíme představit.

readah
05. října

Povinnost pro všechny nadšence do války, aby se jim otevřely oči. Ze scén mrazí, děj je skvělý a jazyk také.

Jana283
25. září

Tuhle knížku mi půjčil na táboře můj vedoucí, když jsem si postěžovala, že nemám, co číst. Bylo mi 12 a byl to můj první Remarque. Přečetla jsem pak všechny jeho knihy a jsem ráda. Myslím, že dnes už by mé srdce tolik nejitřily jako v těch -nácti. Dodnes si to pamatuji jako jedny z nejsilnějších čtenářských zážitků.

niknikita
16. září

to není jenom kniha, to je memento mori...

myelka
12. září

Už vím, proč mám toho Remarquea tak ráda, dlouho jsem ho nečetla, teď jsem se k němu vrátila, a pořád "to má v sobě". Realita a krutost vtáhne do děje, z knihy cítíte jen smutek a beznaděj. Tolik kluků muselo předčasně dospět, přišlo o kamarády, pak se nemohli zařadit do běžného života...Jejich život zničený, ale "na západní frontě klid".

Oninek
09. září

Úvodní stránka to vystihla přesně.. Generace která byla zničená válkou - i když unikla jejím granátům. Ke knížce se asi znovu nevrátím. Přesto si myslím, že je kniha správně zařazena do povinné četby.

Markéta ♡
01. září

Knihu všichni strašně vychvalují a tak jsem se na ní vcelku těšila a to byla chyba.
Kniha né že by mě zklamala, ale očekávala jsem od ní mnohem více.
Nějaké části byly zajímavé a určitě ve mě něco zanechaly, ale říkám, čekala jsem více.
Nemyslím si, že knihu ještě někdy přečtu, každopádně nelituji přečtení.

MOu598
31. srpna

Četla jsem v listopadu 2009. Podle mých poznámek:
V ich formě vypráví Pavel o své účasti na frontě za 1. světové války.
Mrazivé, tragické. Přesvědčivé.
Krásné.

povi
31. srpna

Četla jsem spoustu knih o valce,vice o 2.svetove,ale je jedno,o kterou jde,v tehle knize neni politika,neni tam jmenována jediná historicky známá osoba,je to syrový popis války mladého kluka,majícího celý život před sebou,který o ten život pomalu přicházel,během těch let na frontě,stejně jako jeho vrstevníci.Tato kniha mi dala neskutečně moc.Já tam byla s ním.Žádná mě nerozplakala tak,jako tahle.Nikdy nezapomenu na pocit marnosti a samoty,který na mě skrze stránky dýchal...

Claire
28. srpna

Ačkoliv jsem knihu četla před čtvrt rokem, tak ve mně zanechala strašně hlubokou emoční stopu. Je neuvěřitelné, že něco takového někdo prožíval a o pár let později znovu a vlastně se to lidstvo nikdy neponaučí. Knihu bych doporučila každému, kdo se někdy litoval, přišla mu tato doba jako zlá, cítí nenávist ke komukoliv....

Plážovýbarman
21. srpna

Konec knížky mě naprosto rozsekal, jedna z knih kterou jsem neuvěřitelně obrečela.

KnihomolkaMaky
07. srpna

Neuvěřitelně silný příběh! Mohu jen doporučit :)))

Ajinka126
30. července

Opět je neuvěřetelné to propojení válečného období, od kterého čekáte strach, smrt, bolest a slzy a humoru, přátelství, touhy a víry, které mají na rozdávání. Děkuji mojí učitelce českého jazyka na záklní škole, že mě s ní seznámila.

Terectioncandy1
26. července

Tohle je jedna z těch knížek, u kterých si člověk jednak řekne, že povinná maturitní četba není občas vůbec špatná, ale hlavně mu v hlavě zůstane viset myšlenka, že máme v dnešní době opravdu všechno a že nemáme důvod si na cokoliv stěžovat, třebaže to děláme neustále. Co měli říkat oni, sakra?

Frity
13. července

"Nejsme dobří k ničemu. Válka nás pro všecko dobré zkazila."

Krásná a dechberoucí kniha, nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet. Moje první kniha od Remarqua a určitě ne poslední. Autor situaci na frontě, ale i v nemocnici popisuje tak reálně a bezprostředně, že jsem měla pocit, jako bych tam byla. Velmi mě dojala taky pasáž, kdy se Pavel loučí se svojí maminkou a vrací se na frontu. Zajímavé byly taky pasáže, kdy se vojáci zamýšlejí na nesmyslností války a nad svou budoucností až válka skončí.

Zikus
12. července

Nejvíc se mi líbili pasáže popisující zmasakrované vojáky a bídu na frontě.

petr3954
08. července

Klasika, vynikající kniha o hlouposti všech světových konfliktů. Bohužel my jsme jen ovce v rukou "pomazaných" :-(

Charlie119
08. července

Tuhle knihu musíte chtít pochopit. Jenže to, co museli a musejí vojáci ve válce prožívat, to si dnes nikdo nedovede a často ani nechce představit.

Ľudevit
07. července

Konečne povinné čítanie, ktoré si zaslúži titul povinného čítania. Remarque stvoril kultové dielo, ktoré zachytáva atmosféru prvej svetovej vojny tak, ako nedokáže opísať žiadna učebnica. Ale napriek tomu sa pri konci vynorila jedna chyba, ktorú nie je možné opísať bez toho, aby som nevyzradil záver.

SPOILER: Román končí smrťou protagonistu a nastáva zmena rozprávača - o Paulovej smrti sa čitateľ dozvie od neznámej osoby, čo mi prišlo príliš lacné na román takejto kvality.

bookaholic_no.1
04. července

Pro mě není lepší knihy. Mistrovské dílo.

Kiwigirl
04. července

Jedna z nejlepších knih o první světové válce.
Doporučuji!

Katranis
03. července

Povinná četba.

Raven_Black
02. července

(♡μ_μ)

klaritkaa
30. června

Silné vyprávění mladého studenta, který byl odvlečen do války. Hluboká myšlenka bezvýznamnosti válek...

Natyna3
23. června

Má první kniha od EMR. Nadchla mě. Trošku jsem čekala, že mě to nebude úplně bavit, ale je to krásná kniha. Čtivá. A hlavně silná.

Shannon
21. června

Asi napíšu jen tohle. Touhle knihou jsem se zamilovala do Remarque a jeho knih.

vendysantos
19. června

Úžasná kniha, velmi silný a strhující příběh. Doporučuji všem, co mají rádi válečné romány.

Terezaa
09. června

Fantastická a velmi silná kniha. Nemám slov.

Romcha
09. června

Remarque popisuje 1. sv. válku tak realisticky a věcně a při tom tak hezky, až to je právě na tom tak hrůzostrašné.

Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace, nejstrašnější není výbuch granátu, ale zasažená duše.

Označil bych tuto knihu za velmi specifický druh válečné literatury. Velmi realistický válečný romantismus až nihilismus, který ve finální fázi války jistě převládá a mísí se s lhostejností.

Přečtení knihy vás také utvrdí v tom, i přesto že to historici tvrdí, nebo jste to "jen" slyšeli, že 1. sv. válka byla daleko horší než ta 2. sv. válka.