Na západní frontě klid

od:

Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii gene... celý text

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250/na-zapadni-fronte-klid-bWv-250.jpg 4.54973
Originální název:

Im Westen nichts Neues (1928)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (418)

Přidat komentář
Plážovýbarman
včera

Konec knížky mě naprosto rozsekal, jedna z knih kterou jsem neuvěřitelně obrečela.

KnihomolkaMaky
07. srpna

Neuvěřitelně silný příběh! Mohu jen doporučit :)))

Ajinka126
30. července

Opět je neuvěřetelné to propojení válečného období, od kterého čekáte strach, smrt, bolest a slzy a humoru, přátelství, touhy a víry, které mají na rozdávání. Děkuji mojí učitelce českého jazyka na záklní škole, že mě s ní seznámila.

Terectioncandy1
26. července

Tohle je jedna z těch knížek, u kterých si člověk jednak řekne, že povinná maturitní četba není občas vůbec špatná, ale hlavně mu v hlavě zůstane viset myšlenka, že máme v dnešní době opravdu všechno a že nemáme důvod si na cokoliv stěžovat, třebaže to děláme neustále. Co měli říkat oni, sakra?

Frity
13. července

"Nejsme dobří k ničemu. Válka nás pro všecko dobré zkazila."

Krásná a dechberoucí kniha, nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet. Moje první kniha od Remarqua a určitě ne poslední. Autor situaci na frontě, ale i v nemocnici popisuje tak reálně a bezprostředně, že jsem měla pocit, jako bych tam byla. Velmi mě dojala taky pasáž, kdy se Pavel loučí se svojí maminkou a vrací se na frontu. Zajímavé byly taky pasáže, kdy se vojáci zamýšlejí na nesmyslností války a nad svou budoucností až válka skončí.

Zikus
12. července

Nejvíc se mi líbili pasáže popisující zmasakrované vojáky a bídu na frontě.

petr3954
08. července

Klasika, vynikající kniha o hlouposti všech světových konfliktů. Bohužel my jsme jen ovce v rukou "pomazaných" :-(

Charlie119
08. července

Tuhle knihu musíte chtít pochopit. Jenže to, co museli a musejí vojáci ve válce prožívat, to si dnes nikdo nedovede a často ani nechce představit.

Ľudevit
07. července

Konečne povinné čítanie, ktoré si zaslúži titul povinného čítania. Remarque stvoril kultové dielo, ktoré zachytáva atmosféru prvej svetovej vojny tak, ako nedokáže opísať žiadna učebnica. Ale napriek tomu sa pri konci vynorila jedna chyba, ktorú nie je možné opísať bez toho, aby som nevyzradil záver.

SPOILER: Román končí smrťou protagonistu a nastáva zmena rozprávača - o Paulovej smrti sa čitateľ dozvie od neznámej osoby, čo mi prišlo príliš lacné na román takejto kvality.

bookaholic_no.1
04. července

Pro mě není lepší knihy. Mistrovské dílo.

Kiwigirl
04. července

Jedna z nejlepších knih o první světové válce.
Doporučuji!

Katranis
03. července

Povinná četba.

Raven_Black
02. července

(♡μ_μ)

klaritkaa
30. června

Silné vyprávění mladého studenta, který byl odvlečen do války. Hluboká myšlenka bezvýznamnosti válek...

Natyna3
23. června

Má první kniha od EMR. Nadchla mě. Trošku jsem čekala, že mě to nebude úplně bavit, ale je to krásná kniha. Čtivá. A hlavně silná.

Shannon
21. června

Asi napíšu jen tohle. Touhle knihou jsem se zamilovala do Remarque a jeho knih.

vendysantos
19. června

Úžasná kniha, velmi silný a strhující příběh. Doporučuji všem, co mají rádi válečné romány.

Terezaa
09. června

Fantastická a velmi silná kniha. Nemám slov.

Romcha
09. června

Remarque popisuje 1. sv. válku tak realisticky a věcně a při tom tak hezky, až to je právě na tom tak hrůzostrašné.

Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace, nejstrašnější není výbuch granátu, ale zasažená duše.

Označil bych tuto knihu za velmi specifický druh válečné literatury. Velmi realistický válečný romantismus až nihilismus, který ve finální fázi války jistě převládá a mísí se s lhostejností.

Přečtení knihy vás také utvrdí v tom, i přesto že to historici tvrdí, nebo jste to "jen" slyšeli, že 1. sv. válka byla daleko horší než ta 2. sv. válka.

Kitty
07. června

Nechtělo se mi ji číst, ale pak mě děj natolik vtáhnul, že jsem hltala každou stránku a dlouho poté o tom přemýšlela. Silné!

DeniseMarini
07. června

Remarque je pro mě dokonalost. Jeho knihy ve mě vyvolávají živé představy příběhů, myslím si, že na takové věci se nesmí zapomínat. Hrůzy války, ztráta milovaných lidí ale i lidská síla jsou věci, které bychom měli mít na paměti v jakékoliv době.

Kamcatak
25. května

"Je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach. ... Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí."

Byla jsem vtažena do mysli vojáka a prožívala s ním děsivé, nepředstavitelné a bolestivé hrůzy. Autor mi ale neukázal jen to fyzické strádání a utrpení, jakým vojáci v zákopech museli procházet.. ale co je z mého pohledu mnohem důležitější, ukázal mi také to utrpení duševní.
To co se stane s lidskou myslí a srdcem po měsících (rocích) v takových podmínkách. Totiž to, že skoro nic nezbyde. Že ani když člověk dostane dovolenou a může se opět sejít s rodinou, vše je mu cizí, a zdá se to ještě horší než být na frontě. Už nic jiného nezná.. a znát ani nebude.
Až při čtení této knihy jsem pochopila co skutečně pojem "ztracená generace" znamená.
Během čtení jsem zůstávala v klidu a občas mi jen blesklo hlavou "to je tak strašný, to je tak strašný..", ale ve vteřině kdy jsem dočetla poslední slovo, dolehlo to na mě všechno, celé zoufalé poselství tohoto příběhu a já se cítila jako kdyby mi někdo vytrhl srdce a já se nekontrolovaně rozplakala.. (to se mi při čtení zase mockrát nestává).

Toto byla má první válečná kniha. Ale jsem přesvědčená, že jsem si nemohla vybrat lépe. Autor mě vtáhl do dějiště světové války způsobem, jaký to nedokázal žádný z těch desítek válečných filmů, které jsem viděla. Rozhodně jedna z nesilnějších knih, jaké jsem přečetla a věřím, že tuhle by opravdu měl přečíst každý.

Kee
23. května

Jsem pacifista, to je nutné podotknout hned na začátek. A i když vím, že světové války donutily lidstvo k obrovskému skoku co se týče vývoje technologií, stejně zastávám názor, že to za to vážně nestálo.
Proč?
Všechny odpovědi najdete v Remarqueově tvorbě, nejen v Na západní frontě klid. Nemůžu a ani nechci tvrdit, jak moc válka musela být strašná - nevím to.
Remarque Vás však přenese rovnou do zákopů; běhají po Vás krysy, neustále se do krve drbete kvůli vším a doufáte, že vaši kamarádi jsou pořád naživu a ne na kousky.
Silný zážitek, jejž vřele doporučuji - neustále se k němu vracím. Knihy s válečnou tematikou jsou nesmírně důležité, už jen proto, aby mluvily za všechny řadové vojáky, kteří umírali ve jménu (falešných) ideálů.
Válka není pěkná. Je krvavá, hnusná a zatraceně bolí. Je jedno, jestli ztratíte nohu nebo kamaráda. Je jedno, jestli přežijete nebo ne, protože na bitevním poli stejně umřete...

Jey
23. května

Opravdu úžasná kniha, díky které čtenář poznává hrůzy války. Ztráta přátel, ztráta naděje a absolutní zoufalství. Velice působivá kniha.

MartinkaSl
21. května

Do knihy jsem se zpočátku nedokázala začíst, některé pasáže mi přišly nudné. Ale nakonec jsem se do knihy začtla, u některých pasáží dokonce pobavila. Ale nejvíce si z knihy nesu zátěž války, inspiraci sílou a výdrže Pavla a motivaci, abych byla lepším člověkem a snažila se být s každým v míru, i když to občas nejde.

Denika
21. května

Jedna z mála hodnotných a opravdu vzdělávacích knih v seznamu povinné četby. Remarque hezky nenásilně ale přesto poutavě a nevybíravě přibližuje (především mladým lidem) atmosféru první světové války. Kniha je srozumitelně napsaná a každý si z ní odnese to své. :)

petaslol
16. května

Na téhle knize se mi nelíbila jen první scéna s tím kuchařem, ale jinak to je nejlepší kniha, co jsem četl. Sice je mi jen 14 let, ale dobrou knihu dokážu ocenit . U hodně scén jsem se málem rozbrečel . Pro mě je nejvíc zajímavá scéna byla jak z klidné jízdy se stalo peklo, .Rád bych jsem si přečetl Tři Kamarády a knihu bych doporučil všem lidem co by si chtěli přečíst nestárnoucí klasiku.

gonegirl
07. května

Asi skoro jako všichni tady jsem na knihu přišla díky povinné četbě. Nemůžu ani povědět, jak mě zasáhla. Jsem vděčná za to, jak bylo vše, co se na frontě odehrávalo, popsáno bez jakéhokoli přikrášlování. Že nám někdo konečně řekl, jak to doopravdy vypadalo. Je šílené, co jsou lidi schopni dělat, nejhorší je, že ti, kdo mají všechny ty hrůzy na svědomí, si zatím pohodlně seděli ve svých vůdcovských křeslech...

Pawlis
28. dubna

Remarquea jsem četl hodně na střední a kvůli tomu jsem si později myslel, že to vlastně asi zas tak dobrý nebylo. Na záp. frontě klid jsem si ale přečetl znovu a zjistil jsem, že minimálně tato kniha tak dobrá rozhodně byla.

ThrisaManx
19. dubna

Hodně silná a smutná kniha. Udivuje mě, že může být někdo, koho vůbec nebavila. V povinné četbě by měla být na prvním místě.