Na západní frontě klid

kniha od:

Na západní frontě klid https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 4.5 8432
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Im Westen nichts Neues , 1928


více info...

Komentáře (878)

Komentáře 878 Recenze 6

MaggieR
MaggieR
včera 5 z 5

,, Stejná náhoda rozhoduje o tom, jestli tě něco trefí nebo zůstaneš naživu. V betonovém krytu tě to může rozmačkat a naopak v otevřeném terénu můžeš bez jediného zranění přečkat i deset hodin bubnové palby. Voják zůstava naživu Jen díky tisíci náhodám. A proto věříme a důvěřujeme náhodě.

Povinne prečítať každý kto je za vojnu.

Najsilnejšie dielo aké som čítala.

hora.miloslav
hora.miloslav
11.09.2023 5 z 5

Silné. Rozhodně stojí za přečtení.


blanka9
blanka9
20.08.2023 5 z 5

Kniha, která vysvětluje hrůzy války líp než milión mírových deklarací a humanitárních pojednání.

hashashin1238
hashashin1238
09.08.2023 5 z 5

Skvělý autorův román, který je brutální, duchaplný, čte se to jedním dechem, nenechá vás po celou dobu vydechnout a zajímá vás co se bude dít dál, děj je napínavý, akční, hlavní hrdina je skvělý protagonista a konec s ním mě velice překvapil. Remark je po všech směrech absolutní božan, jeho spisovatelský um je tu výborně vyzobrazován kdy z jeho popisů hrozné první světové války vám bude běhat mráz po zádech. Děj je také doplňován o Paulovi přátelé z války, kdy nejvíc se mi zaryl do paměti vojín Katcza a beru ho jako jednu z těch nejlepších postav po boku Paula. Dále musím vypíchnout délku samotného románu, která je obzvláště krátká na můj vkus a určitě by si román zasloužil více kapitol. Děj plynul adekvátně, ani nachvilku jsem se u knížky nenudil a ostatně doporučuji všem komu nevadí brutalita a máte rádi válečná témata a žánry. Naprosto si vás to získá. Knížce uděluji úctihodných 9.5 bodu z 10.

michaela5515
michaela5515
01.08.2023 5 z 5

Na to, že kniha nemá běžný počet stránek, se tam toho vešlo tolik. Tolik naděje, tolik zoufalství, tolik strachu, tolik odhodlání. Navždy zůstane srdcovkou a navždy mi bude Paula a jeho kamarádů líto.

juni
juni
31.07.2023 5 z 5

Povinná kniha k maturitě (čteno před rokem). U většiny knížek, které jsme četla k maturitě, tak jsem se musela přemlouvat. Ale tato knížka je jedna z mála výjimek, od které jsme se nemohla odtrhnout.

Kamčučák
Kamčučák
05.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Najdeme v ní realitu válečné doby. Člověk se i místy musí pousmát, jak vojáci měli radost z maličkostí, které my, v dnešní době, bereme za samozřejmost. Poslední stránky jsem dočítala přes slzy v očích. Pan Remarque je prostě pan spisovatel. Doporučuji všem k přečtení.

peří
peří
05.07.2023 4 z 5

Je to drsný protiválečný román. Povinná četba pro legionáře a válečné dobrovolníky.

mar.jir
mar.jir
27.06.2023 5 z 5

Co říci ke klasice, ke které již bylo tolik řečeno? Asi jen to, že i po tolika letech je příběh obyčejného vojáka, mladého kluka a jeho spolužáků, velmi bolestivý a v dnešní době bohužel i aktuální. Tvrdost a syrovost knihy je umocněna bezvýchodnou situací a všemi životy, které byly promarněny. A mnohdy ani samotní vojáci neviděli důvod, proč a za co bojují, proč berou a sami ztrácejí životy.

Zmolo
Zmolo
13.06.2023

Tato kniha vypráví příběh Pavla a jeho spolužáků, kteří dobrovolně, po menším nátlaku od svého profesora, šli do války. Příběh je vyprávěn z pohledu obyčejného vojáka a popisuje horrory války a bezvýznamné smrti vojáků. Musím říct že když se zamyslím nad touhle knihou tak některé věci se opravdu dají převést do moderního světa. Každopádně kniha určitě za přečtení stojí.

Hancza
Hancza
11.06.2023 5 z 5

Knihu jsem četla asi 3 měsíce po začátku války na Ukrajině a celé to tím dostalo ještě větší hloubku. Neustále jsem měla potřebu diskutovat s manželem o tom, jak je kniha v mnoha ohledech velmi aktuální, i když se v ní píše o první světové válce. Bylo mi z toho hrozně smutno...

jan.para
jan.para
02.06.2023 5 z 5

Tvrdá a syrová knížka. Mnoho myšlenek z této publikace je aktuálních i v dnešní době. Chudáci se zabíjejí, aniž by věděli proč.

Knihomollla
Knihomollla
30.05.2023 4 z 5

Kniha byla celkem zajímavá. Ačkoli byl děj ne vždy zábavný, nějaká věc se po chvíli vždy našla a udržela mě u čtení. Odnesla jsem si z této knihy mnoho zajímavých myšlenek a alespoň částečně jsem se mohla vcítit do vojáků, bojujících v první světové válce.

LuckaK.088
LuckaK.088
30.05.2023 5 z 5

Rereading po 20 letech. V předmaturitním období patřil Remarque k mým oblíbeným autorům, tak jsem si dala za úkol si jeho díla opět přečíst. Začala jsem knihou Na západní frontě klid, a i když jsem věděla jak příběh končí, stejně slza ukápla. Remarque píše emotivní příběhy s poselstvím o nesmyslnosti války a jejích dopadech na obyčejné lidi.
V seznamech povinné četby má Remarque své místo právem.

karelpeter
karelpeter
27.05.2023 4 z 5

Po všech těch pozitivních referencích jsem čekal asi trochu víc, ale kniha je čtivá a postupně graduje. Surový popis válečného šílenství.

Černoch147
Černoch147
26.05.2023 5 z 5

Kniha od Ericha Remarque Na západní frontě klid vypráví příběh o studentech, kteří narukovali do německé armády za první světové války. Příběh vypráví hlavní postava Paul Bäumer, jeden ze studentů, ten hrůzy války popisuje dopodrobna z pohledu obyčejného vojáka. Vyprávění mělo velké množství silných momentů a mnoho zvratů. Vystihovala absurditu války a zbytečnost smrti. Osudy studentů byli realisticky popisovány do jejich posledního dechu. Kniha se mi odkládala velice těžce, hltal jsem každé slovo. Nečekal bych, že mě válečná kniha tak zaujme, rozhodně doporučuji k přečtení.

Kekik
Kekik
18.05.2023 5 z 5

Na západní frontě klid je kniha ze seznamu povinné četby. Ve škole jsem se jí úspěšně vyhnula. Neboť co je povinné, to nedělá radost, netěší. I proto bych povinnou četbu zrušila. Já si ke knize našla cestu až o mnoho let později. A jsem za to ráda. Nyní, ve věku 30+, jsem rozhodně emočně zralejší, zkušenější. A přesně takové čtenáře kniha potřebuje.
Překvapilo mě, jak je knížka útlá. Nečekala jsem to. Přeci jenom by mě nenapadlo, že tak známa, a oblíbená kniha bude takové tintítko. Ovšem zdání klame. Byť má kniha jen 183 stran (Ikar, 2020), řekla toho mnohem více než bichle o pětiset stranách.
Z tohoto příběhu jsem si odnesla tolik pocitů, že to nelze ani slovy popsat. Brečela jsem, smála se, strachovala se. Někdy jsem ani nemohla dýchat. Neuvěřitelně silný příběh, který mi bude ještě dlouho rezonovat v mysli. Rozhodně se podívám i na filmová zpracování. Zvláště to první, natočené v roce 1930.
Čtení této knihy doporučuji.
Jedná se o mou třetí knihu od autora. Knihu Tři kamarádi jsem četla ještě na střední, a líbila se mně. Nebe nezná vyvolených jsem četla v roce 2022. U druhé knihy jsem napsala, že nedokáži autora tolik ocenit, jak by si zasloužil. Po knize Na západní frontě klid to již neplatí. Touto knihou se autor postavil na piedestal. Ráda si přečtu i další knihy. Aktuálně mě zaujala kniha Vítězný oblouk.
Čtenářská výzva 2023: Téma 19. Kniha, která má více než 5 cz/sk vydání.

JohnCZ
JohnCZ
10.05.2023 3 z 5

Bez mučení se přiznám, že mě to příliš neohromilo. Ačkoli je Na západní frontě klid považováno za klasiku, jako válečný román se mi tenhle příběh jeví současným okem poměrně nevýrazně - jako jeden z mnoha. Neřekne nic moc konkrétního, nic moc osobního, nemá jednoduše nic navíc. Akce je odbytá, postavy působí jakoby nezúčastněně a z hlediska psychologie se mi to jevilo po většinu času popsané dost nedostatečně a zkratkovitě. Nečte se to zle, ale téměř nic jsem u toho necítil, což je u tohoto typu literatury a válečné tématiky obecně, kterou jinak obvykle prožívám velmi, docela problém.

__Omi__
__Omi__
09.05.2023 5 z 5

Málokterá kniha ve mně zanechala tak hluboký zážitek, jako právě tato (+ Cesta zpátky od stejného autora).

bol
bol
07.05.2023 4 z 5

do školy, konečně hodnotím. not great not terrible

janka84
janka84
01.05.2023 5 z 5

Silný čtenářský zážitek.

Morana107
Morana107
24.04.2023 2 z 5

Nedá se to nazvat strhujícím příběhem. Vypráví to zkrátka o obyčejném klukovi v jedné obyčejné válce a obyčejném dění. Žádná zápletka, vyvrcholení, rozuzlení.

Záleží na tom, co od toho čekáte. A mně to prostě nestačilo. Klouzali jsme po povrchu vážných témat, hlavní hrdina byl skoro nezúčastněným pozorovatelem všech těch hrůz. Umírajícímu ustřelí nohy granát a on po pahýlech ještě pár metrů běží, nebo kluk se dobelhá na ošetřovnu a drží v ruce vlastní střeva. Přitom se vás to nijak nedotkne.

Snad jen jsou skvěle podané vnitřní monology hlavního hrdiny, když přemýšlí o vlastní neukotvenosti. Jak moc ubozí jsou mladí lidé, nemají nic, pro ostatní jsou nikým, nemají zázemí, práci, jistoty. Stáří tohle všechno mají, k tomu ženu a děti. Po válce bylo snadné se vrátit a žít jako před tím.

Tohle je žaloba i do našeho století: nasazuje se na mladé lidi, že to mají v životě zoufale jednoduché, a oni se přitom trápí k smrti nad vším tím nekonečnem a nejistotou dnů příštích.

I Paul přežil jako jediný z celé své třídy, ale na světě už na něj nic nečekalo, a tak po něm zbyl jen zápis: Na západní frontě klid.

JohnMiller
JohnMiller
24.04.2023 4 z 5

Začnem s tým, že Erich Maria Remarque patrí k mojim najobľúbenejším spisovateľom a Na Západe nič nové je dielo, vďaka ktorému som si v rámci literatúry neobľúbil iba vojnový žáner ale predstavil mi aj surový realizmus. Táto kniha sa môže v mojom prípade pýšiť aj tým, že som si ju prečítal viac krát v rôznych obdobiach môjho života a jej čaro (ak to teda tak môžem nazvať) sa ani doteraz nevytratilo. Útla kniha nám tu predstavuje dezilúziu vojny v tej najrealistickejšej forme. Príbeh zachytáva fantastické-nerealistické predstavy o vojne s ktorými sú ovplyvňovaný mladí ľudia. Tie sa počas deja roztrieštia na črepiny po prvej skúsenosti na fronte. O tom ako túto knihu nenávidel Nemecký Národný Socializmus sa rozpisovať nebudem. Proste veľmi. Vojna tu stratila svoju idealistickú tvár a bola jasne pomenovaná.

LukasZdan
LukasZdan
15.04.2023 5 z 5

Je to klasika od Remarqua, které není co vytýkat. Autenticky zachycené hrůzy velké války.

alef
alef
11.04.2023 5 z 5

Teplý večer, při setmění, hmatatelně uvolněná atmosféra,
vzduchem létají chlapské vtipy,
zelené besídky lemují vyježděnou polní cestu,
jenže, po ní se drkotá vojenská kolona a v besídkách zahlédneš umně skrytá děla.

Pak už v dálce slyšíš hluk války,
v krátké chvíli vzduch těžkne kouřem a mlhou z děl a výstřelů,
vidíš zřetelně, jak se obličeje vojáků mění,
vidíš úplně ostře, jejich napětí a strach!

Vidíš paradox války,
pravdivý obraz bez příkras,
krutou realitu,
a všechny ty ideály, se kterými ti kluci přišli na frontu,
sypou se, jak domeček z karet.

Vidíš kluky, kteří vypadají jako cynici,
ale vlastně jen oddělili cit a emoce od rozumu,
je to totiž daleko praktičtější,
když chceš přežít!

"Poznali jsme, napřed s údivem, pak rozhořčeně a nakonec lhostejně, že na vojně zřejmě nerozhoduje duch, nýbrž kartáč na boty, nikoliv myšlenka, nýbrž systém, nikoli svoboda, nýbrž dril."

Drsná, tvrdá, reálně (a bohužel opět mrazivě aktuálně, když se podíváte směrem na východ) tíživá zpráva o generaci zničené válkou tak byste mohli nazvat všechny příběhy ztracené generace ... příběhy psané těmi, kteří to všechno prožili a pak podali zprávu, jako právě Remarque, a pak třeba Hemingway, nebo Fitzgerald a nebo Steinbeck. Právem jsou součástí maturitní četby (tenkrát čteno poprvé, nyní v rámci letošní ČV - opakované čtení), ale nejen maturantům doporučuji, jsou to příběhy, které by měly být slyšeny stále dokola a dokola ...

"A tak svíráme rty - ono to přejde - ono to přejde - snad to přežijeme."

Marbla2004
Marbla2004
06.04.2023 5 z 5

Četla jsem poprvé v roce 2018, ve 14 letech a tenkrát mě dílo neoslovilo. Nyní ve věku hlavních hrdinů před maturitou to byl silný příběh. Takových jako Pavel byly tisíce, byl to normální kluk, který si přes všechno zachoval lidskost.

Timkim
Timkim
31.03.2023 5 z 5

Neměl jsem ani tušení, jak je to vynikající kniha. Povinná četba tohoto díla mě nějak minula, zato dnes bych ji jako povinnou nařídil. Když odlehčim, líbila se mi první polovina více, popis válečné vřavy. Evokovalo mi to seriál Bratrstvo neohrožených...ten se sice zabývá 2. světovou válkou, ale reálné popisy jsou téměř totožné...
Když nad tím tak člověk přemýšlí...je hrozné, že tak mladí umírali a umírají kvůli egu jiných.

RMarkéta
RMarkéta
13.03.2023 5 z 5

Uf. No to tedy. Ze školních lavic rovnou do zákopů 1. sv. války. Tak tohle byla strhující výpověď o nesmyslnosti války a zničení jedné generace. Velmi sugestivně napsané. Měla jsem pocit, že tam sedím s nimi. Bylo opravdu snadné se do těch kluků vžít. Až mi z toho bylo pěkně špatně. Některé scény mám pořád před očima. Takhle se mnou nezamával ani Spielbergův Vojín Rayen a to bylo dost drsné a naturalistické. Válka není o generálech, kteří si za své bojové úspěchy připínají metály a medaile na hruď, ale o úplně obyčejných lidech, kteří počítají svá zranění a padlé kamarády. Je při tom jedno, na které straně stojíte. Nepřítel je na tom naprosto stejně jako vy, což je o to šílenější. Vinu za válku na svých bedrech nesou ti, kteří vás do ní posílají. Ti jsou strůjci všeho toho zla.

uzivatel6305
uzivatel6305
22.02.2023 5 z 5

Geniální dílo. Četla jsem asi třikrát, viděla ten starý film a tentokrát poslechla audioknihu a opět jsem to prožívala, smála se, byla naštvaná a brečela jako želva. Je dobře, že se jedná o povinnou četbu, tohle by měl vědět každý. Tisíce a miliony zasažených, trpících, postižených a zabitých lidí jsou jen čísla, ale tento osobní příběh vede k opravdovému vcítění a zamyšlení. Prostě Eriček! Moooooooc doporučuji všem.

Fuchs46
Fuchs46
21.02.2023 5 z 5

Klasika, ke které se člověk rád vrací.

simca9342
simca9342
21.02.2023 5 z 5

"Povinná četba na maturitu"
Autor napsal své dílo jako nesouhlas s tehdejším válečným stavem.
Román vypráví příběh o statečnosti pár kamarádů, kteří narukovali do války. Těšili se, že si spolu zabojují, ale mladí kluci asi úplně nechápali realitu války. Časy, kdy elán vystřídal chlad zákopů, zabahněné uniformy nebo všudypřítomný hlad. Když jim to došlo, už bylo pro mnohé z nich bohužel pozdě.

Bryel
Bryel
18.02.2023 5 z 5

"Tato kniha nechce být ani obžalobou
ani vyznáním. Chce se pokusit vydat
svědectví o generaci, která byla válkou
rozbita – i když unikla jejím
granátům."

Nesnášela jsem povinnou školní literaturu až na pár výjimek. Toto je jedna z nich.
Nesmrtelný, dojemný příběh o ideologické manipulaci, nárazu tvrdé surové reality, příběh o lidskosti a hrdinství. Skvěle napsaná kniha se silným poselstvím, z jehož aktuálnosti stále mrazí..

marcela3655
marcela3655
13.02.2023 5 z 5

Vše jeho knihy jsou top.....

anabelda12
anabelda12
04.02.2023

Někdy se na dnešní dobu může zdát trochu suchý a úsečný, nicméně opak je pravdou, každé slovo má v tomto románu význam. Velice silné.

Anylola
Anylola
27.01.2023 5 z 5

Zásadní protiválečný román, popisující válku z pohledu obyčejného vojáka. Děsivá ukázka toho, jak může dopadnout člověk semletý propagandou. Počáteční nadšení vystřídá krutá realita zákopů plných bahna a všudypřítomné smrti. Mrazí mě z toho.

lukaso89
lukaso89
26.01.2023 5 z 5

Nekompromisní obžaloba války včetně jejího definitivního odsouzení. Knížka je nejen výborně čtivá, ale především strhující svým obsahem. Je v ní snad úplně všechno, co by člověk od tohoto žánru mohl očekávat - nadšení zfanatizovaných verbířů, stupidnost příprav a cvičení, nesmyslnost válečného snažení na frontových liniích, omezenost životních ambic válčících účastníků, síla žel bohu vždy pouze dočasného přátelství v zákopech, zvířecí instinkty nutné k přežití včetně fatálního osobního souboje (když nezabiju já jeho, zabije on mě, přestože v bezválečném světě bychom mohli být nejlepší přátelé), nastínění osudů doma opuštěných rodin, občasná malá povyražení a potěšení v přestávkách mezi boji a především absolutní ztráta iluzí a rezignace na hledání hlubšího smyslu života, což ovšem s ohledem na vnější okolnosti není nihilismem, ale jen a prostě zrcadlem dění. Skvělá kniha, která je navíc žel bohu stále aktuální. Kéž by již nikdy nebyla.

HelenaHelca
HelenaHelca
18.01.2023 5 z 5

Knihu jsem četla od dob studií opakovaně. Skvěle popisuje drama pěšáka na šachovnici bezcitných mocných, kdy život a city obyčejných lidí nemají pro hrstku vládnoucí tzv elity ani špetku ceny.

Marika Vanova
Marika Vanova
16.01.2023 5 z 5

Povinnou četbu jsem moc nečetla, protože byla právě povinná a já chtěla číst jiné knihy. Ale tady jsem udělala chybu, tohle jsem si měla přečíst už dávno. Remarque je Mistr slova
Poslouchala jsem audio verzi s hlasem Jaroslava Plesla, který svou dramatickou četbou příběh ještě umocnil.

Lily-fairy
Lily-fairy
08.01.2023 5 z 5

Asi nejautentičtější výpověď vojáka z první světové války. Syrové a brutálně upřímné. Nedovolme historii se opakovat.

iv.ča
iv.ča
02.01.2023 5 z 5

Autor popsal podrobně hrůzy 1. Světové války v zákopech, pocity vojáků, jejich utrpení, život, smysl a nekonečnou ukrutnost války, kterou sám prožil. Tuhle knížku by si měli přečíst všichni.