Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/big_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 4.57670
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues, 1928

Kniha Na západní frontě klid

Chytuš

Tato kniha by měla být povinnou literaturou nejen pro středoškolská studia, ale především bych jí v dnešních dnech poslala 2x na východ - jednu v ukrajinštině a druhou v ruštině. V češtině by si měli přečíst bez vyjímky všichni naši vládní představitelé. Samozřejmě by neškodilo ani jí pustit na jednání sněmovny před nějakým důležitým rozhodováním... Naprosto vyjímečně podaná marnost války, ať už jste na jakékoli straně... Vylíčení jedné ztracené generace. Chceme si vytvářet další? Myslím, že ne. Proto čtěte a vezměte si ponaučení. U téhle knihy je rozhodně z čeho brát...

Rilian

Jednoduše brilantní. Omezím se pouze v reakci na některé komentáře na konstatování, že kniha není o hrůzách, které si dokážeme nebo nedokážeme představit. Je o hrůzách, na něž jsme se nikdy neodvážili pomyslet. A ani jsme nemohli. Takové myšlenky mají pouze příslušníci oné ztracené generace, kteří se ve válce nepřirozeně měli stát "opuštěnými jako děti, ale zkušenými jako starci poznamenaní životem."

Akléda_

Tohle mi prostě nějak nesedlo. Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou namluvil Jaroslav Plesl a teda za to tleskám. Přednes mě bavil, nebyly tam ostré sykavky, všechno bylo srozumitelné a moc příjemně se poslouchal. To jsem si moc užila. Bohužel příběh mě nějak neoslovil. Nechci nijak zlehčovat sílu příběhu, to že knížka pojednává o těžkém tématu víme asi všichni. Jen párkrát se mi ale stalo, že jsem si říkala "ježiš to je hrozný, to si vůbec nedokážu představit" což je za mě škoda. Nijak se mě události v knize nedotýkaly, ale tím je nechci zlehčovat. Hlavní hrdina mě bavil, líbilo se mi ho po celou dobu knihy pozorovat, ale nijak bližší mi nebyl. Znovu bych do knížky nešla, ale chápu proč je tak úspěšná.

DenisaMue

Ztráta iluzí, tak bych popsala své pocity po prvním dočtení tohoto románu na střední škole. Do té doby jsem brala válku jako něco abstraktního, takhle kniha mi ji dokázala na pár stranách přiblížit tak, že některé obrazy nebo úvahy z ní už nikdy nevymažu z paměti, a to je dobře.

BaruJ.

Moje první kniha od Remarqua. Neměla jsem tušení, jakým stylem pan Remarque píše.
Četla jsem ji jako povinnou četbu. Kniha mě bavila po celou dobu čtení, měla jsem chvilky, kdy jsem si říkala, že to autor akorát natahuje. Byly chvilky, kdy jsem nechápala proč zrovna píše o daných situacích. Na konci mi teprve pořádně došlo, že to není jen kniha, ale realita.
Knihy, které mají šťastný konec jsou fajn, ale Remarque je skvělý autor, který nás vrátí zpět nohama na zem a otevře oči. Potom si opravdu uvědomíme, co jsou problémy a starosti.

Anavi8912

Kniha popisuje hrúznost a nesmyslnost války. Popisuje pocity vojáků, často velmi mladých chlapců, kteří válkou ztratili svobodu, mladí, zdraví, ideály,...

gabriela3565

Díky, maturito, že jsi mě přivedla k tomuhle skvostu. Tu knihu a některé její pasáže obzvlášť dodnes nemůžu dostat z hlavy. Přečíst by si ji měl každý, zvlašť v kontextu současných hrůz.

Maky78

Co je to válka a co s vámi udělá?
Slovo kamarád s jehož definicí se zde plně ztotožňuji.
Mrzí mě že jsme jako lidé stále nepoučitelní.
Vellmi reálné popisy válečné vřavy a “běžného” života.