Na západní frontě klid

od:

Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250/na-zapadni-fronte-klid-bWv-250.jpg 4.55478
Originální název:

Im Westen nichts Neues (1928)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (474)

Přidat komentář
pedroK
19. března

Knihu jsem přečetla kdysi na gymnáziu. Byla to povinná četba, tak co se dalo dělat. A ještěže tak! Od té doby jsem přečetla od pana spisovatele téměř vše. Dokáže psát o válce tak, že zaujme muže i ženy. Díky němu jste v zákopu s hladovými zmrzlými vojáky, v koncentráku bojujete o život mezi ubožáky, kteří už kráčí smrti v ústrety, ve studené dílně ztrácíte naději na živobytí celé vaší rodiny, když po ulici mašíruje hnědý mor. A se ztrácející se nadějí hledíte na lodě lisabonského přístavu, zda-li i na vás za oceánem čeká vysvobození. To je pan Remarque.

Gagarinuvbratr
15. března

Remarque a jeho vojnové knihy sú neprekonateľné.

theMarty
14. března

Ideální kniha k maturitě a minimum z válečné literatury. Jasné myšlenky, silný, poutavý příběh.

Romanka89
11. března

Válečná literatura není můžj žánr ale Remarque se čte sám. Kniha se těžko odkládá, velmi silný příběh mladíků, kteří rovnou ze školy odešli na frontu a poznali hrůzu a nesmyslnost války.

Čtenářská výzva 2018: Kniha s válečnou tematikou.

Dagros
08. března

K tomu asi není třeba psát komentář. Knížka, kterou by si měl přečíst opravdu každý z nás.

molt
03. března

Drsné ale také hluboké. Oslovující svědectví o hrůzách, jaké nás Čechy nechaly stranou už víc jak sedmdesát let a snad to tak bude ještě déle.

Carra
03. března

Silný příběh 1. Světové války z pohledu mladých kluků, kteří se dobrovolně nechali naverbovat. Žádné hrdinství ani romantika, pouze utrpení nebo smrt.

Ane1012
28. února

Srdcovka, doporučuju !

Mechtylda
27. února

Tak trochu opravdovější pohled na válku než poskytují hry na playstationu. Jsem strašně ráda, že jsem si tuhle knížku přečetla a vím jistě, že by mě doteď míjela, nebýt povinné školní četby. Takže pro ty, co váhají, zda si ji mají z kánonu vybrat: ano, udělejte to.

ElissAnn
27. února

Ukázání války z jiného směru než pouze historického. :) Příjemné čtení osudu vojáku, hlavně kamarádů. Bavila jsem se nad jejich příhodami. Zároveň jsem i prožívala jejich utrpení, protože to ani při čtení těchto řádků nejde jinak.
Rozhodně přečtěte, zabere to chvilku. :)

martin9134
26. února

Sice velice smutná kniha, ale krásná. Do detailu popisovaná realita první světové války z pohledu Němce – nic není bráno z pohledu politického, nýbrž čistě lidského. Kniha je plná zajímavé slovní zásoby a krásných metafor/metonymií. Doporučuji snad úplně každému.

GraceC
19. února

Skvělá kniha, která, jak autor na začátku uvádí, podává obraz o mladých vojácích za první světové války. Příběh v sobě skrývá ohromné množství emocí. Začíná, řekla bych, až optimisticky. Ano, válka, ale mladí vojáci měli jeden druhého, což je drželo nad vodou. Jak se příběh rozvíjí, nabírá stále pochmurnější atmosféru a končí prostým, drsným koncem. Autor zde popírá rozlišení "dobra a zla". Ve válce si zkrátka člověk nevybírá... Kniha velmi čtivě líčí životy pár mladých-starých, zdrcených, bezmocných, zoufalých a odevzdaných chlapců, kterým válka a čas strávený na frontě rozvrátil život.

SUC185
13. února

Vynikající knížka. Dostal jsem se k ní na střední škole, když byla součástí povinné četby. Byl jsem z ní unešený a hltal jsem děj, na konci mi moc nechybělo k slze.

Endy17
08. února

Syrové a mrazivé až do morku kostí, svědectví hrůzné doby a zničeného života mladých lidí bez ohledu na barvu uniformy. Nepochopitelné, jak pouhých dvacet let po takové hrůze mohla přijít další a ještě horší světová válka.

Marekh
08. února

Kniha se mi líbila.

Studenti, plní elánu, se vydávají na bojiště v 1. světové válce, ale později zjistí, že by raději zůstali doma. Je zde zachycena autentičnost, hrůzy z bojišť. Remarque je výborný spisovatel.

110022
05. února

Pro mě, nečtenáře této literatury, hodně krutý, drsný čtení. Zkrátka tohle pro mě není. Výzva je výzva, zkusit se má všechno, ale můj šálek to není, a nejspíš ani nikdy nebude. ( Ale nikdy neříkej nikdy ).

kaja3190
03. února

Myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý, kdo opovrhuje válkou a věcmi, které se v ní staly.

1.Agness
02. února

Kniha rozhodně není odpočinkové čtení. Remarque mě dokázal tak vtáhnout do děje, že jsem měla pocit, že všechny ty hrůzy zažívám s ním.

evka33
29. ledna

Tohle by si měl přečíst úplně každý. Víc netřeba psát, myslím, že tahle kniha ovlivní každého čtenáře.

nikol7441
25. ledna

Kniha nemá příliš strhující děl, zato je ale silný. Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem měla husí kůži, mražení v zátylku a nezřídka kdy jsem musela knihu odložit, protože jsem přes slzy neviděla na text. Jsem velmi emotivní a představa hochů, kteří jsou právě ve věku mého bratra, mi přišla přímo děsivá. Doporučuji přečíst a jsem ráda, že je tato kniha stále oblíbená mezi studenty jako výběr k maturitní četbě.

AllyKumari
21. ledna

Nemám slov.
Jedna z těch knih, který by měl přečíst každý.

Karoli282
17. ledna

Skvělá kniha, která mě dokázala vtáhnout do děje. Válečné scény byly velmi dobře popsány, až se mi tajil dech. Určitě stojí za zmínku filozofické zamýšlení nad válkou.

MirSla
11. ledna

Četla jsem to před více jak 10 lety a pořád to mám v hlavě. Většinou po přečtení knihy do měsíce zapomenu o čem byla. Ale tato kniha má silný příběh, který nelze zapomenout - hrůza a absurdnost války. Nejvíce mi běhal mráz z toho páru bot co mezi nimi koloval až do konce války a nikdo v nich nepřežil.

karolina0346
08. ledna

Prostě Remarque, mám jeho knihy moc ráda.
Jen z těch naturalistických popisů mívám noční můry.
Se smrtí hlavního hrdiny jsem byla díky bohu obeznámena předem. I tak je to pech, zemřít na konci války... :-/

Četla jsem vydání nakladatelství Ikar. Mrzí mě, že v něm bylo tolik chyb - většinou v čárkách, ale objevilo se tam např. i ,,y" místo ,,i". Bije mě to do očí.

Melancholie
07. ledna

Mám z toho šrámy na duši i na srdci.

czeliza
07. ledna

Knihu jsem četla k maturitě, na doporučení kamarádky, že to "není tak hrozné a dlouhé". Brala jsem to jako nutné zlo, které musím přelouskat.
Dost jsem se zmýlila v odhadu. Kniha mě brzo naprosto uchvátila, přestože jsem, jak už je níže zmíněno, měla ze začátku zmatek ve jménech a postavách. Tak trochu i v reáliích, abych se přiznala, první světová není můj šálek kávy. Ale zorientovat se ve všem dalo a knihu jsem si užila. Je napsaná čtivě, chytne za srdce, drží čtenáře v napětí. Dobře osvětluje reálie války, realisticky je popisuje na těch nejobyčejnějších detailech. Pokud máte rádi téma války, nebo hledáte, stejně jako já, "přijatelnou" knihu k maturitě či povinné četbě, s touhle nesáhnete vedle a ještě vás, doufám, překvapí.

Lili000
02. ledna

Ze začátku zmatek ve jménech, přišlo mi, že se tam nic moc neděje, ale na konci už to bylo lepší.

Vlk.kh
30.12.2017

Na škole povinná četba, kterou jsem tehdy bojkotoval - inu, byl jsem hlupák. Knihu jsem přečetl až v dospělosti a zanechala ve mě velmi silné emoce.

recenzentka
27.12.2017

prvý krát som ju čítala ešte na strednej škole ako povinné čítanie - vtedy sme sa na niektorých pasážach vedeli aj zasmiať. dnes keď som aj ja mama mi trhajú opisy utrpenia hrdinov na fronte, ale aj pri návšteve rodiny na opušťák srdce. čím som staršia, tým ťažšie mi je čítať knihu bez toho, aby som pri nej neplakala.bravúrne spracované osobné spomienky na prvú svetovú vojnu. každá vojna je nezmyselná...opis spolužiakov zo strednej školy, ktorých ešte ako nedospelé deti nahnali na najtvrdšie nasadenie na západný front. obrazy vojnových bojov a oddychu medzi nimi prepojené s návštevou rodiny a najmä matky v nemecku - skvelo popísaný osobnostný rast hlavného hrdinu zo stredoškolského študenta na dospelého muža.
osobne na knihe nedostatky nevidím.

Brambil
23.12.2017

Hodně silné