Na západní frontě klid

Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250/na-zapadni-fronte-klid-bWv-250.jpg 4.55224

Im Westen nichts Neues (1928)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko

Fazolka2017
07. prosince

Škola se svým seznamem povinné četby mne tuto knihu nedonutila přečíst ( stejně jako spoustu dalších, v té době jsem byla plně zamilovaná do S. Kinga ). Nyní mne donutila Čtenářská výzva a splnila tím svůj účel : nalezla jsem knihu, která mě pohltila, rozrušila a donutila mne přemýšlet nad některými aspekty života. Válka je odporná, zbytečná a strašná věc a mistr Remarque to v této útlé knížce dokonale vystihl.

kikiodvi
26. listopadu

Mám ji přečtenou už několikrát a pokaždé mě hrůzy války zasáhnou stejnou silou. Autorovy vlastní zkušenosti s válkou dělají jeho psaní tak pravdivé a naturalistické. Počáteční nadšení hrdinů vystřídala frustrace a strach, když zjistili, že jsou jen bezvýznamnými pěšáky ve hře. Momenty, ve kterých se vojáci znepřátelených stran potkali tváří v tvář a znovu si uvědomili, že jsou stále jen lidmi, byly hodně emotivní. Chvílemi jsem měla pocit, jako bych v zákopech byla s nimi. Příběhu ani stylu psaní nemám co vytknout.

LaDouceBrise
26. listopadu

Remarque. To jedno jediné slovo, příjmení autora románů, na něž se nedá jen tak zapomenout. Co k tomu víc dodat? Na pouhých sto šedesáti sedmi stránkách, což se sice může některým zdatným čtenářům zdát jako směšné číslo, ale věřte, že budete nesčetněkrát nuceni knihu odložit, protože její poselství je tak silné, tak reálné, skutečné a pravdivé, že jednoduše nezvládnete číst dál s vědomím, že tohle se opravdu dělo, tímhle si lidé vážně museli projít, neboť neměli možnost vzdorovat, se skví svědectví o té ztracené generaci, jež byla dle spisovatelových slov zničena válečnými granáty, ačkoliv jim zdánlivě unikla.
Netřeba zdlouhavých komentářů. V té knize se skrývá pravda o lidstvu samém, není člověka, který by ji mohl popřít. Doba se mění, ale lidé zůstávají. Stejně jako tahle kniha, která alespoň pro mě zůstane navždy nesmrtelná.

katulinek99
23. listopadu

Od přečtení této knížky mě na začátku odrazovalo válečné téma. Jsem ale ráda, že jsem se “překonala”. Bavil mě styl psaní. Čtení šlo rychle, děj se nezadrhával. Nebyly zde žádné dlouhé popisné pasáže. Téma bylo smutné, ale pravdivé.

Musím ale přiznat, že jsem se tentokrát úplně neztotožnila s hlavní postavou. Ale ne, protože jsem nemohla. Já jsem nechtěla. Mám pocit, že by mě příběh příliš zasáhl a tak jsem příběh pozorovala jako další tichý hrdina. A bylo to něco.

Elieneth
20. listopadu

Opravdu dobrý popis událostí války z té lidské stránky.

Landreth
20. listopadu

Pravidelně mě ranní četba cestou do práce a odpolední cestou z práce v plném mhd naplno přenášela do blátivých zákopů a přiváděla mi melancholické až depresivní stavy. Remarque věrně a naturalisticky líčí hrůzy války, řada scén a momentů působí krajně nepříjemně. Přesto se občas objevily až absurdně úsměvné momenty, především ve vojáckém chování a vyjadřování hrdinů. Úvahy o smyslu války i života mají svou hloubku, přitom je pronáší mladí kluci, kteří ani neodmaturovali... Doporučuji každému nadšenci do války, aby taky věděl, o čem ten boj může být.

fojtikjirik
19. listopadu

Dodnes v téměř každé obci stojí minimálně jeden památník posetý jmény občanů, kteří zahynuli v prvoválečných zákopech jen kvůli neschopnosti lidí dorozumět se normálně beze zbraní. Mnozí vojáci byli přitom mladí muži s věkem kolem dvaceti let. O těch právě vypráví román Na západní frontě klid. Autor si jistě zaslouží obdiv za to, že dokázal všechny ty hrůzy, co prožil, sepsat do formy knihy a se vším seznámit veřejnost.

Jaja1981
15. listopadu

Klasika

Sídlištník
11. listopadu

Nepřekonatelná klasika. Jenom místo to trošku nudí, ale jinak tomu není co vytknout.

Gustik5
10. listopadu

Kniha která je čtivá a mrazivá zároveň. S postavami je snadné se sžít a jejich ztráta je pak o to horší. Díky svědectví, které tento román zachycuje, se nelze divit, že byl Remarque Hitlerem zakázán. Pokud se mě kdy někdo zkusí zeptat, co je na válce špatného, vtisknu mu do ruky tuhle knihu. Nejvíce totiž zapomínají ti, kterých se to nejvíc týká...

Allla9
09. listopadu

Kruté - vojáci proti sobě posíláni s bodci, nezabiješ, budeš zabit. 1. sv. válku znám z vyprávění. Hrozná zvěrstva.

Filip24

Strhující příběh. Děsivé dějiny. Obrovské přátelství lidí, kteří prožili to, co doufejme žádná generace nebude muset zažít.

Nikča1236

Kniha by se dala považovat za manifest první světové války. Je v ní všechno, co o Velké válce chcete vědět a všechno, co vědět nechcete. Jestli máte zájem přenést se na frontu, Na západní frontě klid to spolehlivě dokáže.

Globodecristal

Jedním slovem - dechberoucí. Tohle není dílo pro zasmání se, ani pro zpříjemnění dne. Ne. Ale autor se dostane hluboko do vás, pohltí vás soucit, strach, naděje, a v neposlední řadě bolest - samozřejmě že ne fyzická, ale psychická, konec knihy bolí u srdce, možná si zapláčete a bude vás mrazit, ale jedno vím jistě, tato kniha nesmí upadnout v zapomnění.

Kaleigh

Příběh o tom, jak jdete do boje za vlast s přesvědčením, že to tak má být a na válečném poli zjistíte, že vše co vám říkali o vlastenectví je jen snůška lží v prospěch mocností, které si jen vyřizují účty přes miliony pěšáků. Nikdo vám v 17 letech neřekne pravdu. Pokud nezemřete v boji, vrátíte se domů při troše štěstí "jen" duševně nebo fyzicky zmrzačení. Nikdy nebude nic jako dřív. Geniálně podaná syrovost té doby. A v tom je Remarque nepřekonatelný. Je v tom všechno. Ideály, krutá realita, naděje a co z toho všeho nakonec zbude.

ddkk

Vynikající kniha, výborný příběh, drsné reálie ... doporučuji.

essterkaa

Skvělá kniha. Všechny, řekla bych, nechutné věci jsou zde popisovány velmi brutálně a nejspíš realisticky. Ale to je právě dobře. Alespoň si uvědomíme, jaké to ve skutečnosti bylo zažít něco takového, a třeba se nám v některých věcech i trochu rozsvítí. :)

sarka45

Tak to byla hodně silná kniha. Muselo to být strašné. Ti, kdo přežili, museli být poznamenaní do konce života. V dnešní době si to vůbec neumíme představit.

readah

Povinnost pro všechny nadšence do války, aby se jim otevřely oči. Ze scén mrazí, děj je skvělý a jazyk také.

Jana283

Tuhle knížku mi půjčil na táboře můj vedoucí, když jsem si postěžovala, že nemám, co číst. Bylo mi 12 a byl to můj první Remarque. Přečetla jsem pak všechny jeho knihy a jsem ráda. Myslím, že dnes už by mé srdce tolik nejitřily jako v těch -nácti. Dodnes si to pamatuji jako jedny z nejsilnějších čtenářských zážitků.

niknikita

to není jenom kniha, to je memento mori...

myelka

Už vím, proč mám toho Remarquea tak ráda, dlouho jsem ho nečetla, teď jsem se k němu vrátila, a pořád "to má v sobě". Realita a krutost vtáhne do děje, z knihy cítíte jen smutek a beznaděj. Tolik kluků muselo předčasně dospět, přišlo o kamarády, pak se nemohli zařadit do běžného života...Jejich život zničený, ale "na západní frontě klid".

Oninek

Úvodní stránka to vystihla přesně.. Generace která byla zničená válkou - i když unikla jejím granátům. Ke knížce se asi znovu nevrátím. Přesto si myslím, že je kniha správně zařazena do povinné četby.

Markéta ♡

Knihu všichni strašně vychvalují a tak jsem se na ní vcelku těšila a to byla chyba.
Kniha né že by mě zklamala, ale očekávala jsem od ní mnohem více.
Nějaké části byly zajímavé a určitě ve mě něco zanechaly, ale říkám, čekala jsem více.
Nemyslím si, že knihu ještě někdy přečtu, každopádně nelituji přečtení.

MOu598

Četla jsem v listopadu 2009. Podle mých poznámek:
V ich formě vypráví Pavel o své účasti na frontě za 1. světové války.
Mrazivé, tragické. Přesvědčivé.
Krásné.

povi

Četla jsem spoustu knih o valce,vice o 2.svetove,ale je jedno,o kterou jde,v tehle knize neni politika,neni tam jmenována jediná historicky známá osoba,je to syrový popis války mladého kluka,majícího celý život před sebou,který o ten život pomalu přicházel,během těch let na frontě,stejně jako jeho vrstevníci.Tato kniha mi dala neskutečně moc.Já tam byla s ním.Žádná mě nerozplakala tak,jako tahle.Nikdy nezapomenu na pocit marnosti a samoty,který na mě skrze stránky dýchal...

Claire

Ačkoliv jsem knihu četla před čtvrt rokem, tak ve mně zanechala strašně hlubokou emoční stopu. Je neuvěřitelné, že něco takového někdo prožíval a o pár let později znovu a vlastně se to lidstvo nikdy neponaučí. Knihu bych doporučila každému, kdo se někdy litoval, přišla mu tato doba jako zlá, cítí nenávist ke komukoliv....

Plážovýbarman

Konec knížky mě naprosto rozsekal, jedna z knih kterou jsem neuvěřitelně obrečela.

KnihomolkaMaky

Neuvěřitelně silný příběh! Mohu jen doporučit :)))

Ajinka126

Opět je neuvěřetelné to propojení válečného období, od kterého čekáte strach, smrt, bolest a slzy a humoru, přátelství, touhy a víry, které mají na rozdávání. Děkuji mojí učitelce českého jazyka na záklní škole, že mě s ní seznámila.