Na západní frontě klid

Na západní frontě klid https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 5 8721 898

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues , 1928

Mijagi
Mijagi
15.03.2024 5 z 5

Asi nejlepší beletristická kniha poukazující na zrůdnost a zbytečnost válek, jaká se mi kdy dostala do rukou. V jednoduchém příběhu sledujeme partu mladých kamarádů v zákopech 1. světové války. Chvíle v zázemí se střídají s nekonečnými hodinami na frontě. Celé to na mě působilo jako popis práce v pekelné továrně, kde vám ulpívá život podle rozpisu směn. Jenže tahle fabrika není o postávání u výrobního pásu, tady se krčíte s hlavou zabořenou v hlíně a čekáte, až přestanou konečně dunět děla nepřítele, abyste se mohli posunout zase o jednu díru blíž ke střelbě. Šrapnely, zoufale dlouhé minuty v jedovatém plynu, snad ta maska bude fungovat, snad jsem si ji dobře nasadil. Odnášení raněných spolubojovníků, lazarety plné lidí bez končetin, doslova plejáda toho, co všechno vám může strojově řízená válka utrhnout. A pak jste zase v zázemí. Ležíte na louce plné rozkvetlých vlčích máků a vzpomínáte na dobu před tímhle zlým snem, na školu, na spolužáky, z nich už téměř nikdo nežije a na učitele, představitele starší generace, který vám měl být vzorem, měl vás nasměrovat do života a místo toho vás nakazil svojí zapáleností a vy jste díky tomu tady. Jenže teď už na to koukáte úplně jinak, teď už máte úplně jiné pocity než při slavnostním odjezdu. Knihu jsem četl nyní podruhé a musím říct, že mě zasáhla více (možná kvůli aktuálnímu dění) než během povinné četby na střední škole. Doporučuji i výborné divadelní představení Na západní frontě klid / Zelené koridory v divadle X10 v Praze (syrové, temné vizuální ztvárnění a nechybí v něm všechny klíčové pasáže).

Koty7
Koty7
13.03.2024 4 z 5

Silná válečná kniha, která pojednává o hrůzách První světové války a hned z první ruky pohledem autora. Najdeme tu výčty všemožných zranění i psychických následků války. Filmová adaptace je dost jiná, ale líbila se mi.

hv3zdopravce
hv3zdopravce
16.02.2024 5 z 5

Útlá knížečka, kterou jsem před čtvrtstoletím získal v jedné literární soutěži. Sáhl jsem po ní až teď. Některé knihy ale asi mají být přečteny v ten správný čas. Remarquova odysea od zákopů první světové války až po lazaret není velká formátem, ale obsahem přímo obří. Bez patosu, ale i tak vám dokáže vehnat slzy do očí. Neskutečně silná, drsně poetická a pokládající ty správné otázky, které nezestárly ani po sto letech. Zkrátka majstrštyk, který tu s námi bude už navždy.

Viky17
Viky17
11.02.2024 4 z 5

Četla jsem, ale bylo pro mě děsivé, ta válka... Ke knize jsem se již nedokázala vícekrát vrátit.

MartaPear
MartaPear
25.01.2024 4 z 5

Celého Remarqua jsem přečetla... kdysi... Teď jsem se vrátila k této a myslím, že mě to zasáhlo ještě víc než tehdy v pubertálních letech.

boeink
boeink
16.01.2024 5 z 5

Když mi bylo asi čtrnáct, přečetla jsem i pár knih Remarquea. Tehdy se mi ty knihy moc líbily, celkově jsem tehdy drancovala mamčinu knihovnu. Nedávno tuto knížku četl syn v rámci povinné četby, tak jsem po ní sáhla taky.
Nevím, jak tehdy, ale teď jsem sama cítila tu beznaděj, marnost, bolest a touhu po životě, po tom, o který ti mladí muži navždy přišli.
Výborná kniha, klasika a taky povinná četba. Ale taková, která neotravuje a stále má co říct.

ellypusik
ellypusik
14.01.2024 5 z 5

Mně se tato kniha s válečnou tématikou líbila velmi! Autor se nestranil přímému popisování surové války a zároveň dílo zněžnil líčením přírody a krásy života, na kterou mohou vojáci pouze vzpomínat. Po přečtení jsem viděla i nejnovější verzi filmového zpracování a také mohu doporučit. Za mne čtení pro každého člověka, co válku nezažil, aby věděl, jaké hrůzy naše předky potkalo a aby si vážil toho, že naše generace v tom žít nemusí a snad už ani nikdy nebude muset žít!

Yossarian22
Yossarian22
28.12.2023 2 z 5

Kniha je jako jenom Búú válka je hrozná a nic víc , tímhle nechci zesměšnit nikoho kdo v té válce bojoval jenom my příjde že James Jones v tenké červené linii nebo Mailer v nazí a mrtví zachytil krutost a surovost války mnohem líp !

bosorka
bosorka
20.12.2023 5 z 5

Hustý. A silný jak vzrostlej strom. Posloucháno jako audio, přičemž Jaroslav Plesl tomu svým hereckým projevem dodal možná ještě o krapet větší sílu. Paulův příběh vypráví naléhavě a autenticky. Přenáší posluchače skoro až do zákopů.

potok
potok
12.12.2023 5 z 5

Jakoby se mi při čtení zarývalo lepkavé bláto pod nehty.

Any26
Any26
08.12.2023 4 z 5

Před dvěma lety jsem to hodnotila 4 hvězdičkami. Dnes při zpětném zamyšlení bych Na západní frontě klid ohodnotila 5 hvězdičkami. Ta surovost vyprávění a krutá realita celé knížky ve mě dodnes zanechává silný dojem.

Ivet_V
Ivet_V
03.12.2023 3 z 5

Knihu jsem četla joko povinnou četbu. Dobře napsaný, dobrá hlavní myšlenka. Akorát mě to moc nebavilo a nedokázala jsem se do knihy vžít, ale to bylo tématem války, který nemusím. Rychle to ubíhalo až na některé hluché části.

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 4 z 5

Světová klasika, určitě stojí za přečtení. 77%

Štěpán88
Štěpán88
12.11.2023 4 z 5

Tohle mě nakoplo víc než kdejaká seberozvojovka! Musím říct že číst taky něco jiného než knihy o tom jak být lepší verzí sebe sama je přinejmenším zajímavé. Čtivá kniha ve smyslu jazykovém ve smyslu pocitovém již je to o něčem jiném. Každopádně mě kniha od nějaké 30. Strany již nepustila a zhltl jsem jí jedním dechem. Člověk si při čtení uvědomí mnohé. Netflix vs Remarque - 2:4 - kniha jak už to tak bývá upoutá smysly více než suchý Netflixácký počin avšak pompézní a s knihou se dobře doplňuje. 43/52

Adele.
Adele.
11.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha přečtena v rámci povinné četby, hodnocena jinak než mnou vybrané knihy :)

V této knize se autorovi podařilo naprosto přesně a surově popsat hrůzy války. Jak sám podotýká hned na začátku, knihu by se dalo označit jako svědectví, takovou zpověď všech ztracených vojáků.

Popisy a celkově atmosféra knihy pro mě byly strhující. Bylo mi tak líto mladých chlapců, které válka naprosto zničila. V jejich věku by se takovými věcmi vůbec neměli zabývat, mohli by být skoro mými vrstevníky! Neměli by přeci vidět tolik krutosti a smrti, neměli by zabíjet s nacvičenou lhostejností a být neustále pod tak neuvěřitelným tlakem – neustále v nejistotě, co přijde v další minutě, jestli budou v další minutě vůbec naživu. Zároveň mě hluboce zasáhla bolest z nepochopení a nuceného odloučení od rodiny, kdy Pavel sice přišel na dovolenou domů a byl se svými blízkými, ale bylo to, jakoby byl od nich stále na míle vzdálený – nikdo mu nerozuměl, byl někdo úplně jiný, za tak krátkou dobu a v tak strašlivých podmínkách dospěl. Jeho prvním zaměstnáním po studiu bylo zabíjení. Kam se tedy měl on a jeho přátelé vrátit, když nic jiného neznali?

Vše bylo popsáno s ledovým odstupem, příběh se stával čím dál tím více temným a nasyceným tak nesnesitelným zoufalstvím, že mě z toho doslova mrazilo.
Myslím, že by si tuto knihu měli přečíst všichni diktátoři, kteří se dobrovolně zapojili do války, kteří do války poslali své lidi. Protože je tak strašně nespravedlivé, že za nenávist pár výše postavených lidí musí umírat a tolik trpět zbytek národa. Že to vlastně na obou stranách vždycky odnesou ti nevinní.

MaxQ
MaxQ
09.11.2023 5 z 5

Jedna z nejlepší protiválečných knih plná bláta a krve, ale i kamarádství a myšlenek na mír. Mohlo by to znít pateticky, ale v téhle knize určitě ne.

CITÁTY:
Fronta je klec, v níž člověk musí nervózně čekat na to, co se stane. Ležíme pod mříží granátových oblouků v napětí nejistoty. Nad námi se vznáší náhoda. Když se blíží střela, můžeš se přikrčit, a to je všecko; kam dopadne, netušíš, ani to neovlivníš. Stejná náhoda rozhoduje o tom, jestli tě něco trefí nebo zůstaneš naživu. V betonovém krytu tě to může rozmačkat a naopak v otevřeném terénu můžeš bez jediného zranění přečkat i deset hodin bubnové palby. Voják zůstává naživu jen díky tisíci náhodám. A proto věříme a důvěřujeme náhodě.

První minuty v plynové masce rozhodují o životě a smrti. Přiléhá těsně? Znám tu hroznou podívanou z lazaretů: Lidé zasažení plynem se dáví a dáví po mnoho dní a zvracejí kusy spálených plic, až je vyzvracejí celé.

Pouhý rozkaz udělal z těchto tichých postav naše nepřátele; pouhý rozkaz by je mohl změnit v naše přátele. Na nějakém stole ležela listina - podepsalo ji několik lidí, nikdo z nás je nezná - a po celé roky bylo naším nejvyšším cílem to, na čem jinak spočívá opovržení světa a nejvyšší trest.

VA_Krtek
VA_Krtek
07.11.2023 5 z 5

Tato kniha, mnohde v povinné četbě, mě v mých nedospělých sedmnácti letech výrazně zformovala. Předlouho ve mě doznívaly pocity zmaru nad zkázou osobností obyčejných pěšáků. Surově podané obrazy toho, čím si musel projít každý na frontě (pokud žil dost dlouho) nelze ani po více než dvaceti letech zapomenout. Působilo to na mě dojmem, že každý člověk snese jen omezený objem nelidskosti. Pokud je tato hranice překročena, stává se již smrt spíše vysvobozením. Nikdy jsem se neodhodlal k tomu, abych si ji přečetl znovu. Chtěl jsem, aby ve mě zůstal ten autentický pocit, jaký jsem z knihy měl napoprvé.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
06.11.2023 4 z 5

"Zatímco oni pokračovali v demagogické propagandě, my jsme na vlastní oči viděli plné lazarety a umírající; zatímco oni prohlašovali službu vlasti za to nejdůležitější na světě, my už věděli, že smrtelná úzkost je silnější."
"Jsme opuštění jako děti a zkušení jako starci."
Remarque dokázal s pomocí svého ladného jazyka z tragického tématu dnů na frontě vykřesat to nejpodstatnější a nejnaturalističtější. Také se mu příběh podařilo podat velmi čtivě a navíc i s obsahem odstavců zabývajícími se řečnickými otázkami a psychikou hlavní postavy. V průběhu čtení proto člověk snadno zapomene na své všední "starosti", dozví se nové historické skutečnosti, a na konci románu si možná i leccos uvědomí...

evasmem
evasmem
05.11.2023 5 z 5

Nejznámější (proti)válečný román, co k tomu říct... Remarque tu bravurně vykresluje prostředí na frontě, nebojí se brutálních scén, moc pěkně líčí pouto mezi hlavními postavami, které jim pomáhá se z toho všeho nezbláznit... Těžká, ale důležitá četba. Když člověk čte takovéto knihy, jeho problémy mu, aspoň na chvíli, připadají trivální. Filmové zpracování určitě také stojí za zhlédnutí.

Hypatia1010
Hypatia1010
18.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím říci, že se mi kniha nečetla lehce. Ale nebylo to tak, že by kniha nebyla čtivá, naopak. Jen to téma je pro mě hodně těžko stravitelné - ve své podstatě jsem pacifistka. Jedná se o silný a emotivní příběh mladinkého Paula, který spolu se svými spolužáky narukoval do války. Syrové a realistické líčení válečných hrůz a pocitů chlapců, o nichž se stěží dá říct, že jsou dospělí, mě často nutilo knihu odkládat a čtení dávkovat po troškách. Mám syna právě v tomto věku a představa, že by musel prožívat všechno to, co románový hrdina, mě přímo děsí a způsobuje noční můry. Ačkoliv vyprávění má chvílemi pozitivní až vtipný ráz, dílo jako celek rozhodně nemohu považovat za optimistické. Paul postupně přichází o všechny své kamarády a díky těmto ztrátám i samotným válečným zkušenostem (dnes známé pod posttraumatickou stresovou poruchou) ztrácí naději ve vlastní budoucnost. Je si vědom, že se již nedokáže zařadit do běžného života a v podstatě si přeje vlastní smrt.
Rozhodně si myslím, že se román právem řadí mezi oslovované tituly a je dobře, že patří mezi doporučenou četbu k maturitě. Dílo je krásné ve své opravdovosti a má vypovídající hodnotu, jež je i v dnešní době stále aktuální.

"Jak nesmyslné je všechno, co kdy bylo napsáno, vykonáno, objeveno, když se může dít něco takového! Všechno je to lež a podvod, marnost nad marnost, když lidstvo nedokázalo po tolik tisíciletí zabránit tomuto nesmyslnému prolévání krve, vzniku těchto žalářů muk."