Pád Gondolinu

Čtenáři Hobita a Pána prstenů vědí, že J. R. R. Tolkien zasadil tyto příběhy do propracovaného světa, jehož kořeny sahají do mnohem hlubší minulosti. Některé příběhy z dávnověku jeho světa známe zdíky úsilí Christophera Tolkiena, který otcovy příběhy rekonstruuje z rukopisných verzí. Po Silmarillionu, Nedokončených příbězích a Húrinových dětech tak nyní přichází Pád Gondolinu, pojedávající o boji dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, Pána vod, který je druhým nejmocnějším z božských Valar. Morgoth usiluje o zničení města Gondolin, jež vystavěli Noldor, elfové, kteří se vzepřeli bohům a opustili bájný Valinor. Jeho úhlavním nepřítelem je Turgon, vládce Gondolinu, ukrytého před Morghothem mocí kouzel. Ulmo své záměry prosazuje skrze Tuora, kterého dovede do Gondolinu, kde Tuor dosáhne výnamného postavení, ožení se s Turgonovou dcerou a zplodí s ní syna Eärendila. Když se v Gondolinu najde zrádce a Morgoth město najde a zničí, Tuorovi i s rodinou se podaří uprchnout; jeho potomkové pak účinkují v pozdějších obdobích tolkienovské mytologie - například jeho vnuk Elrond, kterého známe z bojů o Prsten....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406174/big_pad-gondolinu-l9N-406174.jpg 4.3270

Pán prstenů

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Fall of Gondolin, 2018

Kniha Pád Gondolinu

Lolila

Kniha ponúka rôzne verzie o páde Gondolinu s vysvetlivkami ako sa príbeh vyvíjal. Tiež je doplnená krásnymi kresbami:-).
Je to Tolkien, je to srdcovka:-)

Belforn
15.10.2022

Christopherovi Tolkienovi se podařilo nabídnout čtenářům neobyčejný pohled do myšlení J. R. R. Tolkiena. Čtenář si tak může vychutnat zrod jednoho z nejznámějších příběhů Středozemě, který skvěle rozšiřuje náčrt, který byl proveden v Silmarilionu. Kniha je skvělou sbírkou několika příběhů téže události, které jsou však vždy obohaceny o něco nového nebo jiným způsobem pracuje s důmyslně vystavěnou mytologií.

Hun
03.10.2022

Díky tomu, že Christopher předložil více verzí legendy, tak jak se vyvíjela během desetiletí, jsem zjistil, že i Tolkienův styl se vyvíjel. Či spíše že zpočátku svůj styl hledal, než ho vybrousil. Nejstarší verze totiž ještě postrádá onu unikátní patetičnost, vznešenost a starobylou příchuť, které charakterizují pozdější podoby Tolkienových legend. Tolkien také později obohatil Pád Gondolinu mnoha krásnými prvky, které ho posouvají blíž vznešené mytologii a krásně ho propojují se zbytkem Quenty do působivého celku.

uzivatel9146
09.08.2022

Tolkienu syn Christopher je to čemu dnes říkáme gigachad. Takle deep divovat do otcova díla a pro všechny jeho fanoušky přivést na svět něco tak úžasného jako je Pád Gondolinu, tleskám. Protože Jrr. Tolkien nikdy kompletně nedokončil Pád gondolinu podle jeho představ tak se v této knize nacházejí asi 3 velmi odlišné formy o příběhu. Mým nejoblíbenějším je určitě první z nich kde je spoustu epickych bitev, hrdinů, a melko. Prostě paráda, super kniha pro fanoušky Středozemě povinost

Kamba
01.08.2022

nemůžu nereagovat na komentář od uživatele Gilnien:

Prohlásit o motivacích Christophera Tolkiena, který měl v době vydání knihy 94 let, "...na talentu svého otce možná už moc rejžuje..." mi přijde minimálně necitlivé. A spíš to svědčí o naprostém nepochopení, co touto knihou chtěl Christopher říct.

Osobně to vnímám jako poctu jeho otci, ve které chtěl tento potenciálně nejmonumentálnější příběh přinést se všemi informacemi, jaké jsou dostupné. A taky tím nastínit, jak se svět Silmarilionu vyvíjel.

Gilnien
29.07.2022

Kniha se mi těžko hodnotí. Čekala jsem příběh, jakési doplnění či pokračování Silmarillionu, ale ve skutečnosti jsem četla jakousi dobrou dizertační práci. Samotný příběh je jen zlomek knihy, zbytek je neustálé omílání nejrůznějších verzí, poznámek, jejich kompilace, rozbor... Jedna pasáž je napsána třikrát víceméně stejně, ale několik faktů se tam rozporuje. Je určitě zajímavé nakouknout do pochodů Tolkiena, vidět, jak se jeho příběh vyvíjel i v něm samém. Ale mě to vlastně otravovalo. Navíc samotná kapitola o Pádu Gondolinu je, jak Ch.T. napsal pouze původní přepis psaný tužkou. Evidentně tedy verze, kterou by sám Tolkien asi v tomto stavu nikdy nepoužil. Bohužel je to trochu vidět, ne, že by to bylo špatné, ale prostě umí být i lepší. Prostě je to první verze bez revize.
Určitě si vážím práce Ch.T., ale přijde mi, že na talentu svého otce možná už moc rejžuje.

Peťulka3
09.04.2022

Příběh jako takový dobrý. Jen mě tam trošku otravoval ten text mimo. Vůbec jsem nevěděla, že tam něco takovýho bude.

HloupýHonza
23.03.2022

Tato kniha je tak trochu nejslabší z Tolkienových děl ale zároveň je to úžasné dílo. Začátek je mírně slabý a dělalo mi problém se do toho začíst, jelikož i celkově je tato kniha méně poutavě napsaná, jako Tolkienova ostatní díla. Jenže tato kniha má obrovskou výhodu a to takovou, že zde dojde k velké gradaci, která čtenáře opravdu hodně zasáhne a najednou ho donutí na jeden zátah zhltnout celý příběh. Přesně v té gradaci je mocná síla udělat z jaksi pomalého začátku velký příběh, který Tolkien zkrátka umí moc dobře. Je to krátký příběh, spojený s výklady syna Christophera a různými verzemi příběhu, což není úplně vhodné pro začínající čtenáře, tudíž tato kniha by měla být čtena až s mnohem větším povědomím o tomto světě. Ač mě kniha nezaujala natolik, jako např. "Húrinovy děti", Tolkien mě zde opět mile překvapil.