Pád Gondolinu

Čtenáři Hobita a Pána prstenů vědí, že J. R. R. Tolkien zasadil tyto příběhy do propracovaného světa, jehož kořeny sahají do mnohem hlubší minulosti. Některé příběhy z dávnověku jeho světa známe zdíky úsilí Christophera Tolkiena, který otcovy příběhy rekonstruuje z rukopisných verzí. Po Silmarillionu, Nedokončených příbězích a Húrinových dětech tak nyní přichází Pád Gondolinu, pojedávající o boji dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, Pána vod, který je druhým nejmocnějším z božských Valar. Morgoth usiluje o zničení města Gondolin, jež vystavěli Noldor, elfové, kteří se vzepřeli bohům a opustili bájný Valinor. Jeho úhlavním nepřítelem je Turgon, vládce Gondolinu, ukrytého před Morghothem mocí kouzel. Ulmo své záměry prosazuje skrze Tuora, kterého dovede do Gondolinu, kde Tuor dosáhne výnamného postavení, ožení se s Turgonovou dcerou a zplodí s ní syna Eärendila. Když se v Gondolinu najde zrádce a Morgoth město najde a zničí, Tuorovi i s rodinou se podaří uprchnout; jeho potomkové pak účinkují v pozdějších obdobích tolkienovské mytologie - například jeho vnuk Elrond, kterého známe z bojů o Prsten....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/406174/pad-gondolinu-l9N-406174.jpg 4.415

Pán prstenů

Literatura světová, Fantasy
Vydáno, Argo

The Fall of Gondolin, 2018

Kniha Pád Gondolinu

VojtaG.
07. listopadu

Samotný příběh zabere pár desítek stran, Ch. Tolkien přidal všechny jeho postupné verze a další podrobnosti, jinak je to spíš povídka. Kdo má rád Tolkienův rukopis, přijde si na své, ale nečekejte Pána prstenů, natož Hobita, spíš Silmarillion nebo Nedokončené příběhy. Vydání Argo 2019: překlad opět skvělá Pošustová (pod novým jménem), pouze bych ‚house of Turin‘ (šlo o jiné jméno, jenom pro příklad) přeložil jako ‚Turinův rod‘, nikoliv ‚Turinův dům‘, ale možná je to správný archaický výraz. Papír je tenký a tisk, myslím, nepříliš kvalitní. Ilustrace krásné (Alan Lee).

Lethania
04. listopadu

Pověst o Pádu Gondolinu bych hodnotila nejvyšším možným bodováním, čili 5*. Zbytek obsahu jsou bohužel jen výňatky a teorie syna Christophera, které mi tam tak trochu vadily. Ale jsem ráda za cokoliv, co je z mysli pana Tolkiena, byť je už dlouho po smrti. Přečetla bych vše, co by bylo z jeho hlavy. Teď už se jen můžu těšit na překlad Berena a Lúthien.

KubaHanzelin

Pokud mám hodnotit jen pověst o pádu Gondolinu, tak rozhodně 5/5* Tolkien je pořád Tolkien, ale zbytek knihy jsou bohužel většinou poznámky, výňatky z toho co Christopher Tolkien našel po otci a rozhodl se vydat pro skalní fanoušky mistra fantasy.
Příští rok by měl snad konečně vyjít překlad Berena a Lúthien, takže se máme ještě na co těšit:)

puml

Samotná pověst je vynikající a popisy dobývání Gondolinu patří k tomu nejlepšímu, co jsem od Tolkiena četl. Syrový popis zmaru a zoufalého odporu proti náporu skřetů, balrogů a železných draků. To mě celkem překvapilo a zavání to trochu steam-punkem, ale líbilo se mi to. Pro mě osobně nečekaně objevný text, co do formy tak obsahu. Škoda jen, že další texty, skoro dvě třetiny knihy, jsou vlastně už jen náčrty a rozbory. Za zmínku stojí ještě rozepsaný obsáhlejší příběh o příchodu Tuora do Gondolinu, ale Pověsti se nevyrovná.

Prý je to poslední editorská práce Christophera Tolkiena. Smekám před ním a před jeho editorskou prací. Za mě plný počet za Pověst. Další texty nehodnotím, jsou to fragmenty a nástiny příběhu, který zůstal nedokončen.

Autoři knihy

John Ronald Reuel Tolkien