Pád Gondolinu

Čtenáři Hobita a Pána prstenů vědí, že J. R. R. Tolkien zasadil tyto příběhy do propracovaného světa, jehož kořeny sahají do mnohem hlubší minulosti. Některé příběhy z dávnověku jeho světa známe zdíky úsilí Christophera Tolkiena, který otcovy příběhy rekonstruuje z rukopisných verzí. Po Silmarillionu, Nedokončených příbězích a Húrinových dětech tak nyní přichází Pád Gondolinu, pojedávající o boji dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, Pána vod, který je druhým nejmocnějším z božských Valar. Morgoth usiluje o zničení města Gondolin, jež vystavěli Noldor, elfové, kteří se vzepřeli bohům a opustili bájný Valinor. Jeho úhlavním nepřítelem je Turgon, vládce Gondolinu, ukrytého před Morghothem mocí kouzel. Ulmo své záměry prosazuje skrze Tuora, kterého dovede do Gondolinu, kde Tuor dosáhne výnamného postavení, ožení se s Turgonovou dcerou a zplodí s ní syna Eärendila. Když se v Gondolinu najde zrádce a Morgoth město najde a zničí, Tuorovi i s rodinou se podaří uprchnout; jeho potomkové pak účinkují v pozdějších obdobích tolkienovské mytologie - například jeho vnuk Elrond, kterého známe z bojů o Prsten....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406174/pad-gondolinu-l9N-406174.jpg 4.1125

Pán prstenů

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Argo

The Fall of Gondolin, 2018

Kniha Pád Gondolinu

OlafSveinsson
předevčírem

Škoda, že Tolkien Pád Gondolinu ve své pozdější tvorbě nedokončil. Takhle je kompletní buď stručná verze, kterou známe ze Silmarillionu nebo plná verze, napsaná však v době, od které udělal profesor spoustu změn ve jménech a vývoji postav a dějin. Tyhle změny, ať už kosmetické nebo větší, mě při čtení hrozně vyrušovaly. Ta poslední verze je skvělá, bohužel končí v půlce...

tonysojka
13. listopadu

Inspirován přečtením Životopisu Tolkiena jsem se rozhodl ,že si přečtu nějaké jeho dílo a vzpomenu a ujasním si svůj postoj ,starý už několik desetiletí(jak ten čas běží..) a zapomenut,(trochu chladný k Pánu prstenů a Silmarillionu) a třeba zreviduji své názory.
Obě verze zlomků příběhu o Pádu Gondolinu mě zaujaly velice,jak autorovou fantasií,popisem bitev(za sebe si myslím ,že to byly dozvuky vzpomínek ze zákopů Velké války),tak poetikou,a ... pro mne spíš nesnesitelnou perfektností ,týkající se vlastně vůbec všeho,co chtěl pan profesor zveřejnit.Tahle umanutost ,hrátky s textem , nám na jedné straně dává nepopsatelný požitek ze ČTENÍ a VNÍMÁNÍ profesorových světů,na druhé straně zklamání ,že toho je tak málo a nedokončeného....
Vidím to tak,že své ediční plány do konce roku odhazuji v dál a prioritu dostává dílo pana Tolkiena .
Začnu Silmarillionem.

Alex.Barunka
12. listopadu

Jak velká bedna asi musíte být, abyste tohle napsali, a jak velká, abyste to dali všechno logicky dohromady?

Jinde bych asi byla smutná, protože už nic dalšího nekápne. Naštěstí Středozem je tak obrovská, že ji jeden horko těžko kdy pojme celou. Díky Tolkiene.

Set123
04. listopadu

Gradující frustrace vrcholící absolutním zhroucením.

To je podle mě nejlepší popis této knihy v jedné větě. Ale stejně jí dávám nejlepší možné hodnocení. Působí to maličko zavádějícím dojmem?

V průběhu čtení jsem poslal mému známému zprávu: „Připadám si maličko jako idiot, když teď potřetí čtu jeden příběh a vím, že ještě jednou mě to čeká.“ Nepřipsal jsem k tomu, že už jsem ho jednou četl v Silmarillionu, tudíž poslední verze v této knize – nepočítám-li ještě vývoj příběhu – byla pátým dočtením. Byla to naprostá pravda a chápu, že to mnohé od knihy zradilo a nebavilo je to. Mě také ne. Ale svým způsobem zase ano.

Pokud jde o příběhový obsah knihy, toho je tam vlastně na cca osmdesát stran. Ale hlavní snahou této knihy nebylo představit příběh, ale mysl tvůrce. Příběh známe ze Silmarillionu a bohužel se žádná delší ucelená varianta nezachovala, respektive nevznikla. Tedy ne taková, aby zastala samostatnou knihu. To hlavní co dělá tato kniha, je přesný popis vývoje pana Tolkiena. Jsou nám předloženy čtyři texty: Pověst, Náčrt mytologie, část Quenty Noldorinwa a Poslední verze. Tyto texty nám úžasně ukazují neuvěřitelnou fantazii pana profesora, ale také vývoj jeho vypravěčského génia. Každá verze se čte lépe, navazuje na okolní svět a dokonce někdy na variantu předchozí. Člověka to může frustrovat, ale například mě to i přes to mimořádně nadchlo. A nakonec se dočtete k Poslední verzi. Dočtete ji a! A to je to zhroucení.

Poslední verze Pádu Gondolinu je neuvěřitelný text. To je pravý mistr vypravěč, kterému se jenom málokdo vyrovná. Úžasné plynutí textu, vývoj děje, dokonaly dílek dokonale pasující do dokonalého světa Prvního věku. A konec. Příběh se sotva dostává do… no ani ne poloviny a konec. Pan Tolkien přestal bojovat. Autor, editor, i čtenář došli vyvrcholení frustrace. Autor s vypětím všech sil dokončil masiv Pána prstenů a jeho prokletí bylo zrušeno, frustrován a vyčerpán končí. Editor – Christopher Tolkien -, i čtenář jsou zničeni ze stejného důvodu. Krása byla useknuta, propadla se v nicotu.

Čtenář se nediví autorovi, ale bolest přetrvává. A právě tuto bolest považuji za následek čehosi velikého. To je znak dobré knihy.

Poznámky Christophera Tolkiena jsou opět brilantně provedené a člověk se dozí neuvěřitelné množství informací. Ale jedna věc mi přeci jenom velmi vadila. Nemůže za ni nikdo jiný, nežli nakladatelství. Celou knihu se editor odkazuje na svou předchozí knihu, Berena a Lúthien. A tato kniha z nějakého důvodu – nevím jakého, doufám, že dobrého – posud nebyla vydána v českém překladu. A tak Argo přeskočilo jednu knihu a vrhlo se na další, ve které se ovšem editor velice často odkazuje na tu předchozí. To mě opravdu maličko… nedělalo radost. Ale jinak se jednalo o velikou knihu, která po sobě zanechala veliké znalosti a veliké emoce.

Forest66

Jako všechny povídky z období prvního věku byla povídka velmi zhuštěná a nepropracovaná. Podle informací v knize nebyla ani nikdy řádně dokončena. Bylo by vůči ní - i vůči čtenářům - ohleduplnější nechat ji tak, než vydat tenhle nečitelný paskvil

Netopyr07

S hlubokou pokorou, že nezvládám číst fantasy, k tomu Tolkienovu!!!, jaká hrůza... Ale tato kniha kromě vlastního příběhu nabízí takřka literární rozbor a mně se to čte těžko. Přitom Pán prstenů je TAK SKVĚLÝ !!! Toto mi nejde. Odkládám ani ne v polovině :,-(

ohinek

Skvělá kniha. Nebude to ale zadarmo. Je zkrátka třeba se trochu vyznat v Tolkienově světě. Na začátku knihy je uvedena nejranější, ovšem dokončená verze příběhu. A pokud si čtenář dokáže k této verzi přiřadit hrubá fakta z pozdějších, ale zdaleka ne tak detailních verzí, především té ze Silmarillionu, zjistí, že je příběh víceméně kompletní. Jedná se hlavně o správné přiřazení jmen a rodokmenů, tak jak jsou uvedeny v pozdějších verzích. Nedokončená verze v závěru této knihy (publikovaná už dříve v Nedokončených příbězích) zase poskytne nápovědu, v čem by pravděpodobně byl příběh jiný. Krom změn ve jménech se jedná obvykle o to, která z postav danou věc vykoná, kterou cestou se ke svému cíli dostane, nebo jaké prostředky k tomu použije. Jsem však přesvědčen, že hlavní dějová linka by zůstala zachována. A je skvělá a jsem hrozně rád, že vyšla alespoň v této verzi. Pozorný čtenář se může dozvědět víceméně vše, co by o pádu Gondolinu potřeboval vědět.

prospero

Myslíte si, že Sauron je to nejhorší, co postihlo Středozemi, nebo Ardu jako takovou? Tak si dejte pytel ledu na hlavu. Přestože Sauron dokázal udělat ve Středozemi pěkný bordel, byl to pouhý vazal někoho mnohem mocnějšího.. A tím byl Melkor. A právě těmito postavami udělal Tolkien ze svých děl jedinečná fantasy díla, protože se jednalo opravdu o syrové příběhy se špatným koncem a tragickými postavami. Vyprávění typu Pádu Gondolinu nejsou příběhy pro děti jako Hobit. Jsou to horory plné zla, krve, bitev a smrti. Tady nejde žádný Hobit na výlet se skupinou přátel. Tady se odehrává bitva proti absolutnímu zlu, které elfy z Gondolinu zatluče do země jako kladivo.

Město Gondolin bylo postaveno a skryto během Prvního Věku skupinou vzbouřených Elfů, kteří se skrývali před ostatními svého druhu a zejména před božstvem, které je stvořilo. Jeden z těchto Bohů je toužil rozmetat na všechny strany a hledal je. Hledal, dokud je nenašel. Melkor zvaný Morgoth město objevil a začal na elfy házet všechno, co měl, včetně takových bytostí jako byli draci, nebo Balrogové. A myslím, že lidé, kteří znají Tolkienova díla vědí, co dokáže jeden takový drak jako Šmak, nebo jeden Balrog jako ten z Morie.. A teď si představte celou armádu těchto zrůd, které nakonec město Gondolin a jeho lid rozdrtily a zašlapaly do země.

Je to nádherná kniha, kde se Alan Lee opět ukázal a přispěl nádhernými ilustracemi jako v případě předešlých dvou knih, které editoval Christopher Tolkien.. Zároveň byl Pád Gondolinu poslední jeho prací a tím.. Touto knihou zakončil jednu velkou éru, která sice nebude pokračovat, ale nikdy nebude zapomenuta.

Prohnaný
Prohnaný