Pád Gondolinu

Čtenáři Hobita a Pána prstenů vědí, že J. R. R. Tolkien zasadil tyto příběhy do propracovaného světa, jehož kořeny sahají do mnohem hlubší minulosti. Některé příběhy z dávnověku jeho světa známe zdíky úsilí Christophera Tolkiena, který otcovy příběhy rekonstruuje z rukopisných verzí. Po Silmarillionu, Nedokončených příbězích a Húrinových dětech tak nyní přichází Pád Gondolinu, pojedávající o boji dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, Pána vod, který je druhým nejmocnějším z božských Valar. Morgoth usiluje o zničení města Gondolin, jež vystavěli Noldor, elfové, kteří se vzepřeli bohům a opustili bájný Valinor. Jeho úhlavním nepřítelem je Turgon, vládce Gondolinu, ukrytého před Morghothem mocí kouzel. Ulmo své záměry prosazuje skrze Tuora, kterého dovede do Gondolinu, kde Tuor dosáhne výnamného postavení, ožení se s Turgonovou dcerou a zplodí s ní syna Eärendila. Když se v Gondolinu najde zrádce a Morgoth město najde a zničí, Tuorovi i s rodinou se podaří uprchnout; jeho potomkové pak účinkují v pozdějších obdobích tolkienovské mytologie - například jeho vnuk Elrond, kterého známe z bojů o Prsten....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406174/big_pad-gondolinu-l9N-406174.jpg 4.2196

Pán prstenů

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Fall of Gondolin, 2018

Kniha Pád Gondolinu

myelka

Nemám co napsat nového, co už nebylo řečeno. Tolkien je pro mě srdcovka a když dočtu jeho knihu, jsem smutná, že je konec (až na Finn and Hengest, to jsem si čtení, navíc v angličtině, protrpěla).

cathyblack

Pád Gondolinu neni nic pro lidi, co si nepotykali s Hobitem ci Panem prstenu. Dokonce si dovolim tvrdit, ze se hodi i zakladni znalost Silmarilionu. A krom toho Christopher nesestavil knihu tak ctive, jak to udělal kupříkladu u Húrinových dětí. Spíše jako odborné literární dílo, které se zabývá vývojem příběhu o Tuorovi, pádu Gondolinu a vzestupu Earendila. Porovnáváme dvě nejdůležitější (nejstarší a nejmladší) verze pověsti Pádu Gondolinu, sledujeme jak jsou podstatné rysy příběhu zachovány, ale jejich význam se proměňuje, to jak Tolkien přicházel téměř neustále s novými prvky a to už od roku 1916. Christopher musel přelouskat několik set stránek, psaných třeba jen obyčejnou tužkou, které už byly sotva čitelné, aby pro nás tento příběh zapsal v té nejvíc odpovídajcí formě. Místy jsem se s tím prala, dokonce jsem při čtení začátku nadávala. Jakmile ten prekonate, jede to jako po masle. Misty.

Pád Gondolinu není však jen smutný příběh elfského města a jeho hrdinů. (Například elf Glorfindel a jeho boj s balrogem). Dojdeme i ke střípkům z Tolkienova života. Chtěla bych vypíchnout dojemný dopis, který J.R.R. Tolkien psal nakladatelství Allen and Unwin. Tolkien doslova žadonil o vydání “alespoň” Pána prstenů, kterého zrovna dokončil. Věděl, že čas Silmarilionu v poválečné Británii ještě nenastal. I tak stále považoval Pána prstenů za pokračování spíše jeho, nežli Hobita. Cituji: Pro mě je hlavní, že jsem se zbavil posedlosti celou tou záležitostí a osvobodil se od ní, napsal nakladeteli těsně po dopsání Pána prstenů. Sám byl překvapen tím, jak je dílo obsáhlé. Tyhle malé střípky z Tolkienova života, kdy přiznává, že nemá peníze na opatření strojopisu a proto ho musí psát sám - mě bodají do srdce a vlévají mi slzy do očí. Ačkoli je Pád Gondolinu velkým příběhem, Christopherovy poznámky, úvod a závěr mi daly daleko více. Přiblížili mi člověka, který dychtil po dracích víc, než po penězích. Dneska už se takový snílek těžko hledá. Westu hál. Ferðu, Tolkien, Ferðu

Luigi1

Hurínovy děti aPád pojednává o boji dvou nesmiřitelných mocností:Morgotha,který ja vtělěním zla a Ulma,Pána vod,který je druhým nejmocnějším z božských Valar.Morgot usiluje o zničení města Godolin,jenž vystavěli Noldor-elfové.Kniha se mi líbyla,je zde plno válečných akcí v podobě skřetů a draků.Nádhera.

Atuin

Mě by teda ani nenapadlo že se na tuto knihu, stejně jako na Húrinovy děti či Beren a Lúthien vrhne někdo kdo není v jakémsi kontextu obeznámen ze Silmarillionem, tedy stěžejnim dílem Tolkiena, která vyrostla v jeho srdci jako Strom a jako ten se rozrůstala a kořenila celý život. Jeho i ten náš. Je to jeho svět, to ostatní je jen pozadí. I když krásné pozadí.
Pád Gondolinu v této podobě je jakési dovolení pohlédnout hlouběji dál....
Nikdo není ostrov a Tolkienovo příběhy tím méně, jsou ukotveny v prostoru a čase společně a nepatří jen sami sobě,ale každý přelévá neco z minulých do budoucich.

SONP

Většina komentujících má svatou pravdu. Kdo hledá další příběh ze Středozemě a nemá za sebou alespoň Silmarillion, ten ať se o Pád Gondolinu ani nepokouší, protože bude těžce zklamán. Naopak ti, kdož přelouskali jedním dechem Nedokončené přípěhy (a nebo i elita tolkienofilů, která má ve své knihovně ohmatanou Historii Středozemě v angličtině) budou v sedmém nebi, protože jim tato kniha opět umožní prohloubit jejich znalosti o vývoji našeho oblíbeného alternativního světa v mysli autora v průběhu jeho života už od raného mládí.

Já jsem někde mezi těmito dvěma skupinami. Silmarilion jsem si užil až v dospělosti obklopen mapami a internetovou tolkienologickou encyklopedií, Knihu ztracených pověstí i Nedokončené příběhy jsem však již nedal. Pád Gondolinu jsem přečetl tak, že jsem se s jistým vypětím prokousal přes rané verze příběhu s Gnomy, pak se ponořil do Poslední verze a prožil zklamání z toho, že je nedokončená; též jsem z těch, kdo od tohoto díla čekal něco jako od Húrinových dětí. Dávat kvůli tomu nízké hodnocení ale nechci, protože to by bylo něco jako stěžovat si, že Bídníci Victora Huga jsou proti muzikálu rozvleklí a nezábavní. A Christopher Tolkien si za své celoživotní dílo nezaslouží nic jiného než 5 hvězd, protože toto je už opravdu to poslední okno do tohoto báječného světa.

Daben

Za mě si nemyslím, že těch pouhých 82% je na místě. Jasně.. jsou to jen zápisky a různé poznámky a je veliká škoda, že J. R. R. Tolkien toto dílo nedokončil ale i tak, je velmi promyšleno a krásně napsáno.

kralika

Že je to nedokončené? No a co? Jistě - je to škoda, ale na druhou stranu máme možnost nahlédnout Mistrovi do kuchyně. Způsob, jakým k publikaci fragmentů příběhu Tuora a Gondolinu přistoupil C. Tolkien, odhaluje, že nic na Ardě nevzniklo přes noc, vše mělo svůj vývoj a hluboký význam. Oceňuji zejména to, že se vždy jedná o „původní znění“. V první verzi příběhu, kde dominuje především samotný boj o Gondolin, jsou tak místo elfů Gnomové, půlka vlastních jmen má nezvyklý tvar, a spousta věcí je ještě zahalena v mlze. Poslední, neuvěřitelně epická verze, je z hlediska reálií již téměř taková, jak je známe z jiných příběhů. Téměř se ale neodvažuji si představit, jak by v této verzi vypadal závěrečný útok na Gondolin, který je jinak v Silmarillionu shrnut ve dvou odstavcích...

„Tmou může člověk dojít ke světlu.“

Kory98

Další z nádherných příběhů mistra fantasy pan Tolkiena a vlastně částečně i jeho syna Christophera. Veliká škoda, že tady nemohl být o nějakých 50 let více, to bychom se dočkali možná dokončení spousty jeho dalších děl. Úžasná preciznost, se kterou měl svoje myšlenky sepsané, příběh se utvářel v několika verzích během let. Bohužel mu autor už nestačil dát konečnou podobu, skončil před branami Gondolinu. Škoda toho času, kdy byl "zklamán" v poválečných letech problémy s vydáním Pána prstenů (jak popisuje jeho syn), navíc si myslel, že jeho dílo nebude zase tak mnoho čtenářů zajímat. Kdyby se dožil současného věhlasu svých děl, pak by mu to jistě vehnalo novou krev do žil a spoustu svých rozpracovaných příběhů by dokončil. Nicméně zásluhou jeho syna se nám dostává do rukou další z jeho příběhů a to, co v něm chybí dává prostor naší fantazii. Dalším bonusem této knihy jsou samozřejmě nádherné ilustrace Alana Leeho.