Cesta kolem světa za 80 dní

Příběh začíná 2. října roku 1872 v Londýně a jeho hlavními hrdiny jsou bohatý, osamělý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem (v některých českých vydáních označován jménem Proklouz), který se nechal u Philease Fogga zaměstnat, protože věřil, že díky pánovým pravidelným zvykům bude mít klidnou službu. Netuší, že jeho pán si odpoledne v Reformním klubu, jehož je členem, přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Když ostatní členové klubu vyjádří své pochybnosti o provedení takovéto cesty, vsadí se s nimi o celé své jmění (dvacet tisíc liber), že cestu uskuteční. A tak se ještě téhož dne večer musí Passepartout se svým pánem vydat vlakem ve 20.45 na strastiplnou cestu. Oba netuší, že jsou sledováni detektivem Fixem ze Scotland Yardu, protože Fogg odpovídá popisu bankovního lupiče......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93671/big_cesta-kolem-sveta-za-80-dni-y0n-93671.png 4.3858
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Tour du monde en quatre-vingt jours, 1873

Kniha Cesta kolem světa za 80 dní

vernem1850

FAKT SKVĚLÝ DOBRODRUŽNÝ A SLAVNÝ ROMÁN.

Čmeláček

Dnes už by to nebyl problém, kdyby třeba někdo chtěl tuhle sázku vyhrát. Ale za časů pana Verna to fakt žádná sranda nebyla :). Phileas Fogg to ale zvládne s přehledem a svým soupeřům dá pořádně na frak :))).

Xemerius

Krásný příběh, krásná atmosféra. Cesta kolem světa v 19. století? Kdo by nechtěl? (Teda...já bych brala hnedka:))
Nemám výtky. Suprově vykreslené postavy, (team Passepartout :D), přátelství, risk, napětí a nakonec ta samotná cesta!
S matematickou přesností dávám 5*.

jan7113

Klasika nejklasičtější od jednoho z nejznámějších a nejslavnějších autorů. Chvílemi si sice připadáte, že čtete učebnici, ale takový Verne prostě je. Nikdy není na škodu se trochu vzdělat. Jinak je kniha plná akce, napětí a dobrodružství. A samozřejmě nechybí happyend. Na dobu svého vzniku (1873) - klobouk dolů.

Dudlík08

Moje první kniha tohoto autora. Musím říct, že to byla taková "oddechovka", která se mi ale líbila. Hezky popsána doba, kterou si v dnešním světě vlastně ani nedovedeme představit.

Phoenix16.cz

Styl vyprávění je hodně podobný Pěti nedělím v balonu, ale ten mě přeci jen bavil o trochu víc. I když v Cestě kolem světa se taky pořád něco dělo a děj ubíhal rychle kupředu, přeci jen se tu objevovala hlušší místa a závěrečná zápletka s časovými pásmy mi připadala překombinovaná.

Tereyciiik

Četla jsme vydání z roku 2020.
Kniha pěkná, jen na můj vkus celkem těžké čteni. Místo popisu samotné cesty a děje se to točilo více o místech, městech a zemích. Čekala jsem víc děje a napětí, ale to mě asi hlavně ovlivnil film. Každopádně čtení hezké.

Limonadovyjoe
05.12.2021

"Nejkratší lhůta stačí, jestliže ji dobře využijeme. Abyste ji nepřekročil, musíte skákat s matematickou přesností z vlaku na loď, z lodi do vlaku!"
"Budu tedy skákat s matematickou přesností. Vsázím dvacet tisíc liber proti komukoliv, že zvládnu cestu kolem světa za 80 dní, čili za patnáct tisíc dvě stě minut. Přijímáte? "
"Protože dnes je středa 2. října, musí být zpět v Londýně v sobotu 21.prosince, v osm hodin čtyřicet pět minut večer. "

Ostudně přiznávám, že tohle je moje první setkání s Vernem a teda nic moc! Tím, že nemám moc s čím srovnávat nedokážu říct jestli kniha byla dobrá nebo ne, ale jednoduše mě nebavila. Protože miluju cestování vybrala jsem si záměrně cestu kolem světa, ale u přes blízké téma mi kniha moc nesedla. Čtení bylo poměrně náročné, chybělo mi více akce i napětí. A ke konci místo rostoucího napětí z ubývajícího času jsem vynechávala a přepočítávala stránky do konce. Naopak velice se mi líbila postava chladného Angličana Philease Fogga, která mi svou precizností a ledovým klidem byla sympatická, škoda, že ho tam nebylo více. Ale věřím, že na danou dobu byly knihy úžasné. Z pohledu dnešního čtenáře už cesta z jednoho konce světa na druhý není takové terno. Ale v době kdy svět byl mnohem více zahalen tajemstvím bylo setkání s cizími kulturami zajímavé stejně tak cesta skrz Paříž, Indii, Sumatru, Čínu, Japonsko, USA a zpět do Londýna - vlaky, lodí i na saních.

Každopádně kniha je z roku 1873 a já mám tak splněný poslední úkol z letošní čtenářské výzvy - kniha, která má 100 a více let.