Hrabě Monte Cristo

Osudovou souhrou nepříjemných náhod je mladý lodní důstojník Edmond Dantes bez soudu uvězněn v krutém žaláři tvrze If. Po čtrnácti letech zoufalství a beznaděje, mu zabliká světélko naděje. Po smrti jediného přítele abbého Farii se převlečený do jeho rubáše nechá hodit do moře. Útěk se podaří a Dantés naplánuje pomstu všem, kteří mu ublížili. Hrabě Monte Cristo je spolu se Třemi mušketýry jednou z nejvýznamnějších a nejznámějších Dumasových knih, ve které autor mistrovsky vylíčil barvitou historii Francie první poloviny devatenáctého století a zároveň kriticky poukázal na nešvary tehdejší společnosti, které jsou od těch dnešních téměř k nerozeznání. Román je v naší zemi znám také pod názvem Hrabě Monte Christo, ale naše nakladatelství se rozhodlo raději držet skutečného názvu knihy. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234832/hrabe-monte-cristo-Wx4-234832.jpg 4.7683
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Omega

BlackCZ

Monte Crista považuji za jedno z největších literárních děl vůbec. Rozsáhlý román, který dělá čest literárnímu směru, během kterého byl napsán - romantismu. Láska, zrada, pomsta - účelem tohoto eposu je brnkat na city čtenáře, přesto se pod tímto základním tématem objevují filozofické otázky, jejichž odpovědi se hledají vlastně dodnes: Existuje Prozřetelnost? Existuje Bůh? Monte Cristo se stává jakýmsi novým Spasitelem, který se mstí svým zrádcům. Nastává zde přerod z mladého muže plného naivity a ideálů v muže s kamenným srdcem, které se nakonec naplní láskou.
Rád bych vyzdvihl nádherné vydání nakladatelství Euromedia z roku 2016 s krásnými ilustracemi Adolfa Borna.

Tuto knihu jsem četla už před spoustou let, ale okamžitě jsem si ji zamilovala. Později jsem viděla i filmovou verzi s Gérardem a Ornellou, ale ta má silně pozměněný konec, což mě zklamalo. Kromě toho znám i rozhlasové zpracování tohoto nádherného románu (s Pavlem Soukupem v hlavní roli) - a to zase považuji za zdařilé. Byla to moje první kniha od Dumase a právě díky jí se stal mým oblíbeným spisovatelem...

Jacck

Edmontova posedlost pomstou je očividně silnější než jeho láska k Mercedes. Napsané je to mistrně, plné napětí, stránky se jen otáčí.

Barbarella13

Dávno jsem viděla filmový seriál s Gérardem, navíc kniha je všeobecně známá. Přesto jsem byla okouzlena. Hezká kniha, která mě vtáhla do dávných dob jiného světa. Nejvíc se mi líbil 4. a 5. díl. Poslední mě rozčiloval a byl doslova zdlouhavý.

Katranis

Filmové zpracování bylo také dobré.

Iljaajli

Ach slunce, moře, ach láska, ach zrada. Ó dramata! Řekněte mi, kde je dnes vyprávění, kdo umí snít, milovat, toužit? Kdo to umí tak krásně říct?

JPBelmondo

Francouzská klasika a strhující příběh lásky, zrady, intrik a pomsty. Letité čekání a naděje na nový život. Důmyslně promyšlená pomsta Edmonda Dantèse je triumfální. Mistrné dílo, velmi poutavé a uchvacující čtení.

nvkl

nejsilnejsi ukazka lidske psychologie vsech dob. Co dokaze laska, pomsta a co muzete udelat kdyz mate neomezene mnozstvi penez...

Placi

Hrabě Monte Cristo je moje srdcovka! Četl jsem ho několikrát. Miluji to, s jakou grácií dokáže zosnovat svou pomstu. Toto dílo doporučuji naprosto každému, je to skvělé, a každý si v něm něco najde.

negramota

Na světovou klasiku překvapivě málo rozvláčné a nabubřelé. Naopak napsáno se spádem. První a zatím poslední kniha, která mě tak vtáhla, že jsem opakovaně přejel zastávku. Smutně dokládá, že lidé a jejich intriky jsou pořád stejní a jen kulisy okolo nich se mění. Hezky popisuje i vývoj hlavní postavy a její přerod z naivního mladíka v temného krále zkázy a msty.

Richisa

Super klasika, která rozhodně nenudí. Viděla jsem několik filmových zpracování, ale na knihu žádné z nich nemá. Doporučuji přečíst

Terry11

Četla jsem před mnoha lety, ale dodnes si pamatuji: nejez v domě svého nepřítele, pomstu vykonávej s chladnou hlavou a s odstupem, poslední věta v románu zní nějak jako: Veškerá moudrost světa spočívá ve dvou slovech- čekat a doufat. (?)

Jaruš7

Brilantní klasika světového formátu s vzorem typicky francouzského šarmu z dob kdy i msta byla činem navýsost excelentním.
I já jsem byla na ostrově Iff a nezapomenutelný zážitek si dodnes promítám ve vzpomínkách. Tu pevnost - vězení, točité vnitřní schodiště po obvodu zdí o tloušťce až jeden metr, okýnka asi 17x 45 cm kde ruka nedosáhla z důvodu tloušťky až ven, ty nízké dřevěné dveře do cel silné tak 8 cm, pobité a plné starých rýh a ožehnutých od loučí, ty kamenné cely s neskutečným počtem čar _ zápisu doby pobytu, počítajících se na mnoho let. Jen jedna byla pro šlechtu, zde byl strop vyšší, byl zde i krb a z kamene lavice a koryto, očazený strop. Ve dveřích jen malé zavírací okýnka pro podání misky s jídlem a na vodu, takže stálá tma až na ten mrňavý průzor, kterým ve správným úhlu byli vidět na jeden jediný úzký kousek kostela z Marseille. Neodolala jsem a osahávala jsem ty hrubé zdí se vzkazy a vrypy nešťastníků, kdy jim byl jen zvuk hukotu moře ,kroky žalářníka a zvony ze vzdáleného kostela z pevniny rozptýlením v trudné samotě.
Jak milovaný musel být pan Dumas, když mu jeho romány vycházely po částech na pokračování. To stupňující se vzrušení, ta nedočkavost pro další dobrodružství. Je to výpověď své doby a my i dnes jsme jí okouzleni.

Lanisa1966

Tento příběh miluji již od dětství a stále ráda se k němu vracím.

angloumene
24.10.2016

U Hraběte Monte Christa jsem vždy trochu překvapená, protože se nejedná o nic jiného, než relativně snadnou cestu za pomstou. Když ale odhlédnu od morální rozkolísanosti, jedná se o velice čtivé, dobrodružné dílko. Pro dlouhé odpoledne tak akorát.

vakuov
22.10.2016

již jsem ji četl 3x a pokaždé se stejným západním. holt je Je to klenot světové literatury

Aaron Lewis
01.08.2016

SPOILERY!!! :) Tak jsem docela mile překvapená. Na to, že mě to ze začátku moc nebavilo, jelikož se mi to zdálo neuvěřitelně černobílé, tak super. Příběhů tam je habaděj a nakonec jsem ráda, že všechno dopadlo tak pohádkově. Až na Edmonta, ale tam to ke konci bylo jasné, že se něco musí stát, ne že bych mu to přála, ne ne, úplně jsem se ke konci bála:), ale hrál si moc na Boha a to pak takhle dopadá... Je mi líto jeho manželky a i Mercedes, myslela jsem, že se nějak udobří a zůstanou spolu, škoda... já vím, že to je jen kniha, ale když si pomyslím, jaká malichernost ho uvedla v takové neštěstí! A i když potom byl snad chvíli šťastný... ne, život byl k Edmontu Dantesovi krutý. Ta jeho pomsta teda taky... hlavně ten Villefort to teda odnesl... Njn... tak hlavně, že ten zbytek byl šťastný. Chvíli jsem si teda myslela, že to možná nedopadne, že Wolfram tak debilně umře (což by bylo kruté, ale Edmont si s ním až příliš zahrával, opravdu si hrál na Boha) a Lotario s Terezou se tak debilně nepochopí. Samozřejmě Morell a Valentina, tam kdyby to nedopadlo, tak bych byla vyloženě nasraná! A můj asi nejoblíbenější Adalbert:). Sice mě Afrika nezajímá, ale jsem ráda, že dopadl dobře.

Jinak ta jeho msta mě docela překvapila, byl opravdu krutý, a vlastně od té chvíle, kdy to pochopil, že zašel moc daleko (jak se měl být s Adalbertem, který přece nemůže za to, že je synem svého otce), tak kniha přestala být černobílá. Ano, je to pohádkové a má to pohádkový konec, je to koneckonců romantismus, ale i tak... si myslím, že to dopadlo pro hraběte ještě dobře, i když je fakt, že se smrtí svého syna bude trápit do konce (koneckonců je to jeho vina...). Njn... "...ve štěstí dovede žít, jen kdo nejvíc přetrpěl." str. 562

Pampeliishka
06.07.2016

Velký příběh o síle lidské mysli. Romantismus ve své ryzí podobě. A dobrý.

Suzynka29
04.06.2016

Četla jsem ji jako jedinou knihu tohoto autora a bavila mě. O to víc jsem ji ocenila, když jsem navštívila Marseille a pevnost If. Pro hodne lidí nudná "klasika" nebo povinná četba. Pro mě obrovské a nezapomenutelné dílo.

jadran
16.04.2016

Kniha, která je podle mně hodně podceňovaná a přes ostatními zmiňovanou (podle mně rovněž zbytečnou) popisnost představuje jedno z těch nosných témat v literatuře - otázku osobní pomsty za nespravedlnost, kterou způsobila sice trochu doba, ale hlavně i ze zcela osobních důvodů a příčin konkrétní lidé. Pokud někdo tvrdí, že se nejedná o literaturu té "nejvyšší" kvality (tvrdí to třeba literární kritici a historici a učí se to na všech stupních škol podle metodických příruček) a přitom na druhou stranu vnucuje jako axiom, že třeba zcela banální Vojna mír, která není ničím jiným než popisem života pár lidí z vyšších kruhů na pozadí napoleonských válek je jedna z knih naopak "nejhodnotnějších", ačkoliv kromě popisu ruské mentality a všech negativ souvisejících s tímto národem zde žádná myšlenka není, pak je třeba upozornit, že osoba Monte Christa jako literárního typu se směle může třeba měřit s Hamletem. A strohé konstatování, jak pomsta nikdy nemůže vrátit zpět nic z toho, co člověk ztratil, je mnohem cennější než Tolstého díla, dle kterých by se tak maximálně daly točit dneska soap opery.....a co se týká všech těch rovněž mnohem více oceňovaných Balzaků, by se dalo říct v zásadě to samé. No, na druhou stranu, každý gramotný čtenář ví, kdo to byl hrabě Monte Christo, u bratrance Ponse a podobných figur jsi tím až zas tak moc jist nejsem.

Dalda
13.04.2016

Podle mého názoru nejlepší autorům román. Příběh o zradě, pomstě i lásce osloví čtenáře snad v každé době. Líbily se mi i četné filmové a televizní adaptace románu.

RoGa
31.01.2016

Moje prvni knizka,kterou jsem si z knihovny půjčila..knížka,diky ktere čtu dal a dal. Skvely příběh a neuvěřitelně dobře popsane charaktery postav. Jedna z nejlepších knih co jsem cetla.

Myrha
08.01.2016

Byla to moje oblíbená kniha ve 12-13 letech, dneska bych to asi nepřečetla, přesto 5 hvězd, četla jsem jí 3x, příběh patří mezi moje srdcovky

Fenomenal
24.12.2015

Byla by to famózní knížka, kdyby ji někdo zkrátil na polovinu. Takhle je to příšerně zdlouhavá četba, místy zcela fádní a nezajímavá. Autor nás zahlcuje přemírou detailů a kupou nepodstatného děje. Navíc je tu opravdu spousta postav, které je i přes barvitý popis strašně těžké udržet v paměti, natož pokud se objeví na začátku knihy, a poté až na jejím konci. Přes to všechno ale velice silný čtenářský zážitek. Nejzajímavější pasáž byla ta odehrávající se ve věznici.

Mesič
17.12.2015

Celkově hodnotím na 90%. Trochu zdlouhavá se mi zdála začáteční část z Itálie a osobně jsem (i dle filmového zpracování) byla natěšená z části z vězení, která tak propracovaná nebyla. Ze začátku jsem se mírně ztrácela v postavách, jejich původních jménech a titulech. Navíc vztahové rozdělení bylo jiné než ve filmu. Celkově na mě ale kniha zapůsobila velice silně a jsem ráda, že jsem svůj popud ji na začátku odložit nesplnila. Když se tak dívám, tak moje hodnocení vyznívá negativně, což však není pravda, obzvlášť když vzpomenu na některé pasáže, které byly opravdu balzámem pro duši.

Kiwisska
02.12.2015

Moje nejzamilovanější kniha..Četla jsem ji ještě jako dítě a už tehdy mi učarovala. Nikdy jsem se nemohla podívat na žádnou filmovou verzi, protože mi to přišlo tak daleko od knihy, jako kdyby to byl úplně jiný příběh. Nikomu se nemůže povést udělat film alespoň z poloviny tak skvělý.

veronika97
16.10.2015

Neuvěřitelné, jak někdo dokázal vymyslet příběh do takových detailů, jako Dumas..Psychologie postav je opravdu precizně vystižená a děj vás přímo pohltí.. Četla jsem 2x a určitě to nebylo naposledy... pokaždé si v knize najdu něco nového, čeho jsem si třeba dříve nevšimla..
Knížka, kterou by měl alespoň jednou za život přečíst každý.

jakafe
10.10.2015

Tento několikadílný román jsem četla ve dne i po nocích. Alexandre Dumas je skutečně pan spisovatel, příběh Edmonda Dantése (později hraběte Monte Christa) vás pohltí a vy jen žasnete, co vše se dá do dějové linie vměstnat.

Aďulin
01.10.2015

I když jsem před přečtením knihy filmové zpracování a tedy i příběh dávno znala, kniha mi přinesla úplně jiný pohled na tento neuvěřitelný příběh plný pomsty, nenávisti, ale i lásky. To všechno spolu s historický pozadím příběhu dělá z této knihy jednu z nejlepších, které jsem kdy četla.

Mercatino
19.08.2015

Bože můj, děkuji Ti za tu možnost, přečíst si tento příběh. Po deset let jsem si Hrabě Monte Crista chtěl přečíst, odkládal jsem to :( Čekání na Knihu se vyplatilo :) Hrabě Monte Cristo je člověk, který má Právo, Chuť, Sílu, Bohatství a touhu se neobyčejně mstít jako nikdo před Ním, což z něj činí neuvěřitelně okouzlujícího a zajímavého hrdinu. Plakal jsem s Tebou, mstil jsem se s Tebou, chápal jsem Tě, souhlasil jsem s každou Tvou pohnutkou. Kus Tebe navždy zůstane ve mě, v mém srdci, v mé víře. Posledních pár stránek bylo loučení, dočíst se mi to nechtělo,protože jsem Tě nechtěl ztratit.
Byl jsi mým hrdinou,ještě než jsi zbohatl, byl jsi mým hrdinou jako vězeň v pevnosti If. Ale cenil jsem si Tě nejvíce, když jsi zachraňoval a pomáhal. Tebe si cením Hrabě, Tebe chápu, Tebe ctím. Na tvé stránky nezapomenu !!!