Sestra

Prvotina Jáchyma Topola patří k nejpřekládanějším polistopadovým českým románům. Jde o osobitou výpověď o životě v bývalém Československu na konci 80. a počátku 90. let 20. století. Mnohovrstevné vyprávění začíná útěky Němců přes Československo na západ, pokračuje listopadovou revolucí, dotýká se rasismu, kriminality, narkomanie a dalších společenských jevů, které přinesla překotná doba a které zasáhly především mládež. Vyprávění nemá souvislou linii, často jde o kupení dojmů a působivých obrazů se spoustu literárních citací....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4925/sestra-4925.jpg 4.4209

Kniha Sestra

Zouhee

Na tuto knihu musí mít člověk něco "odžito", a ještě navíc na ni musí mít tu správnou náladu. Ale potom si ji vychutná do posledního písmenka a doslova ji pak fyzicky vnímá. Trvalo mi dlouho, než mi zachutnala, začínala jsem ji číst několikrát, a vždycky odložila, ale jsem ráda, že jsem dozrála a opět se k ní zkusila vrátit. A najednou to šlo, a já jsem si ji opravdu užila.

Kabuky

Spokojen.

kap66
24.02.2021

Dvakrát jsem během uplynulých 15 let došla někam do čtvrtiny, dál to fakt nešlo (stejně jako s Burroughsovým Nahým obědem). Brala jsem to jako prohru, přece jen je to knížka oficiálně oceněná a fajnšmekry ceněná. Proto jsem se napotřetí zakousla a řekla si, že vzhledem k věku je to poslední příležitost, aby onu neuchopitelnost až nestravitelnost byl můj mozek ještě schopný schroustat.
Zatímco, říkám si, většina autorů myslí i na čtenáře, Jáchymu Topolovi o tohle nešlo. Byl to ponor do jeho obrazů, snů, halucinací, hluboký ponor, až na dno, na kterém mě držel sítí zvláštního toku vyprávění s mnoha kulturními a historickými odkazy, sítí jazyka deformovaného a zkomoleného (včetně zkomolených jmen), sítí skoků v „ději“, dá-li se tak nazvat proud asociací působících jako vidiny v silném rauši. A já se pokoušela z té hloubky uniknout, občas mi autor pomohl pasážemi, u nichž jsem zajásala ve smyslu „teď se chytám!“, občas mě něco přitahovalo, pak mě často něco odpuzovalo, občas jsem si lokla deprese a málem se zase utopila. Nakonec jsem se ale vynořila, sice jako vítěz, ale bez pocitu uspokojení, natož krásna. Zkrátka si to musím přiznat: jsem zřejmě jenom povrchní čtenářka konzumní literatury.
(Týjo, teď už ale možná zvládnu i ten Nahý oběd!)

hell8939
24.01.2021

člověk si musí asi první tři kapitoly zvykat na hodně specifickej jazyk ale rozhodně to Stojí za to, zajímalo by mě jestli tu v devadesátkách vážně takový skupiny byly a elou knížku jsem doufala že Potok svou Sestru najde popřípadě neztratí, je to krásný vidění poničenýho světa a je to první kniha za čtyři roky u který jsem brečela (konkrétně u kapitoly Měl jsem sen) a je to vo hrozně křehký a specifický lásce a vo svrabu a o cestě a prostě chci tuhle knihu doporučit každýmu koho znam i koho neznam

KapitánSmrt
27.11.2020

Dle mého skromného názoru nejlepší česká kniha, co jsem kdy četl. Dílem je to tím, že se mi trefila do vkusu. Zachycené historické reálie říznuté fantaskními prvky, úpadek a zmar, paranoia a zrada, krása v obludnosti, morální nejednoznačnost a na pozadí klasické vyprávění o jedné osudové lásce. Navíc skvělá práce s jazykem, která poukazuje na to, jak bohatý, tvárný a hluboký jazyk čeština je. Rozhodně kniha, která rozšiřuje obzory jak kulturní, tak jazykové.

Čteno podruhé po cca. 15 letech a pořád je to silný zážitek.

radkanin
19.08.2020

Pro mojí generaci (80.léta) naprosto kultovní a zásadní kniha! Po jejím přečtení se změnil život, mé myšlenky a způsob čtení knih. Tato kniha mne naprosto vtáhla do děje, žila jsem v ní, bolestivě jsem se vracela do reálného světa.

stagno
19.12.2019

Sestru čtu vždy asi po deseti letech,tedy zatím třikrát a považuji ji za výjimečné dílo a nejlepší český román.Autorův vnitřní přetlak a potřeba psát explodovaly do drsně poetického příběhu hledajícího Potoka.Mám rád i jiné Topolovy prózy,ale tento skvost se už asi překonat nepodaří.

jprst
13.06.2019

Můj druhý pokus přijít na chuť autorově tvorbě a zase neúspěšný, ale připouštím, že chyba je asi u mne.