Pravidla moštárny

Pravidla moštárny

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/78461/pravidla-mostarny-78461.jpg 4.61952

The Cider House Rules (1985)

Vydáno:, Odeon

Briv
včera

Ke čtení mě nalákalo hodnocení knihy a tak jsem se do ní pustila i s manželem. Ale toto není nic pro nás. Oba jsme to vzdali, protože ta rozvláčnost byla děsná. Volný čas jsme raději věnovali jiným knihám.

Paja.12

Po velkou část knihy jsem se musela do četby nutit a několikrát jsem se modlila, aby už byl konec. Avšak jakmile ten kýžený konec nastal, zaplavila mě zvláštní směsice pocitů. Čtenář si náhle uvědomí, jak k němu jednotlivé postavy přilnuly a myšlenka celého díla mu rezonuje v hlavě ještě několik dnů po dočtení. Jediné mínus shledávám v tom, že tu samou myšlenku dokázal tentýž autor vecpat v příjemné, ne-li příjemnější podobě do 120 minutového snímku, aniž by divák znalý předlohy něco výrazněji postrádal (přestože pozměněných scén je ve filmu víc než dost). Z toho důvodu si myslím, že děj románu je zbytečně moc dlouhý a rozvleklý, především pak jeho druhá půlka, a to nemluvě o nepochopitelně nastavovaném závěru. Ve výsledku může bohužel tento styl psaní odradit nejednoho čtenáře...

Mabie
25. červenceodpad!

Nejsem schopná to dočíst. A to je u mě co říci. Prostě jsme se s knihou nepotkaly :-(

Randyz1986

Ne zrovna moc lehké a příjemné téma potratů, ale román se mi moc líbil. Knížka je velmi obsáhlá a popisuje hodně široké časové období. Díky tomu jsem k mnoha postavám hodně přilnul. Audiopodoba je příjemně namluvená.

veronika6096

Pro mě nejlepší kniha mého života...

danny_21

Pro první setkání s vychvalovaným Irvingem jsem si záměrně vybral Pravidla moštárny díky povedenému filmu Lasseho Hallstroma, který si z knihy vybral to nejkvalitnější. Autorovy spisovatelské kvality jsou zřejmé od prvních stránek, dramaticky i humorně poklidně vypráví svůj příběh s neobvyklými a zajímavými postavami v kontroverzním prostředí, ale výtku mám k přílišné rozvleklosti a těžko uvěřitelným vztahům v ústředním milostném trojúhelníku. Určitě si s Irvingem dáme další schůzku, v tomto případě to vidím kousek od lehkého nadprůměru - 70 %

VladimirTetur

Film jsem neviděl. Prvních 70% knihy bylo napsaných mistrovsky, jenže pak... SPOILER: Jakmile se však někde kolem dvou třetin knihy začal Homer s Candy skrývat před Wallym, měl jsem pocit nudně nastavované kaše. Momenty nečekaného, přitom brutálního zlomu v ději, kdy např. Homerovi odplavila pěstouny rozbouřená řeka a tím mu odplaval pro sirotka klíčový sen o rodině, fungovaly skvěle na začátku, ale časem jejich intenzita a smysluplnost klesala. Finální samoúčelná zápletka černocha zneužívající vlastní dceru je toho příkladem: Přijede banda nových postav v závěru knihy, které čtenář nezná, natropí na 150 stranách bordel a pak zase zmizne bez zásadního dopadu na hlavní děj. Krásných 400 stran je tak otráveno zbytkem knihy, kde vyčerpaný autor začal ztrácet konzistenci, hlavní postavy přestal charakterově vyvíjet a začal s těmito vycpávkami. U postavy Larche byl pokles intenzity popisu zcela OK a docela mě sedl vzhledem k jeho stárnutí, jenže s jeho odchodem do ústraní jej dějově nikdo nenahradil. Je to přece Homer, druhá nejdůležitější postava knihy, jehož myšlenkové pochody měly být v závěru rozvedeny mnohem lépe. Chvíli se i zdálo, že se hlavní pozornost přesouvá na Angela, jakožto plod lásky hlavního hrdiny, ale i to vyšumělo. Autor to všechno prostě "narychlovku" nějak utnul instantním happy-endem a nic, tolik důležitého pro celkové vyznění knihy se nedozvíme. Trápilo Homera odloučení od své skutečné a tolik vytoužené rodiny, pro kterou neváhal zradit jediného kamaráda? Nedozvíme se, co Candy, Angela a Homera finálně přimělo se navzájem opustit, nedozvíme se jak to ukutáleli s Wallym. Jaký přínos měla pro Angela jeho zkušenost s mladou krásnou černoškou, která se dějově v zápětí vypařila jako pára nad hrncem? WTF? Prostě náhlý dějový skok, odbočka s úchylným negrem a nic! Samoúčelně otevřené konce jsou u mě důkazem nedostatku invence a smrdí to donekonečna prodlužovanou telenovelou. Jakoby Irvinga přešla chuť, nebo mu došly tripy. Vzhledem k tomu, jak autor v té lepší části knihy pitval do detailu naprosto nepodstatné záležitosti, je finále knihy o ničem a celkem mě teď sere, že jsem se s tím tak dlouho páral a četl to díky doporučení jen ve svém nejlepším rozpoložení. Za tu dobu jsem mohl přelouskat 2x tolik stran užitečnějších knih, které čekají na seznamu. Pokud je tohle Irvingův nejlepší kousek, jsem rád, že jsem se k němu nemusel prokousávat zbytkem jeho díla a s autorem jsem skončil. Na tohle nemám čas.

e.s.e.t.

Pravidla moštárny jsem už docela dávno viděla, pak jsem se dostala konečně i k Irvingovu psanému dílu, nadšeně jsem zhltla Svět podle Garpa, a vrhla jsem se na Pravidla. Nedokážu říct o knize nic špatného, je nádherná a krutá, stejně jako život jak ho vidí Irving. Bohužel jsem ale celou knížku četla déle než čtvrt roku, kdy jsem ji postupně odkládala a zase se k ní vracela. V kuse jsem se dočetla asi do první poloviny, ale půlka druhá už mi "šla" výrazně hůř. Nedokážu říct, čím to bylo způsobeno, ale malinko mě to obtěžovalo. Každopádně dnes jsem ji definitivně dočetla, pocit který z ní ve mně zůstal je krásný, a možná se k osudům Homera Wellse ještě v budoucnu vrátím. 4,5*

TomášGrossman

Nádherná kniha, ten kdo viděl film a líbil se mu tak by měl sáhnout po této knize. Knihou bude okouzlen, film je jen její slabý odvar, jsou v ní dopodrobna popsány osudy jednotlivých postav a to velmi barvitě se spoustou prostoru který jim nemohl být ve filmu poskytnut. Patří mezi knihy ke kterým se určitě a rád vrátím.

katerina179

Má nejoblíbenější kniha od Irvinga.

Richisa

Krásná kniha, stejně jako film.

Příběh o lásce, síle rozhodnutí, a svědomí.

Je to román v pravém smyslu slova. Autor (místy až příliš) odhaluje životní pohnutky svých hrdinů, ale díky tomu se jejich činy stávají pro čtenáře srozumitelné a lépe si k nim čtenář najde vztah.

Prostě nádhera. Pokud máte dost času na čtení doporučuji. (Kniha je obsáhlá a nebude se vám od ní chtít odcházet)

Ludislav

Přečteno v rámci povinné četby. Po zkušenosti s Svět podle Garpa se mi do knihy nechtělo. Pro čtenáře v podobné situaci mohu knihu víc než doporučit - však ten pravý požitek k knihy se dostaví až po jejím dočtení, pak se teprve dostaví ono pohlazení po duši :)

Dresia

To je nádhera!

Katka2382

Skvělá a nezapomenutelná kniha,bezesporu autorova nejlepší.Film je jen slabým odvarem knižní předlohy.

petr1613

Moc krasna kniha a jeste lepsi nacteni od pana mrkvičky ve verzi audioknihy.Ano je to rozvlekle ale moc pekne

Rania

Irving je pro mně Pan Spisovatel s velkým S. Pravidla moštárny je jeho nejlepší knížka, která ve mně zanechala hluboké dojmy i dlouho po přečtení. Co se týče filmu, po půl hodině jsem ho vypla. Nevěděla jsem se vyrovnat s absencí postavy Melony a s tím, že v prvních 5 minutách se odehrála půlka knížky.
Jednoduše - Pravidla moštárny - nutnost přečíst!

St.Evelin

Jedna z mých srdcových knih. Knih, kterou budu číst opakovaně.
Velmi silný lidský příběh naprosto dokonale vykreslený. Vše jsem ve své fantazii viděla v barvách, jako bych byla jeho součástí. Irving je PAN SPISOVATEL!

martiline

Krásná kniha, krásný příběh, krásný děj ... Ačkoliv jsem film ještě neviděla (chystám se shlédnout), dokonale jsem se vžila ... J. Irving píše tak, že je lehké "žít" s hrdiny knihy. Pro mne doslova "krásná poezie", kniha hladí a uklidňuje ... jako sám celý příběh. Cele jsem ji vnímala jako bych byla součástí příběhu a viděla vše na vlastní oči. Jedna z knih, kterou jsem dočetla ... a pak jen vnímala celou dohru pocitů.

Siwan
20.11.2017

Fascinuje mě, že Homer Wells je konfrontován se životem v situacích, které jsou místy absurdně tragické, jindy zase tragicky komické. Připadá mi, jako by životu nemohl zcela porozumět, protože mu k tomu prostě chybí jistý soubor pravidel. Osobně si myslím, že by se mi ta kniha tak nelíbila, kdybych neznala film.

džejnyy
23.10.2017

Nejkrásnější kniha, co existuje:)

ddkk
22.10.2017

Výtečné. Témata se prolínají, spojují, odhalují se skrytá a nečekaná tajemství, ve skutečnosti otřesná realita je popisovaná tak, že si říkáte: je to opravdu tak? rozumím tomu dobře?....a nezbývá, než nad knihou přemýšlet.

readah
13.10.2017

Irving opět s geniálním zpracováním popisuje velmi silné téma. Pro mě o trošku slabší než Garp, ale přesto se řadí mezi knihy, které mě zásadním způsobem ovlivnily a zasáhly. 5*

Makropulos
09.10.2017

Co ještě říci ke knize, kterou už hodnotilo tolik lidí? Je to kniha o životě plynoucím svým tempem a o lidech žijících v různých podmínkách, hledajících své místo na světě.
„Svatý Larch si našel své místo ve dvacátém století a snažil se, jak sám říkával, "být užitečný". A přesně v tomto duchu doktor také poučil Homera Wellse, když se stroze smířil s jeho přáním zůstat v St. Cloud's natrvalo.
"No dobrá, Homere," řekl sv. Larch, "ale očekávám, že budeš užitečný."“
A Homer Wells toto očekávání naplňuje a věří, „že být užitečným je jediným údělem, k němuž se každý sirotek zrodil.“
Kniha je dojemná, naturalistická, místy úsměvná, uvěřitelná a dlouhá. Jednotlivé postavy jsou vykresleny tak, že jsou čtenáři velmi blízké a jejich jednání, ač někdy zvláštní, je pochopitelné. Je o pravdě a o lži, o životě a smrti, lásce v různých podobách, o nešťastných ženách, o porodech, o potratech, o sexu a o nechtěných dětech. A je nádherná.
Přečteno jako audiokniha ve skvělé interpretaci p. Ladislava Mrkvičky. Doporučuji.

JituleS
07.10.2017

Předtím, než jsem četla knížku, viděla jsem několikrát film a ten je jeden z mých nejoblíbenějších. Je až neskutečný, kolik toho ale vynechali (hlavně absence Melony), knížka je naprostá bomba! Fotku slečny (B)Imbasové a ponyho budu mít před očima do konce života. :D

Wilbur
26.09.2017

Irvinga zbožňuji od chvíle, kdy jsem se s ním seznámil skrze Owena Meanyho. Ale ještě předtím zde byla filmová Pravidla s nádherným Michaelem Cainem jako Wilburem Larchem, která se mne citelně dotkla, když mi bylo 20.
"Šance stačí. Nic víc než šanci člověk nikdy nedostane, od první minuty, kdy se narodí."

AyaEssa
15.09.2017

Rozvlekla jak se na Irvinga slusi..

MichelleS
25.08.2017

Jeden z opravdových románů, postavy lidské a hluboké, děj plyne jako poklidná řeka a určitě ve čtenáři zanechá nesmazatelnou stopu.

Michonne
24.08.2017

Hrdinové Irvingových knih se mému srdci zdájí být vždy tak blízko... a zároveň daleko. Zvláštní pocit, který mám pouze z jeho děl.
Pravidla moštárny je jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Doporučuji! :)

Patlalca
14.08.2017

Úžasná kniha, vřele doporučuji. Přečetla jsem téměř jedním dechem.

jessie01
13.08.2017

Filmovou adaptaci jsem viděla asi 10x, je to moje srdcová záležitost. A knížka samozřejmě film předčila. Je zde více postav, prostor pro zajímavější děj. Obojí zachycuje stejnou atmosféru, film neopomíná podstatu příběhu, který je prostě úžasně zpracovaný, avšak na knihu nemá :-)