Pravidla moštárny

Pravidla moštárny obálka knihy
Mé hodnocení:

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 4.62335
Vydáno, Odeon

The Cider House Rules, 1985

Kniha Pravidla moštárny

lernami

Jestliže má někdo dar od Boha, tak je to zaručeně Irving. Jeho psaní je ztělesněným opakem těžkopádnosti, i přesto, že kniha pojednává o vážných tématech.
V průběhu knihy jsem si říkala, že by jí neuškodilo, kdyby byla kratší. Až po dotčení jsem si však uvědomila, jak moc jsem se mýlila a pochopila jsem důležitost jednotlivých částí příběhu - nic bych nevypustila.
Vřele doporučuji!

Ódin502

Tato kniha mě chytla za srdce už od samotného začátku čtení - hlavně tedy podstava Wilbura Larche, který mi byl z těch postav nejsympatičtější kvůli jeho přímočarosti. Dále na mě zapůsobilo i pro mě osobně magické prostředí, kde se příběh odehrává; jak sirotčinec, tak moštárna. Irving zkrátka předvedl, jak má vypadat výborně napsaný příběh se vším všudy - dialogy, děj i postavy. Jistě se ke knize zase někdy vrátím, až třeba budu mít špatnou náladu.

kralika

V St. Cloud’s čtou Dickense, v ostatních částech světa čtou kromě něho i Irvinga, což je dobře, neb se výborně doplňují.

Jura999

Skvělá kniha! Irving je odborník tklivé scény - jeho perem nejsou tklivé, dojemné scény kvalitě na přítěž, naopak! Dělají z Irvingova díla dílo kanonické.

“Té noci vstal a šel se podívat do chlapeckého oddělení; ve velké ložnici, kde už všichni chlapci spali, snad hledal vlastní minulost, ale místo toho našel dr. Larche, jak pozdě v noci chlapce obchází a všechny je líbá. Homer si v tu chvíli představil, že takhle dr. Larch líbal i jeho, když byl malý; nemohl tušit, že právě tyto polibky, přestože rozdávané až v této době, jsou určeny jemu. Byly to polibky, jimž dr. Larch hledal Homera Wellse.”

Mirkatka

Skvělá kniha popisující život sirotka Homera, jenž i přes mnohdy strastiplný život poznává a zakouší lásku. Uvědomuje si, jak vracet to, co do něj bylo investováno lidmi, kteří jej milují.

E.vi.k

Miluju, jediná kniha, kterou jsem četla víckrát...

brosofa

(+ SPOILER) Dost silný příběh, který nakonec ale dopadl dobře, přesně podle očekávání.
Candy mi byla dost protivná, ale i ta se na konci ukázala jako rozumná osoba.

Kája95

Úžasný vývoj postav, na každou stránku jsem se těšila. Jedna z nejlepších knih