Pravidla moštárny

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/big_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 4.62464

Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules, 1985

Kniha Pravidla moštárny

bernadeta9876

Videla som film, ktorý sa mi veľmi páčil a Irvinga považujem za najlepšieho amerického spisovateľa. Má bizarné postavičky, vykresľuje miesto, kde sa dej odohráva veľmi hodnoverne a realisticky, kde cítim atmosféru toho miesta. Avšak,... Ak si porovnám Pravidlá muštárne s Modlitbou za Owena Meanyho, druhá spomenutá kniha má o dosť navrch. Preto len 70 %.

absolutmachal

Klasika, kterou jsem se pokoušel dočíst už třikrát, ale povedlo se mi to až letos. Těm marným pokusím se nedivím. Krásný příběh, velký talent líčit některé jeho části a dostat čtenáře do hlavy hrdinů nebo prostředí, kde se vyskytují. Obrovský talent humoru, který ale vytěžuje jen okrajově. Celé se to místy příšerně vleče a hrdinové jsou tak příšerně pasivní, že jsem Pravidla moštárny i tentokrát dvakrát odložil, abych se začetl do jiné knihy. Nakonec jsem to dočetl, ale byl to víc výkon než požitek.

pat4157

Ho ho ho, tohle bylo hodně dobrý. Plný počet hvězdiček.

majda00

Jedna z nejkrásnějších a nejemotivnějších knih, které jsem četla. Viděla jsem i filmovou verzi, ale ta bohužel knize udělala špatnou reklamu.

Lejlajane

Kniha se mi moc líbila. Některé pasáže byly hodně popisné a zdlouhavé, podobně jako ve Jménu růže. Takže jsem je ke konci knihy už přeskakovala a to kniha má přes 600 stránek. Vtipně je taky napsaný doslov od Petra Matouška, celkem jsem se u něho pobavila, kolik slov existuje a jak málo jich znám nebo spíše umím použít ve větě jako on :-).

Pár citátů z knihy: "Nemůžeš nikoho chránit, cvrčku,"namítl Wally. "Můžeš jenom milovat."
Mnohokrát opakovaný citát od Charles Dickens z Davida Copperfielda: "Prokázat, zda se jako hrdina vlastního příběhu projevím sám, anebo zda toto místo zaujme někdo jiný, bude úlohou následujících stránek."
"Dobrou noc princové z Maine, králové Nové Anglie!"

Faila

Jako líný čtenář jsem měla z délky knihy strach. Od Irwinga jsem ještě nic nečetla, ale jeho styl psaní jsem tušila a ani na ten se moc netěšila. Ale Čtenářská výzva mě opět donutila se překonat a jako téměř pokaždé i tentokrát jsem za to vděčná.
Pravidla moštárny mi přišla boží! A to pomalé tempo a minimum dramat mi absolutně nevadilo. Irwingův styl se mi moc líbí a je až neuvěřitelné, kolik příběhů dokáže vyprávět najednou. A přitom jsou všechny hodně zajímavé, originální a nápadité. Určitě se chystám na další a jsem ráda, že jsem se k nějaké Irwingově knize konečně dokopala.

Johana
29.11.2021

Tak, tady jsem úplně vybouchla. Kniha mne nebavila, snažila jsem se ji přečíst, popravdě, dlouhá léta. Nakonec nějak ano, radost se ale nedostavila, ani nic jiného. Nelíbil se mi film. Dokonce. Proč asi, když je to podle všeho velice kvalitní román?
Prozatím mám na to teorii, že pokud jde o bloudící duše, příliš miluji své ruské autory - a jejich styl, nikoli tento. Nebo - originál pan Dickens. Toho také miluji.
Dávám 3 hvězdičky, protože uznávané literatuře se tak nějak nedává méně..

marlowe
22.11.2021

Čím dál tím víc přicházím na chuť mluvenému slovu. A tohle se fakt povedlo! Nádherný příběh, který pozlatil Ladislav Mrkvička svým skvělým přednesem. Hallströmův film byl opravdu výborný, ale román (a potažmo audiokniha) je ještě nejméně o třídu lepší – pro mne jeden z největších zážitků poslední doby.
Vřele doporučuju.