Chladný žár

Chladný žár https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3492/bmid_chladny-zar-uh9-3492.jpg 4 16 5

Výbor z básní ruského básníka, prozaika, dramatika a esejisty (1799-1837), který je považován za zakladatele moderního ruského básnického jazyka, dýchá atmosférou carského Ruska plného milostných vášní, soubojů a intrik.

Poezie
Vydáno: , Dokořán

intelektuálka
01.10.2023 5 z 5

Melancholická sbírka básní - o lásce, jejím naplnění - i o její ztrátě ....

Já vás měl rád a na dně srdce podnes
vás chovám snad a touha nezhasla .
Nechci však víc vám vyčítat svou bolest
vy nesmíte být proto nešťastná.
Já vás měl rád tak mlčky, bez naděje
hned žárlivý, hned plachý byl můj cit.
Dnes modlím se, ať s druhým bůh vám přeje
tak něžnou lásku ještě okusit.

/Puškin roku1829/

romankrasa
15.10.2015 3 z 5

Chladný žár mne zaujal. Nejspíš to bylo hlavně onou jednoduchostí, která se ve slokách odrazuje. Někdy člověk potřebuje uniknout ze složitosti reality do světa vlastních myšlenek. Ale tohle může také vést k šílenosti. Střídavý verš mi také dobře seděl. V básních jsem nemusel ani hledat nějaký hlubší smysl. Ve většině případů jsem za něj raději, protože tím alespoň napínám své mozkové závity. Ale nyní jsem si raději četl něco jednoduchého, nepříliš složitého. Jediné co mi občas vadilo, byla růžová barva emocí. Nešťastná či naplněná láska, o které toho bylo již tolik napsáno, že mi připadalo, že jsem tyhle verše již někde četl

Laki_Laki
27.04.2015 5 z 5

Tato sbírka romantických básní mě jednoznačně přesvědčila, že stojí za to číst poezii a je dobré číst klasiky. Člověku to dá mnohem víc. Můžu jedině doporučit.

TheCiko5
10.06.2014 4 z 5

Jedna z nejvyváženějších a kvalitativně nejvyrovnanějších básnických sbírek,co jsem četl.

Stamby
08.05.2014 3 z 5

Verše romantismu, to jsou samé lásky, boje a pitky.
Jímavý jazyk autorův to vše krásně vyjadřuje, leč přijde mi, že cit těmito básněmi popisovaný je až příliš jednostraný. Jde jenom o vyjádření smutku, rozervanosti z nešťastné lásky a z nenaplněného osudu, ale co jiného chtít od "zbytečného člověka" ?

+ Koketě; Veselá pitka; Černý šál; Přežil jsem sny, dal sbohem touze; Kalmyčce; K domovským břehům z cizí země