Evžen Oněgin

Klasické dílo světové literatury. Veršovaný román klasika ruské literatury podává obraz života a mravů vyšší a střední ruské společnosti ve městě a na venkově v 1. polovině 19. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/284/evzen-onegin-r1y-284.png 4.21340

Евгений Онегин (1823)

Literatura světová, Romány, Poezie
Vydáno:, Romeo

Chajda69

Moje nejoblíbenější kniha. Upřímně nevím, jestli je to překlad nebo původní dílo, do které jsem se zamiloval. Rusky neumím a pokud se v tomto ohledu nezdokonalím, budu odkázán na český překlad a ten, který se mi dostal do ruky, je prostě famózní.

Není to ani tak o příběhu, jako spíš o občasných veršovaných úvahách Puškina nad životem, rodinnými vazbami, o občasném rýpnutí si do ruského způsobu života, povahy ruských lidí, o lenosti, o mravech, o morálce, o (ne)vzdělanosti... tahle kniha má pro mě úplně všechno. A ty verše... ty jsou prostě dokonalé. Po knize sahám v dobách, kdy ne vše jde podle představ a ať ji otevřu kdekoli, funguje skvěle.

Mé nejoblíbenější čtrnáctiverší:
Je šťasten, kdo byl v mládí mladý,
a v pravou chvíli dospělý,
kdo pochopil, co hlavu zchladí,
že zato nervy zocelí.
Kdo věděl kde sny mají meze
a kam se s nóbl lůzou sveze,
v dvaceti měl dost obleků,
v třiceti vhodnou manželku,
dokázal v pětačtyřiceti
dluhy vyrovnat na nulu
a příděl slávy, titulů
i peněz vysluhoval s léty
ten, komu fáma troubí tuš
X. Y. je skvělý muž.

Adele02

Evženku, Evženku... naprosto dokonalé dílo.

Baushka

Veršovaný román pro mě zůstane žánrem, který běžně nečtu. Špatně se mi soustředilo na samotný děj a popisy přes hlídání veršů. Nebyla jsem schopná číst bez toho, abych si text v hlavě nepřednášela. Ale verše obdivuji, a ještě více obdivuji překlad.

Simi

Můj první “román ve verších”, po němž jsem sáhla v rámci výzvy. A jsem příjemně překvapená, jak se mi četl dobře, i když básně nikdy nebyly můj šálek čaje. Úžasně napsaný příběh znuděného šlechtice Oněgina a naivní, později dozrávající Taťány. Láska Táni k Oněginovi, trvá po celý čas, kdy ho zná. Nejprve je neopětovaná a později nemůže dojít naplnění. Oněgin představuje šlechtice své doby, který bez cíle přežívá a takřka ničím svému okolí nepřispívá. Oba vzbuzují soucit. Děj se odehrává mezi dvěma milostnými dopisy, které jsou mistrovským dílem. Mně byly obzvláště milé veršované komentáře autora, který v roli vypravěče takto oslovoval přímo čtenáře.

patrik0816

Asi není třeba moc co dodávat, vše tady již bylo napsáno. Snad jen takový můj osobní postřeh: Rusko v 19. století musela být zajímavá země. Petrohrad, to byla v podstatě taková ledová Paříž. Tolik skvělých osobností... Pak přišli komunisté a Rusko se proměnilo navždycky, stejně jako jeho literatura.

Pozn.: Carský režim si rozhodně neidealizuji, žilo se bídně za obou režimů, ale ruská kultura za dob carů na tom byla alespoň o něco lépe s postojem vůči umělcům, kteří dostávali o něco více svobody a byl tak umožněn nástup zlaté generace ruských spisovatelů.

speciale88

Na začátku knihy mi dělalo veršované slovo problém. Po pár stránkách se člověk rozečte a jde to samo. Krásný román. Určitě se ke knize někdy zase vrátím.

karolina1617

Opravdu skvělý román, nemohu si stěžovat. Rozhodně doporučuji

konicekbily

Veršovaný román se známým dějem mne vždy potěší, zejména krásné přebásnění pana Hory. Autor i překladatel byli mistři svého řemesla.

los

što já magu jiščo zkazať...

Kuža007

Veršovaný Puškinův román. Postavu Evžena Oněgina může v každém našem životě každý v někom spatřit. Evžen Oněgin je román, ke kterému se musí každý jednou vrátit.

barbara1956

Kniha byla skvělá, ale bez vysvětlivek by mi mnohé pojmy unikly, protože autor často odkazoval i na různé básníky a spisovatele dané doby. Verše se četli příjemně, knížku jsem zvládla za 2 dny. Je to krásný, milostný příběh.
Na youtube jsou našla skvělý audio-poslech, přišlo mi, že vynechali složitější vedlejší pasáže. Barvité hlasy jednotlivých postav s doprovodnou hudbou, dodali příběhu tu správnou atmošku! :D

Radka99

Nádherný příběh, citlivé verše a úžasný překlad pana Josefa Hory. Těším se, až se v budoucnu k Oněginovi vrátím.

Isew

Ani nevím proč, ale na střední škole jsem se Evženu Oněginovi vyhýbala jak čert kříži. Ač jinak jsem velká milovnice ruských autorů přelomu 19. a 20. století. Dostal se mi do rukou až nyní a mrzí mě, že jsem to nedala na té střední škole. Je to ideální četba pro ten věk. Drama a láska. Možná tenkrát bych v Oněginovi našla zalíbení, možná bych mu tolerovala, že je to floutek, když pak vlastně dojde cestou k poznání. Teď už mám mnohem kritičtější oči a tak mě to nutí se ptát. SPOILER Miloval by Oněgin Taťánu, kdyby nebyla zadaná a nedostupná? Nebyla to právě ta její nedostupnost, která ho vábila? Bylo by toto dílo tak slavné a opěvované, kdyby skončilo happy endem? Všechny tyto otázky však nemění nic na tom, že až budou
dcery na střední škole, Oněgina jim doporučím. Protože vážně stojí za to ho znát.
PS: Se vší úctou musím konstatovat, že řeč, ve které Oněgin Taťáně vysvětlil, že on není nic pro ní, je vážně dokonalá. Líbí se mi dokonce i víc, než onen slavný milostný dopis Taťáně.

Ginosaji

Číst tuto knihu po narkóze není úplně nejlepší nápad. U mé osoby vyžadovala velkou pozornost, která byla stejně občas nedostačující. Ztrácela jsem se mezi popisem Eugena a vzpomínkami autora.

Dagros

Knihu jsem četla v rámci povinné četby k maturitě. Líbila se mi, bylo to takové hezké čtení do vlaku.

ChristineDaee

Poézia, ktorá má dej a to veľmi pútavý a tragický. Má všetky kvality poézie: pestrosť prírodných opisov, citov aj myšlienok, ale je aj veľmi úderný v kritike starého Ruska.

Tanja00

Knihu jsem neotevírala s velkým očekáváním, a proto mě mile překvapilo, že byla napínavá a zaujala mě. Vlastně v ní bylo i pár mouder ohledně života. Ale ze začátku jsem byla trochu ztracená v postavách a o kom je zrovna řeč, také některé popisující verše nebyly moc zábavné. Myslím, že tato kniha mi něco předala..

michaela1992

"Já píši vám - co mohu více?
Co ještě mohu dodati?
Teď vím, že máte právo sice
mne pohrdáním trestati,
leč ještě věřím nešťastnice,
že mne váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout..."

"Já tuším vše: vás urazí
mé tajemství, jež se vám vzdává.
A vaše hořkost pohrdavá
se v hrdém zraku odrazí.
Co chci? Proč spěchám odhaliti
vám duši svou tím dopisem?..."

A co se od první poloviny 19. století změnilo v lidském charakteru? Skvělý odraz ruské společnosti. Nadčasový scénář. Puškin byl a (pro mne) bude zcela jistě osobností, která by neměla být zapomenuta, tak jako tento román.
Evžen Oněgin je pro mě srdeční záležitostí. I když ho budu číst po desáté, jsem si jista, že objevím něco nového (krásného, pravdivého, naturalistického, nebo jen něco zrcadlícího mou osobnost)..

Booky84

Knihu jsem před lety četla jako povinnou literaturu a nyní jsem se k ní vrátila v rámci výzvy a rozhodně nelituji, protože kniha se čte lehce a moc dobře, vůbec nevadí, že je veršovaná.

Kaja01

Knihu jsem sice četla jako povinnou četbu, ale musím uznat, že se mi velmi líbila. Určitě se k ní ještě někdy později vrátím.

gacie

Poněvadž se jedná o dílo veršované,
bylo čtení velmi snadné.
Objevují se zde mnoho zastaralých slov,
ale každý to zvládne bez obav.
Dílo poutavé, nadčasové a věčné,
si našlo místo v knihovně mé.

martina9959
24.12.2017

Knihu jsem znala jen z učebnic literatury, ale i tak na mne působila sympaticky - a to natolik, že jsem se rozhodla si ji přečíst. Udělal jsem dobře. Veršovaný příběh se díky struktuře a kompozici díla četl skoro sám. Krásně vykreslené charaktery postav (i jejich posuny), osudy, bohatý romantický děj,... Za mne dokonalost!

Freiherr
03.12.2017

I přesto, že nejsem obdivovatelem ruské literatury, zapůsobil na mne Puškinův román zcela nečekaně. Hravé veršíky, kterými je kniha psána mě zcela vtáhly do děje a nepustili až do konce. Je velká škoda, že se Desátá hlava nezachovala v úplnosti a kniha má tak otevřený konec. Rovněž zajímavé byly autorovi vsuvky, které poodkrývají jeho názor na chování tehdejší společností - samozřejmě v intencích myšlenek povolených censurou.

raďax9
30.10.2017

Vždy jsem si chtěl přečíst nějaké Puškinovo dílo, líbí se mi ruská literatura a rád čtu knihy z období romantismu. Krásné verše. Radost číst.

Cink262
20.10.2017

Román o lásce, ješitnosti, přátelství, zradě, ale ze všeho nejvíce román o změně. Sám Puškin vydával své dílo postupně neskutečných 8 let, kdy on sám byl ve věku změny pohledu na svět. V knize je nejvíce citelná změna osobností, kterou vyvolaly události, jež už nelze vzít zpět. Strategická rozumová zdrženlivost důležitého životního rozhodnutí se projevuje jako nevýhoda a někdy se stane i zárodkem nevídaného utrpení. Evžen Oněgin je napsán dojímavě a velice jsem si vážil autorových - vypravěčových vsuvek a subjektivních názorů do samého středu děje.

Anastazie0810
17.10.2017

Nesmrtelný příběh. Krásné a emotivní verše...Pro mě naprostá klasika, kterou by měl znát každý.

Jaruš7
16.10.2017

Jako náctiletá jsem jí poslouchala z rozhlasového i televizního vysílání, ale ke knize se mohu vrátit kdykoli se mi zasteskne po libozvučných verších.
První zážitek byl natolik silný, že došlo na životní předsevzetí.
Čtenářské zážitky z ruské klasiky jsou nám Slovanům blízké.

kari.nohynkova
11.10.2017

Tuto knihu jsem si vybrala do povinné četby po shlédnutí adaptace v Divadle ABC. Děj mě zaujal, a tak jsem se rozhodla přečíst si předlohu.
Byl to můj první román psaný ve verších, který jsem četla. Zpočátku jsem se toho bála, ale verše si mě brzy získaly (velký obdiv českým překladatelům). V příběhu jsem se neztrácela, právě naopak. Jakožto milovnice knih jsem se dokázala snadno ztotožnit s Taťánou a celou knihu tak prožít o to intenzivněji.
Určitě se ke knize v budoucnu vrátím.

Nymeria_
06.10.2017

Překvapivě dobré, verše se četly moc hezky (vůbec se mi nezdá, že by byly těžké na pochopení, jak tady někteří píšou), příběh trošku slabší ~ 4/5

sarka45
30.09.2017

Nádherné. Veršů se nemusí nikdo bát, jsou krásné, libozvučné, srozumitelné, plné emocí - lásky, vášně, nenávisti, zloby. Krásný a smutný příběh. Dýchne na Vás život na ruském venkově i ve městě. Tehdejší smysl pro čest, zásadní pilíř lidského charakteru.