Piková dáma

Děj povídky, kterou Puškin napsal r. 1833 za svého pobytu ve vsi Boldinu, se rozvíjí kolem mysteriosní trojice karet, přinášejících výhru. Modelem k titulní hrdince, staré hraběnce, jež znala tajemné tři karty a prozradila je po své smrti mladému ctižádostivému důstojníku Heřmanovi, který doufal s jejich pomocí nabýt jmění, který však osudným nedopatřením prohrál všechen svůj majetek a z této pohromy zešílel, byla Puškinovi skutečná postava z tehdejších moskevských aristokratických kruhů. Povídka, jejíž námět je v podstatě velmi kuriosní a bezmála anekdotický, působí díky Puškinovu realismu a mistrovství jeho stylu podmanivě, přesvědčivě a životně. S neobyčejnou úsporností a sevřeností děje, příznačnou pro veškerou Puškinovu prozaickou tvorbu, je zde podán poutavý pohled do života soudobé aristokratické společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2311/pikova-dama-2311.jpg 3.8393
Literatura světová, Novely
Vydáno, Československý spisovatel

Pikovaja dama, 1834

Kniha Piková dáma

RemiBlack

2020/2
Povinná četba, ne zrovna dobrá, ale ani žádná hrůza.
Nicméně je podle mého příliš krátká na to, aby vyvolala nějakou silnou reakci. Myslím si, že v dnešní době by určitě neobstála jak před čtenáři, tak před kritiky. Postavy jsou ploché, bez motivu a minulosti. Není dostatečně vykresleno prostředí, které je jinak jednou z největších předností. Zásadní nedostatek vidím v tom, že jsme se nikdy nedozvěděli původ tajemství tří karet. Jde o matematický princip, či kouzlo?
Pár věcí ale bylo i zábavných. K maturitě se hodí.

Balumba
09.12.2019

Vtipné, jasné, stručné. Pravý opak zeširoka a do hloubky zabírajícího Dostojevského. A přec oba mistři.

janedeka
23.10.2019

Skvěle napsaný příběh, děj je zajímavý, má rychlý spád a jak už bylo napsáno, příběh je nadčasový. Určitě doporučuji k přečtení i jako povinnou literaturu.

xxx12
19.08.2019

Dle mého názoru nekomplikovaný příběh s rychlým dějem. Milé zpestření večera, zároveň mě to nijak zvlášť nenadchlo. Mírně nadprůměrné.
Doporučuji k přečtení, možná více stylem, kterým je to napsané, než pro samotný příběh.

ComposeAdela
21.07.2019

Zhltla jsem ji během pár hodin. Kdybych bývala nezačala pozdě večer a nemusela jít spát, asi bych ji zvládla na jeden zátah. Konec jsem sice přibližně očekávala (protože při náladě knížky se ni jiného ani čekat nedalo), ale rozhodně jsem jím nebyla zklamaná.

Radka1911
27.06.2019

Po Evženu Oněginovi mé druhé nejoblíbenější dílo tohoto ruského klasika.

PPS
31.05.2019

První setkání se slavným Puškinem dopadlo nadmíru dobře. Děj byl rychlý a až hororové prvky ho pěkně okořenily.

KURACHJO2018
17.12.2018

Zpočátku jsem se divil, styl mi byl pro Puškina nezvyklý, ale kniha je útlá, rozhodl jsem se nedat se a pokračovat ve čtení a dobře jsem udělal. Pekař přeci nepeče také pořád stejně chutný chléb a pokud ano, časem ho to omrzí. Tahle malinko hororová kniha vás přesvědčí o tom, že Puškin prostě psát umí .... doporučuji .

Smrt v Benátkách
Smrt v Benátkách