Piková dáma

Děj povídky, kterou Puškin napsal r. 1833 za svého pobytu ve vsi Boldinu, se rozvíjí kolem mysteriosní trojice karet, přinášejících výhru. Modelem k titulní hrdince, staré hraběnce, jež znala tajemné tři karty a prozradila je po své smrti mladému ctižádostivému důstojníku Heřmanovi, který doufal s jejich pomocí nabýt jmění, který však osudným nedopatřením prohrál všechen svůj majetek a z této pohromy zešílel, byla Puškinovi skutečná postava z tehdejších moskevských aristokratických kruhů. Povídka, jejíž námět je v podstatě velmi kuriosní a bezmála anekdotický, působí díky Puškinovu realismu a mistrovství jeho stylu podmanivě, přesvědčivě a životně. S neobyčejnou úsporností a sevřeností děje, příznačnou pro veškerou Puškinovu prozaickou tvorbu, je zde podán poutavý pohled do života soudobé aristokratické společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2311/pikova-dama-2311.jpg 3.8358
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Československý spisovatel

Pikovaja dama (1834)

Kniha Piková dáma

PPS

První setkání se slavným Puškinem dopadlo nadmíru dobře. Děj byl rychlý a až hororové prvky ho pěkně okořenily.

KURACHJO2018
17.12.2018

Zpočátku jsem se divil, styl mi byl pro Puškina nezvyklý, ale kniha je útlá, rozhodl jsem se nedat se a pokračovat ve čtení a dobře jsem udělal. Pekař přeci nepeče také pořád stejně chutný chléb a pokud ano, časem ho to omrzí. Tahle malinko hororová kniha vás přesvědčí o tom, že Puškin prostě psát umí .... doporučuji .

markéta783
23.11.2018

Rozsahem nevelké dílko, ale překvapivě dobře se čte. Chtěla jsem se trochu dovzdělat v ruské klasice, abych neměla díru ve vzdělání a teď žasnu, že to není tak špatné. Žádná vata, žádné zbytečné kecy, ale rychlý spád. Dokonce i trochu hororový konec. Doporučuji k přečtení.

Damato
08.11.2018

Puškinova díla já prostě můžu a tisíckrát dávám za vinu tehdejšímu ministerstvu školství, že nám tuhle četbu profesoři ruštiny, kteří věděli, co nám předkládají ke čtení, dávali do přihrádky "povinná". Myslím, že by se našlo v mé generaci mnohem víc čtenářů jeho knih. Takhle povídka je naprosto nadčasová- děj utíká a u konce si trochu sednete na zadek.
Puškin a jeho knihy, to je přesně to, co se hodí do podzimního, smutného , propršelého a šedivého dne. S jeho knihami, u kamen, s hrnkem voňavého čaje - a je v tu ránu po depresi.

Měňavka
06.11.2018

Rozhodně výborná četba, kterou mohu jen doporučit!

marhoul
22.10.2018

Moje první zkušenost s Puškinem a jsem nadšená! Kdo by řekl, že ten pán psal takovým nadčasovým způsobem? Senzační povídka.

ZNellyZ
15.03.2018

Puškin je prostě génius. Zajímavá povídka se skvělým námětem a dějem.

Markéta ♡
06.01.2018

Kniha, kterou máte do hodinky přečtenou.
Příjemné čtení, kde se projevuje na místo očekávané lásky hamužnost po penězích a touha po výhře.
Aneb kdo chce víc, nemá nic.
Vemte si, kdybyste věděli 3 výherní karty. Každý den můžete vsadit pouze na jednu. 2x to vyjde a vy už máte dostatek peněz, ale i tak jdete pro tu třetí výhru, která vás však stojí prohru všech peněz a prohru toho nejdražšího - sami sebe.
Krásná záležitost. Trochu mi vadily francouzské výrazy, i když jsou na konci knihy vysvětleny - proto 4 hvězdičky.
Stojí za přečtení.
Podle mě je to dílo i lehce na zamyšlení.