Trhlina

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/big_trhlina-s0C-306166.jpg 43489
Žánr:
Horory, Thrillery, Literatura slovenská

Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Trhlina, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1163)

Kniha Trhlina

emilieselden
05. března

Nemám slov. Bylo to děsivé. Atmosféra je vykreslená naprosto dokonale. Jen to bylo místy možná trochu natahované. 4,5*

lennyd
26. února

Strašně mě baví tento žánr (ať již v literární nebo filmové podobě). Tato kniha má kromě své zápletky ještě jeden doplněk, a to - že si většinu zdrojů můžete sami dohledat (pro případné odpůrce gůglení autor doplňuje odkazy přímo do knihy). A pokud máte zájem, tak si po dočtení knihy můžete prohlédnout desítky různých videí z oblasti Slovenské Tribeče (některé přímo od autora knihy), a nutno říct, že z nich opravdu ono tajemno úplně sálá.
Ale zpět ke knize - četla se mi náramně dobře, a i po několikerém přečtení, i když už člověk věděl tzv "wo co gou", stejně mi běhal mráz po zádech jako poprvé. A stejně jsem posledních asi 40 stránek přečetl na posezení (a znovu si řekl, že si ten konec budu muset přečíst znovu, pomaleji a v klidu, abych si pořádně užil všechny nuance autorova vyprávění). A jsem si jistý, že při dalším čtení to dopadne stejně. Pro slabší povahy bych doporučil raději shlédnout film, který je proti knize mnohem slabším čajíčkem..


KNTRFKT
24. února

Trhlina je naprosto bezprecedentní jízda po tribečských hřebenech hor a lehce temné prodírání se různými variantami ALE a KDYBY. Začínáme skvělym popisem znuděného spolubytí páru v garsonce, z nichž každý zabíjí čas a nachází svůj koutek samoty v něčem jiném - v případě Igora je to psaní blogu a Mia zase ráda uklízí. Tahle lenivá atmosféra ale záhy končí objevením sejfu a dokumentů v něm. Než dojdu k spoilerové části, musím si tu pro svoje budoucí já zdůraznit, že byť tahle kniha neni "bací" (a to jsem ji měl v audioverzi!), je krásně mrazivá a dokáží být hodně mysteriózní, ačkoliv se vlastně nic neděje. Karika tu ale skvěle pracuje s fenoménem "čumim do temnýho lesa, vim, že tam nic neni, ale nešel bych tam ani za zlatý prase" a tuhle atmosféru se mu daří dostat pod kůži. Pozor, spoiler!!!

Hodně mě zaráží, že se tu v komentářích nijak nespekuluje - a vlastně jsem nenašel nic ani po pár desítkách minut gůglení. Jakto?! Co jsme to vlastně četli? Byl hlavní postavou vlastně Igor? Nebyl to celou dobu Walter Fischer? A tady se mi rozjíždí fantasie... Realita, která je pro Igora elementární a vnímá ji jako tu svou, je realita, ve které na Tribeč odchází 4 lidi - on, Mia, David a Andrej. Pro Miu se ale tahle realita překryje jinou - tou, ve které vyrazili jen oni dva s Andrejem, ale Igor není Igor - nýbrž David. V jednu chvíli ale všichni vnímají, že realita 4 není správně, existuje totiž realita pěti! Kdo byl ten pátý? To on začínal výpravu? Nebo to byl jen někdo do počtu? Něco takovýho do konceptu příběhu ale nesedí - David (pragmatik a zarytý odmítač konspiračních teorií), Andrej (náruživý hltač konspiračních teorií), Igor (manipulátor, který nás dostal na Tribeč) a Mia. Koncepčně tam pátá postava nesedí. Nebo jo? Waltera Fischera to podle výpovědi svědků na Tribeč táhlo. Odešel z práce s tím, že jde na procházku na Tribeč, která měla být vzdálená desítky kilometrů. Igora Tribeč fascinuje jakbysmet. Pak tu máme kluka ve větrovce, který na Tribeči chodí sám bez rodičů, se všemi žoviálně klábosí a absolutně se tam nehodí. Můžou tihle 3 být jedna osoba v různých časových překryvech alternativních realit, které Tribeč nabízí? Kolikrát se vlastně Walter Fischer na Tribeč vydal? A kdo byla pátá osoba? Po dlouhé době krásně zamotaná věc, kterou by MOŽNÁ rozmotal jen Karika. Nebo taky ne. :-)

veronika4001
18. února

Zajímavé. Nápadité. Knize by prospělo, kdyby byla psána v kapitolách, děj by se stal nutkavějším a pro čtenáře naléhavějším. Ze splývajícího textu by se tím zdůraznil wow efekt. Vměstnaný, neoddělený a tak trochu nepřehledný text mi navodil dojem nepropustného tribečského lesa. Příběh ze začátku působí jako Zajetí démonů s Edem a Lorraine Warrenovými doprovázené Mlčením jehňátek a tak trochu smíchané s Lesem sebevrahů. Nález a přehrávání hlasů má snad většina béčkových hororů, které tepají lidskou psychiku a které se mi tolik líbí. Tady příběh vedený formou rozhovorů a e-mailových vsuvek není špatný - rychle odsypá a vy se více dozvíte. V průběhu čtení jsem si říkala, jaký vliv by měla na mě tato kniha, kdybych jela na Tribeč? Co bych očekávala, že najdu? Autor si k Tribeči vybral skvělé postavy; vyznačují se odlišnými až protichůdnými charakterovými vlastnostmi. Za mě jednoznačně skvěle podaný příběh, který si zaslouží čtyři a půl hvězdy.

Anniee
16. února

Dočteno už pár dní zpátky, a co vám budu povídat, bojím se ještě teď.
Atmosféra je neuvěřitelná, to, že jsem viděla film zážitek ještě prohloubilo. Zlo protkané celou knihou jako by s blížícím se koncem sílilo a sílilo a autorův doslov tomu teda dodal korunu - potřebuju nutně vědět, jak to s pohořím Tribeč vlastně je!!

katlouc.ha
13. února

Jedna z mých nejmilejších knížek. Přečetla jsem ji už hodněkrát a pořád mě u ní mrazí, pořád cítím ten strach a konec mě pokaždé dostane, i když už ho znám tak dobře. Tohle se opravdu povedlo.

monarichter
15. února

Po přečtení téhle knihy se ve mně mele strašně moc pocitů. Knihu mám doma snad už od jejího vydání v roce 2016, ale dostala jsem se k ní až teď. A rozhodně nelituju.

Začátek je poněkud táhlý, popravdě jsem se musela občas i nutit, abych vůbec pokračovala. To, co ale následovalo po zahájení výstupu na pohoří Tribeč, bych absolutně nečekala. Celý příběh vás v tu chvíli naprosto vtáhne a na jeho konci nevíte, co jste to právě přečetli. Nenechává vás, neustále budete nuceni přemýšlet, jestli to všechno, co jste přečetli byl výplod čisté fantazie obyčejného pomatence nebo realita. Není to žádná duchařina, bubáky nebo nadpřirozené bytosti opravdu nečekejte. Tahle kniha ve vás vyvolá trochu jiný strach. Strach z neznámého. Samozřejmě jsou zde situace, které nejsou, alespoň z mého pohledu, úplně reálné. Nebo lépe řečeno, dají se jednoduše vysvětlit. Ale z jiných vám naopak půjde hlava kolem a budete zaměstnávat mozek tak naplno, abyste došli k nějakému vysvětlení, až se vám z hlavy bude "kouřit".

Nakonec můžu říct, že kniha pro mě byla velkým zážitkem a budu nad ní přemýšlet ještě dlouho.

Martule44
14. února

Po přečtení několika recenzí a názorů jsem se rozhodla neposuzovat knihu jako takovou, protože věřím, že ji pan Karika napsal s nejlepšími úmysly zapůsobit a oslovit co největší počet čtenářů...a to se knize samotné jistě povedlo.
Za sebe mohu říci,že vím jaké to je stoupat v horách, putovat hlubokými lesy a ocitnout se v tak husté mlze, že najednou ztratíte směr a nevíte kudy kam. Vím, jaké to je usínat u pohasínajícího ohně, kdy ze tmy najednou vystupují stíny a nocí se ozývají všechny zvuky, kterých si za dne ani nevšimnete :-)
A nevím, jestli by mi přečtení samotného příběhu dalo tolik jako poslech, který svižně plynul, ale rozhodně jsem se u toho usmívala a vzpomněla si i na místa, kde člověk nebyl úplně ve své kůži, ...ať už tyto pocity vyvolalo cokoliv. :-)
Od pana Kariky to byla moje prvotina a zklamaná jsem nebyla ...

1 ...