Trhlina

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306166/trhlina-s0C-306166.jpg 4.1869
Horory, Romány, Literatura slovenská
Vydáno:, Ikar (SK)

martula.07
včera

Nemám slov. Mé současné rozpoložení se ani nedá popsat. V životě jsem nic takového nečetla a jednoznačně nemám dost. Chci se znovu vydat na výpravu, na výpravu dechberoucím příběhem. Ať už bude jakýkoliv a o čemkoliv, ale probudí ten samý pocit, jaký mám právě teď, sotva čtvrt hoďky po posledním přečteném slově.

jekyll
včera

Nedavno jsem hledal nejakou knihu od Stephena Kinga a par lidi se v komentarich dohadovalo, ze to neni strasidelny a ze slovama na papire proste nikoho nevydesis. No, damy a panove, to jste jeste necetli Trhlinu. Kam se hrabe "mistr hororu" Stephen king. Takovej divnej pocit jsem u knihy jeste nemel. Chtel jsem cist po vecerech, ale preslo me to hned asi u 60ty stranky. Doporucuji vsem hrdinum, ktere nic nevydesi :-D

koubin007
předevčírem

...vrele doporucuji jako audioknihu, ktera je naprosto strhujici. Skvely hudebni podkres, az takovy ze me poslech fakt regulerne desil a nemohl jsem pred spanim. Pribeh o tajemstvi hory Tribec me dostal svou autenticnosti, krasne tajemnym pribehem a hutnou atmosferou. Az ten zaver byl trochu zklamani, ale ono je to tezke, ukoncit knihu nejakym veledramatem, kdyz vsechny patrony vystrilite v prubehu boje. Takze, sic me autor na konci malinko zklamal, presto davam vsech 5 hvezd. Na pomery nasich (ceskoslovenskych) autoru je to vysoky nadprumer.

frantisek8863

Obalit příběh, místní legendou, pár postavami , mysteriozním tajemstvím a cestou za hledání pravdy, kdy se fikce a skutečnost prolíná byl výborný nápad. I když jsem k příběhu z počátku přistupoval jako k hororu, kniha mě nevyděsila, ale dobře se četla. Jen závěr vyprávění vede k zamyšlení co se to vůbec stalo. Díky knize jsem si později o Tribeči zjistil víc informací.

Manyna

Původně bylo zamýšleno tři hvězdy, jednu jsem přihodila za to, že se v českém a slovenském rybníčku jedná o velký nadprůměr. Nemůžu říct, že bych byla z knihy nějak vyděšená, nicméně Tribeč a jeho záhady jsou velice zajímavý námět a hledala jsem si už další informace.

Yogini

Děkuji čtenářské výzvě! Jinak bych se totiž k tak dobré knize nikdy nedostala.

Gilnien

Knihu jsem vysloveně zhltla za dva dny. Dostala jsem se k ní díky čtenářské výzvě a upřímně jsem nedoufala, že mě zaujme, vždyť jsem si toto téma (kniha od slovenského autora) nechávala jako jedno z posledních. Nakonec mě ale pohltila. Sloh, námět, všechno. Četla jsem a četla, prostě jsem musela vědět, co všechno chce Igor odvyprávět!
Původně jsem si chtěla přečíst od autora další knihy, třeba Strach, ale upřímně asi chvíli počkám, až mě přestanou děsit ohnivé spirály kdykoli jdu večer jen třeba pro sklenici vody. :-D

DavidKeller

Trhlinu jsem právě dočetl, knížku jsem prelouskal za pár dnů , takže mě chytla . Příběh je prostě takový jako na konci píše autor, je na každém kdo tomu uvěří , ať už je nebo není to pravda, napsáno to je pekně. Je hodně vidět že autor ma za idola mistra Kinga, a já na tom nevidím nic špatného , mít takového slovenského "Kinga" jen hranici rozděleného za "souseda" ;)

karolinadustman

Od knihy jsem čekala mnohem víc. Velmi podmanivý příběh a jak píše autor i vypravěč, udělala jsem si svůj vlastní názor.. Od té doby co Igor prozradil, že kdysi bral pervitin, tak se můj názor na záhadu ubíral směrem, že si něco šlehl a nevěděl co je realita a co ne. Stojí ale za přečtení. Pokud bych se někdy dostala do oblasti Tribeč, tak bych se tam minimálně porozhlédla po okolí.

lukaflek

z počátku mi přišel příběh nepříjemně natahovaný (až jsem autora podezříval, že potřeboval nahnat stránky) a vyprávěný takovou primitivní mluvou, že mě to dráždilo. po výletu čtverřice (pětice?) do hor ale tenhle opar zmizel a hezky se to rozjelo. pěkně napsané

Corly

No...to bylo teda něco! :) Četlo se to samo!
Přiznávám, že jsem se při ní fakt bála...nedoporučuju číst před spaním... ty noční můry pak!!!!
Skousla jsem nesympaťáka Igora a prostě se mně to fakt moc líbilo i když nevím, co si myslet o konci...ale to je asi účel, ať si ho každý utvoří sám a přece hlavně, ať se to dostane mezi lidi...:-)
Ať to bylo jak to bylo, na Tribeč mě nikdy nikdo nedostane!!!!
Výborný by byl myslím i film!!!!

Radunnie

Přiznávám bez mučení, že jsem po slibném začátku doslova protrpěla každou následující stránku (a že jich bylo!) - a rozhodně nikoliv z důvodu napínavosti příběhu. Tak ukrutně mě knížka nebavila, že nebýt Čtenářské výzvy, po cca 80 stránkách kapituluji.

Může obsahovat spoiler:
Psychologický vývoj postav a dojem z něj v mém případě naprosto zastínil příběh samotný. Dokonce natolik, že je mi vcelku jedno, zda-li je příběh smyšlený či nikoliv. Vážně, strávit byť jen několik minut, natož pak několik nocí, ve společnosti takových individuí, jakými byli Igor, Mia, Dávid a Andrej, raději v Tríbeči zmizím sama! Nesympatičtějšího hlavního hrdinu těžko pohledat, od začátku až do konce mě neopouštěl dojem, že potkat takového cynického, zakomplexovaného "Pana Dokonalého s vysokoškolským diplomem" v reálném životě, horší trest si lze jen stěží představit! Navíc jeho posedlost blogováním začne brzy lézt na nervy každému, kdo nemá rád neustále se opakující situace. Celkově vzato mi vyhrocený vztah čtveřice postav připadal naprosto neadekvátní (proč taková nevraživost vůči Andrejovi už od samotného začátku? z jakého důvodu Igor inicioval výlet na Tríbeč, když byl otrávený už při prvním setkání s oběma muži a tvrdil, že je mu vlastně celá záhada naprosto ukradená? - vážně mu příspěvek do blogu tolik stál za to?)... O zbytečných vulgarismech ani nemluvě - sice chápu, že to tak nějak k mladé generaci patří (jak by řekl Igor: "dokonca aj k niektorým vysokoškolsky vzdelaným jedincom"), ale neubránila jsem se pocitu, že pan Karika příliš tlačí na pilu, a to ve všech ohledech. Otázkou je, jaký byl jeho zamýšlený záměr a poselství, a zda-li se celý příběh tak trochu neminul účinkem. Přečíst si článek od Howadoora nezabere zdaleka tolik času a je v něm v podstatě to samé, jen bez té omáčky.
Dávám dvě hvězdičky, a to za zajímavý úvod a za slovenštinu.

mandari

Tak toto byl pořádný psychomasakr! Wow!

druzickaster

První část knihy mi přišla slabá. Prvotní zápletka byla moc přímočará a bylo vidět, že autor spěchá do míst samotné zápletky. Odtud pak už je příběh výborný a přečetl jsem ho najednou. Zaujala mě i zmínka mi ne zcela neznámého blogu a jeho autora. Pokud překoušete první část, pak vás už kniha nepustí a díky tomu také dávám plný počet.

petr4927

Trhlinu jsem si celkem náhodou koupil v Bratislavě poté, co jsem pátral po nějaké současné slovenské literatuře. Pustil jsem se do čtení, 1. den jsem přečetl 50 stran, druhý den ráno taky 50 a večer jsem si řekl, že si jich přečtu ještě pár. Chyba lávky - kniha mě donutila ji dočíst úplně celou na jeden zátah! Takže za sebe můžu říct, že má velmi málo hluhých míst a děj je napínavý celou dobu.

veruzz_

Nebudu hodnotit. Dle komentářů jsou dva tábory. Pro někoho slatanina a bláboly, pro jiného naprostá bomba. Přiznám se, ze pokud by kniha nebyla prezentována jako vyprávění někoho, kdo údajně tento příběh zažil, asi bych ji neprecetla. Zahloubala se mi daleko do mozku a nevim jestli tuhle knihu uchopit jako fakt neni fikci. Asi z ni potrebuji trochu vystrizlivet :-)

Alma-Nacida

Vezmu to pěkně po pořádku a začnu s klady:
Knihu jsem četla slovensky, dříve jsem čítávala ve slovenštině docela dost, plno zajímavých knih vycházelo ke konci socialismu dřív slovensky než česky. Slovenštinu jsem si fakt užívala.
Oceňuji autorovu přípravu na tuto báječnou mystifikaci (lebo si myslím, že to bola iba kačica, ajkeď ozaj dobrá), ale vážně, když chci do děje zaplést diabetika, tak si nejlíp s nějakým promluvím. Mladík s diabetem bude mít nejspíš první tip cukrovky, tudíž si bude píchat jistě víc než jednou denně, minimálně ke každému jídlu. Nebudu psát, že si nedá v kavárně sladkost, to si jistě spousta diabetiků dá aspoň někdy. Při poměrně extrémním pohybu a minimu jídla by mu samozřejmě stačilo inzulínu fakt málo, tak jedině že tak s tou jednou injekcí na den. :-) A jinak, pokud mu došel, bude mít hyperglykémii = vysoký cukr v krvi, byť by i nejedl nic. Pak by ovšem záchranáři, kteří tvrdili, že měl hypoglykémii = nízký cukr v krvi a podali mu glukozu = cukr byli tak nějak mimo. Popis hyperglykémie taky celkem seděl - aceton v dechu a tak, až na to pocení, to patří spíš k hypoglykémii. Škoda, když to všechno kolem znělo docela uvěřitelně a už jsem se i začínala bát. :-) Ale jinak fajné mystery. :-) Smažka Igor mi k srdci nepřirostl a líto mi bylo jedině želvy a Mii. V tomto pořadí, jsem asi sociopat, muhehe. :-)

Rade

U téhle knížky, stejně jako u Strachu, hodně záleží na tom, v jakém rozpoložení čtete a zda jste naladěni na tento typ literatury. A taky samozřejmě, kde čtete. Nejlíp, když je člověk doma sám, venku tma… pak to funguje skvěle.
Je to zase jiné než Strach, což mě potěšilo, podruhé to samé by už asi nebylo tak působivé. Mystifikace podaná jako román, vycházející z vyprávění, kombinovaný s literaturou faktu, na Karikovu vlnu psycho-horroru jsem se naladila výborně…
Trochu škoda, že jsem si o mizení lidí v Tribeči již dříve něco googlila, pak není první část knihy takové překvápko. Ale to je moje minus, ne autora. Ještě doporučuji si k četbě otevřít mapu Tribeče, nejlíp tu turistickou.

„..dej si pozor na les, ať tě nespolkne
dej si pozor na les, ať tě nespolkne hýkal,
hýkal a rudý vřes“

barusak1

Na knihu jsem se moc těšila, ale nedočetla. Nějak mě nezaujala.

smazenaryba

Trhlina je dokonalý produkt pre slovenský a český knižný trh. Je založený na skutočných udalostiach, odohráva sa na skutočných miestach, a predmet tejto pseudo (?) výpovede je tak desivý, že fakt, že nejde o žiaden literárny skvost, príliš nevadí. Podobné záhady sú proste atraktívne a ak si naviac sami dokážete bez problémov dohľadať informácie o danom prípade, stávate sa jejho súčasťou. Hranica medzi skutočným a vymysleným sa stráca. Klobúk dole Karika, dostal si aj mňa.

asterixka

Trhlina přečtena téměř za jeden den, rozečtena jeden večer a dočtena druhý den v noci.... uff, dobré psycho, hlavně druhá polovina knihy... Co se týká hlavní postavy, Igora, byl mi dost nesympatický a nesympatie rostly s každou stranou. Každopádně -výborné, skvělé, děsivé čtení a do Tribeče mě nikdo nikdy nedostane!

Kakajko

Nejděsivější kniha, kterou jsem kdy přečetla! Přečetla jsem ji na jeden zátah, naštětsí ve dne, v noci bych asi umřela hrůzou. Co když je to všechno pravda???

Chajda69

Po Trhlině jsem sáhl kvůli Čtenářské výzvě - nezastírám, že se rád u knížky jednou za čas trochu bojím, ale doby, kdy jsem hltal Stopy hrůzy už jsou pryč.

Trhlina má zajímavý koncept, který dodává na autentičnosti - výpověď člověka, který vše opravdu zažil, okořeněná o prvky beletrie. Ale kolik tam těch prvků opravdu je? Není autentického jen tolik, že by se to vešlo za nehet malíčku?

Hlavní postavy Trhliny chápu jako určité stereotypy osobností ve vztahu ke konspiracím, nevysvětlitelnému a k honbě za senzačními odhaleními. Igor jako senzacechtivý bloger, který je ochoten riskovat vše za přibývající čtenáře a lajky, obraz bulvárního novináře (mimochodem, jeho postavě bych dal pěstí hned několikrát, v některých momentech mě ukrutně vytáčel). Andrej jako záhadolog a konspirátor, kterému ale zbyla trocha kritického myšlení. David jako přísně racionální člověk vědy, který věří, že vše se dá vysvětlit na základě přírodních zákonů. A Mia... dívka, která snese hodně... ale (SPOILER) i cesta do pekla je dlážděna více či méně dobrými úmysly (KONEC SPOILERU). Osobně jsem se našel v Davidovi. Nic není tak podivné, aby se to nedalo racionálně vysvětlit.

Líbily se mi popkulturní odkazy - Zítra vstanu a opařím se čajem, Walking Dead, Třicet případů majora Zemana, Hra o trůny... opět prvky dodávající příběhu uvěřitelnost. Určitá sinusoida, na které se spád děje vezl, pro mě nebyla vůbec na škodu. Bavil jsem se velice dobře, od druhé poloviny jsem hltal stránky jednu za druhou a na konci už to jen šustilo. Jsem rád, že Karika napsal konec takový, jaký napsal. Ale už jen proto, že jsem přísně racionální člověk, musím dát jednu hvězdičku dolů. Trhlina za to ale určitě stojí.

Edit: (SPOILER)
Několik dní po přečtení mi přece jen Trhlina stále - obrazně řečeno - nedá spát. Igor přece vše nahrával na diktafon (i na podzimní výpravě), musel tedy mít důkaz o Kerčelově existenci.
(KONEC SPOILERU)

amorito

Co ke knize napsat a vyhnout se přitom spoilerům...? Nápad ohledně způsobu zpracování příběhu je slibný a klidně by sám o sobě zasloužil i 5*. Podle mého ale autor nenaplnil jeho potenciál.

Ze všeho nejvíc mě oslovila první třetina vyprávění, tam jsem se asi příliš namlsala. Zbývající dvě třetiny už byly spíš čekání na "vrchol", a když konečně nastal, ukázal se být poněkud placatý a čtenářské uspokojení se u mě nedostavilo. Na druhou stranu se dostavilo roztrpčení nad tím, že pokud autor provedl rozsáhlé rešerše ohledně hlavního tématu, mohl strávit dalších 5 minut nad tím, aby si nechal vysvětlit, že při hypoglykémii (=málo cukru v krvi) se diabetikovi podávají sacharidy a inzulin se mu aplikuje naopak při hyperglykémii (resp. jako prevence jejího vzniku). Mimo to doteď pochybuji o tom, jestli to, že autor nepoukázal v závěru na některé další nelogičnosti "Igorova vyprávění", byl úmysl, nebo jen jeho nedůslednost.

Závěrem výrazně doporučuji slovenský originál oproti českému překladu a hodnotím 50 %.

efka.saf

Tak tohle bylo krásně rozporuplné dílo! Přiznám se, že Strach mě nijak zvlášť neoslovil, ale k Trhlině jsem opět přistupovala s nemalým očekáváním.

Když jsem se do knihy začítala, musím říct, že nic světoborného jsem nezažívala. Mírně mě vyděsila absence kapitol, ani forma vyprávění vystreslým a vulgárním Igorem mi ze začátku k srdci nepřirostla. Postupem času jsem ale autorovi oboje odpustila. Co jsem mu ovšem odpustit nedokázala, byl nadbytečný počet stránek, především v první části, kdy jsme se dozvěděli kromě vylučovacích pochodů mladého páru prakticky vše. Celkově se ale celou knihou táhnou Igorovy opakované sebemrskačské pasáže, které se často rozpliznou klidně na stránku nebo stránku a půl, což značně tříští samotný stěžejní příběh. Jasně, dá se to svést na rozpolceného Igora, ale autorem je Karika, tudíž v těchto místech bylo možno knihu lehounce pokrátit.
Jakmile se ale výprava dostala poprvé do lesa, atmosféra začala houstnout a druhá výprava už stála opravdu za to. Nesmírně oceňuji, že v knize nebyly žádné extrémní nechutnosti jako ve Strachu (nepovažuji se za citlivku, ale v autorově první knize mi to přišlo přehnané), ale tíživou a paranoidní atmosféru budoval sérií různých absurdností, které člověku v určité posloupnosti mohly místy nahánět slušný strach. Já jsem strach nepociťovala, ale byla jsem nesmírně napnutá, jak bude příběh pokračovat, kdo z něj vyvázne a v jakém stavu. Samotnou mě překvapilo, jak mě nakonec uspokojil závěr v podobě Igorova shrnutí, ačkoliv ono "vesmírno a fyzikálno" není naprosto můj šálek čaje.

Nakonec ve mně kniha zanechala silný dojem a nutnost nad příběhem nadále dumat. Jestli je ale vše podle reálné události, pro mě není nakonec zas až tak podstatné. Pěkné 4*.

OnlyFour

Ja som sa normálne bála a nečítala som v noci...príbeh s dobrou atmosférou. Sama zatiaľ neviem, ako sa k tomu postaviť, či veriť alebo nie....no overovať si to na vlastnej koži fakt nebudem

M03b1us

Po dlouhé době jsem cítil...ne snad až strach, ale...znepokojení. Neříkám, že věřím Igorovu vyprávění, považuji se za člověka vědy a vše se snažím racionálně vysvětlit, ale tady jde třeba o něco, co nelze vědecky popsat, nebo co existuje jen v teoretické rovině a prakticky ještě nebylo pozorováno (možná až právě teď...).
Hodně se mi to dostalo do hlavy a pod kůži.

Dukatka

Hodně zajímavá kniha. Nevím, co si mám myslet.
Ale četla se mi moc dobře.

dzejkbeltygros

Myslela jsem si, že to bude horor. Asi 3/4 knihy jsem byla v očekávání a napětí, že se stane něco naprosto hrozného. Ale jako horor to nepovažuji, spíš totální psychologický thriller. Jestli se to opravdu stalo, netuším. Nechávám si otevřené obě možnosti. Můžu říct, že stojí za to přečíst. Jen pozor, abyste se do toho příliš ,,nezažrali" a taky vám nepřeskočilo...

Rawen616

Přečteno jako audio:-) No, nic moc jsem od toho nečekal a nic moc nedostal. Silně mi to připomínalo povídky, které jsem si vymýšlel před lety s literárně schopnějším kamarádem. Prostě jsme vzali nějaké místo z našeho okolí a naflákali tam záhad a nadpřirozené atmosféry co se jen vešlo a celý to samozřejmě skončilo nějakou psycho-akcí kdy se všichni pomátli nebo tak něco. Tak přesně v tomhle duchu je i tohle.
Musím uznat, že to má chvílemi dobrou atmosféru a byl tam jeden příjemně mrazivý moment. Dobré je zapojení odkazů na net, které opravdu fungují a autor tu lidovou povídačku okolo Tribeče maximálně využil.
Co se mi líbilo méně byly hlavní postavy. Všechny naprosto nesympatické a občas se chovající dost divně. Obecně to působilo, jako když čtyři měšťáci co nikdy neopustili kancelář jedou poprvé na venkov a jsou vyklepaní z každých božích muk a zříceniny na kterou narazí a místní obyvatele považují za degenerované kanibaly. Ačkoliv bůhví jak je to na slovenském venkově:-)
Takže celkově průměr. Docela dobrý nápad, chvílemi atmosferické ale Lovecraft to zkrátka není.