Trhlina

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306166/trhlina-s0C-306166.jpg 4.1704
Horory, Romány, Literatura slovenská
Vydáno:, Ikar (SK)

haWranka
předevčírem

Naprosto strhující zážitek! A to především první část knihy, kdy se hlavní hrdina potuluje po "blázinci" a hrabe se ve starých materiálech. Druhá, toulací část, byla pak opravdu děsivá. Samozřejmě v dobrém slova smyslu! Musím říct, že zážitek určitě umocnilo i to, že jsem knihu slyšela v bravurní audio verzi. Jsem moc ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k tomuto autorovi, protože Trhlina určitě není poslední kniha, kterou od něj čtu.

natalie8531

Tato kniha mi přišla jako taková bludička. Totálně mě vtáhla do děje a nedokázala jsem přestat číst. Ten konec mě málem dohnal k nepříčetnosti.

mararemes

Asi fajn pro mladší čtenáře (13-15?). Za mne - čekal jsem víc. Tedy, aspoň něco. A navíc, na takový příběh by stačilo sto stran.

Sova15

Zajímavá knížka. Stalo se to nebo ne? To si asi musíme každý probrat sám se sebou. Každopádně napsaná tak, že se dobře četla, zvlášť druhá polovina. Měla jsem štěstí, že jsem mohla celé odpoledne a večer zalézt a dočíst. Nejsem typ, co se nějak moc bojí, ale strašidelné to bylo. Brzy jedu do Slovensko, ale naštěstí ne na Tribeč. Tam bych se asi bála víc.

Bublinka.

My naopak na Tribeč asi pojedeme. Na zadek jsem si z toho nějak nesedla. Bylo to ovšem dobře napsané, rozhodně mě Karika zaujal a určitě sáhnu i po dalším titulu. Knihu jsem si vzala s sebou na naší chalupu do Krkonoš, říkala jsem si, že to zesílí dojem, ale bála jsem se asi pět minut, ale než jsem dočetla posledních pár stránek, zase ten strach zmizel. V tomhle ohledu jsem byla trochu zklamaná, čekala jsem, že se vážně budu bát.
Samotná záhada mizení lidí byla zajímavá, kniha chytlavě napsaná, jen závěrečný efekt se u mě nedostavil.
SPOILER ALERT:
Moje racionální já se přiklání ke dvěma možnostem - a) Igor neexistuje;
b) Toxická psychóza nebo měl prostě špatnej trip. Ale co potom Mia? ;-)

Zorka

Kniha, která obrala moji rodinu o mou přízeň minimálně na jedno celé dopoledne. Jakmile se člověk začte, zacyklí se, uzavře se v tolikrát zmiňované spirále a točí se společně s osudy čtyř, pěti nebo snad tří (?) lidí ve slovenské Tríbeči. Jedno vím jistě... Do popisovaných oblastí se už nevydám, promarnila jsem svou šanci, kterou jsem teoreticky měla před přečtením knihy. Člověk si může tisíckrát připadat jako tvrdý realista, ale ...

terin_ka

Absolutní pecka. Právě jsem dočetla a mám pocit, že se mi rozlítne mozek. Ať už je to všechno pravda, lež nebo něco mezi, kniha je nesmírně autentická a jedna z nejděsivějších, co jsem kdy četla (a to jsem fanynka Kinga).

Chytuš

Tak co tomu říkám?
Plusy:
+ Jednoznačně zpracování celé knížky. Není to žádný krvák, přesto se vám místy budou ježit všechny chlupy po těle. Naroubování skutečných událostí záhadně mizejících lidí v pohoří Tribeč s vyprávěním (skutečného?) Igora je prostě pro tenhle typ literatury naprosto geniální záležitost!
+ Čtivost (obzvláště v druhé polovině)
Mínusy:
- Igor (obzvláště v druhé polovině)
- Těch pár nelogičností by chtělo trochu poštelovat (namátkou - ztracení při sběru hub - v době mezi prosincem a březnem?)
- Místy byl text trochu uměle natahovaný, zkrácení by v takových místech prospělo, příběh by měl větší šmrnc.
Za mě 65%.
Sponzor tohoto komentáře: heureka.cz. Věřte, nebo ne.

Jiří.H

Audiokniha, poslouchano vnoci, chvilemi jsem se malem pokaky...takze asi tak.

Marekh

Musím říci, že se mi kniha celkově líbila.

Stále si pokládám otázky, jestli je všechno pravda, o čem vyprávěl Igor autorovi této knihy. Důvěryhodnost Igorovy výpovědi může být u řady čtenářů zpochybněna po zjištění určité okolnosti, kterou se čtenáři dočtou ke konci knihy.

Je sice pravda, že kniha má pomalejší rozjezd, ale mě pozvolnější tempo vyprávění nevadilo. V určitých momentech (zejména v závěrečné části) ve mě kniha vyvolala napětí, strach, nepříjemné pocity, takže hororové prvky jsou zde nepochybně zastoupeny.

Líbí se mi, že jsou v knize uvedeny internetové odkazy na různé články a videa, které si čtenář může v případě zájmu vyhledat a prostudovat a sám je zhodnotit.

myjka

Zajimave napsane a opravdu nevim, co si mam o knize myslet.

tonysojka

Já nevím, jestli se to může, ale chtěl bych všechny čtenáře této knihy upozornit na knihu Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice, jejíž děj je podobný trhline, ale podle skutečné události z roku 1959 z tehdejšího sovětského svazu, s fotografiemi, se záznamy z deníků, a se zprávami z vyšetřování a je to docela masakr....

-Endy-

Karika a jeho styl psaní se mi líbí čím dál víc. Co si mám myslet o pravdivosti Igorova příběhu, který navíc tak trochu ujížděl na piku?...ještě nevím...třeba se tam taky poběžím podívat.

Rihatama

Vata. Spousta vaty. Nacpané do neuvěřitelnýcch téměř prvních 2/3 knihy. Pak konečně přichází ke slovu ona trhlina. Nekonečněkrát předtím avízovaná, až už mě přestávalo bavit čekat, co se teda vlastně tak strašně moc strašného stane. Vyvrcholení je nakonec docela zajímavé. Jenomže potíž jsem měla i s psanou formou, tedy jakousí výpovědí toho, co se stalo, nejen se zmíněným, neustálým předjímáním toho, co se stane. Autor tak pro mne předem úspěšně zabil téměř jakýkoli moment překvapení či zvratu v ději. Bohužel. Téma jinak určitě zajímavé.

Melanka

Asi jsem čekala víc. Nesympatický hrdina, spousta zbytečných vulgarismů a hodně vaty. Nicméně, přespat na Tribeči se nechystám.:-)

orinka3

Tak to se skutečně povedlo. Výborný nápad a mystifikace, příběh skutečně nahánějící hrůzu. Žádný krvák nebo úmyslné strašení. Vrstevnaté vyprávění o něčem, co je nad lidské chápání, v kulisách Tríbeče. Dobře zakomponovaná psychedelická písnička Zrní. Jak dokáže s lidmi zatočit praobyčejná opuštěná chalupa...a co to vlastně bylo? To už asi musí vyřešit čtenářova fantazie. Tato kniha se mi zdá o třídu lepší než minulý Strach. Těším se na další.

TomoCZ

Příjemně mysteriózní první polovina, následovaná psycho-mindfuckovou poslední třetinou, od který se člověk nemůže odtrhnout, přestože už ho pálí oči jak po zásahu pepřákem.

Kateřin-a

Dokud byl příběh trochu uvěřitelný, tak byl i strašidelný, ale na konci už mi to přišlo trochu přehnané až absurdní. Proto jen čtyři hvězdičky. Ale jinak nemůžu autorovi upřít schopnost udržet mrazivou atmosféru a napětí! Zároveň se dotknul i tématu, jak je v dnešní době těžké zorientovat se v obrovském množství zavádějících informací a vytáhnout z nich to, co je pravdivé a ověřitelné. A nakonec věřím, že jeho zásluhou se mohla dokonce zvednout turistická aktivita v Tribeči :-)

Barbarella13

Tohle prostě miluju. Ten pocit, když se do knížky totálně zaberu. Nevidím napravo ani nalevo. Pohlcení a zmatení, odkazy a dohledatelné informace dodávají na uvěřitelnosti a já nemohla přestat číst, i když jsem věděla, že mě to bude ráno bolet. :) Karika umí fakt dobře držet čtenáře v napětí, někoho to mohlo třeba štvát, ale já byla jako na trní. SPOILER Ze závěru jsem byla trošku zklamaná, taky zjištění Igorovy závislosti na věrohodnosti nepřidá. Věřím, že se může jednat o nějaké zvláštní nebo nadpřirozené místo, ale příběhu Igora nevěřím.

Didi15

Moje první kniha od slovenského autora, když nepočítám Bryndzu:) Musím říct, že se mi to líbilo. Ihned jsem gůglila a docela opravdu mystické místo. No ještě k tomu hodlám něco vyhledat. Člověka by i lákalo se tam zajet podívat , ale raději ne:D... Dávám plný počet:)

lucie5078

Že si po přečtení knihy čtu komentáře ostatních, na to jsem zvyklá. Že zkouknu film, pokud je zfilmovaná, následně se rozčiluji, že kniha je stejně lepší, fajn. Debatovat o knihách s dalšími nadšenci, normálka. Ale abych seděla u googlu a četla jeden článek za druhým, přemýšlela nad knihou horem i dolem, měla kvůli ní vícero nočních můr, to se mi ještě nestalo. Až teď. Jsem z Trhliny totálně hotová, nevím co si myslet, uklidňuji se tím, že moc faktů podložených není. Kolik jich na tu výpravu šlo? Proč si fotky nezálohovali? A co ta emailová komunikace s Kerčelem? Lékařská zpráva? Co se stalo Andrejovi? A co Mia?

Jsem opravdu velký strašpytel, ale neodolala jsem... teď už se jen mohu uklidňovat tím, že to všechno byl jen výplod zfetované mysli jednoho chlápka...

OPAT223

Nebylo to špatně napsaný. Po přečtení jsem si ověřoval na netu co a jak. Možná někdy i na Tríbeč zavítám.

Lindulinek

Kniha mě neoslovila. Bavila mě první polovina a závěr byl už - na můj vkus - hodně přehnaný. Autor pouze přetlumočil příběh, zda je pravdivý....no na dovolenou tam nepojedu :)

Otas17

Ehm, co to mělo pane Kariko být? Váš "Strach" byl dokonalý, ale tohle? Nuda na entou :( škoda

krakonos.kraken

Dokonalost...tak dlouhej "otřes" pohledu na svět sem po knížce dlouho nezažil...nejde o to, co je pravda, ale o to "co kdyby se něco takovýho stalo"...skvělý...

Noctua8

No, já jsem se bála už od začátku. Uprostřed to sice trochu opadlo a napětíčko se nějak rozplizlo, ale konec byl zase dost děsivý. Knihu jsem zvládla jako audioknihu. Příběh ve spojení se strašidelnou hudbou a občasným hororový dětským smíchem byl fakt zážitek.

pifffka

"Dávej si pozor, na co věříš." Já nevěřím, že je to dobrá kniha. "Chytří" hrdinové, kteří se nechovají chytře, spíš neuvěřitelně. Skvělý námět amatérsky a senzacechtivně zpracován.

ladyajva

Už nikdy nebudu číst podobné knihy v noci. Možná je to výmysl, ale napsáno je to opravdu přesvědčivě.

Beily

Kniha mě zaujala především svou originalitou, způsobem psaní a reálností. Číst o děsivém příběhu založeném na skutečné události a ještě odehrávající se v oblasti kousek od nás je pro čtenáře mnohem poutavější a děsivější než nějaký vymyšlený příběh z Ameriky. Mě osobně nejvíce děsil asi začátek s kazetami, kde jsem ještě nevěděla o jaké "příšerky" se vlastně bude jednat a bála jsem se knihu číst i večer v metru na cestě domů. Poté, co jsem zjistila, že žádné příšerky v knize nebudou, jsem se už nebála. Čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc mi přišel příběh absurdní a až moc nereálný na to, aby byl pravdivý. Konec mě v tom jenom utvrdil, protože opravdu hodně věcí tam nesedí a nevěřím tomu, že by se o takové události více nepsalo v novinách. Přesto to bylo ale zajímavé a napínavé čtení, i když klidně mohlo být o něco kratší.

Faila

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou, ale je to jedna z nejlepších náhod, která mě v poslední době potkala. Bez přehánění můžu říct, že jsem se bála od začátku do konce. A ke konci už jsem měla problém s dočítáním, jak nepříjemně mi u knihy bylo. Ještě nikdy jsem se nesetkala s pro mě tak dokonalým popisem toho, co se děje v naší mysli, když začínáme šílet. Jaké to je, když nic nedává smysl. Trochu jsem se bála, že se u Trhliny sama zblázním. Úžasně nepříjemný zážitek!

Fakt, že události popisované v knize opravdu někdo prožil (nebo si to aspoň myslí, což pro mě není velký rozdíl), jsem si přečetla až po dočtení a asi jsem dost vděčná. Číst knihu s tímto v hlavě, je mi blbě ještě víc.