GeRaltzRiVie01 GeRaltzRiVie01 komentáře u knih

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Oproti filmu je zde vše krásně vysvětleno a i Harryho dospívání je takové plynulejší a uvěřitelnější. V některých scénách je to ukázkový puberťák. Bohužel to ale obnáší velkou spoustu stránek a čtení je úmorné.

25.01.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Narozdíl od předchozí dílů jsou zde již drobné, ale pro mě zásadní rozdíly mezi knihou a filmovým zpracováním. Zde je spousta scén a detailů, které se asi do filmu nevešly a dost ubraly na zážitku a navíc pořádně nevysvětlily např. Voldemortův návrat z nicoty. Film tedy nebavil, ale kniha pořád 100%ní a spravila chuť.

01.01.2023 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Přehledně a logicky se zde rozkrývají největší kauzy a klíčové postavy spojené (byť i vzdáleně) s AB. Je neuvěřitelné na co všechno byl napojený a i když se z toho člověku dělá špatně, tak už jen pro ten rozsah musí mít k této postavě i trochu obdiv. Klidně bych nechal zfilmovat.

24.12.2022 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Možná by občas nebylo na škodu soudit lidi podle vzhledu viz třeba Boblig a jeho pomocník.

19.12.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Další postava silné ženy, kterou nic nesloží a která vidí na všem špatném i něco dobrého. Takové příběhy mam asi nejradši.

09.12.2022 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Ta krysí metafora je prostě dokonalá. Konečné střetnutí s realitou mě udeřilo asi stejně jako postavy tábora. Nezapomenutelný konec, stejně jako i X dalších scén a vlastně celá kniha.

07.12.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Čtivé a napínavé. Hlavní postava uvěřitelná - narozdíl od ostatních detektivek nemá žádný výrazný talent ani schopnost, kterou by převyšovala kolegy. Snad jen to, že je tam jediná žena na celém okrsku, takže na vyřešení případu mizejících žen se dokonale hodí (zvlášť když ostatní jsou tupci nebo v tom jedou)

05.12.2022 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Taková skoro moderní rodinka ve špatné době. Táta Kvida z této výstřední rodinky bavil asi nejvíce.

18.11.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Moje první audiokniha a úplně mi nesedla - nevím jestli to bylo tím pro mě nezvyklým médiem nebo mi prostě nesedla kniha. Dle mého navštěvování svých jiných verzí nebylo domyšlené.

17.11.2022 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Taková nenáročná detektivka. Audrey bych zabil klidně sám.

21.10.2022 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Obtížnější čtení, ale pobavilo. Čekal jsem více eskapád Saturnina, takto mi připadala potrhlejší teta Kateřina.

13.09.2022 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove je přesně ten typ otravného dědka, který z nudy chodí na "inspekce" a sekýruje ostatní lidi, kteří na rozdíl od něj mají co na práci. Přesto mě vždy dokázalo dojmout s jakou láskou vzpomíná na zesnulou manželku bez které neví jak žít. Naštěstí sousedé (občas také otravní) nejsou "až tak úplně k ničemu" a dokážou toho asociálního člověka vtáhnout mezi sebe.

PS: zvláštní, že žádný z přerušených pokusů o odchod ze světa nezkusil 2x

30.08.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Super jako vždy. Před četbou jsem již viděl film, ale i tak to na zážitku neubralo - další nesporný fakt svědčící o kvalitě těchto detektivek.

30.08.2022 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

1. příběh - čtivé, ale téma už takové všední, nezajímavé
2. příběh - líbil se mi dějem i formou (@ komunikace)
3. příběh - zajímavý prostředím, ale hlavní postavu se mi nedovedlo patřičně pochopit a tedy i ocenit.

18.08.2022 3 z 5

Spousta detailů a postav (hlavně nekonečný popis právního systému a Švédské policie), ale tolik to nevadilo. Kniha má spád a vyšetřování krásně graduje na všech frontách (i když mi přišlo, že Mikael měl již od začátku nedostižný náskok před všemi). Před soudním procesem nešlo přestat se čtením.

08.08.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Postava Zuzany mi jako člověk moc sympatická nebyla, přesto jsem ale musel obdivovat její vnitřní sílu. Je to přeživší a jde dál. Téma holokaustu nebyl hlavní motiv, ale jen nepříjemná etapa života, což oceňuji (škoda, že ani potom to nebyla žádná sláva). Kniha se četla sama, líbil se mi styl psaní a spád děje. Dětství, dospívání, dospělost - každá část měla co nabídnout. Paráda

31.07.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Knihu jsem přečetl v podstatě za den. Válka a hrůzy páchané sověty zase z trochu jiné stránky - tentokrát očima lidí ze severu Evropy, kteří byli deportováni na Sibiř. Ačkoliv se mi příběh velmi líbil, tak mi přišlo, že kromě popisu utrpení postav a jejich vzájemnému dodávání naděje nic moc jiného nenabídl.

28.07.2022 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Na rozdíl od jiných knih na toto téma mě kniha tolik nezasáhla. Postavy mi nebyly sympatické - ani ty černošské ani s. Skeeter. Dojal vztah Aibileen k dětem, ale to je tak všechno.

26.07.2022 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Výborné pokračování. Poslední kapitoly se četly jedním dechem. Na této sérii se mi vždy líbilo, že postavy neztrácí hlavu a pořád se chovají profesionálně. Pobavilo boxerské utkání, Hans vs ženy a Lisbeth na venkově.

24.07.2022 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Její další počiny mě určitě bavily více, ale i toto je kvalitní detektivní poctění.

24.07.2022 4 z 5