V šedých tónech

od:

V šedých tónech

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/164866/v-sedych-tonech-s1c-164866.jpg 4.71552
Originální název:

Between Shades of Gray (2011)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, CooBoo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (432)

Přidat komentář
mi-380
dnes

Děti a válka. Byly v nesprávný čas na nesprávném místě, jejich rodiče je nedokázali včas odvézt do bezpečí. Poláci, Židé, lidé z Pobaltí, z našeho pohraničí a pokud bych chtěl připomenout všechny válečné oblasti jen minulého století, byl by tenhle komentář nekonečný. Tyto otřesné zážitky je třeba do nekonečna připomínat. Knihou, filmem, dokumentem, pomníkem. Před týdnem jsem na Liverpool Street Station stranou od davu valícího se ráno do City postál před pomníčky Wintonových dětí: 95% (zatím 1551 hodnotících s průměrem 94%).

tulcik
12. března

Krásná kniha. Přečteno jedním dechem. Jiný pohled na krutosti prováděné za druhé světové války.

hanis2806
07. března

Skvělá kniha od skvělé autroky. Popisuje utrpení lidí, kteří si prošli deportací, vězněním a týráním během sovětských čistek a to jen proto, že představovali hrozbu pro Sovětský svaz.
Knihy této autorky by se měly dostat mezi širokou veřejnost, aby lidé nezapomínali na minulost a ta se nemohla opakovat...
Hitler vs. Stalin
Sůl moře vs. V šedých tónech
...

Kitty
04. března

Knihu jsem přečetla během jedné noci. Moc se mi líbila, i když je zpracovaná jednodušším stylem.
Otázky holakaustu, příběhy obyčejných lidí v době války, osudy davů i jednotlivců smýkané politickými událostmi doby je stále živé a bolestné téma.
Po přečtení jsem si něco málo zjistila o osudu Litvy a dalších pobaltských státech. V gulagu skončilo neskutečně hodně lidí....
Knihu doporučuji

Ninde
04. března

Poslední dobou jsem si takovéto knihy oblíbila i když je v nich utrpení,bolest a smutek.Tenhle děj mi ukázal že se mám velmi dobře aniž bych měla miliony.Teto knize dávám plní počet.

martinasudová
02. března

Je neuvěřitelné, že je možné něco takového přežít a potom ještě dokázat žít.....Velice "silná" kniha.....

Dashow
02. března

Velice čtivá a dechberoucí kniha, nicméně jsem velice zklamaná z jejího konce. Příběh je z ničeho nic utnut, aniž by byly zodpovězeny najpalčivější otázky o ostatních postavách knihy. Zůstal mi v hlavě zmatek a touha po odpovědích.

Martooni
25. února

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Čte se lehce a hnala mne touha dozvědět se, jak to dopadne. Konec mne trochu zklamal, klidně by mohla ještě pokračovat.
Jak se Lina a její bratr ze Sibiře dostali? Jak nakonec dopadl jejich otec? Umrel nebo neumřel? Jaký osud měl Andrius? Mám tolik otázek..

Chyběli mi pohledy matky, bratra a jejich otce. Ale možná jsem rozmlsana z jiných knih.
Knihu doporučuji přečíst, je snesitelnejsi než napr. Hana odMornstajnove.
Ale i přesto jsem rada, ze jsem se dozvěděla o historii pobaltských státu.

Venny345
24. února

Sůl moře a V šedých tónech jsou nádherné knihy, které mezi sebou mají určité pouto.
Ale i tak je každá jiná.
Knihu jsem přečetla jedním dechem.
Byla jsem opět v jakémsi transu. Bylo mi líto všech těch lidí, co muselo zažít kolchoz ci gulag...
Jednoduše 5☆

Lussssinda
20. února

Četla jsem už celkem dost knih s tematikou holokaustu, války a podobně. Bohužel tato kniha mě moc nezaujala. Systém psaní kapitol na stránku a půl má evokovat formu deníku avšak první 3/4 knihy nemá moc spád a mě osobně množství kapitol unavovalo. Co dávám k dobru je, že se to opírá o skutečné příběhy. Bohužel takových knih a lepších je spoustu.

LadyAnn
19. února

Za sebe nemůžu hodnotit vysoko, kniha mě totiž příliš nezaujala... čtivé vyprávění, ale překvapivě bez silných emocí, bez atmosféry, ploché až naivní - nejspíš nejsem cílová skupina. Oceňuji alespoň námět, ale ani tak dál nedoporučím.

Ctv
18. února

Knížku jsem přečtla během jediného dne, slza u ní ukápla. Je to jedna z těch knih, které vás chytí a nepustí protože prostě musíte vědět co se s hlavní hrdinkou, Linou, stane. Jak to dopadne, jestli rodina přežije. Knížka se čte hezky, jediné co mi vadilo byla spousta prázdných míst - knížka by mohla být o slušný kousek tenčí, kdyby text neustále nezačínal a nekončil v polovině strany. Ale to je asi dnes obvyklé - marketing ve stylu jogurtu, kde otevřete kelímek a zjistíte, že je tam jogurt jen do jeho poloviny. Takže asi nemáte takový problém dát hodně peněz za tlustou knihu a když není tlustá, tak jí tlustou uděláme. Ovšem tato kniha ani tak nijak tlustá a dlouhá není.
Co mě trochu mrzelo je, že děj se točí jen kolem Liny a její rodiny a to ještě v případě její matky a bratra jen sporadicky. Vlastně vůbec nevím co prožívala Linina matka a bratr Jonas, bylo okolo nich tolik dalších příběhů a osudů a myslím že je škoda, že o nich nic nevíme. Prolétáváme týdny a měsíce života v kolchoze nebo v táboře a vlastně nic nevíme o denním fungování tábora, jen to, že denní dávka chleba byla 30 gramů na osobu. Ale autorka asi nechtěla napsat knihu vypovídající o historických faktech, asi nechtěla jít víc do detailu, asi chtěla vyprávět příběh Liny a na něm demonstrovat co se dělo za Stalina s tisíci dalších Litevců. A to se jí, myslím povedlo. Já určitě budu hledat další literaturu o tomto tématu.

Bolomsson
15. února

Dočteno a již podruhé si po přečtení knihy od této autorky kladu otázku, zdalipak nejsem příliš kritický čtenář této autorky:-) nebo její díla jednoduše neumím dostatečně ocenit.

Autorka píše jednoduchým stylem. Je to rozhodně čtivé dílo, ale její zkratkovitý styl, bez hlubšího psychologického vykreslení postav, smyslu pro detail a pocity řadí tuto knihu mýma očima mezi průměrná díla zaobírající se tématikou koncentračních táborů, deportace na Sibiř aj.
Ničím mi ta kniha nepřijde výjimečná. Je to na můj vkus příliš ploché a potenciál knihy nebyl plně rozvinut. Zkratkovité a často nepřirozeně brzy utnuté kapitoly, v jejíchž obsahu se často vytvářelo pomyslné ideální "podhoubí" pro gradaci děje, je ve spoustě případů čtenářkou necitlivě brzy ukončeno.

Další kámen úrazu této knihy je, že na rozvinutí tak silného příběhu je cca 280 stran knihy žalostně málo! O to více, když je děj rozkouskován do nesmyslně krátkých 85-ti kapitol, kdy každá další kapitola začíná psát příběh zhruba od poloviny nové stránky (v tomto si Ruta Sepetys doslova libuje a knihu tím lišácky dělá objemnější. Tentýž nešvar je přítomen i u jejího dalšího díla s názvem Sůl moře).

Kniha nesplnila má očekávání, ale taktéž výrazně nepropadla. Jinak řečeno...zapadla u mne do šedého průměru.

Zdendys.77
09. února

Velmi silný příběh na odlišné téma z 2. světové války, o kterém se zas až tolik nepíše, nemluví. Škoda jen, že se autorka knihy do toho rozsahem více neponořila a nerozepsala do ještě větší citové hloubky.

Janynka
07. února

Strhne vás a nepustí! Krásně psaná kniha,do které se začtete a budete přijímat všechny těžkosti,které se staly,spolu s hlavními hrdiny a budete kolikrát hledět s pusou dokořán,jak je vůbec možné,co se dalo všechno zažít...
Mně teda dostala,krásná,jsem moc ráda,že ji mám v knihovně... :-)

Missynka
02. února

Je mi vždycky strašně líto, když čtu podobné knihy. Je mi líto těch lidí, kteří zemřeli naprosto zbytečně a za otřesných podmínek. Je mi líto těch, kteří tato léta přežili, přesto nemohou být šťastní, jelikož přišli o všechno. O svoje zdraví, duši, příbuzné, střechu nad hlavou a společenské postavení. Nikdy těchto knih nebude dostatečné množství. Takže děkuji autorce za tuto knihu, která mi opět otevřela oči a ukázala i noční můry z jiných oblastí. Pobaltské státy v podobných knihách bývají dosti opomíjené. Co jiného ještě říct ke knize? Jedná se o velmi čtivou, emocemi nabytou záležitost, která se může zdát jednodušeji napsaná, ale také si musíme uvědomit, že hlavní hrdinkou je zde (na začátku) 14 roků staré děvče a její malý bráška...

Luci.H
31. ledna

Úžasná kniha,s velmi silným příběhem..Nedokázala jsem se od ni odtrhnout..Dokonce i slza ukápla.

Viviana-Mori
29. ledna

Neskutečně silná kniha, vykreslující hrůzy minulosti. Strhne hned od začátku a nepustí a po dočtení přijde podivně prázdný a smutný pocit.
Četla jsem již nějaké knihy o koncentračních a pracovních táborech atd., tuto řadím k těm nejlepším a nejen co se tématu týče. Hrůzy se v této knize dějí od úplného začátku a přece jen tam byla cítit obrovská snaha radovat se z malých věcí a držet spolu.
Kam se hrabou horory, největší děsivost je ve skutečnosti a lidský krutosti. Knihu si rozhodně ještě přečtu a časem koupím.
Mimo to, docela jsem ocenila krátké a výstižné kapitoly, kniha nebyla vůbec zdlouhavá, naopak velmi, velmi čtivá. Prý byl i film, nevím, neviděla jsem a možná ani vidět nechci, kniha mne odrovnala dostatečně.

Abnička
28. ledna

Strašně krásná kniha. Chvílemi mi běhal mráz po zádech.
Je to velmi emoční a opravdu jsem v půlce myslela, že budu muset skončit.
Ale přečetla jsem a jsem za to ráda!

Terry.89
25. ledna

Úžasná kniha, dokonale napsaná a plná emocí. Přečetla jsem takřka bez dechu a neubránila jsem se slzám. Obdivuji autorčin vypravěčský talent. Kniha mi také poskytla mnoho nových informací a rozšířila mé znalosti. Příběh se čte v podstatě sám a pokaždé, když jsem byla nucena knihu odložit, nedokázala jsem potlačit myšlenky na příběh, který v sobě její stránky ukrývaly. Vřele knihu doporučuji, je bezesporu jednou z nejlepších, jaké jsem v loňském roce četla.

5tužka
22. ledna

úžasně čtivá kniha, i když neskutečně smutná, pravda halt není vždy veselá, pobrečela jsem si.

foxice
22. ledna

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla - silná, smutná. Určitě doporučuji.

hnilda3
20. ledna

Krásně napsáno, velmi dobře se mi to četlo, autorka je skvělá.

geralt0981
19. ledna

„Pevně doufám, že listy obsažené v téhle schránce ve vás rozdmýchají i ten nejhloub zasutý plamínek lidského soucitu. Doufám, že vás přimějí něco udělat, někomu o tom všem říct. Jen tak zajistíme, aby se takové zlo už nikdy nevrátilo.“

hrosik3
19. ledna

Nemohu dát lepší hodnocení. Kniha mě velmi zklamala. Jde málo do hloubky, příběh jako takový je povrchní, konec odbytý. Autorka psát umí, ale spíš líbivě a jednoduše, chybělo mi tam větší cítění, propojenost s druhou světovou válkou.

Gabba99
18. ledna

Pěkně napsaná kniha o tom, že za 2.sv.války docházelo i k dalším hrůzným věcem kromě perzekuce Židů. Je to pro mě nepředstavitelné, co si ti lidé museli vytrpět.. Doporučila bych to jako povinnou četbu, aby si lidé uvědomili jak se mají, až budou brblat, jak se mají špatně.

Hanýžka81
17. ledna

Kniha o tom, jak peklo popsat v lehkém šedém tónu. Podle mě krásně napsaná. Tím, že primárně neútočí na city, ale pouze popisuje děj, se vám zavrtá až pod poslední vrstvu kůže a zůstane tam zahnízděná ještě dlouho po dočtení. Ve mě zanechala mnohem hlubší dojem než Nabarvené ptáče, které se v popisu brutality přímo koupe.

sgjoli
14. ledna

Tato kniha na mne udělala velmi silný dojem. Hodně mi seděl autorčin styl psaní - Sepetysová píše velmi přímočaře, jde rovnou k věci a rozhodně umí vytvořit tu „správnou“ tísnivou atmosféru a napětí mezi jednotlivými postavami, jaké by člověk u válečné literatury očekával. Ta tíseň a napětí se během čtení velmi nenápadně, ale za to intenzivně přenášejí i na čtenáře samotného a zůstávají v něm ještě dlouho po dočtení. Určitě doporučuji.

Nika_bk
13. ledna

Príbeh písaný z pohľadu detí alebo mladých ľudí ma vždy dostane...možno práve preto hodnotím tak vysoko...statočnosť, sila, odvaha a nádej je v tejto knihe v plnej miere zastúpená..ja odporúčam

pajaroh
10. ledna

Tak před třemi lety bych knize dala plný počet hvězd, nicméně se mi během té doby dostala do rukou lépe zpracovaná díla na téma transporty, odsuny, pracovní tábory. A hodnocení je ovlivněno čtenářovou historií, jak o ní pěkně píše Alberto Manguel (Dějiny čtení).
Ano, příběh to je silný, hrozné podmínky na Sibiři zasáhnou, ale z literárního hlediska mi příjde styl vyprávění jednoduchý, povrchní, což zdůrazňují těžko uvěřitelné patetické části (čokoláda, narozeniny). Autorčina kniha Sůl moře mi přijde spisovatelsky zralejší.