V šedých tónech

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164866/big_v-sedych-tonech-ZIV-164866.png 4.73123
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray, 2011

Kniha V šedých tónech

knihomolkaMist
včera

Tak tahle knížka mě fakt dostala! Proč jsme se ve škole neučili o důsledcích války na státy přilehlé Rusku (Litva, Lotyšsko, ...). To bylo opět neskutečné, jak Ruta dokázala vytáhnout část dějin, o které se moc nemluví, a která byla stejně otřesná jako ty další.
Čtení jsem si užila (dá-li se to však o tématu říct) a taky jsem si pobrečela. Tato kniha se bezesporu už teď řadí mezi nejlepší za tento rok a mohu ji všem doporučit! :)

Amitiel76

Když čtu knihy s takovýmto dějem, vždy to mnou otřese v samotných základech. Probudí to ve mě neskutečnou škálu emocí. Od bolesti, lítosti, bezmoci, vzteku až k nenávisti. Čeho všeho je lidská rasa schopná? Jakých zvěrstev a krutostí? A proč se z minulosti nikdy nepoučíme, a neustále ji opakujeme vyvoláváním dalších hrůz?
V šedých tónech, vás dostane. Tím spíš, že vypravěčkou je teprve dospívající dívka, která je společně s matkou a malým bratrem deportována do pracovního tábora na Sibiř. Jako jedna z dvaceti milionů obětí Stalinských čistek.... Nepředstavitelné hrůzy, utrpení, každodenní boj o přežití. Boj o třicet deka chleba. Nelidsky tvrdá dřina, v otřesných podmínkách. Mrazu, špíně, bez lékařské pomoci. Všude přítomná smrt a zmar. Hrůza, která nemá skončit po několika dnech, týdnech či měsících. Ale po dlouhých letech....
Vzali jim všechno co měli. Včetně lidské důstojnosti. Přesto si v sobě mnozí uchovali svoji lidskost, víru a naději. Naději, že se jednoho dne znovu vrátí domů.
Autorčiny knihy jsou naprosto mistrovská díla. Četla jsem již více knih na podobné téma. Ale žádný je neumí podat tak citlivě a lidsky, jako právě Ruta. Sůl moře i Šedé tóny, se tak zařadily mezi moje "TOP" knihy.

"Vyjíždíme z nádraží," oznámila jsem. Natáhla jsem krk a otočila se po směru. "Vidím lidi. Je tam kněz. Modlí se. A nějaký muž drží velký krucifix."
Kněz vzhlédl, cákl olejem a pokřižoval vlak. Uděloval poslední pomazání.

Jrsnbl

První napsaná kniha autorky je naprostým pokladem historických románů.

O osudu pobaltských republik ve 20. století toho lidstvo ví opravdu málo. Útlak jak ze strany nacistického Německa, tak rudého Sovětského svazu. Kdo je vlastně zachráncem? Kdo je ten "hodný"? Jde si v tomto případě vůbec vybrat?

helča5

Tato kniha mne moc překvapila,netušila jsem,co Stalin a jeho lidé napáchali zla,příběh Liny a její rodiny zasáhne každého,nedokázala jsem se od ní odtrhnout.

Balenka

Ja si nemôžem pomôcť, ale napriek silnému príbehu a ťažkej téme, pre mňa bola kniha absolútne bez emócie.

martineknatasa

Uf, to byla kniha, už dlouho jsem takto působivou knihu nečetla. Doporučuji - přečtěte si ji., nebudete zklamáni.

jalca

K téhle knize je zbytečné psát komentář, tu si musíte přečíst!

Karciina

Tak tohle je úplně skvělá knížka, pokud vás zajímá období druhé světové války, ale tentokrát z trochu jiného pohledu, neváhejte a V šedých tónech zkuste.
S hlavní postavou se snadno sžijete, a budete doufat, že to všechno přežijí. Příběh je hodně poutavý, a dozvíte se něco dalšího z dějin, které nesmí být zapomenuty. Je i filmová adaptace, ale osobně se mi film nelíbil, a navíc se odkláněl od knižní předlohy.