V šedých tónech

V šedých tónech

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/164866/v-sedych-tonech-s1c-164866.jpg 4.71464

Between Shades of Gray (2011)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, CooBoo

sgjoli
předevčírem

Tato kniha na mne udělala velmi silný dojem. Hodně mi seděl autorčin styl psaní - Sepetysová píše velmi přímočaře, jde rovnou k věci a rozhodně umí vytvořit tu „správnou“ tísnivou atmosféru a napětí mezi jednotlivými postavami, jaké by člověk u válečné literatury očekával. Ta tíseň a napětí se během čtení velmi nenápadně, ale za to intenzivně přenášejí i na čtenáře samotného a zůstávají v něm ještě dlouho po dočtení. Určitě doporučuji.

Nika_bk

Príbeh písaný z pohľadu detí alebo mladých ľudí ma vždy dostane...možno práve preto hodnotím tak vysoko...statočnosť, sila, odvaha a nádej je v tejto knihe v plnej miere zastúpená..ja odporúčam

pajaroh

Tak před třemi lety bych knize dala plný počet hvězd, nicméně se mi během té doby dostala do rukou lépe zpracovaná díla na téma transporty, odsuny, pracovní tábory. A hodnocení je ovlivněno čtenářovou historií, jak o ní pěkně píše Alberto Manguel (Dějiny čtení).
Ano, příběh to je silný, hrozné podmínky na Sibiři zasáhnou, ale z literárního hlediska mi příjde styl vyprávění jednoduchý, povrchní, což zdůrazňují těžko uvěřitelné patetické části (čokoláda, narozeniny). Autorčina kniha Sůl moře mi přijde spisovatelsky zralejší.

Lenka27

Obsahuje spojlery.
Podívala jsem se na mapu v knize, kde je vyznačen Trofimovsk, místo, kde Lina a ostatní "nepřátelé" SSSR strávili dvanáct let. Zavzpomínala jsem, co všechno krásného i bolestivého jsem já prožila za posledních dvanáct let a představa, že bych de facto nežila, ve mně vyvolala úzkost, jakou jsem pocítila často při čtení knihy a musela ji odložit, abych zpracovala všechnu bolest, bezmoc, všechny dny a noci za polárním kruhem. Kniha je velmi emotivní, je dobré mít dopředu informace o zvěrstvu, které Stalin páchal ve třech malých, hrdých státech - Litvě, Lotyšku, Estonsku a samozřejmě nejen tam. Nejsem člověk, který by se lehce dojímal, ale po přečtení knihy mám slzy na krajíčku a děkuji za vše, co mám i nemám.

Ladydwarf

Takové knihy by měly být psány a my bychom je měli číst. Nesmíme zapomenout na hrůzy, co se děly. Je hodně knih o tom, co fašisté provedli nevinným... ale málo knih jako je tato, o tom co se dělo na východě.
Příběh je velmi silný a okamžitě mě vtáhl, že jsem nemohla přestat a celou noc četla a četla. A i nějaká ta slzička ukápla. Určitě za mě doporučuji.

Pettinka

Nemám dech. Zase pecka. Čtivé a zajímavé. Mám ráda téma 2. světové války a myslím, že takovéhle knihy bychom měli v dnešní době pořád a pořád číst, aby jsme si uvědomili, že se máme jako prasata v žitě a jak se máme chovat jeden k druhému. Toto byla moje druhá knížka od této úžasné spisovatelky a musím říci, že na mě zapůsobila mnohem více než Sůl a moře, která určitě stojí taky za přečtení! DOPORUČUJU!

Adriana.82

Vždy,když narazím na téma druhé světové války , jen se stále utvrzuji v tom,že si nemám nač stěžovat ve svém životě,že to,co řeším,jsou nedůležité a nepodstatné kraviny ... a z 99% jsou .....
Nechci ubírat váhu této knize,ale co ten konec ????? ten tam není a ten mi teda chybí ...

parley3

Nevím, kde začít. Silný příběh, pěkná kniha. Přečtená za pár večerů. Jsem emočně založený člověk, nicméně v této knize jsem se držela zpátky, pasáže byly spíše popisné. V knize jsou nějaké detaily, které se mi nezdály, konec se mi zdá nepropracovaný, useknutý. Nicméně tohle všechno jsou jen detaily. Je skvělé dozvědět se něco více z historie, aby si člověk mohl vážit toho, co má. A nic to nemění na tom, že tuto knihu doporučuji všem.

iveta35

Panebože, já vůbec nevěděla, že Stalin byl až taková stvůra. Přečetla jsem ji za tři noci, z toho dvě jsem nemohla usnout až do rána. Dobrá kniha.

DracoMalfoy

Zajímavá knížka, která dala zase trošku jiný pohled na tu dobu.

Niki.28

Přečetla jsem ji jedním dechem. Asi nejvíc na mě zapůsobila postava Lininy matky, která (pro mě) v sobě nesla celé poselství příběhu. Zdaleka nejde "jen" o popis válečných hrůz...

BaraCz
30.12.2017

Po delší čtenářské pauze, jsem se ještě jednou vrátila k této knížce, kdy musím uznat, že je prostě perfektní. Je zajímavé zjistit něco víc, příběh mě neskutečně bavil, avšak stále jsem něco postrádala, doposud nevím co, možná je to styl psaní, který mi úplně tak nevyhovoval, jelikož si na něm potrpím... No, nevím, ale jinak mohu doporučit, jelikož je to neskutečně poutavá knížka, ke které se ráda vrátím.

Tanja00
28.12.2017

Kručelo mi v břiše, třásla jsem se zimou a chtěla jsem domů.... Ano Ruta umí rozhodně vtáhnout do děje.

Kaetana
25.12.2017

Přemýšleli jste někdy o tom,jakou cenu má lidský život?To ráno měl ten bráškův cenu kapesních hodinek...Prosím víc Ruty Sepetys!!!Tento příběh ve mne navždy zůstane...

IndilLorieth
23.12.2017

Knihu jsem četla dvakrát, poprvé včera, dnes ráno jsem si ji musela přečíst znovu. Linin příběh mě ohromil, polovinu jsem probrečela, zanechalo to ve mně nesnesitelně silný dojem. Kniha mi pomohla uvědomit si hrůzy, které Stalin páchal na Pobaltí, a znovu jsem ztratila trochu víry v lidskost. Slovy se to nedá ani popsat.
Jediné, co mi vadilo, bylo všudypřítomné „odtušil".

Doubravka1975
21.12.2017

Ke knížce jsem se dostala jako výzva společné čtení na listopad 2017 ve skupince Knihomolů na fb. Moje první kniha s touhle tématikou a když jsem začala číst, tak jsem ještě nevěděla jestli na to mám...., ale skvěle napsaný, chvílemi drsný a strašně smutný. Kniha založená na skutečných událostech a 12 let se snažit přežít v takových podmínkách si teda vůbec nedovedu představit....Kniha mě doslova chytla za srdce, příběh, který nutí k zamyšlení a doporučuji dál

kklepkaa
15.12.2017

Asi jsem jedna z mála, co tuhle knihu četla až po dvou nadcházejících Rutiných knížkách. Sůl moře byla dechberoucí a tušila jsem, že tohle mi taky při čtení bude svírat hrdlo. Ani trochu jsem se nespletla a tak tu teď se zarudlýma očima sepisuji tenhle příspěvek.
Ruta na ani ne 300 stranách realisticky vypověděla utrpení statisíců lidí uvězněných Stalinem. Bylo to něco neskutečného. Člověku se dnes jen těžko chápe, že tohle byla realita tehdejších dní. Za co jsem Rutě opravdu vděčná, že vždycky to ukončí nějakým malým světlem na konci tunelu, ale i tak... odkaz této knihy bude ve mně doznívat ještě dlouho. Je dobře, že příběh těchto lidí někdo šíří dál. Lidé by neměli zapomínat.

Dominika21
12.12.2017

Tato kniha ve mne zachovala opravdu silné pocity. Další kniha v pořadí s tématikou hrůz druhé světové války opravdu nelze zařadit mezi ty, na které byste snad mohli zapomenout. Deportace lidí do pracovních táborů, na Sibiř. Příběh Vás pohltí hned od prvních stran a nepustí vás až do samého konce. Spisovatelka píše opravdu znamenitě, děj je velmi čtivý a to nejen díky silnému tématu. Určitě to není poslední kniha od této spisovatelky, kterou jsem četla. Knihu doporučuji!

Paulus.1987
12.12.2017

Neskutečně brutální a přitom tak krásná kniha. Prakticky není co vytknout. Citlivější čtenáři ať mají po ruce kapesník.

tezzpoletsar
11.12.2017

Krásná kniha, ovšem velmi smutná. Hrozné, co si lidé museli zažít a protrpět. Silný příběh. Velmi čtivé. Moc doporučuji...

slunicko1958
10.12.2017

Nádhera. Přečteno jedním dechem. Vše ostatní napsali ve svých komentářích ostatní čtenáři.

Kratoradka
02.12.2017

jedním dechem ...

Věrka256
26.11.2017

Tak tohle bylo... nemám slov. Knížky od Sarah Janet Maas nastavili moji laťku vysoko, ale tato knížka se dostala těsně nad linku. Sice ten konec byl krapet useknutý a zajímalo by mně, co by Lina a ostatní prožívali dál a jak ji našel Aendrus, ale to nevadí. I tak se mi tato knížka líbila a zařadila se do mých oblíbených. Doporučuji přečíst

Rawar
23.11.2017

...jak se může stát, že se zapomene na nejhrůznější činy, které kdy byli spáchány ?
Na nejstrašlivější skutečnosti, které se v historii odehrály ? Lidé přestanou číst. Lidé přestanou číst příběhy lidí a začnou naslouchat davům. Tahle kniha je moc bolestivou upomínkou toho, že svět opravdu není černobílý ale plyne mnohdy spíše v šedivých barvách. Nikdo z nás si nedovede představit, jak hrozné to tam na mrazivé Sibiři muselo být, ani kdyby to špilberg dvacetkrát natočil. Přečte-li si člověk ale tento tragický svazek, sezná že to skutečně musela být muka. A přesto měla jedna skvělá dívenka vůli malovat...a možná proto měla také tak silnou vůli žít.

medlovice
17.11.2017

Další knižka, při které se stydím i napít slazeného čaje. protože postavy trpí hladem, zimou, mrazem a podvýživou.

JmenujiSeZuzla
16.11.2017

Na knížku jsem dostala doporučení už dávno, když jsem zase jednou zavítala do knihkupectví. Tak nějak se mi ale do ní tehdy nechtělo a dostala jsem se k ní až teď. Na první pohled má kniha krásný obal i celkové provedení. Moc se mi líbí zpracování kapitol, které jsou krátké a je jich hodně. Samotný je příběh mne uchvátil. Vlastně jsem zatím žádnou knihu z této doby nečetla, tak mě to zajímalo o to více. O hrůzách této doby se moc nemluví. A to NENÍ DOBŘE. Co vím tak mi prarodiče nikdy nepovídali o tom všem, jen se tomu obloukem vyhli. Také mne zaujalo srovnání myšlení Liny v té době a mě (holky stejně staré). Ta doba opravdu vymývala mozky, lidi nevěděli co se děje a co bude. Ještě zajímavější bylo sledování těchto události od lidí z Pobaltí. Pobaltí na tom nebylo dobře a opravdu lituji všech co si to museli zažít. Do posledních chvil jsem nevěděla, jak to dopadne a byla jsem opravdu napnutá . Konec je snad nejlepší částí celé knihy. Jednoduše je nádherné, jaké poslaní se dá napsat do knihy.

LuciLu
05.11.2017

Tak krásná, ničivá a důležitá kniha, kterou by si měl přečíst každý, aby si uvědomil, že život se může z ničeho nic změnit v něco nepředstavitelného, devastujícího, .... Přestože jsem knihu nemohla odložit, tak rozhodně nemůžu říci, že se mi kniha četla lehce. Člověku se svírá srdce každou stránkou a někdy má pocit, že ani nechce vědět, co příjde příště. A co je NEJHORŠÍ? Tohle se skutečně dělo!!!!, i když o tom řada lidí BOHUŽEL nechce ani slyšet a co je možná ještě horší, tak řada lidí o tom ani neví. Přečtěte si tuto knihu, uvědomte si nepředstavitelný milník v historii, dozvíte se o síle a soucitu, pomocí kterých mohou lidé čelit extrémnímu protivenství. Lina byla dokonalým vypravěčem. Milovala jsem, jak zachycovala veškeré dění, své pocity i pocity lidí kolem sebe skrze své umění, a přestože se situace zdála beznadějná, tak lidé vždy dokázali najít i tu nejnepatrnější naději, která jim pomohla přežít.
Dojem z knihy a pocity, které jsem měla během čtení ve mně rozhodně zůstanou hodně hodně dlouho.

PotterBara
04.11.2017

Nádherná, dojemná kniha. I slza ukápla. Všem doporučuji.

Lucik87
02.11.2017

Za tuhle knihu jsem moc vděčná. Protože mi odkryla historická fakta pro mě dříve neznámá. O státech jako Litva, Lotyšsko nebo Estonsko a o tom, co se v oněch osudných letech dělo, se moc nemluví. A přitom se v těchto pobaltských státech děly stejné hrůzy jako u nás, nebo kdekoliv v Evropě za II.sv.války. Mír pro všechny, svět je nepoučitelný a lidi v něm ještě méně.

Nestorkea
02.11.2017

Od této autorky jsem už četla jednu knihu, takže tato mě svou kvalitou, stylem a čtivostí nepřekvapila. Krásné dílo o smutných osudech.