V šedých tónech

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/164866/v-sedych-tonech-oFy-164866.jpg 4.72357
Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, CooBoo
Orig. název

Between Shades of Gray, 2011

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (661)

Kniha V šedých tónech

Přidat komentář
coolpet.CP
18. března

Toto je jedna z knih díky které i po přečtení dlouze přemýšlím. Tentokrát přemýšlím o tom jak my se máme na tom světě dobře a při tom si pořád na něco stěžujeme. Lidé jako Lina, Jelena a další kteří museli zažít takové hrůzy a žít s tím dlouhá léta aniž by se měli komu svěřit. Ta představa mě děsí. Děkuji za tuto knihu, díky ní jsem se dozvěděla co jsem doteď nevěděla.

sabca
17. března

Tak zase moc pěkná a zajímavá kniha. O gulagu se toho v dřívější době moc nevědělo. Jenom, že to byly pracovní tábory. Obdivuji lidi jak v podmínkách, které měli dokázali žít i několik let. Tak jak tu někteří z vás píši, by to opravdu měla být povinná školní četba. Příběh matky a jejich dvou dětí viděn očima 15leté Liny byl moc smutný. V době kdy umírali lidé ve druhé světové válce umírali i v těchto pracovních táborech. Doporučuji

Kocourek
07. března

Přečteno jedním dechem. Opět by to měla být povinná školní četba. Asi si tu dobu neumíme vůbec představit. Ale má dobrý konec.. :-) .

4xab
04. března

Libilo, fakt moc libilo. Dozvedela jsem se neco noveho z historie, o ktere se driv vubec nemluvilo. Kniha se cetla jednim dechem.

EvikU.
01. března

Tohle byla silná káva. Válka je silné téma. A byla těžká pro všechny. Ale pro ty co je někam násilím odvlekli...člověku opravdu zůstává rozum stát, mrazí ho po celém těle. Tak teď zase na chvíli oddych od takových knih. Ale četla se dobře. Je mi z toho těžko. Je dobře, že o tom někdo napsal takhle do podrobna. Ze vzpomínek těch co hrůzy války přežili. Na druhou stranu teď těch knih s válečnou tematikou je jak hub po dešti, protože vědí, že je lidi čtou.

SPOILER: Fandila jsem moc Lině a její rodině, aby to přežili. Až mi to přijde neskutečný. Ale pár silných jedinců asi opravdu přežilo. Není mi jen jasný a asi nikdy nebude jak jim takovýhle zvěrstva mohli projít. Jak Stalinovi tak Hitlerovi.

Tak a teď nějakou lehkou knihu.

Scheila
19. února

Kniha se četla rychle a i se mi líbila, ale popravdě píšu komentář pár týdnů po přečtení a už nemám šajna o čem byla. :( jen si vzpomínám na nějaké úseky. To se mi u knih nestává. Takže pro mě je to spíše zklamáním, než ta bomba jak každý píše.

david9690
17. února

Popisovaný příběh a zvolené téma bylo opravdu velmi silné. O tehle strašlivé genocidě ke které došlo v Litvě, Lotyšsku s Estonsku jsem neměl před tím žádné informace a musím říct že mě to fakt šokovalo. Čeho byli lidi schopni? A opravdu hluboce se skalním před charaktery hlavních postav, nejvíce pak Jeleny, ale i jejích dětí Liny a Jonase - je neuvěřitelné že v tom všem čím procházeli dokázali být optimistický založení a hlavně nadmíru laskaví k jejich okolí. Je to moc smutné čtení ale také hodně poučné. Myslím že by si tuto knihu měli přečíst všichni a zejména pak věční stěžovatelé a brblalové.

martina.culik
12. února

Druhá kniha od autorky a opět mě příběh zcela pohltil. Další téma, o kterém jsem toho moc nevěděla, a přitom by se o tom určitě vědět mělo.
"Ještě že jsme v bezpečí. Chrání nás náruč pekla."
"Tahle válka nás zničí všechny, je jedno, jestli to bude Stalin, nebo Hitler. Litva je sevřená mezi oběma stranami."

1 ...