V šedých tónech

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/164866/v-sedych-tonech-oFy-164866.jpg 4.71886

Between Shades of Gray (2011)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, CooBoo

MIA-chan

Kniha se mi neskutečně líbila, i když šlo o velmi bolestivé a kruté téma. Krásně a čtivě napsané. Musím si od autorky určitě ještě něco přečíst.
Vřele doporučuji.

akdar72

Četla jsem několik knih z období druhé světové války. Ovšem tato byla dechberouci... Přežít, nedovedu si ani ve snu představit.

Gooverka

Další z výjimečných příběhů, který realitu druhé světové války ukazuje z úplně jiného úhlu pohledu, než je "běžné". Tentokrát jsou hlavním dějištěm Litva, Sibiř a pracovní tábory. Vlastně úplně jednoduchý příběh má nečekaný spád a sympatické hlavní postavy. Jednu hvězdičku ubírám kvůli konci. Nikdy mi nevadí polootevřený konec, ale tady mi to nějak nedávalo smysl.

hana.hanigerova

Název knihy naprosto vystihuje ponurou atmosféru, v jaké se příběh odehrává. Opět se jedná o příběh z druhé světové války, tentokrát však sledujeme osud litevské rodiny. Litevci (jako i Lotyši a Estonci) se tou dobou neměli o mnoho lépe, než Židé. Sověti v touze po rozšíření (respektive navrácení) území obyvatele těchto států odsouvali na Sibiř, kde mnohé z nich čekala jistá smrt. Lidé byli vytrženi ze svých domovů a přesunuti do pracovních táborů. Zde bojovali o život, museli snášet tvrdou práci, smrtící zimu, šikanu a utrpení.

V knize se dočítáme o osudu rodiny patnáctileté Liny. Příběh je popisován od chvíle, kdy Sověti vnikli do jejich domu až do konce války. Líčen je z pohledu obyčejných lidí, kteří se potýkají s nejistou budoucností, snaží se držet při sobě, pomáhat si a udržovat se při životě. O válce neví skoro nic, a tak se ani my z této knihy o ní moc nedozvíme. Knížka je napsána velmi poutavě, navíc má obrovskou přidanou hodnotu v tom, že informuje o státech, o kterých se v souvislosti s druhou světovou válkou moc nemluví. Všichni víme jak válka začala, jak dopadla, víme jak trpěli Romové, Židé, jaké následky měla, jak skončila pro nás. Ale co víme o deportaci obyvatelstva z pobaltských zemí?

Po přečtení knihy má čtenář opravdu o čem přemýšlet. Jaké hrůzy muselo tolik lidí zažít, co vše byli schopni zvládnout, to je naprosto neuvěřitelné. A co mě dostalo, to je konec knihy. Jen mi pár historických informací z konce úplně nesedí a ani jsem zatím nebyla schopná je dohledat.

Anahk1

Němci, Sověti nebo kdokoli jiný není asi úplně podstatný, ale to čeho lidi byli a jsou schopni je zdrcující.. dechberoucí, děsivý příběh tisíců lidí, kteří i přes to všechno, co museli prožít a přežít, v sobě našli sílu žít dál.. všem jim tleskám a smekám.. mají můj velký obdiv.. tato kniha se mi dostala pod kůži a zůstane tam navždy.

Hanina61

Ne, nebyla to sice hrůza nacistického koncentráku, ale v lecčems - v mnohém - si to s ní vůbec nezadalo, především v tom, jak i tady postrádal lidský život jakoukoliv cenu. A i tady nelze než obdivovat sílu těch, kteří se v tak strašných podmínkách snažili o každodenní přežití, neztráceli lásku k životu a dokázali se radovat ze sebemenších maličkostí a chovat se k sobě navzájem s ohleduplností a respektem. Tato kniha mi navždycky zůstane v hlavě.

Pavlína79

skvělý a neuvěřitelně poeticky výstižný název knihy. Ostatně celá kniha byla výborná, ani nemusí být zdůrazněno o jakou ubohost z hlediska lidskosti šlo, a přesto to v člověku zanechá zděšení ... Obdivuji, ze šlo o popis těch největších hrůz a přesto z příběhu nečiší surovost, je to jak výčitka ukrytá v pohledu, ne v hrubých slovech.

harena

Je to už téměř dva roky, kdy jsem četla knihu od Ruta Sepetys v Šedých tónech a je pro mne stále nezapomenutelná. Velice silný a emotivní příběh o tom, že i v bolesti, neštěstí a bídě může zůstat člověk člověkem, může zůstat nesobecký, pomáhat druhým a to si zaslouží veliký respekt. Kniha o zlu , ale i o lásce a přátelství. Jedna z nejhezčích a nejdojemnějších knih, které jsem četla.

Nomia
29.12.2018

V šedých tónech je v podstatě smutný koncentrát hnusu a zvěrstev. Obvykle, když je kolem nějaké knihy příliš velký povyk, tak se jí obloukem vyhýbám a nemám příliš chuť ji číst, ani zde tomu nebylo jinak, ale tahle kniha za všechny ty adorace stojí.
Bez zbytečných keců - tahle kniha je výborná a jen tak na ni nezapomenete. Je jen dobře, že i díky takovýmto knihám se dostane do povědomí, že nejen Hitler byl monstrum, ale že si s ním Stalin rozhodně nezadal...

LieselM
29.12.2018

Jedna z nejkrásnějších a nejdojemnějších knížek, co jsem kdy četla, u příběhu nešlo neplakat.

Sara.B
27.12.2018

Na tuto knihu nikdy nezapomenu! Moc silný příběh, který je ispirován skutečnými událostmi. Knihu jsem měla po přečtení ještě pár týdnů živě v hlavě...

lucygreen
20.12.2018

U této knihy jsem se hodně rozhodovala mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem se tedy přiklonila ke čtyřem, a to proto, že tato kniha patří mezi ty, které musíte strávit. Četla jsem ji dost rozkouskovaně a nebyl to zrovna žánr pro pobavení. I tak jsem ráda, ze jsem si tuto knihu půjčila a přečetla a konec byl podle mě dost dobře napsaný.

Jeronym
19.12.2018

Nemám slov. Ještě jsem v příběhu, tedy komentář čistě subjektivní, ale myslím, že je to zatím nejlepší kniha, co jsem kdy četl! To je tak, když vás chytí hned od samotného začátku a zapomenete, že máte rozečtené 4 další, uplyne pár hodin a jste v koncích.
Na jednu stranu jsem znechucen lidstvem, že dovolí takovou genocidu. Na druhou stranu jsme rád, že jsem nohama v teple. A smutek vybuchuje jak římská svíce.
Krátké kapitoly, vyprávěno náctiletou holkou s uměleckým cítěním a děj, který vám nedá. Silný příběh, který vede k hlubším uvědoměním.
Díky moc za doporučení.

sarekaslukova
17.12.2018

Opravdu silná kniha, plná zla, strachu, zimy, ale i lásky, víry a přátelství. Opravdu obdivuji ty lidi, kteří přežili a mohli dalším generacím předat tyto otřesné zážitky.

hapac
11.12.2018

Skvěle napsané, smutné, drsné. Období druhé světové války zase z pohledu jiného národa. Doporučuji k přečtení.

Odetta889
09.12.2018

Děsivé . Nechápu kde se v lidech bere ta síla žít v takových otřesných podmínkách. Tak krutá doba!

Abia
07.12.2018

Kniha o událostech, o kterých se u nás moc nemluvilo, protože je páchali naši "bratři". O to cennější a vlastně hrozivější, protože bylo jedno, na které straně stojíte. To vás rozesmutní, když se hrdinové knihy baví o tom, jestli je lepší Hitler nebo Stalin a neví, co víme dnes my.

Napsaná je jednoduše, to je pro mě spíše mínus, ale zase to vidím tak, že bude srozumitelná i pro dospívající. Mohla bych číst dále, ale tuším, že autorka už nechtěla dál opakovat všechny hrůzy, které by se jen kupily. I tohle nahlédnutí do osudu Liny bylo těžké. A konec, kdy mi došlo, že z toho úplně neunikli, protože dál žili v Sovětském svazu s cejchem zločince, byl ještě těžší.

kalinka99
07.12.2018

Když čtu knihy od této autorky, tak vždy mě mrazí v zádech. Poutavé, drsné, ale proč se to muselo zrovna stát? Měli to zapotřebí? Je nejhorší, když se píše o osudu dětí.

Mr.Pajek
07.12.2018

Naprosto skvělé napsaná. Čte se to jako když nůž prochází máslem.

SimiGSXR
06.12.2018

Neuveritelna poklona autorce. Opravdu skvele pise. Cetla jsem od ni vsechny knihy a tahle me opravdu chytla za srdce. Mam rada valecne knihy, cetla jsem nekolik knih o Osvetimy i romany z valecneho Ruska. Ale zadna me neuchvatila tak jako tahle kniha. Donutila me premyslet o lidech. O tom jak nekdo muze byt schopen takovych zverstev. Prijde mi to az neuveritelne, jak dokazi byt lide kruti. A pokazde me nejvice "dorazil" casovy udaj. 6 tydnu ve vlaku, 12 let na Sibiri za polarnim kruhem....uplne to mnou otraslo. TOHLE by mela byt povinna cetba ve skole! Tohle a plno jinych knih o historii z valecneho a povalecneho obdobi.

keiko33
03.12.2018

Silny pribeh, silneho dievcata, ktore prezilo hrozy vojny. Co mi vadilo, bol useknuty koniec. Cely cas sa to vlieklo pomaly a potom rychly koniec, kniha tak stratila na celkovom dojme.

BarboraZ
02.12.2018

Skvělá knížka, přečetla jsem ji během jednoho odpoledne. Je hrozné, kolik nevinných lidí z Pobaltí bylo Sověty posláno na Sibiř. Lina a Jonas mi byli sympatičtí, přes všechny hrůzy, které zažívali pomáhali ostatním, neztratili naději a podařilo se jim přežít.

Vercatko91
30.11.2018

Tohle je jedna z knížek, která ve mně zanechala dojem a myslím, že tady není asi potřeba nic víc psát. Těžké téma, ale zároveň krásně napsané. Co se mi líbilo a moc mi u téhle knihy vyhovovalo, byly krátké kapitolky, takže se to četlo dosti svižně, ale přesto to ve vás ten dojem zanechá a určitě to patří ke knihám, které si člověk pamatuje.

Misha224
30.11.2018

Smutná a děsivá kniha,o hrůzach, které museli lidé přežít na Sibiři.

Jiřina14
26.11.2018

Smutný příběh,ale velmi čtivý.Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.Jen škoda,že ani konec člověka nerozveselí.

agatha2
18.11.2018

Další z knih, u kterých již bylo vše řečeno. Krásný příběh o neskutečně těžké době a obrovské nespravedlnosti. O to hůře člověku je, když ví, že se proti této nespravedlnosti prostě nedalo bojovat. Být odvlečen proti své vůli někam, kde se nedalo žít, jen přežívat jako zvíře, vlastně hůře než zvíře, to muselo být hrozné. Ale i přesto bylo plno lidských hrdinů, lidí, kteří bojovali proti této zvůli, i když tušili, že to bude boj s větrnými mlýny, ale přesto se nevzdali. O to více je třeba smeknouti a nedovolit, aby se něco takového někdy opakovalo. Bohužel i dnes se děje spoustu zlých věcí v různých koutech naší planety. Nicméně tyto kapitoly naší minulosti si je třeba neustále připomínat, nesmíme zapomenout.

Rup
15.11.2018

Myslím, že autorka ani zdaleka nevystihla bídu a utrpení postižených. Nicméně je téma, jež musí být stále připomínáno, zpracováno skvěle, tudíž za 5* a doporučuji.

danazeskolky
12.11.2018

O různých koncentrácích a útrapách během války jsem četla již řadu knih, tato je však zase něčím úplně jiná... Vždy, když si na něco stěžujeme, nudíme se nebo nevíme, co si dát dobrého k jídlu... vzpomenu si na okamžiky z této knihy a je mi za nás všechny stydno. Kniha drsná, smutná, ale zároveň i plná lásky, odhodlání i naděje.

dee7
07.11.2018

Vše už bylo napsáno, vše už bylo řečeno.. ( viz. komentáře níže ).
Jen dodám: važme si života, který máme, buďme vděční za to, kde a v jaké době žijeme, mějme se rádi a držme při sobě! ( Nejen při MS v hokeji :) )

A knihu doporučuji jako povinnou četbu ve škole!!

Er.es
05.11.2018

Velké mínus za ten konec, jak píšou komentáře pode mnou. Příběh byl dobře zpracovaný, myslím, že čtenáři by uvítali klidně dalších 100 stránek, abychom mohli dál sledovat smýšlený příběh se střípky skutečné historie, a s úlevou si oddechnout, že to „dobře dopadlo“.
Velké díky autorce, mnoho knih je o hrůzách v koncentračních táborech a gulazích, doteď jsem netušila, čemu musely čelit tři maličké státy, které jedním skousnutím sežrala tupá moc z jedné strany a následně z druhé....