V šedých tónech

kniha od:

V šedých tónech https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164866/bmid_v-sedych-tonech-ZIV-164866.png 4.7 3562
Koupit Koupit eknihu Bazar

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , CooBoo
Originální název:

Between Shades of Gray , 2011


více info...

Komentáře (956)

Komentáře 956 Recenze 33

Safrika
Safrika
31.08.2023 5 z 5

Precteno behem dvou veceru, rychlovka. Vubec jsem nemela povedomi, ze k necemu takovemu doslo :(, silene a velmi realne :(. Nikdy to nepochopim.

hermína14
hermína14
18.08.2023 5 z 5

Barvité a obrazotvorné vyprávění v sobě ukrývá pár perliček, kterých jsme se v podobně vystavěných příbězích dosud nedočkali. Za ty to stojí. A připomínka velkých srdcí, do nichž se vejde i to, co obyčejně haníme a odháníme, by mohla být ordinována pravidelně.
"Nejdu pozdě," řekl a objal mě kolem ramen. "Jdu právě včas."
"To jsi vážně na straně 300 nebo přeskakuješ?"


slecnapeta
slecnapeta
15.08.2023 5 z 5

Ackoli se kniha pribehove trochu prekriva s knihama z prostredi koncentracnich taboru, prinesla mi i nove poznatky. Rada se z beletrie dozvidam i realie.
V knize mi velmi vyhovovaly kratke kapitoly, diky kterym se dalo cist pri kazde volne minute.
Lina byla prijemna hlavni hrdinka, pohledy do minulosti se prirozene propletaly se soucasnosti a dej velmi dobre plynul.

Lenisk@
Lenisk@
11.08.2023 5 z 5

R. Sepetys se dostala do žebříčku mých oblíbených autorů, jsem přesvědčena o tom, že si od ní toho ještě hodně přečtu. Píše skvěle! Píše čtivě, krátké kapitoly jsou snad až příliš krátké, stejně tak jako celá kniha. Přála jsem si s Linou strávit mnohem víc času, dozvědět se o ní a její rodině mnohem víc. Nebo jsem to možná nechtěla? Autorka tak realisticky líčí hrůzy gulagů, až jsem z toho nemohla spát. Jsem zoufalá z toho, že tyhle věci se děly a že to není tak dávno. Sepetys píše sice o smyšlených hrdinech, ale promítá do nich skutečné osudy skutečných (často i) bezejmenných hrdinů. Nesmíme na ně zapomenout.

katulkav
katulkav
08.08.2023 4 z 5

Srdcervoucí příběh o zoufalství,bezmoci a utrpení. Zase trošku jiný kousek historie,který nám dohromady s jinými válečnými příběhy dává nahlédnout do světa,jakým bohužel byl před jen pár desítkami let.
Vyhovovaly mi krátké kapitoly a líbilo se mi propojení do minulosti...to,co Lina zažívala ji často asociovalo nějaký moment z jejího předchozího života v Litvě.

tinka1974
tinka1974
03.08.2023 4 z 5

Tuhle knížku jsem začala číst dvakrát před tím, a nikdy nedočetla, což mě velmi mrzelo. Tentokrát jsem ji našla v knihovně jako audio a poslechla během víkendu. Příběh byl psaný velmi jednoduše, hlavně z pohledu mladičké tvrdohlavé a umíněné Liny. To mi v příběhu trochu vadilo. Děj se zaměřil hlavně na cestu do gulagu a pobyt ve dvou pracovních táborech. Kromě života vězňů se autorka zaměřila i na dozorce. Jak už to u těchto příběhů bývá, krutost někdy může maskovat laskavost a soucit. Pomoc a hrdinství se objevuje na těch místech, a od těch lidí, od kterých to vůbec nečekáte. Jen ten konec mě zklamal, ale možná to tak mělo být.

Před nějakou dobou jsem četla Sůl moře, vím že prolíná s příběhem Liny. I to byl příběh hodný pozornosti. Trochu jsem ho již pozapoměla a teď bych se k němu znovu vrátila.

knidopel
knidopel
01.08.2023 5 z 5

Tento příběh o litevské dívce Lině a její rodině jsem si vyslechla jako audioknihu. Je to opravdu silný příběh, který ve mně asi nějaký ten čas ještě bude rezonovat. Jsem ráda, že jsem díky knize mohla dozvědět o této části smutné historie. Je to vyprávěno drsně, surově a bez příkras, přesně tak, jak se to na Sibiři odehrávalo. Je dobře, že autorka tímto otevřela dvířka k části historie, o které se až tolik nemluví.

MilackovaN
MilackovaN
28.07.2023 5 z 5

Je to moje první knížka, kterou jsem četla ve spojitosti s pracovními tábory na Sibiři. Vyhovovaly mi opravdu krátké kapitoly, které by měly být u všech knížek s tímto tématem. Jediné, co mě mrzelo, že jsem se na konci knihy dozvěděla, že postavy v knize jsou smyšlené. U těchto knížek vždy s hlavními postavami soucítím a vytvořím si k nim vztah a ráda si pak zjišťuji více o jejich životě. Tady to bohužel nešlo, ale to nijak nesnižuje kvalitu knihy.

stanislava7096
stanislava7096
23.07.2023 5 z 5

Knihu jsem četla už před rokem a zapomněla jsem hodnotit. Některé obrazy z mojí hlavy nechtějí zmizet. I to o knize hodně vypovídá. Navíc jsem získala informace o části dějin, o které jsem neměla ani potuchy. Moc zajímavé.

Holly.W
Holly.W
17.07.2023 4 z 5

Další ohromně silný přiběh od této autorky. Další kus dějin této planety o kterém jsem neměla ani tušení, že se odehrál. Můj ještě větší údiv, jaké jsou lidé bestie.
Kniha mě hodně zasáhla, z každé strany čiší obrovská bolest, strach, zoufalství, ale i naděje a zoufalá snaha bojovat o svůj život.
Co mě zklamalo, byl konec. Podivně utnuté, pořádně neukončené. Kniha měla mít o 200 stran více. Vše pořádně popsat, dořešit. Hlavně příběh Liny a jejího bratra.
Ocenila bych těké lepší propracování postav. K žádné z nich jsem si nevytvořila speciální pouto. Chtělo by to prostě víc, víc se do nich vžít. Více o nich napsat. Více psychologie. Škoda

midone
midone
10.07.2023 3 z 5

Asi jsem nedostala to, co jsem čekala. 93% od tří tisíc lidí, to udělalo své.
Jistě, bylo to velmi zajímavé téma. Většina učebnic dějepisu, nebo všeobecně historie se mnohokrát nepozastavuje nad osudy lidí z Litvy, Lotyšska a Estonska za druhé světové války. Bylo fajn se o tom něco dozvědět.
Co mi však chybělo, byly více propracované postavy. Nebo spíše myšlenky Liny. Celá kniha je psána Ich-formou, avšak tak nějak neosobně. Nedokázala jsem si nikoho zvlášť oblíbít, neměla jsem šanci je nějak více poznat a tím s nimi soucítit. Proto to pro mě nebyl tak silný zážitek, jako by měl být.

PetK
PetK
01.07.2023 4 z 5

Ruta Sepetys otevírá a přibližuje širší veřejnosti těžká a bolavá témata minulosti. Což je skvělý počin. Tento příběh mi trochu připomínal můj oblíbený román Zulejka otevírá oči. Jen si vyměňte Tatarstán za Litvu... Ty zvěrstva byly šílené a vidíme, co se stále děje dnes. Rusko je nemocné už minimálně sto let. :-( Audio bylo povedené.

Knihotyna
Knihotyna
26.06.2023 5 z 5

Musím se přiznat, že před pár lety, kdy vycházely první knihy od Ruty Sepetys mě to nějak minulo. Zaznamenala jsem obálky v knihkupectví, ale nikdy jsem se více nezajímala.
Letos jsem konečně začala :).
Chtěla jsem si přečíst grafický román - V šedých tónech - jenže mě napadlo, že jsem nečetla knihu. Tak jsem si půjčila rovnou oboje :). A četla to zároveň :).

Co se mi líbilo:
- každý příběh, který nese poselství skutečných událostí je pro mě důležitý - Ruta Sepetys má ne jen dar psaní, ale i stylistiky - krátké kapitoly vám budou rychle ubíhat a bude chtít číst dál
- pohledy na celou situaci z očí dětí - v příběhu se jich vyskytne hned několik - nemusí být nutně hlavní postavou, abychom si dokázali představit, co cítí
- povaha a síla člověka - láska, trpělivost, víra, empatie
- lidská společnost, společenství
- lidské nápady - člověk by nevěřil, co vše dokáží lidé v potřebě nouze vymyslet, aby přežili - jak spojí síly, dokáží i nemožné
- Kreckij - ne vše je na první pohled takové, jak se zdá :)
- situace po roce 1954, utrpení lidí, které muselo po dlouhá léta zůstat tajemstvím

Kristy.Seb
Kristy.Seb
22.06.2023 5 z 5

Je těžší umřít, nebo být ten, kdo přežil?

Tohle bylo pro mě hodně náročné čtení. A zase mě dostal tak useknnutý konce. Ale opět skvělá kniha!

Emily82
Emily82
19.06.2023 5 z 5

Knihy této autorky jsem si zamilovala. Poprvé jsem se setkala s knihou Musím tě zradit, a to úplně náhodou. Příběh mě dostal natolik, že jsem sáhla i po další knize, a asi ne poslední. Autorka se zabývá ne zcela známými okolnostmi historie, o to se jeví prožitky lidí silnější.

Werčíík
Werčíík
13.06.2023 4 z 5

Kdyby nebylo toho uspěchaného konce, tak bych dala plný počet *, protože je to zajímavé čtení a ještě o kousku historie, který jsem doteď vůbec neznala. Doporučuji!

Adusa68
Adusa68
10.06.2023 5 z 5

Opět skvělá knížka se zajímavým námětem. Osudy Litevců, se kterými bylo otřesně zacházeno ze strany sovětů, to vše vyprávěno pohledem 15leté dívky. Smutný a silný příběh z prostředí pracovních táborů a gulagů na území Sovětského svazu. Škoda rychlého konce, ještě pár stránek do příběhu by se hodilo, ale na druhou stranu možná právě v tom vyznívá celé kouzlo tohoto příběhu. Skvěle zpracované a moc doporučuji!

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
07.06.2023 5 z 5

Vždycky po přečtení těchto knih, nějak nemůžu pochopit, jak to ti lidé zvládli a jak to vůbec mohl někdo dopustit. Napadá mne současně, jestli se každý proměníme v takovou bestii, pokud máme tu moc? A nechala bych si vymýt mozek a byla také tak krutá?
Neskutečná hrůza, dnes žijeme v přepychu, luxusu, nevážíme si a stěžujeme si na hlouposti. Krásných 5*, knihu jsem přečetla jako povídku a to raz-dva.

Iki1
Iki1
29.05.2023 5 z 5

Kniha se mi nečetla snadno. Přece jen, má-li člověk hodně rozvětvenou rodinu, snadno si představí, co by nás mohlo potkat, protože největší nebezpečí do našich krajin historicky přichází z východu. A navíc tu máme v současnosti hordy chcimírů, kteří by nás rádi dostali do područí Rusáků. Příběh je sestavený excelentně, děj postupně graduje, jako odlehčení pro slabší žaludky jsou zařazeny vzpomínky na dobu nedávnou, i když v sibiřském táboře smrti je vnímána jako velmi, velmi dávná. Líbil se mi i epilog, ve kterém je jasně a stručně vyjádřeno myšlení všech komunistů, kteří se kdysi spojili - pokrást, užívat cizí majetky a ty, když jsi přes všechny nástrahy přežil, nesmíš ani ceknout a hajdy mimo "normální" společnost. Výborně je také popsána úžasná spolupráce, která umožnila přežití a bohužel trochu upozaděna je problematika udavačství. Takže za mě výborně beletristicky zpracovaná část litevské historie.

Vivetkav
Vivetkav
27.05.2023 4 z 5

Pro mě rozšíření informací ohledně litevského národa.. zatím jsem se nesetkala .. hezky zpracované ..ráda si přečtu další knihu od autorky.. silný příběh plný krutosti nelidstvi, ale i odvahy lásky a naděje

KnihoSny
KnihoSny
25.05.2023 5 z 5

Tenhle příběh si myslím každého chytí za srdce...Příběh byl smutný silní musím se přiznat v pár momentech mi ukápla slzička... Říkám si čeho všeho byly vojáci schopni a co vše lidé vydrželi a vydržet museli musím říct že příběh se nedal odložit...

aquaver
aquaver
22.05.2023 5 z 5

Druhý příběh v pořadí, co jsem četla od autorky. Z příběhu až mrazí. Ani nevím jakými všemi slovy mám knihu popsat. Z knihy jsem pak chytla menší čtecí depreso-krizi (což u mě většinou znamená, až na výjimky, že jsem si přečetla něco co mě zasáhlo a většinou se jedná o skvělou knihu). A i když jsem z autorčiných knih četla zatím jen dvě (rozhodně to chci v nejbližší době napravit), tak autorka už i tak patří mezi mé oblíbené autory. Její příběhy jsou psané, jak kdyby tam člověk sám byl (už z toho jen mrazí) a navíc se dozví něco co třeba ani neznal. A řekla bych že je to i lepší forma, než hodiny dějepisu ve škole. Určitě doporučuji.

Makůvka
Makůvka
22.05.2023 5 z 5

Silný, smutný příběh, krásně napsaný, který musí každého čtenáře chytit za srdce. Obsazení Litvy a odsun lidí na Sibiř do pracovních táborů, je historie o které jsem moc nevěděla a nic moc nečetla.
Je až neuvěřitelné, co všechno museli lidé vytrpět, jak fyzicky, duševně, tak hlavně psychicky. Už jen při čtení člověk cítí tu bezmoc, nespravedlnost, zimu, ale občas také naději a hlavně chuť se zachránit, žít a přežít.
Člověk doma v teple s rodinou po boku a možností se kdykoliv napít a najít, by si měl uvědomit, že né každý takovou možnost měl a má.
Knížka velice čtivá, moc doporučuji, hlavně mladší generaci, aby věděla, že né vše je samozřejmost.

sladkovka
sladkovka
17.05.2023 5 z 5

Tak to byla síla. Nemožné, co vše lidi vydrželi. Ten pud sebezáchovy, aby přežili. Jsou to otřesné skutečnosti, který by si měl každý přečíst a vážit si toho, že má kolem sebe rodinu, že se můžu najíst, když mám hlad. Mě tato kniha teda hodně zasáhla.

huhuhu
huhuhu
08.05.2023 3 z 5

Přínos této knihy vidím především v tom, že (nejen americké) čtenáře seznamuje s tím, jak probíhaly deportace na Sibiř a život v gulagu (a že se vůbec něco takového dělo). A to přístupnou a jednoduchou formou, vhodnou asi hlavně pro mladší čtenáře (hlavní hrdinka je 15letá dívka). Pokud ale člověk o tomto tématu již něco ví nebo očekává kvalitní literární zážitek či nějaký hlubší přesah, zřejmě mu tato kniha nic moc nepřinese... Mně zde chybělo hlavně hlubší psychologické prokreslení postav, všechny postavy mi přišly dost ploché. Myslím, že na dané téma existuje kvalitnější literatura, ale zase je jasné, že ne každý si ji přečte, a díky knihám, jak je tato, se povědomí o tématu dostane k více lidem.

Verrrunka
Verrrunka
02.05.2023 3 z 5

Díky téhle knížce jsem objevila zas kus historie, kterou jsem neznala, sovětská invaze v Litvě, odsun jejích obyvatel na Sibiř.

Těžké téma, v dnešní době obzvlášť. Jen mám pocit, že Ruta Sepetys píše prostě pro mladší čtenáře. Knížka je úžasně čtivá, ale celé je to takové zrychlené, některé postavy nemají tolik prostoru, kolik by si zasloužily, konec zbytečně useknutý. Vlastně vůbec nemám v knihách ráda epilogy, kde je pak na dvou stranách shrnutý osud hlavních postav v dalších letech.

Ale doporučit vám to určitě můžu, čekejte smutný příběh, který by si ale zasloužil víc prostoru...

lucie9998
lucie9998
21.04.2023 4 z 5

Knihy, jako je tato, jsou nutností!!! Všichni by si ji měli přečíst... Nejradši bych dala 4,9 hvězdiček. Ještě teď mě po přečtení "mrazí" (skutečně jsem někdy při čtení měla pocit, že se mi zima zavrtává pod kůži).

LilyGorch
LilyGorch
16.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Knížka V šedých tónech od americké autorky Ruty Sepetys přináší čtenáři příběh patnáctileté litevské dívky Liny. Lina je velmi talentovaná a výtvarně nadaná, proto se těší, až po prázdninách nastoupí na uměleckou školu. Toho se už ale nedočká. Večer 14. června 1941 k ní domů vtrhne tajná policie a spolu s její matkou a mladším bratrem ji odvedou k deportaci do pracovních táborů. Během zastávek na nekonečné cestě dobytčími vozy se Lina snaží pátrat po svém otci, o kterém nemají žádné zprávy. Uvědomuje si také, že může svoje umělecké vlohy využít k zaznamenávání jejich cesty. Věří, že když občas někomu důvěryhodnému předá svůj zašifrovaný obrázek, mohl by se nakonec dostat k otci. Ten je poté snad díky skrytým náznakům bude moci najít.

Z pracovního tábora poblíž pohoří Altaj je Lina přesunuta do pustiny kdesi u moře Laptěvů, kde spolu s ostatními má za úkol stavět ruským dozorcům správní budovy. Beznadějně šedivá je tam nekonečná polární noc, šedivé jsou i vlny ledového moře a nedozírná sněhová pustina, černají se jen děsivé omrzliny spoluzajatců. Zoufalé peklo na zemi vytvořené mocichtivými pro ty, co se zdáli být nepohodlným ohrožením..

Od Ruty Sepetys jsem už četla Potrhaná křídla a obávala jsem se, že ostatní její knihy se mi už tolik líbit nebudou. Omyl! V šedých tónech je sice zase něco úplně jiného, ale je to snad ještě lepší! Jde o smutně krásné čtení. Když se začtete, těžko se od něj odchází. Já jsem Tóny přečetla skoro jen za Velikonoční neděli a pondělí. Troufám si říct, že když se hecnete, dáte je i za den. =D Rutu řadím do svých top autorů. =o)

"Odhaduje se, že Stalin během své hrůzovlády vyvraždil přes dvacet milionů lidí. Litva, Lotyšsko a Estonsko přišly během sovětských čistek o víc než třetinu obyvatel. Deportace zasáhly i Finsko. Do dnešního dne mnoho Rusů popírá, že by byl kdy deportován byť jen jediný člověk. Ale většina lidí z pobaltských republik vůči nim nechová žádnou zášť ani nenávist. Jsou vděční těm Sovětům, kteří projevili soucit. Váží si své svobody a učí se, jak v ní žít. Vědí, že je vykoupená životy mnoha lidí v neoznačených hrobech na Sibiři."

5/5*

Ulrika
Ulrika
10.04.2023 5 z 5

Moje druhá kniha od RS a úplně z jiného soudku než Potrhana křídla. Musím říct, že mě tato kniha skutečně dostala. Přečteno jedním dechem. Líčení utrpení z pracovních táborů na Sibiři bylo velmi sirove. Už držím v ruce a vrham se na další knihu od RS Sůl moře.:)

1evca1
1evca1
08.04.2023 5 z 5

Kniha mě hrozně překvapila. Mám v plánu si přečíst další díly, protože styl knihy a vlastně všechno! Úžasná kniha. Kniha mi byla doporučena a když jsem ji viděla moc se mi do ní nechtělo...Nenápadná obálka, zajímavý název. Ale po první kapitole jsem si řekla že to má smysl a musím říct že docela rychle přečteno. Dávám 5 hvězd

n.ezn.amy
n.ezn.amy
24.03.2023 5 z 5

Když v r.1941 vtrhne sovětská armáda do Litvy je rodina patnáctileté Liny zadržena a ona spolu s matkou a jedenáctiletým bratrem jsou naloženi do dobytčích vagonů a odvezeny na Sibiř. Bezmoc a nepochopení co provedla její rodina, proč a za co jsou trestáni tisíce lidí okolí ní. Neuvěřitelná brutalita ruských vojáků, ale hlavně snaha přežít, najít otce a spolu s celou rodinou se vrátit zpátky domů, do svého bývalého normálního života. Ovšem realita je studená a krutá, stejně jako příroda kolem ní .... Ruta Sepetys sepsala úžasný román, který se zabývá vyhnáním milionů litevců, lotyšů, estonců, finů a snahy o zlikvidování těchto národů. Fantasticky napsaný děj, ovšem na druhou krutý a nelítostný. V této knize zjistíte, že historie se opakuje a z těchto řádků je poznat realita dnešní doby ...

"Ne většinou Lotyši", opáčil muž. "A Finové , Ano Finové" . Finové. Na Finsko jsem úplně zapomněla. Vybaví se mi večer, kdy k nám domů přišel doktor Seltzer a hledal tátu. "Sověti vtrhli do Finska. Je to jen třicet kilometrů od Leningradu Jeleno", řekl tenkrát matce. "Stalin se chce bránit před Západem".

a o dnešním názorů většiny rusů zase vypovídají tyto řádky ...

Odhaduje se, že Stalin během své hrůzovlády vyvraždil přes dvacet milonů lidí. Litva, Lotyšsko a Estonsko přišly během sovětských čistek o víc než třetinu obvytel. Deportace zasáhly i Finsko. Do dnešního dne mnoho Rusů popírá, že by byl kdy deportován, byť jen jediný člověk.

TBRbezkonce
TBRbezkonce
22.03.2023 5 z 5

Tak tedy klobouk dolů! Za takovou knihu by nemusel stydět žádný autor, natož Sepetysová, které je to první kniha! Díky krátkým kapitolám a obrovské čtivosti přečteno neuvěřitelně rychle. Osobně bych tedy ocenila trochu delší konec, ale to je jen taková drobnost.
Musím tě zradit mi přišlo malilinko lepší, ale tahle kniha jí šlape na paty.

Kortez
Kortez
15.03.2023 4 z 5

Opomíjená, nebo pro nás méně zajímavá historie nez hitlerovy koncentráky, i když odehrávající se ve stejném čase. Pro mne vítaná změna. Rád si přečtu další knihy od Ruty Sepetys.

Gazetka
Gazetka
14.03.2023 4 z 5

Třetí setkání s autorkou, třetí mimořádně silný příběh. Hvězdu strhávám s těžkým srdcem za místy viditelně nevypsaný styl a opakování slovesa odtušit. Dílo je úctyhodným debutem vedoucím k zamyšlení. Doporučuji.

JankaV80
JankaV80
12.03.2023 5 z 5

Co o této knize napsat originálního, co už tu nebylo řečeno? Asi nic nevymyslím a naprosto souhlasím s tím, že se jedná o neskutečně čtivý a zároveň vlastně smutný příběh. Je to část historie, na který by se určitě zapomenout nemělo. Jak už jsem tu uváděla u jiné knihy, neměla jsem moc velké štěstí na tu správnou učitelku dějepisu. Díky takovým autorům jako je Ruta Sepetysová si doplňuji historické vzdělání. Jsem za tyto knihy moc ráda, i když jsou velmi smutné.
Z knih, které jsem od této autorky četla, se mi líbila nejvíc. Nevím proč, prostě to tak je. Určitě doporučuji si ji přečíst.

Anor505
Anor505
12.03.2023 5 z 5

Autorka odvedla skvělý kus práce, na tyhle střípky dějin by se nemělo zapomenout, protože historie mívá nehezkou tendenci se opakovat. Knihu jsem dočetla s vypětím všech sil, z takovýchto příběhů mi vůbec není dobře.

Monni
Monni
06.03.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Neskutečně čtivá a zároveň tak smutná. Konec jsem probrečela a knihu musela několikrát zavřít a prodychat. Krátké kapitoly ovšem nutí číst stále dál a dál, takže dlouhé přestávky prostě nešly a člověk musel číst stále dál. Zatím jsem od ní četla jen musím tě zradit a tohle. V šedých tónech je, za mě, lepší než musím tě zradit, ale rozhodně stojí za přečtení obě a jsou skvělé. Chystám se na vsechNzjeji knihy a moc se těším na každou.

Bergie
Bergie
06.03.2023 5 z 5

Podle mě nejlepší Sepetysová, četla jsem všechny zatím vydané. Působí na mě nejautentičtěji a nejsou tam takové ty "senzacechtivé" věty, které někdy používá na konci kapitol, stejně jako třeba Backman.

ivusse
ivusse
01.03.2023 5 z 5

Kniha která se četla jedním dechem. Poutavý příběh plný bolesti, síly a naděje. Připomenutí historie, která by se neměla opakovat.

Stromovous
Stromovous
27.02.2023 5 z 5

Kniha je nesmírě silná a čtivá, konec je dechberoucí!
Lidé se prokousávající životem a smrtí v kolchozu a gulagu na Sibiři za Stalinistické éry ve mě vyvolal silné emoce a autorka si vybrala důležité téma pro zpracování. Povedlo se jí výborně a to je přitom její prvotina...!
Vynikající počin a kniha je extrémně čtivá příběhem i zpracováním. Kapitoly jsou dvou až pětistránkové a text nádherně ubývá.
Musím vložit do kategorie doporučuji :)
A zapalím svíčku všem obětem tomuto a všech totalitních režimů.
NEZAPOMENEME!

Štítky knihy

Židé gulagy stalinismus Rusko americká literatura Sibiř pracovní tábory Litva

Autorovy další knížky

Ruta Sepetys
americká, 1967
2013  93%V šedých tónech
2016  92%Sůl moře
2020  89%Mlčící fontány
2014  84%Potrhaná křídla
2022  93%Musím tě zradit

Kniha V šedých tónech je v

Právě čtených34x
Přečtených4 752x
Čtenářské výzvě1 102x
Doporučených645x
Knihotéce907x
Chystám se číst2 294x
Chci si koupit606x
dalších seznamech39x