V šedých tónech

kniha od:

V šedých tónech obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164866/v-sedych-tonech-oFy-164866.jpg 4.72745
Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, CooBoo
Orig. název

Between Shades of Gray, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (781)

Kniha V šedých tónech

Přidat komentář
zuzu8480
05. dubna

Skvělá kniha! Četla se skoro sama, kapitoly byly krátké,prelouskala jsem ji za dva dny,ač jsem si původně myslela,že se bude (vzhledem k tematu) číst obtížně. Opak byl pravdou. Nedokážu si ani představit, co museli tito lidé prožívat, jak silní museli být! Jsem ráda,že jsem se, díky čtenářské výzvě,k této knize dostala.

Feliska764
25. března

(+ SPOILER) Do téhle knížky se mi moc nechtělo, čekala jsem, ze to nebude veselé a optimistické čtení. To opravdu neni. Knížku jsem však přečetla jedním dechem, je psána opravdu čtivě a je v ní neskutečně poutavě popsáno, jak si člověk zvykne na všechno a jak neuvěřitelně silní museli být lidé, kteří byli vytržení ze svého prostředí a uvržení do gulagu tisíce kilometru daleko kdesi na Sibiři, a jak obrovskou vůli k životu museli mít. Lina, která na začátku lehkomyslně zapomene na stole bochník chleba, protože hledá skicák, se pod vlivem okolností promeni v silnou osobnost, která se nebojí chodit krást dřevo a tajně pohřbívá matku. Silná kniha.


klara.sebkova
24. března

Tohle je tak dojemný a smutný příběh, který poodhaluje teror v pobaltských státech za druhé světové války. Je tam téměř hmatatelná skutečnost a mrazivost a vy se cítíte jako Lina. Najednou si uvědomíte, že vaše problémy jsou malicherné oproti těm jejich. Opravdu mrazivý lidský příběh.

Tyn_a
20. března

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život?

Výstižná věta napsaná ihned na přebalu knihy. Hned mi bylo jasný, že to nebude o procházce růžovým sadem.
Do doby, než jsem knihu začala číst, by mě myšlenka, a vlastně ani otázka, nenapadla. Lidský život se přeci nedá přepočítat na peníze a nedá se nijak vyčíslit. Peníze nejsou srovnatelné s životem. V příběhu je tomu jinak.
Prodávali všechno, co měli, aby přežili, aby uchovali každý den svoji naději tak barevnou, jako byla dřív. Své vzácnosti, rodinné dary, památky a dokonce i věci, které jim byly nejmilejší...
Takový osud si nezaslouží nikdo, natož nezaslouženě.
Někteří byli totiž silnější a zvládli několik, pro ně, dlouhých dní plných hladu, strasti, jiní takové štěstí neměli a zasáhl je smutek, nenávist, beznaděj...
Měla jsem sto chutí těm, kteří byli prvočiniteli, něco udělat, něco horšího, než udělali oni. Fantazii bych míru nekladla...

Kniha je šíleně čtivá, bavila mě od začátku do konce a nebyla chvilka, kdy bych měla chuť ji odložit. Jakmile skončila kapitola, toužila jsem po další..

Doporučuji a právem dávám plný počet hvězd! :))

fajka
18. března

Knihu jsem dočítala v jednu hodinu ráno. A neskutečně mě zasáhla. Cítila jsem v sobě smíšené pocity. Smutek, lítost, bolest...
Během čtení mnou projížděla hrůza až strach. Kniha opravdu pohladila po duši, získala si můj obdiv a myšlenky. A mně nezbývá nic jiného než knihu opravdu a vřele doporučit.

helena842
18. března

Skvělá kniha, která ukazuje, že SSSR se napáchalo spousty hrůz podobných těm nacistickým. Román je velmi poutavě napsán a odhaluje hrůzné osudy Litevců za druhé světové války. Všem doporučuji.

Leona333
17. března

,, Člověk člověku vlkem"

Nechci se nějak dlouze rozepisovat o této nádherně napsané knize, ač by bylo o čem psát... Jen bych si chtěla z příběhu uchovat vzpomínky na houževnatou Linu, obyčejnou lidskost v tak nelidských, krutých podmínkách s naději, že nic tak strašného nás už v dnešní době nemůže a nesmí potkat.

Katka569
16. března

Moc pěkná knížka. Oceňuji zpracování tématu autorkou, které není tak obvyklé.

1 ...