V šedých tónech přehled

V šedých tónech
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164866/bmid_v-sedych-tonech-ZIV-164866.png 5 3796 3796

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo
Originální název:

Between Shades of Gray , 2011


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize V šedých tónech. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (993)

Knižnípauza
předevčírem 5 z 5

Tohle bylo tak těžké, silné ale zároveň tak citlivé čtení po kterém mi zůstalo jen zlomené srdce.

Autorka do knihy vložila úplně všechno. Krutost, nespravedlnost, strach, beznaděj, přátelství, rodinu a lásku. Tohle všechno tu najdeme.
Já se od knihy nedokázala vůbec odtrhnout.

Lina byla za mě tak krásná a silná postava, jako patnáctiletá se snažila vyrovnat se situací která ji převrátila život vzhůru nohama. Někdy se jí to dařilo lépe a někdy hůř, to ale bohužel v tomto věku tak je.
Nedokážu si představit sebe na jejím místě.
Mladší bratr Jonas byl pro mě neuvěřitelně statečný kluk, který se dokázal rychle zorientovat a přijmout situaci a musel tak rychle dospět.
No a postava jejich maminky Jeleny? Bože Žena se srdcem na pravém místě a s obrovskou odvahou. Postava, kterou jsem si velmi zamilovala.

Podtrženo, sečteno tahle kniha je neuvěřitelná a přála bych si, aby se dostala do školní povinné četby. Tuhle část historie by měl znát každý a nikdy na ní nesmíme zapomenout!

sirojezkin
26.05.2024 5 z 5

Drsná kniha. Dozvěděla jsem se zase něco nového. V dnešní době si takové hrůzy ani nedokážeme představit. Rychle přečteno.


Deni421
02.05.2024

TOP kniha a neskutečném utrpení. Ti, co to přežili.... já vlastně ani nemohu najít slova :-(. Ufff. Teď jsem knihu dočetla a vstřebávám tu hrůzu, co se děla. A my nevíme co by.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (44. týden)

25.10.2020


Literární festival Humbook se blíží

06.10.2016


Citáty z knihy (3)

Jistě že jsme v bezpečí. Chrání nás náruč pekla.


Je těžší umřít, nebo být ten, kdo přežil?


Někdy je v té neohrabanosti krása. Láska a city se snaží prodrat na povrch a ukázat se, ale nakonec to vyzní trapně.


Kniha V šedých tónech v seznamech

v Právě čtených34x
v Přečtených5 076x
ve Čtenářské výzvě1 182x
v Doporučených667x
v Knihotéce942x
v Chystám se číst2 317x
v Chci si koupit621x
v dalších seznamech41x