Literární festival Humbook se blíží

novinky

/ Dan
Literární festival Humbook se blíží

Literární festival Humbook se blíží, proběhne už v sobotu 15. října od 12:00. Humbook přivítá spoustu autorů a dalších hostů, tři z nich budou zahraniční. Pojďme si je blíže představit!

Jednou z hlavních hvězd festivalu je bezpochyby Christopher Paolini. Ten svůj první román Eragon napsal, když mu bylo patnáct let. Původně ho psal rukou, další tři roky ho pak přepisoval do počítače a text upravoval, až konečně v jeho devatenácti letech kniha vyšla s přispěním autorových rodičů. Paolini nejprve knížku prodával sám převlečený do historického kostýmu, postupně se však Eragon stal hitem a Paolini se vyhoubl do čela bestsellerových žebříčků.

Na úspěch Eragona navázaly i další díly fantasy série: Eldest, Brisingr a Inheritance. V České republice bylo prodáno téměř 300 000 Paoliniho knih, ve světě prodeje dosáhly ke 30 milionům výtisků. Série Odkaz dračích jezdců byla přeložena do více než padesáti jazyků a vyšla ve více než 120 zemích světa.

Po dopsání série Odkaz dračích jezdců, na níž pracoval 14 let, si Paolini dal od literární tvorby pauzu. Nyní se však chystá vydání jeho nové knihy. O čem je? A kdy vyjde v Čechách? A co vlastně spisovatel během své tvůrčí pauzy dělal? Jak se vyrovnal se slávou a celosvětovým úspěchem svých knih v poměrně nízkém věku? I na to bude Christopher Paolini na Humbooku odpovídat od 16:00 v Hlavním sále.

Před Christopherem Paolinim opanuje Hlavní sál Ruta Sepetys. Narodila a žije v USA, ale má evropské kořeny – její litevský otec uprchl do Ameriky po druhé světové válce. Ruta na svůj původ a historii Evropy nezapomíná, naopak z ní čerpá inspiraci. Je autorkou skvěle hodnocených a čtenáři velmi oblíbených historických próz publikovaných ve více než 50 zemích a přeložených do 36 jazyků.

Její V odstínech šedi je zasazen do období na začátku druhé světové války. Hlavní hrdinku Linu společně s její matkou a malým bratrem odvede sovětská tajná policie do pracovního tábora na Sibiři. Lina se snaží o jediné: přežít. Navzdory příšerným podmínkám panujícím v táboře. Autorka knihou vzdala poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje.

Druhý román Potrhná křídla Ruta Sepetyspvá situovala do New Orleans padesátých let. Do města se svou matkou přijíždí mladá Josie Moraineová. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která bývala prostitutkou, s matkou, která se o Josie neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit?

Zatím poslední román Ruty Sepetysové Sůl moře u nás vyšel nedávno. Autorka se v něm opět vrátila do Evropy, aby vrhla světlo na největší námořní katastrofu všech dob. V době, kdy Němci pomalu ale jistě prohrávali druhou světovou válku, se poblíž Východního Pruska tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou. Většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie.

Dalším zahraničním hostem festivalu Humbook bude ruská autorka Natalja Ščerba. I s ní se můžete potkat v Hlavním sále, besedovat tam bude od 12:30. A o čem? O své šestidílné fantasy sérii Časodějové, která se v jejím rodném Rusku stala absolutním hitem, získala si srdce statisíců fanoušků a obdržela řadu literárních ocenění. Aby ne, série je čtivá a čaruje se v ní s časem, což by leckdy potřeboval umět každý z nás. První díl Časodějů s názvem Klíč k času vyjde už za pár dní a o jeho kvalitách se tak konečně přesvědčíme i u nás. A budeme si ho moct, společně s knihami Ruty Sepetysové a Christophera Paoliniho, rovnou nechat podepsat.

Festival Humbook startuje už 15. října v pravé poledne v prostoru Elektra v pražských Holešovicích.


Eragon Eragon Christopher Paolini

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí ml... více


V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace d... více

Přejít na komentáře (2)