Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61714
Originální název:

En man som heter Ove (2012)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (534)

Přidat komentář
oskli
předevčírem

Nejradši bych dala tak 6 až 7 hvězd! Pro mě naprosto úžasná kniha, překrásná. Mistrně nakombinovaná směs všeho krásného, řádně prolitá sarkastickým tónem a emocemi. Poslouchala jsem audioknihu a celou dobu se u mě střídaly stavy, kdy jsem se tlemila nahlas, kdy mi vlhly oči nebo jsem se připitomněle usmívala. A hlavně jsem si celou dobu přála, ať to nikdy neskončí. Bohužel skončilo. Ale já vím, že tuhle knihu nadělím své mamce, já si ji taky budu přát, půjčím ji pak všem svým sourozencům a kamarádům... ale nejdřív si ji hned o Vánocích přečtu já sama. Znovu. A pořádně si ji vychutnám. Oveho totiž musí každý milovat.

ufounseztratil
19. listopadu

Vtipně napsané opakování se podobných pasáží. Proto mínus jedna hvězdička. Některé části by pro svou podobnost s jinými mohly být vymazány. Ale jinak super oddechovka.

tezzpoletsar
14. listopadu

Právě jsem knížku dočetla a neubránila se slzám. Naprosto úžasná knížka s ještě úžasnějším příběhem.. Lidská, vtipná, k zamyšlení... Doporučuji.

Arsi
13. listopadu

Geniálně napsaná kniha plná humoru. Ne každému muže tento humor sednout, ale myslím si, že skoro každý zná nějakého takového Oveho. Věčný prudič, ale člověk se zásadami a dobrým srdcem. Je v knize i dost věcí k zamyšlení na věčné téma - mezilidské vztahy. Doporučuji.

BulkaM
13. listopaduodpad!

Absolutní žvást. Vtipného není na knize vůbec nic. Každá další stránka se pro mě rovnala utrpení. Nechápu, jak se u toho někdo může dojmout, natož aby ukápla slza. Tomu se říká psychická labilita.

Pan_Sady
12. listopadu

Knížce by za mě pomohlo, kdyby se Ove nechtěl ve všech kapitolách zabít. Jinak je to kniha plná emocí a vtipu.

teraxxx
11. listopadu

Tak v týhle knížce bylo snad všecko. Vtip, láska, napětí, úplně obyčejně krásný filosofický pasáže o životě i pár nezbytných informací, jak si vybrat auto. Moc milý čtení.

Renee6
08. listopadu

Tahle kniha mě opravdu vzala za srdce.

meluzena
02. listopadu

Skvělá kniha se spoustou humoru, který vás pobaví, ale který pod povrchem skrývá velkou hloubku. Ta k vám dolehne až se zpožděním - a vlastně jako by „mimochodem“.
Příběh je o starém morousovi, který zatraceně dobře ví, co se jak má (a hlavně nemá!) dělat, co je správné a co není! Snaží se vymýtit sebemenší šlendrián a na všem najde chlup. Jenže pak se do sousedství nastěhuje nová rodina a „ta těhotná íránská ženská s největšíma hnědýma očima“ nehodlá respektovat Oveho neprostupnou masku a brnkne na jeho lidskou strunu. A co myslíte, začnou ledy tát...?

V každém z nás je kus takového bručouna a autor Oveho očima vždy nemilosrdně tne do živého, protože pravdu přeci nelze skrývat :-). Ovšem ironie a cynismus je dávkován velice citlivě, takže kniha neztrácí nadhled.

PS. A ta dějová linka s kocourem, to je teprve delikatesa! (pro milovníky koček zvláště). Bravo!

Gracian1964
31. října

Dobré to bolo, veľmi dobré...autor tam zakomponoval spústu aktuálnych problémov....starnutie, strata blízkej osoby, emigranti, dislektici, homosexuáli, rasové predsudky, vozíčkári a podobne... Občas mi to pripadalo dosť vykonštruované, nuž ale v literatúre túto malú chybičku s radosťou odpustíme, že ano? Ano... Bavil som sa primerane okolnostiam. Asi sa nebudem brániť ani iným knihám od tohto Backmana.

a355o
30. října

Skvělá kniha o hledání smyslu života, když už ten jediný smysl není, s vynikajícím humorem, který mě bavil od začátku až do konce. Osudy Oveho se musí dotknout každého a spolu s autorským stylem, který dodává příběhu neuvěřitelné kouzlo, patří mezi nejlepší knihy, co jsem četla.

marta4697
28. října

Krásná kniha, která přesně vystihuje dnešní dobu.Téměř každý máme v sousedství takového Oveho, který nás strašně prudí, ale přitom nemáme čas zamyslet se nad tím, že ten člověk je sám, vlastně se mu už ani nechce žít, nerozumí dnešní době a možná kdybychom se zachovali jako Parvenah.... Ta mu vrátila chuť do života a získali tak přítele, pomocníka, dědečka...
Srovnávat knížku se Stoletým staříkem je vyloženě pitomost, stařík pobavil, tohle je kniha k zamyšlení. Pravděpodobně jsem psychicky labilní podle některých komentářů, protože já jsem na konci plakala.

Klára2216
27. října

Rychlé, svěží, oddechové čtení vhodné do autobusu :) U této knihy jsem vyloženě vypnula a relaxovala.

Balenka
25. října

Krásna kniha, čo viac dodať. :-)

Evaho73
25. října

Úúúžasnýýý a čítavý príbeh okorenený humorom, ktorý však nie je prvoplánový a nemusí každému sadnúť. V príbehu sa miešajú spomienky so súčastnosťou, smútok s humorom a všetko vďaka hundrošovi s nezlomnými zásadami, ale dobrým srdcom menom Ove. Najviac ma dostalo zvláštne priateľstvo Oveho so susedmi a samozrejme láska až za hrob.....Odporúčam !!!

Analady
25. října

I mrzouta si člověk může zamilovat, když zjistí, že pod tvrdou, nepřístupnou slupkou se skrývá velké srdce. Originálně pojatá kniha o životě, stáří a přátelství. O tom, že v samotě se člověk topí. O tom, že práce, hezké vztahy a pomoc druhým dávají našemu životu smysl. Pěkné čtení.

Karborund
23. října

Jo Ove, klasický maloměšťák, jako jsem já a spousta lidí v mém okolí.Nasranej na život, lidi, konvence a celkový běh života a přesto je úžasnej a musíte ho mít rádi.Kniha plná všedních starostí, otevřenosti, bonmotu, okořeněná sentimentem a kdo bude chtít se i poučí.

FrankCastle
21. října

Tohle se mi trefilo do vkusu, jako málo co za poslední dobu. V jádru člověk, který má morální kompas nastavený tím správným směrem a právě tím, je pro všechny osina v prdeli. Nastavuje zrcadlo všem sebestředným idiotům kolem sebe a zároveň se dokáže popasovat s vlastní tíhou předsudků, když si někdo dá tu práci a alespoň prolistuje manuál k jeho velkýmu srdci.
Víc lidí jako Ove, míň lidí v bílejch košilích!

Ildi
14. října

Do Oveho nie je možné sa nezamilovať :-) taký ten zvláštny pán s veľkým srdcom...spisovateľ to nádherne opísal...kto má rád ľudskosť, príbehy neobyčajných ľudí v obyčajnom svete...si príde na svoje...nemáte šancu knihu pustiť z rúk a príbeh je tak krásny, že na konci si treba pripraviť vreckovky :-) nádherný čitateľský zážitok

Mindy
13. října

Veselé, smutné, dojemné, krásné.

marlowe
12. října

Hezká pohádka pro dospělé – a protože v pohádkách je ze zákona povoleno nejenom používání všech odstínů růžové, ale i plakátově zjednodušených zevšeobecnění (dyslektické děti čtoucí Shakespeara, homosexuální pseudokonflikt, motiv imigrantů, bezbřehá tolerance a bez výjimky pozitivní reakce všech Oveho "spoluhráčů" na jeho podivínství atd.), dávám bez uzardění 5*!

kari.nohynkova
11. října

Nádherný, tragikomický příběh, který je přesto prostý, ale tím skutečný a uvěřitelný.
Kniha je skvěle vystavěná. Tím, jak pomalu pronikáte do nejhlubších zákoutí Oveho minulosti, si vytváříte k postavě citové pouto, začnete ho chápat. A o tom tato kniha vlastně je. Nese v sobě poselství o tom, že nikoho nemáme odsuzovat podle prvního dojmu, protože, jak sami brzy zjistíte, Ove rozhodně není jen člověk, který jezdí saabem.

yoseff
11. října

Nečekal jsem od knížky nic a dostal jsem toho dost. Já se teda bavil a to dost dobře.

Booky84
10. října

Na knížku jsem byla opravdu zvědavá, ale bohužel jsem byla zklamaná. Příliš se vlekla a rozhodně jsem se nezasmála, maximálně malé pousmání, což je opravdu málo.

jirsi
08. říjnaodpad!

Nevěděl jsem, jak takový žvást okomentovat, naštěstí teď mohu napsat jen: naprosto souhlasím s uživatelem HaniSebi.

HaniSebi
08. října

Po 22 kapitolách jsem to vzdala. Po dlouhé době knížka, kterou jsem nedočetla. Sentimentální knížečka o stáří. Ani jednou jsem se nezasmála, že bych se u čtení usmívala to taky zrovna ne a abych se rozplakala u takové nudy to bych musela být psychicky labilní. Kniha je plná rádoby vtipných přirovnání a nesympatických postav. Na otravnou sousedku Parvaneh jsem byla úplně alergická. Za mě ne.

Smardik17
06. října

Ze začátku jsem měl pocit, že se bude autor snažit napodobit Stoletého staříka, pak mě naštěstí vyvedl z omylu. A skvěle jsem se bavil. Oveho jsem si velmi oblíbil, i přes to, že u něj bydlel teplouš☺ a na konci, jak se říka, jedno oko nezůstalo suché.

Dobby888
04. října

Skvělá knížka, která mě až neskutečně pohltila. Zpočátku jsem si říkala co to je za prudící dědek, ale nakonec přečtena jedním dechem. Zábavná, úsměvná, dechberoucí, dojemná...

Petruš999
02. října

Nečekala jsem, že mě tato kniha tak pohltí, pobaví, dojme, poučí a donutí k zamyšlení. Těším se na další autorovy knihy!

kattyV
01. října

Kniha, u které mi hlavní hrdina na začátku neskutečně lezl na nervy, abych si ho postupně zamilovala. Kniha, u které jsme se smála i brečela, ale více smála. Kniha o tom, že každý potřebujeme, aby nás někdo uznával a měl rád. I když se tváříme, že nám na tom ani za mák nezáleží.