Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/big_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 4.63569

Vydáno: , Host

En man som heter Ove, 2012

Kniha Muž jménem Ove

playada

My máme v domě taky pár pěkně protivnych, nesnesitelných, mrzouckych starych lidí. Ale, co se skrývá pod tou slupkou ? Po přečtení této knihy mám chuť znovu nalézt skryté osobnosti v těch anonymních šedých a věčně nakvašených bytostech.

capricorn__

Tak půl na půl. Moc se mi líbí, že tato kniha není ždímárna emocí a Backman svým psaním dobře vystihuje to, jak Ove o své ženě mluvil a přemýšlel. Kniha navíc hezky plyne, není těžké ji rychle přečíst, občas se u ní člověk zasměje a občas je mu z ní smutno. Pokud bych měl hodnotit čistě to, jakým způsobem autor zpracoval život a přemýšlení starého člověka, pak bych dal hvězdiček pět. Z té druhé, kritičtější stránky mi občas připadalo, že autor se snažil být vtipný za každou cenu, i za vymýšlení "groteskních" scének, které mi připadaly spíš trapné. Autor otevřel spoustu důležitých témat, ale ne všechny dotáhl do konce. Konec byl... takový zvláštní, nevím, nelíbil se mi. Celkový dojem z knihy je takový, že ano, líbila se mi, je taková odpočinková a nenáročná, ale z té druhé jsem od ní asi čekal více.

Pítrs85

Srovnávat Oveho se Stoletým staříkem není úplně na místě, Jonassonův příběh je spíš komedie o muži, kterému se až absurdní situace stávají jaksi náhodou, nezúčastněně, naopak Ove chce mít ve svém životě všechno pod kontrolou, ale jak už to tak bývá, sám život na to má vždycky tak trošku jiný náhled. Backman napsal v dnešní, cynické, době skoro až neskutečně hřejivý a lidský příběh- přestože je jeho titulní hrdina morous až na půdu. Konec se mu sice malinko vymkl z rukou, ale nakonec do tónu této knížky i celkem zapadá. Každopádně postava kocoura vás nenechá chladným- je anebo není to převtělená Sonja, Oveho manželka? :-)

alenkacermi

Tohle je tak krásná kniha!! Doporučuji

ZuzanaK.

Muž jménem Ove v podání Jana Vlasáka byl skvělý spolucestující! Těšila jsem se na každou další společnou cestu a to přesto, že je v příběhu spousta neuvěřitelné laskavosti a pochopení ze všech stran. Vlastně mám pocit, že je ta kniha plná klišé, jenže je tak skvěle napsána, nebo spíše načtena, že mi to až tolik nevadilo.
Všem morousům (a že jich znám) bych přála, aby se jim podařilo přitáhnout do svého života svou Sonju a, nebo alespoň, Parvaneh (bohužel pro ně, ani jednou nejsem).

Lenisk@

Do knih F. Backmana jsem se zamilovala v okamžiku, kdy jsem rozečetla Medvědín. Když jsem začínala číst Muž jménem Ove, věděla jsem, že to bude pecka, ale netušila jsem, jak velká! Ove, Sonja, Parvaneh, Jimmy, toulavá kočka a mnozí další ještě dlouho neopustí mé myšlenky. Usmívala jsem se, smála jsem se i plakala a jen nerada se s knihou rozloučila.

Hakl54

Za mírným humorem se skrývají hluboké myšlenky a kritický pohled na dnešní svět, kde si musí čestní lidé bránit své místo.

Bustedka

Backmanův rukopis je docela předvídatelný. Má v knihách sice všechno - morouse, beznadějný optimisty, kravaťáky i lesní muže a potrhlý ženský. Homosexuály, přistěhovalce, fyzický hendikepy, dobré skutky i trestné činy. Ale hlavně tam má děti...protože o nich to všechno žití především je. Suma sumárům dohromady to ale i přes ten mišmaš všeho prostě funguje.