Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4351 1224

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

En man som heter Ove , 2012


více info...

Komentáře (1224)


LunaL.
LunaL.
dnes 4 z 5

Krasne psana kniha. A na tak vazne tema napsana lehce, dokonce vtipne.
Prvni jsem videla film a ted se divila, jak se drzel knizni predlohy.
Hodne lidi si ji davaji do CV. Ja bych si pod milovnikem kocek predstavila nekoho jineho! :D

Janina82
Janina82
předevčírem 4 z 5

Kniha se velmi dobře čte, děj plyne, vlastně se tam nic neděje, přesto se nenudíte. Chvíli slzíte dojetím, chvíli máte slzy od smíchu. Je to hodně předvídatelné, je to sladké jak cukrkandl, je to svým způsobem kýč jak bič, přesto si to přečtěte ;) člověk občas potřebuje v životě i trochu toho cukru


Baushka
Baushka
26.02.2024 5 z 5

Je nepříjemný Ove opravdu nepříjemný? Lidská bytost není černobílá a každému z nás pomůže něco jiného. Třeba malá neústupná a veselá cizinka. Nebo děti. Nebo možnost pomoci a naučit další lidi dělat to, co by podle nás umět automaticky měli. Nebo kocour s vše vypovídajícím pohledem. A někdo potřebuje tohle všechno a pak se ukáže, jaký člověk opravdu je.

Napsáno lehce, vzdušně, pochopitelně, ale také předvídatelně. Tlak na emoce čtenáře je v přijatelné míře a závěr je povedený. PS. film Muž jménem Otto je oproti knize dost slabý a postrádá právě to, co tuhle knihu dělá Knihou.

Timkim
Timkim
24.02.2024 5 z 5

Teda, tak jak jsem se dříve u autora zklamal, tohle je naprosto úžasné. Nerudný dědek s velkým srdcem. Možná se mi to líbilo i proto, že se v něm začínám malinko poznávat. Ne moc, ale pár věcí mám stejných. Dokonalé a možná ještě Frederika vezmu na milost. Plný počet 100%

Hana62
Hana62
23.02.2024 5 z 5

Laskavý humor, hluboké myšlenky, neotřelé fráze, konec bez patosu. Moc se mi knížka líbila, vřele doporučuji.

ma_Run_ka
ma_Run_ka
23.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaný příběh o životě, lásce i stárnutí a v neposlední řadě o přátelství. Ukazuje čtenářům, že lidská vlastnost "zásadovost" nemusí být vždy negativní vlastnost pro člověka. Spousta myšlenek, nad kterými jsem se zasmála, ale i zamyslela. Na druhou stranu také smutek - z osamění, které může člověka ke konci života potkat.
Těším se na film s Tomem Hanksem v hlavní roli "Muž jménem Otto" (v kině jsem bohužel neviděla).

david6273
david6273
19.02.2024 5 z 5

Děkuji čtenářská výzvo! Příběh chlápka, který veme za srdce svou upřímností v mezilidských vztazích. Na první pohled zapšklý zásadový dědula, jehož pozoruhodný životní příběh stále není u konce. Prsty v tom mají nově přistěhovalí sousedé, kteří dají do pohybu nečekanou sérii událostí. Události, které změní osudy lidí, kteří v to už možná ani nedoufali.

dana_vrana
dana_vrana
14.02.2024 5 z 5

Dojemné, vtipné, trochu nutící k zamyšlení se nad vlastním životem, nad vlastními hodnotami, věrnostní a vztahy. Krásná knížka, kde se v krátkých kapitolách střídají pohledy na to, kým Ove byl a proč se stal tím, kým se stal. Ale rozhodně se nestal špatným člověkem.

EvaHonsová
EvaHonsová
13.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaná kniha o stárnoucím muži, který toho moc nenamluví, ale o to víc umí pracovat rukama a není pro něj žádná technická záležitost problém. Kniha se čte velmi dobře a vede člověka k přemýšlení, což mám moc ráda. Ove se stává pro řadu lidí nepostradatelným, i když si to vůbec neuvědomuje. Má nádherný ryzí vztah ke své ženě, za života i po něm, až to hřeje u srdce.

linda0534
linda0534
12.02.2024 5 z 5

Je to skoro dva roky, kdy jsem naposled brecela, bylo to kdyz zacala valka na Ukrajine. Ne ze bych pak mnohokrat brecet nechtela, ale neslo to. Neco se ve mne vyplo a trvalo to presne do doby, nez jsem rozecetla Oveho. Behem cetby jsem pak brecela mnohokrat, nekdy z dojeti a nekdy strasne zoufale. Ove je jedna z nejlepsich knih, ktere jsem kdy cetla a pokud mu to dovolite, vytahne z vas to nejlepsi, co ve vas je. Uz nikdy se pak nejspis nepodivate na druheho cloveka bez toho, abyste si uvedomili, ze ma za sebou svuj osobni, jedinecny pribeh a ze nejspis stoji za to. Jo, a jestli tuhle recenzi ctete nekdo, kdo pracujete na LDN nebo v domove duchodcu, zkuste poprosit rodiny pacientu o jejich fotku za mlada a par informaci o tom, kdo ten ktery clovek doopravdy je. Tahle fotka nad posteli by mozna delala divy. Oveho dam klidne naroven Shakespearovi. Ove je kniha, ktera meni svet.

hanzmb
hanzmb
10.02.2024 5 z 5

Už dlouho jsem se chystal na nějakou autorovu knihu. A teď mám strach, že jsem hned na začátku narazil na to nejlepší a další knihy už této kvality nemohou dosáhnout. Ten příběh má neskutečnou sílu. Nevím, zda měl autor nějaký vzor (typuji, že ano, tohle se nedá jen tak nafabulovat), ale i přesto něco takového vytvořit ve 30 letech je něco neskutečného. Nejde o zápletku, ale především o sílu osobnosti hlavního hrdiny. Sám jsem v životě pár podobných bubáků se zlatým srdcem potkal a byly to osobnosti, na které se nedá zapomenout.

maryska09
maryska09
08.02.2024 5 z 5

Tuhle skvělou knížku čtu poněkolikáté a pokaždé mě dostane. Je skvěle napsaná a plná citu. Doporučuju všem.

Dolik13
Dolik13
07.02.2024 4 z 5

Tento autor má rozhodně osobitý styl, který v obrovské konkurenci spisovatelů jen těžko někdo napodobí. To se týká i této knihy.

Sarkastický, ironický příběh, kdy na začátku dostanete protivnýho a arogantního dědka, který irituje snad každého, směřuje k tomu, že tak nějak tušíte, jak to nakonec dopadne, a to je důvod, proč ubírám hvězdičku.

knidopel
knidopel
06.02.2024 5 z 5

Muž jménem Ove byla kniha, u které jsem se nahlas smála a zároveň mi u ní i ukápla slza. Tuto knihu jsem si poslechla načtenou Janem Vlasákem a poslech jsem si dost užila, hlas pana Vlasáka mi k Ovemu padl jako ulitý.

Je pravda, že ze začátku jsem se poslechem musela trochu prokousat, protože mi Ove lezl neskutečně na nervy. :D Ovšem později jsem si jeho zásadovou a svéráznou povahu oblíbila.

Po poslechu knihy jsem si pustila i film, kde Oveho (Otta) hraje Tom Hanks a film můžu rozhodně také doporučit, ačkoliv je pravda, že mi místy scházely vnitřní prupovídky, které měl v knize Ove neustále ke všem a ke všemu.

Atara16
Atara16
04.02.2024 5 z 5

Krásná kniha, co pohladí po duši, rozesměje.

Ísačop
Ísačop
02.02.2024 5 z 5

Kniha co pohladí na duši, rozesměje i rozpláče zároveň..

Víc slov není potřeba!

Mruskulka
Mruskulka
30.01.2024 5 z 5

Moc krásný příběh muže, kterému zemřela žena. Jediná osoba, kterou v životě miloval a které se nemůže vzdát. Oveho srdce ale sms každou stránkou taje. Mě se to moc líbilo. Pohodové čtení.

mirek7450
mirek7450
29.01.2024 5 z 5

Úžasný příběh vzácného muže, kterému jsem ve svém věku moc rozuměl...

LenkaMacak
LenkaMacak
28.01.2024 4 z 5

Skvělý příběh. Začátek byl pro mě pomalejší, trvalo, než jsem se začetla, ale o to víc se mi kniha pak líbilo. Ove je správný svéráz, někdy mě rozesmál, někdy naopak rozesmutnil. 4/5*

Pišta33
Pišta33
26.01.2024 odpad!

Nechal jsem se nachytat vysokým hodnocením které nechápu. Děkuji pár jedincům hodnotícím knihu podobně jako já: Jedna nekončící nuda. Po jedenácti kapitolách knihu odkládám.