Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61842

En man som heter Ove (2012)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host

azaclona
včera

Jedna z mých nejoblíbenějších! Stojí za to přečíst. :)

polednice1705
předevčírem

Krásná kniha, hodně podobná filmu Gran Torino.

NikiPo

Kniha se zařadila mezi mé nejoblíbenější. Přečetla jsem ji během několika hodin, vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Proto si ji určitě přečtu znova, abych mohla věnovat větší pozornost myšlenkám, které se v ní objevily.
Kniha měla vše, co podle mne kniha mít má. Byla vtipná, ale i dojemná, byla poučná, ale i oddechová. Děkuju panu spisovateli za toto dílo. Opravdu moc děkuju.

Rihatama

Mrzout Ove se mi pomalu, ale jistě zakousl hluboko do těla. A kam jinam, než přímo do srdce. Stáří, utrpení, samota, lpění na starých pořádcích, touha zemřít... Jak lze s tímhle probůh vystavět tak dojemný a přitom vtipný román o smyslu života, aniž jej hrdinové v knize vůbec hledají? Protože starý, unavený a zatrpklý Ove je v hloubi duše vlastně neskutečně dobrý a taky spravedlivý. Šťastný to kocour, který se i díky osudu v románové postavě nezřízeně optimistické sousedky připlete do jeho života. A nejen on. Jo, pozor při čtení ve veřejných prostorách, lidé by si vaše uslzené oči mohli mylně vyložit.

agatha2

Strašně moc se mi do této knihy nechtělo, nevím proč, ale nechtělo. I když jsem od pana Backmana četla již Co by můj syn měl vědět o světě a tato kniha se mi líbila velmi, Oveho jsem stále odkládala. Až se mi v knihovně dostala do rukou ve formě audioknihy a já se doma zaposlouchala. A ze začátku jsem si nebyla jistá, zda je to správná kniha pro mě, ale postupem času jsem zjistila, že Ove rozhodně stojí za to:-) a velice brzo mi došlo, že to je jedna z literárních postav, na které nikdy nezapomenu. Ove bude ke mě ve vzpomínkách promlouvat vždy hlasem herce Jana Vlasáka, který knihu mistrně namluvil. Strašně moc se mi líbilo, že knihu se mnou z větší části poslouchali i má devítiletá dcera a můj dvacetiletý syn. Vyprávění o Ovem zaujalo i malou holčičku a to hovoří o kvalitě této knihy samo za sebe.

Petronelka123

Jedna z mála knih, která umí rozesmát i rozplakat zároveň. Obyčejný příběh obyčejného života, který je vlastně příběhem neobyčejné lásky dvou lidí. Je psaná velice čtivým stylem, který mě ale zároveň nutil zamyslet se nad životem jako takovým. Nádherná kniha o neobyčejnosti života každého z nás. Na poslední stránky jsem ani pořádně neviděla, protože jsem měla oči zalité slzami, slzami štěstí. Ove mi zkrátka vešel do života a už v něm zůstane. Z této knihy budu čerpat hodně dlouho a určitě patří mezi mé nejoblíbenější.

TeryRaj

Skvělá kniha! Trochu dost mi Ove připomíná mého dědu ...

dagmar7365

Má třetí kniha od Frederika Backmana a ani potřetí nezklamal. První dojem je jako u všech jeho hrdinů, že mít za souseda takového "nerudného dědka", tak nadšením skákat nebudu. Jak ale příběh běží, nelze si jej nezamilovat a nakonec utírám slzu a říkám: "ach, proč nebydlí v naší ulici muž jménem Ove."
Příběh byl místy předvídatelný, skončil vlastně tak, jak jsem očekávala, že skončí, ale ani to mu neubírá na kráse, vlastně jsem ráda, že k tomu konci dospěl. Požitkem z této knihy bylo to postupné odkrývání vrstev a tvrdých slupek muže jménem Ove, i pod tvrdou slupkou totiž může být velmi jemné a citlivé jádro.

LightOfDarkness

Tuto knihu jsem náhodně objevil při čekání na vlak v Pražském Luxoru. Nedalo mi to a přečetl jsem několik stran. Nečekal jsem, že mě knížka chytne, ale opak byl pravdou. Zakoupil jsem ji a ještě ten den začal číst. A skoro i dočetl.
Člověk by nevěřil, jak poutavá je. Musíte ovšem počítat s tím, že vás nátura tohoto chlápka, jménem Ove, možná začne i nadmíru štvát. Časem si na něj ale zvyknete, dokonce ho i třeba v některých situacích začnete chápat! Pak postupně projíždíte řádky rychleji než jízdou v metru a příběh je čím dál poutavější, místy předvídatelný, ale rozhodně citlivý. Ve mně se neustále střídaly emoce jak na horské dráze. Nakonec se dostáváte k závěru a zjišťujete, že nechcete, aby to skončilo, ale máte pro to i vlastně trochu pochopení. Dost možná se nevyhnete slze, která vám ukápne na poslední stránky knihy, kterou ve smutku, ale i v pocitu určité spokojenosti, že věci jsou takové, jaké mají být, zavřete a začnete o celém příběhu ještě jednou přemýšlet.

Renatecka

Velmi krásné čtení, Fredrik Backman zkrátka umí. Dojemný krásný příběh, napsaný tak citlivě, ale nepřeslazeně a nelacině. Vřele doporučuji, je to srdcovka.

eva2114

Nádherná kniha.

L.Helena

Ove je sice bručoun, ale s velkým srdcem.
Mimořádně laskavé čtení. Dávám šest hvězdiček z pěti.

rysavas

Mám ráda knihy, kde je někdo "jiný", jelikož právě ta "jinakost" je velmi lidská ... tím nemám na mysli kocoura.....ale kdyby na to přišlo....i na něj by se to dalo použít :)

Petass

První Backmanova kniha, kterou jsem četla. Začetla jsem se hned, ale nemohla jsem se rozhodnout, zda se mi líbí, jestli chci vůbec dočíst. Ove mě hrozně rozčilovat, tím jaký je... jeho "pokusy" mi začali připadat trapné... Vydržela jsem, dočetla a na konci brečela jak želva. Backman Vám nabízí příběh, pobavení... ve výsledku ale přemýšlíte o sobě, svých dětech, rodičích, o svém životě. Pokud se Vám Ove nelíbí, nemá asi smysl zkoušet další Backmanovi knihy. Přečetla jsem i Babičku s úplně stejným scénářem :) Backmana buď milujete, nebo nenávidíte.

gingilla

Kazdy ma v okoli takeho Oveho...a ja som rad, ze som sa s tymto spoznal.
Odporucam :)

jirsi
14. lednaodpad!

Tahle kniha byla opravdu nudná. Četl jsem jen kvůli tomu, že mi byla doporučena. Nedojme, nepřekvapí. Nechápu, kdo u toho může brečet nebo se dojímat. Jak psala BulkaM, sousedku Parvenah leda tak nakopat. Taková slepice. Ove je prostě starý debil.

BulkaM
14. lednaodpad!

Strašně nudná kniha o ničem. Rozhodně na ní není nic vtipného, spíše je plná trapných přirovnání. Sousedka Parvenah je opravdu na pěst. Ove je taky akorát tak trotl, co se nechá přesvědčit ke všemu. Nechápu to pozitivní hodnocení.

nikol1774

Píšu tuhle recenzi pár minut po dočtení knihy. Musím jí napsat hned, protože páááááni.... Tohle je zaručeně jedna z knih, které jsou dokonale napsané. Frederik Backman je opravdu spisovatel před, kterým bychom měli smeknout své klobouky. Neumím ani popsat co ve mě tato kniha vyvolala. Není to román kdy se do sebe dva zamilují a žijí spolu šťastně až do smrti, je to kniha která má v sobě neskutečně moc emocí. Je napsaná vtipně, několikrát mě rozesmála, několikrát jsem si řekla ''Tohle je pravda'' nerozbrečela mě, ale to jenom proto, že on sám by si přál aby se všichni smáli... Opravdu téhle knížce není co vytknout.

123Lussy

Ze začátku mi přišel Ove jako mrzout, ale postupem času jsem zjistila, jaký je a vyklubal se z něho hodný člověk s dobrým srdcem. :)

Ownkai

Jen tři slova. Krásné, vtipné a smutné.

Veronicess

Táto kniha bola absolútne skvelá. Páčili sa mi spomienky na Oveho život so Sonjou, všetci jeho susedia a hlavne tento mrzutý starý ujo. Po prečítaní som ostala dojatá. Bolo to krásne.

Kitty

Příběh ze života, situace každému důvěrně známé popsané s humorem a lehkostí. Bavila jsem se. Vše ostatní už bylo řečeno.
Doporučuji.

Makrela Liška

KRUCINÁL! to byl ale doják. Četlo se to samo, jen mi po přečtení trochu přišlo, že některé postavy by zasloužily taky o něco více prostoru a plasticity, aby nebyly jen příčkami, po nichž Ove zas vyšplhá zpět ke své lidskosti a životu vůbec. Se stylem psaní i některými opakovanými pasážemi sem si taky úplně nesedla, ale na druhou stranu se mi líbilo, když se toto opakování vyvíjelo a pokaždé dostávalo hlubší smysl než se dostalo docela k jádru pudla.

Aki12

Autor s velkou lehkostí i dokonalým souladem propojil humor, ironii, sarkasmus i vnitřní pohnutí. Je krásné, že toho zatrpklého starého parchanta začnete zbožňovat! Což je strašně krásné umění autora! Muž jménem Ove pobaví, dojme a dost možná i rozbrečí.

Paulus.1987

Tak trochu knižní Gran Torino. Příběh zatrpklého starého muže, který přišel o to jediné, co kdy miloval, nesnáší celý svět a nemá důvod žít. Postupem času však získává souhrou okolností novou chuť do života... Veselé, dojemné, lidské. Myslím, že takových knih není nikdy dost.

kaja77

Pro mně super kniha.smich i slza ve zvláštním mixu. Doporučuji z celého srdce.

elliefant

Jedna z nejmilejších knih, kterou jsem kdy četla. Především se mi líbil, jak se mi postupně změnil vztah k hlavnímu hrdinovi - od nesympatií k nerudnému dědkovi, kterého známe z okolí každý, až přes pochopení jeho chování a nakonec i přání toho, aby vše dopadlo dobře. Přiznávám, konec jsem oplakala. Rozhodně se k ní někdy vrátím, naplnila mě hřejivým pocitem a velkou dávkou optimismu.

Martooni
27.12.2017

Musim souhlasit s Radunnie :(. Tato kniha mi nesedla. Moc jsem se na ni těšila, podle popisu i recenzi. Ale bohužel, od začátku mi nesedl autorův styl psaní. Nebavili mne hlášky ani autorův humor.

V polovině jsem ji odložila, podívala se na film, který se mi moc líbil, ještě jednou se ke knize zkusila vrátit, ale bohužel, přesto nedokázala dočíst.

Mišmiš
16.12.2017

Myslím, že tato kniha stojí za přečtení. Začátek je takový trochu těžkopádný a pomalý, ale pak si toho starého mrzouta zamilujete a dostává se vám pod kůži :-) Dalo by se u Oveho použít- nesuď knihu podle obalu :-)
a naprosto souhlasím s komentářem bookemma.
A pro mě výborná nadávka - hnído z kreténa :-D

stumpy