Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.62180

En man som heter Ove (2012)

Vydáno:, Host

Aknel26
14. prosince

První kapitola mi přišla trapná. Druhá hloupá. Ale pak přišly pasáže z Oveho minulosti - a já byla polapena tímto mužem, který zvenčí působil jako morous, ale uvnitř se skrýval úžasný člověk. Přestože se s ním život nemazlil, zůstal rovný a přímý a vždy víc myslel na jiné než na sebe; jen o tom zbytečně nežvanil. Kéž by v každém byla alespoň špetka takového Oveho.
Na závěr bych ráda podotkla, že zatímco u filmů si popláču dojetím celkem často, u knih se mi to stává opravdu zřídka. Ove byl ale výjimkou a slzy mi do očí vstupovaly co chvíli - a nejvíc u scény s požárem domu.

Petra21
14. prosince

Tak strašně krásný příběh! Budu se opakovat, ale žasnu, jak Fredrik Backman dokáže na jedné stránce čtenáře rozesmát, dojmout i rozplakat během neuvěřitelně krátkého časového úseku. Musím přiznat, že v tomto případě dávám označení "bestseller" za pravdu a nedivím se obrovské oblibě. Čte se velice snadno, děj pohladí po duši a snad každý alespoň v jedné z postav najde sám sebe nebo své blízké. Navíc si dokážu představit, že knihu přečte muž, žena, babička, tatínek i kamarádka. O kolika titulech lze toto tvrdit?

Karimah
08. prosince

Kniha mě naprosto nadchla svou lidskostí. Zasmála jsem se, poplakala, zamyslela se ...
A celou dobu jsem si Parvaneh představovala jako Anife Vyskočilovou.

sagasir
30. listopadu

Ve Švédsku nám to žijí zatraceně dobří spisovatelé

Ve Švédsku žijí to ale pánové a paní se spisovatelským nadáním. Samozřejmě ti žijí všude po světě, ale třeba momentálně teď se těmto Skandinávcům vyloženě daří a proto ten nadpis. Mezi obrovské literární z této země se jednoznačně řadí právě i již zmiňovaný Fredrik Backman. Muž jménem Ove je jeho prvotina a nutno říct, že nesmírně povedená. Stránkově nijak nevybočuje. Kniha má 334 stran. Naopak rozsahově oproti jiným románům vybočuje v postavách. Konkrétně v jejich charakterech a okolnostech, ve kterých se zrovna objevují. Máme tu postavy veselé, smutné, zdravé, nemocné, milé, zákeřné, překvapující, odvážné, bojácné atd. Stačí si vybrat. Pak tu ještě máme jednu vzhledově odpornou kočku, ale i tu si nakonec zamilujete. Backman je mistr slova a tak budete nadšeně hltat každé písmenko textu a užívat si ho. Stejně jako zde máme mnohotvárné postavy, tak i samotný děj se neveze jen na jedné vlně a naopak je plný obměn. Je lidský, občas smutný, občas veselý, krutě pravdivý, příjemně si plynoucí, bez zbytečných odboček, překvapivý a prostě a to je snad nejdůležitější a je to na něm i poznat parádně zpracovaný. Autorova síla je právě v tom skvěle zpracovaném střídání pocitů a umění toho, že si zamilujete postavy a prožíváte s nimi to, co zrovna prožívají. Malá vsuvka, tohle všechno platí absolutně u všech knih od tohoto skvělého autora. Kniha vám dokáže, že i nerudný starý stařík takový nemusí být vždy a taky nebude. Dále i to, že se dá oblíbit, jak je těžké umřít a v neposlední řadě i otravné věci, jako podivní sousedi a odporná kočka nemusí být navždy jen něčím, co vás otravuje. Celý příběh je pak krásně lidský, střídající krátké a úsečné věty s delšími. Také je plný krásných přirovnání, nádherně si pomaličku a polehoučku plyne ke svému konci. Konci kdy vám bude líto, že to skončilo, protože to bylo tak zatraceně dobré. Nezoufejte však. Sice už se stímto nerudným a přesto skvělým páprdou neuvidíme, ale Backman si pro vás připravil plno neméně skvělých příběhů. Právě skvělé postavy a skvělý jazyk dělají z Muže jménem Ove skvělý literární počin.

Chcete číst něco ze života, něco kde vás autor mile překvapí. Nebo něco u čeho se třeba i budete smát či naopak u čeho budete plakat? Pak je tato autorova prvotina jednoznačně skvělou volbou. Třeba ji pak stejně jako já ohodnotíte 100 % a třeba stejně jako já objevíte dalšího skvělého autora. Život nám nabízí tolik zajímavých námětů a zrovna Backman je umí fantasticky zpracovat.

Jaruš7
27. listopadu

Oweho energie soustředěně mířící za spořádaným odchodem ve všemožných verzích za svou odešlou manželkou, jedinou bytostí, která mu rozuměla, je komplikovaně narušovaná provokativními událostmi, které obracejí jeho zatvrzelý životní styl naruby, takže :
Citace:" Ještě na mne tam nahoře má drahá budeš muset počkat, protože teď nemám na umírání čas, vyrážím do války ".(s bílokošiláči)
"Tomu (diagnóze v latině) můžou rozumět jen ti, co mají za sebou deset let lékařské praxe, nebo ti s naprosto nezdravým vztahem k televizním seriálům."
Přes samotářskou a puntičkářskou naštvanost vůči všem a všemu je celebritou ulice, tisku, úřadů a hlavně novým nepokrevním příbuzným.
Audiokniha je báječná i moudrá.

Liilith
26. listopadu

Síla románu vychází z milého nápadu, autor střídá vzpomínky s aktuálním děním, míchá komiku s nostalgií, vtip a smutek. Oveho přísnost šroubuje do absurdních situací, v nichž si hrdina zaslouží spíš litovat než soudit.

Největším překvapením pro čtenáře je moment, kdy si uvědomí, že ten protivný dědek je mu vlastně sympatický.

MagdalenaSlaba
19. listopadu

Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetla. Nijak mě to nepřekvapilo. Bylo to přesně to, co jsem předpokládala, že to bude. Což je škoda.

PohlcenaKnihou
18. listopadu

Příběh jak starého morouse a muže úzkostlivě lpícího na pravidlech, předpisech a hlídání veřejného pořádku, napraví trocha lásky od bližního-sousedů a dětské bezprostřednosti. Příběh občas vtipný, za to 5*, ale jinak pro mě příliš velká oddechovka. Do dočtení jsem se nutila. Knihu jsem dostala darem, sama bych si jí do své knihovničky nekoupila.

gretl74
09. listopadu

Promyšlené, neotřelé, vtipné i smutné zároveň. V knihkupectví jsem si nechala doporučit něco, co pohladí po duši, a rozhodně se trefili.

Měňavka
06. listopadu

Absolutně jedna z nejlepších knih, co jsem četla!

Veruci
06. listopadu

Lidé nemusí být takoví, jak se jeví na první pohled, i toho největšího mrzouta je možné nakazit svým optimismem. Skvěle napsaný příběh. Na jedné stránce vás dokáže rozbrečet, abyste se vzápětí nahlas rozesmáli. Jedna z knih, ke kterým se budu vracet.

verulik196
03. listopadu

Ove je muž se svérázným pohledem na svět, jenž vás bude štvát, bavit a dokonce vás i dojme. Za mě palec nahoru.

RennaS

Krásný, milý a dojemný příběh se špetkou humoru. Na oddechové čtení jako stvořené.

luckomar

Nejsem moc na tento typ knih,ale i tak musím konstatovat, že mě kniha ve finále dojala. Knížka z které je smutno. Dočíst, znamenalo ztratit někoho blízkého.

Jitka822

Ze začátku jsem si říkala, že to není moc optimistická kniha - starý pán, kterého už netěší žít. Ale postupem času (oddechová kniha před spaním) jsem zjistila, že je to úsměvné. Sice je to trochu předvídatelné, ale přesto oddechovka velmi jednoduchého rázu, která se velmi snadno a příjemně čte.

Marcik7

úžasná kniha, místy dojemná, s nádherným humorem, i když já bych asi Oveho brzy zabila ...

Schary

Vůbec nevím, jak knihu ohodnotit... Nejdřív ty kladné recenze-a pět hvězd??? Za mě určitě ne. Je to poměrně krátká kniha, která se celou dobu vleče, paradoxně se ale dobře čte. Děj nám vykresluje život jednoho podivína jménem Ove, který si myslí, že po smrti ženy nemá pro co žít. Opak je ale pravdou, protože před smrtí má ještě pár úkolů...

Milky92

Krasna oddychova kniha.
Oveho pribehy super (y)

HankaJóga

Asi nejmilejší kniha, kterou jsem letos četla. Tak příjemně mě naladila, že jsem se stále usmívala a kamarádky se mě ptaly, z čeho pramení má dobrá nálada a já na to, že čtu milou knížku. Moc je zajímalo, o čem ta knížka je a když jsem jim řekla, že o muži, který se snaží spáchat sebevraždu, tak začaly pochybovat o mém duševním zdraví. Ale kdo si knížku přečte, tak určitě pochopí.

Zdenik

Knihu mám již dlouho přečtenou, ale nějak jsem pořád zvažovala, jak se k ní postavit. A vlastně doteď jsem z ní nějaká rozpolcená...dojemný příběh, postupně si skládáte ze střípků informací pozadí, snad dvakrát ukápla slza, ALE...ač autor asi zamýšlel většinu situací jako vtipné histroky, nějak jsem se u té knihy nemohla smát. Přišla mně spíše smutná, občas až depresivní, strojená....nevím, prostě mi nesedla.

boeink

Moje první setkání s Mr. Backmanem a to prostřednictvím hlasu Jana Vlasáka z audioknihy. Zpočátku jsem si říkala, to je ale protivnej dědek! Jenže Ovemu nelze nerozumět a nezamilovat si ho. Krásná, lidská kniha plná opravdových, uvěřitelných postav, často úsměvná a nakonec tak dojemná. Moc se mi líbí autorův styl vyprávění, určitě si přečtu jeho další knihy. A v podání pana Vlasáka jsem Oveho skoro viděla.

Yui-chan

Tato kniha se mi velice líbila. Byla čtivá, milá a člověk si nemohl nezamilovat hlavní postavy včetně kocoura, který míval kolikrát více rozumu, než všichni tam dohromady. Obdivuji lidi, kteří mají hluboký základ morálky a cti takže přestože byl Owe starý morous, já mu rozuměla a velice často naprosto chápala, proč se chová tak, jak se chová. Upřímně, věřím tomu, že on je chování, které by měla spousta z nás, kdybychom se nebáli říkat, co si opravdu myslíme. Proto možná ve mě tato kniha zůstala a asi i dlouho zůstane. A jsem velice ráda, že nás autor nezahltil jmény, které často nejsem schopná ani přečíst natož pak vyslovit a označoval lidi spíše jejich hlavními charakteristikami. Není to úplně nový nápad, ale zde nebyl v tak přehnané formě a velmi se mi líbil. Knihu jsem původně pořídila jako dárek a velmi často se mi takové knihy později dostanou opět do ruky na zapůjčení. Jsem velmi ráda, že jsem tuto knihu vybrala :).

teramacek

Na začátku jsem si říkala, že je to fajn, ale vlastně taková průměrná knížka a cca od poloviny jsem jí úplně propadla - a posledních pár desítek stran probrečela. (Nutno dodat, že na trajektu; těch cca 100 lidí kolem si asi myslelo něco neuctivého o mém duševním zdraví.) Je to krásná, citlivá knížka. A Oveho nesnesitelnost si skoro nejde nezamilovat :)

animovanej medv

Úžasná kniha o tom, že bychom neměli soudit od prvního okamžiku a hlavně nejezdit autem v obytné zóně!

Dawe4

Tohle je tak...lidské!
Ove vás dojme, pobaví, ale také možná i rozbrečí. Oveho prostě nejde nemilovat!
Doporučuji všem!

Daskak

Začátek velmi velmi pomaly, otravny. Uz jsem to vzdavala, cetla na nekolikrat a pak najednou jednim dechem. Bude mi chybet

Mikako

Úžasná a nádherná kniha.
Zdaleka to není komedie, ale často vyloudí člověku úsměv na rtech. A často člověka dojme... Budu na Oveho dlouho vzpomínat a možná se k němu někdy zase ráda vrátím.

pavčape

Knížka mě naprosto dostala! Starý nerudný dědek? Možná. A proč se jím stal? Prostě si to přečtěte , nahlédněte mu do nitra a udělejte si vlastní názor. Celou knížkou (až na určité epizody) jsem se prosmála a závěr jsem obrečela. V poslední době jedna z nejpříjemnějších knih, co jsem přečetla.
Nechápu hodnocení 2-0 hvězdiček, ale třeba se zrovna někomu Ove netrefil do nálady.. A to že je přirovnáván k filmu Grand Torino? Jistě, námět je podobný, možná hodně podobný, ale vyznívá naprosto jinak. Ove je optimistický, bez násilí a beze zbraní, je prostě jiný. Viděla jsem oba filmy, přečetla Oveho a mou srdcovou záležitostí se stal Švéd!

Isserley

Příjemná oddechová četba, dobře odpozorovaný týpek z řadovky. V naší chatové osadě byl přesně takový. Lezl na nervy tím, jak se furt staral a od všeho “měl klíče”. Jenže když najednou nebyl, zrezivěla brána do osady a upadla klika, zarostla cesta mezi chatami a na parkovišťátku nastal chaos. Chybí moc. Jsou solí země, tihle nerudní Oveové.

jirina4159

Moc pěkné čtení, byla jsem spokojená a některé pasáže mne velice dojímaly.