Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří ... celý text

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61518

En man som heter Ove (2012)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host

Wargo
včera

Na Oveho sa ťažko zvyká, komplikovaný starý dudroš, ktorého by za suseda nechcel asi nikto. Avšak posledných 20 strán bolo tak nabitých emóciami, že som sa s Ovem lúčil veľmi ťažko. Teším sa na film, nakoľko som si obraz o Ovem vytvoril v hlave sám, a som veľmi zvedavý, či sa s tým tvorcovia popasovali, ako si kniha zaslúži.

Jane100

Přijde mi, že se autor snažil napodobit Staříka. Kniha mě nudila a celkově zklamala.

angloumene

Opravdu příjemná a hlavně čtivá kniha, která čtenáři ukáže, že i to nejšedivější odpoledne není zase až tak černé. Radost, láska i přátelství se dají nalézt v každém věku, zvlášť pokud jde o slušného člověka. No a že je to občas trochu mrzout, nad tím se musí trošku přivřít oči.

Pablo7

Četl jsem po Tady byla Britt-Marie. Ove je vážnější, méně vtipný, ale o hodně dojemnější. Přiznávám bez mučení, že jsem si párkrát zaslzel. Kniha se čte dobře, přesto mě celý příběh přijde trochu vyumělkovaný a vypočítaný.

moho

Začátek nuda. Ale doporučila mi jí kamarádka, které věřím, tak jsem četla dál. A vyplatilo se. Sledovat příběh muže, který tak miluje, i když to nerad přiznává, je krásné. Doporučuju dál a pořád mě vzpomínka na čtení dojímá.

Ema22

Jsem příjemně překvapena, sice jsem knihu četla na své poměry poměrně dlouho, v mezičase si pustila film, nakonec jsem byla dojata. Oveho si nemůžete neoblíbit, je to bručoun, ale má "velké srdce". Je věrný, a to doslova, věří hodnotám, které jsou v dnešním světě považovány mnohdy za směšné. Všudypřítomné téma smrti autor nepředkládá jako tragédii, ale součást našich životů, se kterou se každý vyrovnává po svém. O jednu hvězdu méně, protože podobně jako v Britt-Marii nemiluji fotbal, nesdílím Oveho zájem o auta a nikdy by mě nenapadlo podle nich posuzovat lidi, své přátele a rodinu.
"Smrt je podivuhodná věc. Lidé se chovají tak, jako by snad ani neexistovala, přestože je to jeden z největších důvodů žití vůbec. někteří si díky ní uvědomí, že žijí tvrdě, zatvrzele a nevraživě. Jiní potřebují vnímat její neustálou blízkost, aby si vůbec dokázali uvědomit, co je jejím opakem. A jsou i tací, kteří se myšlenkou na smrt zabývají natolik, že se usadí do čekárny dávno předtím, než se smrt ohlásí. Lidé se jí děsí, ale největší hrůzu mají převážně z toho, že si vezme někoho jiného než je samotné. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé."

lavendy

Muž jménem Ove mě štval od začátku až do konce. Bylo pro mě téměř bolestné ten příběh číst. Dočetla jsem to jen proto, že mě můj syn stále ujišťoval, že už se to rozběhne a bude to pěkné. Konec byl pěkné klišé. Vykalkulované. Alespoň myslím. Nepřekvapil.

Mamutka01

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Slzy sice převládaly nad smíchem, ale chytlo mne to .

Romžiry

Naprostá pecka. Moc pěkné čtení.

JIVaJaH

No, já nevím. Zasmát jsem se zasmála, nad bručounstvím kroutila hlavou i se bavila, ale...za srdce mě to nevzalo. Možná, že jsem příběh nečetla, ale poslouchala?

nikdonekdy

Začátek mě strašně nebavil, ale asi od čtvrtky knihy to začalo být lepší a u konce jsem utirala slzy. Za mě 4 hvězdičky

Malýmedvěd

Líbí se mi takovéto knihy, kde je vidět, že autor má rád všechny lidi a to i ty nepříjemný, kousavý a ukazuje, že je můžeme mít i my rádi.

stovice

To bylo naprosto dokonalé! Jedna z nejlepších co jsem kdy četla.

cinapo

Nádherná kniha s bručounem k zulíbání v hlavní roli. A vůbec mi není stydno přiznat i tu nudli, kterou jsem měla u nosu na konci příběhu.

IVANA0123

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla a kdyby to šlo, tak dám 10*. Je to úžasná knížka o krásném vztahu, podivínském Oovi, který pomáhá i štve své okolí a starém vypelichaném kocourovi. Nevím jestli jsem už četla někdy knížku, která by mě tak často dohnala k slzám smutku ale i smíchu. Knížka, ke které se budu určitě vracet. Doporučuji.

"Nepochopil, proč si ho vybrala. Milovala samé abstraktní věci: hudbu, knížky a divná slova. Ove byl muž konkrétního. Měl rád šroubováky a filtry na olej. Kráčel životem s rukama zastrčenýma v kapsách. Ona tančila."

SmisekIvuska

Úžasná knížka, kdy se člověk zasměje a na konci pustí slzu. A po zaklampnutí knihy si řekne "jo a o tom je život".

dara.vitkova

svět není jen černý nebo bílý.... skvostná kniha

Hudis

Když pominu dobrý příběh a vykreslení každé postavy, tak mě zaujaly dvě věci. Že se ve švédských nemocnicích platí za použití záchodu a že švédští úředníci jsou opravdoví nelidové :) Podle autora ovšem

slesicka

No nejdřív mě starý zapšklý pán docela štval, ale jak postupně odhalujete jeho příběh, začne vám být dost sympatický :) No a nakonec i slza ukápla, takže za mě moc pěkná kniha.

Mišule_11

I když jsem knihu četla delší dobu, jsem ráda, že jsem si ji přečetla! :) Oveho jsem ze začátku viděla jako zahořklého a mrzutého starého pána, ale v průběhu příběhu jsem na něj nejen změnila názor, ale také si jej oblíbila! Ať už byl jaký byl. Konec příběhu jsem tak nějak tušila, ale i tak mě mrzelo, když přišel. Kniha je nejen emotivní, ale díky ní si člověk také uvědomí určité věci nejen ze života, ale naopak jsem se také i u jistých pasáží zasmála! :D

Olous1

Nádherná kniha,popisující jak je těžké se vyrovnat se ztrátou blízké osoby,někdy ukápla velká slza,hlavně na konci knihy,všem doporučuji přečíst.Při této knize si člověk, v této uspěchané době, uvědomí co je na tomto světě nejdůležitější.

tanjaj

Moc hezky napsaný příběh mrzutého protivného dědka, který má, navzdory své povaze, srdce na správném místě. Několikrát mě kniha rozesmála, ale i dojala k slzám, zejména její konec. V knihovně na mě čeká další kniha od autora: ,,Babička pozdravuje....''už se na ní moc těším.

Tyet

Tahle knížka je nefalšovaný hollywoodský doják, až na to, že ji napsal Švéd Fredrik Backman. Velmi dobře ví, jak zapůsobit na první signální u sentimentálních čtenářů, takže i já jsem měla občas na krajíčku. Autor vskutku na nic nezapomněl, vedle osamělého vdovce, zprvu uzavřeného a nevrlého, později obměkčivšího a zlidštělého, nechybí dobrá žena, učitelka, jež nezvladatelné děti naučí číst Shakespeara a později umírá na rakovinu (jak jinak). Přistěhovalkyně s dobrým srdcem, která Oveho vytrhne z jeho letargie a jejíž děti si Oveho adoptují za dědečka. Homosexuální výrostek, jehož nejprve zavrhne a posléze přijme prohlédnuvší otec. Dále tlustý dobromyslný ajťák, který má rád zvířátka, a jenž si nakonec onoho výrostka vezme za muže. Jo, adoptují spolu holčičku! Ove pochopitelně nakonec umře, bez toho by to nebylo ono. Už když to takhle po kupě píšu, musím se smát. Fakt nic nechybí. Ale jo, přečtěte si to, proč ne, neubude vás. Ale nečekejte nic zásadního, prostě moderní limonáda se všemi náležitostmi.

Inari

Ke knize jsem přistupovala poměrně skepticky, koupila jsem si ji hlavně díky skvělým hodnocením a zpočátku jsem měla problém se do ní začíst. Nakonec jsem jí ale chtě nechtě naprosto propadla. Je to prostě silný a dojemný lidský příběh a líbí se mi autorův styl psaní. Jediný problém jsem měla s věkem hlavního hrdiny, vzhledem k jeho životnímu postoji bych mu tipovala aspoň o 10 let víc.

rielle

Ze začátku jsem byla nedůvěřivá, ale na konci už jsem byla zamilovaná :) Přečteno jedním dechem, místy jsem byla celá napjatá, jestli se to náhodou nestane.. Konec jsem obrečela, ale mělo to tak být.

oolinkaa

kniha mě vůbec dle popisku nezaujala, téma stáří, smutek apod. není nic pro mě.ale v knihovně neměli nic jiného, a jelikož má Ove dost kladné hodnocení, tak jsem to zkusila.. ze začátku mě to mile překvapilo, četlo se to dobře, ale od půlky mě to přestalo bavit a přistihla jsem se, jak přeskakuji i kapitolky.. téma mě prostě ničím neuchvátilo, nezaujalo, jediné, co mě asi tak fakt bavilo, bylo když se skamarádil s kocourem :D
četla jsem lepší knihy, ale i horší, takže za mě 3***

Gabčakom

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Smích, slzy, smích, slzy ... Kniha, která mě absolutně nadchla a budu se k ní ráda vracet.

hrona

Tak tato kniha se čte sama, byly chvíle, kdy jsem se chechtal až jsem měl slzy v očích, ovšem měl jsem i opačný problém, kdy určité dějové linie byly extra dojemné. Skvěle vyvážená knížka. Muž jménem Ove mě zkrátka dostal.

Icequeen

Ove je niečo medzi Nicholsonom v As Good as It Gets a Eastwoodom v Gran Torino. Ove je obmedzený ignorant so sociálnymi zručnosťami tasmánskeho diabla. Ove len chce mať pokoj od ľudí a od života. Ani jedno sa mu nedarí. Ove často pomáha, ale nie z dobroty srdca, ale preto, lebo nikto nie je schopný odviezť kus poctivej, poriadnej roboty a Ove sa na to nemôže pozerať. Ove občas robí dobré skutky a má na to pádny dôvod. Keby tak nečinil, jeho manželke by sa to nepozdávalo a to by Ove nikdy nedopustil. Ove žije podľa jasných pravidiel a princípov. Je jediný, kto sa nimi riadi. Ovemu je jasné, že všetci ostatní sú hlupáci a svet sa rúti do záhuby. S príchodom novej rodiny do susedstva sa však pre Oveho všetko mení. Energická a temperamentná suseda mu ukáže zač je toho loket a Ove sa proti svojej vôli ocitá vo víre udalostí, ktoré mu narúšajú jeho pôvodný plán, ktorým je... Ove je najčastejšie používaným slovom v texte.

Barisek007

Možná je to tím, že jsem těhotná a řešíme teď menší problém, možná je to tím, že ta knížka jde po citech jako gepard po antilopě, možná je to tím, že je to prostě a jednoduše prvoplánové, možná je to tím, že to do sebe i přes to všechno krásně zapadá a Ove je...miláček, ale u téhle knížky jsem bulela od začátku do konce. Ove je lidské, něžné vyprávění o době, lásce, přátelství, ztrátě a životě, a to prostě stojí za to.