Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.62016

En man som heter Ove (2012)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host

Kat123
předevčírem

4 a půl, konec mi přišel dost přeslazený...

Therez451

Je až neskutečné, kolik emocí se v člověku vystřídá při čtení Backmanových knih... Klobouk dolů!

Evule81

Jednoznačně 5 hvězdiček. Škoda, že není víc lidí jako Ove

Didi15

Tuto knihu mi půjčila kolegyně a já jí za to moc děkuji. Úžasná kniha, smála jsem a nakonec i plakala. Owe mi byl sympatický , víc takových knih. Rozhodně stojí za přečtení.

kamca4151

Asi jedna z knížek u které se můžete zasmát a potom hned plakat.

AlisekPac

Přečetla jsem na doporučení a ano líbila se mi. Jde o oddechovou četbu, u které se zasmějete. Nevím proč, ale tomu bručounovi jsem prostě fandila!

Fazolka2017

Ze začátku mě ten nerudný děda dost štval, ale postupně se z toho vyklubalo skvělé čtení, humor, úžasné postavy a tvrdohlavý odvážný kocour.

Mardou19

Moc krasna kniha, chtelo se mi u ni plakat i smat. Ove si me hned ziskal a jeho laska k zesnule ze ne je uzasna.Byla bych rada, kdyby me v zivote neco takoveho taky potkalo.

lestfe

Občas mě Ove štval svojí nerudností. Stejne tak mě občas už vytáčelo přeskakování v čase. Ale celkově se mi kniha moc líbila. Dobře se četla, měla pointu i humor.
Závěr překvapivě dojemný. Kocour byl super, ten me opravdu bavil!

Madluska

Existují knihy, ke kterým se dostanete ve správný čas. Přesně takový byl pro mě Ove - chlápek, který zkoumá kvalitu věcí jejich okopáváním a se kterým by mě pojila tak maximálně nevraživost vůči kočkám (alespoň do jisté doby), přesto jsem si ho i s jeho příběhem zamilovala. Smála jsem se, obtěžovala své okolí neustálými poznámkami o aktuálním dění kolem Oveho, brečela, jednoduše s knihou prožila krásné 4 dny a mrzelo mě, že už jsem ji dočetla. Nesmírně mě potěšilo civilní zpracování i drobné poznámky na okraj, které se nakonec ukázaly být nosnými pro celý příběh. Potěšilo mě i postupné odhalování životních osudů jednotlivých hrdinů (zejména tedy titulního). Bavily mě názvy jednotlivých kapitol. Prostě se to sešlo všechno. Kdybych měla něco vytknout, byl by to na můj vkus dost "syntetizující" závěr - spletenců se tam na můj vkus objevilo až přespříliš. Celkový dojem ale ani toto nezkazilo a těším se na další knihy autora. P.S. Malý spoiler k mé první větě: ano, mám červené šaty. :-)

PetraBery

Neuvěřitelně výjimečný příběh muže jménem Ove. Smutná, dojemná, vtipná, chytlavá a lidská kniha, kterou rozhodně chci mít ve své knihovně, protože se ke všem hrdinům určitě chci vracet. Přesně takové knihy jsou důvod, proč stojí za to trávit volný čas čtením. Neskutečný zážitek, pohlazení na duši, uvědomění si síly přátelství a lásky. Rozhodně doporučuji všem!

Gaara1

Pěkný příběh o staříkovi, který prochází těžkým obdobím a pere se s celým světem a sám se sebou. Ove má svá pravidla, je pracovitý, čestný a spravedlivý, občas se zdá, že nikoho nemá rád, ale čas ukáže, jaké má dobrosrdečné srdce.
5 hvězd.

lalanka

Pekna kniha. Aj ked som s nou najskor bojovala a citala som ju cez rok. Bola mi doporucena kamaratkou ako skvela kniha. Ale ja som v nej zozaciatku tu skvelu knihu nevedela objavit.
Asi ma uplne nebavia knihy, ktore si pisane stale tym istym sposobom, stylom ( t.z. ze niektore reakcie Ova sa dali uz predpokladat).
Ale koniec bol dobry, ukapla slzicka pri docitani knihy.

hapac

Moc hezky se četlo - možná byl Ove nerudný, ale zároveň to byl poctivec se smyslem pro spravedlonost. Docela jsem ho chápala, chvílemi jsem se usmívala, chvílemi mi bylo smutno.....

parley3

Příjemné čtení o nerudném staříkovi s velkým srdcem. Styl psaní, postavy, všechno krásně vykresleno. Trošku mi připomíná maminku mé tchyně.

groula

Tak to byla jízda. Nejdřív mě ten starej parchant ukrutně lezl na nervy, později sem ho vzal na milost anásledně ho začal obdivovat.
Závěr knihy mi vehnal slzy do očí.
Překrásná kniha o skutečném chlapovi, lásce, přátelství a spoustě Saabu...

allyce

Královky jsem se bavila. Od první řádky do poslední tečky. Už teď se těším, až si ji někdy zase přečtu.

chandel

Ze začátku se mi knížka moc nelíbila, bylo mi hrozně nepříjemné číst jak Ove pořád na něco nadává, nemám to ráda. Vydržela jsem to a jsem ráda, protože knížka je opravdu moc krásná, ale musíte vydržet až do půlky. Bude mi smutno:)

Swahill

Krásný příběh, pro mě místy trochu nudný popisný styl psaní. 4/5.

bruntal

Nemohu si pomoci, ale Ove mi byl sympatický od začátku ;) Každopádně Backman má neuvěřitelný dar dotýkat se a jitřit lidské emoce a to jemně, nenásilně a přesto silně. Stejně tak vykreslit charaktery postav, které jsou tak skutečné, že v nich poznáváme osoby z našeho vlastního okolí a možná i sami sebe.

Lil30

Kniha se mi líbila, a třebaže jsem Oveho moc nemusela, časem jsem si jej oblíbila. Z morouse se stal srdečný a milý chlap, který v něm dávno dřímal, jen je škoda, že se to nepovedlo dříve jeho ženě, která v něm tyto kvality viděla již dávno. Konec byl dojemný, určitě ji doporučuji přečíst. Další knihy od autora jsem zatím nečetla, ale jistě se do nich časem pustím.

viclef

Bohuzel me kniha nepresvedcila :( Nesedl mi humor (jestli tam teda nejaky byl), a hlavne jsem nepochopil, co primelo Oveho se na stara kolena zmenit? To, co se za cely zivot nepovedlo jeho manzelce, se povede cizince behem 3 setkani? Asi to tak Backman chtel od zacatku, tak to tak proste muselo byt.

Adell-ka

Jedním slovem nádhera! Úžasná kniha, která popisuje život postaršího muže a jeho proměnu po setkání s určitými lidmi, a ačkoli se v příběhu objevují i závažná témata, kniha se čte lehce, je pohodová, humorná a chvílemi i dojemná. Velmi doporučuji. Je to první knih, kterou jsem od tohoto autora četla, ale rozhodně ne poslední!

filipstencl

I slza ukápla

janica09

Ze začátku jsem to měla přesně jako u Britt-Marie, šíleně mi šel na nervy. V průběhu knihy jsem si Oveho zamilovala, stejně jak celý příběh. V závěru jsem byla smutná, že se musím rozloučit.

antonin0999

Je neděle odpoledne a v bytě nad námi nějaký Ove vrtá. Nahlas a nepříjemně. Obvykle by mi to ničilo nervy, ale teď myslím na to, že je to třeba pro toho člověka důležité. Je to trochu skandinávské klišé, ale člověk musí v nějakou pohádku věřit.
Seveřané umí své utopie pěkně prodat.
Na konci jsem brečel.

Hellenne

Týden mi Ove zpříjemňoval cesty autobusem. Když jsem se dostala nakonec obrečela jsem to. Setkání s někým tak jednoduše "pravým", jako byl Ove, je opravdu zážitek!

Gaeberys

Zatím jsem "absolvovala" jen audio verzi, dokonale namluvenou. Oveho jsem měla ráda od počátku, bylo mi jasné, že za takovým morouskem (přičemž tedy se spoustou jeho názorů souhlasím) bude zlaté srdce. Velmi lidský příběh, nenuceně plynoucí.
A ten kocour, do toho jsem se zamilovala nadobro!

whiolet

Ove chce umřít,ale během cesty ke smrti poznává Parvenah a vše je najednou jinak, teda ne, že by se teď Ovemu umírat nechtělo,ale je jaksi "neschopný" to dokončit.
Kniha plná sarkastického humoru,také však plná tolika citů, které vás nenechají chladnými je skvělá oddychovka, která vás bude bavit.
Mně se přesto o něco více líbila "Babička pozdravuje a omlouvá se"

hrosik3

Kniha plná citu, lidskosti, která míchá smutek, humor, naději, ale také hořkost a smrt. Mně se to líbilo, ale pořád je před Ovem Britt-Marie.