Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.62116

En man som heter Ove (2012)

Vydáno:, Host

Daskak
dnes

Začátek velmi velmi pomaly, otravny. Uz jsem to vzdavala, cetla na nekolikrat a pak najednou jednim dechem. Bude mi chybet

Mikako
včera

Úžasná a nádherná kniha.
Zdaleka to není komedie, ale často vyloudí člověku úsměv na rtech. A často člověka dojme... Budu na Oveho dlouho vzpomínat a možná se k němu někdy zase ráda vrátím.

pavčape
předevčírem

Knížka mě naprosto dostala! Starý nerudný dědek? Možná. A proč se jím stal? Prostě si to přečtěte , nahlédněte mu do nitra a udělejte si vlastní názor. Celou knížkou (až na určité epizody) jsem se prosmála a závěr jsem obrečela. V poslední době jedna z nejpříjemnějších knih, co jsem přečetla.
Nechápu hodnocení 2-0 hvězdiček, ale třeba se zrovna někomu Ove netrefil do nálady.. A to že je přirovnáván k filmu Grand Torino? Jistě, námět je podobný, možná hodně podobný, ale vyznívá naprosto jinak. Ove je optimistický, bez násilí a beze zbraní, je prostě jiný. Viděla jsem oba filmy, přečetla Oveho a mou srdcovou záležitostí se stal Švéd!

Isserley

Příjemná oddechová četba, dobře odpozorovaný týpek z řadovky. V naší chatové osadě byl přesně takový. Lezl na nervy tím, jak se furt staral a od všeho “měl klíče”. Jenže když najednou nebyl, zrezivěla brána do osady a upadla klika, zarostla cesta mezi chatami a na parkovišťátku nastal chaos. Chybí moc. Jsou solí země, tihle nerudní Oveové.

jirina4159

Moc pěkné čtení, byla jsem spokojená a některé pasáže mne velice dojímaly.

MichaELABush

Protivný,pedantský morous Ove si mě naprosto získal a je důkazem toho,že pod tvrdou slupkou se může skrývat měkké jádro. U tohoto příběhu jsem se nejméně čtyřikrát rozbrečela a vím,že knihu jsem nedržela v rukou naposledy.

jockjock

Knihu budu hodnotit pouze do strany 72. protože jsem neměl vůbec chut v tomhle pokračovat,podle recenzí jsem čekal nějakou vtipnou knihu ale žádnej humor prostě nepřišel,vtipný by bylo jenom kdyby přišel na straně 73. HAHA

IHT

Kdyz jsem si knihu precetl, byl jsem dojaty. Kdyz jsem se podival na autoruv medailonek, byl jsem v soku.
Jak to delate pane Backmane, ze dokazete v jednatriceti napsat tak hluboky pribeh o cloveku temer dvakrat tak starem, jako jste vy? Jak se dokazete vyhnout obvyklym stereotypum mladych lidi a byt tak fantasticky lidsky a opravdovy? Hluboce pred Vami smekam...

ankaras

Krásná knížka, krásný příběh, zase jsem si zabulela jako želva, ale prvně se mi stalo, že jsem se i zasmála :).

Lily101

V této knize se jednoznačně ukazuje, že není vhodné soudit lidi, v jejichž botách jsme neušli ani krok, resp. povrchně přistupovat k posuzování druhých. Vyšší úroveň je pak snažit se tyto lidi povzbudit a pomoci jim z jejich "zatrpklosti" získané životními zkušenostmi (Ove to skutečně neměl jednoduché), což udělala Paravenah. Toto poselství je mi již známo, ale někomu mladšímu či neznalému, by mohl takovýto text změnit život (k lepšímu).

Co mi vadilo, byla neustálá touha Oveho vzít si život, ačkoliv chápu velikost lásky k Sonji. Některé věty měly hlubší podtext (dalo by se říct až moudro), což oceňuji, protože mi i něco nového daly. Každopádně od autora u mne zatím vede jednoznačně "Medvědín", což ale neznamená, že se netěším na četbu jeho dalších knih. Těším. A moc!

ber-tram

Trpný úděl Oveho odlehčuje humoristické líčení jeho pachtění.
Poznat se v něm může kdekdo. Takovej pan »domácí pravidlo«. Permanentně podebranej, setrvalej na svejch hodnotách, jenže dobrák od kosti. Přivadrovalce by tutově z duše nesnášel, akorát se o tom »korektně« mlčí, ať si každej domyslí.
Jedinej, kdo mi pil krev, byl kocour. Tyhle zvířecí spratky mi kdysi znechutila Frýbová. 24/18

OndřejMergl

Miluji, jak se pan Backman vždycky trefíte charakterem hlavní postavy do někoho mně z okolí velmi blízkého a díky tomu si knihu i daleko více užívám.

Absurdnost situací je někdy sice vyhnána až do extrému, ale díky tomu jenom vynikne povaha jednotlivých postav a grotesknost příběhu.

Na jednu stranu jsem se skvěle bavil, na druhou jsem měl slzy na krajíčku, protože jakkoliv ironicky autor příběh podává, stále se zabývá zásadními životními otázkami a smutným tématem.

Celkově vzato opravdu povedená kniha plná silných morálních hodnot a já opět tleskám autorovi, jak se mu to povedlo. S radostí si přečtu vše, co tenhle pán napsal.

nicole1990

Knížka se mi moc líbila je vtipná zároven smutná.

malí

Kniha o OPRAVDOVE lasce ve vsech jeji podobach.

Danielka001

Autor je muž co používá svou inteligenci velmi dobře, kniha je krásná, vtipná, smutná, ze života, nadčasová, za mne velký obdiv k Ovemu.

bookfan

Mně se to moc líbilo. Nejen proto, že je to milá, vtipná a zároveň i příšerně smutná a dojemná kniha. Jsem totiž taky trochu "Ove". Sice jsem žena, o dost mladší, namísto starého Saaba mám staré Volvo a řídím prachmizerně, ale tu zapšklost a zatvrzelou věrnost, tu mám v sobě taky. Jo.

LukasKudlacek

Neuvěřitelně skvělé a zábavné oddychové čtení. Ove je jednoduchý a přímý a jeho řeč je také taková. Kniha Vás pobaví, dojme, rozesmutní a zase rozesměje. Doporučuji si všem přečíst.

cejkal

Krásná kniha, všem doporučuji přečíst

buldozer5

No prosim, tohle se fakt povedlo! Backman se touhle knihou přesně trefil do mého vkusu, prostě jsem ji nedokázal odložit, i když mě potom ve finále mrzelo, že jsem ji přečetl tak rychle. S postavou jako Ove se těžkou loučí. Sice mi ze začátku vadila jeho nerudnost, ale zvykl jsem si a potom jsem si jenom čtení naplno užíval. Občas jsem se u čtení nahlas rozesmál, jindy mě Oveovy myšlenky donutily k zamyšlení...
Co se týče historie různých postav, většinou mě nezajímá, ale tady to Backman napsal tam poutavě, že jsem ji prostě musel přečíst taky.
Je to kouzelná, dojemná kniha, rozhodně stojí za přečtení.

Kamčučák

Muž jménem Ove, stařík, který se nedokáže smířit se smrtí jeho milované manželky. Jeho nabubřelost a zapšklost je tak roztomilá, že rozhodně stojí za přečtení!

trudoš

Román o obyčejném porozumění, střetu starého s novým a zlu jménem bílokošiláči. Ano, uznávám, je to jednoduché, neoriginální a možná i trochu prvoplánové, ale bez okolků přiznávám, že fachman Ove si mě získal se vším všudy. Kromě toho, že bych chtěl být jednou stejně šikovný a důsledný jako on, je všechno to jeho bručení pod vousem pouze známkou normálního člověka, který má střízlivý pohled na svět. V tomhle ohledu jde Fredrik Backman na jistotu a využívá osvědčených klišé k tomu, aby čtenáře rozesmál nebo rozplakal. Funguje mu to přitom na jedničku, pročež má výhrada je jediná – rád bych ještě dalších dvě stě stran.
Velkou výhodou je, že se kniha dá číst stále dokola a nikdy neomrzí, protože absence zápletky znemožňuje nudit se u známého děje a člověk si jen užívá jednotlivé situace a etudy. Nákup počítače, rozhovor v kavárně, domácí autoškola, zachraňování kocoura, potyčka s klaunem… to všechno jsou scény, ke kterým se chci opakovaně vracet ve chvílích akutního předávkování realitou.

If_odkolka

Tak tenhle "dědek" se mi vážně dostal pod kůži!! Vůbec ho nemůžu dostat z hlavy - každou chvíli mě napadne, co by na to či ono asi řekl Ove? :-)
Perfektní čtení o životě s tím hezkým a zlým, jak už to tak chodí...

ajasin

Zpočátku trochu rozpaky co tak úžasného na této knize všichni mají. Ale pak to přišlo. Moc hezký příběh.

sue_partymix

Krasny a dojemny pribeh...

Vik40

Pro mne (četl jsem už dříve, asi před rokem) je to jedna z nejkrásnějších knih. Lidská, hluboká, ze života.
Všem doporučuji.

jaroiva

Vydržela jsem 4 kapitoly a stačilo. Starej nerudnej dědek a to má být vtipné? Ano, znám ze svého okolí pár takových dědků. Čekala jsem humor, pro mě se moc nedostavil. Pokračovat ve čtení považuji za ztrátu času. Hodnotím podle procent, co jsem vydržela přečíst, tj. 11%.

Zuzana08

Kniha ve mě vyvolávala na střídačku emoce smíchu x lítosti x pláče. Výborná kniha.

attila1

" Seňor Saab " tady nejde dát jinak než 5 hvězdiček. Nasmála jsem se i pobrečela. Určitě se k této knížce někdy zase vrátím.

pauele

Že sa dá uhundrať k zaujímavému a plnohodnotnému životu? Snáď áno. Aspoň podľa tejto knihy o ide. Miestami vtipné, miestami k zamysleniu. Príjemná oddychovka.

MirkaProk

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější. Říkám ji laskavá kniha. Ove je můj oblíbenec. Určitě si ji někdy přečtu znovu