Boss Babiš

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zrod a nemilosrdné praktiky v byznysu, ale přibližuje i jeho roli ve polosvětě kolem kmotrů Františka Mrázka, Tomáše Pitra či Radovana Krejčíře. Kniha je zčásti postavená na reportážích časopisu Reportér. Přináší však celou řadu novinek a dosud nepublikovaných informací, které tvoří zatím nejucelenější obraz oligarchy Babiše....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356510/boss-babis-6Yo-356510.jpg 4.3100
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, JKM - Jaroslav Kmenta

Valeyman
včera

Knihy pana Kmenty mám hodně rád a mám všechny, ale tohle byl dle mého jasně nejslabší kousek.
Na začátku se autor sám sebe vykreslí jako rytíř ve zbroji, který nese štít demokracie. Celá kniha se nese v duchu : Babiš zřejmě udělal, dá se vytušit, že asi tohle bylo tak , jedna indície napovídá, že to bylo pravděpodobně tak........ Celé je to o tom, že Babiš nepodnikal v rukavičkách ( překvapivé že ? ) . Navíc pro lidi kdo četli jeho předchozí knihy nebo mají předplatné Reportéra jako já, se dost věcí opakuje a pan Kmenta sám sebe trochu vykrádá. Neustále omílaná Mrázek, Krejčíř. Zkrátka pro mě nic nového + spousta název firem, akcionářů ,struktur, které hodinu po zavření knížky nepamatujete. Nejsem rozhodně fanouškem AB , ale tohle mě zkrátka nebavilo. Celá kniha se nese v duchu : Ztratí se štangle salámu v sámošce a zřejmě za to může Babiš. Z celý knihy úplně čiší antipatie autora k Babišovi, myslím, že už je to zčásti posedlost a už v půlce knihy mi to otravovalo, s někým spolupracoval a hned bylo třeba vypátrat, že ten dotyčný měl nějakýho příbuznýho z pátýho kolene co měl něco společnýho s STB.

papillionnek
05. prosince

Mráz po zádech a nauzea po celou dobu čtení, ale za ty pocity to stálo. I přes náročnější pasáže, kdy jsem se ztrácela v různých firmách a peněžních tocích se kniha četla jedním dechem. Díky za ni pane Kmento.

Olda101
24. listopadu

Rozhodně doporučuji přečíst.

mirka71
22. listopadu

No docela nářez, tohle by měla být povinná literatura v předvolebním období!!!! Člověk se dozví věci, že nestíhá zírat.Že je politika neskutečná špína,mi říkala už maminka, když jsem byla malá, ale asi je lepší toho moc nevědět, protože to se mi otvírá kudla v kapse. Přesto díky, pane Kmento, vím, že po Vaší další knížce opět ráda sáhnu.

Albertos
21. listopadu

No, poměrně síla. Vzhledem k tomu, že jsem se o to lehce zajímal, tak jsem měl povědomí co a jak bylo, ale když jsem to četl, tak mě občas mrazilo. I kdyby byla jenom polovina z toho pravda, tak je to hustý.

A i ta forma, kterou je to psané, je hezky čtivá. krátké úderné kapitoly, takže to lze číst i v metru a nemusíte se bát, že někde ztratíte nit.

Určitě mě to nálakalo, že si přečtu i ty zbylé knihy od autora.

MildeZ
21. listopadu

Autor je zárukou kvality a obsáhlých informací, které člověka posunou dopředu a dají mu nahlédnout ''pod pokličku''. To se potvrdilo i v tomto případě a Andrej prostě NE!!

chamyl
16. listopadu

Andrej Babiš je produktem sametovosti sametové revoluce. Znaménko pro hodnocení tohoto faktu, ať si čtenář doplní sám. A zároveň by si měl odpovědět na otázku, kterou si s oblibou při těchto příležitostech kladu: "Cui bono?" (doba od roku 1989, dotace i privatizace, vliv na média i státní orgány atd.). A odpověď: "Havel? Klaus? Zeman? Kalousek? Gross? Topolánek? Rittig? Babiš?..."
Jsem každopádně rád, že takovéto knihy vznikají a to nikoliv z nějaké škodolibosti vůči jejím hlavním hrdinům, ale prostě protože si myslím, že bychom o politicích měli vědět co nejvíce a každý z nich by se neměl svlékat pouze do slipů, ale naopak by měl být připraven "ukázat nám i pindíka". Věřím, že to takto bude i v budoucnosti a pan Kmenta bude i nadále publikovat v duchu "padni komu padni".

ecila13
15. listopadu

Babiš mi připomíná Bakalu. Gangsteři ve značkovém obleku.
Sorry jako. Je to kampaň.

Jediný rozdíl oproti podsvětí a bývalým vekslákům (Mrázek, Pitr, Krejčíř) vidím v jejich vyšší inteligenci. A pravděpodobně se na rozdíl od úplného dna nedopustili fyzického násilí.

tlllk
13. listopadu

Už dávno som nemal také zmiešané pocity. Uvedomujem si, že v demokracii je
1, politická strana je iba "firma" pre záujmovú skupinu či osobu.
2, financie do nej vložené chce každý zhodnotiť.
3, hrať fér vo svete kde všetci podvádzajú je naivné.
V škole nás učia čo je správne a fér, ale ak neprekročíte určité mantinely, váš životopis nebu stáť za spísanie. Z tohto uhľa pohľadu to čo robil AB by sa malo učiť na vysokých školách, ten kto poukazuje iba na to aká to bola nehoráznosť je naivný, ako panic hľadajúci lásku v bordeli.
Áno, štve ma, že v takomto svete musím vychovávať svoje deti. Chcel by som svet plný jednorožcov kadiacich dúhové obláčiky, ale na začiatok by mi stačilo, keby do škôl konečne zaviedli predmety, ktoré by ich na takýto svet pripravili. Čítať medzi riadkami bankové zmluvy, re-klamné slogany či programi politických strán.

mone
11. listopadu

Kdyby to byla fikce, tak jako čtenář smeknu klobouk, jak to autor bravurně vymyslel. Tím, že je to realita, mi akorát ustavičně běhal mráz po zádech. A nebyl to žádný Mrázek, ale pořádný mráz.

Hana H.
11. listopadu

Tuto knihu by si měli přečíst všichni, kteří se nechali v minulých týdnech svézt na Čapí hnízdo, aby zde dostali řízek zdarma a následně u voleb hodili hlas tomu, kdo jim ho zaplatil. Jenomže oni by tomu, co je v ní napsáno, asi stejně neuvěřili. Akce byla zaměřena na důchodce, tedy poměrně početnou skupinu obyvatel, takže třiceti procentům se není nakonec co divit. To je opravdu hnus, velebnosti.
Místy je to sice možná pro někoho trošku složité čtení, všechny ty propletence kamarádíčků atd., ale stojí to za to.
Tak tedy... Pán Bůh s námi

Yorika
08. listopadu

Netvrdím, že jsem všemu rozuměla.Někdy mi ty spletité vazby a intriky přišly až příliš komplikované.Obrázek jsem si však udělala.Pan Babiš není člověk, který by ve mně vzbuzoval důvěru.
A po koblihách se tloustne.

martina2704
08. listopadu

Je pravda, že se kniha místy trochu obtížněji čte (hodně jmen, hodně firem), ale to je daň za to, že pan Kmenta detailně popisuje vazby mezi jednotlivými "aktéry příběhu". Klobouk dolů za další skvělou novinářskou práci.

hroneczek
06. listopadu

Po faktické stránce jde o velmi zajímavé dílo, které muselo pana Kmentu stát spoustu úsilí a času. Chápu také, proč je napsáno tak, jak je napsáno. Nicméně se mi kniha, jako člověku nepolitickému, velice obtížně četla. Bylo těžké se v ní orientovat, dokonce jsem musela část jedné kapitoly úplně přeskočit, což běžně nedělám, ale už jsem prostě nevěděla, čí jsem. Kniha dočtena, vracet se k ní určitě nebudu.

slaska77
05. listopadu

Děkuji za poutavé provedení bohužel zcela nedávnou historií zasahující do současnosti více, než je nám libo. Knížka krásně plyne, čtenář má šanci vše pochopit, má přehlednou strukturu a autor často připomíná již řečené, takže čtenář není nucen listovat zpět a souvislosti si hledat sám. No a k tématu jako takovému - Tušila jsem, že to bude zlé, ale obsah knihy překonal i moje nejpesimističtější představy. A zatímco trilogii Kmotr jsme si s klidem koupili domů do naší knihovny, tuto knížku jsem si jen půjčila a ráda se jí zase zbavím (pan Kmenta promine) v zájmu zachování vlastního zdraví. Včera jsem ještě viděla i dokument Selský rozum, který celou kauzu doplňuje ještě z jiného také hrozivého úhlu. Obojí doporučuji. Dobrá zpráva je, že ještě můžou takové knihy a takové dokumenty vznikat, aspoň zatím.

Ali_xy
03. listopadu

Knihy pana Kmenty jsou čtivé, jsou skvělé...a svým obsahem trochu depresivní. Každopádně je důležité o těchto tématech psát a velmi si tohoto pána vážím za to, jakou práci odvádí. Měla jsem tu čest se s ním potkat osobně, poděkovat mu za práci, kterou dělá a dělá ji vážně skvěle. Je to velmi sympatický a charizmatický pán, milý a velmi inteligentní. Osobní setkání vřele doporučuji :)
Ke knize - za prvé bych řekla, že měla být vydána mnohem dříve, než týden před volbama (na druhou stranu, kdo by z příznivců AB si knihu koupil, že?), za druhé - na rozdíl od předchozích knih, je vidět, že AB za sebou stopy umí zametat mnohem lépe a není to až takový "wow" efekt, jako byl u trilogie Kmotr Mrázek (nebo spíš už je člověk trochu otupělý? kdoví). Každopádně je to moc pěkně popsáno, jak plynula kariéra našeho budoucího premiéra. Takže pro přehled určitě supr věc. Třetí věcí - co mi trochu potom vadilo - přílišná reklama na časopis Reportér. Jo, to chápu, ten časopis mám předplacený, je skvělý, o to nic, ale přišlo mi, že je to trochu větší reklama, než by bylo potřeba. Za mě tedy 4/5.

Mánička178

Hm, jako mazec... Od Jaroslava Kmenty je to vskutku precizní a záslužná práce. Po přečtení ve mně zůstává nejen zhnusený pocit, ale také trochu hořkosti a negativismu.
I kdyby tuto knihu distrubuovali těm třiceti procentům zadarmo do schránky, věřím tomu, že by ji po několika stránkách odložili a stejně Babiše adorovali - ta síť fiktivních firem, managerů, jednatelů a záměrů je tak nesmírně komplikovaná, že se mi z toho chvílemi točila hlava. Porozumět tomu všemu plně stojí opravdu dost námahy a stejně si myslím, že ne každou motivaci jsem pobrala. Stejně bude většina věřit spíš jednoduchým větám typu: "Já nelžu, já nemám proč krást, je to spiknutí proti mě" - u voličů ANO se snoubí naivita s povrchností a absencí analytického myšlení. A víte co, možná nechcou být jiní - nevadí jim bývalí estébáci, protože desítkám procent lidí je po vládě komunistů teskno, tak proč by jim měl tak vadit tento posluhovač. Lidi mají prostě talent na to sami se zahubit.

Lucina

Smutná, strašidelná a důležitá kniha.

d.p.

Co ke knize dodat. V současné době česká společnost evidentně touží po poctivých politicích, co "nekradnú", po konci klientelismu a korupce, to podle mě platí všeobecně. Pro jednu část populace je symbolem tohoto očištění Babiš, pro duhou část populace je to kdokoliv kromě Babiše. Knihu bych popsal jako hejt na Babiše, nic víc, nic míň.

Myslím si, že pan Kmenta by si zasloužil velký dík za jeho skvělou práci v 90tých letech a první dekádě 21 století. Trochu mi připomněl disidenty v 80 letech a pana Cibulku kolem převratu. Ve své době, pro svůj účel, to nejlepší co mohlo být, ale pro doby pozdější... Z pohledu dnešní doby mi přijde, že je malinko moc pohlcen a polapen svými názory a pohledy + druhá nepříjemná věc, části knihy byly jak reklama na jeho současného chlebodárce. Nejsem žádný velký zastánce Babiše, volit ho za 4 roky neplánuji, ale vadí mi, jak jeho odpůrci dávají hrozně hrubě najevo odpor k němu. Kdokoliv volil Babiše je idiot, jedině my jsme ti chytří. Je spousta lidí, kteří to tak neprožívají, ale těch hrubých je slyšet opravdu hodně. Tahle kniha je vodou na mlýn pro tuto stranu.

Kdo si knihu koupí? Hejteři Babiše. Kdo si jí nekoupí? Jeho zastánci. Takže kdo bude chtít, uvidí v knize veledílo, kdo chtít nebude, uvidí v ní odpad. Kdo jak bude hodnotit je asi jasné, ale vzhledem k tomu, že knihu si budou kupovat spíše jen hejteři, protože ty hejty vidět chtějí, bude se asi v hodnocení pohybovat dost vysoko. Mé hodnocení je 60% za na jedné straně do očí bijící absenci nadhledu a naopak na druhé straně objasnění některých věcí z politického zákulisí v letech minulých. Doufám že svým komentářem nezpůsobím prasknutí žilky některých hejterů, pro které teď nejspíš budu jeden z těch idiotů, co nevidí "pravdu".

Metroušek

Bajka o tom, co dělal kozel, než ho zvolili zahradníkem. Ctihodný občan Babiš má svou minulost mistrně ořezanou a vyzmizíkovanou téměř jako B. H. Obama, a tato kniha pomáhá alespoň něco z této bohužel nejen hnojem, močůvkou a chemikáliemi nelibě zavánějící etapy jeho zázračného zbohatnutí rozkrýt. Ne že by to vedlo k zásadnějšímu prozření, protože svatou prostotou anebo mentálním zavirováním je obdařena nemalá část z nás, a vůbec nám nevadí, že nás zase někdo "drží za gule". Kéž aspoň začneme řvát, až pořádně zmáčkne. Pátá hvězdička je za občanskou statečnost pana Kmenty, kterou obdivuji, a která nastavuje křivou hubu v zrcadle nejen mně, ale zejména těm z jeho kolegů, kteří se nechali koupit, zastrašit, nebo jim to je v horším případě šumafuk. Držím panu Kmentovi palce, aby fatálně neuklouzl v koupelně nebo ho nesrazilo na chodníku neidentifikovatelné auto. Ale snad si mocní zlobři a neomorfové uvědomují, že čeští voříšci sice poštěkávají, ale naše přízračná karavana míří z kamenité pouště reálného socialismu nerušeně dál o poznání zelenější pouští klientského kapitalismu za mnohem orientálnějším bohatstvím a mocí v oáze mafiánského státu, a nechají neškodného pisálka na pokoji. Vždyť co jsou to vlastně ty ideje, ta morálka, ta fér plej, ta svoboda?! Prázdná, neproduktivní slovíčka, taková účelovka... Sorry jako.

Steew

Investigativní žurnalistika mě asi začne bavit, protože tahle knížka se mi četla skutečně velmi dobře. Člověk o Babišovi slyší převážně kvůli STB a čapímu hnízdu. Spíše bychom si ale měli pokládat otázky k privatizacím, "krádeži" Agrofertu a k dalším pletkám s lidmi z ČSSD nebo jejich blízkého okolí z dob minulých. Čapí hnízdo skutečně funguje jako pozitivní reklama pro Babiše, protože všichni o tom mluví, ale nic dokázaného nebylo, když to vezmu v právní rovině. Když vezmu v potaz počet zmíněných lidí a firem, spojované s Babišem... přirovnání s chobotnicí je skutečně trefné.

misowi84

Kniha výborná - opět skvělá práce.
Dále se ale nechci moc vyjadřovat. Jelikož se vždycky rozčílím nad českou naivitou.. Stačí pár koblih, reklama s Jardou, k tomu písně Krajča a máme tady nového samozvaného SPASITELE - LUCIFERA

Eduarda

Prvních deset procent jen o Kmentovi coby neohroženém hlídači demokracie – vzteky jsem okusovala čtečku a málem jsem se tím neprokousala. Ale pak (když to konečně začne být spíš o Babišovi) se to rozjede a je to celkem fajn – jakkoliv prakticky veškeré informace jsou celkem známé a už byly někde publikované. Pro celkový kontext ale určitě dobrá četba.

kazatell

Komentářů opět nezklamal a ke knize nemám žádné výhrady. Způsob jakým je psaná může být pro někoho těžký, nebo nesrozumitelný, ale je to investigativní žurnalista, takže to k tomu patří

Pasadenka

Hm, tak protipól k nedávné snové knížce. Hezké shrnutí do docela konzistentního celku. Celkově se mi styl i obsah líbily. Snaha těsně před volbami ukázat pozadí Andreje ze všech stran pomalu působí jako jakési spiknutí. :) Ale pro mě je to spíš poslední vzepnutí imunitního systému před nelítostním a katastrofálním propuknutím infekce.

Jardova snaha o vyvážený přístup, kdy opatrně našlapuje, jen jemně naznačuje a pokládá otázky, a nesnaží se podsouvat čtenáři jediný pravdivý pohled, se někdy daří a někdy ne. Některé části, tak jak následovaly po sobě, vyznívaly značně zaujatě, což zas není nic překvapivého. Jak sám Jarda naznačuje, Andrej je na druhé straně pomyslné barikády a je jen lidské cítit jistou averzi.

Samotný obsah popisující nejasné nabytí peněz, ne zcela legální praktiky, boj s mafií a hlavně zcela otrlý přístup ke společenským stykům s politickou garniturou je značně alarmující. Stejně jako otrlost voličů hnutí ANO, kterým nevadí minimálně problematické skutečnosti kolem osoby jejího předsedy. Ale dost o politice. :) Určitě to není kniha, která by jakkoli mohla reálně ovlivnit volby. A dokaď se kauzy kolem Andreje nevyřeší, co se možná nikdy nestane, zůstane jen u vztyčeného prstu a záznamu ducha dnešní doby. Co na tuto knížku řeknou potomci za 60 let? To je ta správná otázka. :)

Belbo

Jako fikce dobrý :)

pobijecmuch

Další výborná kniha od pana Kmenty. Je to jeden z mála novinářů, kterým se dá věřit každá napsaná věta. Předložené fakta a úvahy logicky do sebe zapadají a po přečtení se vám z politiky udělá opravdu hodně špatně. Popisování podvodů, přátelství s bývalými estébáky, politiky, příslušníky tajných služeb, kmotry a možná podsvětím, je velmi silná káva. Pan Babiš prý do politiky nikdy nechtěl jít, ale skutek je jiný. Peníze prý nepotřebuje, ale s jejich pomocí se dá přece s lidmi tak dobře manipulovat.
Tato kniha přináší spoustu ověřených faktů, které nutí čtenáře k zamyšlení. Budeme mít premiéra člověka, který se pohybuje na hraně zákona, byl komunista, možná agent STB a také neumí pořádně česky? No, vitajte v Babišistánu.
Knihu doporučuji všem čtenářům, i těm, kteří stále věří, že pan Babiš je ten správný vůdce v 21. století.

maphiosso

Chvílemi pro mě bylo náročné orientovat se v obchodní terminologii a ve vší té záplavě jmen, názvů firem a dat. Bez těchto informací by ale nebylo možné udělat si komplexní obraz o byznysmenovi, který se bez jakýchkoli morálních zábran pohybuje na hraně zákona a mnohdy i za ní. Nebylo by možné zjistit, jakými lidmi se obklopuje a jaké praktiky je při svém podnikání schopen použít.
I když je z každé stránky patrný nádech Kmentovy osobní averze vůči Babišovi a v předposlední kapitole plné domněnek a konspirací je Babiš možná lehce démonizován, pokládá kniha celému českému národu opodstatněnou otázku k zamyšlení před nastávajícími volbami: Je vhodné znovu svěřit politickou moc do rukou člověku, který se neštítí překrucovat pravdu a ohýbat zákony pro svůj osobní prospěch?

krži

5* za odvahu pro Kmentu - že měl gule takovou knížku napsat a publikovat
4* za obsah - který pro mě byl ve velké většině novými informacemi (doměnkami) o Babišovi a jeho okolí, ze kterých až mrazí

laepus

Tady nejde jít níž než na plný počet. To je popis čistého zla ve společnosti, na kterém není ani špetka ničeho, co by se dalo lidsky pochopit. A to se autor nijak nevěnuje Čapímu hnízdu, korunovým dluhopisům nebo zajišťovacím příkazům, "jen" vyvrací burešovu největší lež o tom, že všichni tady kradou a on jediný poctivý nás přišel zachránit, ať je nám líp. Jeho provázanost s podsvětím, ne-li přímá účast v něm, aktivní kontakty s politiky a závislost na státních penězích je neukojitelná. A evidentně jemu samotnému asi nikdy nebude líp, dokud všechno nebude žluté a jeho. Přesto věřím, že státem v důležitých chvílích vždy hýbali vzdělaní a uvědomělí lidé, ne lhostejná normalizační masa, takže i když se za pár týdnů tento estébák stane asi naším premiérem, čas a minulost ho jednou semelou a naši potomci se jen s úsměvem budou divit, jak jsme mohli být tak hloupí a nechat se opít koblihou... Nejvíc mě ale baví závěr knihy, kde jsou předešlá Kmentova díla - Mrázek, Krejčíř a teď Babiš... Kdo ho asi bude hrát, až se bude točit film? Krajčo?