Boss Babiš

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zrod a nemilosrdné praktiky v byznysu, ale přibližuje i jeho roli ve polosvětě kolem kmotrů Františka Mrázka, Tomáše Pitra či Radovana Krejčíře. Kniha je zčásti postavená na reportážích časopisu Reportér. Přináší však celou řadu novinek a dosud nepublikovaných informací, které tvoří zatím nejucelenější obraz oligarchy Babiše....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356510/boss-babis-6Yo-356510.jpg 4.4401
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, JKM - Jaroslav Kmenta

menca
předevčírem

Zajímavý vhled novináře Kmenty do prostředí, ve kterém vznikalo Babišovo impérium. Babiš tak není samozřejmě jediným, i v současné době aktivním, politikem, jehož činy jsou v knize zachyceny.... zajímavé čtení.

Idris
08. prosince

Babiše jsem příliš nesledoval, s tím, že i to málo co jsem zachytil mi stačilo na názor - nebrat. Teď jsem si řekl, že se o něm dozvím trochu více, a jestli můj názor je opravdu správný. Pokud Vás tahle kniha nepřivede k racionálnímu myšlení o Babišovi, tak potom už nic. Na této knize je nejlepší rozkrytí alespoň z části té velké chobotnice, která tu je skrze celou politiku. Dvojice rukulíbám Zeman - Babiš je zde jasně viditelná. Za mne 85 %, protože je kniha někdy dost složitá a nebyl jsem si jistý zda úplně k tématu.

standa1405
07. prosince

Boss Babiš je i online jako kniha k poslechu v Audiotéce (třeba v autě cestou do práce a z práce)... https://audioteka.com/cz/audiobook/boss-babis

Zanynka
06. prosince

Jaroslav Kmenta a boj s větrnými mlýny...

AsiUrčitě
23. listopadu

Kniha, které změnila můj pohled na pana Babiše, ale i na vydavatelství Mafra. V době, kdy jsem ji četla, nepatřila jsem mezi jeho skalní odpůrce, ale ani mezi bezmezné příznivce. Snažila jsem se ke knize stavět s odstupem a neutrálně. Autor začíná tím, jak Babiš převzal Mafru a co to vyvolalo v novinářské branži. Následně se již věnuje Babišovi – jak a proč se začal o něho zajímat, rozebírá jeho vazby na vlivné lidi a společnosti a Babišovo podnikání. Kniha je napsaná publicistickým stylem. Je zde mnoha faktů a údajů poskládaných za sebou, ze kterých pak vyplývají různé pochybnosti o tom, jak se to všechno tehdy událo. Jelikož jsem člověk, který má problém se jmény i fakty, když jich je hodně, bylo pro mě obtížnější číst knihu a musela jsem často listovat tam a zpátky, abych si připomněla, v jaké souvislosti bylo to či ono zmíněno. Nicméně zase tolik mi nevadilo, že kniha není čistě chronologická, neboť vše je uspořádáno do různých tematických celků. Myslím, že kdyby to bylo psáno chronologicky, tak by čtenář mohl mít problém s tím, že v některém roce či období se událo více věcí, a pak by ztrácel přehled, co kam patří. Kniha každopádně obsahuje spoustu zajímavých faktů. Co na mě například nejvíce zapůsobilo, bylo převzetí Kosteleckých uzenin společností Agrofert, kdy jsem kroutila hlavou nad odkoupením a následným vykoupením akcií tohoto podniku. Zajímavý byl i pohled na novinářskou práci v rámci jím vlastněných novinových titulů (včetně jednoho z nejčtenějších webů v ČR – iDnes.cz). Objektivně vzato z knihy jednoznačně vyplývá, že pan Babiš je podnikatel, který má spoustu vlivných kontaktů, který není ve světě politiky nováček a který umí obratně využívat média a PR.

Clea3112
08. listopadu

Je dobře, že žijeme v době, kdy mohou takovéto knihy vycházet. A že jsou stále reportéři kteří mají sílu odhalovat zahalené.....Na koloběhu věcí se tím sice asi moc nezmění, neboť politika vždy byla, je a bude kolos, který se valí svou vlastní cestou. Ale kniha alespoň dává šanci nahlédnout někam dále, kam běžně nevidíme. Objektivita je v rámci humanitních věd (tedy i politologie) do jisté míry i subjektivní, přesto pan Kmenta odvedl slušnou práci. Kniha určitě stojí za přečtení.

Marketa1994
06. listopadu

Před otevřením knížky se cítíte svobodně. Čím víc ale čtete, tím více cítíte, jak chapadla chobotnice kradou kus po kusu váš životní prostor.

medlovice
03. listopadu

Moje drahá polovička ho nesnáší k smrti. Má v mobilu aplikaci Bez Andreje a nedovolí mi koupit cokoliv, co vyrobily firmy co Babiš vlastní. Svádíme kruté boje a naštěstí si toho hodně vypěstujeme.
Kolegyně knihovnice mi ke knize komentovala, že ho nemá ráda a po přečtení této knihy ho nesnáší ještě víc.
Mě se styl psaní líbil a při čtení jsem se toho hodně dověděla a hodně krát řekla jasné, to vím. Mám jinší zájmy než se rozčilovat nad tím co stejně nezměníme. Když nebude krást tento ošklivý chlap , bude to někdo jiný.
Nacisti považovali žlutou barvu za barvu zbabělosti.

Azmodan
02. listopadu

Souhlasím s komentářem "Tozbee" níže. Kniha se čte složitě a upřímně jsem rád, že takový pocit nemám jen já, protože jsem si připadal trošku jako "natvrdlík" :o)
Mě by asi více vyhovoval klasický chronologický životopis s rozborem kauz a upozorněním na různé myšlenky a závěry.
Kniha pro mě byla dost chaotická, zatěžovala mě zbytečnými skoky od firmy k firmě, i v čase a vlastně jsem občas vůbec netušil, která bije...
Nicméně souhlasím s tím, že sesbírat, setřídit a proanalyzovat (pro mě už vůbec jen pročíst) taková kvanta dat a pak je vůbec nějak publikovat je neskutečná práce a za to klobouk dolů!!! Je ale dobře, že žijeme v zemi, kde se něco takového může stát aniž by člověk riskoval vězení nebo život. A to je dobře. Jenomže to má jedno velké "ale" a tím "ale" je právě například postava Babiše pro mě symbolizující právě všechny nekalé praktiky, kterými je náš stát svázaný a které nás brzdí v rozletu! O to smutnější je fakt, že hlupák by takových věcí, jako p. Babiš nedosáhl a tak je škoda, že svůj velký obchodní talent, schopnosti, zkušenosti, vědomosti a inteligenci tento člověk nenapřímí na tah naší země do světového popředí, ale spíš ji vykrádá jako kuna kurník plný slepic.
A co je ještě smutnější je fakt, že to velká část z nás nevidí a takové lidi stále volí. I když jak sám p. Kmenta podotýká v jedné části knihy je otázka, jestli je vůbec koho jiného...lepšího...protože naše politická scéna je jen odrazem společnosti, která ji volí...
Doplněno: 5.11.2018 jsem četl nějaký článek, kde byly nejpopulárnější politici současnosti, na prvním místě byl Babiš s 50%. Po přečtení této knihy to zní až tragy komicky a já si zase musím klást otázku co jsme to proboha za národ :o(

Tozbee

Neumím si představit, kolik práce dá shromáždit a provázat tak obrovskou spoustu podkladů a informací. Jak těžké je klást si ty správné dílčí otázky, aby se člověk v rozplétání toho klubka pohnul dál. A kolik odvahy je třeba mít (nebo naopak nemít pud sebezáchovy), aby to celé člověk sepsal a pustil do světa. Potud má pan Kmenta můj velký obdiv. Na druhou stranu se kniha čte velmi těžce a často pro mě bylo jednodušší si připustit, že některé složité a únavné části nemá cenu zcela pochopit. Podstata je nicméně všem, kdo se do knihy pustí, jasná: Máme velký problém. A zatím ho neumíme řešit.

Burák

Myslím, že nikdo kdo se pouští do čtení této knihy, neočekává, že to bude lehké, natož veselé čtení. Ani já to nečekala. Ale i tak mě překvapilo, jaká z toho po každé dočtené kapitole na mě padla tíseň.

A to jsem asi zdaleka nepochopila všechny souvislosti - protože i když se autor opravdu snaží servírovat celý ten Babišův příběh co nejjednodušeji a vysvětluje všechno co nejvíce srozumitelně a připomíná stále dokola ty nejzásadnější body, ta kauza je prostě natolik komplikovaná, že se v ní laik lehce ztratí.

Každopádně opět smekám před dílem Jaroslava Kmenty. Odvedl opravdu skvělou práci s potenciálem změnit (alespoň částečně) to, co se zdá nevyhnutelné. A totiž, že pokud si nebudeme pokládat otázky (nejen) k osobě A.B. a snažit se dobrat odpovědí na ně, lehce se nám všem stane, to co Kmenta nastiňuje v závěru knihy - výměnou za hezké sliby, pohodlnost a pasivitu, přijdeme o svobodu a demokracii dřív než si toho většina z nás všimne.

Ali88

O tom, co je Andrejka zač, jsem si udělala obrázek už dávno, ale tahle kniha mi do všeho vnesla více světla a souvislostí... Ještě ke všemu je to fakt dobře napsané! Víc asi nemám co dodat... ;)

Forest66

Tenhle typ knížek většinou nečtu, ale jsem rád, že se mi do ruky dostala tahle. Překvapilo mě, jak čtivý a zajímavý kousek to je. Babiše rád nemám a nic dobrého si o něm nemyslím, ale jak jsem zjistil, pořád ještě to byla jen špička ledovce :P
Je jen škoda, že si tuhle knihu nejspíš nikdy nepřečte ta část voličů, která by určitě měla

Odehnalka

Kniha není veselé čtení, je to dost silné kafe a já osobně jsem si ho musela dávkovat po částech hezky postupně, proto mi taky kniha trvala delší dobu.
Kdyby to šlo, dám za ten doslov šestou hvězdu.

gladya

Není to veselé čtení, zejména proto, že Babiš vlastně do značné míry vyrostl i "zásluhou" některých politiků a jejich "pasáků". I oni přispěli k tomu, že Babiš získal ekonomickou moc a pak využil naštvanosti občanů na politiky a politiku, naštvanosti alespoň částečně oprávněné.

Některé věci v knížce na mě působí spíš jako spekulace, nechce se mi věřit, že Babiš má až tak dlouhé prsty. Je vidět, že autor Babiše nemusí. Ale nešetří ani ostatní politiky . A nakonec, i kdyby byla pravda jen zlomek, bohatě by to stačilo k podzimní depresi. Jak z toho ven?

Chtěla jsem dát 4*, ale ta skvělý epilog dávám tu pátou.

rasputin

Na knize pana Kmenty se mi líbí, že jednotlivé kapitoly čísluje a i řadí podobně, jako Stephen King své horory. Ona to tedy není jediná paralela a jen doufám, že do voleb si tento horor přečte také pár "budelípistů".

DAVRE

No coment! Tak tu žijeme.Smutné až neuvěřitelné.

Vesmich

Jakmile se člověk ponoří do problematiky takto hluboko, není úplně snadné se s tím vyrovnat. Divím se, že autor ještě nepropadl alkoholismu. Moje četba vypadala asi takto - pár desítek stran/ nějaká běžná denní práce a činnost, pokud možno manuální/pár desítek stran...zásadně ne před spaním.... Volební program O čem sním, když náhodou spím, jsem před volbami četla a přišlo mi, že je jasné, kdo volby vyhraje a proč....zde jsem si ještě prohloubila své názory a postoje a text mi sloužil po celou dobu i jako výzva k reflexi vlastního konání. Nejen myšlení a názorů, ale konání.

wally

Tohle by si měli přečíst všichni ti, kteří tomuto zloději, mafiánovi, lháři, estébákovi, manipulátorovi, uplakánkovi...dali hlas ve volbách a snad by se dodatečně alespoň zastyděli a příště by si nechali ruku upadnout než ten hlas mu ve volbách dát! Absolutně nechápu, jak si tenhle padouch dokázal omotat tolik lidí kolem prstu a stát se pro ně důvěryhodným. Stydím se za to, co tu máme za prezidenta a premiéra.
Knížka není tak čtivá jako ´Mrázkoviny´, ale i kdyby byla jen půlka pravda, tak je to žumpa a platí, že všichni ´kradnú´, ale Babiš nejvíc!

Jiparis

Jak je mozne,ze mu vse porad prochazi? Je pravda,ze kdo ma penize ma i pravdu? Pokud ho budou lide porad volit,je to beznadejne.

Tilikum

Klobouk dolů před autorem. Takové množství informací tak skvěle a srozumitelně podané. Tohle by si měli přečíst všichni ti důchodci, co Andrejovi skočili na koblihu.

ladaol

Těžko hodnotit. Dost přeskakuje od jednoho k druhému, spousta jmen, cifer, názvů, kdo se v tom nepohybuje, těžko se orientuje v tom množství. Sám přiznává, že nemá důkazy, některé z tvrzení jsou spekulace. Hlavně mi z toho vyšla jedna důležitá věc, kdyby tyto počiny nepomohla uskutečnit naše vláda, tak by se uskutečnit nemohly... Nejvíce se mi líbila poslední část "Koho volit" a nejvíce mne pobavila část se Semtexem, ano, takto se hospodaří s penězi daňových poplatníků...

radekk33

Velmi zajímavé a hlavně aktuální čtení. Co člověk tak nějak tušil, tak si potvrdil. Napsat tuto knihu muselo být neskutečně náročné. Autor má můj veliký obdiv. Takový lidé jako je p. Kmenta jsou dle mého názoru hrdinové naší doby, kteří by měli dostat státní vaznamenání za zásluhy o stát! Myslím, že díky této knize ubude hned několik voličů Babiše a to má smysl...

pkweb.eu

Přelouskáno jako audiokniha.
Hezky zpracovaný profil zloděje, kterému lidi věří, že chce bojovat proti zlodějům. Je pravda, že proti němu jsou klasičtí zkorumpovaní politici s pár nakradenými miliony rázem čisté duše..

Kopta

Je zajímavé najít i tento druh literatury. A co více, tak u člověka, který je stále na živu a co víc, stále aktivní. Číst o Mrázkovi a Krejčířovi je jedna věc. Ale o premiérovi České republiky, který ještě ke všemu dnes má vládu opřenou o komunisty. Kniha je pojata, co možná nejjednodušeji to jde. Nicméně pokud nejste v jistém ohledu pokročilý ekonom nebo politolog, tak budou pasáže, ve kterých se snadno ztratíte a nebo se v ní budete nudit. Ale v jistém ohledu stále jde o záležitost, která byla opravdu záživná v mnoha případech na čtení. Měl by si přečíst každý, kdo i Babiše podporuje a hledět na to konstruktivně. Protože alespoň by zde mohla vzniknout menší vlna skepticismu. Takhle je zde jenom fanatismus.

Vonda006

Doporučuji k přečtení všem, kdo chtějí nastínit politickou kariéru Andreje Babiše.

Layyen

zajímavé zhodnocení Babišovo života, a velká čest autorovi, že opakovaně ukázal odvahu, a odešel po koupi Mafry Babišem.. určitě by si měl povinně přečíst každý kdo volil nebo zvažuje volení Babiše

oolinkaa

Určitě je to příjemně a srozumitelné napsané, ale ja, jelikož se nezajimam o politiku, jsem se v textu a v souvislostech celkem ztrácela. Nicméně je to hezký napsané o životě a politice Andreje Babiše

martunka

Kmenta opět nezklamal. Už jsem od něj četla o Mrázkovi a tohle je taky dost dobře napsané.

Bebsa

Vyborná kniha, z které až mrazí.