Boss Babiš

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zrod a nemilosrdné praktiky v byznysu, ale přibližuje i jeho roli ve polosvětě kolem kmotrů Františka Mrázka, Tomáše Pitra či Radovana Krejčíře. Kniha je zčásti postavená na reportážích časopisu Reportér. Přináší však celou řadu novinek a dosud nepublikovaných informací, které tvoří zatím nejucelenější obraz oligarchy Babiše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356510/big_boss-babis-6Yo-356510.jpg 4.3833

Kniha Boss Babiš

brunette362

Kniha je hezká, je zajímavé číst o událostech, které se dějí a my o tom nemáme ani páru. Styl psaní je zvláštní, ale mně nevadil. Jaroslav Kmenta odvedl skvělou práci, ale v některých pasážích jsem si říkala “Na jaké straně je pravda?” Je pravda, že od poloviny mě už kniha začala válcovat a já jsem ji nestíhala. Ovšem to je problém u mě, na takový žánr nejsem úplně stavěná. Přesto všechno, co jsme tu napsala, ji určitě doporučuji přečíst.

tereza2627

Za me teda az moc jmen, v kauzach jsem se ztracela, chvilemi jsem nevedela kdo je kdo, kdo s kym proti komu jako zajimave, ale abych vic ocenila, musela bych se do toho hloubeji ponorit a zjistovat a to se mi fakt nechtelo.

callahanh

Podobně jako u Rudého Zemana je i Boss Babiš určen lidem, kteří si ho bohužel nepřečtou. Můžete mít proti Kmentově práci tisíce výhrad, vytýkat mu zaujatost, ale pořád doufám v to, že soudný člověk (i ten, který Babiše volil) by po přečtení knihy nemohl rozporovat, že kolem něj je tolik divných věcí, podivných existencí a nemorálností, že zkrátka tenhle člověk není prototypem premiéra, natožpak prezidenta. Vzhledem k tomu, že Babišův byznys je spojen s mnoha firmami, hnojivy a zemědělstvím, je orientace ve všech názvech a pojmech dost složitá a struktura celé "chobotnice" prakticky nepochopitelná. Je ale obdivuhodné, jak vše dokázal Kmenta propojit a v rámci možností srozumitelně a relativně čtivě, k čemuž přispívají i krátké kapitoly, čtenáři představit, na čem tento pán založil své obchody, že patří k těm "vyčuránkům", kteří dokážou přežít a být vlivní v každém režimu a i to, že těch STBáků je kolem něj až moc. Po přečtení knihy jsem si jako odpůrce AB jen utvrdil svůj názor a nepochopil, čím člověk, který neumí pořádně česky, je morálně dost pochybný, sloužil minulému režimu a de facto umí jen podvádět, uhranul tak velkou část národa. Nejhorší na podobném typu knih je to, že v nich chybí katarze a nějaké uspokojení, protože realita je bohužel stejná, takže to ve čtenáři zanechá poměrně velkou pachuť, na druhou stranu ale máme pořád naději. 75 %

m42komar

Silná káva. Mít to v jednom paklu, tak máte strach z dalších voleb a přemýšlíte o emigraci do Ugandy. Až na poslední doušku vcelku beznadějné, depresivní a děsíte se citátu, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.
Literárně jsem se v druhé polovině lehce občas ztrácel. Asi není od věci si předem něco nastudovat o Mrázkovi, Pitrovi, atd. Klobouk dolů aneb díky autorovi za jeho práci.
Posloucháno jako audiokniha.

escapelle

No...uf. Dlouho mi bude obsah teto knihy srotovat v hlavě. Shrnula bych to citací z textu : " je to nesporně nesmírně pracovitý, kokot vyjebaný"

PMR

No, já myslím, že to bude dobrý prezident:
Státní velkokapitalista v tom panoptiku kuriozit zatím chybí :-)

VikyKleinik

Jistě to byla mravenčí investigativní práce a je třeba, aby ji někdo vykonal. Za to panu Kmentovi ze srdce děkuji a dávám 5/5. Vhledem ale k oblastech, v nichž se to pohybuje, to pro mne nebylo moc uchopitelné a zábavné. Dokážu číst Aristotela s porozuměním, ale tyhle obchodní záležitosti nechápu a často jsem ty hromady jmen a dat prostě vypouštěl. Je však pravda, že jsem tuto práci poslouchal jako audioknihu a dělal během toho i jiné věci. Přirozeně jsem tomu tedy nevěnoval takovou pozornost, kterou si to žádá. Současně si myslím, že kdybych se to rozhodl číst, tak bych to buď odložil a nebo se do toho nutil. Rudý Zeman je mnohem přívětivější, zábavnější a zajímavější (kvůli té psychologické rovině, do které musel autor proniknout).

Přesto si myslím, že Kmenta předestřel mnoho faktů, které nelze ignorovat. Občas mi to už ani nepřijde divné. Zdá se totiž jako normální stav věcí, že premiér lže a krade, že prezident Zeman kouká na dětský porno, pochlebuje Rusku a setrvává na postu, i když není schopen vykonávat funkci a rozhodují za něj pochybná individua jakými jsou Mynář a Nejedlý. Člověk občas potřebuje dostat facku. Projít si nějakou komplexní analýzu, která ho vytrhne z letargie. Pak se musím ptát: "Kde to jsme, že takovej zločinec i po tom všem může nadále vládnout zemi?" On však vládne z vůle lidu. Lidu, který je z nedostatku soudnosti naprosto nekompetentní přispívat svým dílem k běhu demokracie. Ta totiž klade na každého jedince nároky, které většina lidí zkrátka nenaplňuje. V samotném závěru pak Kmenta velmi lidsky reflektuje českou společnost. To jsou pasáž, která stojí za to.

Ač jsem tedy nebyl z těch kauz dvakrát moudrý, tak něco jsem pochytil a minimálně je Babiš těžce nedůvěryhodný (což ale víme už od začátky - však je to STBák). Pokud nemá člověk zkratované myšlení, tak musí po tom všem vidět, že je to křivej a hamižnej rozkladnej živel. Člověk na jeho pozici má ohromnou šanci s věcmi hýbat a může se zasluhovat o společné dobro. On dělá pravý opak, zasluhuje se jen o vlastní dobro na úkor druhých. To z něj dělá vlastizrádce, ač se to teda zdaleka nedotýká jen vlasti. Dokud však budou vládnout podobná individua, tak to tady lepší nebude.
Nemluvě o tom, že jsou před námi krize, k nimž se bude nutno postavit čelem a od takových to nelze očekávat.

Martin_Eli
12.11.2021

Velký respekt Kmentovi za to, jaké množství práce musel podstoupit při investigacích, aby měl materiál do této knihy.

Nevěřím všemu, co je v knize napsáno a je mi jasné, že jsou to jen pospojované kousky skládačky. Babiš se v ní chová jako extrémně tvrdý obchodník, kterým očividně i je. Chápu, že v jeho profesi jsou různé pohyby v šedé zóně brány jako standard, rozumím i tomu, že pravděpodobně málokdy vyloženě překročil zákon. Nicméně plastický obraz pana Babiše, který nám zde vyvstává před očima, není rozhodně lichotivý a jsem rád, že tento člověk již není naším premiérem (psáno po volbách 2021). Jestli to nyní bude lepší, to je otázka, ale rozhodně si myslím, že takto bezskrupulózní člověk jako Babiš není s největší pravděpodobností tím nejlepším kandidátem na veřejně aktivní osobu.