Půlnoční knihovna

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/big_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4.11698
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Fobos

The Midnight Library, 2020

Kniha Půlnoční knihovna

knihovniceS
předevčírem

Půlnoční knihovna
Přečetla jsem knihu na zajímavé téma: jak si zkoušet různé životy. Je to fantasy, ale může to vypadat jako jen sen. Nora je mladá žena nespokojená se svým životem a chce spáchat sebevraždu. O půlnoci se dostává do knihovny, kde má možnost vybrat si jiný život. Pomáhá jí s tím knihovnice. Nora zkouší jiné životy, je stále nespokojená, stále se vrací do knihovny ... Prožíváme spolu s Norou jaké to je být plavkyně, hudebnice , vědkyně, ... Nora mi pěkně lezla na nervy a už jsem chtěla s knihou seknout, ale zvědavost mi nedala, když příběh byl napínavý (na scéně byl lední medvěd). V jiném životě jsem byla dojatá, kdy Nora byla maminkou malé Molly... Dál neprozradím, komu není úplně cizí fantasy, bude se román líbit. Dávám tak 3 a půl hvězdy.

Maky78

Možná si nejsem jistá tím co mě zajímá ,ale jsem si stoprocentně jistá tím co mě nezajímá.
Můžete mít všechno a přesto necítíte nic.

Po přečtení mám trochu pocit jako po přečtení motivační knihy.
Bylo to citlivé, někomu hlavní hrdinka muže připadat otravná, ale ono to asi chvíli trvá než si člověk srovná hodnoty.

Malýmedvěd

Nakonec docela dobrá kniha. Začíná to jako neuvěřitelná deprese a končí to jako agitačně motivační knížka. Je to plné chytrých myšlenek, které jsou zabalené do pokulhávajícího příběhu. Myslím si, že to je moderní a líbivé nacpat do knihy spousta moudra a životních rad. Mnoho čtenářů to vyhledává, já to v rozumné míře, jako v tomto případě, unesu. Pro člověka, který má život srovnaný to může nabídnout zajímavý pohled do zcela netušených míst lidského duševního utrpení. Pro člověka nevyrovnaného kniha může nabídnout na docela dobrých příkladech jiný způsob nahlížení na věci a svět okolo nás. Kniha může nabídnout jeden z možných způsobů cesty ven z bahna deprese a sebelitování. Literární perla to není a není to ani univerzální kouzelná metoda, protože to ale někomu pomoci určitě může, tak bych od přečtení neodrazoval.

le21nka

Zajímavé téma, dobře napsáno. Určitě každý někdy přemýšlel nad tím, co by se stalo, kdyby se v životě někdy rozhodl jinak. Jakým směrem by se ubíral jeho život. Tady je nahlédnutí do více takových životů hlavní hrdinky Nory.... Proto žijme tak, ať jsme šťastní, spokojení a nelitujeme žádného svého rozhodnutí.

LaCucaracha

(+ SPOILER) Jedním slovem – strašné. Pro mě. Nesympatická 40letá hlavní hrdinka, která měla plno možností a talentů, ale všechny si sama prosr**a a zůstala sama, looser na antidepresivech, se rozhodne spáchat sebevraždu. Na cestě do smrti se ocitne v knihovně (proč zrovna knihovna? asi aby to v anotaci nalákalo milovníky knížek, jinak to mohlo být řešeno jakkoli jinak, o knížky tam vůbec nejde) a tam má možnost si vždy na chvíli hupnout do alternativního života, který by měla, kdyby se někdy dřív rozhodla v životě jinak. Dvě hodinky tamhle, dvě hodinky tam, bez čehokoli hlubšího, až nakonec zjistí, že by všechno dopadlo blbě, tak vlastně nemá čeho litovat, a její dosavadní život vlastně tak špatný není. Takže se do něj ze záhrobí vrátí a najednou se všechno začne dařit a čekají ji světlé zítřky.
Takže knížka dobrá možná jako psychoterapie pro ty, co mají životní depku, jinak fakt nevím, koho by to mělo uspokojit.
Jo, vlastně asi ještě ty, co si rádi čtou všechna ta motivační moudra a rady na instagramu modelek a podobných, protože takových rádoby moudrostí a "hlubokých" myšlenek je tam přehršel. Proložených citáty filozofů, aby to působilo ještě lépe.
Za mě v podstatě odpad, lituji.

Zoulinda

Knihu jsem si koupila, protože měla dobré hodnocení. Bohužel, já ji hodnotím na dvě hvězdičky. Nápad dobrý, kdyby kniha byla o polovinu příběhu kratší asi bych nějaké hvězdičky přidala. Od poloviny knihy jsem se modlila, abych to již docela, příběhy byly všechny stejné a celá kniha předvídatelné.

M.C.SMITH

No, tak já ani nevím, jak mám tuhle knihu hodnotit. Námět skvělý, ale mám takový divný pocit.
Hlavní hrdinka mne docela dost štvala, pořád se jí něco nelíbilo a nedokázala se spokojit s malými radostmi. Lezla mi na nervy a já měla chuť s ní zacloumat, aby se konečně probrala.
Kniha mne asi do poloviny bavila, pak to najednou celé ochablo a já se chvíli musela do čtení nutit. Konec to trochu vynahradil. Pořád mám ale pocit, že to není přesně to pravé pro mne.
Bylo to milé čtení, které mne moc nenadchlo a ani neurazilo.

Juici

.. A Nora se usmála, upřeně se zadívala na figurky, které ještě měla na hrací desce, a přemýšlela nad svým dalším tahem ..

Velmi opěvovaná kniha. Vyhovovaly mi krátké kapitoly, které se lehce četly. Není to vůbec náročná knížka, jak jsem si původně myslela. Konec otevřený, ale všichni víme, kam další tah Nory bude směřován. Možná jsem čekala víc, ale ve finále to bylo milé. Odnesla jsem si pár hezkých myšlenek do života.