Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár

Jaká dobrodružství čekají brýlatého chlapce s nachovou jizvou na čele tentokrát? Proč ho jizva tolik pálí a jakými proměnami hrdinové příběhu s čarodějným Ohnivým pohárem projdou?

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29808/harry-potter-a-ohnivy-pohar-Xtm-29808.jpg 4.78071

Harry Potter (4.)

Harry Potter and the Goblet of Fire (2000)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Chytuš

Pozor pro tu maličkou část čtenářů, kteří o ději nic netuší - může obsahovat lehké SPOILERY. Čteno dětem (nerada to říkám) před spaním. Dlužno dodat, že už tak malé nejsou, jen nám zůstal tenhle předčítací zvyk, který baví jak nás dospěláky-předčítáky, tak děti, obzvlášť když je dobrá kniha. U Ohnivého poháru se mi ale bohužel místy moc nechtělo pokračovat v předčítání, a to z několika důvodů. Pokud už dopředu celý příběh znáte, tak se vám může stát, že prokousání se skoro 600 stranami vás místy bude nudit. Vůbec to na mě občas působilo, jako by si autorka myslela, že čím víc slov, tím lepší kniha... Zkrácení a menší ukecanost by místy nebyla na škodu - třeba vyvrcholení děje alias proslov Voldemorta na několik stran nebyl vůbec strašidelný - spíš jako bych slyšela mnohé politiky, kteří se strašně rádi poslouchají a než dojde k nějaké akci, tak u toho půlka voličů usne (pro srovnání u nás usnul jen ten nemladší posluchač). Také český překlad, hlavně vydání, které máme, je místy tak krkolomný, že si při předčítání nahlas nezadá s některými jazykolamy.
Na druhou stranu ale musím hodně pochválit celý vymyšlený fantazijní svět celé série - ten je krásný a neopakovatelný, všichni ti kouzelní tvorové, Bradavice, magické předměty, sovy, kouzelnické vyučování...

sab6325

Kniha se mi líbila. Jen sem se těšila až se ,,překoušu" samotným zápasem Famfrpalu, což mě moc nebavilo.
Potěšili mě části se Siriusem a mám ráda i casti s Dursleyovými, které vždy pobaví, tak moc jsem se asi dlouho nenasmála nad knihou.
Každá kniha svět Harryho Pottra posouvá na vyšší a vyšší úroveň, než jeho filmové zpracování.

Kika28

Ačkoliv je tento díl můj nejméně oblíbený čtení jsem si užívala. I když ze začátku mě kniha moc nebavila, ale něj od poloviny mě začla bavit a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Všem moc doporučuji.

weirdie

Čtvrté pokračování je už o poznání delší. Ale je i kvalitnější? A vyšplhalo se na úroven svého hrdého předchůdce, na azkabanskou věž? Myslím, že ne. Současně však nespadlo z dimenzí, které stanovila, do kvalit prvních dvou dílů a je to pokračování bezesporu důstojné.

Přijde mi, že autorka konečně trochu více popisuje pocity postav, tak například když Harryho jméno vyvrhl pohár a on měl jít přes místnost, to bylo popsáno konečně trochu konkrétněji a ne shrnuto jednou větou typu "převrátil se mu žaludek" jako minule. A takových popisů tam bylo více a já jsem rád.

Líbí se mi, že už to není jen o bradavicích, ale i o dvou dalších kouzelnických školách, i když se v důsledku toho autorka zase vrátila k zanedbání ostatních dvou kolejí, které minule dostávaly konečně trochu nějaký prostor. A díky tomu tady taky je ten ples. Děj se jí navíc podařil obhájit tak, aby Harry nebyl "zvýhodněn" možností být v turnaji kouzelníků proto, že je to ten, co měl těžké dětství, ale proto, aby jej mohli naopak oddělat.

Jsem mile překvapen i tím, na kolik se kniha liší od Newellova pokusu jí ztvárnit. Spousta věcí je zde úplně nových, například třaskaví skvorejši, rita holoubková jako štěnice, podvodní socha jezerních lidí, sfinga a pavouk ve finálním úkolu, Ludo Pytloun, obsáhlé popisy životního příběhu Bártyho Skrka atd...více vysvětlování na samém závěru při odhalení podvodníka, stejně jako lépe popsaný souboj mezi dvěmi hlavními postavami předtím. Tady bych měl jen jedinou výtku, i přesto, že ten souboj byl kupodivu dobrý, ve srovnání s filmovým zpracováním: Voldemort by měl blábolit méně o tom, jak o jeho moci nebude nikdo pochybovat a prostě se podle toho rovnou chovat. Skvělé bylo závěrečné setkání s Siriusem a spousta dalších věcí - opravdu nechápu, jak režisér napodobeniny to mohl tak zpackat, proč vypustil i tak skvělé scény a věci...je fajn, že stejně jako jeho kolega Cuaron nejde slepě po předloze, průser je, že Cuaron si narozdíl od něj vzal z knihy víc toho, čím učinil díl temnějším a lepším a rozvinul to, zatímco Newell jako by to prostě odflákl a přitom tu byly tak skvělé rozhovory a situace, kterých šlo využít!

Ke konci knihy mi začala docházet zajímavá skutečnost - když v tom světě tolik lidí tuší, že voldemort stále někde je blabla, tak proč ho prostě jen tak nechají se zase vrátit? Naprosto katastrofický mi ovšem připadal popis souboje s madarskou trnoocasou dračicí - to bylo něco příšerného, jak snadné to vlastně bylo...ještě že film je v tomto ohledu jiný, nechápu, proč to Rowlingová dělá, že takhle znemožnuje všechny tvory, kteří mají nahánět strach. Navíc sleduji, že je její velkou zálibou o velkých událostech/věcech akorát mluvit, ale když přijdou, jsou vyřešeny tak strašně rychle, že je to až k neuvěření - například čekání na druhý úkol a jeho rychlé vyřešení...hrůza. Bylo by vhodné toto otočit - méně blábolů o tom, jak je něco strašné a když to něco strašné přijde, tak tomu dát pořádný prostor a pořádně si s tím vyhrát. A ačkoli se jí podařilo vysvětlit pomocí stejnosti přísady hůlek, proč Voldemort hned nezabil Harryho jako by zabil jiné, stejně to svým způsobem drhne a obávaného lorda, před kterým se všichni celou dobu klepou jen vyslovit jeho jméno, to solidně schazuje, bohužel.

Co mi přijde na tomto díle opravdu skvělé, je nový učitel obrany proti černé magii, který s přehledem nahrazuje toho briliantního předchozího (i když není ani náhodou tak sympatický)...Alastor Moody alias "pošuk" je jedna z nejlépe popsaných postav a scény s ním jsem si užíval dosytosti...prostě dokonale paranoidní magor, na kterém se podepsalo jeho úspěšné lovení černokněžníků...

Snape se bohužel zase projevuje jako naprostý ubožák - jeho hodiny mi připomněli některé moje ze školy...s těmi nejhoršími učiteli, co jsem kdy potkal. Skoro bych řekl, že Harry má pravdu - je to zatrpklý člověk, kterému v mládí ubližovali ti z nebelvíru: a on se za to mstí současným nebelvírským, kteří mu nic neudělali a jen lačně čeká na příležitost, kdy jim zase sebrat body a nebo někoho z nich ponížit.

Co se mi líbilo, bylo zase spousta skvělých poselství a myšlenek, ve kterých má autorka pravdu a jsou mi sympatické. Například, že charakter člověka poznáme na tom, jak se zachová k těm, nad kterými má moc. (v souvislosti s winky+skrk). Nebo když mluvil na uzavřeného a zhrouceného Hagrida, co o něm psala nesmysly Holoubková...skvělé, skvělé.

Vtípkovat se autorce určitě daří, její suchý humor mě na mnoha místech dostával a naprosto boží je Arthur Weasley...který je tak zaujatý ve vynálezech mudlů, že je vzrušený i když má vzít do ruky paličku...někdy bych chtěl být stejně nadšený z vynálezů lidstva jako on...

Nemůžu ovšem říct, že by mě dílo bavilo stejně, jako předchozí vězení v azkabanu...
Nevím proč, nedovedu popsat, proč je azkabanská věž nakonec lepší. Prostě mi asi víc sedla temnějším dějem, mozkomory, strachem a příběhem Siriuse, Lupinem...tady například začátek před zápasem famfrpálu mě ani moc nebavil...pak se to naštěstí rozjelo, ale třetí díl mě bavil všude, od počátku do konce, každou kapitolu.

To však nemění nic na tom, že tento díl se nesl ve skvělém duchu. Rowlingová si u mě vyvařila lektvar velmi vysokých kvalit. Ten se stále úspěšně vznáší v těch vysokých dimenzích, které nastavila vysoká azkabanská věž, i když na ní může akorát obdivně vzhlížet...a současně může trochu pohrdat prvními díly, na jejichž level naštěstí nespadl.

Myšlenka čistoty kouzelnické krve +10%
Skvělé scény a situace, které chybí v napodobenině +10%
Lepší literální kvalita, více popisků pocitů +5%

75%

Mitculka

Počtvrté v Bradavicích v knižní podobě. Příběh už opravdu potemňuje. Hrdinové rostou a s pubertou se u nich objevují častější hádky, ale také první náznaky zamilovanosti. Ačkoli jsem viděla film, průběh jednotlivých úkolů jsem četla jedním dechem.
A v Ohnivém poháru se navíc již vyskytuje opravdu hodně scén, které ve filmu nebyly zahrnuty. Opět je tedy můj náhled na příběh a celý kouzelnický svět rozšířen.
A jako všechny díly ze série HP je samozřejmě i čtyřka neuvěřitelně čtivá. S přečtením knih můj nehynoucí obdiv k J. K. Rowling ještě roste.

Flexa

Filmy se mi líbí, knihy jsou oproti filmum jiné a to dost. No a je to plus nebo minus ? Jsem asi hodně zaujat filmy ale běžné výjevy z hradu me v knize nebavily a celkove se mi vic libi pozdejsi kniha Princ dvoji krve. Ale nelituji přečtení a Rowlingova je šikovná. ;D

JaneSteini

Ještě teď si dokážu vybavit, jak jsem zoufale chtěla do ruky další díl! Jako vážně už to je 18 let zpátky?

pavelvanura

Opět posun k dospělejšímu konceptu, a závěr knihy překvapující.

Viki0

Další napínavý díl, který se mi velmi líbil :)

AndyBlack

Naprostá senzace. Filmové zpracování se mi vůbec nelíbilo, ale kniha je naprosto dokonalá. Určitě doporučuji! :)

DarthSoren

Už to bylo mnohem vážnější než první tři díly. A to se mi líbilo. Nicméně byl jsem i trochu zklamán, protože jsem doufal ve vztah Hermiony s Harrym a ne s Krumem nebo s Ronem :D A ten závěr byl super, co víc říct.

Szekynka

Podle mě se ve čtvrtém díle začíná vše rozjíždět a rozvíjet. Autorka nás odvádí od kouzelného světa a víc poukazuje na temné síly, které postupně sbírají síly. Pro mě jeden z oblíbených dílů.

kachenbooklover

Přečteno za pár dní. Není co dodat..prostě SRDCOVKA !

dancav28

Celá knižní série je super, tento díl mě také moc bavil a určitě ho doporučuji :)

Mattar

Ako každá kniha zo série je aj táto super!

Šíša

Tak tohle byl skvělý díl. Harry, Ron i Hermiona dospívají, a celé to začíná nabírat na obrátkách. Nejvíc se mi líbila Myslánka (kapitola), a pak posledních cca 70 stránek. A musím se přiznat, že od téhle knihy a pak při třech dalších, vždycky brečím.
Opravdu paráda ❤

Sabinaski

Musím podotknout, že od tohoto dílu jsem u Harryho pravidelně u konce začala bulet jako malá. Příběh začíná kouzelnickým šampionátem ve famfrpálu ještě o prázdninách. Proč nemůže mezi námi mudly taky existovat tento fantastický sport? Škoda. Myslím, že by mi to na koštěti rozhodně šlo, ale problém by byl vyhnout se zrádnému Potlouku :) Spoiler: Jinak potom celý školní rok je v podstatě o kouzelnickém turnaji a Harry je nečekaně vybrán mezi soutěžící. Úkoly jsou safra těžké, nezvládl by je ale nebýt pomoci ostatních. Super nová postava je bývalý bystrozor Pošuk Moody a nechutným se stává Červíček alias bývalá Ronova krysa. Sympatickým mi rozhodně není bulharský obří famfrpálec Viktor Krum, který doprovází na ples Hermionu. No jo, chudák Ron... A snad nejsem jediná, komu se nelíbí vztah Harryho a Cho Chongové? Upřímně, Harryho mám sice ráda, ale mojí nejoblíbenější postavou je přeci jen cool smolař Ron, biflující se šprtka Hermiona a vtipní bratři Weasleyovi. Kdo by pak taky během turnaje nefandil krasavci Cedrikovi? Napětí sílí, Harry vyhrává a Cedrik umírá. A tímto začíná Potterovská série nabírat tragického rysu.

Morgaine07

Moje druhá nejoblíbenější kniha ze světa HP. Moc se mi líbilo, že naše trojce už dospívá. ¨
+Spoiler+
5. Nová kouzla
6. Turnaj
7. Návrat Lorda Voldemorta

Venny345

Celá série nabírá na obrátkách a je to cim dál tím víc úžasnejsi!

mia.com

Samozřejmě další zdařilý díl. Ten nejzlomovější, protože už to začíná být vážnější a dospělejší.

IvankaM

prostě bez komentáře.
Byla to dokonalost. K tomu není co dodat.

zlovlk

Čtvrtý díl se mi zamlouval méně než třetí, ale jen o malinko. Pořád ještě jsme v té blahodárné fázi, kdy se Rowling již propsala k jisté nezanedbatelné obratnosti a odrostla dětským nemocem spisovatelského umění, ale přitom stále ještě dokázala vytahovat z klobouku množství nejrozličnějších nápadů, více a méně zdařilých, ale vždy svěžích a zábavných.

Za vlasy (a dost možná i za chlupy) hodně přitažené je závěrečné odhalení stran tajné identity jedné z postav; a to dokonce i na poměry tradičních detektivek, ze kterých v tomhle ohledu autorka zjevně vycházela (jen ten Poirot tam chyběl). Trochu mi přišlo, že překvapivý zvrat je tady přítomen spíše proto, že se to na konci prostě očekává, než proto, že by coby úhelný kámen držel celé dílo pohromadě.

Tahle poněkud přehnaná artificialita a teatrálnost je ale vynahrazena atmosférou, v níž se umně splétá okouzlení a strach - zejména na samém začátku a samém konci. Paralely s nacismem jsou obzvláště silné; a troufnu si říci, že i silnější než v mnoha textech, které nechávají na lukách svých stránek popásat národní socialisty skutečné.

Není to tak úhledně zabalený dárkový balíček jako Vězeň z Azkabanu, ale v leckterých ohledech je Ohnivý pohár dost možná nejinspirativnější Potterovo dobrodružství.

Konycek

Zábavné, čtivé, napínavé, propracované... Pro mě je HP srdcovka

TomK

Prostě Harry. I mudla může snadno propadnout jeho kouzlům. Díl, který se přesouvá do napínavé atmosféry. Paní Rowlingová určitě musela chodit do Bradavic :)

b2z

Pomalu se z pohádky začínáme přesouvat do fantasy trilleru. Bezvadně našponované. Opět funguje až detektivní zápletka. A nesmím zapomenout na úsměvnou sondu do "dospívání" a s ním spojené vtipné situace. Bezvadné :-)

Klichem1

Moj obľúbený diel z celej série.

agatha2
29.12.2017

Co říci a neopakovat se? Asi již vše bylo řečeno. Nebudu psát již nic konkrétního ke každému dílu, bylo by to zbytečné, všichni víme.....Knihy o Harrym jsem četla úplně poprvé kdysi svému synovi, když byl malý a pamatuji se, že jsem vůbec nevěděla, co od nich očekávat a s dalším a dalším dílem jsem zjišťovala, že to nejsou knihy pro děti, ale knihy pro všechny. Miluji je, i když jsem u nich probrečela spoustu slz. Poznala jsem díky knihám o Harrym jednu ze svých nejoblíbenějších literárních postav a to je Severus Snape. Tímto chci poděkovat paní Rowlingové, že vymyslela tento kouzelný svět a dala nám tyto úžasné hrdiny.

4laras
28.12.2017

Ačkoliv je tento díl nabitý dějem, čtení se mi vždy táhne.
Moje nejoblíbenější část této knihy, kvůli které se vždy vrátím je část, kdy jde Harry polechtat hrušku.

Prostě je to Harry Potter :D

ronniejohns
27.12.2017

Po Vězni z Azkabanu, který byl dle mého nejlepším dle série, zde vidím mírný pokles. Přesto řadím čtvrtý díl hned za třetí. Je jiná. Turnaj tří kouzelníků nám ukazuje nejen britské kouzelníky a dává nám tak prostor zvětšit si obzory. Zároveň je to velmi důležitý díl pro následný boj s Voldemortem.

Klára2216
22.12.2017