Harry Potter a Ohnivý pohár

kniha od:

Harry Potter a Ohnivý pohár https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29808/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-OGc-29808.jpg 4.7 12542

Harry Potter série

< 4. díl >

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000


více info...

Komentáře (701)

Komentáře 701 Recenze 15

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Všem co viděli film a líbil se jim tak doporučuji přečíst všechny knihy Harryho Pottera, je v nich toho spoustu navíc, jak už to ostatně u knih bývá. 92%

Mi-šu-le
Mi-šu-le
05.11.2023 5 z 5

Wow. Další skvělý díl HP, kniha se četla opět skvěle, autorka umí barvitě popisovat a představivost jede na plné obrátky. Zase mě mrzí, že ve filmu dost věcí chybí, jelikož předesílájí chování postav v pátém díle. Posledních 100 stránek jsem četla na jeden zátah, nemohla jsem se odtrhnout a stále jsem byla napjatá, jak to dopadne, i když jsem to věděla. Nemohu se dočkat pokračování, ačkoli zdolat tolik stránek bude zase masakr. Doporučuji, parádní zážitek.


Evik09
Evik09
29.10.2023 3 z 5

Konečně jsem to přelouskala, ufff. Času na čtení moc nemám a nepřidalo tomu ani prvních cca 200 stran. Ty byly na mě moc utahané, zdlouhavé, nemohla jsem se začíst. Naopak posledních cca 200 stran jsem se nemohla odtrhnout. Po přečtení jsem byla překvapená několika věcmi, které ve filmu nebyly. Knihu jsem četla přesně 5 měsíců a 2 dny, myslela jsem, že to zvládnu dříve. Ale začátek mi prostě nesedl a většinou mám čas jen večer před spaním. Mezi mé nejoblíbenější díly to nepatří, ale kniha byla moc zajímavá, napínavá, dozvěděla jsem se něco nového a závěr knihy byl skvělý.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
23.09.2023 5 z 5

Tento díl mám spojený s kontrasty.
Na jednu stranu euforie z mistrovství světa a dobrodružství okolo Ohnivého poháru. A na té druhé Voldemort a pozvolné rozpínání zla.
Ta scéna na konci, jak Vy-víte-kdo vypočítává, kteří Smrtijedi se objeví a pak jim dává kartáč. Famózní! Nebo to, co se stane při spojení hůlek, scéna s Popletalem nebo rozdávání úkolů Brumbálem.
Mně žádný z těch dílů nepřijde balastový, respektive žádnou ze stránek tam nevidím navíc. Tzn. že moje ideální představa je, aby postupně každému dílu přibývalo 100 stránek, třeba.
Takže tu zbožnuju i hašteření okolo plesu, rozhádání trojice, Ritu Holoubkovou, SPOŽÚS, strach o Siriuse... Protože právě všechny tyto epizodky vytvoří ten pravý kontrast finálním dvěma kapitolám.
Nejvíc tu miluju: hovory se Siriusem, Moodyho, kletby, které se nepromíjejí nebo procesy se Smrtijedy.
A teď honem na můj nejoblíbenější 5.díl, který je nejvíc smáčený od slz, ze všech knížek, co jsem kdy v životě četla.

Astonius
Astonius
19.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Strhující finále, tohle pro mě tuhle knihu vystihuje. Až jsem si říkala, proč to tak prožívám, vždyť jde o boj "hůlka proti hůlce", což je přece blbost pro děti, ale tohle už nebyla blbost pro děti, osudy některých se staly neodčinitelné a děj byl vážný. A na dojetí taky došlo :-) Autorka ukazuje svou šikovnost a propracovanost, sebemenší detail se vysvětlí. Bylo to velmi pěkné čtení.

evickakyticka
evickakyticka
12.09.2023 4 z 5

Přečteno po letech znovu. Super čtení, jako u každého dílu. Závěr byl trochu strašidelný, temný, ale nevadilo. Líbí se mi, jak to Rowlingová vymyslela. Toto je série, ke které se vždycky vrátím.

m2056
m2056
09.09.2023 5 z 5

Kniha je velmi čtivá hodně výpravná už to není tak pro malé děti příběh je už trochu vice temný.

Rapeh
Rapeh
22.08.2023 5 z 5

Kniha se s filmem nedá srovnat. Je daleko lepší a zábavnější

Zuzana215
Zuzana215
11.08.2023 4 z 5

Knihu jsem četla a v době nemoci poslouchala jako dlouhou pohádku na dobrou noc :)

Filmové zpracování mě spíše otravuje než baví. Možná to dělá turnaj 3 kouzelníků, který je nudný..

olívoil
olívoil
28.07.2023 5 z 5

Opět skvělá kniha..........viděla jsem celé filmové zpracování, ale musím říct, že kniha je pochopitelně plnější a samozřejmě lepší.........četla se skoro sama...........jdu na další díl

Dietwithstyle
Dietwithstyle
12.07.2023 5 z 5

Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších HP dílů. Četla jsem asi tak po desáté a přesto mě v příběhu vždycky něco překvapí.

Alethea_k
Alethea_k
28.06.2023 5 z 5

Prvních asi 70 stran mě tolik nebavilo, pak to ale začne pomalu nabírat na obrátkách a další skvělý Harry Potter je zde. 1. - 4. díl už čtu podruhé, jsem zvědavá na ty další. Zatím u mě vede 3. díl.
Nejvíc se mi líbí to, že kniha přestává být nutně dětskou literaturou.

puczmeloun
puczmeloun
23.06.2023 3 z 5

Zatím nejméně povedený díl. Přišlo mi to natahované a plné otravných situací*. Hlavní nápad - ohnivý pohár a s ním spojený turnaj tří škol - je dobrý, ale je ho tam strašně málo a táhne jen malé části knihy. Mimo to se totiž řeší milion podružností - "otročení" skřítků**, puberta všech nebo otravná Holoubková***. Konec knihy je pak jako u předchozích dílů velmi silný, s rychlým spádem a pointou. Jak se opravdu začne něco dít, Rowling ví jak a co psát. Být kniha kratší a věnovat se hlavnímu tématu, rozhodně je mnohem lepší.

* Harry se chová jako hlupák nejen s "vejcem", trampoty se schodem, ples...
** Opravdu divně napsané. Pratchett téma v knize Pod Parou pojímá mnohem líp - a to je přitom jeho horší kniha. Nemluvě o tom, že tady je celé téma skoro zbytečně, protože nikam nedojde a odejde do ztracena, kde se k němu už autorka nevrací.
*** Takovou novinářku by každý editor vyhodil. Tedy pokud není Denní věštec nějaký kouzelnický bulvár. Spíš se obávám, že autorku tehdy musel "honit bulvár", tak se z toho holt musela vypsat.

Gedofrey
Gedofrey
13.06.2023 5 z 5

Čtvrtý díl mi oproti ostatním přijde jako jeden ze slabších. Přesto se tu děje spousta zásadních událostí. Úplně zbožňuji skrytého hlavního záporáka a sám si ho přiřazuji do Havraspáru (stejně jako neoficiálně různě po netu). Posledních pár kapitol začíná být konečně pořádně mrazivých a připravuje půdu pro fenomenální nástup druhé poloviny série.

Ocásek
Ocásek
09.06.2023 5 z 5

Až během čtení čtvrtého dílu jsem si opravdu začala uvědomovat, o kolik důležitých scén a informací jsem se připravila, protože ve filmové adaptaci Ohnivého poháru toho tooolik chybí!
Knižní verze je jako vždy úžasná, napínavá, už poněkud temnější než díly předchozí a hlavně čtivá. Ohnivý pohár má skoro 800 stránek a já jsem ho i přes zkouškové přečetla během pár dní.
Tenhle díl se mým nejoblíbenějším asi nestane (zatím pořád vede Vězeň z Azkabanu - protože prostě Pobertové), ale i tak to miluju a těším se na další díly!

Aligi
Aligi
01.06.2023 5 z 5

Čtvrtý díl je pro mě v určitých věcech zásadní pro další díly, děj je napínavý do poslední stránky. Mezi moje oblíbené části a postavy patří i falešný Pošuk Moody a jeho "fretčí výuka", baví mě i Hermionino nadšení pro pomoc domácím skřítkům, Rita Holoubková a její články a v neposlední řadě navazování nových přátelství.

Kulda1981
Kulda1981
18.05.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem, ostatně jako všechny ostatní díly. Ač je to určeno více méně pro děti a dospívající, tak i já jako dospělá, jsem si ji fakt užila.

saryk93
saryk93
11.05.2023 4 z 5

Můj nejméně oblíbený díl z mé nejoblíbenější knižní i filmové série. Místy za mě zbytečně roztahaný děj, v průběhu čtení knihy se mi narodil syn, takže jsem knihu četla opravdu dlouho, než jsem se prakticky "donutila" ji dočíst a posledních pár kapitol jsem zhltla téměř jedním dechem. Těším se na čtení dalšího dílu, každý z těch filmových jsem viděla mockrát a knihy beru (mimo jiné) jako skvělé doplnění informací a scén, které se do filmu nevešly. HP je prostě moje srdcovka.

vera5841
vera5841
04.05.2023 5 z 5

Všichni se shodneme, že tato kniha je v mnohém přelomová. Poměrně drsným způsobem přecházíme ze světa pohádek, kde se nemůže nic zlého stát do drsné hry doslova o život. Přesto.. já mám ráda pořádek a zavedený řád a ten v tomto díle díky Turnaji nebyl (byť famfrpálu jsme si užili do sytosti na začátku a klasické Vánoce v Bradavicích nahradil opravdu kouzelný ples)
A jedna věc - v dětství jsem si tolik neuvědomovala, jaké má Harry štěstí na lidi okolo sebe a přestože je nucen žít s lidmi co ho nenávidí, tak ve skutečnosti je velmi milován - úplně mě dojalo, jak Harry nečeká žádnou rodinnou návštěvu a pak... :)

Maki21
Maki21
04.05.2023 5 z 5

Kniha přečtená jedním dechem, napínavá úžasná a osvětlila mnoho skutečností které se do filmu tak nějak nevešly. Za mě zatím nejlepší kniha z celé série.

StrYke
StrYke
03.05.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Příběh postupně graduje a dětské čtení se výrazně mění na něco temného, chvílemi až depresivního. Kniha je velmi obsáhlá, navzdory tomu jsem nepociťoval žádná hluchá místa, kdy by mě děj přestával bavit. Stejně jako u předchozích dílů, nejvíce mě bavily ty části, které ve filmu chyběly nebo se od něj nějakým způsobem lišily. A takových částí je čím dál více.

SBH
SBH
02.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Domnívám se, že čím víc stránek Rowlingová napíše, tím je kniha lepší.
Louskání série mi významně ztěžuje skutečnost, že jsem mockrát viděla filmy a znám výsledek utkání. Z toho důvodu mi neseděla psychologie Moodyho, který po celý rok působí jako vyložený sympaťák, a to nikoli jako plochá hyperkladná postava, ale jako člověk s určitými chybami, který se prostě chová čestně, ohleduplně a přátelsky. Žádný psychopat by podle mého nezvládl tak dlouhou a dokonalou přetvářku.
Další věc: příprava mnoholičného lektvaru trvá měsíc, účinek hodinu. Co na to dlouhodobé užívání říkají Skrkova játra? Nebo pobývání roky a roky v neviditelném plášti. Ze série o Alexi Verusovi víme, že to taky není dobré pro pleť.
Výše uvedená výhrada je o to významnější, jelikož tvorba plastických charakterů a dýchajících postav je jednou z autorčiných silných stránek. Při té příležitosti mi ale pořád vrtá hlavou, že Harry je vlastně obklopen samými zákeřnými padouchy, z nichž ani jeden to s ním nemyslí dobře. Snape ho možná chrání, ale z hloubi duše nenávidí, takže to taky není úplně to pravé ořechové. Díky bohu za Rona a Hermionu.
Děj nám potemněl a hezky se zauzlil. V případě turnaje si říkám, že nejhorším úkolem byl ten první, při vší úctě, protože jezerní hrozba byla jen naoko, zatímco dračí oheň pálil doopravdy. A kdyby v labyrintu nečíhala zrada, tak by to byla vlastně procházka růžovým, teda tisovým hájem.
Nejlepší částí knihy pro mě bylo, jak se Hermiona vypořádala s Ritou Holoubkovou.
A kdybych měla po ruce další díl, asi bych se do něj rovnou pustila.

Paja11.11
Paja11.11
26.04.2023 5 z 5

Zatím pro mě jeden z nejlepších dílů, alespoň co se týče v sérii knih. Ze začátku mi dělalo problém až moc dopodrobna popsaný famfrpálový zápas, který se mi zdál až moc natáhnutý, ale to je snad jediná negativní věc, kterou na knize vnímám.
Kniha je jinak velmi čtivá, graduje, postupně propojuje hlavně všechny záhadné informace, na které si čtenář stále klade otázky a také probouzí ve čtenáři spoustu emocí.
Kniha je určitě skvělá a myslím, že konec čtenáře natěší na další díl.

želvička910
želvička910
19.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Harry Potter a Ohnivý pohár. Čtvrtý díl ze sedmi-dílné série mě zaujal. Tento díl jsem přečetla za měsíc. Je zajímavý a s filmem podobný až na pár detailů.
Libí se mi dobrodružství a nebezpečí, která Harry Potter překonal. Třeba souboj tří kouzelníků. Ve kterém plnil tři úkoly. V prvním úkolu bojoval s drakem. V druhém úkolu zachránil svého kamaráda od jezerních lidí nebo ve třetím úkolu měl projít bludištěm. Překonat různá nebezpečí a dostat se k ohnivému poháru jako první. Zajímavá postava je Moody. Pomáhá a dělá hodného, ale nakonec je to jinak ( i když pravý Moody je docela hodný). Do posledního okamžiku není jasné, kdo je kdo a proč je linka příběhu vedená takto. Libí se mi příběh, který autorka vymyslela. V tomto díle mi bylo líto Cedrika.

Stidave
Stidave
18.04.2023 4 z 5

Mám rád dlouhé knížky, ale tady jsem prvních sto stran dost trpěl. Proč? Protože famfrpál. Popisy tohoto sportu se mi zdály nekonečné. Dění kolem turnaje kouzelníků však následně báječně okořenilo školní rok. Hermionina záchrana skřítků mě otravovala skoro jako Rona a Harryho, bylo ale pěkné oproti filmu zase vidět Dobbyho. Posledním negativem je závěrečné vysvětlování, které je tak zbytečně zamotané, že ho nechápu.

denniys
denniys
12.04.2023 5 z 5

Před pár dny jsem tuto sérii konečně dočetla.. nechápu, jak jsem to dokázala.. Tma a prázdnota mi přišla úplně nejhorší ze všech dílů. Nápad super, vše ostatní je strašný.

berry1009
berry1009
04.04.2023 5 z 5

Kniha, která odstartovala tu pravou Potterománii. Čtvrtým dílem se stala Rowlingová multimilionářkou. A kniha je to vskutku zlomová i dějově. Právě zde se znovuzrodí ono zlo, proti kterému se celé knihy bojuje, a z dětí se stávají předčasně dospělí.

Za mě nejvtipnější scéna je Harry zaseklý ve schodech se Snapem a přicházejícím "Moodym". Jen ta představa, jak by to asi vypadalo, je velmi zajímavá. Film knize moc dobrou reklamu ale neudělal. Pamatuji si, že to byl první film, na který jsem byl v kině, a mrzelo mě, jak moc se některé věci oproti originálu změnily. A nemělo to příliš atmosféru, jako by to někdo dělal schválně bez emocí. A to se k tomuto dílu nehodí.

lassse
lassse
29.03.2023 4 z 5

HP opět nezklamal. Bylo zde zase více napínavých scén, které mě hodně bavily a touto knihou jakoby se uzavřela jedna kapitola a začíná druhá - boj s tím největším zlem.

Kája268
Kája268
28.03.2023 4 z 5

pěkná kniha

AgnesDee
AgnesDee
27.03.2023 5 z 5

Sice mi trvalo asi tři měsíce tuto knihu přelouskat, ale hlavně to bylo kvůli tomu, že na podobné příběhy musí mít člověk náladu. Ale jakmile jsem náladu měla, mohla jsem přelouskat klidně i dvě stě stránek za den, zatímco můj denní průměr může být tak kolem padesáti. Filmová adaptace této knihy je hodnocená jako jedna z těch nejhorších. A je pravda, že jako dítě jsem Ohnivý pohár vůbec nechápala. Nedocházely mi souvislosti mezi jednotlivými událostmi ani motivace postav (i když to taky mohlo být tím, že jsem úplně blbá :) ). A popravdě přesně tohle mám na Harry Potter sérii asi nejradši. Knihy jsou dost nabušené informacemi o backgroundech vedlejších postav a často i vedlejšími (na první pohled ne až tak důležitými) příběhy těchto postav, ale právě tyto příběhy jsou pro jejich charakteristiku to nejdůležitější. Do filmu se tím pádem nemůže vejít všechno, a tak příběh osekají na to nejdůležitější, takže v podstatě z knihy nepřijdete o to nejpodstatnější info. Ale jakmile se začtete do knihy, tak se dozvídáte spoustu nových informací, které vám dění ve filmu o něco rozšíří, a zároveň je to neuvěřitelná zábava, která stále přitahuje čtenáře z celého světa. Chápu, že si teď spousta lidí, co četla knihy hned po jejich vydání, budou posměšně říkat, že jsem objevila Ameriku, ale já myslím, že je to jeden z důvodů, proč Harry Potter série a celý jeho svět stále ještě žije a fascinuje čím dál tím víc nových lidí. Miluju, když se můžu podívat na film, a následně si přečíst jeho knižní předlohu, která mi rozšíří vědomosti o zajímavé osudy, ale ZÁROVEŇ se jedná o dvě plně funkční samostatná díla.