Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu obálka knihy
Mé hodnocení:

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 4.62008

Hercule Poirot 9.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Knižní klub

Murder on the Orient Express, 1934

Kniha Vražda v Orient-expresu

Aligator805

Klasika která se neomrzí. Skvěle napsaný příběh a jako vždy úžasný Hercule Poirot.

martineden

Jsou stálice, které můžete číst dokola, vidět dokola, ale především stále toužit po cestě Orient expresem.

zandu

Skvělé...

princesse

Skvělá práce ... opět. A to nemluvím o filmových zpracováních. Jedna z nejlepších, pro mě jasně jedno ze dvou prvních míst společně se Zlem pod sluncem.

Awča

Magnifique!
Vražda v Orient Expresu je klasika klasik svého žánru. Bravurně napsané a úžasně zkombinované.
Četla jsem ji několikrát, viděla jsem snad všechny zfilmované verze (David Suchet forever!) a nyní jsem "četla" jako audiu knihu, která byla skvěle namluvena Lukášem Hlavicou.
Až se mi příčí napsat "namluvena", protože byla spíše zahrána, byla jsem vtažena do děje, užívala si komfort cestování Orient Expresu, dívala jsem se Poirotovi přes rameno, s ním jsem prohlížela kapesníček, zkoumala skvrnu v diplomatickém pasu a snažila se nebýt moc pozadu za jeho dedukcemi. K tomu skvělé hudební předěly.
Vřele doporučuji.

Sorrow

Agatha Christie je skutečným klasikem na poli britské detektivky, řada čtenářů (mě nevyjímaje) její příběhy zná minimálně díky excelentnímu televiznímu zpracování s Davidem Suchetem v roli proslulého detektiva. Vražda v Orient expresu patří bezpochyby k jejím neznámějším dílům. Autorka skvěle pracuje s děsivou představou uzavřeného prostoru paluby vlaku, kdy víme, že jedním z cestujících je vrah. Ne nadarmo je považována za královnu staré britské detektivky, neboť umně vrství jeden důkaz za druhým, předkládá čtenáři jasnou myšlenku podezřelého, aby ho hned vzápětí zase vyvedla z omylu a ukázala na někoho jiného. Hercule Poirot je navíc nesmírně charismatická postava a její knihy má cenu číst už jen díky němu. Závěrečné scény, kdy si tento Belgičan vždy pozve všechny přítomné do nějaké místnosti, aby stroze předložil fakta, mě vždy bavily a v případě Vraždy v Orient expresu je konec vcelku překvapivý a nepředvídatelný. Knihu jsem poslouchala v audiopodobě namluvené Lukášem Hlavicou, jeho hlas se k příběhu hodí, sice mi neutkvěl v hlavě jako to někdy mívám v případě jiných narátorů, ale celkově je audiokniha povedená a hodně ji povyšují zvukové podkresy vlaku uhánějícího po kolejích a občasné zatroubení, při němž jsem se kolikrát vážně lekla. Příběhy Agathy Christie pro mě navždy zůstanou ve škatulce oddechového čtení, ráda ale v budoucnu po nějakém dalším opět sáhnu.

Nuttelka

Poslouchala jsem jako audioknihu a moc se mi líbila, interpretace Lukáše Hlavici je skvělá. Určitě se těším na další.
Filmového Poirota, se skvělým Davidem Suchetem, znám už skoro nazpaměť. Agatha to prostě umí, mám ráda, když do úplného konce nevíme vraha (tedy aspoň já :-D ).
Vražda v Orient Expresu je klasika mezi detektivkami a já doporučuju všemi deseti!

Hedwik

Klasika, která by neměla nikomu utéci. Ač příběh znám, hltal jsem jej jedním dechem.