Vražda v Orient-expresu

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/big_vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 4.62227

Hercule Poirot 9.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express, 1934

Kniha Vražda v Orient-expresu

Jara.v
předevčírem

Agatha Christie mě snad nikdy nezklame. Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek vůbec. Poirot je skvělý a jeho šedé buňky mozkové mě prostě baví. I přes větší počet postav se v nich dá lehce zorientovat díky výpovědím a děj krásně plyne a nic se tam zdlouhavě neopakuje.

Čmeláček

Výborná detektivní klasika.

Karoley

Jedna z nejslavnějších detektivek všech dob. Moje druhá kniha od Agathy Christie (po Deseti malých černoušcích) a opět jsem nadšená!
Legendární vlak Orient-expres uvízne na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Cestující i posádka zůstanou na několik dní odříznuti od světa. Hned první noc je jeden z cestujících zavražděn.. naneštěstí pro vraha je na palubě slavný belgický detektiv Hercule Poirot :)
Během čtení jsem se vracela ke schématu rozmístění cestujících ve vagónu a snažila se přijít celé záležitosti na kloub.. marně. Hodně překvapivý závěr, tohle by mě nenapadlo! Skvěle jsem se bavila.

Briv

Tohle považuji za naprostou klasiku, takže jsem si ji určitě chtěla přečíst. Agatha Christie píše naprosto úžasným způsobem, vůbec nechápu, jak může děj v knihách tak dokonale promýšlet. Jedinou smůlu mám v tom, že mi prostě Hercule Poirot nepřirostl nikdy k srdci... Ale řešit případy, umí - a zde - klobouk dolů.

Rihatama

Vrcholná klasika královny detektivek, ke které jsem se po letech vrátila. Vzpomínám si, jak jsem říkávala, že bych taky moc ráda někdy cestovala Evropou Orient Expresem s lůžkovými vagóny, kde mi bude stlát průvodčí/steward, a jídelním vozem s lahůdkami první třídy :-). Zavražděnému parchantovi bych se ale stejně raději vyhnula. Přiznejme si nicméně, že oproti dnešním detektivkám postrádá tato nejen jakoukoli brutalitu, což mě nijak zvlášť netrápí, ale i napětí nebo trochu košatější příběh. A tak si říkám, jestli nekriticky hodnotíme takřka zbožštěnou autorku řady proslulých kriminálních případů zfilmovaných s nezapomenutelným Davidem Suchetem... a musím si odpovědět, že možná ano.

Detektivky Agathy Christie jsou totiž hlavně o psychologii, logice, síle dedukce a rozumu. To vše naplno využité ve Vraždě v Orient Expresu, protože vražda i její vyšetřování se odehrává ve významně omezeném prostoru odříznutém od vnějšího světa telefonů, tisku, databází... Nádhera! A to vše servírováno na důvěrně známé platformě britské, královsko-majordomské tradice, a tomu všemu vtipně vévodí sic malý, ale geniální Belgičan s pozoruhodným knírem. Je to právě Poirot, pro mě naprosto dokonale zachycený D. Suchetem, který je na příbězích A. Christie tím největším esem, podobně jako v dalších slečna Marplová. Pro mě je to tedy detektiv, spíše než samotná detektivka, co mě na Orient Expresu a dalších případech nejvíce baví. Suma sumárum, příběhy Agáty Christie mám ráda, přece jen mám raději zfilmovanou sérii s Herculem Poirotem se Suchetem v hlavní roli, který postavě Poirota dodal jedinečné kouzlo a charisma.

adorjas

Je to detektívna klasika, číta sa ľahko (aj keď počet postáv a ich mená robili problém) a mňe táto kniha pomohla v rámci odreagovania sa od smutných správ na východe ... Jediná nevýhoda, že sa číta až príliš prudko čitateľne a zmáknete ju za jedno popoludnie.

Booklice

Po dlouhé době jseme měla opět chuť na detektivku od Agathy Christie, a tak jsem sáhla po dlouho odkládané Vraždě v Orient expresu. Od knihy jsem měla velká očekávání a musím se přiznat, že je hravě splinila. Celou dobu jsem měla zavařené mozkové závity. Další skvěle promyšlená detektivka se skvělou zápletkou a skvěle zpracovaná.

Maevie

Kultovní detektivka s Herculem Poirotem nechává čtenáře odhadovat vraha do poslední chvíle, a že je z množství postav na výběr. Agatha Christie je mistryně ve vyprávění a v dialozích a nejinak je tomu u Vraždy v Orient-expresu. Hercule Poirote opět boduje díky svému pozorovacímu talentu a umění komunikovat s lidmi a nám se odkrývá mozaika lidských příběhů, motivů a pohnutek.