Vražda v Orient-expresu

kniha od:

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/bmid_vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 4.6 2516
Koupit Koupit eknihu Bazar

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!... celý text

Série:

Hercule Poirot 9.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Murder on the Orient Express , 1934


více info...

Komentáře (368)

Komentáře 368 Recenze 7

Díra_na_trhu
Díra_na_trhu
18.09.2023 5 z 5

Na knihu budu vždy vzpomínat kvůli krásné atmosféře, o níž se postaral luxusní Orient expres, a kvůli svéráznému uchopení "vyššího principu mravního".

Nikola086
Nikola086
23.08.2023 4 z 5

Klasika, která rozhodně neomrzí! Náramně promyšlený příběh, který zapálí mozkové závity i svým čtenářům. Napínavé až do konce příběhu.
Menším mínusem byly francouzské věty, které nebyly nikdy přeloženy, já pochytila pár slov, ze kterých se dalo vydedukovat o čem je řeč, ale neznalí čtenáři nebudou vědět vůbec.


dancadragneel
dancadragneel
07.08.2023 5 z 5

Hercula Poirota jsem si oblíbila už ve Smrti na Nilu a tak když na mě vypadl další příběh rozhodla jsem se do něho jít. Christie uměla skvěle psát a já jen mohu říct, že jsem propadla jejímu talentu. Nemohu se dočkat dalšího příběhu...

LindaSimonoff
LindaSimonoff
06.08.2023

Můj neoblíbenější Poirot, ale co se týče překladu, tak se mi vůbec nelíbil, bohužel. Myslím, že zde již byl Poirot ve svých starších letech a on tam mluví, jak kdyby teprve do země přijel....No, každopádně, příběh je super :).

Kakho-Oto
Kakho-Oto
08.07.2023 5 z 5

Skvělý detektivní román s nečekaným rozuzlením. Jsem velice rád, že jsem příběh dopředu vůbec neznal, a mohl si ho tak náležitě užít. Vzápětí jsem se podíval na filmovou adaptaci z roku 1974, a došel jsem k názoru, že Vražda v Orient expresu patří k těm příběhům, které je mnohem lepší si přečíst, než sledovat jejich filmovou/televizní adaptaci. Je to teprve třetí román Agathy Christie, který jsem si přečetl, ale již teď se nedivím tomu, že bývá počítán k těm vůbec nejlepším detektivním příběhům z pera slavné Britky.

puczmeloun
puczmeloun
23.06.2023 4 z 5

Po shlédnutí stejnojmenného filmu (a následně i dílu známého seriálu s Davidem Suchetem - bavil mě víc) mi to nedalo a chtěl jsem si pročíst i originál. Těch "ALE" totiž bylo ve filmu víc než dost a zajímalo mě, jak se s tím vypořádává originál (co všechno film změnil, ubral nebo přidal). A musím říct, že víc než dobře. Má to skvělou atmosféru té doby, Poirot je prostě skvělý (takový, jakého ho znám z už zmíněného seriálu) a celé to má rychlý spád. I když je pravda, že když už jednou člověk zná pointu, nikdy to nebude tak dobré jako na poprvé. Na druhou stranu mi některé kousky skládačky zapadly hned na první dobrou "při prvních výsleších", protože už jsem jako čtenář očekával, kde je skrytá pravda.

HadleysHope
HadleysHope
20.06.2023 5 z 5

Tady si myslím, že není třeba co dodávat. Tohle je klasika všech klasik mezi detektivkami.

simi22
simi22
08.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha a zajímavý námět. Konečné rozuzlení mě i při čtení posledních kapitol napadlo, ovšem poslední strana knihy a samotný konec příběhu mě velice překvapil.
Doporučuji přečíst, od autorky je to zatím moje první knížka, ale plánuji si určitě přečíst i její další knihy.

mskamila
mskamila
04.04.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila jen se dalo od začátku odhadnout jak to bylo a časem jak se případ více zaplétal tak to dávalo větší a větší smysl. I tak mě překvapili postavy a to co Poirot udělal na konci. Moc pěkná a čtivá kniha.

Bubo19
Bubo19
17.03.2023 5 z 5

Co k této knize napsat? Je to klasika, kterou musí každý fanoušek Agathy Christie a Hercula Poirota znát. Viděla jsem několik filmových zpracování a ráda jsem si přečetla i knihu. Agatha se prostě nepáře s dlouhými popisy, hned začne rozvíjet zápletku, přihodí vraždu a několik podezřelých, a čtenář knihu nemůže odložit, dokud ji nedočte. Jasných pět hvězdiček.

IVANA0123
IVANA0123
04.03.2023 5 z 5

Ve filmové verzi jsem tuto klasickou detektivku viděla nesčetněkrát, ale četla jsem ji teď poprvé a mohla si v klidu projít všechny výpovědi a dedukce geniálního Poirota i několikrát po sobě.. a přijde mi neuvěřitelné, jak je vše perfektně propojeno, sama bych na všechny možnosti nikdy nepřišla. Hercule Poirot byl geniální, protože Agatha Christie byla geniální. A pravdou je, že Vražda v Orient-Expresu patří k jejím nejlepším. 5*
(3/23)

Azizi
Azizi
01.03.2023 2 z 5

Nemám rada detektívky, no Agathu Christie som vždy chcela skúsiť. Ale nezaujalo ma to. Naviac sa mi trochu plietli všetky údaje a postavy a záver bol veľmi rýchly, akoby nedokončený. Asi budem výnimka, ale za mňa nič moc...

Doubravka1975
Doubravka1975
26.01.2023 5 z 5

Po přečtení knihy Smrt přichází na prohlídku, která je údajně napsaná ve stylu A.Ch. a na konci je i Vražda v orient expresu zmíněna.....tak jsem si to musela co nejdřív poslechnout .
Asi nejznámější detektivní příběh od A.Ch. a můj první a jo super to bylo. Vrah teda fakt překvapil a konec skvěle vyřešen

SSTknihy
SSTknihy
25.01.2023 5 z 5

Agatha Christie hned několikrát postavila ve svých knihách nepsané zákony psaní detektivek na hlavu a dokázala, že si právem zaslouží být jejich královnou. Vraždu v Orient Expressu můžete číst poněkolikáté, znát ji z filmů či televize, a přesto vás vždycky dostane prostá genialita námětu. Bez ohledu na propracovanost a bizarnost dnešních kriminálek, tenhle její dokonalý nápad dosud nikdo nepředčil! No a pan Poirot tady prostě nemá chybu.

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 5 z 5

Jeden z nejlepší příběhů Hercula Poirata v mých očích. Líbi se mi moc ta tísnivá atmosféra, že vrah musí být jeden z nás. Taková osobní vizitka Agathy. Vražda je vždy hádanka. Zjistit, kdo je vrah, jak vraždil a jaký měl motiv. To je na ní to nejlepší.

janina66
janina66
09.01.2023 5 z 5

Jedna z nejznámějších detektivek A.CH.
Nechápu dedukce šedých mozkových buněk H.P., jak na ty všechny záhady vraždy přijde.
Skvělá četba.

sabina5156
sabina5156
06.01.2023 4 z 5

Dnes asi už zcela kultovní kriminální příběh o morálně nejkomplikovanějším příběhu slavného detektiva. Krásné popsané prostředí a kniha má obrovskou atmosféru. Netřeba dodávat více, čtivá a útlá.

Romanka89
Romanka89
06.01.2023 5 z 5

Má druhá kniha od autorky, sice jsem kdysi asi viděla film, ale vůbec si ho nepamatuji, takže jsem neměla ponětí kdo může být vrah. Skvělé! A filmy si zopakuji.

Filomena1961
Filomena1961
30.11.2022 5 z 5

Perfektní námět, profesionální vykreslení postav, nečekaný závěr. Taková je detektivka od Agathy Christie - čtivá a napínavá do poslední stránky.

RonnieSmithx
RonnieSmithx
24.11.2022 5 z 5

SKVĚLÝ DETEKTIVNÍ PŘÍPAD GENIÁNLNÍHO KOUMÁKA HERCULA POIROTA. MUŽ, O KTERÉM SI KAŽDÁ ŽENA MŮŽE NECHAT ZDÁT. JAKO BY UMĚL ČÍST MYŠLENKY. KRÁLOVNA KRIMINÁLNÍCH PŘÍBĚHŮ MÁ TOTO OPRAVDU V MALÍKU. PŘÍBĚH MĚ OKAMŽITĚ VTÁHNUL DO DĚJE A BYLO TĚŽKÉ KNIHU VŮBEC ODLOŽIT BEZ KONSTATNÍ POTŘEBY ZJISTIT, KDO JE VLASTNĚ VRAHEM.

Lienilda
Lienilda
11.11.2022 5 z 5

Poslechnuto jako četba na pokračování na ČRo. Jediné co mi trochu nesedělo byl styl načtení nebo hlas.

Každopádně zopakovat si tuto detektivku bylo skvělé a to už jsem ji kdysi určitě četla a pár filmových adaptací viděla. Toto je prostě klasika.

LuckaH2
LuckaH2
07.11.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na CRo, velmi me to bavilo. Nemam moc zkušeností s A. Christie, ale diky tomuto si asi neco prectu. Klasicka detektivka, žádný krvak. Ano, ale souhlasim s níže uvedenym, že take nechápu na základě čeho to Poirot vyřešil...

capricorn__
capricorn__
30.10.2022 4 z 5

Skvěle napsáno. Nejlépe na knize hodnotím propracované dialogy, které jsou velmi uvěřitelné a velmi čtivé, autorce se podařilo každou z postav nechat mluvit "po svém", což je skvělé. Líbí se mi, že detektivka není příliš dlouhá, nejsou v ní zbytečné odbočky či dějové linie, které by knihu zbytečně zamotaly - Agatha Christie následuje pouze vraždu a její vyšetřování, nic kolem. Hlavní postavy jsou velmi dobře vykreslené a i přes jejich vysoký počet se mezi nimi čtenář docela snadno vyzná. Nápad je taky skvělý. Jediné, za co strhávám hvězdičku, je samotné rozuzlení příběhu, příliš mi nesedlo.

ivousekk
ivousekk
25.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Odposlouchano jako cetba na pokracovani. A musim rict, ze mam dost smisene pocity. Dokud se vysetrovalo, vedly vyslechy, patralo po dukazech, bylo to bezva a zajimave. Ale ten zaver. Neco tak extra prekombinovaneho a velice tezko uveritelneho jsem dlouho nezazila. Ze se na vrazde podileli temer vsichni cestujici, protoze meli vazbu na onu rodinu, to byl solidni ulet. A to, jak na to Poirot prisel, to bylo taky docela pritazene za vlasy. Jen jsem si potvrdila, ze Agathiny detektivky nejsou muj salek kavy.

mnohoknih
mnohoknih
25.10.2022 5 z 5

Posloucháno na ČRO. Audioknihy jsou super, ale tentokrát se to nepovedlo. Norbert Lichý tam to něco navíc prostě nepřidal. Každopádne detektivka skvělá. Ale to víme všichni, to není potřeba hodnotit.

Anavi8912
Anavi8912
23.10.2022 5 z 5

Super detektivka z pera Agathy Christie. Sázka na jistotu. Knihu jsem kdysi četla, viděla zfilmovanou v televizi a nyní jsem zvolila poslech,. Byla to moje první audiokniha. Za mě zklamání, raději dávám přednost vlastní četbě.

Parwana
Parwana
11.09.2022 5 z 5

Další klenot královny detektivek. Film jsem nepochopila, tak jsem na dovolené sáhla po knize, a najednou to šlo. Její knihy můžete číst stále dokola a pořád Vás budou bavit, tahle k nim rozhodně patří.

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
30.08.2022 5 z 5

Super jako vždy. Před četbou jsem již viděl film, ale i tak to na zážitku neubralo - další nesporný fakt svědčící o kvalitě těchto detektivek.

zdenaR
zdenaR
26.08.2022 5 z 5

Klasická detektivka od Agathy, pro mě jedna z nejlepších. Několikrát zfilmováno.
Velmi doporučuji :-)))

bookfan
bookfan
24.08.2022 5 z 5

Moje první kniha od Agathy Christie a .... super! Bála jsem se, že to bude nuda, ale opak je pravdou (televizní zpracování případů Hercula Poirota mě dosud neoslovilo, ale já obecně na filmy moc nejsem...). Originální nápad, pro mě šokující rozuzlení, tak akorát délka textu. S paní Agathou jsem určitě neskončila!

beata-betsy2310
beata-betsy2310
24.08.2022 5 z 5

Tento príbeh snáď netreba nikomu predstavovať. A ak ho náhodou ešte nepoznáte tak to treba napraviť. Tento vyšetrovateľ na vyriešenie vraždy nepoužíva žiadnu modernú elektroniku, ale iba dobre kladené otázky a svoj mozog. Brilantne napísaná detektívka.

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

Pert
Pert
21.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Moc dobrá kniha. Případ rodiny Armstrongů mi trochu připomínal to, co se stalo Ch. Lindberghovi. Také se mu ztratil malý syn a I když zaplatili, miminko našli mrtvé.

Adellll
Adellll
09.08.2022 5 z 5

Má (teprve) druhá kniha od Agathy. No, co říct, zkrátka opět něco skvělého. Také bych si už měla přiznat, že narozdíl od jiných detektivek asi vraha neodhalím na prvních pár stránkách:).

Ema24
Ema24
07.08.2022 5 z 5

Smrti na Nilu, Deseti malým černouškům i Domu na úskalí jsem musela dát pět hvězdiček a ani zde nemohu udělat výjimku. Agatha Christie opět nezklamala a Hercule Poirot samozřejmě také ne! Detektivka byla velmi čtivá, napínavá a za mě jako vždy prostě geniální!

Petkona
Petkona
08.07.2022 5 z 5

Opět geniální. Jedna z nejlepších autorčiných knih a naprosto oprávněně. Psychologie postav byla dokonalá a rozuzlení mě až do posledního stránek nenapadlo. Knihu jsem měla přečtenou během asi dvou dní a nemohla jsem se dočkat, kdo je vrahem.

lucifess
lucifess
02.07.2022 5 z 5

Agatha Christie je naprosto jasná volba, osvědčená autorka. Hercule Poirot je pro mě klasika už od mala, koukala jsem vždy s babi a dědou na televizi snad pokaždé, když ho dávali.

Andrea81
Andrea81
01.06.2022 5 z 5

Pro mě úžasné, jako vždy ;-)

Jara.v
Jara.v
24.05.2022 5 z 5

Agatha Christie mě snad nikdy nezklame. Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek vůbec. Poirot je skvělý a jeho šedé buňky mozkové mě prostě baví. I přes větší počet postav se v nich dá lehce zorientovat díky výpovědím a děj krásně plyne a nic se tam zdlouhavě neopakuje.

Čmeláček
Čmeláček
11.05.2022 5 z 5

Výborná detektivní klasika, ke které se rád vracím. A taky bych se někdy rád projel Orient-expresem, kdyby to šlo :). Až teda na tu vraždičku, že ano :))).