Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice obálka knihy
Mé hodnocení:

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.62310
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Český klub

Kniha Kladivo na čarodějnice

ladyka

Tato kniha mi dlouho unikala a velká škoda. Poslouchala jsem audioknihu a musím konstatovat,že strčí do kapsy leckterý bestsellerový psychothriller nebo detektivku, a to levou zadní! A je o to děsivější,že není výplodem autorovy fantazie,ale temnou kapitolou naší historie.

Carodejnicke procesy mne velmi zajimaji a Kaplickeho kniha, jakkoli je stara, je nesmrtelna.

kotasbk

Kaplický dokázal v Kladivu na čarodějnice zvěčnit kus naší temné historie. Byla to skvělá sonda do 17. století. Bohužel, stále je mezi námi tolik lidí, kteří čarodějnické procesy přehlíží, nekritizují, pokud ano, tak jen v rámci toho, že tam kdysi někdo upaloval čarodějnice. Taková minulost je strašně vzdálená, lidé byli určitě hloupí, věřili v pověry, báli se, ale nikdo si neuvědomuje, že tihle neviní lidé věřili stejného Boha jako dnešní čeští křesťané. Jak je to všechno úsměvné, že křesťan huláká, že za bolševiků byli pronásledování, vězněni, ale nebyli upalování. Neuvědomuje si, že to stejné prováděli křesťané všem nevěřícím, ale i věřícím jiného vyznání, přitom věřili ve stejného Boha. Jaký je tedy rozdíl mezi upalováním čarodějnic a vykonstruovanými procesy v 50. letech v Československu?

Leona333

Když jsem četla co vše se dělo v rámci čistek inkvizicí - církví v té době třeba ve Španělsku, Itálii, nebo kdekoliv jinde v Evropě... Tak ještě ,,budiž". Bylo to hrůzné, ale stále ve mne převládal pocit, že je to strašně daleko! Daleko od nás, našich míst. O to děsivější je fakt, že lidská krutost, fanatismus, manipulatelnost, hamižnost se jako zhoubná infekce bez jakýchkoliv zábran dostane úplně všude. Toto je bohužel kus i naší historie, na kterou rozhodně hrdí být nemůžeme. Snad se z ní můžeme jen poučit, abychom se už nikdy více nedopouštěli takových zvěrstev...
Opravdu velice působivá kniha, která si nejvyšší hodnocení zaslouží.

Ivanka0070

Neuvěřitelné... Nelze popsat.. Nutno přečíst.. I slzy jsem uronila a stále nemohu uvěřit tomu, že se něco takového opravdu dělo.. Opravdu doporučuji..

Flegerče

Pro mě naprosto šílená kniha o zvěrstvech minulých dob.Nedokazu si představit , že bych v té době mohla žít. Někdy jsem měla OPRAVDU problém některé pasáže přečíst a postavené chlupy jsem měla všude ????. Každopádně doporučuji dnešním studentům.Meli by vědět,jak se žilo... třeba by si méně stěžovali ????

Kontryhelka
08.12.2020

Velmi zajímavý čtivý román o honu na čarodějnice. Ukázka toho, jak člověka a celou společnost dovede zaslepit fanatismus a jak akce spustí reakci a vražedné běsnění nevídaných rozměrů. A nikdo nezasáhne ve prospěch obětí a neudělá běsnění přítrž. Tady platí bohužel kdo chce psa bít, hůl si najde. Román k zamyšlení, že lidé se nemění v žádné době ani století a že člověk je člověku stále vlkem.

Ifan
13.11.2020

Knížka se mi moc líbila, doporučuji ji každému přečíst, aby se mohl zamyslet nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to dnes (úplně stejné), akorát dřív nebyly televize a lidem naháněli strach přes Boha.
Lidi radši uvěří lži, než aby se postavili proti a to jen proto, že se bojí, co s nimi pak bude.