Kladivo na čarodějnice

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.61968
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Český klub

Kniha Kladivo na čarodějnice

Ronnie68

Tak z téhle knihy mě mrazí ještě teďka ... byla síla číst o inkvizici jen kvůli jedné hostii ....

Hotovson

Brrr! Z toho mi bude běhat mráz po zádech ještě hodně dlouho.

Měl jsem velký problémy to dočíst, ale ne snad proto, že by to bylo napsaný špatně, ale právě naopak - až moc dobře.

Pomalu jsem se bál obrátit každou stránku a zjistit, jaká hrůza přijde na další...

Milos74

Velmi čtivá knížka, která člověka přivede k tomu, že o popisovaných událostech hledá informace i nad rámec přečteného.

RájKnihoHolky

Boblig je snad nejhorší postava, se kterou jsem se kdy setkala. Hnusný, úlisný a prolhaný had. Kvůli takovému člověku, který nesnesl odpor a kterému šlo jen o to, aby se mohl cpát a nasávat, zemřelo tolik nevinných lidí... Zůstává mi rozum stát nad tím, jak jsou někteří lidé naivní, zabednění a nechávají sebou manipulovat někým jako byl Boblig.
Nejhorší pro mě byla ta skutečnost, že i když jsme se v mnohých věcech posunuli, lidé jsou ve své podstatě pořád stejní. Uvěří každé hlouposti, kterou jim nakuká nějaký sobec, jemuž jde jen o vlastní pohodlí. Jsou schopní se kvůli takovým hloupostem rozkmotřit a začít své dlouholeté přátele a dobré sousedy podezírat z nejrůznějších špatných činů. Místo toho, aby se postavili na stranu spravedlnosti, raději se klaní a podlézají lhářům.

lenik284

Četla jsem ji už strašně dávno, byla jsem ještě na základní škole,přečetla jsem ji velmi rychle a se zatajeným dechem a film je také super!!Vemi krásně napsané,leč kruté.

lukas9608

Neobyčejně syrová kniha naturalisticky popisující čarodějnické procesy včetně různých typů mučení obviněných. Temná historie katolické církve raného novověku.

Kuža007

Kniha o proradnosti církve. Takové knihy mám velice rád.

1bublina
30.12.2018

Četla jsem v rámci povinné četby ve škole a kniha mě hodně zasáhla. Je úplně nepředstavitelné, jak byli lidi v té době "hloupí" a nechávali se řídit církví. Co všechno může odstartovat, když přestane dojit kráva.. Kniha opravdu dobrá, ale už ji nikdy nebudu číst znovu.

rutto45
27.12.2018

Historický román nie je moja šálka kávy, ale som rád že som sa k tomuto dielu dostal. Neuveriteľne, až mrazivo napísané vzhľadom na to, že sa dané udalosti v skutočnosti odohrali. Dávno ma nenadchlo nejaké dielo tak, ako Kladivo na čarodejnice!

Hneď po prečítaní som si pozrel aj filmové spracovanie a prišlo mi to skôr ako trailer na knihu, navnadenie na prečítanie diela.

KURACHJO2018
27.12.2018

Kruté, ale Bohu žel pravdivé. Jak snadno se dají zfanatizovat davy průměrně inteligentních lidí jedním chamtivým necitou. Jak snadno lze jít s davem, abychom nevyčnívali a nikdo na nás neukázal prstem- TY, ty půjdeš taky...
Jak snadno lze uvěřit, možná ne úplně uvěřit, ale ...prostě nevyčnívat a přežít, ať si klidně nevinní trpí, hlavně, když JÁ budu mít klid.....

DuchDoby
26.12.2018

Temná zákoutí má Česká historie. Ale v případě inkvizice nejen Česká. Jak snadno se dá ovlivnit dav, jak snadno se silou vymáhá přiznání.
Mnohokrát mě při čtení napadla podoba pozdějších hrůzných procesů s třídním nepřítelem.

Čtvrtek12.
25.12.2018

Jak kruté.

Dvorik
21.12.2018

Viděn i poté film od Otakara Vávry, který skoro 100% kopíruje knihu s pár nepřesnostmi.

Hankah265
20.12.2018

Úžasná kniha se strašným tématem, ještě o to strašnějším, že se něco takového opravdu dělo. Četla jsem ji už před lety a dodnes ve mě zanechává pocity smutku, nespravedlnosti, bolesti a hlavně hrozné beznaděje... Co dokáže jeden člověk (pokud ho tak vůbec můžeme nazývat) při honbě za bohatstvím, společně s pověrčivostí, strachem a lhostejností ostatních lidí. Čarodějnické procesy jsou již minulostí, ale téma stále aktuální....

Zoja706
16.12.2018

Kniha velmi kvalitní. po filmu jsem ještě dlouho klidně nespala. kniha i film opravdu zapůsobily. Zvláště příběh mariny schuchlove mě mrazil. dostala se do spáru inkvizice kvuli cirkevnimu hodnostáři, který měl šířit lásku a důvěřivé knězne , která nikdy nepoznala hlad a měla své podané pomoci a dát ji mouky kolik potřebovala.mela se o své podané starat . a místo toho je vystavila diky pozvaní pana bobliga takovému teroru.

Tewi
06.12.2018

Neuvěřitelně těžká a depresivní četba. Člověk by ani neřekl z jaké hlouposti se vyklube podnět pro jeden z nejhorších čarodějnických procesů u nás. Žaláře jsou líčeny tak reálně, že někdy na mě působily klaustrofobicky. Při mučení sem měla pocit jako když slyším nářek oněch nešťastnic. Při procesech jsem měla chuť plivnout inkvizitorovi do tváře a poslat ho do horoucích pekel. Těžko uvěřit že někdo takový jako Boblig von Edelstadt skutečně žil. Vím že informace o něm jsou i trochu upravené aby z něj dělaly jednoho z největších zlořádů všech dob, ale nelze opomenout všechny ty strašné věci, ke kterým dal své "požehnání". Po dočtení jsem si opravdu přála aby celá jeho posmrtná existence navždy hořela u kůlu, aby se oněm odsouzeným dostalo alespoň nepatrné kompenzace za jejich životy.

Messilina
29.11.2018

Přiznám se, že při čtení této knihy jsem měla pocit, že se něco tak hrozného snad ani nemohlo dít. Bohužel. Dělo se.
Lidská hloupost, pověrčivost, nenávist, intriky, fanatismus a kdo ví co ještě.
Díky Bohu, že žijeme ve 21.století, že hony na čarodějnice jsou tady už minulostí.

SuzukiZ
13.11.2018

Těžké a zároveň lehké počtení - kniha byla velmi čtivá, ale téma bylo dosti ponuré.

jfialova
12.11.2018

Hrozné, že se to dělo tady u nás. Fanatismus, lhostejnost, chamtivost, strach a bezmoc-to mě napadá, když si na knihu vzpomenu.

TaJiná
12.11.2018

Úžasná kniha! Nemám slov, filmové zpracování se s ní nedá srovnat! Při líčení pocitů odsouzených postav mi bylo psychicky i fyzicky zle, jako bych byla v ději s nimi.

Měňavka
06.11.2018

Kniha je o velkých nespravedlnostech a utrpení. Autor skvěle vystihl dobu, výrazně si pohrál s prostředím, náladou mezi lidmi a především s vykreslením charakterů postav. To činí obsah dokonalý a rozhodně vhodný k četbě.

sgjoli
28.10.2018

Doteď si pamatuju, jak moc jsem byla z této knihy šokovaná, když jsem ji přečetla poprvé. Už jen pro to, že kniha vychází z reálných událostí. Ty děsné, zvrácené události, co se lidem v té době děly – to je něco naprosto otřesného a pro mne nepředstavitelného, že se něco takového stát. Místy to bylo opravdu těžké na čtení. Ne proto, že by autor psal špatně, ale proto, že ten obsah byl dost drsný. Nicméně autor píše fakt čtivě a určitě mohu doporučit.

OdvaznyMladyMuz
19.10.2018

Co všechno může způsobit chamtivost, pověrčivost a lhostejnost. Pokaždé mě mrazí při představě, kam až jsou lidé schopni zajít.

Šnek86
18.10.2018

Naprosto excelentně sepsaná kniha.S velice věcným doslovem.Vykreslení postav taky super.Emoce s vámi jen cloumají - několikrát jsem chtěl sám nechat Bobliga a Nácka nechat projít torturou a ztrestat hloupost a liknavost ostatních.Člověk by řekl, že za zhruba 400 let lidstvo udělá pokrok, ovšem zvyky se zas tak moc nemění, komunistické procesy probíhaly ještě nedávno v podobném duchu a i dnes se setkáváme s tím, že několik vyvolených parazituje na strachu ostatních a pomocí něho manipuluje zbabělé stádo, kterému strach zabraňuje používat zdravého rozumu.Knihu vřele doporučuji.

kytikyti
05.10.2018

=Spoiler=
Moc nevím, jak mám hodnotit. čekala jsem na nějaký zvrat v té mizérii, na to že Boblika někdo přechytračí. Ale celá knížka je pořád stejná, tortura, doznání. Bylo to hrozně frustrující a zároven pravdivé. Do čtení jsem se musela hodně nutit. Ale myslím že to bylo poučné.

Pythonissam
03.10.2018

Prokousat se začátkem bylo pro mne trochu nudné, ale později jsem se do knihy tolik tzv. "zažrala", že jsem nemohla přestat číst. Zajímám se jak o magii, tak čarodějnice, jejich procesy a vše okolo. Doma mám stále první vydáí této knihy, které bych se nikdy nemohla zbavit.

Back
02.10.2018

Tak jsem na základě četby této knihy neodolal a o posledním zářijovém víkendu vyrazil směr Morava, zdolal Petrovy kameny a navštívil Rýmařov a Velké Losiny. Ze všech míst na mě dýchala jejich historická atmosféra a znovu jsem vzpomínal na osudy nešťastníků, kteří zde při nespravedlivých procesech přišli o to nejcennější.

kykiryki28
24.09.2018

Jelikož jsem se narodila v Šumperku a prožila zde většinu svého dětství, byla to pro mě vlastně povinnost si tuto knihu přečíst. A rozhodně toho nelituji!
Nikdy by mě nenapadlo, že by se taková krutost, zloba a nenasytná touha po majetku kdysi odehrávala v mém rodném kraji. Jsem nesmírně vděčná, že jsem si mohla tento příběh o šumperských čarodějnických procesech přečíst a více se dozvědět o této těžké době, která v 17. století rozhodně byla.
Od začátku jsem velmi obdivovala odvahu a kuráž děkana Lautnera. On jediný se snažil Bobliga zastavit a, i když se mu to nepovedlo, vím, že udělal vše, co bylo v jeho moci.
Po přečtení knihy jsem nebyla schopná normálně fungovat, stále jsem musela na to myslet. Bylo mi z toho strašně smutno a v jednu chvíli jsem si myslela, že se rozbrečím.
Je to moc silný ale i velmi poučný příběh! Doporučuji přečíst!

veamertl
21.09.2018

Její přečtení pro mě bylo přirozeným vyústěním zájmu o čarodějnické procesy. A rozhodně nelituji, jen to asi nebudu opakovat..Příběh o zvůli, moci a ne-moci, bezpráví, překrucování skutečnosti a natahování pravdy na skřipec..jak dobře to, nejen z našich dějich, známe..Těmihle praktikami se vyznačuje libovolná totalitní zvůle a je až hříčkou osudu, že kdysi trestali dobří křesťané a ti pak byli o několik století později sami trestáni..Každopádně napsáno je to mistrně, temná a chladná atmosféra bezmoci mě vtáhla a pohltila a vidět světlo na konci tunelu, pak byla celkem fuška:)

nameadel
17.09.2018

Nejdepresivnější kniha, kterou jsem kdy četla. A naprostý vrchol literárního zpracování nějakého příběhu. Kladivo na čarodějnice má tu "výhodu", že zpracovává opravdu velice zajímavé téma, které je ještě ke všemu podloženo skutečnými událostmi. Způsob, jakým dokázal Kaplický tento příběh odvyprávět je opravdu obdivuhodný (a co jsem tak vyčetla, losinské/šumperské procesy jsou popsány velice přesně). Za mě naprosto "skvěle" zachycený průběh ničení lidské psychiky a celé jedné komunity. Kniha je navíc velice čtivá. Nejradši bych tomu dala těch hvězd minimálně osmkrát tolik.
Jo a - je mi z toho smutno.