Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.61574
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Český klub

PeterSmith
včera

Impozantní kniha. Nejhorší na ní je, že je dle skutečných událostí.

piroušek

emotivně silná kniha a film O.Vávry, na kterém jsem byla před lety v kině, mrazil. Knihu jsem od té doby nečetla, nenašla jsem sílu a film na DVD mám, ale mučící scény a upalování jsem překlikala, herci výteční, hlavní představitel ztělesnění zla,demagogie a lačnosti po bohatství. Kniha i film vyvolává odpor . Jinak silná kniha V.Kaplického.

Chmur

Kniha je velmi dobrá. Pochmurná a strašně smutná. Jak hloupost, omezenost a krutost mohou zničit životy stovek lidí. Boblig z Edelstadtu je zosobněním zla. Sadista a sexuální deviant s touhou hromadit majetek na úkor životů nevinných lidí. Když si uvědomím, že se dožil na tu dobu neuvěřitelně vysokého věku 86 let a nijak hmotně netrpěl, tak musím pochybovat o těch známých božích mlýnech, co melou pomalu ale jistě. Snad ta kreatura prožívala aspoň uvnitř své hlavy peklo. Kniha je čtivá a velmi silná, ale je to jeden z mála případu, kdy filmové zpracování překonává svou knižní předlohu.

Markéta137

Silný tragický příběh o to tragičtější, že je podle skutečné události. Nutí k zamyšlení, jak dřív lidé žili a čemu byli schopni uvěřit. Ale nemůžu se zbavit paralely s dnešním honem na "čarodějnice" v důsledku nevzdělanosti, strachu a manipulovatelnosti...

jelad

Zlomoc, nenávist, závist, fanatismus a především touha po moci byly pomyslným kladivem, jenž k hořící hranici přibilo takzvané šumperské čarodějnice, čaroděje a kouzelníky v nemilosrdném sedmnáctém století. Stejně jako komunističtí "inženýři" monsterprocesů padesátých let, k jejichž průběhům je příběh knihy mocnou a šílenou paralelou, tak i démonický inkvizitor Boblig je postavou novověku. Absurdní konstrukce lidského ponížení a vyhlazení, jak mezi řádky demonstruje Kaplický, (i po skoku o tři sta let) nemizí, nejspíš dokonce dosahuje své dokonalosti.

Já už nejsem obyčejný člověk. Já jsem nahoře. BOBLIG

Karketa.von.st

Asi za to budu ukamenována, ale kniha bohužel nesplnila má očekávání. Konec byl výborný. Nejspíš jsem podle níže uvedených komentářů čekala něco s drsnějším, naturalističtějším popisem děje... a na to jsem se i těšila. Ale nedostavilo se. Tak snad příště.

Mr.Nakata

"Jednou však slunce musí prorazit tmou. Musí! Musí!

Nádherná kniha, která plyne lehce a díky které se ocitnete přímo v tísnivé atmosféře, kterou nevyvolal jen ztělesněný ďábel J. F. Boblig z Edelstadtu, ale i lidé šumperští, kteří jen přihlíželi a nechali svůj rozum zakalit emocemi, nebo snad dokonce se nezajímali o osudy lidí kolem sebe.
Kaplickému se nepovedlo napsat jen opis historických událostí, ale i knihu se silným myšlenkovým přesahem. Kaplický je prostě pán.

Veroba

Jedním slovem strhující.

konicekbily

Kniha má co dát i současnosti. Kolik je malých "inkvizičních soudců", kteří pro vlastní prospěch potopí jiné! Pokud někdy navštívíte Velké Losiny, potom Vám pamětní kříže připomenou skutečnosti, jež byly předlohou.

Danka1975

Kniha, kdy jednou a dost . ,..stejně tak i u skvěle zpracovaného filmu. .I když je to už hodně let, co jsem ji četla a pak viděla film, tak stále při jejich připomenutí cítím bezmoc, lítost, zlobu, nespravedlnost a pořád si pokládám otázku: "Je to možné, taková zvěrstva?!.. Čeho jsme lidé schopni. ."

intelektuálka

Je to hrůza - zneužití moci, touha po majetku a hysterie. Jak tomu mohli uniknout nevinní?

Karcoolka2210

Nemôžem dať menej ako 5 hviezd. Toto bolo pútavé čítanie, aj keď téma veľmi náročná. Nuž, všetci vieme, že inkvizícia v minulosti poriadne "žádila", ale pre mňa to bolo niečo dosť abstraktné a dávno za nami, ďaleká minulosť. Nuž, ale táto kniha vo mne vzbudila mnoho emócií- od nechápania, hnevu, súcitu k ďalšiemu nechápaniu ... nuž bola to sila, hlavne ak si človek uvedomí, koľko nevinných ľudí naozaj prišlo o život kvôli "horlivosti" niektorých. Ach :( Už dávno vo mne kniha nevzbudila takú vlnu emócií. Ale vrelo odporúčam prečítať!

Paulus.1987

Stejnojmenný film mám na DVD již několik let, ale dosud jsem nenašel odvahu se na něj podívat. Udělal jsem tedy kompromis a v Levných knihách jsem si za 89,- Kč koupil Kaplického román (tímto děkuji Levným knihám, že se u nich dá nakoupit také kvalitní literatura, v mém případě také např. Orwellovo 1984). Knihu jsem četl zhruba týden vesměs po večerech a zcela poprávu se zařadila mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četl. Dá se říct, že vše bylo již napsáno ostatními uživateli. Podobnost s politickými procesy v 50. letech 20. století je víc než patrná. Pouze by mě zajímalo, jestli to byl autorův záměr, nebo náhoda... Nicméně problematika manipulovatelného stáda, které je schopné věřit naprostým nesmyslům odporujícím zdravému rozumu, je podle mého názoru bohužel stále aktuální.

Andyyy

Knize rozhodně nelze upřít značnou literární kvalitu a schopnosti autora napsat tak silný příběh. Jednu hvězdičku ale musím strhnout spíše za můj pocit. Místy se mi dělalo nevolno z toho, co dokáže hamižnost jednoho člověka a knihu už nejspíš nikdy neotevřu.

rosalee3974

Velice dobrá knížka, i když jsem měla trochu problémy s plynutím času v ději, kdy najednou od jednoho zatčení uplynulo půl roku atp. Nicméně jakmile člověk začne přemýšlet nad osudy obětí pana Bobliga, zamrazí ho z toho. Prakticky celou dobu jsem cítila tu obrovskou beznaděj, kdy ať už řeknete cokoli, nic vám nepomůže dostat se na svobodu. Opravdu děsivé.

mewmew

Velice čtivá kniha se zajímavým tématem. Z popisovaného dění jsem byla chvílemi dost rozčarovaná a naštvaná. A ani závěr nezklamal. Jen mi přišlo, že se všechno moc opakuje a cca od druhé poloviny knihy už mě nic úplně nepřekvapilo. Nicméně i tak stojí kniha za přečtení a můžu ji jedině doporučit.

Arte

Tuto klasiku jsem začala číst jako povinnou četbu k maturitě. Předpokládala jsem, že ji nějak přelouskám a tím se jí konečně zbavím. Příjemně mě překvapilo, když jsem zjistila, jak je kniha čtivá a (pokud to jde o takovémto tématu říci) zábavná.

Teniskaha

Musím říct, že síla. Půjčila jsem si ze školní knihovny a učitelka mi řekla; "No to je masakr." Od začátku se mi to líbilo. Od výslechů jsem pořád myslela na tu knížku, na ten příběh...konec je takový...asi to byl záměr, ale o Bobligovi jsem se chtěla dozvědět víc-jak skončil? Upálit ho na hranici! No, je to podle pravdy-co za svinstvo dělala církev a lidé se hromadně nevzbouřili...síla.

Shannon

Krásný historický román. Člověka až zamrazí, když se nad tím zamyslí a uvědomí si, že se tohle všechno stalo.

Peta1607

Úžasný, ale zároveň hrozný román, který nutí člověka přemýšlet ne jen nad činy církve,ale také nad lidskou hloupostí a krutostí.

arket

Přečteno jedním dechem. Temné stíny historie.

JPBelmondo

Velice kvalitní čtení, které má jednu nevýhodu a to - že se to stalo a tak nějak to i bylo.

imy.angel

Kniha mě naprosto pohltila svým kouzlem a přečetla jsem ji téměř na jedno nadechnutí. Na konci jak naštvalo mě, že není pokračování. Určitě se k ní v budoucnu vrátím!

PolarBee

Fascinující dílo plné emocí a očekávání, co se asi bude dál dít. Veliký přesah do otázky selhání systému. Člověka celou dobu pronásleduje myšlenka jak je tohle možné, přitom ví, že to možné bylo a navíc se to děje ač v jiné podobě i dnes.

Držel jsem palce kladným postavám, bohužel to není žádná pohádka. Není co vytknout.

Juri81

Všechny války, které kdy proběhly, byly jen kvůli dvou věcem, penězům a náboženství. Kdo ovládal jedno z toho, měl moc a ta se jako jediná počítala. Nenasytná mrcha jako tučná odměna za krveprolití. Církvi vděčíme za systematické vyvražďování lidí pro její blaho a udržení moci. Kladivo na čarodějnice je jen malá ukázka toho celého ledovce. Tahle kniha, které mistr Kaplický vdechl realistický pocit beznaděje a hnusu, by se měla stát povinnou četbou, aby těm, kteří spí, otevřela oči.

Atanone

nevím jak u vás,ale u nás se 30.dubna ženských ptají,jestli večer letí na "petráky". Losiny mám za rohem a tuto knihu jsem přečetla,protože si myslím,že by ji měla číst každá ženská..a vlastně i každý mužský. Kniha je skvělá. měla jsem chuť ji roztrhat a vyhodit z okna ze vší té bezmocnosti a vzteku.
Na druhou stranu bych tím pádem musela i rozbít televizi,trhat noviny..protože se obávám,že v zásadě se toho moc nezměnilo.Jen se dnes těm věcem ríká jinak. Ovlivnit a manipulovat lidi není zjevně nic těžkého ani v dnešní době. Pořád máme pocit,že za naše problémy může někdo jiný a že kdyby ten někdo nebyl,najednou bychom se měli líp. Fanatismus je nebezpečný-jakýkoliv a ve jménu čehokoliv.
Kéž by nás Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil! Amen

urla

Skláním se před panem Kaplickým.

Awrixel

Díky jazyku, kterým to Kaplický napsal, se toto těžké téma čte velice dobře.
A doslov mi objasnil spoustu myšlenek.
Velice dobrá četba.

Pajan28

Teď už aspoň víme, kde vzala církev všechny svoje majetky... Strašné donucovací prostředky... Ale jinak, skvělý historický román.

Janadvorackova

U čarodějnic se v průběhu procesu hledala i "ďáblova znamení," jimiž byly znaménka a různé kožní nesrovnalosti. Hledat to na mně, nemuseli by mě ani svlékat. Různých pih by se na mě našlo, no jéje :)!

Člověk lapený v pasti tohoto druhu lidské blbosti byl vážně v háji a zbytek společnosti se bál podobného nařčení, věřil v nesmysly, nebo je to prostě nezajímalo, tak nezasahoval.
Knihu jsem poslouchala v práci, kde mimochodem blbost v podobném duchu kvete taky. Konkrétně jsem si užila konfrontaci s jednou takovou, které by hranice neskutečně slušela.
Pak jsem došla k závěru, že lidská zloba a hloupost (i v rámci relativně vzdělané společnosti), se bere z neznalosti a neschopnosti porazit své vlastní, existující démony.
Krom toho, že to byla výborná kniha, doporučuji ji i jako jistý druh duševní rehabilitace. Ať si blbost kvete, nakonec to se zastavit nedá. Ale ať si uvědomíme, kdy je čas nechat hlupáky na pokoji a kdy se vyplatí ozvat se proti nespravedlnosti jakéhokoli druhu.