Kladivo na čarodějnice

od:

Kladivo na čarodějnice

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.61757
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Český klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (251)

Přidat komentář
nikkitta201
předevčírem

Tahle klasika je pro mě už trochu nečitelná. Jazyk se mi nelíbí a nedokážu se na něj delší dobu soustředit. Když už se začtu, děsí mě hororové obrazy, které autor líčí. Určitě doporučuji všem, kteří se rádi bojí a milují husné chování.

Set123
21. března

Kladivo na čarodějnice.
Tato kniha se mi poprvé dostala do ruky poměrně nedávno a ohromila mne svým konceptem, zpracováním a prostředím, hned po té, co jsem si přečetl stručný děj.
Tento Kaplického opus magnum, jsem přečetl díky škole, nikoli však s odporem, jak to mnohdy bývalo, ale s nadšením a elánem, jaký jsem v poslední době u knih prožíval pouze zřídka.
Mistrovské používání jazyka, spolu s nes již částečně archaistickými slovy a názvy, lokalita Šumperka a jeho okolí, období 17. století a mnoho dalších faktorů vedlo k mému nadšení, nebyly však hlavním důvodem.
Nutno říci, že nejsem katolík, přes to, že jsem Bibli četl dvakrát a skoro si dovoluji tvrdit, že katolickou církev, řeknu-li to velmi jemně, nemám rád. Nu a v tomto díle se Václavu Kaplickému povedlo můj názor jenom upevnit.
Příběh na vás vrhá krutost, bolest, lidskou nenávist, zlobu a majetku chtivost tak ohromných rozměrů, že spolu ještě s liknavostí, pohodlností a leností některých postav, vám zapříčiní nevalný pocit kolem žaludku a hlavně pak srdce. Katolická církev se tu odhaluje v plném světle, za dob inkvizice, jednoho z nejhorších výtvorů, kterému kdy dala vzniknout.
Není možné, aby vám jeden z hlavních vypravěčů děje, jménem Kryštof Alois Lautner děkan Šumperský nepřirostl k srdci, stejně jako není možné, aby ve vás postava Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, nevyvolávala hnus a odpor, za své činy a bezohlednost.
Co se týká historické pravdivosti, mohu tvrdit, mimo jiné taky díky rozhovoru s učiteli, že je neobvykle veliká. Většina událostí a čísel se plně shoduje s historickými záznamy a tak i z tohoto ohledu nemohu jinak, nežli hodnotit nejlépe možně.
Ke konci pouze dodávám, že vám z knihy bude místy běhat mráz po zádech, naskakovat husí kůže, ne-li se hrnouti slzy do očí, zvláště pak, když se dočtete o nemilosrdném využívání tortury…

E_Lan
20. března

Vynikající dílo. Napínavé a děsivé od začátku do konce. Navíc s přednesem pana Rímského, to byla skutečně lahůdka, která knize dodává ještě další dimenzi, kterou bych vlastním čtením nedokázal dosáhnout. Díky za to, není zas tolik skvělých poslechových požitků.

zimela
19. března

Úf, dosud se mi žádná knížka nečetla tak krásně špatně. Krásně ve smyslu hltavě hnusných svinstev (kvůli nim jsem si taky Kladivo půjčoval, že) vůči lidskosti a špatně ve smyslu zoufale svíravé křivdy ubezmocněné nemožností Bobliga ze stránek za vlasy povytáhnout, uříznout mu hlavu, a tu jakožto, dámy sklopí zrak, živý pisoár s mýdlíčkem ve vykloubené sanici přibít do pekla na zeď a věčnost amen.
5 hrozných *****

PS: Ano, je to černobílé, vydírá to city a Kaplický byl, jako každý tklivý spisovatel, úchyl, a šlape neuvěřitelně.

wena
17. března

Bezpráví , beznaděj ale i chamtivost po majetku cizích taková byla temná doba inkvizice. Jak se někdo dostal do spárů inkvizitora už si kat posílal pro dřevo na hranici.
Kniha poutavě popisuje řádění inkvizitora Bobliga v okolí Šumperku. Kde i kněží mu nebyl překážkou. Přihlížení mocných jen podtrhuje těžkou dobu kde byl jen zmar a nemožnost odvolání kamkoliv.
Po přečtení knihy se chci podívat na ty Petrovi kameny už jen pro to co na nich tak mocného Boblig viděl , leč půjdu pěšky kozla ani vydle nemíním kupovat .

Sabinaski
12. března

Na jedné straně úchylný, slizký a odporný inkvizitor Boblig a jeho spojenci, na druhé hodný, spravedlivý a statečný děkan Lautner čelící zlu, nespravedlnosti, stojící si za svým a bojující za dobro… Takových, jako byl Boblig, bylo a je bohužel na světě mnoho. Když si na místo odporných čarodějnických procesů domyslíme cokoliv jiného z dějin, ať už za starověku, války nebo moderních dějin, vždycky se najdou tyto dva typy kandidátů, jeden dobrý, jeden zlý. Nemohu se ubránit té myšlence, ale knihu jsem četla těsně po poslední prezidentské volbě a v nadneseném smyslu se v ní dá i ta kandidatura vidět. Aneb smutná pohádka o tom, kdy si jde zlo za svým a nevysvětlíš jim to. Bohužel.

Richie1
08. března

Byl jsem varován, že kniha není vhodná pro mě. Varování bylo správné - nesnáším nespravedlnost a v této knize, v příběhu inkvizitora Bobliga z Edelstadtu, bylo té nespravedlnosti příliš. Bylo pro mě velmi obtížné číst o bezmoci všech obětí, o bezvýchodnosti jejich situace, když upadli do spárů inkvizice řízené sadistickým a zvráceným Bobligem. Autor vykreslil atmosféru té doby velmi přesvědčivě a dnešní člověk jen žasne, jak tenkrát mohli v takových poměrech poddaní žít. Losinské a šumperské inkviziční procesy patří ale k naší historii stejně, jako třeba husitství nebo národní obrození. Je dobré se umět poučit a k tomu podobné knihy výborně slouží. 85%

Back
05. března

Skvěle napsaná kniha, bohužel podle skutečných událostí, což mne během čtení dostávalo opravdu do varu a pana Bobliga jsem začal upřímně nenávidět.. :D

luckomar
03. března

Kniha je psaná hezky. Je to úplně jiný styl ale mě prostě přišlo, že se v ději nic moc neděje. Stále dokola zajimali ženy a soudili. Měla jsem problém knihu dočíst.

Nomia
23. února

Kaplický předvedl fenomenální práci, barvitě a sugestivně dokázal vylíčit všechna zvěrstva, inkvizici a strach té doby. Kniha plná neskutečně hnusných věcí. Výslechy, mučení, fanatismus - vše z toho popisuje tak, jako by žil v dané době.
Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších historických románů, málokterý ve mě zanechal tak silný dojem a zároveň znechucený pocit. A myslím, že tu maniakální stvůru Boblinga z Edelstadtu asi už nikdy nevymažu z paměti...

Marekh
08. února

Kniha se mi líbila, byla čtivá a podložena skutečnými událostmi. Viděl jsem i film, který se mi také líbil.

el.peee
30. ledna

Jak historické knížky nevyhledávám, tak tahle je výjimkou. Ani nevím, jak jsem se k ní dostala, nicméně jsem ji četla nejednou a v budoucnu plánuji návrat.
Přečteno jedním dechem, s nechápavým výrazem, jak může zlo vítězit nad pravdou.
Není pro slabé povahy, ale přečtení stojí za to.
Řadím mezi největší skvosty české literatury.

Mia77
29. ledna

Pořád se nemůžu vzpamatovat z této děsivé knihy, vyvolalo to ve mně neskutečné emoce. Chtělo se mi křičet za to bezpráví a stále čekala na nějaký aspoň trochu spravedlivý konec, ale ani Bobligova smrt mi nepřinesla "rozhřešení" . Dlouho to ve mě nechalo silný zážitek a musela stále o tomto příběhu přemýšlet. Rozhodně si to přečtěte, není to klasická beletrie, ale nedalo se od toho odtrhnout ...

Privda
17. ledna

Toto je bezkonkurenční kniha. Od začátku až dokonce jsem se rozčilovala, jaký malý důvod stačil, aby vypuklo takové nesmyslné peklo založené na lži. Nechápu, jak někdo může být tak podlí a zlý. Nejhorší na tom celé je, že je to kniha podle skutečné události.

*Tímto bych chtěla vzdát hold vše neprávem obviněním a na smrt poslaným obětem tohoto procesu.

Rania
16. ledna

Úžasní knížka, která podrobně popisuje procesy. Člověk se pozastavuje nad tým, jak vrchnost dokáže přimět nevinné lidi, aby se přiznali k tomu, co neudělali.

Guzzi
14. ledna

Nádherná kniha, i když běhá člověku mráz po zádech. Ve Velkých Losinách jsem se byl podívat u pomníku těch nevinných obětí, na pravděpodobném místě, kde plály hranice. Genius loci na vás dýchne...

Veslo0
08. ledna

Kniha, kterou by si mě přečíst každý, kdo si stěžuje na dnešní dobu. Příběh, umocněný nádhernou staročeštinou a reálností příběhu.

Duul
31.12.2017

Bepochyby úžasná kniha, která dokonale popisuje děsivé období.

ivanapraha
04.12.2017

Děsivé...nadčasové až člověka při tom pomyšlení mrazí...už je to docela dlouho, kdy jsem tu knihu četla a zůstala mi v paměti...je tak silně napsaná, že jsem u ní kolikrát nedokázala potlačit slzy...

Phyl
03.12.2017

Jak by si ten sympatický stařec Boblig asi užil, kdyby věděl, že existuje nějaký Harry Potter. To by byla nádhera.

Každé náboženství je postaveno na ctných základech, které jsou ovšem přejebány, aby vyhovovali pouze jejich nejvyšším představitelům a také nejvyšším představitelům světstké moci v daných destinacích. Proto po mnoho století mohlo několik vyvolených prznitelů malých chlapců ovládat celý kontinent nesmyslnými stanovisky, které mnohdy připomínaly výmysl vačice po lobotomii (vždy naprostá sračka, která měla stádo tupých, utlačovaných a neuvědomělých následovatelů udržet v řetězech moci, a toto stádo mělo tendenci ještě děkovat a zpytovat při každé příležitosti svědomí za jakoukoli drobnost vymykající se vzoru), mohlo se zbavovat pod záštitou toho hodného vousatého pána, který sedí na mráčku a je středem celého vesmíru, každého kdo se jim zenlíbil (neboť to vyžadoval ten hodný vousatý pán, jenž je v odvěkém boji se svým ztraceným synem Luciperem). Mohly se dít zvěrstva, která byla brána jako samozřejmé a jediné správné řešení daného problému (systematické vraždění, zabavování majetku... pod záštitou opět našeho milého šéfa nebeských končin). Každý kdo se znelíbil byl hned heretickou sračkou, největší spodinou a odpudivým neznabohem, jenž zasloužil trest nejvyšší, a přední představitelé tohoto sofistikovatého systému si mastili kapsy, stavěly na úkor bídy svých oveček honosná stavení, a dál prznili malé chlapce. Do toho všeho ještě mocný nástroj jenž posvětili i nejvyšší představitelé pohádkových končin, inkvizice, nikdo by nečekal inkvizici ( tu španělskou hlavně). Bezmezná moc inkvizitorská, posvěcená prznitely malých chlapců, jenž měla být vedena svědomitě a hlavně slepě si jít za jasným stanoviskem jakoukoli cestou (velmi dobře zde vyobrazené manipulace ať už slovního nebo velice bolestivě prováděného pomocí tortur), kdy člověk neměl šanci, pokud byl již označen, jakkoli uniknout z okovů Boží spravedlnosti. Stanovisko, že je již vinen musí pouze učinit přiznání, aby si tak mohli představitelé soudu mýt nade vším co dělali ruce, se tak z nešťastníků mnohdy tahalo (vskutku tahalo pomocí ruzných udělátek, jenž působí prý značnou bolest), tak dlouho až z něj vytáhli buď doznání, nebo doznání. Ano je to tak. Buď se člověk doznal tím že zemřel, nebo se doznal při nesnesitelných bolestech jichž musel podstupovat.

Nejlépe to vystihuje jedna z posledních vět epilogu:
"Tyranům a lotrům se vždycky žije dobře mezi hlupáky!"
Což vlastně vystihuje jakoukoli zvrácenou dobu až po dnešní dny, kdy opět hodně hlupáků se nechává ovlivňovat jednoduchou formou úplatků a výrobou líbivých hesel.

Na závěr ještě takový krásný dodatek, jenž se mi vybavil:
https://www.youtube.com/watch?v=X7R1MVsabLI

A to bude asi vše co jsem tady chtěl vyblít, teď jdu prznit malé chlapce, neboť se to prý může, pokud si pak odříkám pár otčenášů a různě podobná kouzelná slova.

dedliipf
30.11.2017

Podle anotace i komentářů se mi zdálo, že to má být příběh jen o čarodějnických procesech. No, je. Ale taky o lidských slabostech.

Závist. Ješitnost. Nenasytnost. Pověrčivost. Alkoholismus. Perverze. Naivita. Zaslepenost. Lenost. Sobectví. Ustrašenost. Strnulost. Lakota. Kaplický je popisuje i tam, kde nejsou pro děj tolik důležité. Koho zajímá, že koně nedostanou jeden večer nažrat? Jde tu přeci o ty procesy!

Kraj byl slabostí plný. A když se kvůli nim a zároveň pod jejich vlivem rozhodli povolat Bobliga, člověka ztělesňující všechny tyto slabosti najednou (možná až na pověrčivost, doteď si nejsem jistá, nakolik vůbec něčemu věřil), začaly se násobit. Nakonec ale vlastně žilo těžce všude. Válku střídala další válka.

Kaplický skvěle popsal houstnoucí atmosféru, i když události jsou hrozné rovnou na počátku, kdy se objeví první oběť. Nepřipravuje čtenáře postupně, abychom se obrnili na stále horší a horší příběhy. Což je dobře. Také výborně používal kontrast. Ne, že by bylo mnoho chvil, které by vás naplnily nadějí. Já je ale při čtení pozorně vyhledávala. Chtěla jsem, aby bylo hezky... aby za postavami přišli jejich přátelé... aby se na chvíli radovaly... každý takový pozitivní moment byl vděčný. Možná jsem se jen chtěla chlácholit úplně stejně jako tamní hrdinové.

Po ve mně dočtení nezůstala hořkost. Bez ohledu na všechno zlo je tu vždy ještě příroda; po zimě přichází jaro, po bouři se nakonec mraky musí roztrhat a na nás zas dopadnout paprsky. Jedno zlo je pryč, další můžeme překonávat. (To není cynismus. Kaplického Kladivo na čarodějnice mi dává mnohem víc síly než všechny motivační knihy, o které jsem doposud zavadila. )

Co by byl člověk bez slabosti? Byl by to ještě vůbec člověk?

Olous1
05.11.2017

Hrůza co všechno inkvizice dokázala, z této knihy mám mrazivé pocity.Určitě zajímavá kniha,ale vracet se k ní už nebudu.

Tirisa
03.11.2017

Ani nevím, jestli je u této knihy možné dát míň než 5 hvězdiček. Je to klasika, kultovní kniha, člověku z ní až mrazí. U mě po přečtení došlo k tomu, že jsem se sbalila a vyrazila na výlet do Velkých Losin a nechala na sebe atmosféru dýchnout ještě o něco víc...a atmosféra to byla tíživá. Člověku je až fyzicky špatně, když si uvědomí, kolik zla dokáže napáchat jeden jediný člověk...navíc když za ně ani není dohnán před jakýkoliv soud (i když nejsem věřící, tak v tomto případě doufám, že něco jako boží soud existuje a že pan Boblig dostal, co si zasloužil alespoň po smrti).

leny.wood
29.10.2017

Až si zase někdo bude stěžovat na život a dnešní svět, odkažte ho na Kaplického knihu...

Kapis
24.10.2017

Nevyzpytatelné jsou cesty Boží, ale končit je na hranici kvůlivá lidské bestialitě a nenažranosti je špatný cíl. Stejně nevyzpytatelná byla moje cesta k této knize, kterou mám v knihovně už pár let. Začala “Historií trestu smrti“ a teď zcela nečekaně pokračovala u Strugackých a jejich “Je těžké být bohem“, kde se ke konci mile a přátelsky naráželo na kůl a pálilo na hranicích – a nevím, jestli Strugačtí neopisovali od Kaplického, protože stejně jako v Losinách, na jejich hradě ve věži také chybělo sklepení a cely se přistavovaly v přízemí, dokud stačily a úplně stejně nebohému panstvu vadil křik mučených. No, a když jsem si teď opět zajel do toho krásného kraje, kde mám jednu část kořenů (tata se shodou okolností narodil právě v Losinách) a který mě vábí více a více, dozrál čas na Malleus maleficarum!!

Co napsat k nelidské vypočítavosti olomouckého advokáta Bobliga a jeho skřeta Nácka? Stejně jako děkan Alois Lautner ji nejsem schopen pochopit a při čtení se mi občas vařila krev bezmocí a křivdou. A vše bylo samosebou institucializovaně zaštítěno tou jedinou pravou církví chudoby, pokory a lásky k bližnímu, kde už jen v kousek vzdálené Olomouci dali krytí veškerým Bobligovým zločinům, o apelačním soudě v Praze nemluvě. Vždyť na prostý lid patří přísnost! Bližní - nebližní, vina - nevina, avšak kniha dává naději, že i v církvi jsou slušní a hodní lidé a neodsuzuje paušálně. Napsáno je to zcela strhujícím způsobem, podrobnosti o víně, pivu, jídlech a zvyklostech panstva i poddaných jsou zcela přirozeně zasazeny v textu a to já mám strašně rád. Dialogy, události místní, ale i celoevropské, následky inkvizičního řádění a vzrůstající strach se ani na chvíli nešmodrchají, vše dává smysl, mistrovsky se povedlo zrekonstruovat atmosféru i veškeré historické a zeměpisné reálie. Bobligova zvěrstva kontrastují s dobrotou Lautnerovou a jeho myšlenkovými pochody. Ty mi byly obzvlášť blízké, když říká, že kdo se nepotěší procházkou krásnou přírodou, není s to se zastavit u řeky a vychutnat si zpěv ptáků, potěšit zrak lány polí a vrcholky hor v mlze, tak jen takový člověk je schopen páchat zlo. Popisy děkanovy lásky k přírodě a moravskému kraji jsou velmi sugestivní, že má až jeden hned chuť se rozjet do Losin, Sobotína a Vikýřovic. Kniha je o to více podmanivá, že se odehrává na skutečných místech, která stále existují. Trochu mě udivilo, že ten proces od zatčení po hranici trval tak dlouho, myslel jsem, že to šlo více šlusem, ale stejně, jak se jednou člověk dostal do inkvizičních drápů, nepomohlo už nic, Vanitas vanitatum et omnia vanitas. Co dodat, buďme rádi, že je tato doba temné krvavé tmy za námi, i když i dnes jsou podobné stvůry schopny ničit životy pro své vlastní obohacení. Doufejme, že se všichni potkají v pekle, napíchávání na kůly po zbytek věčnosti!!!

P.S.: Jo a bez tortury se jako chlap přiznám, že jsem z toho měl dva dny špatné sny.

P.S.2: A když jsem se teď před pár lety chtěl podívat na Petráky, tak mě zastavil nějaký přiblb s pražským přízvukem, že tam jako dělá ochranáře a že se tam nesmí. Nic nepomohlo, když jsem mu vykládal, že jsem po nich jako děcko lítal (ve smyslu běhal a skákal pro případné budoucí inkvizitory). Ale jak to teď dělají ty čarodějnice o filipojakubské noci, to nevím, když ten jejich sabat může vyrušit kdejaký mamlas.

ddkk
23.10.2017

Vynikající kniha. Co víc napsat...Doporučuji přečíst. Film podle ní natočený, je výborný, ale všechno se natočit nedá.

Vidlička
13.10.2017

Mrazivé.

Pumpkin
08.10.2017

Neskutečná kniha. Lidská hloupost, slabost a přezíravost. Hamižnost a čiré zlo. Zmar a beznaděj.

Allpa
27.09.2017

Kniha již jsem několik dlouhých dní po dočtení nemohla pustit z hlavy a provázela mě v každém okamžiku. Hlavního hrdinu Kryštofa jsem si ihned oblíbila pro jeho inteligenci a jasnou mysl a je mi líto jak nešťastný konec mu osud za jeho dobrotu připravil. Stejně tak lituji všech utýraných a popravených nevinných obyčejných lidí. Sotva by je těšilo, že se na ně ani po takové době nezapomene a jejich jména přijdou nejednou na přetřes.

Denisa153
26.09.2017

Podle mě, se tato kniha nedá zhodnotit. Nemohu posoudit, zda je dobrá či špatná, ale popisuje opravdu hrozné činy. Musím říct, že jen málo co na mě zapůsobilo takovým způsobej jako dílo p. Kaplického. Kniha je plná bolesti, utpení a bezpráví, které jsou téměř hmatatelné. Při čtení jsem měla sevřený žaludek strachy a kroutila jsem hlavou nad hloupostí a krutostí lidí. Nejhorší na tom je, že se takové věci skutečně děli.