Kladivo na čarodějnice

od:

Kladivo na čarodějnice

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.61627
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Český klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (226)

Přidat komentář
Vidlička
13. října

Mrazivé.

Pumpkin
08. října

Neskutečná kniha. Lidská hloupost, slabost a přezíravost. Hamižnost a čiré zlo. Zmar a beznaděj.

Allpa
27. září

Kniha již jsem několik dlouhých dní po dočtení nemohla pustit z hlavy a provázela mě v každém okamžiku. Hlavního hrdinu Kryštofa jsem si ihned oblíbila pro jeho inteligenci a jasnou mysl a je mi líto jak nešťastný konec mu osud za jeho dobrotu připravil. Stejně tak lituji všech utýraných a popravených nevinných obyčejných lidí. Sotva by je těšilo, že se na ně ani po takové době nezapomene a jejich jména přijdou nejednou na přetřes.

Denisa153
26. září

Podle mě, se tato kniha nedá zhodnotit. Nemohu posoudit, zda je dobrá či špatná, ale popisuje opravdu hrozné činy. Musím říct, že jen málo co na mě zapůsobilo takovým způsobej jako dílo p. Kaplického. Kniha je plná bolesti, utpení a bezpráví, které jsou téměř hmatatelné. Při čtení jsem měla sevřený žaludek strachy a kroutila jsem hlavou nad hloupostí a krutostí lidí. Nejhorší na tom je, že se takové věci skutečně děli.

Jana283
25. září

Výborný historický román, skvělý film. Oboje jsem byla schopna "zkonzumovat" pouze jednou. Té bolesti a násilí je na mne moc.

katerina9455
24. září

Výborná kniha zabývající se procesy na Šumpersku. Jsem ráda, že jsem po ní konečně vztáhla ruku! Kniha se čte jedním dechem a vtáhne vás do děje i doby. Nemohu hodnotit jinak, než 5 hvězdami!

kirinka52
09. září

Přesto, že hodnotím 5 hvězdami, musím říct že je to nejodpornější knížka...

Bonnet
06. září

Tak zrovna tahle kniha pro mne symbolizuje akt, kdy námět (nebo dejme tomu obsah) překonává formu. I zde v komentářích se objevují poznámky o tom, jak to bylo hrozné, že se děla taková zvěrstva atd. To já nepopírám, ale když odhlédnu od faktu, že se něco takového skutečně dělo, kniha mě nenadchla - mírně mi připomíná Umberta Ecca, akorát autor nemá potřebu se blýsknout svými znalostmi tak intenzivně, díky bohu.

Blafoun
03. září

Osobně jsem tuto knihu velmi těžce nesl, ten pocit bezmoci a bezpráví byl během čtení přímo hmatatelný. O to hůře, že je kniha psaná podle skutečných událostí, uplynula spousta let od doby kdy jsem knihu četl a kdykoli si na to vzpomenu, sevře se mi žaludek. Nepamatuji si, že by na mě kdy kniha takhle až fyzicky zapůsobila. Nikdy nepochopím, čeho je člověk schopen při touze po moci a bohatství... a když se při tom ještě opře o náboženství tak.... však víte.

PeterSmith
22. srpna

Impozantní kniha. Nejhorší na ní je, že je dle skutečných událostí.

piroušek
12. srpna

emotivně silná kniha a film O.Vávry, na kterém jsem byla před lety v kině, mrazil. Knihu jsem od té doby nečetla, nenašla jsem sílu a film na DVD mám, ale mučící scény a upalování jsem překlikala, herci výteční, hlavní představitel ztělesnění zla,demagogie a lačnosti po bohatství. Kniha i film vyvolává odpor . Jinak silná kniha V.Kaplického.

Chmur
10. srpna

Kniha je velmi dobrá. Pochmurná a strašně smutná. Jak hloupost, omezenost a krutost mohou zničit životy stovek lidí. Boblig z Edelstadtu je zosobněním zla. Sadista a sexuální deviant s touhou hromadit majetek na úkor životů nevinných lidí. Když si uvědomím, že se dožil na tu dobu neuvěřitelně vysokého věku 86 let a nijak hmotně netrpěl, tak musím pochybovat o těch známých božích mlýnech, co melou pomalu ale jistě. Snad ta kreatura prožívala aspoň uvnitř své hlavy peklo. Kniha je čtivá a velmi silná, ale je to jeden z mála případu, kdy filmové zpracování překonává svou knižní předlohu.

Markéta137
07. srpna

Silný tragický příběh o to tragičtější, že je podle skutečné události. Nutí k zamyšlení, jak dřív lidé žili a čemu byli schopni uvěřit. Ale nemůžu se zbavit paralely s dnešním honem na "čarodějnice" v důsledku nevzdělanosti, strachu a manipulovatelnosti...

jelad
28. července

Zlomoc, nenávist, závist, fanatismus a především touha po moci byly pomyslným kladivem, jenž k hořící hranici přibilo takzvané šumperské čarodějnice, čaroděje a kouzelníky v nemilosrdném sedmnáctém století. Stejně jako komunističtí "inženýři" monsterprocesů padesátých let, k jejichž průběhům je příběh knihy mocnou a šílenou paralelou, tak i démonický inkvizitor Boblig je postavou novověku. Absurdní konstrukce lidského ponížení a vyhlazení, jak mezi řádky demonstruje Kaplický, (i po skoku o tři sta let) nemizí, nejspíš dokonce dosahuje své dokonalosti.

Já už nejsem obyčejný člověk. Já jsem nahoře. BOBLIG

Karketa.von.st
27. července

Asi za to budu ukamenována, ale kniha bohužel nesplnila má očekávání. Konec byl výborný. Nejspíš jsem podle níže uvedených komentářů čekala něco s drsnějším, naturalističtějším popisem děje... a na to jsem se i těšila. Ale nedostavilo se. Tak snad příště.

Mr.Nakata
27. července

"Jednou však slunce musí prorazit tmou. Musí! Musí!

Nádherná kniha, která plyne lehce a díky které se ocitnete přímo v tísnivé atmosféře, kterou nevyvolal jen ztělesněný ďábel J. F. Boblig z Edelstadtu, ale i lidé šumperští, kteří jen přihlíželi a nechali svůj rozum zakalit emocemi, nebo snad dokonce se nezajímali o osudy lidí kolem sebe.
Kaplickému se nepovedlo napsat jen opis historických událostí, ale i knihu se silným myšlenkovým přesahem. Kaplický je prostě pán.

Veroba
26. července

Jedním slovem strhující.

konicekbily
11. července

Kniha má co dát i současnosti. Kolik je malých "inkvizičních soudců", kteří pro vlastní prospěch potopí jiné! Pokud někdy navštívíte Velké Losiny, potom Vám pamětní kříže připomenou skutečnosti, jež byly předlohou.

Danka1975
10. července

Kniha, kdy jednou a dost . ,..stejně tak i u skvěle zpracovaného filmu. .I když je to už hodně let, co jsem ji četla a pak viděla film, tak stále při jejich připomenutí cítím bezmoc, lítost, zlobu, nespravedlnost a pořád si pokládám otázku: "Je to možné, taková zvěrstva?!.. Čeho jsme lidé schopni. ."

intelektuálka
09. července

Je to hrůza - zneužití moci, touha po majetku a hysterie. Jak tomu mohli uniknout nevinní?

Karcoolka2210
02. července

Nemôžem dať menej ako 5 hviezd. Toto bolo pútavé čítanie, aj keď téma veľmi náročná. Nuž, všetci vieme, že inkvizícia v minulosti poriadne "žádila", ale pre mňa to bolo niečo dosť abstraktné a dávno za nami, ďaleká minulosť. Nuž, ale táto kniha vo mne vzbudila mnoho emócií- od nechápania, hnevu, súcitu k ďalšiemu nechápaniu ... nuž bola to sila, hlavne ak si človek uvedomí, koľko nevinných ľudí naozaj prišlo o život kvôli "horlivosti" niektorých. Ach :( Už dávno vo mne kniha nevzbudila takú vlnu emócií. Ale vrelo odporúčam prečítať!

Paulus.1987
30. června

Stejnojmenný film mám na DVD již několik let, ale dosud jsem nenašel odvahu se na něj podívat. Udělal jsem tedy kompromis a v Levných knihách jsem si za 89,- Kč koupil Kaplického román (tímto děkuji Levným knihám, že se u nich dá nakoupit také kvalitní literatura, v mém případě také např. Orwellovo 1984). Knihu jsem četl zhruba týden vesměs po večerech a zcela poprávu se zařadila mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četl. Dá se říct, že vše bylo již napsáno ostatními uživateli. Podobnost s politickými procesy v 50. letech 20. století je víc než patrná. Pouze by mě zajímalo, jestli to byl autorův záměr, nebo náhoda... Nicméně problematika manipulovatelného stáda, které je schopné věřit naprostým nesmyslům odporujícím zdravému rozumu, je podle mého názoru bohužel stále aktuální.

Andyyy
27. června

Knize rozhodně nelze upřít značnou literární kvalitu a schopnosti autora napsat tak silný příběh. Jednu hvězdičku ale musím strhnout spíše za můj pocit. Místy se mi dělalo nevolno z toho, co dokáže hamižnost jednoho člověka a knihu už nejspíš nikdy neotevřu.

rosalee3974
27. června

Velice dobrá knížka, i když jsem měla trochu problémy s plynutím času v ději, kdy najednou od jednoho zatčení uplynulo půl roku atp. Nicméně jakmile člověk začne přemýšlet nad osudy obětí pana Bobliga, zamrazí ho z toho. Prakticky celou dobu jsem cítila tu obrovskou beznaděj, kdy ať už řeknete cokoli, nic vám nepomůže dostat se na svobodu. Opravdu děsivé.

mewmew
26. června

Velice čtivá kniha se zajímavým tématem. Z popisovaného dění jsem byla chvílemi dost rozčarovaná a naštvaná. A ani závěr nezklamal. Jen mi přišlo, že se všechno moc opakuje a cca od druhé poloviny knihy už mě nic úplně nepřekvapilo. Nicméně i tak stojí kniha za přečtení a můžu ji jedině doporučit.

Arte
23. června

Tuto klasiku jsem začala číst jako povinnou četbu k maturitě. Předpokládala jsem, že ji nějak přelouskám a tím se jí konečně zbavím. Příjemně mě překvapilo, když jsem zjistila, jak je kniha čtivá a (pokud to jde o takovémto tématu říci) zábavná.

Teniskaha
21. června

Musím říct, že síla. Půjčila jsem si ze školní knihovny a učitelka mi řekla; "No to je masakr." Od začátku se mi to líbilo. Od výslechů jsem pořád myslela na tu knížku, na ten příběh...konec je takový...asi to byl záměr, ale o Bobligovi jsem se chtěla dozvědět víc-jak skončil? Upálit ho na hranici! No, je to podle pravdy-co za svinstvo dělala církev a lidé se hromadně nevzbouřili...síla.

Shannon
21. června

Krásný historický román. Člověka až zamrazí, když se nad tím zamyslí a uvědomí si, že se tohle všechno stalo.

Peta1607
09. června

Úžasný, ale zároveň hrozný román, který nutí člověka přemýšlet ne jen nad činy církve,ale také nad lidskou hloupostí a krutostí.

arket
07. června

Přečteno jedním dechem. Temné stíny historie.