Kladivo na čarodějnice

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.62134
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Český klub

Kniha Kladivo na čarodějnice

Monika1717

Čarodějnické procesy, ukázka toho,jak psychopat a jeho touha po majetku dokáže zblbnout lidi kolem sebe.

vsechnonebonic

Povinná četba na gymnáziu. Viděla jsem si filmové zpracování. Pro mne to bude nadále knížka, ze které mrazí.

KnihomolkaOli

Za mě velice zdařilé dílo. Jelikož se u nás na škole kniha nevyskytovala jakožto povinná četba, nezískala jsem si k ní odpor a tak mě od čtení nic neodrazovala. Příběh mě dokázal vtáhnout, velice čtivě napsané, žádné kostrbaté věty - aspoň si nevybavuji nic, co by mě zarazilo. Zajímavost příběhu je i v jeho pravdivosti a skutečné existenci některých postav. Musím říct, že pro mě opravdu milé překvapení, i když jsem si půlku knihy říkala, kdy už konečně nastane spravedlnost... Rozhodně stojí za přečtení.

DagmarMo

Vypraveni zdlouhave, postavy mi lezly na nervy, tema urcite zajimave, ale bohuzel styl mi nesedl, takze jsem nedocetla.

Back

Trochu off-topic, ale někoho to možná zajímat bude. :) K Vánocům jsem dostal tuto knihu: Čarodějnictví - Globální historie, Wolfgang Behringer, ve které jsou hony na čarodějnice, jejich příčiny a výčet zpracovány vyloženě vědeckou formou, dlouholetým bádáním ve všech možných archivech. Jsou tam samozřejmě zmíněny i losinské procesy. Mě osobně to velice zaujalo a doteď jsem neměl ponětí o tom, že například přírodní katastrofy fungovaly jako spouštěč honů na čarodějnice se stovkami a tisíci obětí. Doporučuji.

baara.j

Nevím, jestli knize trošku neškodí, že je zařazená mezi povinnou četbu, takže jsem se jí svého času úspěšně vyhýbala. Až nyní, když jsem překročila tři křížky, dostala šanci a byla to ta nejlepší věc, kterou jsem udělala skrz knihy. Od první kapitoly jsem takový nervák opravdu nečekala, jako když nasednete na klouzačku a sklouznete se - start a cíl a mezitím pořádná jízda. Četla se jak po másle a jak jsem si u ní poplakala! Z Bobliga mi bylo pěkně šoufl a kolikrát jsem cítila stejnou tíseň, jako odsouzení, jelikož pan Kaplický dokázal dokonale popsat naprosto vše.

Je až zajímavé, co všechno jsou lidé ochotni udělat pro peníze a moc a v mnohém se 17. století neliší od současnosti. Lidi zkrátka zůstali stejní, jen způsoby se změnily a palečnice se španělskými botami vyšly poněkud z módy.

kiki11

Taková pitomost, jakože někomu přestane dojit kráva a jaké peklo se díky tomu rozpoutá. Kolik nevinných lidí zbytečně zemřelo tak příšernou smrtí a kam až sahá lidská hloupost a omezenost. Strašná představa, že se to skutečně dělo.

Autor píše opravdu dobře, autenticky, kniha je čtivá, i když by se našlo i pár pasáží, které byly zbytečně rozvleklé a až příliš popisné. Je tu mnoho postav, měla jsem trochu problém zorientovat se kdo je kdo, ale to nic nemění na tom, že je Kladivo na čarodějnice velmi hodnotné dílo, které by si měl přečíst každý.

petr_

Tato kniha není zábavná, pojednává o tom, co všechno lidé dokáží, pokud dostanou chuť zničit svého bližního.
Popisuje otřesné věci, od mučení lidí,přes podvolování se lži, až po korupci a lhostejnost, která něco takového dovoluje. Hodní lidé, kteří měli svoje ideály a svůj svět, byli z tohoto světa vytrženi a často přinuceni, aby udávali další jim podobné a stejně skončili na hranici.

Jsou to věci, které se dějí stále ať v menším, nebo větším měřítku. Takže chápu, že se mnoha lidem taková kniha líbit nebude právě proto, že popisuje velké zlo.