Kladivo na čarodějnice

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.62445

Kniha Kladivo na čarodějnice

bdolezalka

Kniha je velmi čtivě napsaná, nepostrádá spád, napětí, nezabředává do zbytečných popisů, dialogy jsou svižné, citování z bible je tak akorát. Dle mého názoru by dneska hravě strčila do kapsy kde jaký best seller. Moc se mi líbilo, že se autor nějak nevyžíval v krutosti tématu jako takového. Pokud se tedy někdo bojí knihu číst, protože si nepotřebuje neustále zakrývat oči při sálodlouhých popisech vykloubených údů apod., nemusí se bát. Toto je totiž přesně ten důvod, proč já jsem se knize tak dlouho vyhýbala (stejně jako filmu). Zdaleka to tedy není tak strašné, i když samozřejmě se tomu nelze vyhnout.

chomic_pisek

Z toho mrazí. To se opravdu dělo, děje a dít bude. Perfektně to vystihuje bearwhiteraven v prvním odstavci komentáře pode mnou. Pan Kaplický uměl vytvořit hodně sugestivní atmosféru, která ještě víc zhutní přednesem Pavla Rímského, pokud si poslechnete audoknihu. A až skončíte, ještě vám to dlouho bude rezonovat v hlavě.

bearwhiteraven

Lidská krutost, hloupost a rozežranost nezná mezí, zvlášť když je podpořena fantasmagorickými smyšlenkami, které si každý může překroutit tak, jak se mu nejvíce hodí. A nezáleží na tom, jestli jde, jako v případě Kladiva na čarodějnice, o křesťanství či jiné náboženství a ideologii — vše se dá s trochou úsilí zneužít ke konání toho nejhoršího, co si dokážeme představit. V tomto ohledu je kniha nadčasová a asi to tak zůstane, dokud lidé budou existovat.

Kniha se mi četla těžce, protože jsem ji co chvíli musela odkládat ze zlosti nad vším tím bezprávím a zbytečným utrpením, navíc se Kaplickému podařilo vytvořit opravdu temnou, depresivní atmosféru, z níž mi chvílemi běhal mráz po zádech. Některé okolnosti a především charakteristiky postav jsou samozřejmě přikrášlené v porovnání se skutečnými záznamy z čarodějnických procesů té doby a jinými historickými zdroji, ale nijak to neubírá na hrůze, která odporuje zdravému rozumu. Obvinění ze spolku s ďáblem bylo zároveň i vyřčením ortelu smrti, člověk se nemohl nijak obhájit. Cokoliv řekl či neřekl, udělal či neudělal, to všechno bylo považováno za ďáblovo dílo. Mlčíš? To ďábel tě nutí mlčet. Popíráš obvinění? Ďábel tě nutí lhát. Omdlela jsi během mučení? Za to může ďábel. Vydržela jsi mučení? Ďábel. Za všechno může jenom ďábel, zatímco údajně všemohoucí a vševidoucí Bůh jen bezradně sedí s rukama složenýma na klíně.

kacaabba

Zkuste se případně mrknout do Wikipedie na termín "Malleus maleficarum".
Uživatel Krbi doporučil k přečtení spisek Drahomíra Polácha - "Zpráva o nevíře" - leč, ouvej, zřejmě dopadnete jako já. Neseženete ho. Dokonce jsem si psal i s vydavatelem, ale ani to nepřineslo kýžený výsledek. Měli k dispozici jen jeden archivní výtisk, který nedají z ruky...

IvetaZ

Po celou dobu čtení jsem byla naštvaná z tý nespravedlnosti a překrucování informací, aby zapadaly jak bylo potřeba. K tomu všemu se mi to četlo ještě těžce, vůbec to neutíkalo. Ale četla jsem to už jako náctiletá, asi budu chtít přehodnotit jazyk a ještě se někdy potrápit, tak to možná otevřu.

Mi--LADA
15.12.2021

Hodně silné a sofistikované. Jen jsem naturalistické pasáže musela vynechávat, nemám na to žaludek. Kvalitní, emocionálně těžká četba.
Jak něco takového může dělat člověk člověku?

david6273
12.12.2021

Nic podobného jsem doposud nečetl. Vykonstruované procesy vedené šíleným inkvizitorem proti nevinným lidem doslova vyrazí dech. Výborně napsáno, ale již nikdy více...:-D

Teseme
12.11.2021

Téma je mi blízké, ale se stylem knihy, jak je psaná, jsem musela chvíli bojovat. Nakonec se mi to moc líbilo a považuji toto dílo za strhující román.