Dívka, která kopla do vosího hnízda

od:

Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou. Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista. Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36497/divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-36497.jpg 4.63937
Série:

Milénium (3.)

Originální název:

Luftslottet som sprängdes (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (407)

Přidat komentář
JulieJames
12. srpna

Úctyhodné zakončení jedné z nejskvělejších detektivních sérií. Musím uznat, že Larsson si dal neskutečnou práci s vymýšlením všemožných detailů, každé jeho slovo je věrohodné. Ze začátku jsem měla opět malý problém se začíst, ale jakmile se dal děj do pohybu, nešlo se odtrhnout. Nemohla jsem se dočkat konečného soudu s Lisbeth Salanderovou, protože jsem věděla, že to bude pecka. Úplný závěr jsem si představovala jinak, ale nezklamal mě. Jsem naprosto nadšená. Neumím si představit, že Lagercrantz vytvořil plnohodnotné pokračování této trilogie, ale rozhodně mu zkusím šanci dát, protože původní Milénium je jednoduše geniální.

Nomia
29. července

Výborné zakončení skvělé trilogie. Brilantní. Lisbeth sice nikdy nebudu mít ráda, ale je to pro mě jedna z nejzajímavějších a hlavně nejvíc zapamatovatelných postav.

Dominika13
23. července

Precizně vymyšlený soudní proces ohledně Lisbeth je správnou tečkou za touto trilogií, která samozřejmě pokračuje, ale pod hlavičkou jiného autora. Napadá mě jen otázka: "Je zbavení se tíhy minulosti a svobodná budoucnost skutečně to, co si Lisbeth nadevše přeje?" :-)

Na závěr mám jen připomínku k Lisbethině diagnóze. Aspergerův syndrom mi k její charakteristice úplně nesedí. Možná nějaká porucha osobnosti v mírnější formě, asociální chování.. Jen můj TIP. :-))

YA-girl
19. června

Parádní zakončení série, kromě už tradiční napínavosti a skvěle vykreslených hlavních hrdinů hodnotím pozitivně i to, že se vše pěkně uzavřelo, autor nezůstal čtenářům nic dlužný - ani žádné vysvětlení, ani lapení těch správných padouchů :) Za mě bych možná knihu zkrátila o celou vedlejší linku týkající se Eriky, přišlo mi to tam už zbytečné (kniha by byla imho dobrá i bez toho).

p.pavlina
17. června

Tento díl se mi sice líbil o malinko méně než ten předešlý, ale i tak jsem ho přečetla s velkou chutí. Děj plynul o něco pomaleji, ale byl zajímavý.

AnnaNešporová
16. června

Skvělá knížka, stejně jako předchozí díly. Miluji tuhle sérii. Váhám jestli si přečíst i další dva díly od jiného autora.

Targa Dall
10. června

Opět výborné, vysoká úroveň zachována.
Sem tam poněkud rozvláčné, ale nebylo to na škodu.

ZuzanaHabi
24. května

Nepamatuji si, že bych četla lepší příběh než Milénium. Geniální story, geniální autor, napínavé čtení, něco fantastického. Excelentně zfilmováno ve švéd-dáns-něm-nors. koprodukci.
Všem vřele doporučuji. Musíte ale přečíst celou sérii od S. L.
Tento díl považuji za nejlepší!!!! Užijte si ho!

NikolettaHole
15. května

Třetí díl se od předchozích liší především tím, že jsou všechny karty rozdány víceméně od začátku. Přesto je to perfektní zakončení trilogie. :) Jsem ráda, že to neskončilo klasickým happy endem, i když v koutku duše jsem si ho přála. Rozhodně se to zařadilo mezi mé favority.

kklepkaa
09. května

Třetí díl byl strhující. Bohužel jsem se ale nad některými scénami potutelně usmívala, jelikož mi už vyloženě přišly jako přitažené za vlasy.
Bohužel jsem si ani po třetím díle nedokázala plně oblíbit Lisbeth i když ta holka má něco do sebe. Naopak Blomkvist je pro mě jasnej favorit a líbilo se mi, že valná část příběhu byla podána přes něj.
Série Milénium tímto pro mě končí. Nemíním se pouštět do dalších dílů psaných jiným autorem. Je škoda, že Larsson své dílo nedokončil... zajímalo by mě, co si pro oba protagonisty připravil ve své hlavě.

Jessie26
09. května

Super závěrečný díl skvělé a pouzavé série, místy mi běhal mráz po zádech, protože přesto, že je kniha smyšlená, nikdy nevíme co se vážně může stát, čeho jsou lidé schopní... A kam až zákon dosáhne.
Za mě super trojice knih!

sabulicka
25. dubna

Krásné zakončení trilogie!!! Miluju Milénium. To, jakým stylem je to napsané, jak rychle se to čte, jak je to napínavé, nepředvidatelné, jak stále přeji Lisbeth jen to nejlepší, aby se vše stalo v dobrém tak, jak má.
Soud - asi nejlepší část z celé knihy, fandila jsem jim nahlas, až jsem ráda, že jsem tu knihu ke konci nečetla někde na veřejném prostranství :D.
TOP TOP!

romca3001
16. dubna

Krásné zakončení velmi poutavého příběhu a i já patřím k fanouškům, kteří litují, že už si od tohoto autora nepřečtou další pokračování.

Kniha se mi líbila, ale pro mě je TOP první díl. Občas se mi v tomto díle zdály až příliš zdlouhavé pasáže, ale konec byl super. Obdivuji autora, že vymyslel tak brilantní příběh do všech detailů :).

Xoxa
16. dubna

I keď je tam veľa mien, miest a niektoré časti sú až príliš opisované, tento diel bol pre mňa najzaujímavejší. Topka

Kikina105
10. dubna

Poslední díl trilogie Milénium - poslední soud, poslední šance na záchranu - Pomsta, je nejsilnější motivace. U Stiega Larssona jsem se naučila jednu zásadní věc - nesnažit se nic předvídat. Neboť ať si myslíme, že jakkoliv je příběh zamotaný, může být ještě víc a ve výsledku dokonce i překvapit. Miluji tuhle sérii, miluji tohle napětí. Jsem člověk, který si na detektivky moc nepotrpí - ale jakmile se mi dostala do rukou tato kniha, nemohla jsem si pomoci - nějaký způsobem se mi dostala pod kůži a nepustila. Doporučuji všem příznivcům detektivek ale i jejím odpůrcům - tato kniha stojí za přečtení, ať už jste milovníkem napětí a dramatu či nikoli. Stejně jako Stieg Larsson, tak i Lisbeth, Mikael, Palmgreen a další postavy, zůstanou po nějakou dobu v mé mysli.

Kaik
08. dubna

Důstojné zakončení Larssonovy trilogie. První díl zůstává z mého pohledu nejlepší díky svému minimalismu (omezený prostor a lidé). Následující dvě knihy jsou už trochu nastavená kaše, přesto nadprůměrně umixovaná. I přes zamotaný děj a spousty seversky znějících jmen to bylo úžasně přehledně napsáno. Musím říct, že autorův styl psaní mi sedí. Škoda, že už nic dalšího nevytvoří... Uvidíme, jak si s tématem poradí Lagercrantz.

sinfulka
31. března

Nejlepší ze všech tří knih. Naprostá pecka!

JelloBiafra
30. března

Príbeh sa uzatvára. Pokiaľ boli prvé dva diely detektívnými románi, tak tento tretí diel je veľmi hustý politický thriller. Na rad prichádzajú skorumpovaní príslušníci tajnej služby, ktorí potrebujú Lisbeth zmiesť z povrchu zemského, aby zakryli svoje vlastné zločiny. Lenže to nebudú mať jednoduché. Veľkolepý záver kultovej trilógie nezlyháva a dejová mozaika rozložená v predchádzajúcich dieloch sa konečne dáva dohromady. Stačí už len dodať, že je to obrovská škoda, že sa pán Larsson nedožil vydania svojej trilógie a zostala pre neho len posmrtná sláva.

ajasin
26. března

Brilantní. Co napsat víc?

JiříM
22. března

Zatím nejlepší díl Milenia.

MonikaSt.
19. března

Škoda, že Stieg Larsson už nikdy nenapíše žádnou knížku, protože trilogie Milenium je absolutně skvělá! Škoda, že můžu dát jen 5 hvězdiček, dala bych mu jich klidně i 10 :-)

Ewellyn
14. března

Prvou tretinou som sa musela trochu prelúskať, nebudem klamať, že tie švedské mená sa mi trochu plietli :D musela som sa pri niektorych pasažiach sústrediť, aby mi všetko zapadalo do príbehu...postupne vyvrcholenie bolo však úžasne! Pri Lisbetinom súde som bola natešená jak malé decko, ako ich dali dolu :D Cela trilógia bola perfektná, na severné krimi po tejto sérií nedám dopustiť. Škoda však, že príbehoch o Lisbeth a Mikaelovi sa už nedočkáme, budú mi zatracene chýbať!

Kíťovec
25. února

Přečetla jsem knihu a tajila dech. Konec dobrý, všechno dobré ... Musím říci, že mi Lisbeth a Mikael budou zatraceně chybět :(

Niu
12. února

Tento díl byl pro mne asi nejobtížnější. Vystupovalo zde mnoho osob, bylo tady více příběhů paralelně s tím hlavním. Ač byl komplikovaný, byl to díl kvalitní. Dvě třetiny knihy se mi zdály hodně natahované a ta poslení, nejzajímavější třetina, rychle utekla. Nebo to bylo tím, že jsem ji hltala? Bylo mi těch provinilých až líto, jak je smetli. Ne, nebylo :o) Zasloužili si to. Nicméně mě trochu zklamal úplný závěr o Lisbeth, její cesty do ciziny. Můj osobní názor je, že to nebylo třeba. Celkové shrnutí po třech dílech - padouši dopadeni a nová přátelství. Jo, doporučuju.

ruzer
22. ledna

Luxusný zážitok. Mal som strach, že to skončí otvorene podobne ako dvojka. Našťastie sa to nestalo.

Musím sa ospravedlniť, pretože som si myslel, že severské krimi sú len aktuálny módny trend bez akejkoľvek kvality. A hneď prvá séria mi naznačila ako nehorázne som sa mýlil.

Neskutočne ma bavil záverečný súdny proces. Kľudne ho porovnám s procesom v istých Karamazovcoch. Dúfam, že si môžem takéto prirovnanie dovoliť, aby som nebol upálený na hranici medzi vznešenou literatúrou a detektívnym brakom.

Po prečítaní posledného riadku ste smutní pretože je to za vami a aj keď to budete čítať znova už nikdy to nebude ako po prvý krát. Ale zároveň ste štastní pretože sa vám stále v lebke odráža spomienka aké to bolo perfektné. Sedíte/ležíte a ešte dlho sa pozeráte do blba a na tvári máte priblblý úsmev. Istý doktor Teleborian by vás určite neoznačil sa psychicky normálneho. Ale dúfate, že sa nájde rojko z nejakého plátku, čo sa za vás pobije.

LP113
19. ledna

Pecka!!!Některá místečka zbytečně zdlouhává, jinak naprosto úžasné. Mám velký problém s jménama, hrozně se mi pletou, všechno je to podobné. No to je ale asi můj problém. ;-))) Jinak doporučuji

lenamor
17. ledna

Užasné pokračování, skvěle napsaná detektivna která vás naprosto vtáhne do děje, plná akce. Knihu kterou musíte ale zároveň nechcete dočíst

Anna 13
13. ledna

OBSAHUJE SPOILERY!!!

Když jsem se do knihy začítala, byla jsem tak šťastná, že jsem zpátky. Že mohu být opět s Lisbeth a Mikaelem, Erikou a Sonjou Modigovou a dalšími úžasnými hrdiny tohoto světového fenoménu. Byla jsem ráda, že pokračujeme tam, kde jsme v předešlém díle skončili. První čtvrtina knihy byla boží... Škoda, že se Zalaščenkem to skončilo tak brzy. Netrpělivě jsem čekala, co všechno zase rozpoutá, ale nakonec jsem byla ráda, že po něm Gullberg vystřelil.
Byla jsem i ráda, že se autor věnoval více Erice Bergerové, která v tomhle díle prožívala patřičnou hrůzu.

Občas se to zase vleklo, nikam se to neposouvalo a některé pasáže byly dost utahané, nezáživné a nudné. Asi jako to je u první třetiny knihy Muži, kteří nenávidí ženy. A protože jsem té knize dala pět hvězd, stejnou dávkou zahrnuji i tento titul.

Nejlepší a nejzábavnější jsou scény týkající se Lisbeth, hlavně soud a samotný závěr. Jelikož jsem knihu napůl četla a napůl poslouchala její audioverzi v podání Martina Stránského, tak byl pro mne konec ještě mrazivější než kdybych to hltala pouze očima. Kniha čtená populárním hlasem je ještě mrazivější a děsivější.

Je mi líto, že to končí. Je mi líto, že Stiegu Larssonovi nebyl dopřán delší život. Mrzí mě, že už nikdy neobjevím další Kallova a Lisbethina dobrodružství.

Je konec! A bylo to krásné. Navždy si tento příběh uchovám v srdci a po čase se ke knihám vrátím.

Můj žebříček této trilogie:
1. Dívka, která si hrála s ohněm
2. Muži, kteří nenávidí ženy
3. Dívka, která kopla do vosího hnízda

Nikdy nezapomenu...

jaroiva
26.12.2017

až tak mě nebavilo jako první dva díly, ale některé pasáže se mi zas líbily víc než v prvních dvou dílech... takže hodnocení dávám stejné, vč. rušivého product placementu, který je podle mě ve všech dílech naroubován poněkud rušivě. Snad jen zmínky o starém "modrém Ericssonu" mi připadají, že mají trochu smysluplné opodstatnění vzhledem k ději, aby se poznalo, na který telefon se teda volá. Ostatní produkty jsou prostě zmíněné moc násilně na můj vkus. Nicméně - přečetla jsem všechny 3 díly za 3 dny, to se mi snad u ničeho ještě nepovedlo

LadyAnn
22.12.2017

I přesto, že mi to trvalo několik let od vydání, nyní se už i já hrdě hlásím k fanouškům Milénia. Hodnotím jako celek - všechny tři knížky jsou naprosto perfektní a měly by patřit k "povinné četbě" každého čtenáře (nejen) detektivních příběhů. Stieg Larsson je výjimečný, užívala jsem si každou z těch jeho téměř 2000 stránek a je sakra nefér, že další už nepřidá.