Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou. Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista. Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36497/big_divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-zSO-36497.jpg 4.65128

Milénium / Millennium 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Host

Luftslotter som sprängdes, 2007

Kniha Dívka, která kopla do vosího hnízda

GeRaltzRiVie01
včera

Spousta detailů a postav (hlavně nekonečný popis právního systému a Švédské policie), ale tolik to nevadilo. Kniha má spád a vyšetřování krásně graduje na všech frontách (i když mi přišlo, že Mikael měl již od začátku nedostižný náskok před všemi). Před soudním procesem nešlo přestat se čtením.

jopp

Bohužel jsem tento díl dočetla jen asi do čtvrtiny. Popis různých frakci policie mě otravoval, objevilo se také mraky dalších - podle mě zbytečných - postav, celé to na mě působilo přeplácaně, zbytečně rozvlekle, půlku bych vynechala. Škoda.

Majto

Musím sa priznať, že tretia kniha ma dostala najviac z celej trilógie. Perfektný spád, plná akcií a zmien, s pekne vygradovaným záverom... Nedokážem nájsť viac slov ako: Dokonalý zážitok.

MarqueeMoon

Nemám slov. Každý diel trilógie bol pre mňa dokonalý.. takto vystavať príbeh a postavy sa len tak nevidí.. pre mňa nebolo lepšej zápletky hádam v žiadnej knihe akú som kedy prečítal. Asi skôr hlúpa paralela, ale s nadsázkou poviem, že Stieg Larsson je pre mňa Kurt Cobain svetového krimi (literatúry vôbec) - obrovský talent, skvelé, chytľavé, no inteligentné, netuctové (svojské) diela, "iba" tri knihy (vs. tri štúdiové albumy Nirvany), no aké dôležité a vplyvné.. napokon to najhoršie, obaja zomreli mladí (aj keď Larsson to dotiahol aspoň na 50).
Obrovský rešpekt, knihu som zhltol za tri dni a opäť ma priklincovala ako predošlé dva diely. Až som smutný, že to skončilo, no mimoriadne spokojný ako to skončilo.

Luccinda

Já tuhle sérii prostě miluju! Milénium jsem poprvé četla čerstvě po maturitě a děsně mě to bavilo, ale tehdy jsem přece jen nebyla tak náročný čtenář jako dnes, takže jsem se trošičku bála, že když si dám rereading, abych pak mohla navázat posledními dvěma díly, které jsem ještě neměla přečtené, nebude se mi líbit tak, jako při prvním čtení. Ale jsem naprosto nadšená a rozhodně je to ta nejlepší krimi série, jakou jsem kdy četla.

A jsem moc ráda, že jsem se do rereadingu pustila ve formě audioknih. Martin Stránský je výborný interpret a má můj obdiv mimo jiné i za to, jak skvěle si poradil se všemi švédskými jmény a názvy. Knížky jsou dějově obsáhlejší, než jsme u běžných detektivek zvyklí, a příběh je obvykle velmi komplikovaný, takže se nečtou úplně nejlépe. Nicméně v té audio podobě mi to fakt utíkalo.

Třetí díl příběhově přímo navazoval na ten druhý, dá se říct, že jednička (Muži, kteří nenávidí ženy) se dá v pohodě číst jako standalone, ale dvojka a trojka (Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda) jsou spíše jako jedna kniha rozdělená na dvě části. Tato kniha tak uzavírá dějovou linku započatou v předchozím díle, samotný případ je teda mega komplikovaný, ale jakmile ho začnete rozplétat, tak to stojí za to.

Čmeláček

Výborný severský thriller, ale co jako to vosí hnízdo? :))) Škoda, že je konec a Larsson už nic nenapíše. RIP, chlape!

Pítrs85

Třetí a závěrečný díl trilogie Milénium je už spíše politicko-soudní drama než krimi, ale funguje to stejně (stejně famózně) jako předešlé dva díly. Lisbeth je tady spíše divák, všechno podstatné se spíš děje kolem ní (ale samozřejmě za nitky tahá hlavně tahle dívka s tetováním draka (distributore, ten nepřesnej název prvního dílu ti stejně neodpustím :-), víc než kdy předtím mě bavila linie s Mikaelem Blomkvistem, naopak Erika Bergerová mi tady byla neskutečně nesympatická. Ale jinak to ženy v Larrsonových románech válcujou, naopak mužské charaktery jsou tu zobrazeny buď jako neschopní blbci, nebo jako kurevníci, popř. jako pěkní hajzlové. Ale já to Stiegovi nemám za zlé, však má (měl) pravdu... :-) Milénium řadím ve svém book listu někam hodně vysoko (ne-li rovnou na piedestal), věčná škoda, že zůstalo jen u třech částí...

Zuzanak4

Temné, jako všechny tyhle knihy, ale co se mi moc líbilo, byl ten rytmus textu, jak to odsejpalo. I když začátek moc ne, ale zase je dobrý, že se člověk dozví něco u švédskym právním státě a tak!