Koupit knihy

Stieg Larsson

švédská, 1954 - 2004


Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Komentáře (34)

Ira13
11.11.2021

Dlouho jsem Mileniu odolávala. protože mělo nálepku bestseller. Půjčila jsem si ho v knihovně a nakonec i koupila. Škoda jen, že to ho pan Larsson nestihl napsat víc.

cluci
28.02.2020

(+ SPOILER) není přeci možné, že by Milénium mohlo skončit? je tu otevřená otázka Lisbeth a Mikaela,..
Každý díl Milénia je skvostný, a neexistuje to, že by jeden byl horší či lepší. Prostě nápaditý, až mám pocit, že až na pár výjimek se to muselo opravdu stát.
A poslouchat audioknihu od pana Stránského je prostě pecka*****

ddkk
05.04.2018

Stieg Larsson se v minulosti údajně zapojil do řešení nejzáhadnějšího kriminálního případu ve švédské moderní historii. Podle zpráv švédského tisku poslal policii předpokládané důkazy, které spojují vraždu švédského premiéra Olofa Palmeho z roku 1986 s Jihoafrickou republikou. Spisovatel předal policistům 15 krabic dokumentů. Ty podle něj uvádějí do souvislosti zastřelení premiéra Palmeho s bývalým příslušníkem švédské armády, který byl údajně napojen na jihoafrické bezpečnostní služby. Palme, který byl otevřeným kritikem tehdejšího režimu apartheidu v Jihoafrické republice, byl zastřelen v centru Stockholmu, když se 28. února vracel s manželkou z kina. Za vraždu byl v roce 1989 odsouzen již dříve trestaný alkoholik a narkoman, který ale byl ještě téhož roku po odvolání pro nedostatek důkazů propuštěn. Policie se dočkala silné kritiky, že vyšetřování vedla špatným způsobem.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/stieg-larsson-pry-v-minulosti-patral-po-vrahovi-premiera-svedska-p9o-/lide.aspx?c=A140225_172543_lide_ebr

efka.saf
07.03.2018

Autor trilogie, která mě kdysi znovu přitáhla ke čtení a kterou považuji za jednu z nejlepších, možná úplně nejlepší, co jsem kdy četla. Ať je ti země lehká, kamaráde, a děkuji za tak famózní a kvalitní odkaz populaci čtenářů!

JiSo
28.02.2018

Severská ano, ale ona to není až tak úplně "jen" krimi...

ddkk
13.02.2018

Stieg Larsson nezapřel v sobě klasického Švéda, když údajně řekl, že román Muži, kteří nenávidí ženy měl být jako Pipi dlouhá punčocha pro dospělé :-)

encyklopedie
02.09.2017

Stieg Larsson začal pomýšlet na napsání detektivního románu už na počátku devadesátých let. Trvalo však dalších deset let, než začal psát beletrii. Larsson byl milovník anglosaské literatury, dobře znal díla Elizabeth Georgeové, Minette Waltersové a Sary Paretskyové. Velmi dobře chápal, jaké ingredience má obsahovat dobrý kriminální příběh, aby byl lákavým soustem pro čtenáře. Noci strávené psaním kriminálních románů byly pro Stiega Larssona relaxací a odreagováním. Bylo zábavné vymýšlet postavy, zápletky, konspirace, protože vše byla jen fikce, která nemohla ohrozit ani jeho, ani jeho přítelkyni Evu. Často pracoval celou noc, což spolu s náročnou prací v Expu, špatnou životosprávou, desítkami vykouřených cigaret a spoustou kávy tvoří obraz klasického workoholika. Protože Stieg Larsson pracoval jako novinář, jeho přípravy k románu byly důkladné. Než začal psát, vypracoval detailní synopsi deseti knih. Psát začal v roce 1997, ale nakladatele kontaktoval až v létě roku 2003, to už měl dokončené dvě knihy a pracoval na třetí. Obrátil se na nakladatelství Piratförlaget, které jeho rukopisy odmítlo hned dvakrát. Na podzim roku 2003 však s Larssonem podepsalo smlouvu na vydání všech tří knih nakladatelství Nordstedts. Už to samo o sobě je v případě začínajícího spisovatele zcela mimořádné. Ještě předtím, než knihy vyšly ve Švédsku, byla práva prodána do Německa a do Norska. Během roku 2004 Larsson provedl menší úpravy prvních dvou knih a dokončil třetí. Stieg Larsson se však celosvětového úspěchu svých knih nedožil. Když na konci roku 2004 zemřel, zbývalo do vydání první knihy jen několik měsíců

Schamila
19.08.2017

Hodně jsem o všem slyšela, dlouho zvažovala a teď konečně četla a je to fakt nádhera ....

1