Harry Potter a Fénixův řád

kniha od:

Harry Potter a Fénixův řád https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-FuG-13.jpg 4.6 12003
Koupit Koupit eknihu Bazar

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Série:

Harry Potter 5.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Harry Potter and the Order of the Phoenix , 2003


více info...

Komentáře (677)

Komentáře 677 Recenze 11

E_Lan
E_Lan
17.09.2023 5 z 5

Vynikající, znovu neskutečně skvělé čtení pro menší i větší. Postavy se dál rozvíjejí, sem tam překvapivé dění a výborně postavený příběh, který je navíc o dost širší než film, který jsem předtím viděl. Moc jsme se s dětmi bavili.

Carol1122
Carol1122
10.09.2023 5 z 5

Přečteno po X letech znovu a jelikož znám filmy nazpaměť, kolikrát mě překvapilo, že děj v knížce byl mnohdy odlišný. Asi nejvíc se mi líbí část NKÚ zkoušek, které byly velmi pěkně popsány. Tak se zase těším, až se do Bradavic vrátím...:-)


ZelenýAnton
ZelenýAnton
05.09.2023 5 z 5

Pěkně vymyšlený příběh.

ComposeAdela
ComposeAdela
04.09.2023 5 z 5

Četla jsem celou sérii už vícekrát a Fénixův řád se rozhodně řadí mezi mé oblíbené díly (mluvím o knize - film jsem už delší čas neviděla a nevzpomínám si nic víc, než že mi připadal tak nějak zapomenutelný). Od začátku až do konce je nabitý dějem a po dočtení mě pokaždé zanechá s pocitem "chci víc, dejte mi klidně ještě dalších 800 stran". Dozvídáme se více o fungování kouzelnického světa, což mě velice bavilo, a také postavy se postupně vybarvují a získávají na zajímavosti. Líbil se mi, už když jsem ho četla prvně, ale čím jsem starší, tím ho oceňuju víc. Jsou v něm některé nesrovnalosti, ale na celkovém dojmu mně osobně neubírají.

SBH
SBH
27.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Tímto dílem byla zlomena kletba série, aspoň pro mě, a dobrodružství HP se mi začala líbit. Sama za sebe si to zdůvodňuju tím, že se autorka přiblížila stylu alter ega Galbraitha. Dokonce ani pasáže u Dursleyových pro mě nebyly tak zničující a na konci je vysvětleno, proč tam Harry v létě musí být. Na druhou stranu nechápu, proč nemůže zůstávat i přes léto v Bradavicích?
Zkrátka víc než předtím mi na mysli tane fanfikce Nedej se!, která důvtipně vyzdvihuje všechny nedomyšlenosti originálu.
Umbridgeová představuje ústředního padoucha všech dob, a právě v kontrastu s tím se mi líbilo, jak se proti ní všichni semkli. Fred a George jsou mými favority. Naopak začíná být naprosto zjevné, že Brumbál je stále vzdálenější charakteru pořádného kladného hrdiny. Jeho chování k Harrymu je vyloženě ostudné, ještě je pokrytecky omlouvá láskou (blehuhe), a svým způsobem kope za tým Voldemort.
Hlavní otázkou a víceméně i nejhorší závadou knihy je fakt, že neobsahuje žádnou ústřední zápletku a příslušnou pointu. Autorka nejspíš potřebovala uvést Voldemorta do světla reflektorů a zároveň na scéně udržet Harryho jako tahouna příběhu. Protože zádrhel s kletbou byl více než nanicovatý a hrdinové svádějí důležitější boj s byrokracií představovanou ministerstvem, které svou úzkoprsostí a přizdisráčstvím dopomáhá pánu zla k moci.
Na plný počet tahle série asi nikdy nedosáhne, ale tento kousek byl první povedený.

Taufa
Taufa
20.07.2023 5 z 5

Kniha je velice napínavá, detailní, zajímavá a zároveň originálně kouzelná. Děj oproti předchozím dílům vůbec nepolevuje a úroveň postupného odtajňování jen a jen stoupá a dodává otázky k dalším dílům. Už se nejedná o pohádku, ale o opravdový fantasy příběh s hororovým nádechem. Kniha se čte velice krásně, děj stále příjemně běží a kapitoly jsou dobře rozděleny. Oproti filmu do sebe vše více zapadá, vše je detailněji popsáno a dává o hodně lepší smysl. Těším se na další díly! Jazyk je velice čtivý a příjemný, rozhodně 5/5! :))

matej0399
matej0399
04.07.2023 5 z 5

Další příběh Harryho Pottera, který mi velmi rozšířil znalosti o této postavě. Skvěle se vykresluje vše, co je pro příběh důležité.

puczmeloun
puczmeloun
23.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Rozhodně zatím nejdéle čtený díl série. Dostali jsme se totiž někam do půlky a dál to několik měsíců nešlo. A ne, není to (jenom) počtem stránek. Celý začátek je opravdu velmi natahovaný*, tím hlavním důvodem je ale podivuhodný děj a ne zrovna sympatické postavy. Ty jsou totiž buď hodně otravné nebo odporné a k tomu ještě svojí vlastní parodií - když už jsou zlé, tak jsou prostě čistým zlem a nemají žádné jiné vlastnosti. Často se v této knize stává, že navíc nedokážou úplně logicky přemýšlet, nevyužívají možnosti kouzel představené v minulých i tomto díle a samotná hlavní zápletka, slabší a tolik nedržící pohromadě jako v předchozích knihách, tak získává během času hned několik smutných "ale".

Mimochodem, samotný Harry Potter tady neslouží jako klasická hlavní postava, už jen kvůli své časté nesympatičnosti a přehnané pubertální otravnosti, ale jako katalyzátor dění, okolo kterého se vše děje (nikoli kvůli/díky němu), a ukázka mnoha chyb dějem proplouvajících postav mladých i starých.

Celou knihu pak zachraňuje mistrovské pero Rowlingové (a očividně překladatele Pavla Medka), kdy se text už v dobře zalidněném fantasy světě dobře čte (a následně poslouchá...). Když jsme si po jisté pauze začali Fénixův řád pouštět jako audioknihu, z úst "čtoucího dědečka" už to zase celkem šlo... Navíc, poslední kapitoly jsou výrazně svižnější, výživnější i živější a knize přinesou mnohá vysvětlení. Ano, děj X (SPOILER: např. dost podivné vyšetřování Harryho obrany proti mozkomorům) se zdá na začátku opravdu nesmyslný, když ho ale prosazuje postava Y (SPOILER: Umbridgeová mozkomory přivolala a následně sama seděla ve vyšetřovací porotě), dává ke konci jistý smysl Z (SPOILER: logicky pak Umbridgeová nehledá jak problém vyřešit, ale spíše jak dosáhnout svých cílů, i když pak ona sama a celé Ministerstvo kouzel vypadá zmateně a hloupě).

* V tomto je lepší film, který podle knihy vznikl. Vybírá totiž jasné, zapamatovatelné a děj posunující pasáže. I postava Harryho je už od samého začátku zvýrazněna jako onen katalyzátor dění, než nějaký hrdina. Chlapec, který přežil a teď často nestíhá, co se to kolem něj děje. A když už se sám k něčemu rozhodne, jsou to zmatené a pubertálními emocemi přesycené kroky.

StrYke
StrYke
02.06.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Na Fénixově řádu se mi velmi líbí, že téměř všechny postavy, které známe z předchozích dílů jako nevyvratitelně kladné, jsou ukázány v jiném, poněkud pochmurnějším světle. Nabývají tedy na své reálnosti, ať už mluvím o Harrym, kterým cloumá puberta (kterou některé místní rozumy nepochopily a absenci vysvětlení Harryho zvláštního chování berou jako nedostatek) či o komkoliv jiném. Sebevíc je příběh temný a depresivní, některé pasáže mi vykouzlily upřímný úsměv na tváři, což se mi u knih moc často nestává - především některé závěrečné části (menší nápověda: mimino a mozek). Kniha je ve spoustě věcech výrazně odlišná od svého filmového zpracování a spoustu věcí, nad kterými jsem se dosud ve filmu nezamýšlel či mi nebyly jasné, vysvětluje. Doporučil bych ji proto každému, kdo se chce o kouzelnickém světě dozvědět co nejvíce.

Aligi
Aligi
01.06.2023 5 z 5

Fénixův řád je další z mých nejoblíbenějších dílů, což se o filmu rozhodně říct nedá. Chybí tam tolik věcí... Například Nemocnice Svatého Munga, což je strašná škoda. Vztah mezi Harrym a Cho byl tak správně pubertální, Ginny a její cit pro záškodnická kouzla. Úplně taky vynechali hádku mezi Percym a zbytkem Weasleyovy rodiny..
Oblíbené postavy: Lenka, Michael Corner (byl to hajzlík, ale měl něco do sebe), Tonksová.

Lajka2012
Lajka2012
28.05.2023 5 z 5

Nejlepší díl Harryho Pottera

Maki21
Maki21
26.05.2023 5 z 5

Za mě zatím nejlepší kniha z této série, vše je zde krásně vysvětleno a popsáno. S filmem se kniha nedá srovnávat. Ačkoliv některé pasáže zejména ze začátku mi přišly zbytečně dlouhé a nedůležité v průběhu děje vše do sebe hezky zapadlo.

vera5841
vera5841
24.05.2023 5 z 5

Na Fénixově řádu jsem vždy oceňovala počet stran. Vážně! Toho magického světa není nikdy dost...
Bylo tam všechno - budete nenávidět Umbridgeovou a občas i Harryho pubertální já, dojmete se nad Siriusem (což jsem popravdě dokázala plně ocenit a pochopit až nyní). Moc se mi líbí, že zde vznikají i mezikolejní přátelství a lásky. A co naprosto miluju je nemocnice U Svatého Munga - opravdu! Proč ji filmaři vynechali? Já bych o ní chtěla vědět mnohem, mnohem více!
A co mi přišlo zajímavé - knihu jsem četla asi potřetí, asi dvakrát jsem poslouchala audioknihu a filmy jsem viděla nesčetněkrát... a přesto jsem při čtení zjistila, že moje mysl (paměť) si některé scény upravila, pozměnila nebo lehce přidala...

bol
bol
07.05.2023 5 z 5

best ze série a ne že ne

berry1009
berry1009
28.04.2023 5 z 5

Možná půjdu proti proudu, ale Fénixův řád patří mezi mé oblíbenější díly. Proč? Kniha je dostatečné rozsáhlá na to, aby konečně šla trochu do hloubky. Jak do hloubky děje, tak do hloubky charakterů. Dostáváme se do období puberty, což vysvětluje chování postav, které se může zdát nelogické. Tedy Harry, Cho, Hermiona... Kniha však přes svůj rozsah ubíhá velmi rychle. Opět se ukazuje, v čem je Rowlingová silná, a to je čtivost. Také mě baví rozbor politiky a médií, který je zde zpodobněn vcelku dobře. Konečně svět reaguje trochu celistvěji na děj, než v předchozích knihách.

Stidave
Stidave
18.04.2023 4 z 5

Uf uf, to mi dalo zabrat. Nejen, že nejtlustší knížka ze série, navíc s menším fontem. Jenže mně se to líbilo! Harryho náladovost a výbuchy vzteku ale ne. Myslel jsem, že budou vysvětlené Harryho propojením s Voldemortem, čímž bych si je dokázal ospravedlnit, nestalo se však. Romantická linka s Cho byla úplně trapná, takhle se snad nějaká holka chová? A Hermiona ji navíc dokázala naprosto přesně pochopit - cože? Souhlasím s tím, že Umbridgeová byla skoro vynikající záporačka, skvěle vykreslena její pokrytectví a zlo. Škoda té fatphobie, no. Během čtení jsem přemýšlel nad pěti hvězdami, nezajímavý střet s Voldemortem na konci mě ale přiměl dát čtyři.

veronica 01
veronica 01
18.04.2023 4 z 5

Fénixův řád jsem četla strašně dlouho, protože mi do něj vstoupila jiná knižní série a chtěla jsem si od světa čar a kouzel dát trochu pauzu. Nicméně ale i tak hodnotím na slušné 4*, protože se to četlo krásně. Děj vcelku hezky ubíhal, jen bych uvítala kdyby v knize bylo méně té denní rutiny z každodenního života v Bradavicích. Speciálně u tohoto dílu jsem se docela divila, jak autorka dokáže tu největší akci a nejvíce informací dát do 50 stran k úplnému konci knihy a většina stran před tím je ve většině jen taková vata, která se sice dobře čte, ale je to přeci jen taková výplň.

Našla jsem zde také pár nelogičností v ději nebo celkově k tomu jak funguje kouzelnický svět, ale jelikož je Harry Potter moje srdcovka, tak jsem schopná nad tím trochu přivřít oči :)

Umbridgeová je dle mého lepší záporák než samotný Voldemort! Ta ženská byla vážně nesnesitelná!

Tamirai
Tamirai
16.04.2023 5 z 5

Srdcovka.

denniys
denniys
07.04.2023 5 z 5

Pátý příběh ze světa čarodějek a kouzelníků je velmi rychle za mnou a naprosto mě odzbrojil... stejně jako filmy gradují, graduje i knižní předloha, která je prostě famózní!! Strašně mě baví rozdíly kniha x film, přičemž oboje je top!!
A teď už ke knize samotné.. ( pozor - spoiler ).. Je tu mnoho názorů - Harry byl otravnej, protivnej apod... Ano byl.. Ale kdyby nebyl, nebylo by to přece normální.. Puberťák viděl na konci Turnaje tří kouzelníků něco, co by nevydýchal kdejaký dospělák, potom je izolován na prázdniny tam, kde to nenávidí a po návratu na vytoužené místo je označován za lháře.. je zesměšňován, nepochopen, sužován sny a ještě mu nikdo kompetentní nic kloudně neřekne.. Naprosto jeho chování chápu, takže Harry mi nevadil ani v tomto díle..
Autorka má talent na charaktery, každá postava je skvěle vykreslená, Ron a Hermiona jsou samozřejmě bezchybní hrdinové, ale v tomto díle byla boží i McConagallová - hlavně v dialozích s Umbridgeovou.. scéna, kdy Harrymu příslíbí pomoc stát se bystrozorem i kdyby to bylo to posledni, co udělá, byla nejlepší... A Snape, ten je taky perfektní ( ne )padouch.. Příběh sám potemněl natolik, že jsem napnutá jak struna na finále..
Harry Potter je prostě série, která stojí za přečtení! Nechápu, proč mi tak dlouho trvalo vnořit se do tohoto doslova kouzelného světa..

efka.saf
efka.saf
30.03.2023 5 z 5

Série s Harrym Potterem zraje jako víno nebo dokonce francouzský plísňový sýr. Je to delikateska, místy dokonce trošku zasmrádlá, ale všichni ji milujeme.
Tenhle díl byl delší jak týden do výplaty, ale podle mě byl opět skvěle nadupaný dějem a událostmi. Propojoval pohádkovější předešlé díly s tím hororovým, co nás (mě) ještě čeká v posledních 2 bichlích.
Z Harryho se stal opravdový protivný puberťák, náladový a výbušný jako socialistický papiňák, ale když vám v těle kolují hormony, všichni vás mají za lháře a blázna a ještě se vás pořád někdo pořád pokouší zabít, asi mu to musíme odpustit. K tomu všemu je v Bradavicích opravdu zle. Autorka vybudovala úžasně tíživou a depresivní atmosféru ve škole a to především díky úchvatné postavě Dolores Umbridgeové, která ztělesňuje tu nejhorší lidskou špínu, se kterou jsem se v knihách v posledních letech setkala. Bylo mi z ní permanentně na blití, což svědčí o tom, jak skvěle byla napsána.
Na konci nás opustila další oblíbená postava, což jsem očekávala, ale stejně mi bude chybět. Těším se na poslední dva díly a jsem na finále opravdu hodně zvědavá. A snad už Harry vyroste ze svých nálad :-).

AnnaElis
AnnaElis
29.03.2023

(SPOILER) Stejně jako předchozí díly, tak mě i tento zaujal. I když mi přišel nudnější než ty předchozí. Možná to bylo tím, že kniha byla moc tlustá. Zdálo se mi,že se děj vlekl a vůbec neutíkal rychle. Navíc Harry byl tentokrát jiný, takový protivný a sobecký. Oproti filmu toho v knize bylo víc. V tomto díle umřel Sirius. Bylo mi ho líto, protože byl hodný a Harrymu pomáhal. Byly tu i nové postavy Luna a Tonksová. Snape dostal více prostoru a ukázalo se, že není až tak zlý.

Predator3313
Predator3313
17.03.2023 5 z 5

Zdařilé pokračování o Harrym.
u filmů nepatří tento díl zrovna k mým oblíbeným, tak jsem byl zvědavý co kniha.
No nebylo to špatné. Hodně se mi líbilo, že Fred a Goerge měli hodně prostoru a dost podrobně byly popsány začátky jejich podnikaní :) to dodalo knize na zábavnosti.
Naopak proti filmu jsem si nemohl zvyknout na to, že Harry je často dost protivný a náladový... jasně, je mu 16, puberta, pořád ho chce někdo zabít...takže to dává smysl, ale nějak mi to vadilo.
Taky jsem rád, že konec kdy dojde na souboje na ministerstvu byly dost akční a skoro nikdo s nich nevyvázl bez šrámů.

peeetta
peeetta
17.03.2023 5 z 5

Krásná četba, hezký vše navazuje a dává smysl. Musela jsem trochu ujasnit detaily, které ve filmu změnily. Byla jsem přesvědčená, že jsem tenkrát v prvních pár dílech četla, že chlapci nemohou do dívčích ložnic, protože se schody změní ve skluzavku, když to zkusí. Nakonec to bylo až v tomto díle. Už jsem si myslela, že se mi to jen zdálo.

Evkaha
Evkaha
04.03.2023 5 z 5

Tahle kniha už vyvolala rozporuplné pocity. Samozřejmě jsme na ni netrpělivě čekali jako na všechny předchozí a je skvělá. Při čtení později, už si sice řeknu, že tam chybí rozvést spousta věcí, ale stále se k ní ráda vrátím.

Tůčomil1234
Tůčomil1234
19.02.2023 5 z 5

Velmi zábavná kniha. Chtěla jsem jí číst tak 5 minut a protáhlo se to na 1 h a i více. Četla jsem ji na čtečce každý večer. Moc zábavná a dobrodružná kniha. Velmi doporučuji:)

_Žanet_
_Žanet_
09.02.2023 4 z 5

Stejně jako předchozí díly, mě i tenhle kompletně stáhl do světa čar a kouzel. Kouzelná atmosféra na mě z knihy přímo dýchala a opravdu se mi líbil o něco větší náhled do vícero kouzelnických předmětů díky zkouškám, které v tomto ročníku mladé kouzelníky čekaly. Harry se stal v tomhle díle ukázkovým puberťákem, který mi pil od první stránky do poslední krev a musím říct, že jeho myšlenkové pochody mi občas čtení znepříjemňovaly. Celou knihu na mě totiž působil až příliš sobeckým dojmem, což mi k němu po předchozích dílech tolik nesedělo, ale zato pro mě byl v tomhle díl skvělou postavou Ron, kterého jsem si oblíbila více, než doposud. Tohle však není hlavní důvod, proč srážím hvězdičku. Tím je pro mě až zbytečná zdlouhavost a natahování děje, který tentokrát neměl výrazný spád a ani na konci knihy mě zápletka nebavila tolik jako v předchozích dílech. Ale i přesto jsem si čtení užila a těším se, až do života hlavních hrdinů nahlédnu znovu v dalším díle.

ArkAngel
ArkAngel
28.01.2023 4 z 5

Z celé Potterovské ságy je Fénixův řád nejtlustší bichlí, která kromě výuky, vztahů a boje s Voldemortem zabrušuje více i do kouzelnické politiky. Jde víceméně také vidět, že od přibližně čtvrtého dílu už byla Rowlingová rozhodnutá, kam bude příběh směřovat a mnoho dějových linek zde také pokračuje. Ale na druhou stranu je jich tu takové množství, že některé z nich jsou skutečně nadbytečné a vlastně i zmizí do ztracena. Velkým problémem autorky je jinak to, že odhalení mnohdy nedávkuje postupně, ale v každém díle čeká Harryho na konci dialog, kdy mu nějaká postava krok za krokem popisuje svůj plán, který nějakou dobu běžel. V případě pátého dílu to byl Brumbál a tento způsob vyprávění mi přijde i poněkud nešťastný, ještě když je to opakující se vzorec.

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
25.01.2023 4 z 5

Oproti filmu je zde vše krásně vysvětleno a i Harryho dospívání je takové plynulejší a uvěřitelnější. V některých scénách je to ukázkový puberťák. Bohužel to ale obnáší velkou spoustu stránek a čtení je úmorné.

Lejčís
Lejčís
24.01.2023 4 z 5

Pátý díl se nikdy neřadil k mým vyloženě oblíbeným, protože jeho filmové ztvárnění mi přišlo poněkud matoucí a vlastně jsem ho nikdy pořádně nepochopila natolik, abych byla schopná si otázky, které ve mně vyvolal, zodpovědět. V té knížce to ale všechno je! A nejspíš díky tomu jsem si tenhle díl nakonec i užila a poměrně dost mě bavil :)

Bohužel jsem ale měla pocit, že některé části byly opravdu zbytečně zdlouhavé a natahované.. na odpočinkové večery, kdy chcete jen vypnout a číst si o svém oblíbeném světě, to zase tak nevadí, ale až ke konci se objevil ten pro HP tak typický spád děje. Bohužel tu ale máme opět opakující se vzorec zakončení, tentokrát v podobě dlouhosáhlého rozhovoru s Brumbálem, což už mi přijde tak trošku jako vykrádání sama sebe, ale jako funguje to, tak asi proč ne :D Díky tomu obřímu rozsahu (nejenže to má 800 stran, tam jsou oproti předchozím dílům i výrazně menší písmenka) ale kniha obsahuje opravdu velké množství informací navíc, které ve filmu žalostně chybí, byť mnohdy nejsou pro pochopení zápletky nutné. Ale pro ten příběh prostě nutné jsou!

Je to taky první díl, kdy mi Harry a Hermiona nebyli tolik sympatičtí jako v předchozích dílech. A teda Umbridgeovou ve filmu nesnáším, ale to není nic proti tomu, jak jsem ji nenáviděla tady :D Nakonec mě ale překvapilo, že mám tendence se k té knize v budoucnu znovu vrátit.. holt pořád je to HP, i když mě to nevtáhlo tolik jako díly předchozí :)

LuckaDea
LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Začíná přituhovat a příběh je zase o něco temnější. Velkým tématem této knihy je Ministerstvo kouzel, které příběh posune na trochu vážnější notu. I přesto, že je kniha poměrně obsáhlá, velmi dobře se čte. Kniha díky tomu nabízí mnohem víc informací, než které jsme se měli možnost dozvědět z filmu.

Filatov
Filatov
15.01.2023 2 z 5

Moc zdlouhavé....

Satyrka
Satyrka
11.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Jak píšu u každého dílu - po velmi dlouhé době jsem se rozhodla přečíst HP znovu. Více v komentářích u předchozích dílů.
A teď ke knize.
Pamatuju si, že pátý díl byl můj nejoblíbenější. Možná protože je nejrozsáhlejší a máte trochu pocit, že se dozvíte víc než lidé, kteří "jen viděli HP filmy", že jste dostali trochu víc přístupu do tohoto světa než "ne-čtenáři". Teď, po letech už bych ale pátý díl nenazvala mým nejoblíbenějším. Neznamená to ale, že mi přišel nudný. Vůbec ne. Mám pocit, že i když byl tento díl nejtlustší, stejně chci vědět víc! Svět HP je prostě tak báječný, že ho nikdy nemáte dost. Alespoň já ne.
Nechci se opakovat, ale zase mi přišlo škoda, že Zmijozel má mít víc různých vlastností a přesto se dá v knihách popsat jednoduše jedním slovem - zlý. A mnohdy i zbabělý. Opravdu škoda. Draco mě opět štval, jak urážel, ale na něho nikdo nic říct nemohl, Snape tou svou nespravedlností též. Všem, kteří jsou nespokojení s tím, že Brumbál dává Harrymu "až moc bodů", stačí si přečíst knihy a přejde vás to. Trochu mě překvapilo a naštvalo, co se stalo po famfrpálovém zápase, když Draco opět urážel a Harry a jedno z dvojčat na něj zaútočilo. Opravdu pak McGonagallová vykřikovala, že žádné horší chování ještě neviděla? Já nevím, ale stačí se podívat na chování zmijozelských... Ti se chovají neskutečně odporně každou chvíli, ale...ok.. :D (Fakt nejsem zaujatá proti Zmijozelu, jen v knize jsou prostě hrozní....) Přiznám se, že co se týče Siriuse, nikdy jsem ho neměla ráda a Jamese jakbysmet, což se stále nezměnilo. Siriusovi jsem ale samozřejmě smrt nepřála, kvůli tomu, co pro Harryho Sirius znamená. Už jsem se taky nekoukala na Harryho chování tak jako kdysi. Snažila jsem se ho chápat. No a pak Umbridgeová... Asi nejvíc se mi líbila poznámka Kratiknota, že by si s tím samozřejmě poradil sám, ale nevěděl, zda na to má pravomoc. A taky jak drsná byla McGonagallová na Umbridgeovou. Pěkně válela! Percy... Blb prostě...
Která kapitola mě v knize ale moc nebaví, je ta o Drápovi...
Shrnutí - tenhle díl mě sice bavil, ale zároveň mě i štvalo chování různých postav a ministerstva hlavně. Což byl ale záměr, takže... Navíc tu přibylo pár nových skvělých postav, jako třeba Tonksová nebo Lenka/Luna. A přestože díl byl dost vážnější a temnější, přesto nechybělo plno vtipných a zábavných scén. Zároveň mě baví, jak je potřeba pozorně číst a "sledovat", protože vše do sebe krásně zapadá, a co se zdá jako naprosto nedůležitá věc, se dřív nebo později ukáže jako důležitá.
(Tyhle komentáře si píšu hlavně pro sebe, také si pak svoje hodnocení zapisuji do "čtenářského" sešitu. Proto píšu plno detailů o tom, kdo a proč a co. )
A ještě malá poznámka: v mém vydání této knihy je Lenka často "nepřeložená" a její jméno se vyskytuje v originálním znění, tedy Luna.

xxbarbarelaxx
xxbarbarelaxx
01.01.2023 5 z 5

Zase krásný příběh ze světa kouzel. Vše do sebe krásně zapadá.

Američanka510
Američanka510
31.12.2022 5 z 5

Je správné, když u knihy brečíte?
Na tuhle otázku odpovím. Je to naprosto v pohodě a osobně si myslím, že knihy, u kterých prožíváte jakékoliv emoce, jsou velice dobře napsané.
U všech knih serie Harry Potter dostanete emocí někdy až přes příliž.
Autorka vás nenechá v jedné chvíli bez napětí.
Čte se to rychle, je tam spousty ponaučení a proto mám vlastně celou HP serii strašně ráda.
Čtení a magii zdar.

Můj nejoblíbenější citát:
Protože některé změny směřují sice k lepšímu, jiné se však postupem času ukážou být výsledkem chybného úsudku.

Tak snad někdy u další recenze vaše Lucka Ld.

sabina5156
sabina5156
18.12.2022 4 z 5

Některé knihy jsou pouze můstkem k dalšímu dílu, a jsou potřebné. Fénixův řád je přesně jedna z nich a bohužel, zde je tolik nadbytečných kapitol, které nás jako čtenáře ani jako pozorovatele světa kouzelníků nemusí vůbec zajímat. Nejnudnější část celé ságy.

zdenaR
zdenaR
12.12.2022 3 z 5

Zdá se, že autorka každý další díl zbytečně natahuje. Opět trochu děsivější než předchozí díly.

Laerry
Laerry
26.11.2022 5 z 5

Pátý díl je nejdelší a někteří Rowlingové vyčítali, že zbytečně děj natahuje a některé části by se daly vypustit (např. Hagridův příběh), což mi přijde jako nesmysl. Všechny informace jsou důležité, každý zápletka má své místo. Odbor záhad (a celkově celé ministerstvo) je skvěle napsané a vymyšlené a závěrečná konfrontace je opravdu fenomenální. Poprvé totiž vidíme, čeho je Brumbál schopen. Dále se mi líbil realisticky vykreslený emocionální vývoj Harryho v pubertě a i jeho vnitřní boj proti Umbridgeové a všem, kteří nevěřili, že se Voldemort vrátil... A Tonksová je prostě nej!

Kozel
Kozel
24.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Do osmi set stránkové nálože se mi chtělo asi jako většině nebelvírských na hodinu jasnovidectví. A nutno říct, že udržovat zájem a soustředění během první poloviny knihy, bylo asi tak náročné jako sledovat Binnsův výklad Dějin čar a kouzel. Pak přišel dvojitý zlom. Tím prvním byl skutečně zábavná Harryho prvotní romantická zkušenost, která čarovala úsměv čtenářův. Druhým, mnohem významnějším zlomem, byla Harryho vidina útoku na pana Weasleho. Tím okamžikem nastal naprostý zlom, kdy příběh(y) nabral(y) na zcela odlišném zabarvení, mnohem dramatičtějším spádu a napínavější atmosféře, kdy jsem začal stránky otáčet s mnohem větším nadšením a zaujetím. Bravo, madame Rowlingová.

Cenu nejotravnější postavy série vyhrává Umbridgeová a mám pocit, že jí tohle prvenství u mě už nikdo nevyfoukne. I přesto, že samotného Harryho celým dílem provázela nálada značně podrážděná a navztekaná, což bylo mnohdy až nepříjemně vtíravým. Ústřední trojice od prvního dílu značně povyrostla, což je příjemným způsobem znát na jejich interakcích. Popravdě nejenom oni; zvlášť Neville Longbottom, vždycky podezřele nenápadný, se začíná zajímavě vybarvovat. Dvojčata Fred a George si poslední rok v Bradavicích užili prvotřídně a bavili jak zúčastněné, tak i čtenáře, přičemž jejich odchod ze světa studií se jednoznačně stane legendárním.

Vybarvovat se začínají i další postavy. Snape, k němuž není lehké si najít cestu a přitom je to nevyhnutelné. Zvlášť poté, co se Harryho očima člověk podívá do myslánky. Kdo by taky odolal nakouknout do tak parádní věci? A to, co tam vidí, je jednoznačně jednou z nejsilnějších scén Fénixova řádu. Jinak jsem se těšil na každý pondělní večer tréninku nitrobrany, zatímco Harry se jim pokud možno snažil vyhnout. Přesto je pro mě zatím nejsilnější postavou McGonagallová; neskutečná frajerka s okouzlujícím citem pro jízlivost a styl. Jakákoliv pasáž, kde se objevila, byla potěšením. Ještě líp, když v tu chvíli seděla v koutě Umbridgová. A nakonec - jako vždy "na konec" - Brumbál, který příběhem opětovně proplouvá jakožto Vyšší moc a jehož dialogy s Harrym, stejně jako každé dění v jeho pracovně, patří k vrcholům každé knihy. Tentokrát povýšeno o prvotřídní kouzelnickou bitku s Voldemortem.

O famfrpálu nijak zvlášť mluvit nebudu. Dopadl bych jako Hermiona, když si dovolila tento sport vytknout hochům, zatímco měla nos zabořený v Denním věštci. Pátý rok v Bradavicích za mnou. Začátek byl značně ospalý. V polovině roku došlo ke změnám, kdy jsem už knihu odložit nechtěl. S Hagridem tentokrát moc srandy nebylo. A nebylo to dáno zrovna tím, že by svou zálibu v jiných tvorech skutečně "povýšil". Zajímavým překvapením se stala Lenka Láskorádová; těžko říct nakolik je Střelenka, ovšem její vypoulené oči s nezúčastněným přístupem, to je velmi zajímavá kombinace. NKÚ úspěšně, nebo snad úspěšně?, za námi. Uvidíme, jaké drama přinese šestý ročník.

"...pořád je lepší být vyloučen ze školy a umět se bránit, než sedět v bezpečí ve škole a nic neumět."
"Mladí si nedokážou představit, jak uvažují a cítí staří. Starci se ovšem prohřeší, když zapomenou, jaké to bylo, když byli mladí."
"Lhostejnost a nezájem často způsobí mnohem větší škody než otevřený odpor."

Knihy_nad_zlato
Knihy_nad_zlato
06.11.2022 4 z 5

Jakoby myslím, že k tomuhle není ani moc, co říct. Vždyť Harryho Pottera zná asi každej.
Harryho jako postavu jsem nikdy neměla ráda, ale tenhle díl mi znechutil i pár dalších, mezi nimi i některé mé oblíbence
Třeba Siriuse, Remuse a dokonce i Snapea! A taky ještě Cho a Brumbála, ale ty jsem nikdy neměla nijak zvlášť v lásce, jenom se u mě propadli ještě někam daleko hlouběji.
Dějově se mi taky víc líbil třeba třetí nebo čtvrtý díl. Ale je to prostě Harry, takže jasně, že se mi to i tak líbilo. A třeba Ginny si dokonce oproti filmům i trochu polepšila. Jako i tenhle díl se mi líbil víc než filmový, ale stejně se mezi knížkama (těma pěti, co mám ze série přečtený) bude řadit až na čtvrtý místo.
Každopádně tím, že tu vlastně všechno zůstává stejný, jako v předchozích dílech, a tím, že jsou i filmy dost dobře zpracovaný a navíc je každý zná, není moc, co víc k tomu říct. Jakoby stejně má na Harryho už svůj názor fakt každej.
A i když jsem si pátej díl zrovna nezamilovala, o to víc se těším na ten šestý, který mám ve filmech asi nejradši, tak jsem zvědavá na knižní předlohu.

tittanie
tittanie
28.10.2022

Letos jsem se rozhodla číst sérii s nějakým zajímavým datem k sérii. Nepodařilo se mi najít pro začátek čtení datum, který by byl nějak zajímavý, tak jsem se rozhodla, že knížku dokončím číst 31.10, což je jeden z nejdůležitějších dat pro sérii.
Co k tomu dál napsat? No jednu dobu jsem tenhle díl měla nejradši. Letos jsem knihu poslouchala jako audioknihu a musím říct, že to bylo zajímavé. A našla jsem docela dost nejasností, které jsem napsala do diskuze ke knize.
HP patří k mému dětství a dospívání a musím říct, že jsem si ten návrat docela užila.