Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád

Co mělo přijít, přišlo: Lord Voldemort se vrátil a v kouzelnickém společenství nastávají kruté časy.
V Bradavické škole houstne tíživé ovzduší strachu, ale brýlatý hrdina Harry a jeho přátelé nečekají se založenýma rukama, až je zlo zahubí...

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13/harry-potter-a-fenixuv-rad-FuG-13.jpg 4.67653

Harry Potter (5.)

Harry Potter and the Order of the Phoenix (2003)

Fantasy, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros

zlovlk

Potterovské knihy lze přirovnat k zápasníkům sumó. Je skvělé, když jsou tlusté, protože tak to prostě má být; ale jakmile jejich korpulence dosáhne stavu, že se neudrží na nohou a nezvládnou ani dojít do ringu, bude asi někde něco špatně. Obávám se, že je to tak trochu případ Fénixova řádu.

Přijde mi, že ty nejzábavnější rachejtle vystřílela autorka v předchozích dílech; a najednou přichází nový kus, obscénně dlouhý a ambiciózní, jenomže není čím ho naplnit. To samozřejmě neznamená, že by to tam nebyly přítomny hezké a vtipné nápady (pořád jsou) a že by to nebylo příjemně napsáno (pořád je). Jenom jsem měl dojem, že některá místa jsou hlušší než onen příslovečný tetřev.

Snad to souvisí se zpřízemněním hrozby: Voldemort najednou není tou temnou hrozbou na obzoru, ale něčím přítomným, hmatatelným... a něčím, co děsí spíše racionálně než iracionálně, což je škoda. Naštěstí leccos zachraňuje Dolores Umbridge, u které je tahle přízemní odpornost naopak hodně vzrušující.

Mírný problém mám také s pubertální vzdorovitostí postav: ano, klackovitost je některým náctiletým asi vlastní, ale tady mi občas přišlo, že hormonální bouře studentů - a zejména Harryho - už překračují obvyklou míru a stávají se tak trochu výsměchem dospívajícím. Možná je to záměr a občas roztomilé čtení - jenže drásavou zabedněnost postav očekávám spíše od tragédií než od dobrodružné četby.

Potíž je asi v tom, že Fénixův řád chce patřit do příliš mnoha žánrů najednou - a něco takového se obvykle podaří stvořit jen zcela excelentním spisovatelům, a to ještě ne vždy. Škoda, že JKR nebyla trochu uměřenější!

b2z

Trošku teen psycho, ale opět autorka ukázala jak je neskutečně schopna uvěřitelně rozvíjet osobnosti postav. Paráda

KanWay

Kniha čtivá a chytlavá, což se žel nedá říci o ostatních knihách paní Rowlingové mimo sérii Harry Potter... jako příznivec fantasy žánru hodnotím 9/10. Byl to zážitek

Konycek

Srdcovka jako celek, netřeba komentovat každý díl zvlášť

ReniHan

Nejlepší díl z celé série

FoxieAli
30.12.2017

Četla jsem poprvé a nemá to chybu. Doporučuji!

agatha2
29.12.2017

Co říci a neopakovat se? Asi již vše bylo řečeno. Nebudu psát již nic konkrétního ke každému dílu, bylo by to zbytečné, všichni víme.....Knihy o Harrym jsem četla úplně poprvé kdysi svému synovi, když byl malý a pamatuji se, že jsem vůbec nevěděla, co od nich očekávat a s dalším a dalším dílem jsem zjišťovala, že to nejsou knihy pro děti, ale knihy pro všechny. Miluji je, i když jsem u nich probrečela spoustu slz. Poznala jsem díky knihám o Harrym jednu ze svých nejoblíbenějších literárních postav a to je Severus Snape. Tímto chci poděkovat paní Rowlingové, že vymyslela tento kouzelný svět a dala nám tyto úžasné hrdiny.

ronniejohns
27.12.2017

Kniha, kterou jsem již asi posté nedávno dočetla. Je vidět, že Rowlingová se nechala unést, což nám dokazuje počet krásných 800 stran (pro mě žádný problém). Fénixův řád si už jen z tohoto důvodu vždy ráda znovu přečtu, jelikož v knize je milion příběhů, detailů a zvratů, které se do filmu prostě vejít nemohli. Chcete-li vidět znovu Zlatoslava Lockharta v nemocnici svatého Munga nebo se více potloukat po Odboru záhad, nezbývá vám nic jiného, než si prostě přečíst knihu.

pepa4081
21.12.2017

Od tohoto dílu je už Harry o hodně temnější a určitě spíš pro starší děti (a samozřejmě nás dospělé). Kniha má téměř 800 stran, a přesto v ní nejsou žádná hluchá, ani nudná místa. Mám jen maličkou výtku: vím, že to má Harry čím dál těžší, ale vadilo mi, jak se pořád rozčiluje a na každého křičí, i když vím, že to patří i k jeho věku. Film je dost očesaný, ale vzhledem k rozsahu knížky to asi jinak nešlo. Opět jsem se skvěle bavil.
Vrcholně uspokojivé.

Carra
18.12.2017

Nostalgie, v dětství jsem Harrym Potterem doslova žila, několikrát přečteno a stále patří Potterovská sága k mým oblíbeným.

B4LU
13.12.2017

Patrně můj nejoblíbenější díl, i přes pubertálního Harryho - převážně díky "pohledu do zákulisí" odboje proti Voldemortovi, permanentnímu tušení, že se děje něco nekalého (Harryho vize), a závěru.

Aati
10.12.2017

Má nejoblíbenější ze série HP. Nenechte se odradit délkou, nebojím se, že byste knihu nedočetli - odpor k Dolores vás k příběhu zaručeně připoutá :)

Hunzek
09.12.2017

Knižka nikdy nezklame

08.12.2017

Knihy s Harry Potterem jsem četla všechny už dvakrát a zamilovala jsem se do nich hned na první dobrou :-). Každý další svazek má o několik stránek navíc, ale o to napínavější příběh nám nabízí. I tento díl je vynikající a podle mého názoru stejně strhující jako ty předchozí. Kromě toho si myslím, že věk čtenáře vůbec nerozhoduje - knihy jsou výborně napsané a doslova geniální!

Radovan_R
02.12.2017

Přečíst tuhle knihu bylo poněkud těžší, než předchozí díly - jednak asi kvůli délce, ale místy mi přišel děj poněkud rozvláčný. Odpich to začalo mít znova asi 200 stránek před koncem a četlo se to zase dobře.
Přesto neříkám, že je to horší kniha než jiné díly série, zatím se mi líbily všechny.

Disinka
20.11.2017

je pravda že než jsem se dostala ke knize tak jsem viděla film... až jsem knihu přečetla tak jsem vůbec nebyla zklamaná - líbilo se mi oboje :)

Beer_bro
06.11.2017

Velice dobré pokračování. Proč ne pět hvězd? Připadá mi, že některé detaily dokáží pokazit velice zdařile vytvořené scény. Třeba při SPOILER!: jednom souboji Harryho kamarádů se smrtijedy- jeden smrtijed při jednom souboji prohraje souboj. A proč? Spadla mu do očí kapuce. Co tohle má být? To by se hodilo do nějaké komedie nebo parodie, ne do temného souboje se stoupencem zla. A podobných momentů je více v knize. Naopak se mi opravdu líbilo vyobrazení Harryho v knize. Ve filmech je obvykle "vyvolený hrdina". Zde jej vidíme jako člověka, který má taky dost těch všech nepříjemných blízkých setkání se smrtí.

SknihouVrukách
05.11.2017

Musím uznať, že tento diel je pomerne slabší, ale mne sa pomerne páčil. Podľa mňa by kniha bola lepšia keby mala o pár strán menej. Niektoré posáže boli dosť zdĺhavé. Kniha končí smrťou. Koniec bol skvelý aj keď dosť smutný. 4,75*/5*

Miro.slav
30.10.2017

Pre mňa posledný diel, ktorý som si užil. Potom to už nebolo také zaujímavé (možno to bolo podaním, možno naladením, možno tým, že už som nebol malým chlapcom, ktovie). "Fénixov rád" je skvelou knihou, keď sa do celého čarodejníckeho sveta vplížila temnota a zlo. Stále je to však verné intenciám rokfortskej internátnej idylky, napriek tomu, že na stránkach tejto knihy čaká smrť. Oporúčam.

Devil-Ivet
28.10.2017

Perfektně napsané, tak jako vždy. Brumbálova armáda je skvělá a Freda s Georgem prostě zbožňuju.

hroneczek
27.10.2017

Temné síly nabývají na síle, tudíž i napětí sílí a vy čtete a čtete dokud nejste na konci knihy. Pak okamžitě jdete hltat další díl. Miluju Harryho!

stumpy
26.10.2017

Bezva celá série

Peťulka3
24.10.2017

Paráda! Už po páté!

HPmagor
23.10.2017

Skvělá..... jako celá série :-)

YvLeZa
20.10.2017

Hodně dlouhá kniha, možná občasné pasáže by se daly zkrátit. Děj rozhodně skvělý, na konci opět vše do sebe zapadá. Fénixův řád mi zatím připadá jako nejvíc vtipný Harry Potter, když počítám od jedničky. Rozhodně doporučuji!

Anička.pa
17.10.2017

Co dodat, Harryho prostě zbožňuji :-) Další skvělý díl!

Nelasp
08.10.2017

Miluju Harryho s každým dílem víc a víc. Umbridgeovou bych valila kletbou cruciatus až by z ní zbylo jen pár růžových nitek. Harry utrpěl další ránu a já jsem si musela lízat rány z toho šoku taky pěkně dlouho. Čím dál temnější atmosféra knih mě absolutně fascinuje.

janno69
26.09.2017

Prostě dokonalé, dokonalé, dokonalé.....

pajii1
24.09.2017

Nemám, co dodat. Další báječný díl. ♥

Ayen
21.09.2017

No ... Jak se k tomu vyjádřit. Osobně jsem to nečekala, ale přečíst knihu mi trvalo pět měsíců. Musela jsem si dávat pauzy a v průběhu jsem četla jiné knížky. Možná to bylo tím, že jsem si dala Harry Potter maraton a už jsem se toho ,, přejedla". Ale zkrátka a jednoduše, po dočtení jsem zase měla pocit, že se kolem mě hýbe opravdová magie.
V příběhu, jako asi většina čtenářů, Dolores jsem chtěla vzít palicí po hlavě, Snapea jsem milovala (jop, je to moje nejoblíbenější postava), a dvojčata? Ty mám ještě radši, než předtím. Ale za to k Harrymu se můj postoj změnil. Začíná mi lézt trochu na nervy, tak jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.

Spoiler!
Ochutnávka mých oblíbených scén s dvojčaty, protože těch se nikdy nemůžu nabažit.

Fred s Georgem přední obálku Jinotaje začarovali zvětšovacím kouzlem (...), takže Harryho obrovitá hlava (...) čas od času dunivým hlasem pronesla něco jako MINISTERŠTÍ JSOU MAGOŘI nebo UDAV SE HNOJEM, UMBRIDGEOVÁ!

(...), zjistil, že se hned za nimi schovávají Fred s Georgem, poslouchají zuřivé hulákání Umbridgeové a Filche a zalykají se potlačovaným smíchem.
(...)
,,Doufám jen, že teď na ně zkusí odstraňovací kouzlo ... Po každém takovém kouzlu se totiž naše ohnivé legrácky desetkrát rozmnoží."

,,Už se asi neuvidíme," oslovil Fred profesorku Umbridgeovou (...).
,,Jo, ani nám snad nemusíte psát," přidal se George (...).

A má nejoblíbenější:
,,Jo, Montague to na nás o přestávce taky zkoušel," oznámil George.
,,Jak to myslíš, zkoušel?" chtěl vědět Ron.
,,Nějak to nestih doříct," vysvětloval Fred, ,,nacpali jsme ho totiž hlavou napřed do té rozplývavé skříně, co stojí v prvním patře.""
(...)
,,Z toho, ale budete mít hrozný průšvih!"
,,Nebudem, dokud se Montague znovu neobjeví, a to může trvat celé týdny, nevím totiž, kam jsme ho poslali," (...)
(J.K.Rowling)