Harry Potter a princ dvojí krve

kniha od:

Harry Potter a princ dvojí krve https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368/bmid_harry-potter-a-princ-dvoji-krve-bso-368.jpg 4.7 11621
Koupit Koupit eknihu Bazar

Moc Lorda Voldemorta stále roste a smrtijedi působí spoušť ve světě mudlů i kouzelníků. Když Harry Potter objeví starou učebnici lektvarů patřící tajemnému princi dvojí krve, spoléhá na její kouzla i přes varování svých kamarádů. Profesor Brumbál poodhaluje Voldemortovu minulost a s Harryho pomocí se snaží odkrýt tajemství jeho nesmrtelnosti. Jenže zlo se dere k moci stále silněji, neštěstí se blíží a Bradavice už nikdy nebudou jako dřív.... celý text

Série:

Harry Potter 6.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Harry Potter and the Half-Blood Prince , 2005


více info...

Komentáře (567)

Komentáře 567 Recenze 12

m2056
m2056
09.09.2023 5 z 5

Kniha se čte dobře je taková živější čtení než Fénixuv rád.

Paja11.11
Paja11.11
01.08.2023 5 z 5

Díl velmi temný, který prolíná děj lásky a hraní famfrpálu. Oceňuji, že čtenář získá větší pohled do Voldemortova mladšího já. Celá kniha je napínavá a čte se velmi rychle.


Maki21
Maki21
19.07.2023 5 z 5

Harry Potter je prostě klasika. Nádherně čtivá kniha, která odsýpá a děj se vůbec netáhne. Děj je tak dynamický a zároveň nám ukazuje spoustu věcí které je potřeba abychom pochopili pokud chceme vědět proč se Voldemort chová tak jak se chová. Kniha se mi velice líbila i z této psychologické stránky.

StrYke
StrYke
17.07.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Předposlední kniha vyprávějící o Harrym navazuje plynule na události předchozího dílu jak dějem, tak ponurou atmosférou. Úsměvných pasáží o něco ubylo, přičemž části s profesorem Křiklanem, které pravděpodobně měly tento úbytek kompenzovat, na mě působily spíše zvláštním dojmem. Naopak se autorka více věnuje minulosti a motivům hlavních postav, což ve filmovém zpracování zoufale chybí a co je nejspíš to nejzajímavější na celé knize. Stejně jako všechny předchozí díly bez rozdílu, přečtení šestého dílu Harryho Pottera můžu všem jen vřele doporučit.

vera5841
vera5841
11.07.2023 5 z 5

Jeden z mých oblíbených dílů, možná nyní i nejoblíbenější. Opravdu miluji rýpání se v rodinných historiích a zda máme naservírovánu jednu z nejzajímavějších. Myslím, že jen v málo příbězích se dozvíme jaký byl hlavní záporák jako dítě a jakou cestou šel, nežli se tím záporákem stal.
Tohle již není příběh pro děti. Je plný temna, ale i milostných vzplanutí.
Na fórech většinou najdeme, že Harryho dětství symbolicky zemře na začátku sedmé knihy, ale já si myslím, že Harryho dětství skončilo právě na astronomické věži

puczmeloun
puczmeloun
23.06.2023 4 z 5

Ticho před bouří, jejíž první blesky přicházejí s posledními kapitolami. Nějaké zdánlivé nelogičnosti v sobě Princ dvojí krve skrývá (viz např. hutnější internetová debata o ne/používání Felix Felicis), ale po dvou spíše otravnějších dílech tady máme znova knihu o Harry Potterovi plnou fantazie a osudových zvratů, kterou je radost číst a poslouchat. Tedy krom přemíry zmínek o "muckání" :)

berry1009
berry1009
03.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha nabízí skvělé pozadí Voldíkovo minulosti a milostný rozvoj většiny hlavních postav. Přesto, že se v knize toho děje mnoho, nebo možná právě proto, tak několikáté čtení již nenabízí tolik nového. Kniha je snadno stravitelná, jedna se o přímočarejší čtení
Když jsem to četl nyní, říkal jsem si, jak mi mohlo nedojít, kdo je princ dvoje krve. Tolik jednoznačných náznaků. Známe někoho, kdo zbožňuje černou magii a exceluje v lektvarech? Hm?

Aligi
Aligi
01.06.2023 5 z 5

Velmi důležitý díl, ve kterém se dozvíme všechno, co jsme dosud nevěděli o Voldemortovi a co se ve filmu nedozvíte (určitě ne všechno). Takže pokud někdo stále váhá a tápe, doporučuju si knihu přečíst (nejlépe všechny díly :-D). Najdeme tam i to, proč vlastně je to Princ "dvojí krve".

EliskaKated
EliskaKated
25.05.2023 5 z 5

Z pera spisovatelky je princ dvojí krve moje nejoblíbenější dílo.

Predator3313
Predator3313
22.05.2023 5 z 5

Bylo to dobré pokračování.
Musím ocenit, že stejně jako v minulém dílu tady bylo docela dost vtipných momentů ( především Křiklan byl v tomto ohledu hodně povedený)
Jinak se mi především líbily části, kdy Harry objevoval Tomův život a postupně se dopátral k Viteálům.

Stidave
Stidave
10.05.2023 5 z 5

Opravdu skvěle napsaná kniha. Bylo neskutečně zábavný číst a přitom vědět, jak se věci mají, protože jsem znal film. Záhady chytré, a přitom vysvětlení kolem nich konečně jednoduché a ne zbytečně zašmodrchané. Tady už je fakt temno a dění je opravdu překvapivě nemilosrdné. Ke konci jsem si dokonce i pobrečel, což se mi při filmu nestalo. Perfektní řemeslo, ačkoliv mi trochu chybělo pár (set) stránek navíc, které nabídl Fénixův řád, některé časové skoky mohly být kratší. Taktéž bych si dokázal představit knížku bez té fatphobie, ale nezbývá mi než nad tím zakroutit očima. Kazit si tím tuto temnou, ale i přesto nadějeplnou knížku nenechám. Zatím nejlepší díl, při kterém jsem se v té husté atmosféře moc rád několikrát nahlas zasmál.

Evkaha
Evkaha
30.04.2023 5 z 5

Čteno po x-té a pořád super. Netřeba nic dodávat, jeden z nejlepších dílů.

denniys
denniys
25.04.2023 5 z 5

Žasnu jak autorka a její postavy "rostou"... tenhle svět je prostě epický a četba je ohromným zážitkem.. myslím, že víc není potřeba zmiňovat..

Lele61
Lele61
21.04.2023 4 z 5

Tyto pozdější díly dobrodružství Harryho Pottera už mě zdaleka tolik neoslovily. Za nejlepší považuji úplně první díl, který byl takový příjemný a hravý. Ty další už mají na můj vkus příliš "temnou" a chmurnou atmosféru.

Terander
Terander
19.04.2023 5 z 5

Když jsem přemýšlela, která ze sedmi knih je má nejoblíbenější, tak je to tato.

Lejčís
Lejčís
19.04.2023 5 z 5

Dlouho jsem se snažila porovnávat knihy a filmy, ale myslím, že u 6. dílu už je načase to vzdát. Každé je trochu jiné, ale obojí má něco do sebe a obojí zkrátka neskutečně zbožňuju.
V případě Prince dvojí krve mi kniha film v mnoha ohledech doplnila - ve filmu se třeba vůbec nedozvíte, proč si takhle Princ říká. Oproti 5. dílu má celý příběh spád, neustále se zde něco děje, takže jsem se ani chvilku nenudila. Velkým plusem jsou taky scény s prvními láskami, nejvíce jsem si užívala linku Harryho a Ginny, která ve filmu není příliš rozvinutá a která mě ke konci dojala až skoro k slzám. Jak všichni milovníci HP víme, není to však to jediné, co v tomto díle čtenáře rozesmutní, a je tak pravdou, že "už nic nebude stejné jako dřív." Samotný závěr pak působí již velmi uvědoměle, dospěle a stává se úctyhodnou přípravou na závěrečnou poslední bitvu s Voldemortem.
Tento díl se tak pro mě naprosto nečekaně stal jedním z vůbec nejlepších dílů celé série a rozhodně se k němu ještě hodněkrát vrátím :)

peeetta
peeetta
29.03.2023 5 z 5

Měla jsem pocit, že knihu čtu poprvé. I když už je to hodně let. Velmi se liší od filmu, který jsem viděla několikrát. Ve filmu opět postrádám velmi mnoho informací a detailů.

Tůčomil1234
Tůčomil1234
19.03.2023 5 z 5

Toto byla moc dobrá kniha. Napínavá, dlouhá ( ale to mi nevadilo spíš opačně ), vtipná, zajímavá. Toto mě moc bavilo. Když jsme si chtěla číst třeba 15 minut, protáhlo se to na hodiny.
Velmi doporučuji všem. :)

Adrim
Adrim
01.03.2023 5 z 5

Naprosto dokonalé a famózní čtení.
Veselé, napínávé, milé, ...

Ešína
Ešína
17.02.2023 5 z 5

Skvělé čtení. Nevím co napsat nového, když vše už bylo vyřčeno.

Kozel
Kozel
12.02.2023 5 z 5

Tak předposlední díl série o brýlatém čaroději byl teda hukot! Obrovská porce událostí, indicií, interakce Harryho s Brumbálem, zvratů, dramat a především Myslánky, která kouzelnou(!) retrospektivou poodhalila mnohé z dávné minulosti. Vskutku mnohé. K tomu milostná vzplanutí značně se lišících od prvních nejistých Harryho zkušeností s Cho. Vývoj je znát i v dialozích a vůbec celkovém chování snad všech postav, počínaje ústřední trojicí přátel, přes dospívající Ginny až po Tonksovou. Bylo znát, že se příběh posunul do zcela odlišných rovin i zabarvení a že se stejně tak vyvinul způsob vyprávění, který byl natolik pohlcující jako ta Myslánka. Ačkoliv mě čeká ještě závěrečný díl, neváhám už nyní označit šestý díl za nejoblíbenější. Nebo minimálně nejsilnější. Ať už pro jednotlivé vzpomínky, funkčnost příběhu a jeho plynulost, nebo naprosto zdrcující finále. Těchto 525 stran ohraničených zelenou obálkou skrývají velkolepý zážitek.

Když nad tím tak uvažuju, ten zážitek byl natolik silný, že ani nedovedu slovy popsat dojmy z knihy. Tolik prvků, tolik zásadních momentů, i těch nenápadně skrytých.

Tazz1
Tazz1
07.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Jako každé Vánoce,tak i letos (loni) jsem dal jeden díl Harryho Pottera. Nevím proč, ale mám s touto sérií nějak spojené Vánoce. Nebylo moc času a tak jsem dočetl až v únoru, ostuda. No co k tomu říci. Z pohádky pro děti se stal temný příběh, kde se kupí mrtvoly a hlavní záporák pochází z incestní, zdegenerované rodiny. Autorka kosí hlavní hrdiny skoro drsněji jak G.R.R.Martin. Stále se bavíme o tom, co číst dětem před spaním :-) ?
Dělám si srandu, ale je faktem, že série graduje a přitvrzuje. Teprve u knížek člověk pozná, jak jsou filmy ochuzené a leckdy nelogické. A to mám filmy s Harrym celkem v oblibě. Také akorát v této době vychází nová hra z tohoto prostředí, tak jsem zvědav. A s posledním dílem se budu těšit zase za rok...

ArkAngel
ArkAngel
30.01.2023 4 z 5

Předposlední díl ze série o Harry Potterovi pokračuje se všemi svými klady i zápory a onen šílený rozsah pátého dílu byl naštěstí redukován na něco málo přes pět set stran. Vlastně je ale s podivem, kolik důležitých informací ve filmu vynechali nebo osekali. Při opětovném čtení se tak potom nedivím, že bylo spoustu diváků zmateno, když knihy nečetli. Z knih patří opět k těm lepším v sérii, hlavně i kvůli nové a zajímavé postavě Horácia Křiklana a odhalení minulosti některých postav.

Satyrka
Satyrka
28.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Zprvu jsem chtěla opět psát o různých detailech v příběhu, od toho, jak jsme se rychle dostali do Bradavic, přes další nespravedlnosti než byl vůbec zahájen školní rok, po to, jak zábavné bylo číst si o randění a zlomených srdcích, že Neville byl konečně doceněn, o plýtvání dobrými lektvary, o tom, že nám tu nově poštu roznáší studenti místo sov, ale vzhledem k tomu, jak kniha skončila, nemám na to moc náladu a ani mi to nepřišlo moc podstatné. (I když jsem to i tak musela zmínit)
Šestý díl mě možná bavil nejvíc ze všech, měl dost zábavných pasáží i pasáží, co vás prostě baví číst, jako třeba to, jak nahlížíme do minulosti, která stála za zrodem Voldemorta. To, že se dozvídáme víc a víc, i když jsme ještě zmatenější. (A vzhledem k tomu, že čtu sérii po velmi dlouhé době, tak jsem zmatenější, i když jsem HP už četla)
Učebnice lektvarů, která patřila Princi dvojí krve, je naprosto skvělá a vy ji chcete taky, takže Harrymu ji narozdíl od Hermiony nevyčítáte, přece jenom si zaslouží v lektvarech i zazářit, vzhledem k předchozím ročníkům. Takže jsem se bavila, těšila jsem se na každou další kapitolu, až došlo na tu, kde Brumbál zemře. Jeho smrt jsem nikdy nedávala a to i proto, protože od této chvíle začínají umírat moje oblíbené postavy a smrt číhá na každém kroku...
Je to už týden a já ze sedmé knihy přečetla pouze první kapitolu, protože sedmý díl je pro mě hodně hodně těžký. A věřím, že nejen pro mě. Ale čtení už mi chybí a tak se do toho dřív nebo později pustím.

Calinda
Calinda
23.01.2023 5 z 5

Opět skvělé čtení, vše podstatné již bylo napsáno, celá série je naprosto skvělá.

LuckaDea
LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Další temný a strašidelnější příběh, který je už opravdu hodně vzdálený od pohádkového dětského prvního dílu. I toto šesté dobrodružství je super a rozhodně stojí za přečtení.

xxbarbarelaxx
xxbarbarelaxx
18.01.2023 5 z 5

Za mě zase skvělý díl! Hlavní hrdinové už stojí skoro na prahu dospělosti a dozvídají se, co je čeká a nemine. Tento díl je ještě o kapku temnější než ten předešlý, zase skvěle napsané. Doporučuji a těším se na poslední a závěrečný díl.

zdenaR
zdenaR
08.01.2023 3 z 5

Na můj vkus pro mladší děti trochu děsivé a hororové.

sabina5156
sabina5156
18.12.2022 5 z 5

Opět, jeden z mých oblíbených dílů. Zde hlavní postavy (jak kladné tak záporné - spíše šedé charaktery) stojí na prahu dospělosti. Poprvé se musí rozhodovat sami za sebe a poprvé je jejich mladická nerozvážnost neomlouvá. Profesoři se k nim chovají jako k dospělým a jako k zásadním postavám budoucího směřování světa. Některé části jsou popsány velmi dobře, především pak celá linka s Dracem je osvěžující a náhle můžeme vidět i jeho lidskou tvář, o které po celé trvání ságy víme, jen jsme nedostali příležitost ji poznat. Máme mnohem větší možnost o hlavních postavách přemýšlet úplně jinak.

FlexiMZ
FlexiMZ
15.12.2022 5 z 5

Další díl Harryho dočtený. Musím říct, že po těch letech, co si dávkuju každý rok jeden díl, je zvláštní mít před sebou už jen jeden poslední. Filmy jsem viděla tolikrát, že je znám skoro zpaměti a jsou součástí mého dětství, kdy jsem netrpělivě čekala na další díl. Čtení jsem tenkrát moc nedala, proto se ke knihám vracím s velkým zpožděním až teď.

Je to hezké a nostalgické. Částečně i trochu smutné. Tento díl, stejně jako ty předchozí dva, je už o dost jiný. Ve velkém se tu řeší vztahy a Voldemortova minulost - stručně řečeno. To ale každý ví! I přes to, že tenhle příběh je už tak známý, že o spoilerech skoro nemůže být řeč, jsou tu věci, které pro mě byly nové. Třeba právě ta obrovská část Voldemortovi minulosti, která ve filmech vůbec nebyla. Tady se ty temné začátky Toma Raddla hezky prolínají se zamotanými vztahy mezi hrdiny a je to víc škola randění než škola kouzel. Ale je to tak milé, že to absolutně ničemu nevadí. Spíš jsem se u těch částí křenila jak puberťák.

I když jsem samozřejmě věděla, jak to celé dopadne, bylo to smutné. Opět toho bylo víc než ve filmech, což už asi není třeba ani zmiňovat a je to každému jasné. Mě na druhou stranu s každým dalším dílem baví dozvídat se ty střípky, co se "do filmu nevešly" a odkrývat další bradavická tajemství. Těším se na poslední díl a zároveň se netěším vůbec. Do loučení s Bradavicemi se mi vůbec nechce...

Petass
Petass
01.12.2022 5 z 5

Žádná jiná série mě tolik nevzala a nevracím se k ní tak často ( i po tolika letech). Rozhodla jsem se letos přečíst znovu alespoň Prince a Relikvie, ale mám chuť začít znovu od začátku... Je to prostě neuvěřitelné. Já tam jsem, vidím postavy, prostředí... Několikrát jsem se přistihla, že přemýšlím, zda daná scéna vůbec byla ve filmu, protože já si ji v hlavě vizualizuji, jako by byla... Nádherný svět, skvělé postavy a nesmrtelné poselství. Musím říct, že jednou z mých zásad je nesoudit nikoho předem. Neznám přece jeho příběh, jeho pohled... A kdo ví, třeba mě to naučil právě Harry. Jdu se vrhnout na Relikvie a probrečet konec... Opět :)

tittanie
tittanie
27.11.2022

Tento rok čtu HP sérii už po několikáté, ale letos se snažím pro začátek čtení vybrat nějaké zajímavé datum. 27.11 se v HP světě stalo toto:
1991 : První ročníky Nebelvíru mají o půlnoci hodinu astronomie na vrcholu Astronomické věže .
1993 : Koná se famfrpálový zápas: Havraspár porazí Mrzimor .
1998 : Čaroděj Demetrius Prod umírá.
Nic moc zajímavého to není :D Já vím, mohla jsem počkat na narozeniny Billa Weasleyho, ale já jsem měla chuť pustit se do čtení.
Myslím, že nic nového napsat nemůžu jenom to, že tento díl je nejvíce vysvětlující a je v něm nejméně děje. Je to taková příprava půdy pro poslední díl.

Laerry
Laerry
26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Šestý díl patří k mým nejoblíbenějším, protože obsahuje několik skvělých temných scén, které nemají daleko k hororu. Fascinuje mě scéna ze začátku knihy, kdy můžeme nahlédnout do obydlí Snapea, který má nečekanou návštěvu; vychutnávala jsem si všechny vzpomínky z myslánky; prožívala jsem dramatický vztah mezi Ronem a Hermionou a jako jedna z mála jsem věřila (a prostě věděla), že Snape je nevinný a je hrdina – i po tom srdceryvném finále.

Metuje
Metuje
29.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Po super pátém dílu mě tento bavil míň. Je v něm hodně popisu při výletech do minulosti Voldemorta, neobsahuje tolik dialogů, což mám radši. Že by byl díl nějak extrémně hororový mi nepřišlo, konec byl na rozdíl od předchozích dílů zfouknutý rychle, což mi vyhovovalo. Co mě teda trochu vykolejilo, byl "rozchod" Ginny a Harryho, jakože cože? Doufám, že to byla jen nějaký zkrat a v sedmé díle budou zase spolu.

JanaValinka
JanaValinka
27.10.2022 5 z 5

Společně se třetím dílem moje nejoblíbenější a čtené s časovými odstupy stále dokola už tolik let :-D

pazdy15
pazdy15
21.10.2022 5 z 5

Temné, vážné a fascinující... Brumbál, Gonagallová a ještě plno dalších jsou mými oblíbenými charaktery a celkově je ten příběh neskutečně promyšlený. Uronil jsem i pár slz a knížka je perfektní. Odhaluje totiž mnohem více zákoutí, jenž nám zůstaly ve filmech skryty.

HadleysHope
HadleysHope
16.10.2022 5 z 5

Další dramatické dobrodružství z Bradavic. Je přímo fascinující, jak všichni aktéři stárnou a tím se z pohádky stává horor. Perfektní.

Hakate
Hakate
28.08.2022 5 z 5

Spolu s 3. Dílem je to nejlepší díl z celé série.

jadunka
jadunka
19.08.2022 5 z 5

I po těch sedmnácti letech od vydání tu knihu pořád zbožňuji stejně.

NakresAde
NakresAde
16.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Znovu jsem si potvrdila, že když si u filmové verze člověk řekne, že je tam všechno jasné, tak knižní verze ho vyvede z omylu. Zase tu byla spousta přesněji vysvětlených věcí a hlavně se mi tento díl asi nejlépe četl. Samozřejmě všechny díly se čtou skvěle, ale tady u toho mi to nějak nejlépe plynulo.

Asi co mě zaujalo úplně nejvíc, byl důkladný pohled do Voldemortova života. Zatímco film nám ukázal pouze jeho pobyt v sirotčinci a jeho dotaz na viteály, v knížce se dozvíme, kdo byli jeho rodiče a jak skončili. Také se odkrývá jak odmala trápil a mučil ostatní, že už ve studentských letech dokázal dát dokupy budoucí partu smrtijedů a jak byl posedlý rozpoltit svou duši a podle čeho vybíral předměty pro viteály. Vlastně pak i člověk snadněji pochopí, kde se v něm to zlo bralo. Matka to příliš nezachránila, ale mít geny dědečka, strýce a přehnaně sebevědomého otce se projevily.

Dále je tu vztah Harryho a Ginny. Ve filmu se to prostě tak nějak stalo, nějaká ta vzájemná náklonnost, ale nebylo to příliš uvěřitelné. V knížce to v Harrym hlodalo od začátku, žárlil na Deana a Ginny vlastně byla jen sama sebou, jak jí radila Hermiona a měla pravdu, že se nakonec dočkala. Taky měla Ginny super hlášky jako s tím trnoocasým drakem na hrudi nebo co má Harry za přeušlechtilý důvod k rozchodu. Celkově je mi Ginny v knižní verzi mnohem sympatičtější.

Taky tu byly už náznaky budoucího vztahu Rona a Hermiony, který tady jako ve filmu komplikovala Levandule/Lavender (nechápu, proč některá jména a příjmení překládali a jiná ne, ale tady zrovna mohli nechat ten originál, protože to zní hrozně). Každopádně je zase v porovnání zajímavé, že tato postava je v knihách rovnou od prvního dílu, zatímco ve filmu se objevila až v tomto díle, vlastně jen kvůli té zápletce s Ronem.

No a teď k té hlavní zápletce ohledně Malfoye, Snapa a následné smrti Brumbála. Základ byl stejný jako ve filmu, Harry podezíral Draca od začátku. Jen v knížce byl takový až otravný, jak to všem cpal a někdy až příliš netaktně, když o tom například mluvil s Brumbálem. Měl sice pravdu, ale jeho zbrklost byla spíš na škodu. Taky bylo v knížce lépe vysvětleno, jak to bylo s rozplývavou skříní a hlavně závěrečný boj ve škole tam vůbec nebyl a vlastně i Brumbálův pohřeb mi tam teď chyběl. No a ohledně Snapa už taky aspoň vím, proč ta přezdívka princ dvojí krve.

A na závěr ještě krátce musím shrnout to, že jsem akorát nepochopila, proč se Molly a Ginny nezamlouvala Fleur. Jestli to bylo proto, že jim připadala až moc krásná a nevěřili, že Billa opravdu miluje, tak museli názor změnit na konci po tom, co Billa pokousal a znetvořil Šedohřbet. Jak u toho Fleur zareagovala, bylo krásně dojemné.

Takže mi zbývá už jen poslední díl a i na ten jsem samozřejmě zvědavá. Jelikož děj byl rozdělen do dvou filmů, tak se víc drželi knižní předlohy jako u prvních dvou dílů? No nechám se překvapit.