Harry Potter a relikvie smrti

kniha od:

Harry Potter a relikvie smrti https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/8/bmid_harry-potter-a-relikvie-smrti-5x2-8.jpg 4.7 11825
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Naposledy?... Věrní kamarádi Harry, Ron a Hermiona do posledního ročníku bradavické školy nenastoupí. Musí splnit nelehký úkol, který moudrý ředitel školy Albus Brumbál již nemůže dokončit. Společně se vydávají hledat tajemné viteály, do kterých Pán zla roztříštil svou duši. Zničení viteálů je tak jedinou šancí, jak nad ním zvítězit. Na trojici kamarádů číhají na cestě nebezpečné nástrahy, ale ani v těch nejtemnějších úkrytech neztrácejí podporu svých přátel.... celý text

Série:

Harry Potter 7.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Harry Potter and the Deathly Hallows , 2007


více info...

Komentáře (815)

Komentáře 815 Recenze 16

Paja11.11
Paja11.11
27.09.2023 5 z 5

Kniha se opět velmi dobře četla a gradovala. Konec je velmi dojemný a vše do sebe nakonec krásně zapadne.
Po dočtení bych stále chtěla číst dál, nechci se zbavit kouzlení a dále "žít" s Harrym Potterem.

RMarkéta
RMarkéta
19.09.2023 5 z 5

Vždycky, když jsem četla tento díl, bylo mi tak nějak líto, že už tahle sága končí. Ale k tomu to přece všechno od začátku směřovalo a touto knihou vyvrcholilo. Všechno bylo zodpovězeno a všechno do sebe dokonale zapadlo. Nemohlo to skončit jiným způsobem než právě takhle. Výborně odvedená práce. To teda určitě a díky za ní.


Maki21
Maki21
12.09.2023 5 z 5

Velice mile mě překvapilo jak se film podobá knižní předloze. Kniha samozřejmě úžasná, vše dopodrobna vysvětleno a veškeré otázky které se v předchozích dílech objevily zde byly odpovězeny. Jsem ráda že jsem dočetla celou sérii a můžu si jí tzv. odškrtnout ze seznamu.

m2056
m2056
09.09.2023 5 z 5

Pěkně ukončena série bylo pěkných nekolik prožít v Bradavicich bohužel několik hlavních postav zemřelo jak bych to řekl nevyš si rady tak postavu nechej zemřít.

StrYke
StrYke
17.08.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Poslední kniha o Harrym má svým pojetím pramálo společného s pohádkovým a dětsky naivním Kamenem mudrců. Atmosféra je temná a na rozdíl od předchozích dvou dílů (pomatený Ron, Křiklan...) zde není doslova nic, co by její hustotu ředilo. Musím nesouhlasit s některými místními názory, že je kniha příliš natahovaná. Já jsem měl naopak ze samotného závěru dojem zbytečné uspěchanosti, jehož původcem však nejspíš byla skutečnost, že jsem jednoduše konec této brilantní série nechtěl. Možná se tedy vrátím opět na začátek. Všem vřele doporučuji!

Winster
Winster
11.08.2023 4 z 5

Je to uplně jiné čtivo, ale rozhodne je kniha stale vice podobná tou snu o klukovi s hůlkou než film.

vera5841
vera5841
01.08.2023 5 z 5

Tento díl je v mnoha ohledech jiný, než ostatní díly. Od pohádky jsme se přesunuli k dosti temnému a často smutnému vyprávění (Jak strašně moc mi chybí Bradavice a jejich rutina!) Ale myslím, že je to víc než symbolicky, konec dětství (Harryho i čtenáře). Přestože jsem knihu četla poněkolikáté, stejně je schopna ve mně probudit hluboké emoce. Harry přichází o své blízké, vzpomíná na (relativně) klidné časy a nakonec dojde k cíli. A na úplném konci? Žádný svět už není co býval a zůstává jen prázdno (již poněkolikáté a opět). A proto "otevírám se na konci" - kde je první díl?

berry1009
berry1009
28.07.2023 5 z 5

A série je dočtena. Při předchozích čteních knihy jsem si říkal, že sedmička je dosti komplikovaná a přiznám se, že jako dítě jsem ji moc nechápal. Nyní, když už jsem vybaven zkušenostmi ze sérií jako Malazská kniha padlých si říkám, že naopak v knize je vše vysvětleno a někdy i hodně polopaticky. To však knize neubírá. Naopak, pořád je mířená na 17 leté výrostky. A děje se toho hodně, že ani puberťák knihu jen tak neodloží.

zdenaR
zdenaR
10.07.2023 3 z 5

Harry Potter - dnes už klasika - nejlepší byly první díly, další z mého pohledu zbytečně natažené a někdy příliš "brutální" .
Pokud je to opravdu zakončení celé série, pak v pravý čas.

LEGACY
LEGACY
09.07.2023 5 z 5

Se čtením potterovské ságy jsem začal pár let zpátky s tím, že to bude osvěžující doplněk k filmům, a ono to bylo naopak. Dnes jsem definitivně uzavřel jednu z nejkouzelnějších kapitol svého života a musím konstatovat, že knihy mě proměnily a minimálně pozdější díly byly knižně mnohem propracovanější a vývoj postav a jejich vzájemné vztahy mnohem lépe vykresleny. Byť je mně už 27 let, tak mně HP dovolil cestovat časem a znovu a znovu pronikat do svého dětství, kde má HP své nezastupitelné místo. Zároveň si uvědomuji, že čas letí a nové generace už HP neznají, nečtou a je to tak v pořádku. I tak bych jim ale HP ságu doporučil a to z jiného důvodu. Angličtina. Tato série je psaná nejprve pro děti až postupně se z ní stane kniha pro dospělé, no a slovní zásoba je tomu přizpůsobená a vy se můžete skvěle učit a bavit zároveň. Mně se četl tento díl moc dobře, svižně, nepotřeboval jsem záložku, vždy jsem věděl, kde jsem skončil a nejčastějí jsem kapitolu prostě musel dočíst. Byla to strhující jízda, ve které JK vyplnila takřka všechna hluchá místa z předchozích dílu, doplnila tajemství, má to vynikající návaznost a člověk až žasne kolik času musela v tomto perfektně vykonstruovaném světě strávit, aby mohla vymyslet tak moc dobré zvraty. Miluji její fantazii a vyprávění, a proto pociťuji dost silné zklamání z toho, že režisér Yates udělal jen druhořadé, mdlé a laciné zakončení, které je dobré leda tak pro Mudly, kteří to chtěli mít rychle za sebou. Hodně vzdálená pravda od kouzla posledních knih. Dokladem oné propasti v kvalitě je i fakt, že mám totálně rozdílné, oblíbené postavy v knize a ve filmu. V knize mě ohromil génius a pokání Albuse Percivala, potrhlost a dobrotivost Luny Lovegood, no a snad tím nejpoutavějším byl Remus Lupin. Člověk, co zná film zná příběh jen tří hlavní hrdinů a z těch si zpravidla vybere. Už chápete proč se čte? Tohle je zkrátka komerční, ale bohaté čtivo, velmi morální, plné citací a pro mě osobně odzbrojující manuál pro život (například když jde Harry vstříc jisté smrti, prostě protože musí udělat správnou věc). Jakmile jsem knihu dočetl, z nějakého důvodu jsem ji musel dát pusu, neuběhla ani minuta a ze srandy jsem jí pohladil po hřbetě a bláhově si přál, aby začala kousat jako ty Monster books z učeben Obrany proti černé magie.) Uvidíme jestli se třeba někdy podívám do ateliéru Harry Pottera, abych viděl Privet Drive, nebo si dal máslový ležák.
Neplecha Ukončena NOX

PetraN17
PetraN17
30.06.2023 5 z 5

Vůbec jsem nečekala, že budu tak unešená :)))
Paráda

puczmeloun
puczmeloun
23.06.2023 5 z 5

Zakončení série, jak má být. Je to jiné než předchozí knihy, více se to věnuje budování celého světa a mnohem méně Bradavicím. Konečné propojení všech dřívějších náznaku a dějů je velmi uspokojivé a čtivé, což zároveň s větší temností děje a všudypřítomnou smrtí dělá z Relikvií citelně dospělejší knihu. A to i přes Harryho přetrvávající občasnou nesnesitelnost.

...a ano, závěrečná kapitola je už svým způsobem "legendární", ale to už k tomu patří :)

Stidave
Stidave
19.06.2023 4 z 5

Tak, a mé desitiměsíční bradavické dobrodružství skončilo. Knížka je to opět velmi čtivá a narozdíl od filmu dokáže bavit i mimo Bradavice. A taky dobře vysvětlit relikvie a putování našich hlavních postav, v čemž dvojsnímek naprosto selhává. Také se mi líbilo poodhalení Brumbálovy temnější minulosti a to, že s jednou relikvií i se v knížce na konci naložilo o mnoho pěkněji, než ve filmu. Bohužel mi zde ale děj přišel až příliš často řízený náhodou, Harry a přátelé měli ve spoustě situací štěstí, že slyšeli důležité informace. Taktéž obhajoba nevyslovování Voldemortova jména ze strany Harryho a Hermiony bylo poněkud chudé. Nepatřím také mezi fanoušky sentimentálního epilogu. A ačkoliv vím, že tomu tak vlastně není, přišel mi konec useknutý. Zkrátka bych se rád dozvěděl, jak ústřední trojce dokončila školu. Co se stalo s Umbridgeovou. Nějaký nástin toho, co se dělo po souboji. I tak jsem si ale knihu velmi užil a těsím se, až si (možná za rok?) sérii zase dám znova.

karol95
karol95
02.06.2023 5 z 5

Srdcová záležitost

Aligi
Aligi
01.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Úžasné zakončení kouzelného světa! Mezi mé oblíbené části patří loučení s Dursleyovými a zjištění, že Dudley měl Harryho přece jenom svým způsobem rád. Kráturův příběh a jeho následná proměna, Ronův návrat, příběh tří bratří, útěk od Gringotových, Aberforthovo vyprávění, Harryho slitování se nad Malfoyem, Percyho omluva rodina a usmíření, Snapeova vzpomínka v myslánce a konečně pravda!
Oblíbené postavy: Krátura, Aberforth, Snape.

Predator3313
Predator3313
01.06.2023 5 z 5

Rozhodně nejlepší díl.
Perfektní zakončení celé série.
A co oceňuji, že prakticky vše důležité bylo vysvětleno.

Calinda
Calinda
20.05.2023 5 z 5

Vše podstatné už bylo napsáno. Pěkné zakončení brilantní série. Jen musím přiznat, že tento díl mi zhruba do poloviny přišel trošičku slabší, ale od určitého momentu jsem si to začala užívat stejně jako předešlé díly.

Tůčomil1234
Tůčomil1234
05.05.2023 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila. Za mě nejlepší z celé série. Chtěla jsem si přečíst 2 strany a prodloužilo se to na 4 kapitoly. Velmi doporučuji

LunaL.
LunaL.
30.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Miluji celou serii -a vlastne cely svet- Harryho Pottera. Ale tenhle dil je pro me srdcovka. Zazila jsem zdlouhave cekani, az vyjde, vycekala si o pulnoci nekonecnou frontu, abych pak travila hodiny ctenim.. :)
Ale kvuli tomu jsem si ji nezamilovala,to melo jiny duvod- v tomhle dile se stezi najde kapitola, kde bych nemela oblibenou scenku, uryvek nebo vetu: Louceni s Dursleyovymi, posledni navsteva pristenku pod schody, sedm Potteru, netrpelive cekani v Doupeti na ostatni, darek Harrymz od Ginny, svatba,.. mohla bych pokracovat jeste hodne dlouho!

Hodne lidi zklamala vsechna ta "spina", co byla vytazena na Brumbala. Nebo to, jak se zachoval Lupin, kdyz zjistil, ze Tonksova je tehotna.. Me to naopak presvedcilo, ze byli lide. I kdyz kouzelnici, tak jako ostatni plny chyb a pochybnosti.. Tim vic se pro me stali skutecnejsimi :) a oblibenejsimi, dokazali se postavit strachu, naucit se zit s tim, co provedli a o co vic, byt jeste lepsimi, nez puvodne byli!

Hodne lidi by za nejromantictejsi vetu/slovo ze serie vybralo tolik zname: Navzdy. I v tomhle se lisim, pro me to je jine slovo, i kdyz vyslovene stejnym clovekem: Cokoliv ;)

Cetla jsem uz snad desetkrat, hodnekrat poslouchala jako audio. A nekolikrat videla film. Ale to me neodradi od toho ponorit se do tohoto kouzelneho sveta znovu.. a asi brzo.. :)
Protoze i ja bych odpovedela stejne jako Severus, kdyby mi nekdo nabidl vzit me do sveta Car a kouzel:
"Co mi date na oplatku?"
"Cokoliv"

denniys
denniys
25.04.2023 5 z 5

Za mě 100 % a 5 hvězdiček mi na tuto knihu nestačí... bože, takový posun od prvního dílu.. tato série neuvěřitelně s každým dílem dospívala až do skvostného finále, které prostě bere dech..
Tato kniha při četbě vzbuzovala tolik emocí... vynikající vloupačka na ministerstvo a ke Gringottovým, přežívání v Siriusově domě, bezútěšné stanování a bezcílné ukrývání.. těžký rok měli naši hrdinové...
Závěrečná bitva o Bradavice byla fenomenální..
Miluju jak tato autorka umí rozjet hru s charaktery, profesorka McGonnagalová, Snape, Hagrid a mnoho dalších vedlejších postav - prostě všichni jsou skvěle vyprofilovaní..
Od chvíle, kdy Harry sebral Snapeovy vzpomínky jsem nepřestala slzet.. pro mě byl závěr emoční jízdou.
Obdivuji Harryho pevnost a vnitřní sílu a odvahu se obětovat pro vyšší dobro..
A následný epilog po x letech mě vůbec netrápí, naopak je hezké vědět, že naši dětští hrdinové našli své štěstí...
Přidávám do oblíbených - Harry zůstane mou srdeční záležitostí.
Jsem ráda, že jsem měla tu čest!

peeetta
peeetta
10.04.2023 4 z 5

Přišlo mi, že si vůbec nepamatuji, co je v knize za příběh. Jako kdybych ji četla poprvé. Děj v knize je pro mě smysluplnější než ve filmech. Poznání HP podle kouzla a ne podle Hedviky. HP kmotrem, atd.

tittanie
tittanie
06.04.2023

Loni jsem rozečetla tuhle sérii a na poslední díl mi nějak nezbyly síly a chuť. Letos jsem si říkala, že bych si tento díl mohla přečíst.
Je docela těžké k tomu něco dalšího říct, když jsem knihu četla již tolikrát. Loni jsem byla docela šťouravá a řešila docela dost nepřesností a letos jsem si uvědomila dvě věci. Že v tomto díle se znova potkali skorospolužáci Hagrid a Raddle. A druhá věc je, že by mě zajímalo, jak se tvářil skřet Griphook, poté co mu zmizel Godrikův meč.

Kozel
Kozel
09.03.2023 5 z 5

No teda, upřímně smekám, co všechno a jakým způsobem dokázala Rowlingová naprat do oněch 618 stran uzavírajících celou sérii. Hermiona by mohla se svou korálkovou kabelkou závidět. Troufám si říct, že poslední díl je skutečně fantasy jízdou (cestou) se vším všudy. A dílem, který zcela nepochybně dokáže stát sama o sobě, bez nutnosti znát dopodrobna ty předchozí. Jednoznačně jeden z nejlepších dílů. Ne-li nejlepší. Za mě určitě.

Sovy a jejich pošťácké služby ustoupily do pozadí a jejich roli přebraly Patroni. Stejně tak mozkomorové ustoupily do pozadí hordám Smrtijedů. Nástup režimu lorda Voldemorta s jasnými znaky režimů diktátorských. Špionážně záškodnická akce trojice přátel na ministerstvu patřila mezi ty, které mě uchvátily. O nic pozadu nezůstává ani cestovatelská část tří studentských vyvrhelů, kdy jsem zatoužil po schopnosti přemisťovat se, vyhodit stan s podobnou výbavou a každé ráno se probudit s jiným výhledem ze vchodu. Potemnělá atmosféra tu leze pomalu z každé stránky, stejně jako napětí nebo akce a provázanost celkového dění. Je vcelku jedno, zda se podíváte do Godrikova Dolu, nejhlubšího patra banky Gringottových, k miláčkům Malfoyovým, zažijete bitvu o Bradavice nebo nahlédnete do vzpomínek Snapea či příběhu Brumbála. Na každé stránce čeká něco překvapivého, chytlavého. Naprosto famózní i smutná budiž návštěva na pobřeží u domku Billa a Fleur.

Se Severusem mám přesto trochu problém=o) Do jeho týmu patřit ve vší úctě úplně nebudu. Za mě je stále největší hvězdou v tomto díle poněkud stranou stojící McGonagallová. Frajerka. Kromě ní tu zazářil ještě někdo jiný. Kdo zná, toho možná nepřekvapí, jestliže zmíním Lenku Láskorádovou a hlavně nejhouževnatějšího šílence - Nevilla Longbottoma. A pak je tu Brumbál. Živý nebo mrtvý, stále Bohem tahajícím za nitky. Protože jenom dvě osoby tahají za nitky sedmidílné série. Brumbál a Rowlingová. A za tím si stojím. Stejně jako za tím, že tahle série je jednoznačnou moderní literární klasikou, která tu zůstane hodně dlouho. A takových knižních příběhů, které se toliko zapíšou do dějin, člověk za svůj život moc nepotká.

Adrim
Adrim
03.03.2023 5 z 5

Za mě osobně je to krásné zakončení celé série. Vřele doporučuji všem a věřím, že si knihy o HP jistě někdy opět přečtu.

xxbarbarelaxx
xxbarbarelaxx
05.02.2023 5 z 5

Tento díl je krásným zakončením celé série. Tento díl je tedy za mě nejtemnější, což je naprostoogické a naprosto důležité pro samotný děj. Určitě jsem nečetla naposledy. Fandila jsem celému Fénixovu řádu, Harrymu, Hermione i Ronovi.

Satyrka
Satyrka
05.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak díky Báře, která dělá (a dělá perfektně a s humorem) podcast Neplecha ukončena, jsem se rozhodla po velmi dlouhé době HP znovu přečíst, jak už jsem psala v předchozích komentářech u ostatních dílů.
Do sedmého dílu se mi absolutně nechtělo. Týden jsem to odkládala hraním HP LEGO hry na PC, ale pak jsem prostě dostala "absťák", protože miluji čtení. Takže jsem se do toho pustila. Takhle kniha mě ničí emocionálně a zároveň mě hrozně baví některé pasáže. Přestože tu umře pár mých oblíbených postav, nejspíš je sedmý díl jeden z nejlepších dílů, z mnoha důvodů, aspoň pro mě.
Prolila jsem u tohoto dílu slzy. Dobby byl u mě vždy neutrální, ale teď jsem si ho oblíbila a jeho smrt mi zmáčela tváře slzami. Fred, to pro mě vždy bylo nejtěžší, do teď mi v hlavě zní věta "Pro George je každé zrcadlo zrcadlem z Erisedu ", kterou jsem kdysi dávno někde četla. Možná mě jeho smrt kdysi štvala nejvíc, protože já a můj bratr jsme k sobě měli velmi silný vztah, skoro jako dvojčata, přestože jsme od sebe tři roky. Mou milovanou sestřenku vždy nejvíc štvala smrt Tonksové a Lupina, kvůli malému Teddymu. Možná protože ona byla vždy zase pro založení rodiny. Dnes mě ta smrt taky štvala. Nedokážu ale říct, koho nejvíc. Snape je pak kapitola sama o sobě. Všichni víme. U konce kapitoly "Princův příběh" jsem opět slzela...
Tentokrát naštěstí po přečtení série nezbyl ten pocit, že nedokážu číst jinou knihu, jako tomu po přečtení HP vždy bylo. Tentokrát se na další knihy těším.
Pro tentokrát se tedy s knihami (Harry Potter) na nějakou dobu loučím, nicméně HP zůstává mou srdcovkou už navždy, přestože ani pořádně nedokážu říct, ČÍM mě tento příběh tak dostal.

ArkAngel
ArkAngel
30.01.2023 4 z 5

Akcí nabitý poslední díl Pottera narušuje zavedené schéma a mladého kouzelníka nyní neposílá do školy, nýbrž na dobrodružnou výpravu najít a zničit viteály stvořené lordem Voldemortem. Aby toho nebylo málo, přidává k nim Rowlingová další MacGuffiny v podobě relikvií smrti. Vzhledem k tomu, jak dlouho bylo tohle finále budováno, si myslím, že putování klidně mohlo být na dvě nebo tři knihy, protože nechat Harryho dokončit celé dobrodružství během jednoho roku je trošičku hloupé. Poutavé to samozřejmě ale je a nabízí to mnoho silných momentů, které souvisí buď se smrtí postav nebo osvětlením jejich motivací.

LuckaDea
LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Závěrečný díl celé série. Dobrodružné a napínavé do úplného konce. Skvělé zakončení. K této sérii se budu určitě vracet.

Artemis886
Artemis886
15.01.2023 5 z 5

Viděla jsem film už dříve a přišel mi ze všech filmů nejslabší, a tak jsem se lehce obávala téhle knihy. Avšak naprosto zbytečně, byla naprosto skvělá. Dokonale popisovala všechno co filmu unikalo. A já jsem tak konečně pochopila, proč se všechno stalo, tak jak se to stalo. Úžasný konec série, která mi vždy bude ležet v srdci.

FlexiMZ
FlexiMZ
31.12.2022 5 z 5

Poslední přečtená kniha roku 2022.

Zakončení série o Harrym Potterovi, chlapci, který přežil, bylo strhující. I když jsem věděla, jak to celé skončí, Rowlingová píše tak čtivě, že jsem otáčela stránky a hltala každé slovo, protože co kdyby to náhodou dopadlo jinak než v těch filmech, že jo?

Skvělý kus práce na celé sérii a to, že jsem poslední dva díly četla tak krátce za sebou, ten zážitek umocnilo. Spousta věcí tam byla samozřejmě navíc oproti filmům, i když jich nebylo zase tak moc jako v předchozích dílech. Svět Harryho Pottera je klasikou, kterou už si i já můžu konečně po těch letech odškrtnout ze čtecího seznamu a ráda se k němu budu v průběhu let ještě vracet a prožívat ho znovu. Filmy jsou mé dětství a tento příběh je prostě plný nostalgie v jakékoli podobě.

sabina5156
sabina5156
18.12.2022 4 z 5

Poslední díl neuvěřitelného dobrodružství kouzelníka, který stojí na prahu své dospělosti. Hlavní záporná postava knihy zde bohužel ztratila na děsu i na tajemství. Charaktery se vyjasňují a situace je transparentnější než kdy dřív. Harry čelí zásadním rozhodnutím ve svém životě a bohužel nemá ani prostor volby. O tuto volbu jej připravili ti, kteří mu po celý život lhali. Opět v sobě nachází velké porozumění a odpuštění. Z malého kluka se stal muž, který je ve svých postojích pevný a snadno čitelný. Není ale samotný v těžkých rozhodnutích, každý z jeho přátel o někoho přišel a musel něco obětovat...

Fengr
Fengr
14.12.2022 5 z 5

Tak přemýšlím, jak tuhle sérii zhodnotit.
I přesto, že jsem nejdřív viděl filmy, tak jsem si čtení užil. Filmy jsou také skvělé, to bez debat. Ale knihy jsou prostě knihy.
Myslím, že další a detailnější hodnocení je zbytečné. Příběh Harryho Pottera zná asi opravdu každý a pokud ne, určitě se s ním v průběhu života někdy setká.
Poznámka v knihách, že čtení je vhodné od 9-99 let a více, je skutečně na svém místě.
PS: Těším se na opětovné čtení.

pazdy15
pazdy15
29.11.2022 5 z 5

Nádherná série :)))

Laerry
Laerry
26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Naprosto dokonalé zakončení celé série, se kterou jsem vyrůstala postupně, jak knížky vycházely. Už asi nenarazím na takovouhle sérii, která by natolik změnila můj život. Něco překonat prostě nejde a ani bych to nechtěla. I když jsem knížku četla už několikrát, vždycky se rozbrečím u Princova příběhu, nebo u nespravedlivých úmrtí mých oblíbených postav, či když je Harry v lese a mluví se svými mrtvými milovanými... Líbil se mi i ten nostalgický závěr, který někteří proklínali, ale aspoň jsme díky němu dostali „Prokleté dítě“. Jo a Snapeovi jsem věřila odjakživa (kdy ještě nebyly vydány všechny knížky), takže bylo pro mě jeho odhalení naprostým zadostiučiněním.

Metuje
Metuje
05.11.2022 5 z 5

Do háje, ta Rowlingová fakt umí psát. 10 let psaní jsem zfouknul ve dvou měsících. Poslední kniha, hlavně její druhá polovina je informačně ohromě bohatá, což mi u knížek vyhovuje. Skvěle to zakončilo celou sérii. Jo, ke konci byly i slzy.. ;)

lucie9998
lucie9998
04.11.2022 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl!!!

LuccBizon
LuccBizon
06.09.2022 4 z 5

JKR zakončuje střet bílé a černé magie ve velkém stylu, jen se k tomu zakončení musí hrdinové prokousat přes nějaké to putování a poznávání druhých i sebe sama. Plánovací pasáž v Doupěti, stanování nebo třeba úsek v Lasturové vile se nám mohou nelíbit, ale jsou dějově věrohodné. Logika si bere volno spíš v zákonitostech světa, ale to byl nešvar všech dílů snad kromě prvního. Od Tolkiena si půjčila vliv viteálu na mysl toho, kdo jej nese, i když jiné viteály to nedělaly. Jenže tím přece jen dodala stanování a roztržce hlavních hrdinů nějaký šmrnc, takže to chápu. Takových věcí bylo víc, ale stržen proudem akce jsem je míjel jen s malým ušklíbnutím nebo dokonce bez něj.
Postavy se chovají velmi uvěřitelně. Váhají, čekají, plánují, dělají chyby. Až to skoro škodí dynamice příběhu. Překvapilo mě to třeba v Bradavicích, kdy se učitelé chovali opravdu velmi logicky. Hrdinství ano, ale v první řadě zodpovědnost za ty, kteří hrdiny být nechtějí nebo nemohou. Přitom čtenář by asi ani nepostřehl, kdyby prostě jen zaveleli k obraně a na oběti nebrali ohled, protože dějiny se neptají.
Také oceňuji, že autorka vše za čtenáře nepředžvýkala. Většinu logických návazností příběhu sice nějak v textu vypíchne, ale něco nechala na domyšlení (např. druhý chlapec věštby a jeho role).
Čeho je asi škoda, je docela nevěrohodná konstrukce „zásvětí“ nebo jak to popsat. Opravdu to bylo potřeba? Ano, pokud autorka chtěla příběh uzavřít, jak jej uzavřela. Já z této autorské zvůle pociťuji jistou nelibost. Vím, původně to byla série pro děti, ale ty už vyrostly snesly by jistě i víc, než se JKR domnívá. Na druhou stranu nemohu její záměr ani provedení jednoznačně odsoudit nebo označit za zfušovaný. Jen se s ním prostě osobně tolik neztotožňuji.
To byla ale jen malá kaňka na jinak opravdu povedeném a řekněme i důstojném zakončení dlouhého epického příběhu chlapce, který přežil.
89 %. Nadhodnocuji, ale jen trochu. Četlo se mi to fakt pěkně, což je v mém věku to hlavní.

Hakate
Hakate
28.08.2022 5 z 5

Skvělé zakončení celé série.

Sauron
Sauron
27.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Já nevím, mám proti tomu spoustu faktických výhrad, ale mě to prostě žere. Magie, draci, a, přiznám se, i trocha dojetí. Je zajímavé, že tam máte Voldemorta, jako naprosto příkladového záporáka, naprosto nelidského a necitelného, a všichni ostatní jsou úplně normálně emocionální. Člověk, pardon, dítě to na první pohled nepozná, vnímá to jako normálního záporáka. Ona je vlastně taková hodně záporáků. Příjemné překvapení že i Brumbál má své chyby.

mirRa_cze
mirRa_cze
24.08.2022 5 z 5

Tak jsem to dorazil, hodnotím celou sérii, kvalita byla z mého pohledu poměrně konzistentní, takže není důvod to kouskovat.

Série je i pro dospělého čtenáře velmi chytlavá (má-li rád fantasy) a přes spoustu dětinštějších pasáží dokáže pomocí rozumně dávkovaného napětí i příjemného literárního stylu udržet pozornost - dobře se to čte. Hodnotím z perspektivy dospělého čtenáře, který se tím prokousal v průběhu několika let a ve věku od 35 do 37 let.

Nemá smysl se více rozepisovat, recenzí je nejen tady bambilion, za mě tedy jen konečné shrnutí všech 7 knih - je to opravdu super.

Mohu doplnit, že jsem četl v angličtině a na základě toho mohu doporučit jako startovní sérii, pokud chcete číst knihy v angličtině. Rowling píše první knihu pro anglické děti ve věku okolo 8 let a poslední kniha počítá zhruba s patnáctiletými. Stylistika a hlavně potřebná slovní zásoba tomu odpovídá a bobtná postupně v průběhu jednotlivých dílů/knih.

Štítky knihy

zlo přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno čarodějové nebezpečí dobrodružství černá magie

Autorovy další knížky

J. K. Rowling (p)
britská, 1965
2000  93%Harry Potter a Kámen mudrců
2014  79%Volání Kukačky
2008  94%Harry Potter a relikvie smrti
2015  83%Hedvábník
2001  95%Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Kniha Harry Potter a relikvie smrti je v

Právě čtených70x
Přečtených20 688x
Čtenářské výzvě878x
Doporučených1 452x
Knihotéce4 697x
Chystám se číst704x
Chci si koupit262x
dalších seznamech56x