Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Čáry a kouzla budou s přízrakem nebezpečného vězně Harryho provázet celý školní rok. Kdo je hledaný uprchlík, jak dokázal Azkaban přežít a proč se za Harrym vydal?

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29804/harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-QGR-29804.jpg 4.87732

Harry Potter (3.)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (1999)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Kikitajnýs
včera

Harry Potter a vězeň z Askabanu-J.K.Rowlingová

Tato kniha se mi líbila ze všech dílů, které jsem zatím přečetla, nejvíc. Rozhodně se mi také líbila víc než film, který asi všichni známe. Všechny díly pojednávají o chlapci jménem Harry Potter, kterému zemřeli rodiče, když je zabil zlý čaroděj Lord Voldemort. Harry Celý život bydlel u své tety a její rodiny, kteří byli mudlové, což znamená, že nemají kouzelnickou krev a schopnosti, které Harry ale měl. A tak každý školní rok jezdil do školy čar a kouzel v Bradavicích. Ve všech ročnících Harry se svými kamarády Ronem a Hermionou prožívali různá dobrodružství a souboje se zlem. V tomto díle Harry zjistil, že má nějakou rodinu i v kouzelnickém světě. Kniha se svým žánrem řadí mezi fantasy romány. Dávám *****

Pistácie

Tenhle díl mě zatím bavil nejvíc. Jsem zvědavá, zda se to bude dál stupňovat, nebo to u dalšího dílu upadne. Ale rozhodně to ráda čtu v anglickém originále. Má to něco do sebe. I když český překlad je v mnohem specifický a jedinečný. Originál je pro mě i tak lepší. Na jednu stranu mi příběh přijde spíše dětský, ale je vidět, že s Harrym roste na síle i příběh, a začíná být tajemnější a napínavější.

slaska77

Jedna z mých nejoblíbenějších "pottrovek". Četli jsme spolu se syny asi před rokem. Byla to první, kterou jsem si hodně užila a bohužel jediná, kde se podařilo Harrymu pohnout časem. Dá se jen podějovat!

Stellia

Moja najobľúbenejšia časť Harryho Pottera... :) :) Nikdy ma neomrzí!

Mr.Elmo

Mezi filmy je pro mě tento díl nejlepší. Knihy jsou v tomhle ohledu více vyrovnané, ale přesto bych řekla, že tento díl je o trošku výš, především díky posunu příběhu a zjištění nových informací o Harryho rodině. Více než film se kniha noří do doby, kdy v Bradavicích studoval James, Peter, Sirius, Remus a Snape. Moc se mi líbila část, která vysvětlovala záležitosti ohledně zvěromágů. Také tajemná Křivonožka má oproti filmu větší prostor. Naopak ve filmu se mi mnohem více líbila scéna se záchranným autobusem a celkově práce s obracečem času měla ve filmu lepší efekt. (Například házení kamínku do okna, nebo jak je Lupin honil po lese.)

Doplněk ke komentáři od weirdie:
Lupin lektvar nepil, aby se neměnil ve vlkodlaka, ale aby důsledky přeměny byly mírnější. Myslím, že zrovna tato část nijak odfláknutá nebyla. Měnil se každý úplněk, ale ta jedna konkrétní přeměna byla prostě horší, protože si nedal lektvar na zmírnění.

Ali_xy

Vězeň z Azkabanu je pravděpodobně můj nejoblíbenější knižní titul :-) Krásný kouzelný svět, stále pohádkový, ačkoli všichni cítí, že temnota a děs odněkud vykukuje. Knihu jsem znovu četla asi po 10 letech a ačkoli díky několika TV reprízách příběh znám zpaměti, stejně jsem v knize našla mnoho detailů, na které jsem dávno zapomněla. Tohle jsou prostě knihy, ke kterým se jistě ještě několikrát vrátím :-)

sab6325

Muj oblíbený díl. V knizni podobě je také moc hezký, už jen kvůli Lupinovi a Siriusovi..dostalo mě to úplně stejně jako film.
Avšak musím říci, že zážitek z druhé knihy nejspíše nepřekonal.

JaneSteini

Srdcovka - Remus Lupin a Sirius Black

pavelvanura

Velký skok z dětské pohádky, do dospělejšího ražení. Můj oblíbený díl. A klofan nejlepší :)

Mayaku

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů ze série, který za nějakých těch 15 let uběhlých od doby, kdy jsem jej naposledy četla jako dítě, neztratil nic ze své působivosti. Opět temnější než předchozí díly, ale je krásně vidět, že příběh může pohodlně fungovat i bez přímé účasti hlavního (vy-víte-jakého) antagonisty. Poprvé se zde objevují nějaká pořádná kouzelná stvoření (mozkomoři včetně) a konečně též moji dva osobní favoriti Sirius Black a Remus Lupin. Skvělé, prostě skvělé.

weirdie

Uh? Někam mi zmizel můj komentář z února, to nevadí, aspon to mohu napsat znova. Myslím, že Rowlingová postavením věže z azkabanu kvalitativně povýšila svoje dílo do úplně jiných dimenzí, než jaké mají předchozí díly.

Především je to už daleko méně infantilní a dětské, trochu víc dospělé a setsakra temné dobrodružství! Plné strach nahánějících mozkomorů, Blacka nebo učitele-vlkodlaka. Takže za toto ode mě dostává autorka jasný plus. Atmosféře díla temný závoj opravdu prospěl, stejně jako neustálý strach z azkabanského uprchlíka. A aby toho nebylo málo, po trapném závěru druhého dílu ubrala a na voldemorta se vybodla: a možná, že stejně jako ve filmech se toto u knih stane hlavním důvodem, proč je vězen z azkabanu takovým předčasným vrcholem celé série na mnoho let dopředu.
Škoda je jenom toho, jak autorka dlabe na popisy postav - pod jejími krátkými popisy si těžko lze něco pořádně představit a právě v hororové atmosféře se mohla vyřádit - což neudělala, kdo ví proč.

Objevuje se zde nejlepší učitel obrany proti černé magii - a hlavně asi nejlepší charakter celého díla - fantastický LUPIN! Učitel, který musí popíjet svoje lektvary proto, aby se neměnil na vlkodlaka! Ve kterého se nakonec v jednu chvíli promění - tady ovšem nezbývá než žasnout nad tím, jak autorka tuto scénu odbyde - ještě dobře, že Cuaronovo filmové zpracování je výmluvnější.

Líbí se mi, jako by snad autorka projevila sebereflexi ohledně nevyužití ostatních dvou kolejí - jak tu má díky famfrpálu konečně trochu víc prostoru jak Mrzimor, tak Havraspár, a překvapivě se už ted potkáváme jak s Diggorym, tak Cho Chongovou.

Dílo se čte jedním dechem - naprostým vrcholem knihy jsou pak kapitoly ke konci a v chroptící chýši, kdy se mi podařilo bez sebemenších problémů zhltnout několik kapitol během chvilky a užil si je stejně jako si obyvatelé světa užívají svoje bertíkovy fazolky tisíckrát jinak. (pokud nepochytí nějakou nechutnou, ovšem)

Rowlingová rozjíždí svojí trapnou tendenci ztrapnovat hlavní postavy snad ještě víc než minule - a ještě, že jí Cuaron v této souvislosti nenásledoval - tak například nad zemí se vznášející Snape...ach jo, jak mi ho bylo líto. A to ještě nemluvím o konci, kde z něj udělala naprostého idiota. Nicméně ani přes zhlédnutí všech dílů nějak nechápu, proč bych měl Snapeho obdivovat. Tady konkrétně v knize se choval jako pomstychtivý hajzl - kvůli tomu, co mu způsobili v dětství, by klidně nechal do vězení poslat nevinného. A ještě k tomu fráze na způsob "Měl bys klečet na kolenou a děkovat, že tě zachranuji." Vážně nechápu, proč je taková postava glorifikovaná v pozdějších dílech.

Knížka je celkově i daleko více výmluvnější, než samotný film (surprisingly) a poskytuje víc informací ohledně zvratu s Siriusem Blackem. Díky tomu zjistíme, že takový Peter Pettigrew je ještě odpornější postava než by člověk čekal, stejně tak vidíme kam až je schopný zajít Malfoy.

Budu rád, pokud by se následující knihy nesly v podobném duchu, protože pak by si tato sága ono oslavování jaké se jí dostává i zasloužila.

Myšlenka čistoty kouzelnické krve +10%
Posledních několik kapitol, zvrat ohledně Siriuse Blacka +20%
Méně infantilní a dětstké +10%

90%

AndyBlack

A tady se to začíná (pro mě) konečně rozjíždět. Už to není rozděleno jen na dobro-zlo, jak to bylo doposud. Vůbec nelituji, že jsem si tento díl přečetla, jelikož v něm byly zajímavé a trochu i důležité informace, které se ve filmu vůbec neobjevily.

Ricardus

Co dodat? Prostě vynikající díl. Harryho jsem dříve nikdy nečetl, a teď čtu každý rok 1 díl HP, který je nově ilustrovaný Jimem Kayem. Ilustrované verze jsou rozhodně lepší než ty staré. Dodávají při čtení jistou atmosféru. Někdy je dobré si vzít knihu dokonce i jen tak do ruky a listovat mezi jednotlivými obrázky. Je to velká inspirace a mj. i vynikající prostředek pro relaxaci introvertů. :)

kaja_scw

Co k tomuhle říct.Asi jen to že je to nejlepší díl ze všech
prostě miluju Siriuse

DarthSoren

Velice povedený díl, zajímavý, zábavný a napínavý. Skvělý i díky Lupinovi a mozkomorům.

Slugterra

Vězeň z Azkabanu je můj nejoblíbenější díl. V televizi jsem ho viděla nejméně stokrát, takže jsem si ho ráda přečetla. Podle mě je Vězeň takový odpočinkový díl a se skvělým námětem a koncem.

Szekynka

Ááááá vzpomínka na Klofana :). Další povedený díl !

dancav28

Tato knižní série mě moc baví, kniha se mi líbila, byla napínavá a určitě ji všem doporučuji :)

helusa2

Nádhera!!! Četla jsem ji sice tentokrát déle než obvykle, neboť jsem měla příliš mnoho práce, ale dojem zanechala opět hluboký... Ta propracovanost! Ty odkazy na vývoj děje, sahající až do posledního dílu! Geniální!!! No a ty ilustrace??? Úchvatné!!!

Verča04

Co na to říct Harry je prostě srdcovka.
Při čtení těchto knih mívám takové stavy že se mi chce brečet nebo že dokonce brečím a nebo takové že se musím držet abych se nezačala hodně pozdě večer nahlas smát abych nevzbudila všechny v baráku. Často se mi i stává že i kdybych už měla spát protože druhý den vstávám do školy začtu se do knihy tak moc a tak moc je to nápínavé že si musím přečíst další kapitolu.

Kačkaknihomol

Už jste někdy četli do dvou do rána, a ještě jste měli chuť si dát ještě jednu kapitolu, která má dvacet stránek? Mně upřímně se to ještě nestalo, ale potom přišel na scénu Harry a moje oka se ty čtyři dny, kdy jsem knihu četla, nezamhouřila.
Taky to máte tak, že se vám nejdřív do Harrryho vůbec nechce, ale na konci potřebujete dalších sto stránek? Já jo. To, že se mi do Harryho nikdy moc nechce, je i důsledek toho, že první kapitolu čtu někdy i hodinu. Protože prostě Dursleyovi a ten náš nudnej svět. U této knihy jsem to měla taky tak, ale jelikož se Harry u svých příbuzných moc nezdrží, moje dřívější averze byla jaksi překonána.
Příběh se od začátku hýbe a posouvá se, taky to na mě působilo méně pro děti, více pro teenagery. A navíc, téma se ani tak netočí kolem Voldemorta, jako spíše kolem Siriuse, což mě děsně bavilo. Postupná tajemství se odhalují průběžně v celé knize, takže nemáte pocit, že potřebujete umělý dýchání, když se na vás na konci vyvalí tuna nových informací.
Říct o knize, že byla "super!" a "úžasná!" by byla šikana, protože prostě Harry je Harry. A Harry Potter je něco, co by si měl přečíst každý, bez ohledu na věk.

Olga.S

Opět nezklamalo :-) Mnoho detailů, které ve filmu neuvidíte.

LuiCJ

Už v predškole sa spolužiaci chválili tým, že x-krát videli filmy, v 3. ročníku na základnej škole som v družine videl deti čítať hrubé knihy o chlapcovi menom Harry Potter a ja som bol väčšinou ten, čo z tejto oblasti nič nevedel. Časom bol tento vonkajší vplyv čoraz väčší a tak som sa v auguste, koncom letných prázdnin 2017 ako 12 ročný rozhodol, že si prečítam prvý diel. Ten sa mi veľmi zapáčil a od tohto prvého dielu (Harry Potter a Kameň mudrcov) som sa cez Tajomnú komnatu dostal až ku Väzňovi z Azkabanu. Ďalší školský rok na Rokforte opäť priniesol zaujímavý príbeh a zápletku, nové postavy a lokácie. Toto mám na takýchto sériach, či už knižných alebo filmových rád - neustále sa zväčšujú a rozširujú o nové, hoci len maličké detaily. Nejaká pomocná postava, retrospektívny pohľad do minulosti či nový učiteľ obrany proti čiernej mágii neraz pomôžu lepšie pochopiť príbeh. To isté platí aj o Star Wars. Kniha sa veľmi dobre číta a je napísaná pútavou formou. Niektoré pasáže mi však (nie v zlom) prišli až príliš fantasy - niežeby som nemal rád fantasy, ale viac sa mi páči ak sa občas vystrieda s realitou, čo si myslím, že táto kniha dokonale spĺňa. Celé je to vlastne pohľad na realitu očami čarodejníkov, ľudí, ktorí majú rovnaké problémy ako my, len ich inak riešia. Žijú vo svojom svete skrývajúcim sa v pozadí toho nášho.

e.s.e.t.

Můj nejoblíbenější díl (i když u tohoto konstatování mám stejně rozporuplné pocity jako matka, která za nejoblíbenější prohlásí jedno ze svých dětí). Rozhodně za to může úžasná postava Siriuse Blacka, morálního hrdiny, který nespravedlivě trpěl za hříchy jiných. Stejně jako všechny ostatní díly je i "Vězeň" mojí srdcovou záležitostí, výletem do dětství a opravdovým začátkem lásky k literatuře.

NikolIris

Jednoducho Harry Potter. Pre mňa niekedy až NUTNÝ únik z reality a svet, ktorý vytvorila Rowlingová v týchto knihách je ako z mojich snov. Pri knihách si oddýchnem, prežijem to všetko s hrdinami a držím im palce. Po pár iných knihách, určite začnem čítať ďalší diel

Orange8knihomol

Těším se, až budu mít 4. díl v tomto nepopsatelně krásném a bohatě ilustrovaném vydání a až si budu moct poprvé přečíst 4. díl... Nemohu se dočkat! Super vydání, které nesmí v knihovničce u žádného knihomola chybět!

Venny345

Ve filmové podobě je to můj nejoblíbenější díl...jinak se nemůžu rozhodnout, který je můj nejoblíbenější v knižní podobě ;D

Mitculka

Můj nejoblíbenější díl Harryho Pottera. A taky je vidět proč - knížka je chytlavá, člověk se od ní nemůže odtrhnout. Oproti filmu je zde mnohem více věcí vysvětleno a člověk odhaluje víc z kouzelnického světa.

Nikolla

Naprostá dokonalost nemám slov. Můj bezpochyby nejoblíbenější díl jak v knižní, tak i ve filmové podobě.

Ver-ča

Opět nemám slov :) V tomhle díle jsem si oblíbila postavu Severus black a Klofana.Líbí se mi ,jak se na konci knížky dozvíme odpovědi na otázky ,které jsme si po celou dobu čtení kladli :-) A mnoho dalšího...Už se těším na další díl co mě překvápí a čeká nového:)