Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Harry Potter a jeho kamarádi Ron a Hermiona jsou už ve třetím ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Harry se nemohl dočkat začátku školního roku, když ale přijede do Bradavic, panuje tam napjatá atmosféra a strach. Proč? Na svobodu uprchl vězeň z Azkabanu, nebezpečný vrah Sirius Black – prý nástupce lorda Voldemorta, Pána zla. A stopa vede – kam jinam než do školy v Bradavicích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29804/harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-QGR-29804.jpg 4.87943

Harry Potter (3.)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (1999)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

caroline7390
včera

HP je prostě srdcovka

BeyondHorizon

Pro mě je 3. díl jaksi přelomový. Už je více komplexnější a detailnější, objevují se nové postavy a zároveň se dozvídáme to nejdůležitější o jejich minulosti. Od tohoto dílu je série čím dál lepší.
Z filmů je Vězeň z Azkabanu asi můj nejoblíbenější. Jednak jsem ho viděla nejvíckrát a taky má tolik ikonických momentů. Nafouklá tetička, let na hipogryfovi, Hermionina facka a samozřejmě samotné cestovaní časem.. už jsem si ale všimla, že se tu víc liší film od knihy. Některé části byly vyloženě změněné. Například z filmu mi asi nejvíc utkvělo v paměti, jak se Harry a Hermiona schovávali v lese před vlkodlakem, ta scéna mě vždycky děsila. Proto mě překvapilo a trochu zklamalo, že to v knize vůbec nebylo. Naopak nejméně mi v paměti utkvěly famfrpálové zápasy (až na ten s mozkomorem), ale v knize mě velmi bavily. Není ale pochyb, že kniha je prostě vždycky lepší.
Ještě uvidím, která kniha ze série mě nejvíce baví, Vězeň z Azkabanu je ale zatím na hodně dobrém místě.

mia.com

Můj oblíbený díl. Příběh začíná být malinko propracovanější, jde víc do hloubky a je to dospělejší, než předchozí dva. Nejvíc ale miluju to cestování časem a jak pak do sebe všechno krásně přesně zapadne :)

Marekh

Kniha se mi celkem líbila. Studentům 3. ročníku přibily nové předměty. V knize se seznamujeme s Mozkomory, kterých jsem trochu bál. :) Také se mi líbil obraceč času (návrat do minulosti) a Bubák v šatní skříni aj. Bohužel nebavila mne hra Famfrpál.

Michalka98

Ilustrované vydání je naprosto nádherné!

Pauvka

Fakt me Harry NIKDY neomrzi! ❤

Layyen

Nezapomenutelná četba..

Dagros

Teda musím říct, že jsem naprosto unešená z reality!! :)) Opět si dovolím srovnání s filmem- po přečtení knihy najednou chápu souvislosti, je tam všechno více do podrobna, doslova jsem si čtení užila :) A hned se jdu vrhnout na Ohnivý pohár.

misowi84

Třetí výlet do kouzelného světa a opět paráda.
Bohužel nemám čas vypisovat více detailů.
Jelikož spěchám na čtvrtý díl :-)

Žožik

Co dodat? Prostě další vynikající díl z této série.

marylin30

Pěkně se čte

Enny06

❤️❤️❤️

Miliarda

Rowlingová postupuje v zestupném trendu a 3. díl kvalitou oproti prvním dvěma lehce posunula nahoru. Oproti předchozímu dílu se Rowlingová vyvarovala mnohdy až zbytečnému opakování informací z dílu předchozího a současně posunula děj lehce temnějším směrem, což knize nesmírně prospívá. Současně dala větší prostor vedlejším postavám, jakož i Harryho minulosti a určitě to byl krok správným směrem. Kniha mě nadchla stejně jako předchozí díly, a proto se jdu hned vrhnout na Ohnivý pohár.

Brunnetka

No prostě luxusní příběh, který se čte jedním dechem :)

Kláraaa20

Podle mě nejlepší kniha z celé ságy. A také moje nejoblíbenější kniha.

Kikitajnýs

Harry Potter a vězeň z Askabanu-J.K.Rowlingová

Tato kniha se mi líbila ze všech dílů, které jsem zatím přečetla, nejvíc. Rozhodně se mi také líbila víc než film, který asi všichni známe. Všechny díly pojednávají o chlapci jménem Harry Potter, kterému zemřeli rodiče, když je zabil zlý čaroděj Lord Voldemort. Harry Celý život bydlel u své tety a její rodiny, kteří byli mudlové, což znamená, že nemají kouzelnickou krev a schopnosti, které Harry ale měl. A tak každý školní rok jezdil do školy čar a kouzel v Bradavicích. Ve všech ročnících Harry se svými kamarády Ronem a Hermionou prožívali různá dobrodružství a souboje se zlem. V tomto díle Harry zjistil, že má nějakou rodinu i v kouzelnickém světě. Kniha se svým žánrem řadí mezi fantasy romány. Dávám *****

Pistácie

Tenhle díl mě zatím bavil nejvíc. Jsem zvědavá, zda se to bude dál stupňovat, nebo to u dalšího dílu upadne. Ale rozhodně to ráda čtu v anglickém originále. Má to něco do sebe. I když český překlad je v mnohem specifický a jedinečný. Originál je pro mě i tak lepší. Na jednu stranu mi příběh přijde spíše dětský, ale je vidět, že s Harrym roste na síle i příběh, a začíná být tajemnější a napínavější.

slaska77

Jedna z mých nejoblíbenějších "pottrovek". Četli jsme spolu se syny asi před rokem. Byla to první, kterou jsem si hodně užila a bohužel jediná, kde se podařilo Harrymu pohnout časem. Dá se jen poděkovat!

Stellia

Moja najobľúbenejšia časť Harryho Pottera... :) :) Nikdy ma neomrzí!

Mr.Elmo

Mezi filmy je pro mě tento díl nejlepší. Knihy jsou v tomhle ohledu více vyrovnané, ale přesto bych řekla, že tento díl je o trošku výš, především díky posunu příběhu a zjištění nových informací o Harryho rodině. Více než film se kniha noří do doby, kdy v Bradavicích studoval James, Peter, Sirius, Remus a Snape. Moc se mi líbila část, která vysvětlovala záležitosti ohledně zvěromágů. Také tajemná Křivonožka má oproti filmu větší prostor. Naopak ve filmu se mi mnohem více líbila scéna se záchranným autobusem a celkově práce s obracečem času měla ve filmu lepší efekt. (Například házení kamínku do okna, nebo jak je Lupin honil po lese.)

Doplněk ke komentáři od weirdie:
Lupin lektvar nepil, aby se neměnil ve vlkodlaka, ale aby důsledky přeměny byly mírnější. Myslím, že zrovna tato část nijak odfláknutá nebyla. Měnil se každý úplněk, ale ta jedna konkrétní přeměna byla prostě horší, protože si nedal lektvar na zmírnění.

Ali_xy

Vězeň z Azkabanu je pravděpodobně můj nejoblíbenější knižní titul :-) Krásný kouzelný svět, stále pohádkový, ačkoli všichni cítí, že temnota a děs odněkud vykukuje. Knihu jsem znovu četla asi po 10 letech a ačkoli díky několika TV reprízách příběh znám zpaměti, stejně jsem v knize našla mnoho detailů, na které jsem dávno zapomněla. Tohle jsou prostě knihy, ke kterým se jistě ještě několikrát vrátím :-)

sab6325

Muj oblíbený díl. V knizni podobě je také moc hezký, už jen kvůli Lupinovi a Siriusovi..dostalo mě to úplně stejně jako film.
Avšak musím říci, že zážitek z druhé knihy nejspíše nepřekonal.

JaneSteini

Srdcovka - Remus Lupin a Sirius Black

pavelvanura

Velký skok z dětské pohádky, do dospělejšího ražení. Můj oblíbený díl. A klofan nejlepší :)

Mayaku

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů ze série, který za nějakých těch 15 let uběhlých od doby, kdy jsem jej naposledy četla jako dítě, neztratil nic ze své působivosti. Opět temnější než předchozí díly, ale je krásně vidět, že příběh může pohodlně fungovat i bez přímé účasti hlavního (vy-víte-jakého) antagonisty. Poprvé se zde objevují nějaká pořádná kouzelná stvoření (mozkomoři včetně) a konečně též moji dva osobní favoriti Sirius Black a Remus Lupin. Skvělé, prostě skvělé.

weirdie

Uh? Někam mi zmizel můj komentář z února, to nevadí, aspon to mohu napsat znova. Myslím, že Rowlingová postavením věže z azkabanu kvalitativně povýšila svoje dílo do úplně jiných dimenzí, než jaké mají předchozí díly.

Především je to už daleko méně infantilní a dětské, trochu víc dospělé a setsakra temné dobrodružství! Plné strach nahánějících mozkomorů, Blacka nebo učitele-vlkodlaka. Takže za toto ode mě dostává autorka jasný plus. Atmosféře díla temný závoj opravdu prospěl, stejně jako neustálý strach z azkabanského uprchlíka. A aby toho nebylo málo, po trapném závěru druhého dílu ubrala a na voldemorta se vybodla: a možná, že stejně jako ve filmech se toto u knih stane hlavním důvodem, proč je vězen z azkabanu takovým předčasným vrcholem celé série na mnoho let dopředu.
Škoda je jenom toho, jak autorka dlabe na popisy postav - pod jejími krátkými popisy si těžko lze něco pořádně představit a právě v hororové atmosféře se mohla vyřádit - což neudělala, kdo ví proč.

Objevuje se zde nejlepší učitel obrany proti černé magii - a hlavně asi nejlepší charakter celého díla - fantastický LUPIN! Učitel, který musí popíjet svoje lektvary proto, aby se neměnil na vlkodlaka! Ve kterého se nakonec v jednu chvíli promění - tady ovšem nezbývá než žasnout nad tím, jak autorka tuto scénu odbyde - ještě dobře, že Cuaronovo filmové zpracování je výmluvnější.

Líbí se mi, jako by snad autorka projevila sebereflexi ohledně nevyužití ostatních dvou kolejí - jak tu má díky famfrpálu konečně trochu víc prostoru jak Mrzimor, tak Havraspár, a překvapivě se už ted potkáváme jak s Diggorym, tak Cho Chongovou.

Dílo se čte jedním dechem - naprostým vrcholem knihy jsou pak kapitoly ke konci a v chroptící chýši, kdy se mi podařilo bez sebemenších problémů zhltnout několik kapitol během chvilky a užil si je stejně jako si obyvatelé světa užívají svoje bertíkovy fazolky tisíckrát jinak. (pokud nepochytí nějakou nechutnou, ovšem)

Rowlingová rozjíždí svojí trapnou tendenci ztrapnovat hlavní postavy snad ještě víc než minule - a ještě, že jí Cuaron v této souvislosti nenásledoval - tak například nad zemí se vznášející Snape...ach jo, jak mi ho bylo líto. A to ještě nemluvím o konci, kde z něj udělala naprostého idiota. Nicméně ani přes zhlédnutí všech dílů nějak nechápu, proč bych měl Snapeho obdivovat. Tady konkrétně v knize se choval jako pomstychtivý hajzl - kvůli tomu, co mu způsobili v dětství, by klidně nechal do vězení poslat nevinného. A ještě k tomu fráze na způsob "Měl bys klečet na kolenou a děkovat, že tě zachranuji." Vážně nechápu, proč je taková postava glorifikovaná v pozdějších dílech.

Knížka je celkově i daleko více výmluvnější, než samotný film (surprisingly) a poskytuje víc informací ohledně zvratu s Siriusem Blackem. Díky tomu zjistíme, že takový Peter Pettigrew je ještě odpornější postava než by člověk čekal, stejně tak vidíme kam až je schopný zajít Malfoy.

Budu rád, pokud by se následující knihy nesly v podobném duchu, protože pak by si tato sága ono oslavování jaké se jí dostává i zasloužila.

Myšlenka čistoty kouzelnické krve +10%
Posledních několik kapitol, zvrat ohledně Siriuse Blacka +20%
Méně infantilní a dětstké +10%

90%

AndyBlack

A tady se to začíná (pro mě) konečně rozjíždět. Už to není rozděleno jen na dobro-zlo, jak to bylo doposud. Vůbec nelituji, že jsem si tento díl přečetla, jelikož v něm byly zajímavé a trochu i důležité informace, které se ve filmu vůbec neobjevily.

Ricardus

Co dodat? Prostě vynikající díl. Harryho jsem dříve nikdy nečetl, a teď čtu každý rok 1 díl HP, který je nově ilustrovaný Jimem Kayem. Ilustrované verze jsou rozhodně lepší než ty staré. Dodávají při čtení jistou atmosféru. Někdy je dobré si vzít knihu dokonce i jen tak do ruky a listovat mezi jednotlivými obrázky. Je to velká inspirace a mj. i vynikající prostředek pro relaxaci introvertů. :)

kaja_scw

Co k tomuhle říct.Asi jen to že je to nejlepší díl ze všech
prostě miluju Siriuse

DarthSoren

Velice povedený díl, zajímavý, zábavný a napínavý. Skvělý i díky Lupinovi a mozkomorům.