Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29800/bmid_harry-potter-a-tajemna-komnata-AQf-29800.jpg 5 13765 807

Harry Potter série

Harry se vrací po prázdninách do školy a netuší, že tentokrát mu hrozí smrtelné nebezpečí. V Bradavicích se začínají dít prapodivné věci, při kterých tuhne krev žilách, a nikdo z žáků netuší, že pradávná legenda se stala skutečností... Tajemná komnata se znovu otevřela!

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Chamber of Secrets , 1998

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 4 z 5

V druhém díle autorka navazuje na první díl naprosto ve všem, včetně stylu. Vrací se všechny známé postavy, přidává se pár nových.
Bohužel prakticky všechny postavy jsou velmi archetypální a celkem ploché. Nicméně vzhledem k tomu, že se stále jedná o dětskou knihu je tenhle fakt možná spíše výhodou.

Stále platí všechno, co jsem psal v komentáři už u prvního dílu. Svět je plný nelogičností, příběh jen sledem různých scén, které mají mezi sebou časové mezery. Ovšem stejně tak platí, že kniha je velmi čtivá a má své kouzlo a osobitý ráz.

I přes veškerá negativa, nelogičnosti a plytkost příběhu jsem se od knihy nemohl v závěru odtrhnout. Je pravda, že konečné rozuzlení mohlo možná být údernější, ale i tento pocit nejspíš pramení ze znalosti filmu a toho, že jsem tuto knihu před lety už četl.

Dávám stále solidní 4*, ale doufám, že další díly budou jen lepší, nelze recyklovat podobná témata neustále dokola.

monita333
monita333
29.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Bohužel jsem si s komentářem ke knize dala poněkud načas, měla jsem v tu chvíli rozečteno více knih a trochu jsem to nezvládala :D Udělala jsem si během čtení chvíli pauzu (převážně kvůli těm dalším knihám, které mě v tu chvíli lákaly více) a zrovna během příprav mnoholičného lektvaru, což mě udivuje, tuhle část ve filmu totiž naprosto miluju :D
Tajemná komnata je obecně asi můj nejmíň oblíbený díl. Sama nevím proč. Mám ho ráda, to ano, stejně jako všechny ostatní díly, ale mými největšími favority jsou rozhodně trojka a čtyřka. Ale Tajemná komnata se mi kromě té delší pauzy jinak četla velice dobře. Poslední tenký díl :DD
A už nám tu lehce začíná nějaké to temno a znovu zde potkáváme Voldemorta, jen v jiné podobě. Jak už tu někdo zmínil, trochu škoda, že v knize nebyla více rozebrána korespondence mezi Tomem a Ginny. Chudák holka, tomu říkám perný první rok v Bradavicích :(

Máme tu nové postavy (Lockharta prostě dokážete nesnášet i mít rádi zároveň), poznáváme blíže rodinu Weasleyů, která je celá hrozně sympatická (možná až na Percyho xD) a objevujeme společnou minulost Hagrida a Voldemorta a důvod, proč chudáka Hagrida vyloučili ze školy:/
Tím se dostávám k Aragogovi ... No, pro arachnofobiky opravdu skvělý díl s ještě lepší scénou v Zapovězeném lese... Naprosto sdílím Ronovy pocity a obdivuji ho, protože já bych se pavouků opravdu držet nedokázala :DD
Pořád mám v hlavě popis toho, jak je obrovští pavouci nesli do lesa v těch svých chlupatých... no brrr fuj. Připomnělo mi to scénu z Hobita xD

Co se týče naší hlavní příšerky - Baziliška, opravdu jsem čekala, že celá finální bojová scéna bude nejméně na 3 stránky (jenže tohle není Zaklínač, víme?) a byla jsem celá napjatá, ale nakonec celou práci odvedl hlavně Fawkes a Harry Baziliška "jen" dodělal :D Ano, ve filmu to bylo taky tak, ale byla tam aspoň trocha napětí, tady to bylo takové šup šup a konec :D

Ale jinak se mi tento díl opravdu líbil, hlavně scéna s vrbou Mlátičkou, Ronovým Hulákem a obecně scény s Ufňukanou Uršulou.

Momentálně jsem už za polovinou třetího dílu, tak snad tentokrát komentář přidám hned a nebude tak kostrbatý :/

Sammy.Boy
Sammy.Boy
25.02.2024 5 z 5

(Čtenářská výzva) Druhý výlet do čarodějných Bradavic a znovu je to čiré dobrodružství pro téměř všechny věkové kategorie. Po chodbách hradu letos obchází nebezpečí, které sužuje studenty a TAJEMNÁ KOMNATA pomalu ale jistě otevírá své zlověstné útroby. Pro mne osobně je to takové milé oddechové čtení, které si vždycky moc užívám.

Emik87
Emik87
18.02.2024 4 z 5

O malinko slabší díl, než ten první, ale i tento je skvělý.

Kosta96
Kosta96
04.02.2024 5 z 5

Druhý ročník Harryho a jeho kamarádů v Bradavicích. Klidnější, než ten první nebude. Naopak. Harry zjistí, že má schopnost, která náleží jen těm největším černokněžníkům. Tajemná komnata odhalí svá předešlá i současná tajemství a Harry musí znovu zabránit návratu vraha svých rodičů, který si už pochopitelně brousí zuby i na něj.

Shinju
Shinju
02.02.2024 5 z 5

Pěkné čtení.

POZOR SPOILER!!!

Štětí nebo smůla, že si Ron zlomil hůlku??
Škoda, že v knize chybělo několik kapitol s Ginny, jak si zapisovala do deníku Toma.

Set123
Set123
30.01.2024

Druhý díl Neměl jsem ho jako malý rád, četl jsem jej tedy zákonitě nejméněkrát. Dnes bych ho hodnotil snad poněkud pozitivněji, ačkoliv se tedy dál o žádnou velkou literaturu nejedná. Komentář obsahuje

spoilery,

ačkoliv netuším jak by to někomu mohlo vadit.

Připusťme si předem jednu věc. Celá koncepce této knihy zdá se snad zajímavou, smysl ovšem v posledku nedává. Celý koncept Tajemné komnaty je trochu absurdní. Připusťme představu, že Zmijozel byl takový šikulka, že se mu na hradě podařilo vybudovat poměrně rozsáhlý komplex, aniž si toho zbylí tři zakladatelé všimnuli. Je to hovadina, ale proč ne. (Je to kouzelník, pravda, ale zde si připomeňme větu Popletala z předposlední knihy "To je ale náš nepřítel také.") Musíme už vysloveně ignorovat, že jinak zaostalí kouzelníci měli kanalizační potrubí vybudované někde na přelomu prvého a druhého tisíciletí, což se nejeví pravděpodobné, nebo ho někdo později na tu "tajemnou" komnatu napojil, což z její tajemnosti poněkud ubírá. Musíme dále předpokládat, že za celé generace Zmijozelových dědiců buď ani jeden na škole nebyl, což je, opakuji, hovadina, ale budiž, nebo připustit, že každý jeden potomek, který měl potenciál a schopnost komnatu odhalit, byl bytostně zlý (což je koncept, který je mi sám naprosto nechutný, od Rowlingové ovšem nepřekvapuje, existenciálně zlí lidé se v jejích knihách často objevují) a zcela postrádal touhu být zapsán v dějinách čar a kouzel tím, že by Tajemnou komnatu odhalil. Ne, promiňte, to fakt nedává smysl. Opakuji, celý tento koncept je vadný. Logický náhled na něj má v celé knize snad jen profesor Binns. To, že Bazilišek celkově také moc smysl nedává, nechávám již stranou.

Tedy ústřední koncept je vadný. Dobře. Co zbytek? Děj? Stejně děravý jako v prvém díle. Konzistence? Časová žádná – člověk je až v šoku, co všechno se stihne do Vánoc. Jazyk? Hloupý, lexikálně slabý. Postavy? Přibyde nám tady snad vůbec největší karikatura za celou sérii – drahý náš Zlatoslav. Aby bylo jasno, já jeho postavu rád a baví mne a jsem rád, že ji autorka do textu zařadila, možná právě pro něj mám přeci jenom ke knize kladný vztah. Míra, v jaké jej autorka zkarikovala je natolik ohromující, že se u toho jeden musí chechtat. Nadto zde autorka provedla něco, co, myslím, už později nezopakovala a je to tak dobře. Jedná se totiž o chybu. Potter závěrem poráží ústředního nepřítele. To se mu ani jednou nepovede. Jindy to za něj vlastně vždycky udělá Brumbál, respektive se mu to podaří za zcela mimořádné pomoci jeho schopnějších přátel a známých.

Jistě, i zde přichází jistá forma pomoci. Ale uznejme, představ dvanáctiletého haranta, kterak se mečem rve s ohromným hadem, je poněkud absurdní. A dobře, ať se klidně pere, nic proti. Ale na konci ať umře, jinak nelze tvrdit, že dává kniha smysl.

Inu, je to tedy dětská kniha nevalné kvality, ovšem jisté zábavné atmosféry. Stále platí, jako u prvního dílu, že to není kvalitní kniha. Já prostě nechápu, jak by někdo mohl tvrdit opak. Ale je zábavná a zabavující – je dětská, proto podle autorky nevyžaduje přemýšlení, to vám ji zkazí. Když u ní ovšem přemýšlet nebudete, můžete s ní nakonec být vcelku spokojení. A opravdu jo, přes všechny moje výhrady (a bylo by jich mnohem víc!) je autorka skvělá vypravěčka a příběh je skvěle vyprávěný, o tom spor vést nejde. Nu a je-li něco dobře vyprávěné, je to zpravidla i zábavné.

eliska9256
eliska9256
20.01.2024 5 z 5

Opět jsem se setkala s dokonalou knihou od této skvělé autorky! Kniha je opět skvěle napsaná, vystává tam hodně otázek, které se ve správný čas odkrývají. Miluji její styl psaní, u této knihy jsem neměla nikdy pocit, že mě to nebaví naopak. I když jsem dříve viděla film, tak i přesto ta kniha se mi moc líbila a je stejně skvělá jako film, ne-li lepší. Určitě je to kniha, ke které se ještě nekolikrát vrátím! Skvělé dílo!

Dinosaur
Dinosaur
10.01.2024 5 z 5

(9/10, tentokrát už zaoukrouhluji na 5*) Dursleyovi jsou vážně psychopati, po tomto díle jsem vážně přesvědčen, že v sirotčinci by Harrymu bylo líp. Naštěstí má však dobré přátele a druhé bradavické dobrodružství tak může začít. Druhý díl je podle mě napínavější, propracovanější a o něco temnější než předchozí, takže začínám propadat HP mánii, jak kdyby mi zas bylo 11 :D

bear_girl
bear_girl
07.01.2024 5 z 5

Moje druhá nejoblíbenější knížka ze série harry potter. :-)

slay_girl
slay_girl
07.01.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších knih této série o Harrym Potterovi.
- napínavá
- vtipná
prostě skvělá:).

_wejunkaa_
_wejunkaa_
02.01.2024 5 z 5

Příběh mladého kouzelníka nabírá na obrátkách, když se na škole čar a kouzel objevuje bytost, která útočí na žáky školy. Mladý kouzelník neotálí a snaží se přijít na to, kde je pravda. Díky událostem posledních dnů se Harrymu pomalu skládá hádanka, na kterou nemá nikdo odpověď. Jak je možné, že nemluvně přemohlo nejmocnějšího černokněžníka? Toho, jehož jméno se nesmí vyslovit? Začátek skládačky do sebe začíná zapadat.
Druhá kniha se nám od filmu odlišuje již v několika věcech, proto je pro mě každý Harryho příběh originálním a úžasný zážitkem. Knihu jsem přelouskala během pár dnů a jak se říká, takhle kniha se opravdu četla sama. Tentokrát si kniha odnese opět 5/5 hvězd a již nyní jsem ponořena v příběhu 3. knihy této knižní série.

Tituss
Tituss
30.12.2023 5 z 5

Pokračovanie do sveta H.P. Harry je o rok starší a ďalšie kúzelné dobrodružstva čakajú, čítal alebo videl snáď každý.

Hanathor
Hanathor
27.12.2023 5 z 5

Harry Potter je moje zamilovaná klasika. Teď mezi svátky jsem si ji poslechla jako audio knihu a teda.. to, jakým stylem byli namluveni Malfoyovi.. přes to jsem se málem nepřenesla.

Cassidy.L
Cassidy.L
26.12.2023 5 z 5

čtivé a kouzelné :)

ariannpHm
ariannpHm
16.12.2023 3 z 5

Nejsem moc velký fanoušek HP světa. Kniha ani film mi moc nesedla. Příběh mi nepřišel originální, žádnou postavu jsem si vyloženě neoblíbil. J. K. Rowlingová tomu ale dost dává. Kdyby to nebylo tak pěkně napsané, dál bych o hvězdu méně. 6,5/10

Lufiik
Lufiik
13.12.2023 5 z 5

Naprosto boží čtení. Děj krásně plyne, když znáte tváře hlavních hrdinů. Všechno pak krásně do sebe zapadá. Srdeční záležitost. Čteno v rámci #ctenarskavyzva2023. Doporučuji!!!

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Všem co viděli film a líbil se jim tak doporučuji přečíst všechny knihy Harryho Pottera, je v nich toho spoustu navíc, jak už to ostatně u knih bývá. 92%

Ivanka83
Ivanka83
13.11.2023 5 z 5

Čtu již po několikáté. Tentokrát čteme sérii s dcerou.
Stýskalo se mi po kouzelnickém světě a jsem ráda zpět. Opět maximální spokojenost.

katerina4564
katerina4564
16.10.2023 5 z 5

Je zajímavé, jak jsem knihu vnímala ,,dětskýma očima" a jak ji s odstupem let vnímám nyní. Tajemná komnata je díl, který mě ve filmové podobě asi baví nejméně, o knize to říci nemohu. Čte se sama, usmívám se u ní a i když vím jak to dopadne, prostě mě to baví. Knihy nám všeobecně dají více než filmy, do kterých se nemůže všechno vejít, ale právě u tohoto dílu mi kniha dává více možností pochopit děj a příběh, u filmu jsem se v tom vždycky trochu plácala. Opravdu mi ale chybí Protiva, vůbec nechápu, proč všechny ty jeho lumpárny ve filmu nejsou. Jediné čeho si na knize všímám, je ne úplně dobrý překlad, případně slovosled, občas jsou zvláštně použité uvozovky pro přímou řeč, ale to se prostě dá odpustit.

přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno tajemství čarodějové fantasy pro děti internát

J. K. Rowling (p)
britská, 1965