Harry Potter a relikvie smrti

Harry Potter a relikvie smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/8/bmid_harry-potter-a-relikvie-smrti-5x2-8.jpg 5 12322 833

Harry Potter série

Naposledy?... Věrní kamarádi Harry, Ron a Hermiona do posledního ročníku bradavické školy nenastoupí. Musí splnit nelehký úkol, který moudrý ředitel školy Albus Brumbál již nemůže dokončit. Společně se vydávají hledat tajemné viteály, do kterých Pán zla roztříštil svou duši. Zničení viteálů je tak jedinou šancí, jak nad ním zvítězit. Na trojici kamarádů číhají na cestě nebezpečné nástrahy, ale ani v těch nejtemnějších úkrytech neztrácejí podporu svých přátel.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Deathly Hallows , 2007

peeetta
10.04.2023 4 z 5

Přišlo mi, že si vůbec nepamatuji, co je v knize za příběh. Jako kdybych ji četla poprvé. Děj v knize je pro mě smysluplnější než ve filmech. Poznání HP podle kouzla a ne podle Hedviky. HP kmotrem, atd.

tittanie
06.04.2023

Loni jsem rozečetla tuhle sérii a na poslední díl mi nějak nezbyly síly a chuť. Letos jsem si říkala, že bych si tento díl mohla přečíst.
Je docela těžké k tomu něco dalšího říct, když jsem knihu četla již tolikrát. Loni jsem byla docela šťouravá a řešila docela dost nepřesností a letos jsem si uvědomila dvě věci. Že v tomto díle se znova potkali skorospolužáci Hagrid a Raddle. A druhá věc je, že by mě zajímalo, jak se tvářil skřet Griphook, poté co mu zmizel Godrikův meč.

Kozel
09.03.2023 5 z 5

No teda, upřímně smekám, co všechno a jakým způsobem dokázala Rowlingová naprat do oněch 618 stran uzavírajících celou sérii. Hermiona by mohla se svou korálkovou kabelkou závidět. Troufám si říct, že poslední díl je skutečně fantasy jízdou (cestou) se vším všudy. A dílem, který zcela nepochybně dokáže stát sama o sobě, bez nutnosti znát dopodrobna ty předchozí. Jednoznačně jeden z nejlepších dílů. Ne-li nejlepší. Za mě určitě.

Sovy a jejich pošťácké služby ustoupily do pozadí a jejich roli přebraly Patroni. Stejně tak mozkomorové ustoupily do pozadí hordám Smrtijedů. Nástup režimu lorda Voldemorta s jasnými znaky režimů diktátorských. Špionážně záškodnická akce trojice přátel na ministerstvu patřila mezi ty, které mě uchvátily. O nic pozadu nezůstává ani cestovatelská část tří studentských vyvrhelů, kdy jsem zatoužil po schopnosti přemisťovat se, vyhodit stan s podobnou výbavou a každé ráno se probudit s jiným výhledem ze vchodu. Potemnělá atmosféra tu leze pomalu z každé stránky, stejně jako napětí nebo akce a provázanost celkového dění. Je vcelku jedno, zda se podíváte do Godrikova Dolu, nejhlubšího patra banky Gringottových, k miláčkům Malfoyovým, zažijete bitvu o Bradavice nebo nahlédnete do vzpomínek Snapea či příběhu Brumbála. Na každé stránce čeká něco překvapivého, chytlavého. Naprosto famózní i smutná budiž návštěva na pobřeží u domku Billa a Fleur.

Se Severusem mám přesto trochu problém=o) Do jeho týmu patřit ve vší úctě úplně nebudu. Za mě je stále největší hvězdou v tomto díle poněkud stranou stojící McGonagallová. Frajerka. Kromě ní tu zazářil ještě někdo jiný. Kdo zná, toho možná nepřekvapí, jestliže zmíním Lenku Láskorádovou a hlavně nejhouževnatějšího šílence - Nevilla Longbottoma. A pak je tu Brumbál. Živý nebo mrtvý, stále Bohem tahajícím za nitky. Protože jenom dvě osoby tahají za nitky sedmidílné série. Brumbál a Rowlingová. A za tím si stojím. Stejně jako za tím, že tahle série je jednoznačnou moderní literární klasikou, která tu zůstane hodně dlouho. A takových knižních příběhů, které se toliko zapíšou do dějin, člověk za svůj život moc nepotká.

Adrim
03.03.2023 5 z 5

Za mě osobně je to krásné zakončení celé série. Vřele doporučuji všem a věřím, že si knihy o HP jistě někdy opět přečtu.

xxbarbarelaxx
05.02.2023 5 z 5

Tento díl je krásným zakončením celé série. Tento díl je tedy za mě nejtemnější, což je naprostoogické a naprosto důležité pro samotný děj. Určitě jsem nečetla naposledy. Fandila jsem celému Fénixovu řádu, Harrymu, Hermione i Ronovi.

Satyrka
05.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak díky Báře, která dělá (a dělá perfektně a s humorem) podcast Neplecha ukončena, jsem se rozhodla po velmi dlouhé době HP znovu přečíst, jak už jsem psala v předchozích komentářech u ostatních dílů.
Do sedmého dílu se mi absolutně nechtělo. Týden jsem to odkládala hraním HP LEGO hry na PC, ale pak jsem prostě dostala "absťák", protože miluji čtení. Takže jsem se do toho pustila. Takhle kniha mě ničí emocionálně a zároveň mě hrozně baví některé pasáže. Přestože tu umře pár mých oblíbených postav, nejspíš je sedmý díl jeden z nejlepších dílů, z mnoha důvodů, aspoň pro mě.
Prolila jsem u tohoto dílu slzy. Dobby byl u mě vždy neutrální, ale teď jsem si ho oblíbila a jeho smrt mi zmáčela tváře slzami. Fred, to pro mě vždy bylo nejtěžší, do teď mi v hlavě zní věta "Pro George je každé zrcadlo zrcadlem z Erisedu ", kterou jsem kdysi dávno někde četla. Možná mě jeho smrt kdysi štvala nejvíc, protože já a můj bratr jsme k sobě měli velmi silný vztah, skoro jako dvojčata, přestože jsme od sebe tři roky. Mou milovanou sestřenku vždy nejvíc štvala smrt Tonksové a Lupina, kvůli malému Teddymu. Možná protože ona byla vždy zase pro založení rodiny. Dnes mě ta smrt taky štvala. Nedokážu ale říct, koho nejvíc. Snape je pak kapitola sama o sobě. Všichni víme. U konce kapitoly "Princův příběh" jsem opět slzela...
Tentokrát naštěstí po přečtení série nezbyl ten pocit, že nedokážu číst jinou knihu, jako tomu po přečtení HP vždy bylo. Tentokrát se na další knihy těším.
Pro tentokrát se tedy s knihami (Harry Potter) na nějakou dobu loučím, nicméně HP zůstává mou srdcovkou už navždy, přestože ani pořádně nedokážu říct, ČÍM mě tento příběh tak dostal.

ArkAngel
30.01.2023 4 z 5

Akcí nabitý poslední díl Pottera narušuje zavedené schéma a mladého kouzelníka nyní neposílá do školy, nýbrž na dobrodružnou výpravu najít a zničit viteály stvořené lordem Voldemortem. Aby toho nebylo málo, přidává k nim Rowlingová další MacGuffiny v podobě relikvií smrti. Vzhledem k tomu, jak dlouho bylo tohle finále budováno, si myslím, že putování klidně mohlo být na dvě nebo tři knihy, protože nechat Harryho dokončit celé dobrodružství během jednoho roku je trošičku hloupé. Poutavé to samozřejmě ale je a nabízí to mnoho silných momentů, které souvisí buď se smrtí postav nebo osvětlením jejich motivací.

LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Závěrečný díl celé série. Dobrodružné a napínavé do úplného konce. Skvělé zakončení. K této sérii se budu určitě vracet.

Artemis886
15.01.2023 5 z 5

Viděla jsem film už dříve a přišel mi ze všech filmů nejslabší, a tak jsem se lehce obávala téhle knihy. Avšak naprosto zbytečně, byla naprosto skvělá. Dokonale popisovala všechno co filmu unikalo. A já jsem tak konečně pochopila, proč se všechno stalo, tak jak se to stalo. Úžasný konec série, která mi vždy bude ležet v srdci.

kniznistranky
31.12.2022 5 z 5

Poslední přečtená kniha roku 2022.

Zakončení série o Harrym Potterovi, chlapci, který přežil, bylo strhující. I když jsem věděla, jak to celé skončí, Rowlingová píše tak čtivě, že jsem otáčela stránky a hltala každé slovo, protože co kdyby to náhodou dopadlo jinak než v těch filmech, že jo?

Skvělý kus práce na celé sérii a to, že jsem poslední dva díly četla tak krátce za sebou, ten zážitek umocnilo. Spousta věcí tam byla samozřejmě navíc oproti filmům, i když jich nebylo zase tak moc jako v předchozích dílech. Svět Harryho Pottera je klasikou, kterou už si i já můžu konečně po těch letech odškrtnout ze čtecího seznamu a ráda se k němu budu v průběhu let ještě vracet a prožívat ho znovu. Filmy jsou mé dětství a tento příběh je prostě plný nostalgie v jakékoli podobě.

sabina5156
18.12.2022 4 z 5

Poslední díl neuvěřitelného dobrodružství kouzelníka, který stojí na prahu své dospělosti. Hlavní záporná postava knihy zde bohužel ztratila na děsu i na tajemství. Charaktery se vyjasňují a situace je transparentnější než kdy dřív. Harry čelí zásadním rozhodnutím ve svém životě a bohužel nemá ani prostor volby. O tuto volbu jej připravili ti, kteří mu po celý život lhali. Opět v sobě nachází velké porozumění a odpuštění. Z malého kluka se stal muž, který je ve svých postojích pevný a snadno čitelný. Není ale samotný v těžkých rozhodnutích, každý z jeho přátel o někoho přišel a musel něco obětovat...

Fengr
14.12.2022 5 z 5

Tak přemýšlím, jak tuhle sérii zhodnotit.
I přesto, že jsem nejdřív viděl filmy, tak jsem si čtení užil. Filmy jsou také skvělé, to bez debat. Ale knihy jsou prostě knihy.
Myslím, že další a detailnější hodnocení je zbytečné. Příběh Harryho Pottera zná asi opravdu každý a pokud ne, určitě se s ním v průběhu života někdy setká.
Poznámka v knihách, že čtení je vhodné od 9-99 let a více, je skutečně na svém místě.
PS: Těším se na opětovné čtení.

pazdy15
29.11.2022 5 z 5

Nádherná série :)))

Laerry
26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Naprosto dokonalé zakončení celé série, se kterou jsem vyrůstala postupně, jak knížky vycházely. Už asi nenarazím na takovouhle sérii, která by natolik změnila můj život. Něco překonat prostě nejde a ani bych to nechtěla. I když jsem knížku četla už několikrát, vždycky se rozbrečím u Princova příběhu, nebo u nespravedlivých úmrtí mých oblíbených postav, či když je Harry v lese a mluví se svými mrtvými milovanými... Líbil se mi i ten nostalgický závěr, který někteří proklínali, ale aspoň jsme díky němu dostali „Prokleté dítě“. Jo a Snapeovi jsem věřila odjakživa (kdy ještě nebyly vydány všechny knížky), takže bylo pro mě jeho odhalení naprostým zadostiučiněním.

Metuje
05.11.2022 5 z 5

Do háje, ta Rowlingová fakt umí psát. 10 let psaní jsem zfouknul ve dvou měsících. Poslední kniha, hlavně její druhá polovina je informačně ohromě bohatá, což mi u knížek vyhovuje. Skvěle to zakončilo celou sérii. Jo, ke konci byly i slzy.. ;)

lucie9998
04.11.2022 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl!!!

LuccBizon
06.09.2022 4 z 5

JKR zakončuje střet bílé a černé magie ve velkém stylu, jen se k tomu zakončení musí hrdinové prokousat přes nějaké to putování a poznávání druhých i sebe sama. Plánovací pasáž v Doupěti, stanování nebo třeba úsek v Lasturové vile se nám mohou nelíbit, ale jsou dějově věrohodné. Logika si bere volno spíš v zákonitostech světa, ale to byl nešvar všech dílů snad kromě prvního. Od Tolkiena si půjčila vliv viteálu na mysl toho, kdo jej nese, i když jiné viteály to nedělaly. Jenže tím přece jen dodala stanování a roztržce hlavních hrdinů nějaký šmrnc, takže to chápu. Takových věcí bylo víc, ale stržen proudem akce jsem je míjel jen s malým ušklíbnutím nebo dokonce bez něj.
Postavy se chovají velmi uvěřitelně. Váhají, čekají, plánují, dělají chyby. Až to skoro škodí dynamice příběhu. Překvapilo mě to třeba v Bradavicích, kdy se učitelé chovali opravdu velmi logicky. Hrdinství ano, ale v první řadě zodpovědnost za ty, kteří hrdiny být nechtějí nebo nemohou. Přitom čtenář by asi ani nepostřehl, kdyby prostě jen zaveleli k obraně a na oběti nebrali ohled, protože dějiny se neptají.
Také oceňuji, že autorka vše za čtenáře nepředžvýkala. Většinu logických návazností příběhu sice nějak v textu vypíchne, ale něco nechala na domyšlení (např. druhý chlapec věštby a jeho role).
Čeho je asi škoda, je docela nevěrohodná konstrukce „zásvětí“ nebo jak to popsat. Opravdu to bylo potřeba? Ano, pokud autorka chtěla příběh uzavřít, jak jej uzavřela. Já z této autorské zvůle pociťuji jistou nelibost. Vím, původně to byla série pro děti, ale ty už vyrostly snesly by jistě i víc, než se JKR domnívá. Na druhou stranu nemohu její záměr ani provedení jednoznačně odsoudit nebo označit za zfušovaný. Jen se s ním prostě osobně tolik neztotožňuji.
To byla ale jen malá kaňka na jinak opravdu povedeném a řekněme i důstojném zakončení dlouhého epického příběhu chlapce, který přežil.
89 %. Nadhodnocuji, ale jen trochu. Četlo se mi to fakt pěkně, což je v mém věku to hlavní.

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Skvělé zakončení celé série.

Sauron
27.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Já nevím, mám proti tomu spoustu faktických výhrad, ale mě to prostě žere. Magie, draci, a, přiznám se, i trocha dojetí. Je zajímavé, že tam máte Voldemorta, jako naprosto příkladového záporáka, naprosto nelidského a necitelného, a všichni ostatní jsou úplně normálně emocionální. Člověk, pardon, dítě to na první pohled nepozná, vnímá to jako normálního záporáka. Ona je vlastně taková hodně záporáků. Příjemné překvapení že i Brumbál má své chyby.

mirRa_cze
24.08.2022 5 z 5

Tak jsem to dorazil, hodnotím celou sérii, kvalita byla z mého pohledu poměrně konzistentní, takže není důvod to kouskovat.

Série je i pro dospělého čtenáře velmi chytlavá (má-li rád fantasy) a přes spoustu dětinštějších pasáží dokáže pomocí rozumně dávkovaného napětí i příjemného literárního stylu udržet pozornost - dobře se to čte. Hodnotím z perspektivy dospělého čtenáře, který se tím prokousal v průběhu několika let a ve věku od 35 do 37 let.

Nemá smysl se více rozepisovat, recenzí je nejen tady bambilion, za mě tedy jen konečné shrnutí všech 7 knih - je to opravdu super.

Mohu doplnit, že jsem četl v angličtině a na základě toho mohu doporučit jako startovní sérii, pokud chcete číst knihy v angličtině. Rowling píše první knihu pro anglické děti ve věku okolo 8 let a poslední kniha počítá zhruba s patnáctiletými. Stylistika a hlavně potřebná slovní zásoba tomu odpovídá a bobtná postupně v průběhu jednotlivých dílů/knih.