Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázav... celý text

do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu. Aby obstaral pro rodinu byt, začne otec přistupovat na politické i morální ústupky, k nimž je nucen všemocným stranickým tajemníkem. Po rodinné návštěvě u matčina dávného přítele, nyní čerstvého chartisty Pavla Kohouta, přichází otec o místo zástupce vedoucího obchodní skupiny ve sklárnách, které mu umožňovalo výjezdy do jinak těžko dostupné ciziny. Z kolotoče neustálých ústupků se však nedokáže radikálně vymanit ani po sestupu na post člena závodní stráže. Lidsky se hroutí a začíná se stranit i vlastní rodiny. Zavírá se do kůlny, kde si podomácku vyrábí dokonce svou rakev. K tomu všemu přispívá také Kvido, který zanechává studií na VŠE a rozhodne se plně věnovat literatuře a své osudové lásce Jarušce, se kterou má ve svých dvaceti letech dceru.
Otcova úzkost ze života se den ode dne prohlubuje. Sílu, kterou potřebuje, mu dává pouze sovětská perestrojka. Získává víru v lepší budoucnost. Další normalizační linii románu tvoří krátké vstupy, ve kterých je Kvido nakladatelským redaktorem poučován, co je na jeho literárních pokusech přijatelné z hlediska dobové vydavatelské praxe a co nikoliv. Další část knihy pak tvoří epizody o babičce, ortodoxní turistce a vegetariánce. Vkládány jsou i humorné příhody, které lící sexuální dospívání Kvida. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1220/bajecna-leta-pod-psa-7DL-1220.jpg 41845
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Petrov

bookemma
dnes

Autorův styl psaní mi vyhovuje s každou přečtenou knihou více a více. Především jeho inteligentní smysl pro humor.
Scéna ze svatby, ve které si otec zkouší vlastnoručně vyrobenou rakev, babička (domnělá Maďarka) krade salám a matka chce tančit tango, je zkrátka dokonalá.

OldřichHanton
včera

Báječná léta pod psa pro mě nebyla úplnou novinkou. Už jsem viděl film, který je, i díky malému rozsahu románu, poměrně přesnou adaptací. Přesto na mě kniha působila jinak. Film je především komedie, jeho předloha je jakoby mnohem syrovější. Veselé rodinné historky najednou nebyly tak veselé, ale spíše mrazivé, postavy mnohem méně sympatické a minulý režim o dost více nepřátelský. Spoustu situací si dnes už člověk dokáže těžko představit, proto je dobré si je takhle připomenout.

citronekodvedle

Super oddechovka, hodně jsem se nasmala, za mě doporučuju

Klárai

Pěkná knížka i film.

Magdalena5

Film je moje stálice (pan Javorský úžasný), kniha - autorova podle mně nejlepší

pajuu

Viewegha nemam moc v oblibe, ale pribeh Kvida byl fajn. Nevedela jsem co cekat, film jsem nevidela, tuhle cast si musim jeste doplnit. Ze zacatku jsem se ztracela v babickach a dedeccich, obcas v rozhovorech, ale libilo se.

Adelajda_4

Povinná četba, která byla fajn. Lehce satirický román kritizující minulý režim mi velmi často vykouzlil úsměv na rtech. Byl to takový "lidský" příběh, moc hezky napsané.

Romžiry

Skvělé čtení. Doporučuji.

Monnyska

Nejprve jsem si myslela, že se s Kvidem moc nezžiji, ale nakonec jsem knihu hltala. Moc se mi to líbilo :)

Kerberos

Asi nejlepší Vieweg,ale film vzhledem k skvělému obsazaní ještě lepší.

Jana283

Tak na tohle jsme, milé děti, stáli frontu. Nostalgicky vzpomínám na knižní čtvrtky - ty mi chybí - člověk potkával skutečné živé knižní blázny, se kterými se teď žel bohu setkáváme jen virtuálně na této databázi. A bylo nač stát - malé poklady. Čtvrtky mi chybí, ta doba ne. Koho by tenkrát napadlo, že tohle bude povinná četba. Je to dobře, i když pro naše děti je to něco jako Staré pověsti české. A to je vlastně taky dobře.

zanetkov77

Jsem ráda, že jsem si tuhle knížku vybrala do maturitní četby, protože jinak u mě Viewegh nebyl zrovna autorem na seznamu četby, kterou si chci přečíst, ani nevím proč. Každopádně tenhle příběh mě moc bavil a líbil se mi, samotného Kvida jsem si moc oblíbila, na rozdíl od později zhlédnutého filmu, ve kterém na mě tato postava nepůsobila tak sympaticky jako v knize.

boza7

Kdybych tuhle knihu nedostal zdarma, nejspíše bych se k ní nikdy nedostal. Ale osud mi ji přihrál do cesty a po dočtení poslední řádky vím, že na ni budu vzpomínat s úsměvem ve tváři, vybavujíc si příjemně strávené chvíle s Kvidovou rodinou.

kami16

Tuto knihu jsem četla do čtenářského deníku a byla jsem z ní nadšená. Místy humorná, vtipná a zajímavá kniha. A místy mě z ní i mrazilo. Autor patří mezi mé oblíbence a jeho knihy čtu velmi ráda.

DeniseMarini

Film jsem nikdy neviděla, tak nemohu posoudit z druhé strany. Knížka je skvělá, autor je můj oblíbenec.

Nikyyy

Tuto knihu jsem četla jako povinnou četbu. Z knihy mám smíšené pocity ale kniha svým dějem špatná nebyla.

blonde_elis

Docela zvláštní kniha - místy neskutečně odlehčená a vtipná, někdy až mrazivá. Mám z toho takové smíšené pocity, ale byl to vcelku obohacující čtenářský zážitek.

Jarda72

Čtivé od začátku až do konce. Jelikož jsem částečně tuto dobu zažil, tak mi místy bylo i dost smutno. Opět se potvrdilo, že kniha je vždy v mnohém lepší než film.

Adilajla

Jak kniha tak i film velice dobře zpracované, kniha mě bavila.

Hermi1993

Rozhodně nejlepší autorův román. Škoda že se, zejména ve své novější tvorbě, odklonil od dobrého stylu.

Rup

Musím říct, že román mou pozornost opravdu zaujal, a to už je při mé dementní stařecké roztěkanosti co říct. I jsem se mnohokrát zasmál. Na druhou stranu mně poněkud, poněkud velmi, asociuje Irvingův Svět podle Garpa. A je mi smutno ze zjištění, že leckdo (viz komentáře níže) považuje knihu za oddechovku :-( Jak už nám sdělil Lukian, a zprostředkovaně V+W ve hře Osel a stín, „Abdérští se velmi nasmáli, aniž by se jakkoli změnili.“ Dávám plný počet a doporučuju.

Romanka89

Film mám moc ráda, tak jsem byla zvědavá na knížku. Četlo se mi to lehce a svižně, představovala jsem si filmové postavy. Za mě doporučuji, a to Viewegha jinak vážně nemusim.

Čtenářská výzva 2017: Kniha od českého autora.

Karel.M.

Knihu jsem četl po schlednutí filmu. A to byla chyba. Film je mnohem lepší

Val

Kdysi dávno jsem viděla film. Viděla jsem ho jen jednou, ale do paměti se mi zapsal dokonale. Po úžasném zážitku s Účastníky zájezdu jsem se pustila do této knížky. Autorův humor mi vyhovuje. Smála jsem se tak, že se na mě dcera chvílemi dívala jako na blázna. Já tu rodinku prostě miluju :-) Jdu pokračovat v dalších autorových knihách a moc se na to těším.

JosefW

Mé první a asi jediné knižní setkání s Vieweghem, jelikož mne žádná jiná kniha z jeho repertoáru neláká.
Filmové zpracování jsem již viděl před pár lety, avšak na knihu došlo až teď. Chvílemi jsem se pobavil, chvílemi si říkal, jaká je to šílená rodina. Inu, ačkoli se mi kniha líbila, na více než tři a půl hvězdičky to nevidím.

Tadam.120

Podle mě velmi pozoruhodná kniha, která nenechá čtenáře si ji" zašuplíčkovat" až do konce. Celkově se mi kniha líbí. Nicméně úvod mi přišel poněkud chaotický.

Michaelka29

Film jsem nikdy neviděla,ale kniha mě nadchla hned po pár stranách. Na knihu jsem narazila v doporučené četbě. Určitě bych ji doporučila i ostatním. Slyšela jsem na povídku i mnoho negativních komentářů, takže se mi do ní zrovna moc nechtělo, ale jak už jsem psala, velmi mě oslovila. Později se chystám i na knihu od stejného spisovatele, Melouch.

andy_nejedla

Knížka se mi hodně líbila, mám ráda humor, který Viewegh používá a jsem moc ráda, že takovou knihu mám v maturitní četbě.

Tynulda

Knižní podoba mě bohužel nezaujala. Čtení mě nebavilo a humor, o kterém se v diskuzi pojednává, mi (asi) nesedl.
K maturitě bych tentokrát volila úplně jinou, případně bych se podívala na filmové zpracování, které z 90% odpovídá a je určitě zajímavější, vtipnější.

Kao

Pěkná kniha s mistrovskou hrou se slovy. Moc se mi líbilo Kvidovo vyjadřování i sarkastické poznámky, kterými hýřila celá tato povedená rodinka. Označila bych to za jasnou odpočinkovou četbu, která vás jako bonus mile pobaví.