Báječná léta pod psa

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu. Aby obstaral pro rodinu byt, začne otec přistupovat na politické i morální ústupky, k nimž je nucen všemocným stranickým tajemníkem. Po rodinné návštěvě u matčina dávného přítele, nyní čerstvého chartisty Pavla Kohouta, přichází otec o místo zástupce vedoucího obchodní skupiny ve sklárnách, které mu umožňovalo výjezdy do jinak těžko dostupné ciziny. Z kolotoče neustálých ústupků se však nedokáže radikálně vymanit ani po sestupu na post člena závodní stráže. Lidsky se hroutí a začíná se stranit i vlastní rodiny. Zavírá se do kůlny, kde si podomácku vyrábí dokonce svou rakev. K tomu všemu přispívá také Kvido, který zanechává studií na VŠE a rozhodne se plně věnovat literatuře a své osudové lásce Jarušce, se kterou má ve svých dvaceti letech dceru. Otcova úzkost ze života se den ode dne prohlubuje. Sílu, kterou potřebuje, mu dává pouze sovětská perestrojka. Získává víru v lepší budoucnost. Další normalizační linii románu tvoří krátké vstupy, ve kterých je Kvido nakladatelským redaktorem poučován, co je na jeho literárních pokusech přijatelné z hlediska dobové vydavatelské praxe a co nikoliv. Další část knihy pak tvoří epizody o babičce, ortodoxní turistce a vegetariánce. Vkládány jsou i humorné příhody, které lící sexuální dospívání Kvida....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1220/bajecna-leta-pod-psa-7DL-1220.jpg 42171
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Petrov

Venny345
27. listopadu

Kniha jako celek mě bavila. Byla skvěle popoháněna ironií a sarkasmem. Toto však bylo na druhou stranu vyváženo scénami, které nebyly "úplně vhodné " a trošku mi celý dojem z knihy zkazily. Takže se rozhoduji mezi 3 a 4 ☆, ale budu hodná a dam 4, protože příběh byl nápaditý.

SweetCake
04. listopadu

Ukázka života obyčejné rodiny, které komunistický režim značně znepříjemnil život. Kniha se mi četla dobře a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco z doby, kdy byl v Československu komunistický režim. Uvědomila jsem si, že bych měla být vděčná za vše, co dneska máme...

WexxAr-ka
01. listopadu

Moje první Vieweghovina a asi i poslední. Nějak jsem tam nenašla přidanou hodnotu, a to je to prý jeho nejlepší knihy...

JoSvob

Pred par dny jsem zhledla film, a tak jsem si rekla, ze si prectu i knizku. A docela me bavila, i kdyz to nebyl uplne muj salek kavy. Ale na to, jake jsou na Viewegha v poslednich letech negativni ohlasy, jsem byla mile prekvapena a knizku jsem precetla za dva dny.

čuřil

Pro mě nejlepší kniha, kterou jsem od pana Viewegha četl. Povídání o životě a dospívání Kvida bylo povedené. V té době těžké, je kniha velmi humorná a poučná. Doporučuju. A dle mého, se i filmové zpracování se povedlo.

DeKo1996

Nevím, ale tahle kniha se mi nečetla moc dobře. Nemohla jsem ji skoro ani dočíst,ale nějak jsem to zvládla. Znovu asi už ne..

gonegirl

Velmi čtivý a jednoduchý příběh prosté české rodiny během okupace očima Kvida, malého, brýlatého, předčasně vyspělého kluka s velkým literárním talentem. Přečte se za dvě odpoledne a zanechá milou vzpomínku na časy minulé. Velmi povedená je i filmová adaptace s hvězdným obsazením (role rodičů v podání Libušky Šafránkové a Ondřeje Vetchého).

Nočnípták

Báječná léta pod psa - to je pro mne Báječná knížka. Wiewegha nemám ráda. Nic z toho co jsem od něj četla se mě nelíbilo. Až na Báječná léta. Jsou ze života, plná optimismu i přesto, že někdy je všechno pod psa.

MortRainey

Pro mě asi nejlepší Viewegh, nepřekonaný, právem uváděný v maturitní češtině, a film se taky povedl - Vetchý se Šafránkovou nemají chybu!

Aleh

Humorná kniha o těžké době. Báječná léta byla opravdu báječná. Byla to i léta mého dětství, na která ráda a často vzpomínám. Tehdy jsem zpočátku ani netušila, že byla opravdu "pod psa". Tato Vieweghova kniha mi připomíná svým stylem a humorem knihy Petra Šabacha a patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal. Líbilo se mi, jak realisticky a věrohodně vykreslil povahy jednotlivých postav a zasadil je do příběhu rodiny malého Kvida. Tak se tehdy žilo, tak to bylo. Doporučuji i zdařilé filmové zpracování.

rozvera

Po dlouhé době jsem se vrátila k tomuto příběhu , chtěla jsem se přesvědčit, že se jedna z vedlejších postav jmenovala jako já. U čtení jsem se nenudila, trocha humoru, trocha satiry, jak už to u tohoto autora bývá.

Kuffenbach

Svěží dílo, kterému se už MV nikdy nepřiblížil. Spousta nápadů, humorných situací, komunistů. Jako by to psal někdo jiný, má to světovou úroveň.

AdamGranet

Senzační kniha ! Prožil jsem naprosto stejný příběh a s postavou se ztotožnil. Nedokázal jsem souběžně mít rozečtenou další jinou knihu, což se mi nestává často.

kytikyti
27. dubnaodpad!

Nejak jsem si neuvedomila, ze je to od Viewegha a pustila se do toho. Humor extremne ironicky, docela me to bavilo, az stvalo. Pro autora typicky linearni pribeh beze spadu. Ani jednu z postav se moc neda oblibit, spis tahle knizka priblizuje komunistickou dobu. No jsem rada ze to uz mam za sebou. Pokud nejste takovi drzaci jako ja, tak jestli se to nelibi hned na zacatku, tak nectete dal, je to furt stejne.

koki.veru

Pomerne pekna knizka,ale kdyby nebylo ctenarske vyzvy,nepustila bych se do ní.

nikkitta201

super knížka pro můj ročník. Fantasticky se čte a člověk se dozví dost o době, ve které jaksi nežil :) Nejsou to takové ty učitelské řeči, ale příběh, ze kterého se dá dobře poznat co to bylo za dobu. Asi jako Pelíšky.

Dagros

Můj oblíbený Viewegh :)
Miluju jeho tvorbu a ikdyž se mi zpočátku do knížky nechtělo, byla jsem z ní nadšená.

Nicolka77

Nebýt povinné četby tak jí nečtu. Jinak knížka oka :)

Meri47

Vtipně popsaná léta za komunistického režimu. Kniha se mi četla celkem dobře i když tento pan spisovatel mi asi k srdci nepřiroste.

Tess911

Tato kniha mě mile překvapila. Na rozdíl od jiné povinné četby byla čtivá a taková ,,lidská". Příběh jako takový byl velmi podobný ostatním, které se odehrávají ve stejné době, ale způsob jakým je napsaný je rozhodně poutavější a příběh dělá hned hezčím.

ajasin

Hezký příběh, vtipně popisující pochmurnou dobu. Moje další repete. Knihu jsem četla už jednou, nejspíš v době, kdy byla novinkou.

Mayaku

Vieweghovi jsem se vždycky vyhýbala jako čert kříži a říkala si, že když už od něj někdy něco budu číst, tak snad jedině jeho (prý) nejlepší román Báječná léta pod psa. No, došlo na něj v rámci letošní čtenářské výzvy a musím říci, že mě Viewegh nepotěšil, a upřímně moc nechápu jeho značnou oblíbenost (ale to je čistě subjektivní záležitost). Styl psaní mi přišel dost nezajímavý a příběh, byť trefně charakterizující předrevoluční období, mě také úplně neuchvátil. Kvidovy občas humorné hlody to nevytrhly. Slabší průměr.

MT23

Fajn pohodová kniha..

karimatka1

Knihu jsem si vybrala, protože v ní vystupuje babička Věra (jedna z postav se jmenuje jako já). Docela výstižně charakterizuje období před rokem 1989 a vůbec se nedivím, že ti, kteří ji měli jako povinnou četbu, ji s chutí přečetli. V knihovně mi také jedna gymnazistka řekla:" Tu si půjčte, je pěkná". Takže i já si ji s chutí přečetla, byť jsem asi viděla souvislosti trochu jinak, než ta gymnazistka, ta léta jsem také prožila.

slunicko1958

Knížky od Michala Viewegha už nečtu, ale tato pochází z doby, kdy jsem netrpělivě čekala na jeho další román. "Léta" mě bavila, opravdu. Neurazily mě žádné oplzlosti a když jsem po čase uviděla film, radost byla dokonalá.

postrach
31.12.2017

Kniha i film dobré.Ano ,starý dobrý Viewegh.

agatha2
29.12.2017

Již ani nevím, kolikrát jsem knihu četla, je to kniha, kdy pan Viewegh byl ještě panem Vieweghem, jak jsme ho všichni znali a měli rádi.

Dominika21
15.12.2017

Tak tato kniha již patří mezi klasiku a já jsem ráda, že ji mohu mít ve své knihovně spolu s Báječnými léty s Klausem. Osobně je mi velmi sympatický humor a styl psaní pane Viewegha, který je dle mého názoru naprosto vstřícný a nenucený. Knihu jsem četla dříve než jsem viděla film, a už tehdy jsem smíchy plakala, některé odstavce jsem četla opakovaně, abych se mohla úspěšně smát znovu a znovu. Film mě jako opravdu jeden z mála nezklamal a stojí si na stejné rovině jako knižní předloha - za mě jednoznačně dokonalost sama.

Chesterton
23.11.2017

Tragikomická, obohacující, neotřelá, nenahraditelná.

Lucy1905
23.11.2017

Nebýt toho, že kniha patří do povinné četby, pravděpodobně bych se k ní nedostala. To by byla škoda, jelikož kniha je místy vtipná a také dobře zobrazuje historii Československa.