Báječná léta pod psa

kniha od:


Koupit

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu. Aby obstaral pro rodinu byt, začne otec přistupovat na politické i morální ústupky, k nimž je nucen všemocným stranickým tajemníkem. Po rodinné návštěvě u matčina dávného přítele, nyní čerstvého chartisty Pavla Kohouta, přichází otec o místo zástupce vedoucího obchodní skupiny ve sklárnách, které mu umožňovalo výjezdy do jinak těžko dostupné ciziny. Z kolotoče neustálých ústupků se však nedokáže radikálně vymanit ani po sestupu na post člena závodní stráže. Lidsky se hroutí a začíná se stranit i vlastní rodiny. Zavírá se do kůlny, kde si podomácku vyrábí dokonce svou rakev. K tomu všemu přispívá také Kvido, který zanechává studií na VŠE a rozhodne se plně věnovat literatuře a své osudové lásce Jarušce, se kterou má ve svých dvaceti letech dceru. Otcova úzkost ze života se den ode dne prohlubuje. Sílu, kterou potřebuje, mu dává pouze sovětská perestrojka. Získává víru v lepší budoucnost. Další normalizační linii románu tvoří krátké vstupy, ve kterých je Kvido nakladatelským redaktorem poučován, co je na jeho literárních pokusech přijatelné z hlediska dobové vydavatelské praxe a co nikoliv. Další část knihy pak tvoří epizody o babičce, ortodoxní turistce a vegetariánce. Vkládány jsou i humorné příhody, které lící sexuální dospívání Kvida....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1220/bajecna-leta-pod-psa-7DL-1220.jpg 42593
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Petrov
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (300)

Kniha Báječná léta pod psa

Přidat komentář
Zelvicka03
18. října

Dobrá kniha, hlavně na povinnou četbu.

knihojed
17. října

Snad jediná Vieweghova kniha, která z mého pohledu snese přísnější měřítka. A taky jediná, kterou jsem dočetl skutečně až do konce.


Adelaidee
16. října

Tuhle knížku jsem četla už dřív a patří mezi mé nejoblíbenější. Je plná "českých" věcí a poznatků, člověk při jejím čtení ale nemá pocit studu. :-) Viewegh je hodně hejtovaný spisovatel, já ho mám ale ráda.

Fonendoskop
17. září

Česká klasika. Kvido a jeho rodina jsou mými oblíbenci od prvních stránek.

ut.la
08. září

Dobře se to četlo, ale myslím, že si z knížky za pár týdnů či měsíců už skoro nic pamatovat nebudu. Ale možná to je tím, že jsem to četla na ebooku. Film, byť zřejmě nemohl obsáhnout celou knihu, se mi asi líbil víc.

Makaja
25. srpna

Já moc Michala V. nemusím, ale tuhle knížku mám ráda. Možná proto, že je Kvido skoro můj vrstevník. Je to čtivé, vtipné, pravdivé s nadsázkou. A povedl se i film...

Aida32
29. července

Klasika, bezesporu nejlepší Vieweghova kniha. Dobře se čte, je z doby nám starším povědomé, výborný byl i film. Nic lepšího už Viewegh nenapsal.

Bibionyka
19. července

Nejpovedenější Vieweghova kniha. Nenáročná a přesto velice dobře zpracovaná satira.

1 ...

Doporučujeme

Zdislava a ztracená relikvie
Zdislava a ztracená relikvie
Brusinky
Brusinky
Válka s mnohozvířetem
Válka s mnohozvířetem
Můj vysvlečenej deník
Můj vysvlečenej deník