Saturnin

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-gbv-1615.jpg 4.64960
Série:

Saturnin (1.)

Žánr:
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Šulc - Švarc
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (660)

Přidat komentář
m.zirhut
včera

(audiokniha) Už od začátku mě tato kniha nebavila, ale říkal jsem si, že jí musím přece dát šanci. No, po šesti kapitolách jsem to unuděně vzdal.
Trochu mě překvapuje, že je kniha v kategorii humor. Já si totiž nevzpomínám, že by mne při poslechu cokoli pobavilo. Jediné co se mi celkem líbilo byly nějaké ty slovní hříčky.

Efča59
22. září

Poslouchala jsem jako audioknihu. No co říct, prostě osvědčená klasika.

kykiryki28
21. září

Protože jsem Saturnina viděla v divadelním i ve filmovém zpracování, rozhodla jsem si toto slavné klasické dílo přečíst, a rozhodně toho nelituji. U tak vtipného a velmi humorného příběhu jsem se opravdu dlouho nenasmála! Saturnin je ideál člověka, kterého by si každý určitě přál mít za přítele. Já teda stoprocentně ano. Úžasná knížka!

teeyinka
20. září

Pěkný humor a ještě hezčí čeština! Škoda, že podobných vychází v dnešní době méně a méně.

EvikU.
19. září

Knihu jsem si vybrala díky čtenářské výzvě. Musím říct, že mne hodně překvapila. Manžel ji miluje a mě taky hodně bavila. Je vtipná.

Ana72154
17. září

Skvělá knížka. Bavila jsem se od začátku až do konce. Pro srovnání, jsem koukala i na seriál, který je téměř na chlup stejný, jenom bylo asi pár odlišných momentů, oproti knize. Určitě si ji přečtu znova.

Stanas513
04. září

Knihu jsem četla už dávno, tehdy jsem právě absolvovala operaci žlučníkových kamenů, takže jsem ji měla s sebou v nemocnici. Tenkrát se operace ještě nedělala laparoskopií. Myslím, že díky tomu mám na břiše místo jizvy malé vyhřezlé střevo... :-( Hrozně jsem se nasmála, i když mě všechno bolelo...Úžasná knížka!

Míša06
17. srpna

Krásná knížka. Je sice napsaná "zastarale" jakmile si na styl psaní zvyknete, proletíte knihou ani nevíte jak. Občas jsem sice měla pocit, že ty jednotlivé kapitoly na sebe nenavazují a že jsou to povídky, ale i tak to bylo super, úsměvné a místy vtipné.

Marla
14. srpna

Milý, inteligentní a suchý humor v poměrně útlé knížce. Někdy k navození dobré nálady stačí pár vět, nemusí být nutně tlustá bichle....

Ran
14. srpna

Skvělá a vtipná knížka, která bude rozhodně patřit mezi mé nejoblíbenější knihy.

KURACHJO2018
14. srpna

Saturnin- prostě dokonalost sama , nelze hodnotit jinak než na maximum. Nebo snad je na této DK někdo , kdo ho nečetl? Tak neví, o co přichází :-))))))))))))

dědeček: Saturnine, proboha, proč jste nepozdravil tetu Kateřinu?!
Saturnin: Jasně si vzpomínám, že jsem řekl milostivé paní "Má úcta".
teta Kateřina: Ne! Jakmile mě uviděl, ušklíbl se a řekl "No, maucta".
dědeček: Tak přece pozdravil! A máme po problému!

slunicko1958
09. srpna

Tak přesně toto jsem potřebovala. Pohodovou knížku a inteligentní humor. Zpočátku jsem si musela zvyknout, že je zde minimum přímé řeči, ale po několika stránkách mně to už nevadilo. Přistihla jsem se, že se nahlas směju.
PS: Stydím se, že jsem čtení této knížky (vyhýbám se slovu "klasika") tak dlouho odkládala. Stejný důvod jako Chajda69.

Chajda69
06. srpna

Skvělá. Jako malý jsem viděl kousek zfilmovaného Saturnina s Havelkou a Víznerem, nějak mi k srdci nepřirostl a pořád jsem přečtení odkládal. Chyba! Veliká chyba!

Zatímco některé zfilmované knihy jsou špatné proto, že divákům režiséři leccos odpouští a někdy jsou až příliš doslovní a nemohou zkrátka obsah knihy nacpat do hodinu a půl trvajícího filmu, u Saturnina je to něco jiného. Možná atmosféra knihy, možná právě ty nevyslovené žerty, ta lehkost... královsky jsem se bavil.

Asi jsem se zamiloval do postavy slečny Barbory Terebové (a na film se znovu dívat nebudu, abych si jí nezkazil).

Terka72
05. srpna

Knížka, které rozhodně nechybí humor a dokáže vám zvednout náladu. Nejdříve jsem si myslela že to bude taková ta "nudná klasika", ale ouha, ona se z knihy vyklubala opravdu povedená kniha, která baví. Do budoucna se ráda podívám i na filmové zpracování.

Allia
04. srpna

Nevím co více napsat: je to prostě klasika, která nikdy nezklame a člověk se u ní pobaví :-) , a i když jsem viděla prvně film, kniha stojí za přečtení :-) Sice se stává, že se vám míhá film při čtení před očima, či s ním přímo srovnáváte pasáže s knihou, ale nic to nemění na čtivosti a zábavnosti :-)

allebra
03. srpna

Saturnin - to je prostě klasika. Mám ráda tento druh humoru. Nejprve jsem viděla zfilmovanou verzi, což mi ale v tomto případě nevadilo, protože je velice povedená a Saturnin v podání Oldřicha Víznera nemá chybu. Jen jsem už potom při čtení neměla moc prostoru pro fantazii, automaticky se mi zjevovaly filmové postavy. Možná by se k tomuto komentáři hodilo přidat na závěr nějaké přísloví, ale to by bylo jako nosit dříví do lesa. :-)

Čtenářská výzva 2018 - Kniha, podle níž byl natočen seriál

wericzek
02. srpna

Humoristický román s prvky satiry spisovatele Zdeňka Jirotky. Vypráví o Saturninovi, sluhovi, který má neobyčejný talent vytvářet absurdní situace. Klasika, která nesedne každému.

SSTknihy
01. srpna

Klasika, která bavila, baví a bavit bude. Vytříbený laskavý humor, servírovaný s nonšalantní grácií, zabalený do nádherného jazyka českého. Prostě čtenářská lahůdka.

Soboll
31. července

Vtipné, milé
četlo se to samo .

Jjala1
28. července

Kniha se mi moc líbila.

kikies
27. července

Klasika, která pobaví úplně každého. Bohužel patřím zřejmě jen k několika málo lidem, které od četby na dlouho odradilo televizní zpracování. Ale když už jsem se k ní dostala, nemohla jsem se odtrhnout. Překrásná ukázka krásné české literatury, milý a inteligentní humor.

Emereth
26. července

Co k tomu dodat, prostě dokonalé :3

lenkycka
19. července

Humoristický román století.

veronikovera
18. července

Klasika :-)

Mijagi
17. července

Jako Knihu století a Knihu mého srdce bych dokázal z české tvorby vyjmenovat deset lepších, ale i tak Saturnin potěšil. Takové milé čtení na letní dovolenou s povedenými a dobře načasovanými fórky. Do názvu titulu se sice dostala pouze jedna z postav, ale pozornost čtenáře udrží hravě i všechny ostatní - vypravěč, dědeček, teta Kateřina, Milouš, slečna Barbora a doktor Vlach. Jestli máte splín na duši nebo si prostě chcete jen odpočinout, navodit úsměv na tvářích, nebudete zklamaní.

"Těmito stálými nehodami byl personál nakonec donucen žít ve stálém střehu, a tak se stalo, že jednou došlo ke zbytečnému poplachu. Dělníci míchali v kádi jakousi podivnou směs a dílovedoucí se ptal strýce Františka, co z toho vlastně bude. Strýc byl zachmuřen a v záchvatu náhlé upřímnosti řekl: ‚Ví Bůh.‘ Byl velmi překvapen, když po lakonické odpovědi jeho spolupracovníci propadli panice a dali se na zběsilý útěk. Domnívali se, že strýc řekl: ‚Výbuch.‘"

Mirka2778
11. července

Saturnin. Tituly Kniha století a Kniha mého srdce si jistě zaslouží. Ne snad že by to byla ta nejlepší česká kniha, co byla napsána. Ale spíš pro to, že si ji snad každý Čech dokáže přečíst.
Komukoli udělá radost. Máme rádi Saturninovu metodičnost a preciznost. Jeho zaměstnavateli fandíme při tenise, lovu lvů i v šachu. Smějeme se, nebo i posmíváme tetě Kateřině a Miloušovi.
Čekáme na glosy doktora Vlacha.
Asi nejsem sama kdo má stejně rád i televizní zpracování a tak se mi stává, že si nejsem jista kdy cituji knížku a kdy film.
Navíc jsem shlédla i dvě divadelní zpracování, jedno dobré a jedno luxusní.
Díky pane Jirotko!

žvejka
05. července

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Skvělý humor. Znám ji skoro z paměti.

nai.ivka
05. července

Nestárnoucí kniha, s kamarádkou jsme se u některých pasáží válely smíchy a dodnes se těším až je zas budu číst, tahle knížka se mi asi nikdy neomrzí.

LuckaH2
02. července

Milé, zábavné, těšila jsem se na každou stránku a čtení a hltala ten na první pohled jednoduchý, ale okouzlující příběh:-)

dancadragneel
28. června

Prostě tenhle příběh miluji a mohu ho slyšet, vidět či číst kolikrát chci a stejně mě neomrzí. Prostě skvělá kniha....