Saturnin

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-gbv-1615.jpg 4.64845

Saturnin (1.)

Humor, Literatura česká
Vydáno:, Šulc - Švarc

Mirka2778

Saturnin. Tituly Kniha století a Kniha mého srdce si jistě zaslouží. Ne snad že by to byla ta nejlepší česká kniha, co byla napsána. Ale spíš pro to, že si ji snad každý Čech dokáže přečíst.
Komukoli udělá radost. Máme rádi Saturninovu metodičnost a preciznost. Jeho zaměstnavateli fandíme při tenise, lovu lvů i v šachu. Smějeme se, nebo i posmíváme tetě Kateřině a Miloušovi.
Čekáme na glosy doktora Vlacha.
Asi nejsem sama kdo má stejně rád i televizní zpracování a tak se mi stává, že si nejsem jista kdy cituji knížku a kdy film.
Navíc jsem shlédla i dvě divadelní zpracování, jedno dobré a jedno luxusní.
Díky pane Jirotko!

žvejka

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Skvělý humor. Znám ji skoro z paměti.

nai.ivka

Nestárnoucí kniha, s kamarádkou jsme se u některých pasáží válely smíchy a dodnes se těším až je zas budu číst, tahle knížka se mi asi nikdy neomrzí.

LuckaH2

Milé, zábavné, těšila jsem se na každou stránku a čtení a hltala ten na první pohled jednoduchý, ale okouzlující příběh:-)

dancadragneel

Prostě tenhle příběh miluji a mohu ho slyšet, vidět či číst kolikrát chci a stejně mě neomrzí. Prostě skvělá kniha....

AnjaVCL

Tak trochu nostalgie... Knihu jsem četla ještě jako dítě a smála jsem se nahlas. Zaručený prostředek pro zvednutí nálady a scény, na které se nezapomíná.

Mia77

Opravdu je někdo, kdo dal méně než 4 hvězdičky? Já se u toho báječně pobavila a budu se k ní vracet, protože taková kniha vám musí vždy zvednout náladu. Chtěla bych mít takového Saturnina doma :-)))

freejazz

tu už asi bolo na konto Saturnina spomenuté všetko, takže len poďakovanie autorovi za nesmrteľného hrdinu, v ktorom by sa možno dal vysledovať prazáklad Járy Cimrmana (dúfam, že ma nikto nezahluší:).

nicole1990

super oddechová knížka určitě jsem ji nečetla naposledy moc se mi líbila :-)

zimka.r

Dlouho jsem si říkala, že si knížku přečtu znovu a jsem moc ráda, že díky výzvě jsem se k tomu nyní dostala :) Tak krásné a pohodové čtení si člověk vychutná i po několikáté :)

PetK

Nesmrtelná klasika, před lety jsem četla, film několikrát viděla... a teď jsem si to poslechla jako audio v podání Oldřicha Víznera. Co vám budu povídat, je to furt boží.

zuzka9645

Docela dost jsem se pobavila. Občas jsem ale některým pasážím nerozuměla. Ale jinak velmi pěkná kniha.

kuba3954

Tato kniha mě svým kouzlem opravdu dostala. Nesmělost a způsob vyprávění hlavní postavy jsou velmi roztomilé.

antonin0999

Na koblihy bych čuměl.
Líbilo by se mi dívat se na ně a představovat si, jak je jím.
A tak jsem se díval i na tyto milé stránky. Usmíval se, a přesto zůstal poněkud nenasycen.

Kuffenbach

Proč jsem proboha čekal nějakých 20-30 let? Proč jsem to stále odkládal a vymlouval se? Nevím, byl jsem snad pošetilý...

Tato kniha jest klenotem, humor v ní nadčasový, toto dílo mohlo být stvořeno klidně včera, a nikdo by nic nepoznal.
Svěží styl, výborné postavy, lovestory, tisíc slonů! Promiňte, bylť uchvácen, nechal jsem se unést... Doporučuji vám to také.

"Klíč od srubu je v tůni."

Pawlisman

Po přečtení knihy - no - čekal jsem více. Spíše musím potvrdit, že film je skvělý a výborné zpracování knihy. Což se často nestává. Kniha o moc film nepřerůstá. Myslím si - bohužel - že bez knihy a jen s filmem se v tomto případě velice dobře dá žít...

los

jo, je to klasika, je to kvalitní česká literatura, je to kánon, ale mně to prostě vůbec nic neříká, přestože některé pasáže jsou nezapomenutelné

RavuX

Saturnina by si mel precist kazdy. Ale kazdy je strujcem sveho osudu. Rekl bych, ze je to jedna z nejvtipnejsich knih, ktere jsem kdy cetl, ale nechci chvalit dne pred vecerem. Tahle kniha se da cist porad dokola, ackoliv tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu, az se ucho utrhne. A nektere pribehy a gagy vas pobavi i po letech, kdyz si na vzpomenete, i kdyz co se v mladi naucis, ve stari zapomenes. Ano, muzete najit zaminky, proc si Saturnina neprecist, protoze kdo chce psa bit, hul si vzdycky najde. Ale byla by to chyba, i kdyz chybami se clovek uci. Takze hura do obchodu - jeste dnes, nebo nejpozdeji zitra. Protoze lepsi pozdeji, nez nikdy.

rozvera

Nevím, kolikrát jsem toto svěží dílko přečetla. ale sahám po něm vždy, když si potřebuji zlepšit náladu, naposled včera a jistě ne naposled. Seriál jsem viděla tolikrát, kolikrát byl uveden v televizi a při každém listování knížkou vidím herce a jejich brilantní výkony v seriálu. Panu Jirotkovi vytýkám jen to, že jeho vtipný příběh nemá dvojnásobný počet stran.

Vážkopis

Vtipné, úderné. Nic víc se ani nedá říct.

Zikus

Svižné oddechové čtení, psané krásným vytříbeným jazykem.

Navíc kniha byla psaná v době, kdy zdejší společnost ještě měla úroveň.

Trolice

Ne že by se mi kniha nelíbila, byly tam i vtipné pasáže, ale nějak jsem si nemohla zvyknout na styl psaní. Někdy jsem se přistihla, že vlastně nevím co čtu a asi 2x jsem přeskočila strany. Každopádně si pustím i film :-)

essidaven

Toto je moje první kniha, kterou jsem "přečetla" jako audioverzi(četl Jan Hartl). Musím říct, že poslouchat knihy je fajn využití času, určitě si zase nějakou poslechnu. Konkrétně k Saturninovi, jelikož jsem několikrát viděla film, tak mě kniha příliš nepřekvapila, ale to neznamená, že by nebyla skvělá. Myslím, že je to již taková humorná klasika, takže doporučuji.

KaileyBlot

Moc pěkná knížka. Bavila mě a pobavila.

lena2653

Skvělá, humorná kniha.

Edlik

Bohužel nemohu sdílet všeobecné nadšení... Saturnin jako postava slouží v knížce jako hybatel děje. Bez něj by se tam toho moc nestalo, protože naše hlavní postava by bez Saturnina toho moc neudělala. Některé pasáže jsou vtipné, jiné méně vtipné - pro mě hlavně vyprávění dalších příběhů - ty jsem ke konci už přeskakoval. Styl psaní mi opravdu nevyhovoval a některé věty jsem musel číst vícekrát. Ano, můžu říct, že jsem knihu přečetl, ale už ji nikdy znovu číst nechci a tak ji posílám dál...

MikeshCZ

Krásná knížka, která se čte sama.

Kyta

Příběh o Saturninovi se mi jako takový moc líbil a bavil mě. Saturnin je skvělá postava, kterou si nejde neoblíbit. Právě on přiváděl ostatní postavy do situací, do kterých by se, nebýt něj, nikdy nedostali. I celkový nápad s tím, že si obyčejný muž pořídí sluhu, je originální. Nicméně, upřímně se mi moc nelíbil autorův styl vyprávění, jsem zvyklá na něco jiného a takový styl mě nikdy neudržel při čtení na moc dlouho, pro mě kniha čtivá vůbec nebyla. Samozřejmě nebudu knihu hodnotit negativně jen proto, že se mi nezamlouval styl vyprávění, a ani že kniha nezapadá do žánru, který obvykle čtu. Tento styl je osobitý a Zdeněk Jirotka se očividně chtěl lišit od ostatních autorů a jejich románů. Na klasické romány v knize naráží několikrát, zejména na konci je ten nápad dědečka a Saturnina s "Kanceláří pro uvádění románových příběhů na pravou míru", kde autor zpochybňuje příběhy klasických románů a svým způsobem jimi pohrdá a zesměšňuje je. Myslím, že kdyby kniha byla napsána jiným stylem, asi by mě bavila víc a hodnotila bych ji pozitivněji.

Postava Saturnina je velmi originální a jeho počínání mě vždy pobavilo. V příběhu nevystupuje jako sluha, ale spíš zastává úlohu baviče a jakéhosi mistra všech komických situací, do kterých všechny často přivádí. Má pro všechno nějaké řešení a nic nenechá jen tak. Jakmile je na scéně Saturnin, je jisté, že je o veškerou zábavu postaráno. Líbil se mi jeho pozitivní přístup k různým situacím a to, že je pro každou zábavu. Svého pána nutí do dobrodružství a oživuje mu tak jeho spořádaný život. Saturnin představuje humor, který lidem občas chybí, energii, pozitivní přístup a umění si udělat srandu ze všeho, i ze sebe sama. Postava vypravěče představuje "obyčejného" člověka, který někoho jako je Saturnin ve svém životě skutečně potřebuje. V průběhu knihy se pod Saturninovým vlivem stává odvážnější a energičtější a možná mu i změnil pohled na svět. Dá se tedy říct, že se paradoxně stává pánem svého pána. Teta Kateřina představuje člověka s těmi nejhoršími vlastnostmi – chamtivost, sobeckost, touha po majetku a mnoho dalšího. Myslí jen na sebe a svého syna a nezajímá ji nic jiného. Pro dosažení majetku je schopná čehokoli a svou snahou obtěžuje životy ostatních. Autor její postavu zesměšňuje a upozorňuje na to, aby se lidé před takovými lidmi jako je teta Kateřina měli na pozoru.

Autorův humor je lehký a pobaví kohokoli. Líbily se mi mimo jiné autorovy hrátky s českými příslovími a úvaze o tom, co by se stalo, kdyby je lidé brali doslova. Tato kniha ve své době plnila zábavnou funkci a připomínala lidem, že nemají ztrácet chuť do života, pozitivní přístup a humor. Celkově je o tom, že lidé nesmí ztrácet smysl pro humor a nebát se jít i do těch nejabsurdnějších věcí a dopřát si trochu toho dobrodružství, mají brát věci s humorem a nebýt jen vážní - i humor je totiž pro život důležitý.

Sabinaski

Tohle je satirická bible a skvost k pobavení. S krásnými českými příslovími! Přečteno za jedno odpoledne na pláži. Nikdy jsem nechtěla, ať to skončí. Už nikdy nic nebude jako Saturnin!

Szekynka

Sice moje kdysi povinná četba, ale o to větší překvapení že kniha je vlastně PECKA! Kombinace suchého humoru, zvláštní mluvy Saturnian a příjemného čtení.