Král Krysa

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/544/kral-krysa-5rb-544.jpg 4.71485

Asijská sága (4.)

King Rat (1962)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub

Grety

Kniha se čte téměř sama, člověk si ani nedokáže představit, jaké to v táboře bylo. Ti, kdo tábor okusili to změnilo na celý život.

jfialova

Kniha, na kterou se nezapomíná. Výborně zachycelé prostředí zajateckého tábora. Geniální vykreslení jednotlivých postav, jedna z mála knih, kde vás dialogy postav opravdu pobaví a vtáhnou do děje. Super konec, který vás překvapí a nechá spoustu prostoru pro vlastní úvahy.

Abia

Napínavá kniha z prostředí, které si ani neumíme představit. Teprve závěr knihy ukáže, jak se lidé dokáží přizpůsobit každému prostředí a co vlastně také může být "normální". Vyhovuje mi hodně dialogů, kterými autor dokáže popsat prostředí, vztahy a zákonitosti v táboře. Skvělé čtení pro každého.

zluk

Skvělá kniha, strhující a napínová. tento autor rozhodně psát umí.

Andy74

Kniha, která mě napínala od začátku až do konce. Kniha, která mě nezatěžovala válkou jako takovou, ale to, co válka způsobila ..... dostaly mě kšefty, vtipné hlášky, popis jídla, vaření čehosi s čímsi, ale co mě dostalo byl promyšlený byznys s krysami :o) fakt nechutné ale tak dobré ....
Můžeš být generál nebo mistr světa, ale jakmile jsi v "Čangi" tak je ti to s malýma vyjímkama prd platné.
Zadek máš holý, moskyti tě štípou stejně a úplavici je naprosto jedno co jsi dělal na frontě .....
Šokoval mě závěr.....

čtenářka301

Skvělá kniha, skvělé kulisy, postavy, psychologie, ale přeci jen trochu rozvleklá. Co mi dala nejvíc, bylo opravdové ponoření se do atmosféry tábora, nejlépe sesumarizované na konci, kdy vězni hledí tváří tvář osvoboditelům a ti jsou z nich vyděšení, z jejich lidské existence. Jinak se mi ale od Clavella víc líbí jiné knihy a přiznám se, že jsem vlastně ani tolik nepochopila, jestli se kniha snažila říct něco víc.

gerontík

Hutná klasika, která na vás ulpí jako prach na zpocené kůži, a vy nemáte vodu, abyste ho smyli. Povinná četba!

francouz

Člověk si musí představit sám sebe, co by dělal v tom tropickém "ráji" , plném moskytů, hladu, nemocí a patolíualů, kteří jsou prostě všude. Ano jde o to přežít, všechno ostatní je nepodstatné.
Ale to bych řekl, že není to hlavní poselství, tím je přátelství v době, kdy by se většina lidí zachovala spíše sobecky, ano, chete přece přižít,to hrozné utrpení, které nevíte kdy skončí, kdy nemáte nic než svůj plechový hrnek, zbytky šatů, které sotva drží pospolu a obrovský, ano obrovský hlad. A pak příjde hostina, maso, no tje přece super, sice vůbec netušíte co jíte, ale dostáváte proteiny, a to je to nejdůležitěší. Že je to pes, nebo krysa.....
Clavell píše opravdu výborně, ale musím říci, že i když je to napsáno opravdu výorně, tak Šogun, byl o chloupek lepší. Ale i tak si tato knížka 5 hvězdiček zaslouží.

Boby17

Super knížka z krutého prostředí zajateckého tábora. Drsné tropické podmínky, krutost Japonců pohrdajících zajatci, hlad a nemoci. Prostě psycho a do toho příběh idealistického Brita a Američana s ostrými lokty. Silných scén je v knížce hodně, mě však nejvíce v paměti utkvělo vaření psa. Dávám pět hvězd a konstatuji, že kdo po knižce sáhne, ten se od ní nebude moci odtrhnout.

Covenant

Toto dílo mě nadchlo a pohltilo. Právem je tak vysoce hodnoceno. Jen opravdu dobré knihy ve mně dokáží vyvolat tolik emocí, že přestanu vnímat okolí a v závěru, jako bych se sám loučil s dobrými přáteli, které už nikdy neuvidím. Na knize jde poznat, že to psal člověk, co to opravdu prožil a nevycucal si to z prstu. Atmosféra tábora je popsána tak dokonale, že má člověk pocit, jakoby byl uvnitř. Silný a opravdový příběh!

Radvana

to je má oblíbená kniha,máme spolu periodu minimálně1xza 3 roky.a vždy se těším

vodovodnice

Četla jsem ji dvakrát a vždycky mne naprosto pohltila.Prostě úžasná kniha, až skončím ve škole, těším se, že si ji zase přečtu. Takových hle knížek jsem zatím moc nepotkala. O to jsou pro mne cennější :-)

charlita

Tohle je srdcovka. Už je to pár let co sem tuhle knihu četl, ale pořád si vybavuju ten pocit nadšení a čtenářského zadostiučinění, který mě provázel po celou dobu četby.

Bookaholik

Tak do téhle knihy jsem se skutečně zamilovala!

Hospodyňka

Čteno se zatajeným dechem.

akdar72

Uzasna kniha a nejvic me dostal konec.

LaKrec

Až tak moc mě to neuchválilo. Očekával jsem od toho mnohem víc. Teda podle recenzí...
Král zkrátka využívá běžný obchodní styl. Něco za něco. Ať je to zboží, služba nebo jen přízeň okolí. A zároveň těží na naivitě a bezbranosti svých obětí. Ve svém uzavřeném prostředí je prostě Král.
Mnohdy běžně výdaný jev na pracovištích. Vedoucí a nadřízení jsou mnohdy nedoknutelní a za branou podniku jsou nuly...

Hary

Tak v prve rade je tahle kniha o obchode,byt svinak v byznyse. Kdo chce vic musi obetovat pratelstvi,vyuzivat naivitu druhych a zdimat je az do mrte. Ukazuje povahu lidi (bankere,pojistovaky,podnikatel,advokaty,exekutory a dalsi svinaky) kteri nastesti skonci jak samotny kral. Preji prijemnou cetbu. Ale dalo se z toho vymacknout vic.

VladimirTetur

Dokonalé. Když jsem to četl, byl jsem v tropickém zajateckém táboře spolu s Králem a Marlowem. Na baráku mě štípali moskyti a přemýšlel jsem, jak se zdejchnout do vesnice za nedodělanou prací :).

Clavell píše skvěle.

slawa.cap
15.12.2017

Poslouchal sem jako audioknihu a absolutně mě uchvátila, i když jsem si od toho moc nesliboval. Hrozně mě mrzelo, když kniha skončila a já nevěděl co bylo dál...

hroneczek
24.10.2017

Maturitní klasika o využívání slabostí druhých. Problémem je, pokud se pak dotyčný "král" dostane do jiného prostředí, které už ho nerespektuje tak, jak je doposud zvyklý.

GabrielleT.
12.10.2017

Úžasná kniha

snimcibdim
10.09.2017

Tuhle knihu jsem četla mnohokrát a patří mezi ty, které mě hodně zasáhly. Člověk si chca-nechca musí pokládat otázku, jak by obstál on sám a nakolik by ho pud sebezáchovy nutil k tomu, stát se krysou a nakolik by dokázal zůstat člověkem. A stejně tak palčivá je otázka toho, nakolik jsou kategorie zla a dobra neměnné a nakolik je okolnosti mohou modifikovat.

Ema22
10.09.2017

Sice jsem sáhla také po tištěné knize, ale nakonec vyhrála audiokniha. Silný příběh z pracovního tábora, mozaika osobností a osůbek, které se snaží v pro mě nepředstavitelném prostředí žít a přežít.

kristyna4614
08.09.2017

Kniha, která ve mě vyvolala mnoho emocí. Určitě doporučuji.

Loginus
27.07.2017

Netroufám si spočítat, kolikrát jsem četl tuhle knihu, která mi dala tolik. Clavell je úžasný vypravěč a jeho postavy jsou uvěřitelné a živé. Člověk chápe i Greye s jeho zatrpklostí,čestného Petra i tvrdého Krále. Nemusím psát víc, jen tolik, že kdo tuhle knihu otevře, už od ní neodejde.
Závěr knihy ve mě vyvolal tolik emocí jako málokteré dílo. Když tohle píšu, mám husí kůži...

konicekbily
11.07.2017

Mám rád díla o druhé světové válce. Tuto knihu jsem četl třikrát, vím, že je to fikce, ale vcítění se do myšlení jednotlivých postav mi připomíná, že takto nějak to asi bylo a kladu si těžkou otázku: Jak bych se tam choval JÁ? A na ni nejsem schopen odpovědět.

danny_21
17.06.2017

Vyjímečná kniha - prozatím jedna z těch nejlepších z válečného žánru, co jsem měl tu čest zatím přečíst. Kniha dokáže pohltit tak, že cítíte tu neskutečnou vlhkost, vůni latrín tam v Čangi, vnímáte lidskou malost i velikost, hodnotíte jestli etika a morálka jsou výš nebo níž než touha přizpůsobit se a přežít - neskutečná syrovost a opravdovost, kterou zakončí všeříkající krysí konec, shrnující podstatu druhu homo sapiens - 95 %

IvikaS
01.06.2017

Klenot mezi knihami, realisticky lidský příběh ze zajateckého tábora a ten konec je prostě geniální.

Frity
22.05.2017

Skvělá knížka, četla jsem skoro před deseti lety v rámci povinné četby a zanechala ve mě velký dojem doteď. Zajímavý příběh o tom jak se člověk dokáže přizpůsobit životním podmínkám v zajateckém táboře a ba naopak vytěžit ze své situace maximum a vybudovat si "postavení" a jak o takovou pozici může lehce přijít, když po osvobození už nikdo jeho "zboží a výhody" nepotřebuje. Doporučuji.