Král Krysa

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/544/kral-krysa-5rb-544.jpg 4.71430
Série:

Asijská sága (4.)

Originální název:

King Rat (1962)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (157)

Přidat komentář
Radvana
16. března

to je má oblíbená kniha,máme spolu periodu minimálně1xza 3 roky.a vždy se těším

vodovodnice
10. března

Četla jsem ji dvakrát a vždycky mne naprosto pohltila.Prostě úžasná kniha, až skončím ve škole, těším se, že si ji zase přečtu. Takových hle knížek jsem zatím moc nepotkala. O to jsou pro mne cennější :-)

charlita
09. března

Tohle je srdcovka. Už je to pár let co sem tuhle knihu četl, ale pořád si vybavuju ten pocit nadšení a čtenářského zadostiučinění, který mě provázel po celou dobu četby.

Bookaholik
04. března

Tak do téhle knihy jsem se skutečně zamilovala!

Hospodyňka
21. února

Čteno se zatajeným dechem.

akdar72
07. února

Uzasna kniha a nejvic me dostal konec.

LaKrec
01. února

Až tak moc mě to neuchválilo. Očekával jsem od toho mnohem víc. Teda podle recenzí...
Král zkrátka využívá běžný obchodní styl. Něco za něco. Ať je to zboží, služba nebo jen přízeň okolí. A zároveň těží na naivitě a bezbranosti svých obětí. Ve svém uzavřeném prostředí je prostě Král.
Mnohdy běžně výdaný jev na pracovištích. Vedoucí a nadřízení jsou mnohdy nedoknutelní a za branou podniku jsou nuly...

Hary
22. ledna

Tak v prve rade je tahle kniha o obchode,byt svinak v byznyse. Kdo chce vic musi obetovat pratelstvi,vyuzivat naivitu druhych a zdimat je az do mrte. Ukazuje povahu lidi (bankere,pojistovaky,podnikatel,advokaty,exekutory a dalsi svinaky) kteri nastesti skonci jak samotny kral. Preji prijemnou cetbu. Ale dalo se z toho vymacknout vic.

VladimirTetur
08. ledna

Dokonalé. Když jsem to četl, byl jsem v tropickém zajateckém táboře spolu s Králem a Marlowem. Na baráku mě štípali moskyti a přemýšlel jsem, jak se zdejchnout do vesnice za nedodělanou prací :).

Clavell píše skvěle.

slawa.cap
15.12.2017

Poslouchal sem jako audioknihu a absolutně mě uchvátila, i když jsem si od toho moc nesliboval. Hrozně mě mrzelo, když kniha skončila a já nevěděl co bylo dál...

hroneczek
24.10.2017

Maturitní klasika o využívání slabostí druhých. Problémem je, pokud se pak dotyčný "král" dostane do jiného prostředí, které už ho nerespektuje tak, jak je doposud zvyklý.

GabrielleT.
12.10.2017

Úžasná kniha

snimcibdim
10.09.2017

Tuhle knihu jsem četla mnohokrát a patří mezi ty, které mě hodně zasáhly. Člověk si chca-nechca musí pokládat otázku, jak by obstál on sám a nakolik by ho pud sebezáchovy nutil k tomu, stát se krysou a nakolik by dokázal zůstat člověkem. A stejně tak palčivá je otázka toho, nakolik jsou kategorie zla a dobra neměnné a nakolik je okolnosti mohou modifikovat.

Ema22
10.09.2017

Sice jsem sáhla také po tištěné knize, ale nakonec vyhrála audiokniha. Silný příběh z pracovního tábora, mozaika osobností a osůbek, které se snaží v pro mě nepředstavitelném prostředí žít a přežít.

kristyna4614
08.09.2017

Kniha, která ve mě vyvolala mnoho emocí. Určitě doporučuji.

Loginus
27.07.2017

Netroufám si spočítat, kolikrát jsem četl tuhle knihu, která mi dala tolik. Clavell je úžasný vypravěč a jeho postavy jsou uvěřitelné a živé. Člověk chápe i Greye s jeho zatrpklostí,čestného Petra i tvrdého Krále. Nemusím psát víc, jen tolik, že kdo tuhle knihu otevře, už od ní neodejde.
Závěr knihy ve mě vyvolal tolik emocí jako málokteré dílo. Když tohle píšu, mám husí kůži...

konicekbily
11.07.2017

Mám rád díla o druhé světové válce. Tuto knihu jsem četl třikrát, vím, že je to fikce, ale vcítění se do myšlení jednotlivých postav mi připomíná, že takto nějak to asi bylo a kladu si těžkou otázku: Jak bych se tam choval JÁ? A na ni nejsem schopen odpovědět.

danny_21
17.06.2017

Vyjímečná kniha - prozatím jedna z těch nejlepších z válečného žánru, co jsem měl tu čest zatím přečíst. Kniha dokáže pohltit tak, že cítíte tu neskutečnou vlhkost, vůni latrín tam v Čangi, vnímáte lidskou malost i velikost, hodnotíte jestli etika a morálka jsou výš nebo níž než touha přizpůsobit se a přežít - neskutečná syrovost a opravdovost, kterou zakončí všeříkající krysí konec, shrnující podstatu druhu homo sapiens - 95 %

IvikaS
01.06.2017

Klenot mezi knihami, realisticky lidský příběh ze zajateckého tábora a ten konec je prostě geniální.

Frity
22.05.2017

Skvělá knížka, četla jsem skoro před deseti lety v rámci povinné četby a zanechala ve mě velký dojem doteď. Zajímavý příběh o tom jak se člověk dokáže přizpůsobit životním podmínkám v zajateckém táboře a ba naopak vytěžit ze své situace maximum a vybudovat si "postavení" a jak o takovou pozici může lehce přijít, když po osvobození už nikdo jeho "zboží a výhody" nepotřebuje. Doporučuji.

harena
09.05.2017

Naprosto úžasně strávené dny u knihy Jamese Clavella "Král krysa". Sám skutečně byl tři roky v japonském zajetí a až po 15-ti letech se odhodlal k tomu, aby během dvanácti týdnů napsal tento skvělý román, při kterém přestanete vnímat svět kolem sebe. Kniha je o lidech, o jejich malosti, velikosti, o přátelství i nenávisti, o morální zkaženosti, o schopnosti přizpůsobit se a přežít. Skvělá, nezapomenutelná kniha, která je právem jako 39. nejlépe hodnocená kniha.

aktijnov
24.04.2017

Silná kniha...

Atlantis
13.02.2017

Jsem neskutečně nadšený. Knihu jsem přečetl jedním dechem. Čekal jsem, že kvůli svému tématu bude plná nechutných popisů života v táboře, mučení, trápení hladem a nevím ještě čeho.
Pokud tohle od knihy chcete, běžte dál. Král Krysa je studie lidí, jejich chování a myšlení. Jak se každý jednotlivec jinak adaptuje na neutěšené životní podmínky.
Poslední kapitoly mi zůstanou v mozku ještě dlouho, takovou syrovost a přitom naprostou opravdovost jsem už dlouho nezažil. Škoda, že neexistuje nějaké pokračování na způsob Cesty zpátky od Remarquea, myslím, že osudy hrdinů v civilním životě by bylo skvělé sledovat.

hekute
07.02.2017

Kniha - kterou jsem četla několikrát, mě se moc líbila, líbilo se mi filmové zpracování, vykreslení postav a jejich charakterů v tak vypjatých situacích hodnotím jako velmi sugestivní. Kniha, kterou půjčuji jen opravdovým přátelům.

genie
30.01.2017

Příběh z prostředí, které si lze jen těžko představit, plný různých velmi uvěřitelných lidských charakterů. Doporučuji.

kilometr
31.12.2016

Výborná kniha,nelze jinak,než doporučit.100%.

Petruse21
19.12.2016

Doporučuji, stojí za přečtení.

haki34
20.11.2016

Svet ve svete, hierarchie ve snaze prezit v zajateckem tabore.. Vyborna, poutava knizka od ktere se neslo odtrhnout.., prezit, jakkoliv... P.S. Nedate si nekdo kralici stehynko ???

ziriant
31.10.2016

Jak to v životě chodí... A nemusíme žít v zajateckém táboře, abychom tomu rozuměli, alespoň trošičku. A proto nás to tolik děsí.

pepa4081
22.10.2016

Výborná kniha. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety - na vojně - moc se mi líbila a dávala mi naději, že to jednou zkončí. Líbí se mi pořád a film mi přišel také skvělý. Vrcholně uspokojivé. Doporučuji.