Král Krysa

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/544/kral-krysa-5rb-544.jpg 4.71756

Asijská sága 4.

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Knižní klub

King Rat, 1962

Kniha Král Krysa

adlapadla

Je to napsané tak živě, tak skutečně, tak lidsky! Věřila jsem každému slovu, dokázala jsem si živě představit každou postavu. Chvílemi se to může zdát poněkud zdlouhavé, ale právě to dává knize tak silný realistický nádech. Poskytuje pohled na každodenní život v zajateckém táboře z mnoha různých stran.

Kája95

Budete si říkat:" takový běžný válečný román". Ale ten konec! Dost knížek konci šťastným koncem, tady je konec surový a pravdivý (nejspíš). Myslím, že takhle nějak to bylo a možná ještě hůř

Crozz

Ze začátku trošku zklamání, není to o chování Japonců k válečným zajatcům, ale o chování mezi válečnými zajatci a ve finále musím uznat, že velmi velmi povedené čtení.

Jarek82

Tuhle knihu jsem poprvé četl v jinošských letech a imponovala mi Králem, prototypem tržní dravosti. Kdo se stará, ten má. Později jsem ale ocenil aspekt boje proti předpisům (občas je potřeba je ignorovat) a nesvobodě.

Velekněžka

Lidskost, přátelství, vůle přežít, národnost, víra, vojenská hodnost - jak rozdílné pyramidy vystavěli hrdinové románu Jamese Clavella při svém jednání v nelidských podmínkách tábora Čangi… Jeden rozhodně nestačí, proto nasazuji 3 pomyslné klobouky a jeden po druhém před autorem postupně smekám.

JurijMilkovic

Mám audioknihu a opravdu mě hodně baví.

InaPražáková

Válečných románů i vězeňské literatury je hodně. Král Krysa je ale bohatší o různá přidaná témata: národnostní a řečové rozdíly, kvůli nimž se Američan s Britem málem pohádají, protože se nejsou schopni dorozumět na jemnější, emocionální úrovni jazyka, a jejichž přejímání se stane jedním ze symbolů snahy o spojení dvou odlišných povah. Sociální nerovnosti různě kompenzované - člověk nízkého původu může ostatním imponovat bohatstvím jako Král, nebo kariérou a snahou se připodobnit honoraci jako Grey, přitom gentlemani uzavření ve vlastní společnosti se nakonec v projevech tolik neliší od Marlowa, který se stýká i s těmi, kdo mu nejsou rovni. Stejně důkladná ukázka různých druhů sexuálních travestií, různého vývoje názorů na to, co je morální. Nakonec je zajímavější sociologická než historická rovina románu.
Závěr živě ukazuje obtíže návratu do světa, který ostatní považují za normální, a mrazí z něj. Jednak obecně a napodruhé ještě z ironických momentek nad dlouho zadržovanými dopisy a z osudu Seana, který se ne vlastní vinou neměl k čemu a s kým vrátit.

Abes
28.12.2019

Žvejkáno jako audiokniha na horských stezkách beskydských vrcholů. A ikdyž mi při poslechu posledních kapitol pod nohama křupal sníh, bylo mi docela horko. Do Čangi se rád vrátím. Doma v knihovně jsem zahlédl papírovou verzi, musím dávat pozor, jako to dělají chytřejší. Ukrást ji nemá smysl, schovávat ji někde pod pryčnou, to je příliš riskantní. Chce to plán, spiklence, mozky se dají vždycky koupit a nakonec se počítají jen ty zelené papírky. Kámoši?