Vznešený dům

Vznešený dům je román od Jamese Clavella z roku 1981, jehož děj se odehrává v Hong Kongu roku 1963. Je součástí cyklu Asijská sága – šesti románů z prostředí Asie od Jamese Clavella . Panský (vznešený) dům je také přezdívka firmy Struan's, obchodní společnosti, která hraje ústřední roli ve většině románů Asijské ságy. V roce 1963 se tchaj-pan Ian Dunross pokouší zachránit rodinnou firmu (Struan's) z obtížné finanční situace, v které ji zanechal jeho předchůdce. Proto se snaží uzavřít partnerství s americkým milionářem a zároveň se brání Quillanu Gorntovi, který chce konečně zničit Struan's. Mezitím čínští komunisté, tchaj-wanští nacionalisté a sovětští špióni usilují o získání vlivu v Hong Kongu, a britská vláda se jim v tom snaží zabránit. A jak se zdá, nikdo nemůže ničeho dosáhnout, aniž by se neobrátil o pomoc k místnímu podsvětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68621/vzneseny-dum-syi-68621.jpg 4.263

Asijská sága 5.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

Noble House, 1967

Kniha Vznešený dům

lampernaqui
22.12.2020

Clavell svou ságu píše stále stejně a to je dobře. Jediné, co se mění je období, ve kterém se příběhy odehrávají, a musím si přiznat, že mě bavilo více, když jsme byli dál v minulosti. Druhá polovina 20. století už mi tak přitažlivá nepřišla a největší problém, který jsem s románem měl, byl ten, že politikaření ustoupilo stranou a vše se točilo kolem burzy a bank, což není téma pro mě. Clavell zakomponoval do příběhu nejenom další generace z Taipana či Šoguna, ale přidal i charaktery z jeho nejslavnějšího románu Král Krysa.

PetrzOlomouce
09.11.2019

Wau. Po vlažnějším začátku se děj rozjede. Úplně nejlepší jsou části s ruskými špiony a čínským jaderným materiálem, i když ten se mohl rozvést trochu víc. Naopak méně řečí o akciích a burze by taky na škodu nebylo. každopádně skvělý román.

zoka
19.02.2017

Když ji dočtete, budete uchváceni. To je ale trochu problém - kniha je dlouhá (což samo o sobě problém není) a plná množství postav, které se třeba jen mihnou a už se neobjeví, nebo objeví za stovky stran, takže zapomenete o koho šlo a znovu to již není vysvětlené. Dost zdlouhavé je i uvádění do děje a zápletek. To totiž zabere polovinu knihy. Ne že by se nedělo v první polovině nic, ale oproti druhé polovině, která konečně dostane spád a šmrnc je to prostě delší.
Ač to dosud znělo jako kritika, kniha jako celek je... no prostě úžasná klasika od pana Clavela. Ne, není to Šógun, ani Král Krysa (ale i s Petrem se tu setkáte :-)), ale Vznešený dům bych zařadil hned za tyto dva skvosty. Tak jako každý Clavel je kniha zasazena do dobových reálií (které jsou velmi čtivě vylíčeny) a příběh by docela dobře mohl být uvěřitelný. Většina postav má svou osobnost a takřka každou si musíte zamilovat, protože pan Clavel umí vylíčit pohnutky postav. Děj samotný je směsicí špinážního dramatu a ekonomického thrilleru. Mohu rozhodně doporučit ke čtení... jen mějte s autorem trpělivost - on se Vám odmění.

Ladys
13.04.2014

Sice děj pokročil už do šedesátých let minulého století (narážím tím na středověkou trilogii o rodině Struanů), ale to rozhodně nevadí. Dobře vykreslené postavy, atmosféra tehdejšího Hong Kongu, nedostatek vody (pro nás samozřejmá věc, ale to byste se divili), ruské zájmy, čínské zájmy, banky, intriky a lásky....
Moje další oblíbená od Clavella.

Čína

James Clavell