Vznešený dům

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vznešený dům je román od Jamese Clavella z roku 1981, jehož děj se odehrává v Hong Kongu roku 1963. Je součástí cyklu Asijská sága – šesti románů z prostředí Asie od Jamese Clavella . Panský (vznešený) dům je také přezdívka firmy Struan's, obchodní společnosti, která hraje ústřední roli ve většině románů Asijské ságy. V roce 1963 se tchaj-pan Ian Dunross pokouší zachránit rodinnou firmu (Struan's) z obtížné finanční situace, v které ji zanechal jeho předchůdce. Proto se snaží uzavřít partnerství s americkým milionářem a zároveň se brání Quillanu Gorntovi, který chce konečně zničit Struan's. Mezitím čínští komunisté, tchaj-wanští nacionalisté a sovětští špióni usilují o získání vlivu v Hong Kongu, a britská vláda se jim v tom snaží zabránit. A jak se zdá, nikdo nemůže ničeho dosáhnout, aniž by se neobrátil o pomoc k místnímu podsvětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68621/vzneseny-dum-syi-68621.jpg 4.263
Série

Asijská sága 5.

Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Knižní klub
Orig. název

Noble House, 1967

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Vznešený dům

Přidat komentář
lampernaqui
22.12.2020

Clavell svou ságu píše stále stejně a to je dobře. Jediné, co se mění je období, ve kterém se příběhy odehrávají, a musím si přiznat, že mě bavilo více, když jsme byli dál v minulosti. Druhá polovina 20. století už mi tak přitažlivá nepřišla a největší problém, který jsem s románem měl, byl ten, že politikaření ustoupilo stranou a vše se točilo kolem burzy a bank, což není téma pro mě. Clavell zakomponoval do příběhu nejenom další generace z Taipana či Šoguna, ale přidal i charaktery z jeho nejslavnějšího románu Král Krysa.

PetrzOlomouce
09.11.2019

Wau. Po vlažnějším začátku se děj rozjede. Úplně nejlepší jsou části s ruskými špiony a čínským jaderným materiálem, i když ten se mohl rozvést trochu víc. Naopak méně řečí o akciích a burze by taky na škodu nebylo. každopádně skvělý román.


zoka
19.02.2017

Když ji dočtete, budete uchváceni. To je ale trochu problém - kniha je dlouhá (což samo o sobě problém není) a plná množství postav, které se třeba jen mihnou a už se neobjeví, nebo objeví za stovky stran, takže zapomenete o koho šlo a znovu to již není vysvětlené. Dost zdlouhavé je i uvádění do děje a zápletek. To totiž zabere polovinu knihy. Ne že by se nedělo v první polovině nic, ale oproti druhé polovině, která konečně dostane spád a šmrnc je to prostě delší.
Ač to dosud znělo jako kritika, kniha jako celek je... no prostě úžasná klasika od pana Clavela. Ne, není to Šógun, ani Král Krysa (ale i s Petrem se tu setkáte :-)), ale Vznešený dům bych zařadil hned za tyto dva skvosty. Tak jako každý Clavel je kniha zasazena do dobových reálií (které jsou velmi čtivě vylíčeny) a příběh by docela dobře mohl být uvěřitelný. Většina postav má svou osobnost a takřka každou si musíte zamilovat, protože pan Clavel umí vylíčit pohnutky postav. Děj samotný je směsicí špinážního dramatu a ekonomického thrilleru. Mohu rozhodně doporučit ke čtení... jen mějte s autorem trpělivost - on se Vám odmění.

Ladys
13.04.2014

Sice děj pokročil už do šedesátých let minulého století (narážím tím na středověkou trilogii o rodině Struanů), ale to rozhodně nevadí. Dobře vykreslené postavy, atmosféra tehdejšího Hong Kongu, nedostatek vody (pro nás samozřejmá věc, ale to byste se divili), ruské zájmy, čínské zájmy, banky, intriky a lásky....
Moje další oblíbená od Clavella.

Štítky

Čína

Autor a jeho další knihy

James Clavell
britská, 1921 - 1994

všech 16 knih autora

Kniha Vznešený dům je v

Právě čtených1x
Přečtených93x
Doporučených8x
Knihotéce62x
Chystám se číst59x
Chci si koupit19x