Vznešený dům

kniha od:

Vznešený dům https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68621/bmid_vzneseny-dum-syi-68621.jpg 4.2 77
Koupit Koupit eknihu Bazar

Vznešený dům je román od Jamese Clavella z roku 1981, jehož děj se odehrává v Hong Kongu roku 1963. Je součástí cyklu Asijská sága – šesti románů z prostředí Asie od Jamese Clavella . Panský (vznešený) dům je také přezdívka firmy Struan's, obchodní společnosti, která hraje ústřední roli ve většině románů Asijské ságy. V roce 1963 se tchaj-pan Ian Dunross pokouší zachránit rodinnou firmu (Struan's) z obtížné finanční situace, v které ji zanechal jeho předchůdce. Proto se snaží uzavřít partnerství s americkým milionářem a zároveň se brání Quillanu Gorntovi, který chce konečně zničit Struan's. Mezitím čínští komunisté, tchaj-wanští nacionalisté a sovětští špióni usilují o získání vlivu v Hong Kongu, a britská vláda se jim v tom snaží zabránit. A jak se zdá, nikdo nemůže ničeho dosáhnout, aniž by se neobrátil o pomoc k místnímu podsvětí.... celý text

Série:

Asijská sága 5.


Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Noble House , 1981


více info...

Komentáře (5)

Komentáře 5 Recenze 0

Finn69
Finn69
05.12.2022 4 z 5

Tohle vydání z roku 2001 jsem sháněl řadu let. Nejen že se nedalo nikde koupit (leda za vyděračské ceny) ale dokonce se nedalo ani půjčit v knihovně na doma. A chodit si po kouskách číst číst tisícistránkovou knížku do MZK není moc praktické. Clavella a jeho Asijskou ságu mám moc rád, a teď konečně můžu říct, že ji mám přečtenou celou. Paráda :)
Vznešený dům je časově někde v šedesátých letech dvacátého století, tedy mezi Králem krysou a Smrští. Místo činu Hongkong, a v první řadě jsou tedy samozřejmě Struanové a jejich konkurenti, čínské hongy a nemalé množství špionů všeho druhu. Je to sám o sobě zajímavý thriller ze studené války a když to ještě Clavell podle svého zvyku pořádně okoření spoustou místních reálií, útržky katonské čínštiny a řadou vazeb na předchozí knížky, vznikne docela návyková záležitost. Líbilo se moc, v Asijské sáze řadím vedle Šóguna, Tchaj-pana a Krále krysu.
Kvalita překladu je proti nečitelnému vydání z roku 1996 nesrovnatelně vyšší, a klobouk dolů před překladatelkou, že do toho šla po tom fiasku znovu.

lampernaqui
lampernaqui
22.12.2020 4 z 5

Clavell svou ságu píše stále stejně a to je dobře. Jediné, co se mění je období, ve kterém se příběhy odehrávají, a musím si přiznat, že mě bavilo více, když jsme byli dál v minulosti. Druhá polovina 20. století už mi tak přitažlivá nepřišla a největší problém, který jsem s románem měl, byl ten, že politikaření ustoupilo stranou a vše se točilo kolem burzy a bank, což není téma pro mě. Clavell zakomponoval do příběhu nejenom další generace z Taipana či Šoguna, ale přidal i charaktery z jeho nejslavnějšího románu Král Krysa.


PetrzOlomouce
PetrzOlomouce
09.11.2019 5 z 5

Wau. Po vlažnějším začátku se děj rozjede. Úplně nejlepší jsou části s ruskými špiony a čínským jaderným materiálem, i když ten se mohl rozvést trochu víc. Naopak méně řečí o akciích a burze by taky na škodu nebylo. každopádně skvělý román.

zoka
zoka
19.02.2017 4 z 5

Když ji dočtete, budete uchváceni. To je ale trochu problém - kniha je dlouhá (což samo o sobě problém není) a plná množství postav, které se třeba jen mihnou a už se neobjeví, nebo objeví za stovky stran, takže zapomenete o koho šlo a znovu to již není vysvětlené. Dost zdlouhavé je i uvádění do děje a zápletek. To totiž zabere polovinu knihy. Ne že by se nedělo v první polovině nic, ale oproti druhé polovině, která konečně dostane spád a šmrnc je to prostě delší.
Ač to dosud znělo jako kritika, kniha jako celek je... no prostě úžasná klasika od pana Clavela. Ne, není to Šógun, ani Král Krysa (ale i s Petrem se tu setkáte :-)), ale Vznešený dům bych zařadil hned za tyto dva skvosty. Tak jako každý Clavel je kniha zasazena do dobových reálií (které jsou velmi čtivě vylíčeny) a příběh by docela dobře mohl být uvěřitelný. Většina postav má svou osobnost a takřka každou si musíte zamilovat, protože pan Clavel umí vylíčit pohnutky postav. Děj samotný je směsicí špinážního dramatu a ekonomického thrilleru. Mohu rozhodně doporučit ke čtení... jen mějte s autorem trpělivost - on se Vám odmění.

Ladys
Ladys
13.04.2014 5 z 5

Sice děj pokročil už do šedesátých let minulého století (narážím tím na středověkou trilogii o rodině Struanů), ale to rozhodně nevadí. Dobře vykreslené postavy, atmosféra tehdejšího Hong Kongu, nedostatek vody (pro nás samozřejmá věc, ale to byste se divili), ruské zájmy, čínské zájmy, banky, intriky a lásky....
Moje další oblíbená od Clavella.

Štítky knihy

Čína

Autorovy další knížky

James Clavell
britská, 1921 - 1994
2003  93%Král Krysa
2000  92%Tchaj-pan
2009  84%Gaidžin
2001  84%Vznešený dům
2002  84%Smršť

Kniha Vznešený dům je v

Přečtených109x
Doporučených7x
Knihotéce85x
Chystám se číst72x
Chci si koupit22x