Gaidžin

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Gaidžin (japonsky „Cizinci“) je román Jamese Clavella z roku 1993, chronologicky je třetí v Clavellově Asijské sáze, i když byl vydán jako poslední. Příběh se odehrává 20 let po událostech popsaných v Tchaj-panovi. Zachycuje dobrodružství Malcolma Struana, dědice obchodní společnosti Struan's, v Japonsku roku 1862. V ději je do značné hloubky vysvětlena politická situace v Japonsku a obtíže, kterým byli „západní“ cizinci nuceni čelit. Kniha byla inspirována tzv. Namamugijským incidentem a následující Britsko-Sacumskou válkou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15390/big_gaidzin-txq-15390.jpg 4.2157
Série:

Asijská sága 3.


Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Gai-jin, 1993


více info...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Gaidžin

lampernaqui
07.12.2020

Asijská sága se znovu vrací do Japonska. Blackthorn je zapomenut, na scénu vchází rodiny, známé z románu Tchaj-pan. Je to další tlustá bichle, která se ovšem dobře čte, jen se člověk musí příběhu dostatečně věnovat. Japonsko je mi celkově bližší než Hong-kong, takže jsem si jeho reálie a kulturu cti užíval více než v minulém díle. Šogun sice zůstává nepřekonán, ale Struani a jejich další boj o moc je pořád skvělé čtení.

Rihatama
21.02.2020

Hloupost, vychytralost, arogance, intriky, násilí... Clavellova japonská tisícistránková "epizoda" významně ubrala na kouzlu, poetice i kráse, které mě tak učarovaly v předchozích příbězích z Japonska a Číny. O to více vynikají intriky, brutalita a špína středověku. Díky za plovoucí svět! I když pokrytectví a intriky jsou hlavní politikou jejich mama-san. Ano, četla jsem dál a dál. Clavell umí psát, aby si spolehlivě udržel mou pozornost a získal si můj zájem.

Clavell se tady (jak jinak) soustředí na záležitosti gaidžinů v Japonsku a na spory mezi nimi, ať politické, vojenské nebo náboženské. A tak ty tam jsou velkolepé časy Struanů a Toranagů. Jejich potomci zdá se už jenom těží z velikosti a slávy předků... Ale vážně. Je to dobrá kniha. Nelze čekat, že synové a vnuci budou kopiemi svých otců. V tomto je Clavellovo pokračování velmi uvěřitelné, stejně jako zůstávají zajímavé jeho postřehy z japonské kultury a mentality.


haki34
10.06.2019

dočteno..sice mi to trvalo, ale bylo to nejspíše rozsáhlostí díla (děj se přitom odehrává "jen" v průběhu 5ti měsíců...), žádné odpočinkové čtení před spaním a zároveň vzhledem k rozměrům ani knihu nelze tahat s sebou celý den...
a...v komentářích se většinou píše, že je ze všech dílů nejslabší....mně se četa naopak lépe (asiže je trochu "telenovelově odlehčená", jak píše tesar_dali)...s Tchaj-panem jsem vysloveně bojovala...Gaidžin začal hned zostra, podobně jako Šógún..rychle jsem vplula mezi místní postavičky a začla se prokousávat vztahy...každopádně, osob důležitých pro děj bylo tolik, že se mi to občas pletlo, resp. jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo...
JC i v tomto díle mistrovsky rozehrál různé pletichy, aliance, spory, (nebyl náhodou šachistou ?? ), zapojil plně evropskou, japonskou a čínskou mentalitu, ukázal rozdíly, budoval na nich vývoj děje...kromě hlavní linky rozvinul spousty dalších (interní vztahy mezi šiši, vztahy v Jošiwaře, dívky z plovoucího světa, jejich mama-san se svým vlastním vyzvědačským světem, napojenost na šoju, vyzvědačská síť sluhů, Ingerišové versus Furansu, potestanti versus katolíci, boj mezi japonci o vládu v krajině...)

jak se píše na přebalu knihy - je težko zvolit, zda kniha má vlastního hlavního hrdinu a kdo jím vlastně je ? a to je fakt... vícero postav je důležitých, v průběhu dějě vykukují postupně a utrhávají si svůj kus koláče - či Tyrrel, či Joši, Angelique, Malcolm, sir William, oba doktoři...Koiko, Hiraga, André... a také mě překvapovalo, jak JC míchal kartami a postavy postupně likvidoval (čekala jsem třeba úplně jiný vývoj vztahu Angelique a Oriho, i následků, taky Malcolm mě šokoval...), občas mi to připomnělo Hru o trůny, kde G.R:R:Martin taky nemilosrdně likvidoval hlavní hrdiny - že by si vzal inspiraci u Clavella ???
KOnec otevřený a přiměřeně zamotaný, aby jsme si mohli domyslet každý podle sebe, jak to nakonec asi dopadne...

čtenářská lahůdka, na pomalé vychutnávání. DOporučuji všem, co mají rádi japonskou kulturu, rádi nasají atmosféru Asie spolu s horkým či studeným saké, rádi se nechají prostoupit harmonií zenových zahrad, rádi se motají v intrikách, hříčkách a spletitých plánech...
možná že proti předešlým dvoum dílům asijské ságy byla trochu odlehčenější, ale o to lépe se mi četla...

p.s. jsem ve věku tchaj-tchaj Tess Struanové..a. rozhodně se nevidím jako stará ježibaba...a už vůbec si neumím představit, že bych řešila její problémy, jak v rodině, tak obchodní.jsem ráda za 20. a 21.století :) do Jokopoko roku 1862 jen na výlet s panem Clavellem !!

jfialova
20.01.2019

Čtyři hvězdy za rozsah díla a udržení dějové linky. Nicméně opravdu je to slabší než předchozí dva díly. Malcom není prostě ani zdaleka Dirk a Angelique je taková povrchní pipina. Tess tam působí jako Columbova manželka, o které se akorát pořád mluví. Místy se to strašně vleče.

Sváťa3
27.03.2018

Dle méno názoru nejslabší kniha tohoto autora. Kdo jste četl Šóguna a Taj - pana tak to vůbec nezačínejte číst. Je to rozvleklé a výše zmiňovaným knihám to nesahá ani po kotníky.

Finn69
05.09.2017

Gaidžin (velmi) volně navazuje na Šóguna i Tchaj-pana, je to ale zcela samostatný příběh z jiné doby a s jinými postavami. Podobná jako v Šógunovi je situace Japonska, kde se opět bojuje o vládu, reprezentovanou nedospělým a slabým šógunem. A stejně jako kdysi, cizinci, "gaidžinové", a zejména jejich moderní zbraně, by byli pro všechny strany velmi zajímavou kořistí.
Trochu mi tam chybí silné postavy z předešlých dílů, Malcolm Struan není Dirk Struan a ani Joši Toranaga se nevyrovná svému předku šógunovi.
Přesto je to zajímavé čtení a důstojná součást Asijské ságy.

zoka
21.03.2016

Oproti předchozím dílům asijské ságy spíše podprůměrné. Začátek velmi roztahaný, do půlky knihy se nic moc neděje a konec... je velmi otevřený - přišlo mi jako by najednou autora přestalo bavit knihu psát. Šógun měl sice podobně stavěný konec, ale přeci jen ne tak moc useklý. Doporučuji pouze jako součást asijské ságy - samostatně sáhněte po jiné knize.

Miloe
05.03.2016

Při čtení této knihy jsem se do ní nikdy pořádně nedostal. Dějová rovina je jako přespolní běh, kdy se pořád někam uskakuje. Navíc jsem očekával více prostoru pro samuraje. Od poloviny knihy sledujeme příběh francouzské zlatokopky, který končí otevřeně. Zbytečně obsáhlá a průměrná kniha.

1