Tchaj-pan

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Napínavý román z období poloviny minulého století na ostrově Hong-kong vypráví o střetu dvou kultur a náboženství, ve kterém jde o boj o zisky z legálních i nelegálních obchodů a rozhoduje se o dalších osudu obchodních i politických vztahů Británie s Čínou.

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7838/tchaj-pan-7838.jpg 4.7356
Série

Asijská sága 2.

Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)
Orig. název

Tai-pan, 1966

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (57)

Kniha Tchaj-pan

Přidat komentář
boxas
13. září

Příběh o době, kdy Hongkong byl "jen" malý ostrov nedaleko čínských břehů.
Nikdy nezapomenu na popis tajfunu z této knihy.

Artep071
02. srpna

Velmi poutavý historický příběh, mě si osobně získal a patří mezi mé oblíbené. I přes rozdílnost kultur mě tento příběh provedl historii čtivou formou. Má své místo v mé knihovně a jednou se k němu velice ráda vrátím.


astroweb
05. července

Velmi čtivý, i když rozsáhlý, historicko poučný román z dějin Honkongu.

Miqqie
05. ledna

Kniha byla náročná a děj dosti spletitý. Dlouho mi trvalo, než jsem se zorientoval a začal si užívat mocensko-politických hrátek. Co chci ale vytknout, je závěr knihy. Jako kdyby si Clavell řekl: „Proboha, už jsem napsal 600 stran. Vůbec nevím, jak to ukončit, ale na dalších 600 stran už prostě nemám sílu.“ Konec knihy byl tedy hrozný a zbytečný, takže hvězda dolů. Další hvězdu srazím především za komplikovaný začátek a za některé nedotažené události. Jinak se ale jedná o kvalitní a dobře napsané dílo, u kterého si čtenář příliš neodpočne.

Rihatama
17.10.2019

První polovina 19. st., orientální prostředí Číny, mistrně rozehraná koloniální mocenská partie mezi "barbarskými" britskými obchodníky a čínskými a mandžuskými "pohany". Námořníci a loďstvo zůstává i nadále důležitou součástí Clavellova asijského vyprávění, jako v Šógunovi. Stejně tak Dirk Struan - Tchai-Pan a námořník - hlavní hrdina tohoto příběhu, opět jako jediný z mála, chápe, že obchod v cizí zemi neudělá a neprosadí se, aniž by se snažil pochopit a současně respektovat kulturu, zvyky či jazyk východních území. A plnit ústní dohody (čínský zvyk) a/nebo přísahy (barbarský zvyk). Clavell tak spíše než o historii píše o civilizacích, jejich problematickém soužití a kulturních rozdílech v počátcích moderního kolonialismu a čtenáře vtahuje do propletených mezilidských vztahů plných lásky i nenávisti, loajality i zrady. Pravda, Japonsko je mi bližší než Čína, rozhodně to ale neumenšuje můj čtenářský zážitek. V Tchaj-Panovi se mi dostalo atraktivní, dobrodružné četby plné napětí, bojů, bojůvek a intrik. Clavell má mimořádný vypravěčský talent.

Karhal
08.09.2019

pro mě jako obdivovatele asijské kultury lahůdka. Mám za sebou Krále krysu (perfektní), už se nemůžu dočkat Shoguna!

Coco3
13.08.2019

Četla se mi moc dobře, mám moc ráda tento typ literatury. Historie a k tomu zajímavý příběh. Navíc kousek z asijské historie, mně absolutně neznámé. Nebyl to Šogun, ale i přesto super kniha, přečtená jedním dechem.

Eldar80
09.07.2019

Naprosto geniální kniha. Určitě jedna z nejlepších co jsem kdy četl. Z velké části je to sice jen dobrodružná literatura, ale zpracování má prakticky dokonalé. Autora jsem neznal a tak mě to úplně uchvátilo.
V ději nejsou hluchá místa a hlavně nikde nic nedrhne. Není to jako kdyby si to někdo vymyslel, ale jako kdyby se to skutečně stalo. Historické reálie a popis kulturního střetu britského impéria a čínského císařství jsou naprosto perfektní. Opravdu by mě zajímal komentář od nějakého Číňana.
Úžasnost knihy vyvrcholila po konci druhé třetiny. Pak se začaly objevovat příhody, které rušily dojem skutečnosti a určité kouzlo se začalo vytrácet. Tomuto dokonalému dílu se tak dají vytknout snad jen dva nedostatky.
Jeden menší a druhý fatální.
Myslel jsem, že to bude historická próza, ale je to hlavně napínavý námořní román, který se odehrává v období první opiové války (1839-1842). Samotný děj probíhá v poměrně krátkém čase a tak se toho z historie moc nestihne. To mě trochu zamrzelo. Na to jak je kniha dlouhá se toho moc nedozvíme. Historie k nám proniká ne skrze tok času, ale skrze životy hlavních hrdinů.
Ale závěr románu jsem fakt nepochopil. Něco na způsob deus ex machiny mi do příběhu absolutně nesedělo. Zvláště když to autor nijak nevyužil. Budu totální kacíř a řeknu, že kniha neměla mít posledních 80 stran. Kdyby byla víc historická a autor strhl pozornost k samotnému Hongkongu, pak možná. Jenže po dočtení jsem měl pocit, že k naprosto vynikajícímu příběhu byl přilepen konec z úplně jiné knihy. Nedočtená kniha se mi tak líbila mnohem víc než po dočtení. Hvězdu tak strhávám, protože neúplné dílo se mi jeví lepší než celek.
Už dlouho se mi nestalo, že jsem se po několik dní těšil až zase budu večer číst. Tuhle dlouhou knihu jsem tak četl jen 8 dní. A už od začátku jsem věděl, že ji budu chtít číst co nejdřív znovu. Historie založení Hongkongu to sice není, ale jinak nemám slov. Tohle si musíte přečíst. 90%

1

Doporučujeme

V šedých tónech
V šedých tónech
Vojna a mír I.
Vojna a mír I.
Dívka, která se dotkla nebe
Dívka, která se dotkla nebe
Ranhojič
Ranhojič