Šógun

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Šógun (Shogun) je román Jamese Clavella z roku 1975. Je chronologicky první knihou v cyklu Asijská sága od Jamese Clavella. Děj je zasazen do feudálního Japonska někdy kolem roku 1600 a podává fiktivní svědectví o vzestupu Tokugawy Iejasua k moci tak, jak je viděl anglický námořník John Blackthorne, jehož postava je volně založena na osudech skutečného trosečníka Williama Adamse....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15387/sogun-KYG-15387.jpg 4.8534
Série:

Asijská sága (1.)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Ikar (SK)
Orig. název:

Shogun (1975)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (100)

Kniha Šógun

Přidat komentář
haki34
10. června

můj komentář u Šógún I + II + III, a co dodat ? právě jsem dočetla Gaidžin a vím, že Asijskou ságu potřebuji ve své knihovně :) i po letech zůstává silný pocit zejména z Šógúna...smekám, pane Clavell !!!

Rihatama
31. května

Opus Magnum. Ve všech ohledech. Lahůdka pro milovníky dobrodružných, historických románů o vzdálených kulturách. Přestože Clavell Japonce poznal snad jen coby své nepřátele a věznitele ve 2. sv. válce, japonskou společnost líčí neskonale věrohodně. Jakoby viděl Toranagovi (Tokugawovi) a dalším přímo do hlavy. Japonci a Evropané z doby feudalismu toho měli ve své době mnoho odlišného, a stále ještě mají. Evropští námořníci byli patřičně neurvalí a nechutní, křesťanští misionáři arogantní, intrikánští a vypočítaví oportunisté, japonští samurajové se svým smyslem po povinnost a čest zabíjí jako na běžícím páse nepřátele, přátele i členy své rodiny nebo se bez rozpaků zabíjí sami, pakliže se prohřešili proti svému pánovi či byli nějak zahanbeni. A žili pro každý jediný prchavý okamžik. Jak moudré. Zjevně však měli také dost společného. Intrikování, zrady, tajné dohody... Nesmírně poutavý román, který mi mé japonské přátele přiblížil mnohem více, než Murakami, Cucui aj. Jakkoli doby šógunátu jsou dávno pryč. Nezbývá, než tento komentář zakončit slovy dōmo arigatō. Je čas na šálek oča. Čeká mě dalších více než 1500 stran... Karma je karma.

Raghnaid
23. dubna

Miluju tu knihu

Kovářskej
07. února

Skvělá kniha a silný příběh, který se točí kolem mého života už od dětství.Srdcová záležitost ve všech směrech.

MKrat
27. ledna

KRÁSNÁ KNIHA, DÍKY AUTOROVI....

pavel.2
17. ledna

Skvělá kniha, jejíž tloušťka čtenáře nesmí odradit. Podobně jako Taikó, ukazuje výsek japonské historie a myšlení té doby, přičemž se zrovna jedná o jednu z nejvýznamnějších etap japonské historie. Čtenář získá porovnání se zemí, která se s přelidněním potýkala už několik set let před Evropou, a poukáže na mnoho dalších odlišností mezi vývojem Japonska a vnímáním jeho obyvatel od obyvatel našeho kontinentu.

jfialova
04. ledna

Vynikající kniha, u které jsem velmi ocenila existenci čteček, protože papírová bichle by mě v posteli asi několikrát přizabila :-) Klobouk dolů před autorem, co se týká studia soudobých japonských reálií, ale též za to, že v tak rozsáhlé knize udržuje neustále zřetelnou dějovou linku, za vynikající vykreslení charakterů postav i udržení jejich počtu v přijatelném množství tak, aby se v nich dalo zorientovat. Napsání celé série pak považuji za nadlidský výkon! A ještě bych podotkla, že v tamějších podmínkách bych nejspíš nepřežila ani jeden den, protože mozkové pochody japonských hrdinů mě teda dostávaly od začátku až do konce.

mosem
29.12.2018

Skvělý historický román o japonské kultuře přelomu 16. a 17. století, kultuře samurajů..... Kniha dokáže čtenáře přivést k hlubšímu zájmu o japonské reálie a historii, ale je současně zobrazením kořenů, ze kterých v mnohém vychází i japonská současnost. Seriál jsem viděl až po přečtení románu - mnohé detaily dokáže přiblížit a dokreslit fantazijní obrazy, na straně druhé tak divák již přichází o napětí, které prožívá při četbě. Ale jistě je to lepší varianta, než číst knihu teprve po shlédnutí seriálu.