Šógun

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Šógun (Shogun) je román Jamese Clavella z roku 1975. Je chronologicky první knihou v cyklu Asijská sága od Jamese Clavella. Děj je zasazen do feudálního Japonska někdy kolem roku 1600 a podává fiktivní svědectví o vzestupu Tokugawy Iejasua k moci tak, jak je viděl anglický námořník John Blackthorne, jehož postava je volně založena na osudech skutečného trosečníka Williama Adamse....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15387/sogun-KYG-15387.jpg 4.8605
Série

Asijská sága 1.

Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Ikar (SK)
Orig. název

Shogun, 1975

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

Román Šógun výrazně ovlivnil znalosti západního světa o Japonské kultuře a historii a v době kdy se stal světovým bestsellerem zdvihl vlnu zájmu o ni. (Metal Messiah)


Jamese Clavella k napsání Šóguna inspirovala zmínka o anglickém mořeplavci, který se stal v Japonsku samurajem, v učebnici dějepisu jeho dcery. Řeč byla o mořeplavci Williamu Adamsovi (viz. další zajímavosti). (Metal Messiah)


Kniha je předlohou i pro muzikál s premiérou v roce 1990 na Broadway a dále interaktivní počítačové hry pro Macintosh a MS-DOS z roku 1989, na které autor okrajově spolupracoval. (Metal Messiah)


Jméno lodi Erasmus (patron námořníků) je s největší pravděpodobností odvozeno od původního jména lodě De Liefde, holandské lodě, s kterou William Adams ztroskotal na pobřeží Japonska v roce 1600. Skutečný Erasmus byl přejmenován, aby se jeho jméno lépe hodilo ke jménům ostatních čtyř lodí, s nimiž vyplul z Holandska na expedici v roce 1598. (zdroj: http://cs.wikipedia.org ) (Metal Messiah)


Postava námořníka Johna Blackthornea je volně založena na osudech skutečného trosečníka, mořeplavce Williama Adamse, prvního Angličana který doplul k japonským ostrovům. (Metal Messiah)


V roce 1980 byla podle románu natočena devítihodinová televizní minisérie Šógun. (Metal Messiah)